Avifauna is nu echte dierentuin 'Ik heb er een puinhoop van gemaakt' 'Ik ben allergisch voor alleen praten' Rijn- en Veenstreek Kinderen planten knotwilgen en eiken Aarlanderveen na week weer zonder politieman DONDERDAG 25 MAART 1993 'Beloning voor vele jaren noeste arbeid' Het Alphense vogelpark Avifauna is lid geworden van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen. Het park pro beert al jaren officieel erkend te worden als dierentuin. Dat heeft namelijk als voordeel dat het veel gemakkelij ker is om dieren en informatie uit te wisselen met andere dierentuinen. alphen aan den rijn» marieta kroft ,,We kunnen nu ervaringen uitwisselen over bijvoorbeeld fokmethoden", noemt vogelver zorger Simon van der Luit een voordeel van het lidmaatschap. „En ook kunnen we zeldzame vogels uitwisselen. Als wij een bepaalde vogel hebben en Artis heeft er een van een ander ge slacht, dan zouden we die bij el kaar kunnen zetten. Op deze manier kunnen we de vogel soort in stand houden. Nu was het eerder zo dat we vogels moesten kopen die afkomstig waren uit het land van her komst." Avifauna is het tiende lid van de vereniging. Negen andere dierentuinen werden eerder al officieel erkend. Van der Luit en ook hoofd vogelverzorging Ri- nus Verkade beschouwen het lidmaatschap als een erkenning voor hun vele jaren noeste ar beid. Avifauna heeft het lid maatschap al enkele jaren gele den aangevraagd bij de vereni ging. Volgens Van der Luit ko men bestuursleden dan contro leren of het park daarvoor in aanmerking komt. „Ze letten bijvoorbeeld op de soorten die ren, het fokresultaat, op de hok ken waarin de dieren zitten en Eigenaar ziet eigen auto wegrijden alphen aan den rijn» Een inwoner uit Alphen aan den Rijn zag in de nacht van dinsdag op woensdag vanuit zijn woning zijn Mer cedes wegrijden. Hij belde de politie die de auto wist aan te hou den in Bodegraven. De joyrijder, een 16-jarige jongen uitZwam- merdam, is ingerekend. Man verwondt hand aan zaagtafel alphen aan den run» In een bedrijf aan de Gnephoek is gistermid dag een arbeidsongeval gebeurd. Een 33-jarige werknemer was bezig met een volautomatische zaagtafel, toen wegens storing de produktielijn moest worden gestopt. De werknemer wilde handmatig verder zagen, maar raakte klem met zijn linkerhand, waarbij hij zijn vingers zwaar verwondde. Hij is per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. of het schoon is." Dit jaar kreeg het vogelpark groen licht. Uit het Zoo Yearbook blijkt dat de vogelcollectie in het Alp hens vogelpark de op drie na grootste ter wereld is, na Wals- rode, een vogelpark in Berlijn en San Diego in de Verenigde Staten. Overigens hebben op dit mo ment hebben de Grondhoorn- vogel en de Dubbele Neus hoornvogel eieren. De vrouw tjesvogels van deze soorten nes telen zichzélf in en komen pas weer naar buiten als de eieren zijn uitgebroed. In Avifauna broedt sinds enkele jaren ook een ooievaarsechtpaar. Oor spronkelijk gebeurde dat in ge vangenschap, later werden zij vrijgelaten. De ooievaars bleven toch in Nederland. Deze winter gingen zij voor het eerst overwinteren in Afrika. Enkele dagen geleden zijn ze weer te ruggekeerd op het nest in het park. VRIJE TIJD Voorjaarsbingo In de Noorderbrink in Klom penmaker 156 in AJphen aan den Rijn wordt op vrijdag 26 maart een voorjaarsbingo ge houden. Aanvang 19.30 uur. Danee-contest 1993 Jongerencentrum Het Kasteel houdt danswedstrijden in Al phen. De voorrondes zijn op 28 maart en 4 april, de finale is op 25 april. Aanvang 14.30 uur. In formatie: 01720-32424. koudekerk aan den rijn/leimuiden/wou- brugce» Schoolkinderen in diverse ge meenten hebben gisterochtend bomen ge plant in het kader van de nationale boom- plantdag. In Koudekerk aan den Rijn (foto) waren 200 kinderen van elf basisscholen bij elkaar gekomen om maar liefst 140 knotwilgen te planten aan de