Nieuwbouw in Zijlkwartier Vervangen fractieleden zware klus voor CDA Regio Opheffing bedreigt Radio Leiderdorp Jongeren willen in Oegstgeest een 'echte skatebaan' 'echte skatebaan' DONDERDAG 25 MAART 1993 GERT VISSER. 071-161417. PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071 -1 Zonder helm op gestolen brommer voorschoten De politie van Wassenaar heeft gisteren twee jon gens aangehouden die zonder helm op een bromfiets reden. Bij controle van het voertuig bleek dat deze geboekt stond als gesto len van het Roosje-Voserf in Voorschoten. De jongens, een 17- jarige Hagenaar en een 18-jarige Voorschotenaar, vertelden dat ze de brommer hadden gevonden. Auto teruggevonden in Zaanstad voorschoten Een op 18 maart bij Het Wedde gestolen auto (Lancia) is gisteren door de politie van Zaanstad teruggevonden. De wagen stond geparkeerd op de afrit van de A8. De auto, ei gendom van een 41-jarige Voorschotenaar was behoorlijk be schadigd. Inbrekers stelen geluidsapparatuur voorschoten Bij een inbraak woensdagnacht in een woning aan de Veurseweg in Voorschoten is alle geluidsapparatuur meegenomen. De daders zijn de woning binnengekomen door gaatjes te boren in een raam waarna dat kon worden geopend. Afdeling D66 in Zoeterwoude Volgende week heeft Zoeter woude een eigen afdeling van D66. Tot nu toe was deze partij ondergebracht in de afdeling Voorschoten, maar dinsdag 30 maart is de oprichtingsvergade ring van de Zoeterwoudse D66. Om dat feit te vieren hebben D66-leden gistermiddag een boom geplant achter het ge meentehuis aan de Noord- buurtseweg. „We hebben hier de nationale boomfeestdag voor uitgekozen omdat een groeiende groene boom het best overeenkomt met een groeiende groene partij als D66", zegt T. Smit- van Tey- lingen. De boom is vanmiddag geplant in aanwezigheid van J. Pool, gedeputeerde van de pro vincie Zuid-Holland en burge meester A. Houdijk. De nieuwe afdeling van D66 gaat niet als zelfstandige partij mee doen met de verkiezingen. Ze blijft, samen met Groen Links, PvdA en PZ, in de ge meente het progressieve blok PZ vormen. Lokale omroep raakt dakloos Prachtig vindt de gemeente Lei derdorp het dat ze een eigen lo kale radiozender binnen de grenzen heeft. De omroep krijgt dan ook alle steun. In woord. Maar de daden laten te wensen over. Radio Leiderdorp zit aan het eind van het jaar waar schijnlijk zonder huisvesting en moet dan stoppen met het werk. De 62 vrijwilligers die de pro gramma's van Radio Leiderdorp in elkaar draaien, werken nu nog vanuit een studio in de per- soneelsflat van verpleeghuis Leythenrode aan de Hoogma- deseweg. Nu is 'studio' wat veel gezegd. Aan de apparatuur ligt dat niet, die oogt uiterst profes sioneel. Het is meer de ruimte die amateuristisch aandoet. Op een oppervlak van pakweg vier bij vijf meter zijn zowel de re giekamer, spreekcel en als het platenarchief gehuisvest. Proppen dus. „Mensen die hier komen, vallen vaak van hun stoel van verbazing over de geringe ruimte. Ons grote be reik staat in geen enkele ver houding tot de ruimte waarin we werken", aldus Jaap van Sandijk, coördinator van de lo kale omroep. Maar ruimtegebrek is nog al tijd beter dan helemaal niets. En die situatie zit er wel aan te komen. Het verpleeghuis heeft de studioruimte vanaf 1 januari 1994 nodig wegens interne ver bouwingen. Dat was overigens al aangekondigd toen de radio makers er hun intrek namen. „Geen oud zeer dus, we zijn al lang blij dat we hier een tijdje hebben kunnen bivakkeren", aldus Van Sandijk. Gevolg