Snelheidscontrole agenten 'zinloos' MAVO-scholen willen praktijkgerichter werken Randstad Veel bedden weg uit psychiatrische ziekenhuizen 'We staan niet met 'n pitbull op de stoep' DONDERDAG 25 MAART 1993 chef willem spierdijk. 0 den haag/leiden Er moeten zeker 4500 en mogelijk meer bedden weg in de algemene psychiatrische ziekenhuizen. In plaats daarvan zullen psychiatrische patiënten meer in de ei gen woonomgeving opgevangen moeten worden. Dat kan door financiële besparingen in de ene sector aan te wenden voor de andere. Dit schrijft staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) in de nota 'Onder Anderen', een stuk over de toekomst van de geestelijke gezond heidszorg. De nota is vanmorgen gepubliceerd. Bij de opvang in de eigen omgeving denkt Simons aan een uitbreiding van instellingen voor beschermd wonen, kleine klinieken, sociale pensions, dagbehande ling die opname onnodig maakt, thuiszorg en projecten die betrokkene weer aan een normale baan moet hel pen. Rond de eeuwwisseling zal 25 procent van de Neder landers een beroep doen op de geestelijke gezond heidszorg. In 1990 was dat nog zestien procent. Het aantal opnamen zal tussen 1990 en 2000 met 43 pro cent stijgen. Driekwart van die toename komt door de toeloop bij RIAGG's. De stijging van de vraag naar geestelijke gezond heidszorg komt volgens Simons door het feit dat steeds minder mensen, vooral jongeren, het redden in de maatschappij. Oorzaken zijn: problemen bij het vinden van werk, toename echtscheidingen, het onveiliger worden van de samenleving, vereenzaming. „Kortom, een zekere desintegratie van maatschappelijke verban- Meer plannen voor stadsverwarming almere» Gemeenten dienen samen met de provincies gebieden in kaart te brengen waar stadsverwarming een rol kan spelen. Dat zei drs. C. Dessens, directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken, gisteren bij de opening van de tweede warmtekrachtcentrale in Almere. Door het gelijktijdig opwekken van, warmte en stroom kan veel energie worden be spaard. Dat gebeurt steeds meer in de industrie en ook op klei nere schaal. 'Verdeling stadsvernieuwing anders' den haag Het geld voor stadsvernieuwing moet anders over de gemeenten worden verdeeld. Dat zei de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening (RARO) gisteren in een advies aan staatsse cretaris Heerma van volkshuisvesting. De raad vindt dat steden die de afgelopen weken hun nood hebben geklaagd over de ver deling van de stadsvernieuwingsfondsen dat niet geheel ten on rechte hebben gedaan. Zo is de stad Utrecht vorige week een campagne gestart om duidelijk te maken dat ze zeventig miljoen gulden nodig heeft voor de stadsvernieuwing, in plaats van de 17 miljoen gulden die het kabinet voor de stad wil uittrekken. Minder hartopnames in ziekenhuis Rotterdam» Door het de huisarts mogelijk te maken met behulp van een zogenoemde elektrocardiogram-computer in een am bulance de diagnose hartinfarct beter te stellen, kunnen jaarlijks 100 tot 150 patiënten uit het ziekenhuis blijven. Dat is het resul taat van een project waarin in Rotterdam huisartsen, cardiolo gen, de GGD en de Nederlandse Hartstichting samenwerken. Doel van het project was om gezondheidsvoorzieningen zo effi ciënt mogelijk te gebruiken en onnodige opnames te voorko men. Van de eerste 1100 patiënten van wie de gegevens zijn ge analyseerd bleek 33 procent een hartinfarct te hebben, 29 pro cent een andere hartaandoening die opname noodzakelijk maakte en 38 procent geen aandoening aan het hart. Rondvluchten KLM Cityhopper schiphol» De