V/AAR WORDEN MANNEN WE ER JONGENS? MAXIMAAL VERMOGEN: F 15.975,- ILADA Schrijvende Lezers f DONDERDAG 25 MAART 1993 CHEF PAUL DE TOMBE. 071-161450. PIV -CHEF Joods Weeshuis (3) De ontruiming van het Joodse Weeshuis in 1943 heeft na tuurlijk niet iedereen bewust meegemaakt. De schrijver van deze brief was destijd pas acht jaar, maar de naam Hoffmann klinkt hem wel zeer bekend in de oren. In het Leidsch Dagblad van za terdag 20/3 jl. las ik een artikel over commissaris van politie Hoffmann, die opdracht gaf tot ontruiming van het Joodse Weeshuis te Leiden op 17 maart 1943. Op die datum was ik 8 jaar en ik heb later pas gehoord van het wegvoeren van de kinderen uit het weeshuis aan de Rooden- burgerstraat. Maar de naam Hoffmann kende ik wel. Ik woonde in mijn jeugd op de Rijnsburgerweg 102. Naast ons huis was de oprijlaan naar het huis van professor Van Ey- singa (nu het Van Eysingapark) dat achter ons huis stond. Vanuit de zijramen van onze huiskamer keken wij op die op rijlaan en op de zijgevel van nr. 96, het laatste huis van een blok van drie herenhuizen. Het gaat om het middelste huis, nr. 94. Voor de oorlog woonde daar een familie, waarvan de man joods was. Zij werden aan het begin van de oorlog door de Duiters uit hun huis gezet. Zij gingen ergens anders in de stad wonen en kwamen na de oorlog weer terug. Tijdens de oorlog zaten er eerst Duitse soldaten op nr. 94. Tot welk legeronder deel die hoorden weet ik niet. Op een gegeven moment wa ren zij vertrokken en kwam er een zeker Hoffmann wonen. Deze werkte met de Duitsers sa men en had een hoge functie. Iets bij de Ortskommandantur of de politie, dat begreep ik niet goed. Deze Hoffmann ging nooit op de fiets of lopend naar zijn werk. Elke morgen reed er een overvalwagen (een grote, dichte, blauwe of .groene boe- venwagen) de oprijlaan in, wel ke, na de tuin van nr. 96 gepas seerd te zijn, linksaf sloeg en zo achter de tuin van nr. 94 kon komen. Even later reed de wa gen, met Hoffmann er in de laan weer uit. 's Avonds her haalde zich dit, wanneer Hoff mann naar huis ging. U begrijpt dat we er thuis veel plezier om hadden, dat zo'n hoog persoon in dienst van de Duitsers zo bang was, dat hij met een dergelijk vervoermid del naar zijn werk moest gaan. We hadden het er altijd over een papieren zak op te blazen en die tegen de overvalwagen stuk te slaan. Nu ik in uw krant het boven genoemde artikel lees, lijkt het mij waarschijnlijk dat het hier om politiecommissaris Hoff mann ging. In het artikel staat te lezen: „Ik reed in een oude arrestanten-Ford, die op pers- gas liep, ik woonde op een zol derkamertje tweehoog en uit gaan durfde ik niet omdat ik me met mijn zwakke geestelijke ge steldheid niet in het verkeer durfde te begeven." Deze uit spraak van Hoffmann geeft o.a. aan dat hij ondanks zijn brute gedrag zeer bang was. Zijn er misschien ergens in Leiden nog stukken bewaard, waaruit blijkt dat commissaris Hoffmann op Rijnsburgerweg 94 gewoond heeft? Dat zou ik graag van u willen v F. Muller, H. Geesthofje 13, Leiden. Inderdaad blijkt uit gegevens van de gemeente dat politiecom missaris Hoffmann enige tijd op de Rijnsburgeriveg 94 heeft ge woond. Er bestaan vermoedelijk geen stukken waarin daar meer over vermeld wordt, (redactie). V redesmonument Aan publiciteit heeft het het Leidse Vredesmonument op de Garenmarkt niet ontbroken. Toch zijn er nog veel mensen, die niet weten waar het glazen kunstwerk voor staat. Een bordje met uitleg zou geen overbodige luxe zijn. Hierbij wil ik iets melden betref fende het Leidse Vredesmonu ment. Het feit dat ik mijn brief welke een dringende oproep bevat aan de Leidse gemeente raad aan deze