is dat er een nieuw onderkomen moet worden ge vonden. En dat schiet niet erg op. Bij de gemeente is een aan vraag voor studioruimte inge diend. Dat verzoek is nog opge steld met medewerking van wij len burgemeester Bruggeman. „Hij was een grote voorstander van Radio Leiderdorp", aldus Van Sandijk. Hij vreest dat met het overlijden van Bruggeman ook de kansen op hulp vanuit het raadshuis zijn verminderd. Want de gemeente loopt zich niet bepaald het vuur uit de sloffen om de lokale omroep te steunen. In een ambtelijk advies aan de raad wordt weliswaar erg enthousiast gedaan over het be staan van de Leiderdorpse om roep, over een véstingingsplaats wordt met geen woord gerept. Hoewel de staf van de radio zender de hoop op overheids steun nog niet heeft opgeheven, Jaap van Sandijk, coördinator van Radio Leiderdorp: „Ons grote bereik staat in geen enkele verhouding tot de ruimte waarin we werken." heeft ze de blik wel verruimd. Ze wil bezien of het bedrijfsle ven ruimte ter beschikking kan stellen. Van Sandijk: „Misschien dat er een firma is die een kan toortje over heeft van waaruit wij kunnen uitzenden. In ruil is natuurlijk het een en ander mo gelijk met reclame." Als onverhoeds geen studior uimte is gevonden, wordt Radio Leiderdorp aan het eind van dit jaar opgedoekt. „We kunnen echt niet met zestig man ge bruik maken van een zolderka mertje." Dit zou een gevoelig verlies betekenen voor Leider dorp, getuige het grote aantal reacties dat de radio-uitzendin gen oplevert. Van Sandijk doet dan ook nogmaals een beroep foto jan holvast op de gemeente. „Het college roept dat ze zo veel waarde hecht aan een grote verschei denheid van media. Dan zou het zeer kortzichtig zijn om de lokale radio de nek om te draai- Ook woningen op Kwikstaartplein Leiderdorp Leiderdorp gaat definitief bouwen in het Zijlkwartier, het gebied tussen de Splinterlaan en de Van der Marckstraat. Hier verrijzen in de nabije toekomst woningen en bedrij ven. Ook aan het Kwikstaartplein, achter de Laan van Ouderzorg, komt woningbouw. oegstgeest liesbeth buitink vervolg van de voorpagina De Oegstgeester CDA-afdeling houdt nog een slag om de arm en verklaart dat Mandema en Jansen alleen 'overwegen hun zetels in de raad ter beschikking te stellen'. Welingelichte bron-" nen verklaren echter dat ze in de vergadering van april zeker zullen opstappen. Mandema wil alleen kwijt dat ze op 15 april 'een mededeling aan de raad' zal doen. Jansen is niet voor commentaar bereikbaar. De CDA-fractie begint zo langzamerhand gelijkenis te vertonen met het verhaal van de tien kleine negertjes. In de cember vertrok fractievoorzitter P. Hellinga uit protest tegen de 'gesloten politiek'. Wethouder J. van der Reijden gaat in april weg vanwege een verhuizing naar het Gooi. En nu willen ook oegstgeest.linpa welther Een groep jongens in Oegst geest is niet tevreden met de plaatselijke skateboardbaan. In het park bij de Irislaan in Oegst geest staat een speciale, verti caal oplopende baan voor skateboards, die twee jaar gele den door de gemeente is aange legd. De jongens vinden de baan echter te klein en te smal. Op maandagmiddag vier uur, in de regen, doen Pieter, Gijs en Joris hun beklag. „Dat ding moet weg", meldt Joris, „want hij is te klein en te smal." De baan is niet lang genoeg, de randen gaan volgens het drietal te snel omhoog waardoor ze onvoldoende vaart kunnen ma ken. „De baan heeft geen mo gelijkheden, want de verhou dingen kloppen niet." De skate boardbaan is kennelijk