KLM gaat in de periode van 3 april tot 23 oktober traditiegetrouw rondvluchten verzorgen. De vluchten zijn ge pland op elke zaterdag en zondag en duren een half uur. Er wordt gevlogen met een Fokker 50 van KLM Cityhopper. Dit propellorvliegtuig is een zogenaamde hoogdekker, hetgeen be tekent dat de vleugels boven de ramen zitten. Hierdoor heeft ie dereen een vrij uitzicht. De vluchten worden voornamelijk uit gevoerd boven de provincie Noord-Holland. De prijs van een rondvlucht bedraagt 75 gulden. Kinderen tot twaalf jaar betalen 50 gulden. Radarcontrole wel effectief Snelheidscontroles waarbij automobilisten stuk voor stuk worden aangehouden, hebben geen zin. Ondanks de in zet van heel veel politieagenten, is de daling van de ge middelde snelheid binnen de bebouwde kom nihil. Op de provinciale wegen heeft een controle veelal zelfs een negatief effect: er wordt na de controles harder gereden. leiden monica wesseling Een en ander blijkt uit een on derzoek van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) uitge voerd in opdracht van het mi nisterie van verkeer en water staat. Het onderzoek is gedaan in en rond Leiden. Op 37 ver schillende plekken werden in totaal 225 snelheidscontroles uitgevoerd. Een deel van de overtreders werd staande ge houden en direct bekeurd, een ander deel werd gefotografeerd en kreeg de bon thuis. Automobilisten die staande werden gehouden voor een snelheidsovertreding, werden tegelijkertijd gecontroleerd op alcohol en het dragen van de gordel. De verwachting was dat door deze gecombineerde con troles, de effectiviteit van de po- litie-inzet groter zou worden. Agenten inzetten bij de snel heidscontroles is absoluut niet effectief, zo constateert onder zoeker M. Mathijsen van de SWOV. ,,De pakkans is veel te klein. Automobilisten zijn daar door absoluut niet geneigd minder hard te gaan rijden. Hetzelfde aantal agenten achter radarapparaten zetten, heeft tien keer zo veel effect." Hardrijders die staande zijn gehouden en meteen een bon hebben gekregen, halen het de eerste paar dagen niet in hun hoofd om op datzelfde stuk weg te hard te rijden. Het aantal be keurde automobilisten is echter zo klein dat het effect op het to tale verkeersgedrag nihil is. Op de 50-kilometer wegen daalde door de inzet van 2600 manuren politie de gemiddelde snelheid van 54 naar 53 kilome ter per uur. Het aantal overtre ders daalde met vier procent (in de spits rijdt nog 38 procent te hard). Op de wegen buiten de bebouwde kom is door de extra controle het aantal snelheids overtreders toegenomen van 17 naar 20 procent. mmmmmm den", aldus Simons. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest wil wel meewerken aan het beleid van Simons maar voor ziet ook problemen. „We hebben al een reductieronde gehad een paar jaar geleden. De rek is er een beetje uit. Zeker ziekenhuizen met wachtlijsten kun je niet met nog een beddenreductie confronteren. Dat zou beteke nen dat je ernstig psychotische patiënten op straat moet zetten. In Endegeest hehben we geen wachtlijs ten, ook omdat we patiënten doorverwijzen naar ande re instellingen", aldus Th. Meijers namens de directie. Endegeest heeft 462 bedden. Psychiatrisch Centrum Langeveld in Noordwijk, voorheen Sancta Maria, met ook ongeveer 500 bedden, was niet bereikbaar voor De Leidse Openbare Biblio theek heeft een incassobureau in de arm genomen voor het aanpakken van wangebruikers. Dit bureau zorgt ervoor dat de boetes worden geïnd of dat het zoekgeraakte boek wordt ver goed. „Het is een publieksvrien delijk bureau", zegt directeur