Afgedwongen huwelijk brengt familie op rand van de afgrond Indiase spoorwegen proberen eind te maken aan zwart rijden Extra DONDERDAG 25 MAART 1993 Getrouwd met een spookfiguur Vader zit al vier weken in de ziekte wet. Moeder is meer kilo's kwijtge raakt dan gezond voor haar is. Sinds twee maanden leven ze onder hoog spanning. Dochter Carmen wordt bedreigd door een man, die de ou ders nog nooit hebben gezien. Wet telijk is het hun schoonzoon, maar Carmen kent hem eigenlijk ook niet. Daarvoor hadden hun schaarse ont moetingen een te kortstondig karak ter. CAREL VAN DER VELDEN GPD Deze spookfiguur heeft de familie de laatste maanden enkele keren met de dood be dreigd. Hij eist van het meisje dat zijn wetti ge echtgenote hem begeleidt naar het poli tiebureau voor het verkrijgen van 'een nieuw stempel in zijn paspoort. De man heeft daar veel belang bij, want als Carmen verstek Iaat gaan verliest hij zijn legale sta tus in Nederland. Carmens verhaal lijkt in eerste instantie op dat van een meisje dat haar ongehuwde status voor veel geld heeft opgegeven. Er zijn vrouwen en mannen die in ruil voor een bedrag met vijf nullen iemand aan een verblijfsvergunning helpen. Daar is in totaal drie jaar voor nodig, maar het kost weinig werk. Even snel in ondertrouw gaan en dan twee weken later een al even korte huwelijksce remonie. Jaarlijks een gezamenlijk bezoekje aan de vreemdelingenpolitie en na drie jaar de echtscheiding. Doorgaans is dit traject voldoende om het gewenste permanente verblijf van de partner in Nederland veilig te stellen. Was Carmen zo'n meisje, dan had ze om de ellende die haar is overkomen gevraagd. Het valt te verwachten dat een partner ver haal komt halen als je gekochte huwelijks partner zich niet aan de afspraken houdt. Zeker als het gevolg kan zijn dat de onwil ligheid van de ander er toe leidt dat je het land wordt uitgezet en de Turkse legercom mandant bij wijze van spreken al klaar staat om je in zijn gelederen op te nemen. Bij Carmen ging het echter heel anders, be zweert zij zelf. Voor haar medewerking aan het huwelijk ontving zij geen cent. Zij werd bedreigd met de dood en ging daarom met haar bedreiger in zee. Op dat moment stond zij reeds maandenlang bloot aan schriftelijke en telefonische bedreigingen. De huwelijksceremonie vormde voor haar het begin van een bizar dubbelleven. Vooral na de huwelijkssluiting voelde de geïntimi deerde Carmen zich gedwongen haar Kaf kaiaanse situatie tot in het absurde door te voeren. Een voorbeeld uit een lange rij vormt een gebeurtenis in april vorig jaar. Toen werd uit de relatie met haar huidige vriend een kind geboren. Tot verbazing van haar familie stond Car men er op hel kind zelf aan te geven bij de burgerlijke stand. Zij bedacht dat anders haar huwelijkse staat aan het licht zou ko men. Wat ze over het hoofd zag, is dat haar chanteur nu vermoedelijk ten eeuwige dage als de wettelijke vader te boek zal staan. Zelfs een echtscheiding of een nietigverkla ring van het huwelijk kan daar vermoedelijk niets meer aan veranderen. Slagerij De aanloop tot het gedwongen huwelijk be gint in de zomer van 1990. Het meisje werkt op dat moment in een Turkse slagerij in de Rotterdamse wijk Lombardijen. De verhou ding met haar baas is meer dan vriend schappelijk te noemen. Dat verandert op slag als Carmen een opdracht krijgt die ze ker niet binnen haar taakomschrijving past. „Hij vertelde dat ik moest gaan trouwen met een kennis van hem", zegt het meisje. Haar reactie was lacherig en afwerend. „Nee, echt niet hoor. Dat doe ik niet. Je bent gek." Vat Carmen de opmerking in eerste instan tie op als een grap, achteraf blijkt het de in leiding te zijn tot een lange serie bedreigin gen. Als de toon van haar baas grimmiger wordt, besluit zij ontslag te nemen bij de slagerij. In een eveneens in Rotterdam ge vestigde groentewinkel vindt zij nieuw em- plooi. De hoop dat de bedreigingen na de over stap ophouden, blijkt ijdel. Haar oude baas kent haar adres. Gemiddeld twee keer per week ontvangt het zelfstandig wonende meisje vanaf dat moment een brief, waarin de dreiging langzaam wordt opgevoerd. „Als je niet trouwt maken we je dood. We weten waar je ouders wonen. We hebben je daar en daar gezien." Het zijn slechts enke le passages uit de brieven die Carmen ont vangt. Waarom sla je op zo'n moment geen