meer bedoeld voor kleine tónderen dan voor jongens van 14 tot 17 jaar. Een nadeel van de baan is ook dat aan de bovenkant een uitstekende rand zit. „En dat is dodelijk", zegt Gijs, die daar mee niet zozeer wil aangeven dat de baan levensgevaarlijk is, als wel dat het voor de sport fu nest is. „Het materiaal is wel hartstikke mooi", merkt zijn Vriend Pieter op. De jongens maken weinig ge bruik van de skatebaan. Ze rij den meestal gewoon wat rond jes in het park zelf. Elke middag zijn ze daar te vinden, als ze tenminste niet al te veel huis werk hebben, 's Zomers zijn ze wel eens met z'n vijftienen. Lisje Dat de baan te klein is, komt waarschijnlijk doordat de ge meente bij het aanleggen ervan alleen advies heeft gevraagd aan basisscholen, terwijl de jongens hierbij 'totaal geen inspraak hébben gehad'. Joris: „Toen de baan geopend werd, kwamen er kinderen van de basisschool; die kregen allemaal een ijsje en Mandema en Jansen gaan, hoe wel de laatste pas in februari de plaats van Hellinga innam. „De aanleiding is gelegen in de gang van zaken met betrek king tot de gemeentelijke huis vesting die heeft geleid tot een vertrouwensbreuk in de frac tie", verklaart de CDA-afdeling over het vertrek van de vrou wen. Eerder bleek al dat Man dema en Jansen de woede van het college en de eigen fractie hadden gewekt door tegen de nieuwbouw van het raadhuis te stemmen. Daarbij werd ter dis cussie gesteld of Mandema nog wel wethouder kon worden, omdat zij een ander standpunt had ingenomen dan het college. Mandema maakte direct na het raadsdebat over het raad huis al duidelijk dat ze het con flict koppelde aan haar positie. „Mijn afwijkende standpunt over het raadhuis mag geen in vloed hebben op mijn opvol wij kregen niets. De baan was dus eigenlijk voor hen be doeld." De vrienden hebben nu bij de gemeente een nieuwe skate baan gevraagd, maar het is nog onzeker wanneer die er kqmt. Volgens gemeentevoorlichter B. Rozemond is er in elk geval geld beschikbaar voor de baan, die in Haaswijk geplaatst zal wor den. De besluitvorming is ech- ging van wethouder Van der Reijden", zei zij twee weken ge leden. „Als ik vóór een nieuw raadhuis moet stemmen om in aanmerking te komen voor het wethouderschap, hoeft het voor mij niet." Het wordt voor het CDA een zware klus om de twee vertrek kende raadsleden te vervangen. Bij eerdere wisselingen hebben mensen die hoog op de kandi datenlijst stonden al te kennen gegeven niet in de raad te wil len. Toen een vervanger voor Van der Reijden werd gezocht, was B. Matricali, twaalfde op de CDA-lijst, de eerste die 'ja' zei. De fractie komt nu bij de vijf mensen terecht, die onderaan de lijst stonden. Onder hen de voormalige CDA-voorman P. van Veen. Een mogelijkheid is dat Hel linga terugkomt. Bij zijn af scheid werd in de wandelgan gen gezegd dat Mandema, Jan ter 'nog op ambtelijk niveau' en er moet nog een advies aan de gemeenteraad over worden op gesteld. De totale kosten zijn ook nog niet bekend. De jongens zijn blij dat er een nieuwe skatebaan komt, maar toch zijn ze niet helemaal tevre den, want Haaswijk ligt zo ver uit het centrum. „Bovendien komt daar allemaal tuig, dat wil vechten", aldus de jongens. sen en Van den Bosch hadden aangedrongen op zijn vertrek. Mandema zou zelfs alleen Van In afwachting van het ge- meentebesluit skaten de jon gens nu voorlopig op straat of in het winkelcentrum Lange Voort. Maar daar worden ze regelma tig weggejaagd door boze om wonenden. „Die zeggen dan weer: Jullie hebben toch