Henk Sannes. „Het is dus niet zo dat die mensen met een pir- bull op de stoep staan bij de wangebruikers. We hopen dat er van dit incassobureau een preventieve werking uitgaat." Ook de Openbare Bibliotheek in Alphen aan den Rijn en Kat wijk zijn gebruik gaan maken van een incassobureau. Vroeger had de Openbare Bi bliotheek in Leiden een particu lier in dienst die de boeken te rughaalde of de boete inde. Die man is inmiddels met pensioen. Erg druk had hij het niet. En ook nu valt het in de bibliotheek nogal mee met het wangebruik. Sannes: „Wij hebben zevenen dertigduizend mensen die inge schreven staan. Ongeveer tach tig mensen brengen boeken niet terug. Dat valt dus erg mee. Veel diefstal is er niet. We heb ben een beveiligingssysteem en dat werkt goed. Als het incasso bureau wordt ingeschakeld, hebben de mensen echt alle mogelijkheden gehad om de boeken terug te brengen." Leners die hun boek niet terug brengen, krijgen na 21 dagen hun eerste boetekaart, na 42 da gen de tweede. Na 105 dagen volgt er een brief en wordt er dan nog niet gereageerd dan komt het incassobureau er aan te pas. Sannes: „Wij zijn echt niet zo moeilijk. Ik ga er zelf al tijd vanuit dat je een boek te rugbrengt als je het uit hebt. ja, en dan kun je wel eens een paar dagen over de datum heen zit ten. Het incassobureau komt pas in actie als we echt alles hebben geprobeerd. En als de wangebruiker dan nog niet wil betalen of het boek teruggeeft, kan dat bureau beslag bij hem laten leggen." Mevrouw Puister, hoofd van de Openbare Bibliotheek in Al phen aan den Rijn, legt even eens de nadruk op de preven tieve werking van het incasso bureau. „Ik ga er altijd vanuit dat boeken niet met opzet ach terover worden gedrukt. Het is vaak veel meer een kwestie van slordigheid." Bert Breed is filiaalhoofd van de Openbare Bibliotheek in Kat wijk aan den Rijn. „Ja, ook wij maken gebruik van het incasso bureau. Het is zeer arbeidsin- tentsief om daar zelf achterheen te gaan zitten. We hebben in vergelijking met vorige jaren vijfduizend uitleningen meer, maar het pesoneelsbudget is niet toegenomen. Vaak is het niet terugbrengen van boeken inderdaad een kwestie van slor digheid. En je hebt er ook wel eens droevige gevallen bij, men sen die net gescheiden zijn en dan niet meer bij die boeken kunpen komen. Gestolen wordt er in Katwijk bijna niet. Ik denk dat dat te maken heeft met de instelling van de Katwijker, die het gebod 'Gij zult niet stelen' nog steeds in ere houdt." Verkeersdeskundige H. Ver geer van de politie regio Hol lands Midden onderschrijft de uitkomsten van het onderzoek volmondig. „Eigenlijk is het een open deur. Wij zijn geen voor stander van snelheidscontroles door staande houden. Een ra darcontrole is veel effectiever" Door de komst van de zoge heten Wet Mulder (1992) is de afhandeling van een snelheids bon na fotograferen veel een voudiger. De overtreders krij gen, zonder tussenkomst van de rechtbank, een bon. Voor die wet er was, moest de recthbank de bekeuringen afhandelen. Vergeer is op provinciale we gen al helemaal terughoudend met snelheidscontroles door staande houden. „Dat levert al leen maar extra gevaar op. Je haalt een auto uit het verkeer en laat hem er ook weer invoegen. Twee bewegingen die vooral op provinciale wegen behoorlijk veel risico hebben." Vergeer ziet veel meer in een wegstructuur die hard rijden ge woon onmogelijk maakt. „Daar experimenteren we hier in de buurt mee. Er blijkt veel moge lijk te zijn. Zo doet een rij bo men langs de weg de automobi list al langzamer rijden. De bo men suggereren