krant richt, heeft een passende reden. Re gelmatig heeft het Leidsch Dag blad verslag gedaan van alle "commotie rond het Vredesmo nument op de Garenmarkt. Fo to's van de vernielingen, op merkingen van voorbijgangers, meningen, feiten, etc. etc. Afgelopen maand stond er een foto in van 'slechts' 5 men sen die een vredeswake hielden bij het monument onder de 'baat het niet, dan schaadt het niet'. Een van die personen op genoemde foto was ondergetekende. Die avond de derde donderdag van de maand was er veel publieke belangstelling: radio Freewave met 2 verslaggevers, de foto graaf van reeds genoemde foto en een verslaggever van deze krant. Jammer dat het kleine onderschriftje bij de foto niet kon vermelden dat deze wake elke derde donderdag van de maand van 20.00 tot 21.00 uur wordt gehouden door een ieder die deze behoefte voelt. Wat ik echter nog triester vind is het feit dat er afgelopen (der de) donderdag door minstens 10 passanten aan de aanwezige 'wakers' de vraag werd gesteld: „Waar staan jullie voor"? Uiter aard luidde het antwoord: tegen oorlog, voor vrede, tegen racis me, tegen discriminatie. Het antwoord wat daarop volgde van de diverse personen was verschillend, maar veelal posi tief. Eenduidig luidde echter de vraag welke daarop volgde: „Ia maar, waar staat u nu eigenlijk, wat is dat voor een ding"? Met dat ding, blijkt dus het meest besproken object in Leiden be doeld te worden: het Vredesmo nument. Triest! De mensen wis ten wel dat het 'iets' voorstelt, maar niet precies wat. We kre gen zelfs nog enkele malen de 'tip' voortaan op deze donder dagen een bord met uitleg mee te nemen. Nu luidt mijn vraag in deze: is een kartonnen bord welke slechts eenmaal in de maand uitleg geeft aan een monument dat zoals we diverse malen in het Leidsch Dagblad konden le zen het 'nodige' gekost heeft, niet uiterst schamel? Er wordt al wel gesproken over beveiliging van het monument, maar een uitleg ervan - in diverse talen, zeker gezien het aantal toeristen dat deze stad en deze omgeving bezoekt - ontbreekt...!? Misschien is dat een reden geweest van de vernielingen: het feit dat men niet op de hoogte was dat het hier een vre desmonument betrof, want welk zinnig mens wil er tenslot te geen vrede? Het Rembrandt-atelier, de molens, de Stijl-bestrating, een nieuw station: Leiden leeft en wordt aantrekkelijk gemaakt met hier en daar de nodige bordjes welke de passant van uitleg voorzien. Hopelijk hoeven de mensen in de toekomst niet 'dankzij' het vandalisme attent gemaakt te worden op het gegeven dat het hier een Vredesmonument be treft en niet 'zomaar' een kunst werk! Ik vertrouw er op dat ook nu het Leidsch Dagblad de nodige aandacht aan dit feit zal schen ken en niet wacht met bericht geving op de volgende vernie ling. Joke van den Wijngaard, Rembrandtstraat 24, Leiden. Geruchten Er komt een informeel onder zoek naar de vermeende chan tage van de onlangs afgetreden Rotterdamse bisschop Bar, be richtte deze krant op 19 maart op de voorpagina onder de ti tel „Kerk gaat chantage van Bar onderzoeken". In het Leidsch 03 lees ik het volgende: „Er komt een informeel onder zoek... dat is gisteravond in Utrecht besloten na spoedover leg tussen kardinaal Simonis, bisschop Ernst, vicaris gene raal... enz." Het tijdstip, de plaats, de namen, wie twijfelt bij zo'n 'nauwkeurige' informa tie aan de waarheid van dit be richt? Echter bij navraag bij de betrokkenen blijkt: Niet waar! Een gefantaseerd bericht. Ik lees verder: „De woord voerder van kardIViaal Simonis wilde gisteravond niet zeggen wie het onderzoek gaan instel len en hoe de onderzoekers te werk gaan." Met ergernis en droefheid moet ik hier