een ei gen baan, dus ga daar lekker naar toe", aldus Pieter. „Terwijl op de fout geparkeerde auto's niemand let." der Reijden willen opvolgen wanneer Hellinga de raad zou verlaten. Volgens Joris is het plan al twee keer afgeketst door de ge meente. Dat zou misschien kunnen komen door de kosten, want hij meent dat de baan zo'n 30.000 gulden kost. Hi] oppert: „We zouden misschien een sponsoractie op touw kunnen zetten in het winkelcentrum. Want als er een nieuwe baan komt, zijn de winkeliers ook meteen van ons af." leiderdorp roy klopper Wethouder J. Veldstra (ruimte lijke ordening/D66) schotelde de raadscommissie gisteravond de ruwe schetsen voor van de bouwplannen in beide wijken. De aard van de woningen staat nog niet vast, net zo min als het aantal. De commissieleden rea geerden overwegend positief op de voorlopige tekeningen, al waren er wel wat op- en aan merkingen. Vooral met de bebouwing van het gebied Zijlkwartier kan er nog het nodige worden gescho ven. De stedebouwkundige Van de Graaf presenteerde een plan om rond de Splinterlaan wonin gen neer te zetten. Verderop in Zijlkwartier, tegen de Van der Marckstraat, komen wat be drijfsgebouwen en een groot veld. Dat plan vindt genade in de ogen van de meeste com missieleden en omwonenden. Wel deden ze de suggestie om het veld wat meer richting Splinterlaan te halen, zodat de Zuidbuurt wil dijk behouden zoeterwoude gerry repel Bezorgde bewoners van de Zuidbuurtseweg hebben giste ren gedeputeerde J. Pool ver zocht aandacht te besteden aan de problemen van de bewoners van dit karakteristieke stukje Zoeterwoude. Pool bracht een bezoek aan het dorp in verband met Nationale Boomfeestdag. De bewoners van de Zuid buurtseweg zijn bang dat het landelijk karakter van de buurt zal verdwijnen als de plannen van de gemeente doorgaan. In die plannen wordt gesproken van net dempen van de slootjes en het kappen van de knotwil- gen. De bewoners vrezen ook dat door het dempen van de sloten de dijk zal verzakken, wat scha de aan de huizen kan opleve ren. Maar ook oude boerderijen en andere historische gebou wen raken daardoor bescha digd. Dit alles is gisteren door en kele Zuidbuurtbewoners voor gelegd aan gedeputeerde Pool. Eind april komen de problemen van de bewoners aan de orde tijdens een hoorzitting bij de provincie. aanblik van de buurt verbetert. Van *le Graaf sluit niet uit dat dit haalbaar is en zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken. Slechts CDA-commissielid G. Hogervorst had bezwaren tegen de vestiging van bedrijven in het gebied. „Er is al zo weinig ruimte voor woningbouw, laten we deze locatie nou optimaal benutten om in de woningbe hoefte te voorzien." De andere fracties hebben geen bezwaar tegen de komst van 'schone' ondernemingen als kantoren. Bijkomstigheid is dat de drumfanfare en majorettevere niging Tamarco haar onderko men aan de Splinterlaan kwijt raakt. Wethouder Veldstra be loofde dat met het bestuur wordt overlegd over een nieuw clubhuis, in de buurt van het huidige. Gymzaal De mogelijkheden voor bouwen aan het Kwikstaartplein, inge klemd tussen Laan van Ouder zorg, Gruttostraat, Leeuwerik- lftderporp. Een bromfietsster heeft van morgen omstreeks acht uur twee fietsende kinderen aange reden op de Simon Smitweg in Leiderdorp. De vrouw reed aan de verkeerde kant van het fiets pad en botste tegen de fietsers. straat, Vronkenlaan en de Van Poelgeestlaan, zijn minder uit gebreid. Veel hangt af van het al dan niet slopen van de gymzaal die tussen