Contact tussen Molukse en Indonesische kerken Kerk Samenleving 'De boodschap is steeds dezelfde, maar je moet haar weieens anders brengen' Helder hogedrukweer DONDERDAG 25 MAART 1993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. 071-161421 BUITENLAND KORT Banco Ambrosiano De Slowaakse, in Rome wo nende bisschop Pavel Hni- lica (72) is door een recht bank in Rome tot drie jaar voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij het schandaal rond de Banco Ambrosiano. Hij zou gesto len documenten hebben gekocht die belangrijke in formatie bevatten over de relatie tussen de Banco Am brosiano. die in 1982 failliet ging, en de bank van het Vaticaan, het Instituut voor Religieuze Werken. Hellepijn Vier gezinnen eisen van het bisdom Trenton in de Ame rikaanse staat New jersey een schadevergoeding om dat zij door seksueel wan gedrag van een pastoor hun geloof hebben verloren. Qpardoor dreigen zij na Jipn dood in de hel te ko men. Omdat zij daartoe in de hel niet in staat zullen zijn, eisen de Amerikanen reeds op aarde een schade vergoeding voor het te ver wachten leed na hun dood. De kerk heeft niets tegen de priester ondernomen nadat hij zich aan verscheidene meisjes heeft vergrepen, zo staat in de aanldacht. De betrokken priester zou op de Filipijnen verblijven. Het is de eerste keer dat .Ameri kanen een schadevergoe ding verlangen voor het te loor gaan van hun zieleheil. Rusland Het Russische volk ver wacht van zijn leiders 'on middellijke en beslissende daden' die het land kunnen redden van de totale onder gang. Dat heeft patriarch Aleksej II van de Russisch- Orthodoxe Kerk in een ver klaring laten weten. De tekst ervan is gepubliceerd door het persbureau ITAR- TASS. Het hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk vraagt de leiders van het land af te zien van persoon lijke ambities en hun poli tieke carrière op te offeren voor het welzijn van het volk. De strijd om de macht kan Rusland vernietigen, meent hij. Bij de staats greep van augustus 1991 wachtte Aleksej de misluk king van de coup af, voor dat hij partij koos voor pre sident Bpris Jeltsin. Bureau Tökes De Roemeense autoriteiten proberen zich het hoofd kwartier .van de Hongaarse hervormde kerk in Oradea, bestuurszetel van bisschop Laszlo Tökes, toe te eige nen. Tökes. wiens over plaatsing in 1989 de aanlei ding was voor de opstand tegen de communistische dictator Nikolae Ceausescu, heeft in een verklaring te gen deze 'autocratische' ac tie van de autoriteiten ge protesteerd. Een rechtbank zal morgen besluiten dat de kerk het bureau moet ont ruimen zonder dat Tökes en andere leiders van de Hervormde kerk de kans krijgen zich te verweren. Het gebouw werd in de ja ren dertig als centraal ge bouw van het kerkdistrict Oradea door de gelovigen gebouwd. Na de tweede Wereldoorlog werd het ge bruikt als bureau van de de communistische partij. De uitzetting heeft niet alleen consequenties voor de kerk van Tökes, maar ook voor allerlei andere organisaties die in het gebouw zijn ge vestigd. Historische ontmoeting in Zendingshuis Oegstgeest Laatste lezing in serie 'Zie, Ik kom spoedig' Molukse christenen in Nederland hebben in Oegstgeest voor het eerst gesproken met vertegenwoordigers van de Indonesische Raad van Kerken. De synodeleden van de Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Noodgemeente (NGPMB) waren daartoe uitgenodigd door de besturen van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken in Nederland. Deze kerken werken sinds 1979 samen met de twee Molukse kerken in het kader van de 'Kommissie Kontakt Molukse en Nederlandse Kerken'. OEGSTGEEST ANP In 1988 aanvaardden de vier kerken die in de commissie ver tegenwoordigd zijn een 'Ge meenschappelijke Verklaring'. De Molukse kerken vroegen daarin de Nederlandse kerken en samenleving om begrip voor en erkenning van het recht om te streven naar een vrije en zelf