alarm? „Ik nam de dreigementen zeer seri eus. Daarom durfde ik er met niemand over te praten." Pakkie chic Het meisje zwicht als ze een brief ontvangt, waarin wordt gemeld op welke datum en hoe laat ze bij de burgerlijke stand wordt verwacht. „Samen met de jongen ben ik naar binnen gegaan. Twee andere jongens hielden buiten de wacht. We stonden zo weer buiten." De huwelijksvoltrekJdng verliep enkele we ken later al even vlot. „Hij had twee getui gen opgetrommeld. Ik zat er maar zo'n beetje bij. Het ging volledig langs mij heen. Het was binnen vijf minuten afgelopen." Het meisje maakte haar opwachting in haar dagelijkse kloffie. Haar huwelijkspartner was pakkie chic. Buiten de twee getuigen woonde niemand de plechtigheid bij. Rook de ambtenaar van de burgerlijke stand geen onraad? „Ze vroeg wel of we een feest ga ven. De jongen vertelde toen dat het echte feest pas een paar weken later in Turkije zou plaatsvinden." De maandag na de plechtigheid ziet Car men haar officiële partner voor het laatst. Op het politiebureau halen ze een stempel, waarmee de jongen zijn verblijf in Neder land officieel met een jaar verlengt. Problemen Carmen meent na het bezoek van haar kwelgeest verlost te zijn. De gevolgen van de huwelijkse verbintenis grijpen echter dieper in dan zij op dat moment vermoedt. Haar schaduwbestaan blijkt het enige te zijn dat de autoriteiten erkennen. In haar echte leven is zij een zelfstandig le vende vrouw, die na de huwelijksdatum een dochter baart uit de relatie met haar vriend. De kans om zijn dochter te erkennen, wordt de vriend echter ontnomen. Voor de wet maakt het niets uit dat Carmen nooit intie me betrekkingen heeft gehad met haar echtgenoot. Hij geldt als de wettige vader en het kind draagt ook zijn naam. De bizarre werkelijkheid weet zij bijna twee jaar verborgen te houden. De angst moet er bij Carmen diep in zitten, want van haar huwelijkse staat ondervindt zij alleen maar last. In de beginperiode voorziet zij in haar eigen inkomen. Later is zij aangewezen op een werkloosheidsuitkering. De financiële'problemen beginnen als zij de bijstand in moet. Aan Carmens verhaal dat zij een alleenstaande moeder zonder inko men is, heeft men bij de sociale dienst geen boodschap. „Kom maar langs met je man", krijgt zij te horen. „Jullie moeten eerst aan tonen dat je niet over voldoende inkomen beschikt." Gedwongen Haar schaduwleven krijgt haar vanaf dat moment volledig in zijn greep. Een inko men heeft zij niet en een ziekteverzekering al evenmin. De huur en andere rekeningen betaalt ze vanaf dat moment niet meer. „Ten einde raad ben ik die jongen gaan bel len", zegt Carmen. „Hij beloofde me geld te geven en de verzekering te regelen. Daar kwam echter niets van terecht." Alhoewel zij financieel aan de rand van de afgrond stond, zwijgt Carmen nog steeds in alle ta len. Om in haar levensonderhoud te voor zien, klopt ze aan bij familieleden. Haar moeder mag nooit mee naar de dokter, want dan zou ze zich gaan afvragen waar om de rekeningen contant worden betaald. Het hele verhaal wordt de familie pas ge openbaard als twee jaar na het afsluiten van het huwelijk Carmens kwelgeest haar weer lastig gaat vallen. Carmen is inmiddels on bereikbaar voor hem, waarop de man con tact zoekt en vindt met haar vriend. De echtgenoot komt in actie, omdat Carmen hem naar zijn zeggen moet vergezellen naar het politiebureau ter verlenging van zijn verblijfsvergunning. „Hij vertelde dat hij met mijn vriendin ge trouwd was", zegt Carmens vriend. „En dat ons kind zijn naam heeft. Ik zei dat ik dat niet kon geloven. Wij zijn al 2 'A jaar samen, 's Avonds ontkende Carmen het verhaal, maar later kwam het er toch uit." De familie onderneemt op dat moment di rect actie. Een advocaat wordt ingeschakeld en die raadt Carmen aan direct naar de po litie te stappen. Op haar advies doet het meisje aangifte van bedreiging met de dood en het gedwongen sluiten van een huwelijk. Omdat hij Carmen regelmatig telefonisch lastig valt, vraagt zij de politie haar gesprek ken af te luisteren. De dienstdoende agent zegt aanvankelijk niets voor haar te zullen doen, aldus Car men. Pas als de advocate op hoge poten het bureau belt, komt men in actie. „Durft u het risico te lopen dat de man zijn dreige menten uitvoert en mijn cliënte ver moordt?" vraagt de advocate. Hierop biedt Van