'Bollenstreek als levend natuurpark' Leiden Regio Holtlant begint opleiding commerciële dienstverlening Meningen verdeeld over Patersbrug Torenflat doemt op Van studenten geen 'kluizenaars' maken DONDERDAG 25 MAART 1993 Het Holtlant College begint op 1 augustus met een nieuwe oplei ding: commerciële dienstverle ning. De nieuwe MBO-opIei- ding valt uiteen in vier richtin gen: internationale handel, be drijfscommunicatie en public relations, bank- en verzeke- ringsleer en groothandel. De vier richtingen zijn op advies van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven door de schoollei ding samengesteld. De opleiding duurt drie jaar en*is ontstaan uit de commer ciële richting van de óude ME- AO f Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs) en het MMO-C (de commerciële richting van het Middelbaar Middenstands Onderwijs). Die twee opleidingen waren prak tisch hetzelfde. Het Holtlant College heeft al ongeveer 100 inschrijvingen binnen voor de nieuwe studie richting. Volgens E. Wulffers, di recteur van de afdeling handel, is dat redelijk veel. „Wij kunnen nu ongeveer vier klassen vullen, maar naar verwachting worden dat er zes." Dë docenten die de ze nieuwe leerlingen gaan on derwijzen, werkten al op het Holtlant. Per augustus veranderen ook de leerstof en het eindexamen van het middelbaar beroepson derwijs. Leerlingen hoeven geen ouderwets examen meer te doen, maar kunnen gedurende hun hele schooltijd deelcertifi caten halen. De certificaten lei den aan het einde van de oplei ding tot een diploma. Volgens Wulffers spreekt deze verande ring veel aanstaande leerlingen aan. „Zeker de middelbare scholieren die binnenkort hun eindexamen moeten doen, vin den het heel aantrekkelijk. Zij kijken nu natuurlijk heel erg te gen hun eindexamen op. En het lijkt ze wel wat nooit meer echt eindexamen te hoeven doen." Een rustiek bruggetje van kreupelhout of een strakke stalen oeververbinding. Het kan met de Patersbrug over de Witte Singel nog alle kanten uit. Gemeentebestuur, politiek en bevolking van Leiden zijn verdeeld over het toekomstige uiter lijk van de brug tussen het Doelencomplex en de bibliotheek van de universiteit (UB). De verschil len van mening kwamen gisteravond tijden de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening naar voren. De WD. en een deel van PvdA en CDA zijn voor een grondige renovatie van de brug in de huidige bouwstijl. Zij zien het bruggetje nog altijd als een overgang van de ste delijke UB naar de landelijke Hortus Botanicus. Dë overige partijen kiezen voor een nieuwe brug: een stalen plaat met spijlenhek, die de vorm heeft van een doorbuigende springplank. Het ontwerp is van architectenbureau Wintermans uit Eindhoven en kost alles bij elkaar zo n 600.000 gulden. Met zo'n brug krijgen boten een door vaart van 18 meter breed en 2 meter hoog. Burgemeester en wethouders zijn zelf ook ver deeld over de brug. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) ziet liever de boomstammetjes in de leuning terugkeren, maar wethouder Tj. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft zijn zinnen gezet op het moderne model. „De stalen brug is namelijk veel goedkoper in onderhoud, terwijl een nieuwe brug in oude stijl ongeveer evenveel kost als het ontwerp van Wintermans." Het wijkcomité heeft geen bezwaar tegen het verdwijnen van de houten Patersbrug, maar lang niet alle bewoners uit de omgeving delen die me ning. Gisteravond protesteerden twee dames uit de buurt tegen het 'ontsierende' moderne ont werp, dat volgens hen grote aantrekkingskracht zal hebben op grafitti-spuiters. „En ook de helling is veel te steil. Fietsers rijden straks keihard de Witte Singel op en dat lijkt me erg gevaarlijk. Vooral voor