vaststel len: ook dit is niet waar! De woordvoerder heeft mij per soonlijk medegedeeld dat zo'n verklaring door hem niet ver strekt is. Fantasie dus. Het was ook onmogelijk zo'n antwoord te verstrekken omdat zo'n besluit er helemaal niet was. Eenmaal zo misleid met informatie van namen, plaats enz. zal de goedgelovige lezer ook de rest van het verhaal als goede koek slikken. Ja, zonder erbij stil te staan dat bewerin gen zoals „onder sterke druk van Simonis" ook wel eens ge baseerd zouden kunnen zijn op verzinsel, geruchten en halve waarheden. Het leidsch Dagblad ver meldt onder de kop dat de bron is „Utrecht GPD". Het lijkt mij op dit moment wenselijk en zelfs hoog tijd om die GPD eens aan de tand te voelen inzake de betrouwbaarheid en feitelijk heid van de aangeleverde waar. Of te overwegen een andere be trouwbare leverancier op te zoeken. Tenminste als het Leidsch Dagblad ook niet ge rangschikt wil worden onder de groep 'geruchtenverspreiders'. F. Mooren, Tollenaersingel 37, Leiderdorp. Stickers Voor mensen die geen reclame of huis-aan-huisbladen willen ontvangen, is een nieuwe stic ker in omloop gebracht die op de voordeur moet worden ge plakt. Kort geleden kwam Minister Al ders in het nieuws met nieuwe stickers tegen ongewenst druk werk. Ook ik, wil geen reclame drukwerk in mijn brievenbus, ook ik wil geen gratis reclame tijdschriften in mijn brievenbus, maar ik wil ook geen lelijke stic kers op mijn brievenbus. Het is toch te" gek voor woorden dat mijn brievenbus vrij domein is voor troep, tenzij ik actie onder neem met stickers. Zou het niet andersom moeten zijn, diegene die dat wensen plakken de sticker: Ja, ik wil graag uw ongevraagde druk werk. Beter voor het milieu (veel minder drukwerk), en be ter voor de schoonheid van mijn voordeur. FonsVerheijen, Rijnsburgerweg 16, Leiden. DAF-verdriet Je kan de radio niet aanzetten, de krant niet openslaan of de journaals beluisteren, het is steeds de jobstijding over ont slagen hier en daar en overal. Zo verging het ook de 2700 werknemers van DAF. Als je het verdriet, de spanning hoort en leest in die gezinnen, heb je er ontzettend mee te doen. Wie we nu niét horen is Brinkman met z'n grote mond, met z'n kreten als: „Het speel kwartier is nü om" of „De ar men uit de mouw" of „Het moet nü maar eens gedaan zijn met niéts doen". Hij moest eens kunnen voelen wat er in die ge zinnen een spanning, leed en verdriet is. Het niets doerr. om dat je om gezondheidsredenen of leeftijd nergens meer wordt aangenomen... Maar daar is in voelingsvermogen voor nodig! Velen zullen hun huis moeten verkopen, wat ze met hard spa ren hun eigendom mochten noemen. Maar Brinkman woont toch best, en komt straks wéér met loze kreten als bovenge noemd. Er zijn mensen die het nooit leren. Laten we hopen dat zo ie mand niet de opvolger van pre sident Lubbers gaat worden. M.C.J. Bosch, Merelstraat 168, Leiderdorp. Recensies Een concertrecensie geeft de persoonlijke mening van de re censent weer. Dat leidt tot soms ergernis bij de lezer. Ik erger mij al jaren aan de censies van het Leidsch Dag blad over opvoeringen van klas sieke muziek. Deze opvoerin gen worden allemaal (onte recht) afgekraakt. Dus je wacht dan dat zo'n recensent alles weet van de klassieke mu ziek. Nou, vergeet het maar. Een paar weken geleden stond er een artikel in het Leidsch Dagblad over het Ko ninklijk Concertgebouworkest Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Amsterdam. De recensent had het lef om dit orkest een ensem ble te noemen. Hoe haal je het in je hoofd om een van de be roemdste symfonie-orkesten een ensemble te noemen. Dit komt doordat de recensent zichzelf belangrijker