de vermoedelijk dui zenden schijnhuwelijken die in Nederland zijn ge sloten, is een aantal on vrijwillig tot stand geko men. De Schiedamse ad vocaat mr. B. J. van Wijn gaarden kent uit de eigen praktijk twee Nederlandse vrouwen die werden ge dwongen met een illegale vreemdeling in het huwe lijk te treden. Ze sluit niet uit dat dit het topje van de ijsberg is. „Ik kan me best voorstellen dat de politie verhalen over afgedwon gen schijnhuwelijken in sommige gevallen met een korreltje zout neemt. Maar een aangifte van dwang en dreiging met de dood dient naar mijn me ning altijd diepgaand te worden onderzocht." Van Wijngaarden vermoedt dat de slachtoffers met zorg worden gekozen. „Het zijn doorgaans men sen die snel bezwijken on der de druk van bedrei gingen." De advocaat hoopt dat slachtoffers van 'huwelijksafpersing' in de toekomst op meer begrip kunnen rekenen. Betere voorlichting in de richting van potentiële slachtoffers zou ook geen kwaad kun nen. „Ik wil andere meis jes waarschuwen", zegt een van de slachtoffers, wier relaas hier staat afge drukt. „Als je wordt be dreigd, is het het beste om direct de politie of iemand anders te waarschuwen. Anders haal je je enorme problemen op de hals." de ageht zijn excuses aan en belooft de aan gifte van Carmen in behandeling te nemen. Voor het meisje wordt een ander huis gere geld en de familie krijgt een geheim tele foonnummer. Tot afluisteren van de tele foon komt het echter niet. „Dat kan alleen als er een gerechtelijk vooronderzoek wordt gestart", zegt een politiewoordvoerder. „En dan nog alleen na toestemming van de rechter-commissaris. Daar is in dit geval geen aanleiding toe." „Of er op hem wordt gejaagd, weet ik niet", zegt de advocaat. „Ik vind het jammer dat ik na het telefoongesprek met de politie niks meer heb gehoord. De politie wordt soms kopschuw als er een advocaat aan de lijn hangt. Maar ik bel om samen te werken, om dit probleem op te lossen." De politie zegt naar de jongen uit te kijken, maar dat dit moeilijk is, omdat zijn verblijf plaats niet bekend is. Justitie is inmiddels wel geadviseerd om de beschikking tot het verstrekken van een verblijfsvergunning af te wijzen. „Volgens het meisje heeft het echtpaar nooit samengewoond. En dat is een eis die de wet stelt", zegt de politie woordvoerder. Bij Carmens familie is de spanning intussen tot ondraaglijke hoogte gestegen. De advo caat heeft de echtgenoot gedagvaard in een procedure die tot nietigverklaring van het huwelijk moet leiden. De man heeft echter geen vaste woon- of verblijfplaats. Wellicht onwetend van de laatste ontwikkelingen poogt hij Carmen nog steeds te verleiden tot een bezoekje aan het politiebureau. Hierbij maakt hij gebruik van grove intimi datie. 's Nachts wordt de familie regelmatig opgeschrikt door gebel en gebons op de deur. Carmen durft al lang niet meer alleen naar buiten. Een deel van de angst wordt verklaard door het gesprek dat Carmens vriend kort geleden met de echtgenoot heeft gehad. „Hij dreigde dat hij haar desnoods zou ver moorden", zegt de jongen. „Hij zei dat hij lièver tien jaar de gevangenis ingaat dan te rug naar Turkije. Op een ander moment ging hij telefonisch op de zielige toer. Hij vertelde dat hij de huwelijkskoppelaar 17.000 gulden heeft betaald en dat hem in Turkije een vreselijke tijd te wachten staat." Carmens familie wil niets liever dan dat zijn arrestatie een einde aan hun nachtmerrie maakt. „De politie moet snel iets doen", zegt de vriend. „Die jongen is een gevaarlij ke idioot. Hij weet dat Carmen heel bang De zwarte bladzijde is nog niet omgeslagen. Toch kijkt Carmen voorzichtig uit naar een betere toekomst. Ze wil trouwen met haar vriend en hoopt dat hij als vader van hun kind kan worden erkend. Ook de andere scherven uit haar schaduwbestaan hoopt zij dan snel op te ruimen. De totale schade die haar ongewenste echt genoot heeft aangericht, is voorlopig nog niet te overzien. Psychisch blijft de episode wellicht niet zonder gevolgen. Verder heeft Carmen de afgelopen jaren ook een enorme schuld opgebouwd. Voor haar is te hopen dat haar opgedron gen echtgenoot de laatste jaren schulden vrij door het leven is gegaan. Omdat ze in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, is het niet eens ondenkbaar dat zijn schuld eisers zich uiteindelijk ook nog bij haar melden. NEW