Batelaan. Wethouder P. van der Werf, die zelf boomkweker is, plantte met behulp van de plantsoenendienst de eerste boom. In Leimuiden hebben twee klassen van basisschool 'De Schakel' enkele tientallen eiken geplant. De eiken zijn al dertien jaar oud en waren in andere delen van het dorp uit de grond gehaald, omdat ze daar in de knel kwamen. Hier was een hoofdrol weg gelegd voor burgemeester W. van Beek die zich vervolgens naar Woubrugge haastte, waar hij scholieren toesprak die meidooms in de grond gingen zetten. Een jongen bood hem een zelf opgekweekt beukeboompje aan. FOTO BEN DE BRUYN Officier eist bijna twee jaar cel tegen Leimuidense oplichter leimuiden/den haag» marieta kroft Verduisteringen beheersten zijn leven. List na list verzon de 55-jarige boek houder uit Leimuiden om het ene gat met het andere te vullen. Medio vorig jaar kwamen zijn oplichtingspraktijken voor het eerst aan het licht. „Hoe ik het jaar 1992 ben doorgekomen is mij nog een raadsel. Ik viel in de afgrond. Toen mijn vrouw ooR nog een echtscheiding aankondigde, ben ik op de vlucht gesla gen. Op de vlucht voor alles en ieder een..." De 55-jarige boekhouder uit Lei muiden barstte gisteren voor de Haagse rechtbank in snikken uit. „Ik heb er een puinhoop van gemaakt." Hij wordt verdacht van het verduiste ren van 37.500 gulden van de basis scholen De Kleine Wereld in Leimuiden en de Kinder Arcke in Rijnsaterwoude. Om de verduisteringen te verdoezelen stelde hij valse rekeningen op. Eind juli vorig jaar maakte hij bovendien een vrouw uit Uithoorn, een van zijn klan ten, met leugens een bedrag van 15.000 gulden afhandig. Officier van Justitie J. van Ek eiste gis teren een straf van 30 maanden gevan genisstraf, waarvan tien maanden voor waardelijk en met een proeftijd van twee jaar. De man maakte een trieste indruk. Voorovergebogen, zijn hoofd rustend op zijn arm, antwoordde hij gelaten de vragen die rechter P. Kalbfleisch en offi cier van justitie Van Ek hem stelden. Niets was er meer over van de fiere man, zoals de buitenwereld hem altijd zag. Tot vorig jaar was hij actief in di verse besturen. Niet alleen was hij be stuurslid van de Stichting Rooms-Ka- tholiek onderwijs Leimuiden-Rijnsater- woude maar ook was hij voorzitter van de WD-Jacobswoude. De moeilijkheden zijn grotendeels veroorzaakt door herseninfarct dat de Leimuidenaar in 1986 kreeg, menen de verdachte en zijn advocate J. van Roy- Vissers. De man had een eigen boek- houdbureau. Maar na zijn ziekte kon hij zijn werkzaamheden niet meer op normale wijze vervullen. „Ik wilde een bepaalde levensstandaard vasthouden. Ik wilde niet zielig lijken", zei de Lei muidenaar. Als bestuurslid kon de man jarenlang geld verduisteren van de twee basis scholen. Toen twee andere bestuursle den eind juni vorig jaar daarvan lucht kregen, raakte hij in paniek. Hij beloof de het geld zo snel mogelijk terug te be talen, maar waar moest hij dat vandaan halen? Een van zijn klanten was een vrouw uit de buurt van Uithoorn. Van Ek verweet hem juist deze vrouw tot zijn slachtoffer gemaakt te hebben, om dat hij wist dat ze geld had en makkelijk om de tuin te leiden was. „Een vrouw die een enorm vertrouwen in u had." Toen hij helemaal geen uitweg meer wist, sloeg de Leimuidenaar op de vlucht. Twee maanden lang zwierf hij door Nederland. Zijn slaapplaats was zijn auto. Kerstavond bracht voor hem een oplossing. Hij werd opgepakt door de politie en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Daar verblijft hij nu nog steeds. Hoewel de officier van justitie zich bewust is van de 'klap die de verdachte moet hebben gekregen van het hersen infarct', vindt hij gevangenisstraf op zijn plaats. „Er is een reëele kans op herhaling", verwees hij naar de uitslag van een psychiatrisch rapport. Uitspraak op 6 april. aarlanderveen ruud sep Een week na het aantreden van de nieuwe