wil voor doen (dan hij is) door zo'n or kest te degraderen. Maar ga dan eerst eens informeren wie daar de concertmeester is, want als je dat niet eens weet. ben je na melijk niets op het gebied van klassieke muziek. Nee, de con certmeester was Johan Kracht. Nou, ik wist niet dat of Victor Liberman of Jaap van Zweden er mee opgehouden was. Dit soort fouten mag je niet maken, als je jezelf hoger inschat dan de rest van Leiden. Maar de emmer liep bij mij van de week over door een enorme plons water. De opvoe ring van Europera werd eventjes met de grond gelijk gemaakt. Er bleef niets van over. Dit moet ik recht zetten. Een ding vond hij erg goed en dat was de muziek. Kees Olthuis had namelijk weer allemaal nieuwe akkoorden enz. gevon den. Nu vind ik ook de muziek van Kees Olthuis zeer mooi en heb al veel dingen van hem ge speeld en gehoord, maar nieuw is de opera niet! De recensent zal wel geen moeite gedaan hebben om muziek van hem te beluisteren, want dan had ook hij gehoord dat deze muziek precies de stijl is van Kees. Niets nieuws, gewoon zeer herken baar. Met allemaal stukken uit de opera 'De Naam van de Maan' in een nieuw jasje gesto ken! Dit was de eerste blunder. De tweede was het commentaar over de ellenlange, slaapver wekkende, oersaaie scènes. De acteurs zouden elkaar hebben opgezweept tot het zo lang ma ken van de scènes. Ik weet niet of de recensent ooit heeft ge hoord van een libretto? Dit is een geschreven tekst die de ac teurs moeten opzeggen. Dus ligt de schuld in ieder geval niet bij de acteurs. Maar kun je zo van scènes spreken wanneer het pu bliek steeds lacht? Wanneer de reacties zijn: Het waren drie uren, maar ik heb me geen mo ment verveeld? Geen woord over de mooie kostuums, over de geslaagde verbouwing van de Pieterskerk, het koor en or kest (het zijn en blijven ama teurs!). Ik ben het ook niet eens dat de hoofdrolspelers niet uit De Jeep Cherokee is een verrassende verschijning. Neem zijn vormgeving, opvallend door bescheidenheid. Geen toeters en bellen, maar uiterst sub tiele styling. Binnenin is de Cherokee standaard voorzien van de nodige luxe: stuurbe krachtiging, fraai beklede stoelen, een in hoogte verstelbaar en met leder bekleed H.A.I. B.V. Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg. Telefoon 01718 - 2 92 24- Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 18.00 uur. Zaterdag 10.00 - 16.00 uur. een stoere terreinauto. Want als u een kijkje neemt onder de motorkap, treft u een krachtige Turbo Diesel, een 2,5 liter injectie of een 4,0 liter automaat. Deze kracht bronnen bedienen de legendarische Jeep vierwielaandrijving. Als uw jongenshart nu sneller begint te kloppen, kunt u niet meer om een stuurwiel, getint glas en zo kunnen we nog avontuurlijke proefrit heen. even doorgaan. Toch praten we hier over Ü6@p The American Legend. Jeep Cherokee: vanaf f62.650,- Afccbcdd Jeep Cherok« Uw vermogen is maximaal, wanneer u snel en veilig in kunt halen. Daar hebben we niets meer aan toe te voegen. En dus besteedt Lada extra aandacht aan ruimte, uitrusting en functionaliteit Dat merkt u aan onze Samara. Die is dan ook voorzien van in hoogte verstelbare stoelen en een ncerklapbare achterbank. Een gelaagde voorruit en van binnenuit verstelbare kop lampen. En van mistachterlichten en een wis/was installatie op de achterruit Maar hij is wel betaalbaar gebleven. Want een complete auto hoeft helemaal geen vermogen te kosten. Kijk voor de dichtstbijzijnde dealer in de Gouden Gids. Prijzen incl. BTW, cxcl. rijkla akkostcn. Twee j ei k I a bit an binnenuit. hun verf komen, integendeel juist. Ik vind dat het hoog tijd is voor een verfrissing van de