standige Republiek der Zuid- Molukken. De Nederlandse ker ken spraken hun respect voor dit recht uit zonder het streven van de Molukkers te steunen. Eén van de zeven taken die de vier kerken zich in de verklaring hebben gesteld, is het stimule ren van het gesprek tussen Indonesische en Molukse ker ken. De ontmoeting in Oegst geest, die volgens een persver klaring een 'open en hartelijk' karakter had, was een eerste concretisering van dit voorne men. De ontmoeting zal vol gens de gesprekspartners in de toekomst zeker worden voort gezet. Binnen de Molukse kerken was niet iedereen gelukkig met het gesprek. Het bestuur van de classis (regionale kerkvergade ring) west van de Molukse Evangelische Kerk, de groep Verontruste Leden van Molukse Kerken in Nederland en de Ver eniging Belangenbehartiging Molukse Evangelische Kerk hebben in een brief hun 'ver ontrusting' laten blijken. Zij be- het dat het gesprek bui ten medeweten van de gemeen teleden heeft plaatsgehad en vragen zich af wat de reden en het nut van zo'n bijeenkomst De verontruste Molukse ker kleden vrezen dat de twee Mo lukse kerkgenootschappen in de invloedsfeer van de kerken in Indonesië worden gebracht. Molukse kerken in Nederland worden 'reeds geleid, onderwe zen en getraind door de ge meenschappelijke kerken in Indonesië en verliezen daardoor hun zelfstandigheid'. Ter illu stratie noemen de verontrustén het gebruik van de gitaar in kerkdiensten in plaats van fluit en orgel en het gebruik van de Indonesische vertaling van de bijbel. De laatste lezing in de serie 'Zie ik kom spoedig' in de Leidse Streekschool wordt morgen avond gehouden door D. Steen huis uit Nijverdal. Hij spreekt over 'De Nieuwe hemel en Nieuwe aarde'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, vanaf 19.45 uur is er samenzang. De Streekschool staat aan het Lam- menschansplein. De toegang is gratis. Indonesische avond De Johan Maasbach Wereldzen ding organiseert morgenavond een Indonesische Ontmoetings bijeenkomst in de Leidse Bethlehemskerk. Op het pro gramma staan onder meer een optreden van het koor 'Pelita' uit Den Haag en een film over Indonesië. Na afloop is er gele genheid voor gebed met zieken of mensen met andere noden. Iedereen is welkom vanaf 19.30 DE QJOEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Voor dominee E.J.S. van Sluijs (28) van de Gereformeerde Kerk van Noordwijken Noordwijkerhout was de periode dat zij de openbare middelbare school bezocht heel bepalend voor die beslissing. Deze opleiding in Bergen op Zoom bood onderdak aan leerlingen met een heel verschillende achtergrond, van moslims tot leden van de Gereformeerde Gemeenten. Wat een deel van deze jongeren gemeenschappelijk had was de interesse in geloven en de zoektocht naar het 'hogere'. NOORDWUK/NOORDWUKERHOUT DICK VAN DER PUS „Met de vrouwelijke predikant in mijn toenmalige woonplaats Halsteren kon ik me als vijfjari ge al enorm identificeren. Ik zette ai mijn poppen in rijtjes op de trap en 'sprak ze toe zoals de dominee haar gelovigen on derwees. Kerkelijk gevormd ben ik tussen mijn 14e en 18e. Met een aantal leeftijdgenoten vormde ik een groepje dat na schooltijd bijeenkwam om te praten over geloofsvragen. Dat stimuleerde enorm. Wat me verder erg aansprak was dat de kerk die ik in die periode be zocht de jeugd ook echt een taak toebedeelde. Dat vond ik belangrijk. Er werd niet alleen geprobeerd om de jongeren naar de diensten te halen, maar er werd ook werk van gemaakt om ze te betrekken bij wat er gebeurde. Van huisuit behoorde ons ge zin tot de Nederlandse Her vormde Kerk. In Halsteren was de gemeente echter al heel ver in het Samen op Weg-proces met de gereformeerden, waar door ik me nooit zo bewust was van die achtergrond. In die kerkgemeenschap wist je ge woon niet wie er gereformeerd en wie er hervormd was. In Kampen, waar ik heb gestu deerd, lag dat anders. De her vormde