dorpsagent Herman Faber zit Aarlanderveen al weer zonder politieman. De 31-jarige agent heeft zijn functie van con tactagent Aarlanderveen neer gelegd en gaat terug naar de Leidse politie. Het landelijke Aarlanderveen was hem te rus tig- „Hij heeft zich kennelijk niet goed georiënteerd op deze Rinctie", vermoedt de woord voerder van het politiekorps Rijn- en Aarlanden, waaronder Aarlanderveen valt. „Hij is mee gaan lopen, en had al snel in de gaten dat dit niets voor hem is. Dan moet je je persoonlijk be lang even boven het dienstbe lang stellen en vertrekken." Faber begon in 1981 als poli tieman in Den Haag. De laatste vijf jaar was hij actief als wijk Aparte veiling perkgoed in Roelofarendsveen agent in Leiden. De overgang naar het kleine Aarlanderveen was hem blijkbaar iets te groot. Hij kan zijn oude baan terug krijgen. De Mechelse herder Marco, die Faber van zijn voor ganger Ton van Mastrigt heeft overgenomen, gaat mee naar Leiden. De post van dorpsagent Aar landerveen officieel 'genera list/hondengeleider met taakac cent Aarlanderveen' is door het vertrek van Faber weer va cant. Waarschijnlijk zal het nog wel enige tijd duren voordat er weer iemand gevonden wordt voor deze funktie. De politie zit momenteel midden in een grote stoelen dans, die half mei wordt afge rond. Politiemensen die het niet eens zijn met de hun toebedeel de functie, kunnen dan eventu eel solliciteren op de post Aar landerveen. roelofarendsveen Bloemenveiling Roelofarends veen begint op donderdag 1 april om tien uur met een apar te perkgoedveiling. Dat heeft bloemenveiling Aalsmeer giste ren bekend gemaakt. Hiermee hoopt de veiling tegemoet te komen aan de wensen van ko pers die behoefte hebben aan een uitgebreid assortiment perkgoed. Tijdens de perkgoed veiling, die iedere donderdag om tien uur begint, komen mi nimaal 300 karren met allerlei perkgoed voor de klok. Op an dere dagen verandert er niets: dan wordt ook perkgoed ge veild, maar in mindere mate. Voorzitter W. Mackay van de kopersvereniging is blij met dit initiatief. „Het laat zien dat de kopersvereniging inspraak heeft op het beleid." Burgemeester Piet Verhoef van Ter Aar met pensioen „Ja geef maar koffie", zegt bur gemeester Piet Verhoef tegen zijn secretaresse. „Ik moet wak ker zien te blijven." Het zijn geen rustige weken voor Ter Aars burgemeester, zo vlak voor zijn vertrek. Deze ochtend hing hij al om half zeven aan de tele foon met een kweker om een hinderwetvergunning te rege len. „Het is enorm druk", ver zucht hij, „veel mensen komen nog snel even naar mij toe voor advies of voor een vergunning. Jij zit er zo goed in, zeggen ze dan. Ja, ze weten niet welke burgemeester ze straks krijgen." Vorige week werd Verhoef 65 jaar. Op 1 april legt hij zijn ambt neer. Piet Verhoef groeide op met zeven broers en zussen op de boerderij van zijn vader in het dorpje Barwoutswaarder bij Woerden. Op jonge leeftijd raakte hij al vertrouwd met het bestuurswerk in land- en tuin bouworganisaties. Hij nam het bedrijf van zijn vader over was daarnaast van 1964 tot 1966 raadslid in zijn geboortedorp. Daarn^ was hij wethouder en loco-burgemeester in Woerden, totdat hij in 1976 burgemeester werd van Ter Aar. Waarom heeft u de boerderij de rug toegekeerd om burge meester te worden? „De boerderij moest plaats maken voor woningbouw. Doordat het land om de boer derij bovendien ongunstig lag - nabij een rijksweg en een spoorlijn - was dat voor mij aanleiding om het bedrijf naar de Gnephoek in Alphen te ver plaatsen. Daarnaast trok het be stuurlijke werk mij heel sterk. Maar het was een heel moeilijke keuze. Ik kon namelijk ook landbouwspecialist worden in de Tweede Kamer. Nu heb ik een lichte allergie voor alleen maar praten en abstract bezig zijn. Ik ben een doe-er en daar om werd het Ter Aar." Bewust Dacht u toen ook dat Ter Aar het eindstation zou