kinderen." Schelpen in 't Gat van Palace NOORDWUK Noord wijk gaat onderzoeken of het strooien van schelpen een goede oplossing is om de zand verstuiving in t Gat van Palace tegen te gaan. Op de plek waar het luxe appartementencom plex Sea Palace Residence moet worden gebouwd liggen sinds ruim een jaar geen tegels meer. De eigenaar haalde ze er in fe bruari 1992 uit na een conflict met de gemeente. Vorige zomer probeerde Noordwijk stuiven tegen te gaan door helm te planten. Maar het gras werd vertrapt en is inmiddels nagenoeg verdwe nen. Volgens wethouder V. Sal man zou het het mooiste zijn als het Gat van Palace weer werd betegeld. „Maar anli-stuif- maatregelen die de gemeente neemt en bij de eigenaar in re kening brengt moeten zo goed koop mogelijk zijn. En dus valt betegelen af." Grind strooien is volgens Salman ook geen goede oplossing. „Ik vermoed dat we daar alleen de plaatselijke gla zenier een groot plezier mee doen. Maar schelpen zouden wat mij betreft een prima oplos sing kunnen zijn." Lezing over reeën noordwuk» De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk houdt morgen, vrijdag 26 maart, na de jaarvergadering een lezing over reeën. Theo Ver- strael houdt zijn causerie in het Jan Verwey Natuurcentrum aan de Weteringkade 27 in Noord wijk. Aanvang 20.00 uur. leiden De torenflat aan de Beijerincklaan in de Leidse Professorenwijk begint gestalte te krijgen. De flat doemt enigszins dreigend op boven de bestaande bebouwing in de Profes sorenwijk. Blikvanger is de woontoren van acht verdiepingen hoog. Het gaat om oude renwoningen. In totaal worden er 68 wonin gen gebouwd, verdeeld over de woontoren, een complex van vier verdiepingen en een laag, banaanvormig gebouw. Tegen de hoogte van de toren hebben om wonenden zich fel verzet, maar de protesten mochten niet baten. De tegenstanders kun nen nu aanvoeren dat de aanblik van de om streeks 70 jaar oude wijk is verpest, voorstan ders zullen mogelijk zeggen dat de wijk nu een fraai stedelijk herkenningspunt heeft ge kregen FOTO HENK BOUWMAN Directeur NBT wijst acm vooravond van opening Keukenhof op belang voorjaarstoerisine De Bollenstreek als een levend cultuurmonument, een levend natuurpark. Dat idee opperde J. Cornelissen, alge meen directeur van het Nederlands Bureau voor Toeris me (NBT), gistermiddag aan de vooravond van de ope ning van de Keukenhof. Cornelissen wees in de Lissese bloementuin op het grote belang van Keukenhof en de Bollenstreek voor het voorjaarstoerisine. ussEroza van der veerland staat in het buitenlartd im mers nog steeds bekend als een Volgens de NBT-directeur moet bloemenland. „Onze concur- Ncderland uitermate zuinig zijn renten in het buitenland doen het op de Bollenstreek en het daar- allerlei pogingen in gelegen Keukenhof. Neder- voorjaar toeristen trekken. Wij hebben de bollen waar hon derdduizenden toeristen die al lemaal moeten overnachten op afkomen." Volgens Cornelissen besteden deze 'bloementoeristen' jaar lijks 130 miljoen gulden in Ne derland. Per verhandelde tulp wordt 12,5 cent aan toerisme verdiend. Cornelissen: „De bol- lencultuur is een toeristische trekpleister van de eerste orde. Elk jaar komen er tussen de 800.000 en 900.000 bezoekers in de Keukenhof. De Floriade trok vorig jaar 3,3 miljoen bezoekers. Nederland als bloemenland leeft nog steeds." Cornelissen opperde daarom gisteren het idee een perma nente bloemententoonstelling in te richten. Keukenhof met zijn grote internationale, be kendheid zou daarbij de meest logische locatie zijn. Zijn idee werd niet onmiddellijk overge nomen door H. van Os, voorzit ter van de Raad van Beheer van Keukenhof. „Daar zitten nogal wat haken en ogen aan. Het is i leuk idee r r wij zijn nog De NBT-directeur hield