snelheid en dan schrikken mensen." Leiden niet ideaal Leiden is niet de meest ideale stad om te studeren. Dit blijkt uit de resultaten van een en quête in de Keuzegids Hoger Onderwijs, deel 4. Uit de vierde Keuzegids blijkt dat Enschede de beste universitaire studiestad is als het gaat om wonen, sport, eten, uitgaan en studentenvere nigingen. Leiden staat op de zesde plaats en scoort vooral laag op het punt wonen: hier voor krijgt Leiden het cijfer drie toebedeeld. Enschede, Tilburg, Groningen, Eindhoven en Nijmegen nemen de eerste vijf plaatsen op de ranglijst in. Rector M. Scha van de Leidse Rembrandt Scholengemeenschap: „Goed dat mavo's zelf met een beleidsplan komen." foto» archief De MAVO-scholen in Neder land willen praktijkgerichter gaan werken. Daarom hebben ze eigenhandig het rapport MAVO Nieuw Elan opgesteld, waarin voorstellen staan voor vernieuwd MAVO-onderwijs. Het wachten op actie vanuit het ministerie voor onderwijs dat al wel profielschetsen voor HA VO en VWO heeft opgesteld duurde hen te lang. De scholen die MAVO-onderwijs in de regio verzorgen, zijn tevreden met het rapport. Want dat er iets in het MAVO-onderwijs moet ver anderen, is voor hen al een tijd je duidelijk. In het kort komen de voor stellen van MAVO Nieuw Elan er op neer dat de vrije pakket keuze voor leerlingen moet ver dwijnen. Zij zouden in het ver volg een keuze moeten maken tussen drie vakkenpakketten die aansluiten op de mbo-opleidin- gen voor respectievelijk tech niek, dienstverlening/gezond heidszorg en economie. Het ni veau voor het nieuwe MAVO- eindexamen zou bovendien een tikje hoger moeten liggen dan het huidige D-niveau zodat de kans toeneemt dat de MAVO- leerlingen slagen in het vervolg onderwijs. Rector M. Scha van de Leidse Rembrandt Scholengemeen schap (VWO, HAVO EN MAVO) ziet een dergelijke verandering van het MAVO-onderwijs zeker zitten. „Indertijd is alles omge gooid en werd de pakketkeuze helemaal vrijgelaten", zegt ze. „Voor de leerlingen en de ou ders is het heel ondoorzichtig geworden wat nu een goed pak ket is. Ze moeten dat pakket ook vroeg kiezen en kinderen in die leeftijd zijn druk met van al les, maar niet met de vraag wat voor vakken ze later nodig heb ben. Het is behoorlijk uit de hand gelopen. Veel leerlingen verlaten school met een diplo ma waar ze niets mee kunnen." De 'vrijheid-blijheid' die nu heerst is te extreem, aldus Scha. Dat geldt volgens haar overi gens ook voor het HAVO-onder- Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 wijs. „Er is veel te veel uitval in het MBO en HBO-onderwijs", aldus de rector. „We zien bij voorbeeld ook daqt veel havo leerlingen vervolgens naar het MBO gaan. En daar is de HAVO niet voor bedoeld." Overigens gelooft zij dat 'Zoetermeer', het ministerie uiteindelijk wel zelf met een beleidsplan voor mavo's zou zijn gekomen. Dat de MAVO's er nu zelf haast ach ter hebben gezet, blijft volgens Scha echter een goede zaak. De onderdirecteur van de RK- MAVO Johannes XXIII in Roelo- farendsveen is eveneens van mening dat er een duidelijk be leidsplan voor de mavo nodig is. „Ik ken de inhoud van MAVO Nieuw Elan nog niet precies maar het is wel nodig dat er een duidelijker lijn komt tussen bij voorbeeld voorbereidend be roeps-onderwijs (het voormali ge lbo) en mavo aan de ene kant en mavo en havo aan de andere kant. Er zitten nu bij voorbeeld veel mensen op de havo die eigenlijk op de mavo zouden thuishoren", zegt hij. Volgens hem is de vorming van veel grote scholengemeen schappen er ook onder andere de oorzaak van dat de MAVO's nu zelf een