worden? „Ik was mij daar niet zozeer van bewust. Na zes of zeven jaar speelde het wel eens door mijn hoofd: zal ik blijven of zal ik eens verderop gaan kijken. Twee redenen had ik om te blij ven. Ten eerste zou het privé- problemen geven. Mijn vrouw is allergisch voor verhuizen. Ten tweede heb ik hier het geluk ge had dat zowel de commissaris van de koningin als de gemeen teraad mij de ruimte gaven om naast mijn burgemeesterschap veel functies te vervullen in de landbouworganisaties. Ik denk dat mijn contacten bij het Landbouwschap, de LTB en de coöperaties juist mede aan Ter Aar ten goede kwamen. Twee jaar geleden stond u op de kieslijst van de provinciale staten. Had u dat er nog wel bij kunnen hebben? „Nee, dat was absoluut niet te combineren. Het is ook in strijd met de reglementen van de par tij. Daarom stond ik ook op een onverkiesbare plaats. Het CDA had echter op dat moment te weinig regionale vertegenwoor digers op de lijst staan. Het vroeg mij, in de hoop dat de kiezers iets herkenbaars zouden zien en dan op het CDA zouden stemmen. Dus als 'lijst-duwer'." Geweten In dezelfde tijd overwoog u uw lidmaatschap op het CDA op te zeggen. Verhoef zwijgt en denkt na. „Ik zat met een gewetenswor steling. De Golfoorlog begon. Ik vroeg mij af of Nederland, dat politiek werd aangevoerd door een katholieke minister-presi dent en ook door een geloofsge noot op buitenlandse zaken, wel op de juiste weg was om zo hard de lijn van Amerika te vol gen. Bij deze afweging moeten wij ons zelf als westerse wereld de schuldvraag durven stellen. Als het westen en Amerika voor op de schurk Saddam Hoesein volpompen met de meest mo derne wapens, dan moeten zij niet verbaasd zijn dat deze man deze verkeerd gaat gebruiken. Het voeren van een oorlog al leen op motieven van de ener giemarkt vind ik mensonterend. De bevolking is het grote slacht offer. Het zijn allemaal mensen van God, die kun je niet als vee afslachten, van welke nationali teit ze ook zijn. Persoonlijk gaf ik de voorkeur aan een langere periode van een economisch embargo. Als later blijkt dat je in deze opvatting bijna alleen staat, is voor mij deze trieste zaak toch afgedaan en ben ik trouw lid van het CDA geble ven." U trok veel werk naar u zelf toe. Onderhandelingen bij grond transacties deed u vooreen groot deel zelf. Toen het gemeen tehuis verbouwd moest worden, maakte u zelf plannen voor de indeling. Hoort dit bij de functie van burgemeester? „Het is maar net wat je er zelf van maakt. De meeste gemeen ten nemen voor grondtransac- ties een extern deskundige in de arm. Door mijn ervaring die ik in Woerden als wethouder heb opgedaan en door mijn contac ten bij landbouworganisaties, kon ik dat wel alleen af. Daar mee heb ik Ter Aar heel wat ad vieskosten bespaard en de bur gers hebben toch de juiste waarden ontvangen." Honderd uur U moet het erg druk gehad heb ben. „Honderdurige werkweken waren geen uitzondering. Maar gelukkig bezit ik een goede ge zondheid en de capaciteit dat ik heel snel kan werken. Ze zeggen wel eens: 'Hij heeft wel altijd tijd, maar altijd maar heel eventjes'. Ik kan snel luisteren." Dat zal niet meevallen straks, met zoveel vrije tijd. Maar u heeft nog een boerderij in de Gnephoek in Alphen. kruipt u binnenkort weer onder de koet en? „Nee, op de boerderij heb ik een goede bedrijfsleider rondlo pen. Hem wil ik niet in de weg lopen. Maar als hij eens weg moet of op vakantie gaat, dan zal ik best wel weer eens de koeien gaan melken. Maar ik ben nog op zoek naar een nicu we levensinvulling. Het zal in het begin inderdaad best wel moeilijk zijn. Een troost heb ik Ik heb al vier uitnodigingen van koren gehad om er te komen zingen. Maar zc zullen wel schrikken als ze mijn stem ho ren." De klus is geklaard voor burgemeester P. Verhoef. „Ik kwam als een blije n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21