giste ren een pleidooi voor het in standhouden van de bollenvel den rond Keukenhof. De Bol lenstreek zou zelfs moeten wor den aangewezen als 'natuur parken plaats van opgeofferd te worden aan woningbouw. „De toeristen komen in het voorjaar naar Nederland voor de Keu kenhof maar tegelijkertijd voor de weidse en kleurrijke velden in de Bollenstreek. Dat hoort bij elkaar." Volgens Cornelissen is het NBT voorstander van voor de vruchtwisseling noodzakelijke uitbreiding van het bollenare- aal. Verplaatsing van de bollen teelt, zoals voorgesteld in het Structuurschema Groene Ruim te, maar ook versnippering en inkrimping van het teeltareaal in de Bollenstreek, vindt geen genade in de ogen van het NBT. „De inkomsten gaan dan fors teruglopen. Niet alleen in de bollensector maar ook in de ho tels, de pensions en de cafés", waarschuwde Cornelissen. 8 Wie kent hem niet: Martinus Vinkesteijn trekt al jaren zingend door het Leidse straten. Veel mensen hebben bewondering voor het fraaie stemgeluid van de Leidenaar. Maar er zijn natuurlijk ook zuurpruimen. a di La Op het Noordeinde klinken de 'Rode rozen', op de Breestraat de 'Kleine mandolinen'en op ile Haarlemmerstraat s uit Rigoletto, >r, La Vinkes .vie zal het zeggen? n is in zijn element. I loe het allemaal heet en of het van Verdi, Donizetti of Leoncavallo is weet hij niet precies, wel dat zijn grote idool Iuciano Pavarotti het zingt. „En ik probeer hem zo goed mogelijk na te zingen, aan de hand van bandjes die ik opgenomen heb". Vinkesteijn wordt nog wel eens vergeleken met de massieve Italiaanse heldentenor. „Maar dat is natuurlijk onzin. Ik kan niet in zijn schaduw staan". Kom niet aan Pavarotti. „Laatst werd hij uitgefloten in Milaan, omdat hij oververmoeid was en slecht zong. Dat snijdt mij door de ziel", zegt Vinkesteijn. Creatief met zang Vinkesteijn weet wat kritiek is. Soms reageren voorbijgangers geïrriteerd op zijn galmend ge zang. „I lalve zool, hou je kop" of woorden van gelijke strekking worden dan in zijn richting ge spuugd. „Dan merkje gelijk weer dat Leiden de gezelligheid een beetje kwijt is". Maar de meeste mensen reage ren positief. Hij krijgt veel ver zoeken om te komen zingen in winkels, op bruiloften en ver jaardagen, zelfs tijdens busrei zen. Vinkesteijn kan niet overal op ingaan, maar hij doet zijn best. Zijn interpretatie van de oeroude klassieker 'Ik hou van I lolland' doet menigeen een traan wegpinken. Geen schrij nend liefdesleed van Tristan en Isolde van Richard Wagner. maar des te meer romantiek van Richard Tauber. Vinkes teijn, volledig autodidact, doet het allemaal uit het blote hoofd. „Ik zing omdat ik vrolijk ben. Ik zing niet altijd, ik moet geinspi- reerd zijn. Soms merk ik niet eens dat ik aan het zingen ben". Creatief met fruit Zingen doet de Leidse nachte gaal eigenlijk vanaf de tijd dat hij met groente en fruit op de markt stond, waar hij de klan ten letterlijk naar zich toezong. Een zangcarrière leek in het ver schiet te liggen, maar een audi tie bij de KRO liep door zenu wen slecht af. „Ik was daar zo door aangeslagen dat ik twee jaar niet meer heb gezongen". Zoals het een ware solist be taamt liet Vinkesteijn zich nooit overhalen in een koor te gaan zingen. „Ze hebben me vaak ge noeg gevraagd hoor. Maar weet je wat het is, in een koor zingt er altijd wel iemand vals. En daar kan ik slecht tegen". Vinkesteijn houdt ook van reli gieuze muziek en is geregeld in de Petnis- of Leonarduslcerk te vinden. En natuurlijk zingt hij dan zijn partijtje mee. „Maar ik pas me dan aan aan de overige kerkgangers. Ik vind het niet nodig om er bovenuit te gaan zingenHet machtige volume en de muzikale aanleg zitten in de familie. „Ook mijn zus kan prachtig zingen." Soms komt Vinkesteijn