beleidsplan hebben gemaakt. „We zijn een beetje bang om ondergezneeuwd te raken, bang dat de MAVO uit beeld zal verdwijnen." ACHTERGROND DEN HAAG CEES VELLEKOOP De lener wordt eerst meerdere malen herinnerd aan het op tijd terugbrengen van het boek voordat rigoureuzer maatregelen worden getroffen. FOTO ARCHIEF Bibliotheek in Leiden neemt incassobureau in de arm Declaratie onkosten: stok om burgemeester te slaan Feitelijk zijn de onkostenregelingen voor burgemeesters buitengewoon helder, meent woordvoerster Dijkstra van het mi nisterie van binnenlandse zaken. De eerste burger heeft recht op een ambtstoeiage, die hem in staat moet stellen om allerlei onkos ten te bestrijden die bij zijn functie horen. Afhankelijk van de grootte van de gemeente varieert dat bedrag tussen de 525 en 600 gulden per maand. Bedoeld om zaken te betalen als een handvol contributies, een extra stropdas en een keurig mantelpakje voor de echtgenote. Voor dienstreizen gelden tal van voorschrif ten, die riante feest trips op kosten van de gemeente moeten uitsluiten. Verder gebrui ken de meeste burgemeesters van kleine gemeenten hun eigen auto. Ze krijgen daar voor een vaste vergoeding van zo'n 400 gul den in de maand. En daarover ontstaat nog wel eens een 'misverstand' in de wat grote re gemeenten, waar het college van B en W ook een dienstauto ter beschikking heeft. Dijkstra: „De burgemeester die meestal de dienstauto gebruikt, heeft geen recht op de vaste autovergoeding. Hij of zij mag bij inci- Bestuurders die politiek wat slecht lig gen, kunnen maar beter voorzichtig zijn met het declareren van hun onkosten. De deze week opgestapte burgemeester C. de Cloe van Almere kan er over mee praten. Als een burgervader een royale hand heeft bij het schrijven van declara ties, vloeit daar niet zo snel bloed uit tenzij hij of zij ook andere problemen oproept. denteel gebruik van de eigen auto kilome ters declareren". In sommige gevallen gaat dat niet helemaal vlekkeloos. Tenminste in enkele gemeenten zijn burgemeesters de vaste vergoeding gaan beschouwen als een secundaire ar beidsvoorwaarde en kruipen vervolgens in de dienstauto. Zoals burgemeester drs. A.J. van Duist van Haarlemmermeer. Toen het Haarlems Dagblad die praktijk ontdekte, dreigde het gemeentebestuur zelfs met een kort geding tegen de krant. Van Duist denkt er naar zijn zeggen niet over om de onte rechte vergoeding terug te betalen en nie mand valt hem daar tot nu toe hard over. Maar hij is niet ver meer van zijn vut af en heeft kennelijk geen grote vijanden binnen het gemeentebestuur. Zo makkelijk kwam burgemeester T.R. Seinstra van Goes (voormalig eerste burger van Nieuwkoop) er niet vanaf. Hem werd het onterecht declareren van een kleine 1.000 gulden aangewreven. Uiteindelijk Maar hij lag dan ook overhoop met de wet houders. Een jaar eerder moesten vier Zeeuwse ge deputeerden het veld ruimen nadat ze de provincie hadden laten opdraaien vooreen belastingaanslag, toen de fiscus weigerde om belastingvrije uitkeringen te accepteren als onkostenvergoeding. Ingewijden weten zeker dat de Zeeuwse politiek op tenminste enkelen van hen grondig was uitgekeken. En zo is er nog een rijtje voorbeelden. Hoe wel het gros van de lokale bestuurders zich zonder twijfel keurig aan de regels houdt, sluit woordvoerster Dijkstra niet uit del er binnenkort nog meer zaken boven water komen. Vooral bij burgemeesters, die niet eenvoudig naar huis te sturen zijn door de gemeenteraad, kan het immers de moeite lonen om zijn declaratiegedrag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23