gemeente staat hier in de rechtervleugel van de kerk en ik kreeg al snel bezoek van ou- Dominee EJ.S. van Sluijs: „De kloof tussen de universiteit en het werken in de praktijk vond ik aanvankelijk erg groot." foto dickhogewoning derlingen die mij duidelijk maakten dat ik als vrouw geen dominee kon worden. Theolo gie studeren was nog tot daar aan toe, maar als ik volhardde in het predikantschap kon ik niet meer worden toegelaten tot het avondmaal. Ik werd daar mee als belijdend lid in feite uit de gemeenschap gestoten. Voor mij was toen de overstap naar de Gereformeerde Kerken niet moeilijk. Mijn studie theologie ben ik echt begonnen met de intentie om predikant te worden. Pas na enkele jaren begon ook het we tenschappelijke werk te trekken, en dan met name de missiolo- gie. Ik was erg bezig met onder zoek naar manieren om het christendom begrijpelijk te ma ken in Hindoeïstische culturen. Uiteindelijk vond ik echter toch dat ik daarmee te theoretisch bezig zou zijn en kreeg de prak tijk van het predikantschap weer de voorkeur. Al voor het afstuderen op mijn 26-ste was ik eigenlijk al beroepen. Er waren behoorlijk wat vacatures om uit te kiezen. Ik reageerde op advertenties van kerkelijke gemeenten in Zandvoort en Noordwijk. Na enkele gesprekken heb ik uit eindelijk voor Noordwijk geko zen. De warmte en de openheid van de gemeente spraken me hier aan, evenals de mogelijk heid om in dorpsdelen met een heel verschillende achtergrond te werken. Aan zee is men toch altijd wat behoudender dan in het binnendorp. En de samen stelling van de gemeente in Noordwijkerhout is, met nogal wat 'import', weer heel anders. Die verschillen maken het werk tot een prachtige leer school. Een groot nadeel is ech ter wel de verkniptheid. Juist door de verscheidenheid zit je altijd met structuren te worste len, alleen al door het feit dat je met diverse kerkeraden te ma ken hebt. Ook met de mensen moet je rekening houden, bij voorbeeld in het voorbereiden van je preken. De boodschap is weliswaar steeds dezelfde, maar je moet haar soms toch op een andere manier brengen. En ze ker als je een baan van maar vijftig procent hebt, zoals ik, geeft dat extra druk. De kloof tussen teit en het werken in de praktijk vond ik aanvankelijk erg groot. Als dominee ben je in de ogen anderen opeens een andere persoon. Dat is een hele rare er varing. Maar gaandeweg ervaar je toch dat wat je tijdens de stu die voorgeschoteld krijgt, in de praktijk van alledag heel bruik baar is. Het werk bevalt me enorm goed. Het is af en toe heel zwaar, vooral als je op één middag achtereenvolgens een sterfgeval en een 50-jarig huwe lijksfeest hebt. Dan is het wei eens moeilijk om de juiste hou ding te vinden. Maar aan de an dere kant is het ook heel ont spannend. Van het ene naar het andere adres loop je lekker even over de Boulevard en voel je je toch bevoorrecht ten opzichte van mensen die van negen tot vijf achter hun bureau zitten. Nee, ik heb het zo naar m'n zin dat m'n volgende gemeente best een full-time functie mag zijn." COLOFON raKSs DIRECTIE J de Vries, G f HOOFDREDACTIE JanGeert Majoor Nypels. Henk van der Post (ad,) HCX3FDKANTOOR Witte Smgei 1.2311 BG Leiden telefoon 071-161400 ADVERTENTIES ma -vri| van 08.00-1700 Telefoon 071-161400 S35"? HET WEER ROB GROENLAND Degenen die de afgelopen dagen goed op het weer hebben gelet, hebben daarbij een opvallende ge lijkenis kunnen ontdekken. De hel dere en koude lucht gecombineerd met de al vrij sterke instraling van de zon, geven namelijk een duide lijke dagelijkse gang in de bewol king. De nachten zijn vrijwel onbe wolkt en koud met buiten het ste delijk gebied vorst aan de grond. Naarmate de ochtend verloopt, is boven land de eerste stapelbewol- king te zien. Dit type bewolking is altijd het gevolg van stijgende luchtbewegingen in de atmosfeer. Een luchtkolom ondergaat een stij gende beweging, als de