op zijn zangtochten door de stad een hem bekende sopraan tegen, en er ontstaat dan wel eens spontaan een du et. Toch nog een beetje Wagne riaanse romantiek dus. gratis en voor niets in Leiden. (FB) Creatief met kraak De oude Algemene Technische School aan de Haagwcg is ge- „Van Pavarotti moeten ze afblijven", vindt straatzanger Martinus Vinkesteijn. kraakt. Nu eens niet door jonge ren die woningnood en leeg stand aan de kaak willen stellen, maar door een groep kunste naars. Een falend atelierbeleid van de gemeente lag aan hun actie ten grondslag, zo stellen ze. Hoe dan ook. aan de leeg stand van enkele honderden vierkante meters bruikbare, overdekte ruimte is een eind ge komen. En dat in een stad waar zowel beschikbare woon - en wencruimte als kunstbeleid, schaars zijn. De ATS (later gewoon lts ge naamd) werd in 1883 opgericht en betrok 9 jaar later het ge bouw aan de Haagweg. Een eeuw lang werden er vakken ge geven als hout- en metaalbe werking en later ook mechani sche en elektrotechniek. Twee jaar na het eeuwfeest ging de lts op in 'De Nieuwe Vaart'. Het pand tussen Rijn- en Schiekade en Van Gend Loos terrein bleef in gebruik totdat in 1988 een nieuw gebouw nabij het I^ammenschanspark klaar was. Vervolgens werd de school nog gebruikt door de Praktijk opleiding Bouw, maar kwam in augustus vorig jaar definitief leeg te staan. De Domeinen, een rijksinstan tie. wilde de school wel van de Nieuwe Vaart hebben maar ook de gemeente Leiden toonde in teresse. Voormalig wethouder Henriëtte van Dongen (PvdA) dacht het pand te kunnen ge bruiken om kunstenaars aan atelierruimte te helpen als de Kaasmarktschool voor dit doel zou wegvallen. Was achteraf niet eens zo gek geweest. Van Dongens opvolgster Hennie Koek (eveneens PvdA) zag meer in een nieuw, prestigieus Cen trum voor Beeldende Kunst aan de Hooglandse Kerkgracht. Creatief met kunst Zo raakte de oude school aan de Haagweg even in de vergetel heid. Op een paar vandalen na die wat delen van het interieur sloopten en de politie die er twee maal per maand de hon denbrigade liet oefenen, kwam er verder niemand meer. In die situatie kwam anderhalve week geleden een eind. Een groep beeldend kunstenaars die het wachten totdat de gemeente wat ateliers ter beschikking stelt beu was, bezette het pand. Op het stadhuis lag in 1991 al een rapport van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunste naars (BBK) waarin stond dat minimaal 25 kunstenaars in Leiden het zonder werkruimte moesten stellen. Met dat rap port gebeurde niets. Inmiddels hebben zich in de korte tijd dat het gebouw gekraakt is, al meer FOTO JAN HOLVAST dan vijftig potentiële atelier huurders gemeld aan de Haag weg, iets wat de nota van het BBK allen maar onderstreept. Hiermee is duidelijk geworden dat de gemeente de noodzaak van betaalbare werkruimte voor kunstenaars behoorlijk heeft onderschat. En dat is niet het enige waarin de kunstambtena ren zich hebben vergist. Ook in de simpele, niet helemaal legale maar creatieve manier waarop dit ruimtegebrek nu wordt op gelost. Kraken en dan oprui men, eigenaar geruststellen, huur heffen, verder inrichten, kunstcentrum maken, klaar is Kees. En een gemeentelijke af deling kunst cultuur die zich vergist in de creativiteit van kunstenaars, dat kan eigenlijk niet. (LL) leiden loman leefmans Ondanks tempobeurzen en 5- jarenregelingen mogen stu denten tijdens hun verblijf in Leiden geen kluizenaars wor den. Om dat te voorkomen zal de Enige Leidse Commis sie Introductie Dagen (El Cid) dit jaar meer dan ooit de aan dacht vestigen op ontplooiing naast studie. „Studeren is vooral theorie opdoen. Maar het moet mo gelijk blijven dingen ernaast te bedrijven. Bijvoorbeeld ac tief lid worden van een ver