klas sieke recensent van het Leidsch Dagblad. Iemand die oog heeft voor het niveau van amateurs, voor inzet, voor plezier. En niet iemand die zit te zeuren over een foute inzet of noot; iemand die alleen een ensemble uit Am sterdam weet te waarderen. Remko Edelaar, fagottist, Faljerilstraat 16. i eioen. TWAO De Tijdelijke Wet Arbeidsbe middeling Onderwijs heeft bij enige protestants-christelijke scholen in met name Katwijk onrust gezaaid. Zij zijn bang straks katholieke invalkrach ten te krijgen Naar aanleiding van de artike len over de TWAO van 11 en 12 maart j.I. in uw krant willen wij graag de volgende reactie ge ven. 1. Het is ons volstrekt ondui delijk hoe uw redactie deze arti kelen heeft kunnen publiceren zonder contact te hebben ge legd met de Rayonschoolraad 'Duin- en Bollenstreek', die de animator is van de handteke ningactie in onze regio. 2. Nadere informatie had u dan geleerd, dat deze actie niet een Katwijkse actie is. maar een actie onder alle scholen voor protestants christelijk onderwijs in de gehele Duin- en Bollen streek. 3. Nu suggereert u helaas, dat alleen Katwijkse schoolbesturen en scholen verontrust zijn over de gevolgen van de TWAO, ter wijl er al handtekeningen bin nen zijn van andere plaatsen binnen ons gebied. 4. Ook hadden wij u dan beter kunnen informeren over de rol van het arbeidsbureau in dezf. Tot op heden zijn er binnen on ze regio nog geen klachten bin nengekomen over de samen werking met het arbeidsbureau uit Lisse. Een beschuldigende vinger in hun richting is dus on terecht!! 5. Tijdens de interviews bij Radio West, Radio Rijnland en de VLOK uit Katwijk neeft Onze secretaris heel duidelijk gezegd, dat wij 'aanhaken' bij een lan delijke actie, die protestbrieven willen sturen naar de christelij ke Tweede Kamerfracties, om duidelijk te maken, dat men zich in het 'veld' zorgen maakt. Daar heeft men o.i. immers zit ten 'slapen' bij het aanvaarden van deze wet!! Zie nu ook de re acties in andere dagbladen! 6. Ook had u o.i. meer duide lijkheid moeten verschaffen over de strafsancties, die de mi nister bij het niet uitvoeren van zijn beleid, heeft verordon neerd! Een boete van 65.000.- voor het niet opvolgen van de regels!! 7. Wij zijn niet dezelfde me ning toegedaan als de vakbon den. die zich niet hebben kun nen verenigen met het voeren van deze actie. Natuurlijk is het een goede zaak om het aantal wachtgelders binnen het onder wijs te verminderen, maar is de gekozen weg wel de juiste?? Namens het bestuur Rayonschoolraad Duin- en Bol lenstreek A. Boer (secretaris), Stadhouderadreef6 Katwijk. Nederlands leerlingen van de basisscholen in Alkemade blijken de testen van de Nederlandse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie gemiddeld slechter te maken dan kinderen uit andere ge meenten. Volgens het leidsch Dagblad van zaterdag 20 maart wordt het Nederlands in Alkeinadé niet goed beheerst. In het bewuste artikel wordt over de kinderen geschreven, maar die leren hun dialect van de ouderen zodat waarschijnlijk alle inwoners van Alkemade worden bedoeld. Aldus zou vol gens dit artikel 70% van do In woners logopedie nodig heb ben. Als b.v. politici dit dialect zou den gebruiken kan er bespaard worden op de vergadertijd om dat er bij dit dialect niet meer gezegd wordt dan nodig odi te zeggen wat je zeggen wilt Wat schetst echter mijn ver bazing als ik vervolgens op pa gina 11 een artikel tegenkom met als aanhef; Lédse hu- motTT. tat vin |e hierr". Al wrd.-r lezend kom ik dan tot de con clusie dat het met het Alkema- dese dialect wel meevalt. H. v d. Meer. Zuideinde 10. Roclofarendsveen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25