DELHI DILIP GANGULY De spoorwegpolitie liet de trein midden in een mosterdveld stoppen om de 350 passagiers en levende have van 15 gei ten en 100 kippen op kaartjes te contro leren. Niemand had er een. De vangst, in de oostelijke staat Bihar, H was de grootste van bijna een miljoen onverwachte controles die de spoorwe gen het afgelopen jaar hebben laten uit voeren om iets te doen aan het miljar- denverlies tengevolge van zwart rijden. In India hoeven passagiers pas bij het verlaten van het station van bestem ming hun kaartje te laten zien. Meestal staat er slechts een enkele controleur op het perron, zodat velen ongezien weg kunnen glippen. Anderen springen uit de trein als deze voor het station vaart mindert. „Het is een zeer groot euvel. Wij willen daar een eind aan maken", zei Bhimsen Sharma, hoofdinspecteur bij de contro ledienst van de spoorwegen. Elke dag reizen zo'n 16 miljoen Indiërs met de 1.270 treinen van de staats spoorwegen. In de eerste negen maan den van het afgelopen jaar werden 3,4 miljoen mensen betrapt op hel reizen zonder kaartje, maar Sharma schat dat Zwart rijden is in India de gewoonste zaak. Zakenlieden, regeringsfunctionaris sen, politiemensen, hindoekluizenaars en journalisten, iedereen maakt zich er schul dig aan. foto harry janmaat het werkelijke aantal zwartrijders vijftig keer zo hoog ligt. Het verlies dat de spoorwegen maken moet worden aangevuld uit de schatkist. „Het was een grote vangst en zeer bevre digend, toen we een hele trein te pakken hadden", zei woordvoerder Kaushal Kis- hore Chaudhary van de spoorwegen. De spoorwegpolitie houdt niet alleen treinen aan op onverwachte plaatsen, maar gaat ook toiletten binnen om reizi gers zonder kaartje op te sporen en ge bruikt honden om passagiers te beletten van de treinen te springen. In tegenstelling tot vliegen is het reizen per trein in India een goedkope manier van transport waar de bevolking van 875 miljoen dan ook veelvuldig gebruik van maakt. Een vliegticket voor een afstand van 800 kilometer kost 270 gulden, een zelfde reis per trein slechts een tiende van dat bedrag. Terwijl de meeste In- diers nog nooit een vliegtuig van dichtbij gezien hebben, laat staan gevlogen, maakten in 1991 3,6 miljard mensen ge bruik van de trein. Bij acties met codenamen als Controle Fort, Controle Hinderlaag of Controle Magistraat worden treinen aangehou den in het oerwoud, op bruggen over ri vieren, midden in de woestijn en in uit gestrekte mosterdvelden.' Kortgeleden zwaaide een stationschef met een rode vlag om een trein te laten stoppen voor het station van Khurja, een kleine honderd kilometer van New Delhi en 110 jaar geleden door de Britten ge bouwd. Terwijl de trein vaart minderde vielen politieagenten en tientallen spoorwegfunctionarissen de twaalf wa gons binnen. De deuren van de toiletten werden met geweerkolven opengebro ken om eventuele zwartrijders te voor schijn te brengen. Onder de personen die zonder kaartje betrapt werden waren zakenlieden, re geringsfunctionarissen,politieagenten, hindoekluizenaars, pelgrims en een paar journalisten. Allen kregen door de rechter een boete opgelegd. Een handelsreiziger in moto ren voerde vergeefs aan dat hij geen tijd had gehad om een kaartje te kopen. In de tien treinen die bij de actie in Khurja tot staan werden gebracht trof de politie in totaal 5.000 zwartrijders aan. „Laatst sprong er een man in de rivier toen we een trein op een brug lieten stoppen", zei H.V. Sharma. een ver keersagent die aan meer dan honderd controleacties heeft deelgenomen. Sinds in 1853 de eerste trein begon te rijden zijn de Indiase spoorwegen uitge groeid tot de grootste van Azie. India neeft 38.810 kilometer spoor, waarlangs 7.083 halteplaatsen liggen. De grootste afstand - 3.717 km - wordt afgelegd door de Himsagar Express, die in drie dagen van het Himalayagebergte naar de zuidkust rijdt. Hard rijden de treinen niet, de allersnel ste haalt 140 km per uur. Veel sporen zijn oud en onbeschermd. Bij bijna een tiende van de 40.000 spoorwegovergan gen moet de bestuurder volgens in structie voorrang geven aan overste kend vee. De stations varieren van het statige, in 1887 gebouwde Victoria Ter minus in Bombay tot dorpsstationnetjes die tevens dienst doen als stadhuis of activiteitencentrum.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26