eniging of sporten of wer ken", aldus El Cid voorzitter R. Fraanje. De commissie, die uit zes studenten bestaat, be seft dat de tijdsdruk op stu denten door verschillende overheidsmaatregelen de laatste jaren flink is toegeno men. Voor deelname aan het maatschappelijke en sociale leven lijkt veel minder tijd te zijn. Maar volgens de com missieleden is het voor de 'vorming' van de studenten o zo belangrijk, dat er in Leiden niet alleen maar wordt gestu deerd zonder dat er aan de leuke of serieuze bijzaken wordt gedaan. „En Leiden is daar juist een heel geschikte stad voor", vindt Fraanje. Daarom wordt aan de drie traditionele onderdelen (de stad, de universiteit en de stu dentenverenigingen) waar de eerstejaars tijdens de El Cid- week mee te maken krijgen, het nieuwe onderdeel zelfont plooiing toegevoegd. Zo krij gen het universitair sportcen trum, de zogeheten vor mingsavond, een oriëntatie- en een kroegentocht door Lei den meer aandacht tijdens de El Cid-week, die dit jaar van 16 tot en met 20 augustus wordt gehouden. Noodschool 'zo mooi mogelijk' noordwuk paul de vlieger De depandance gaat er mooi uitzien. Met veel groen er om heen en met lokalen die in één kleur zijn geschilderd. Die be lofte deed de Noordwijkse poli tiek gisteravond de bewoners van de Scholekster in de wijk Vinkeveld. In de gemeente- raadsvegadering werd de knoop doorgehakt met betrekking tot de plek van de omstreden noodschool van De Jutter. Het werd, zoals al eerder duidelijk was geworden, de Scholekster. De mededeling dat de ge meente er nog wat moois van probeert te maken, bracht on der de aanwezige bewoners slechts weinig vreugde te weeg. Zij kondigden dari ook direct na de vergadering aan zich tegen de komst van de dependance te blijven verzetten/ „We leggen ons er echt niet zonder slag of stoot bij neer. De gemeente kan rekenenen op bezwaarschriften En mogelijk proberen we tot aan de Raad van State de bouw tegen te houden aldus één van hen. De keuze voor de Scholekster, na weken van discussie waarbij verschillende varianten in beeld zijn geweest, werd uiteindelijk gesteund door drie partijen in de raad: CDA, PvdA en WD. Noordwijks Belang en Groen Links stemden tegen. Deze par tijen hebben er steeds voor ge pleit de elf noodlokalen in 'Het Oor' van Vinkeveld neer te zet ten. Noordwijks Belang in clusief wethouder P.J. Barn- hoom, die daarmee een min derheidsstandpunt binnen het college innam wilde de loka len op de villakavels in Het Oor die aan de kant van de Jan van Gent liggen. Groen Links had zijn oog juist weer op de andere kavels laten vallen, aan de zijde van de Strandplevier. AGENDA DONDERDAG 25 MAART Leiden "Nieuw Nederlands Peil' in Cult. Cen trum de X, Haarlemmerstraat, aan vang 20.30 uur. Noordwijkerhout Open Podium Avond. org. The Folk- ib, in .'t Wapen v hout. zelf spelen of I 20.30 uur. VRIJDAG 26 MAART Noordwijker- Lezing door dhr. Steenhuis uit Nijver- dal. "De nieuwe hemel en de nieuwe aarde'. Streekschool. Lammen- schanspark 1aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2. aanvang 20.15 Kienavond bij HSV De Sportvisser in het clubgebouw aan de Bosweg, aan vang 20.00 uur. Concert Harmomekapei Crescendo. Sporthal W Noordwijk. Sportcomplex Duinwetering, aanvang 20.00 uur Opvoering van 'Fatale Druppels' door de Noordwijkse Toneelver. H T.I.O.S., De Kuip. Zeestraat, aan vang 20.00 uur. Deep River Quartet in De Rank. aan vang 20.15 uur. Noordwijkerhout Toneelvereniging O.D I. met 'Dwaas heid heeft haar eigen recht' in De Schelft, zaal open 19.30 uur. aan vang 20 00 uur St. Matthias afd. toneel speelt het blijspel 'Drie is Teveel' van Johan Blaaser Sr. en Jr.. 't Trefpunt, Here weg 80. aanvang 20.15 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20