de flats staat. Het col lege weet nog niet of die wordt afgebroken. Er zijn nogal wat verenigingen die er gebruik van maken en die bij afbraak elders moeten worden gehuisvest De commissie kreeg gisteren van de stedebouwkundige te horen dat er in elk geval moge lijkheden zijn om het 'midden terrein' te bebouwen. Ruwweg is het een keuze tussen een langgerekte flat, in de stijl van de reeds bestaande bebouwing, of een veel compacter, smaller gebouw. Alle fracties kozen gis teravond, in navolging van het college, voor de laatste en hoog ste variant. De omwonenden gaven aan zich te zullen verzet ten tegen de bouwplannen. Ze vrezen beperking van het uit zicht, verkeersoverlast en ge brek aan parkeerruimte. „Dit is geen visie, dit is gewoon vol bouwen van elk stukje gras dat je maar kunt vinden", aldus een van de omwonenden. De gemeente wil voor 1 juni wat meer vastomlijnde plannen voor de twee bouwlocaties heb ben. Daarna gaan de ideecn nog de inspraak in. Een van hen raakte gewond. De vrouw op de bromfiets is door gereden. Ze droeg een witte helm en een blauwe jas met bontkraag en reed op een da mesbrommer. De Leiderdorpse politie vraagt getuigen zich te melden. Baan Irislaan Oegstgeest te klein en te smal WD twijfelt over CDA-wethouder oegstgeest WD-fractievoorzitter A. Kuntze vraagt zich af of het 'stuurloze' CDA nog wel een wethouder moet leveren nu in vijf maanden tijd vier raadsleden zijn opgestapt. „De continuïteit van het be stuur moet worden gegarandeerd en daarom heb je in het col lege ervaren mensen nodig. We moeten beoordelen of die con tinuïteit er wel mee is gediend als het CDA een wethouder le vert." De WD'er wil geen antwoord geven op de vraag wat er dan wél moet gebeuren. PvdA-fractievoorzitter F. Wegman was niet bereikbaar voor commentaar over de ruzie in het CDA D66 staat in de coulissen al te trappelen om het CDA in het college te vervangen. „We zullen zeker een tegenkandidaat stellen, ongeacht welke kandidaat het CDA aandraagt", erkent fractievoorzitter M. Poelmans. De huidige coalitiepartijen CDA, WD en PvdA lijken echter weinig te voelen voor een college met D66. Gijs, Joris en Pieter (op de foto van links naar rechts) hebben bij de gemeente Oegstgeest een nieuwe skatebaan aangevraagd, foto jan holvast Leerlingen Bernardus beste bij herkennen van bomen zoeterwoude Leerlingen van de Bemardusschool uit Zoeterwoudc-Rijndijk hebben gisteren de wisselbeker gewonnen omdat zij de meeste punten scoorden bij het herkennen van bomen en takken. Deze activiteit was georganiseerd in verband met de Nationale Boom feestdag. De Corbuloschool werd tweede, Klaverweide derde en Westwoud vierde. Op de nationale boomplantdag zijn dit jaar door Zoeterwoud se kinderen geen bomen geplant maar werd gekozen voor een andere activiteit. Leerlingen van de hoogste klassen van de vier Zoeterwoudse basischolen hebben in de afgelopen twee maan den op speciale manier kennis gemaakt met de natuur. Door het kijken naar een dia- en videofilm en een bezoek aan de l eidse Hortus moesten de kinderen Ieren om bomen en takken te her kennen. Dit heeft tot resultaat gehad dat gemiddeld veertien van de twintig takken door de leerlingen werd herkend. De Bemardusschool kreeg een wisselbeker en alle scholen ontvingen een kleine beker als herinnering. De prijzen werden op het Zoeterwoudse gemeentehuis uitgereikt door I Pool, ge deputeerde van de provincie Zuid-Holland. Fietsende kinderen aangereden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19