bovenkant kouder is dan de onderkant. War mere lucht stijgt dan op en koelt tijdens de reis naar boven af, totdat de daarin aanwezige waterdamp condenseert en de stapelwolk zichtbaar wordt. Gistermiddag was dit type wolk in volle glorie in oos telijke richting te bewonderen. Dit maal werd ook een verre blik in noordwestelijke richting beloond met enkele schitterende stapelwol ken. Deze exemplaren vormden zich boven het relatief warme wa ter van de Noordzee, en bereikten ter hoogte van Den Helder zelfs het buienstadium. In de westelijke tot noordwestelijke stroming lag het noorden van Nederland enige tijd in het bereik van een serie hagel buien, die van zee het land indre ven. De satellietfoto's, die gister middag op een hoogte van 36.000 kilometer zijn gemaakt, toonden opnieuw schitterende structuren in de vele winterse buien die de Brit se Eilanden teisterden. Het hele kustgebied van Nor- mandië, Belgieen Nederland lager zonnig bij, terwijl landinwaarts cu mulusstraten van vele honderden kilometers lengte zichtbaar wer den. Ons weerbeeld voor de komende dagen ziet er werkelijk fenomenaal uit, waarbij de vele zonneschijn en het fantastische vergezicht een hoofdrol zullen vervullen. Lezers die het landschap willen fotografe ren, raad ik aan om juist in de ko mende dagen er met de camera op uit te trekken. Wel is het raadzaam om een trui en een warme jas bij de hand te houden, want de lucht is van oorsprong erg koud. In de nachtelijke uren neemt de nacht vorst een steeds grotere vorm aan en in het weekeinde is zelfs lichte vorst op 1,5 meter hoogte waar schijnlijk. Een krachtig oceanisch hogedrukgebied komt morgen al boven het noordelijk deel van de Britse Eilanden aan, met een ster ke uitloper naar de Noordzee. In het weekeinde breidt het hoog zich verder over ons land uit. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust in het algemeen veel bewolking en vooral vandaag neer slag. Aan de lijzijde van de bergen overwegend droog en vooral in het zuiden ook nu en dan zon. Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot plus 5 graden in het zuiden. Morgen overal tus sen 2 en 6 graden. Zweden: Denemarken: Perioden met zon en vandaag nog kans op een regen- hagel- of natte sneeuw bui. Maxima ongeveer 7 graden, "s nachts landinwaarts lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en flinke perioden met zon. In Schotland morgen ook enkele wolken velden. Maxima van 8 tot 11 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en vandaag in de Ar dennen en Luxemburg kans op een re gen-, hagel- of sneeuwbui. Maxima on geveer 8 graden, in de Ardennen enkele graden lager, 's Nachts in het binnen land lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar vandaag in het oostelijk deel van noord- en mid den-Frankrijk nog Maxirr Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind op 11 graden, 's Nachts m het binnenland lichte vorst. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met zon, maar in de Algacve vandaag meer bewolking en kans op een bui. Maxima tussen 16 en 19 graden. Madeira: Droog en wol kenvelden, maar ook wat zon. Maxima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Langs de Costa's en op de Ba learen enkele buien afgewisseld door wat zon. Maxima Van 15 graden bij Bar celona tot 20 in de omgeving van Mala ga. Morgen langs de Costa Brava niet warmer dan 12 graden. In het binnen land ten noordwesten van Madrid droog en perioden met zon en maxima tussen 10 en 15 graden. Elders kans op een bui en maxima van 15 graden bij Madrid tot 22 bij Sevilla. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden, aan de zuidstranden zonmg. Droog. Maxima tot 25 graden, maar morgen iets lager. Marokko en Tunesië: Marokko: Wolkenvelden, maar vooral morgen ook nu en dan zon. In het noor den bij Tanger kans op een bui. Maxima aan zee circa 20 graden. Tunesie: van daag nog overwegend zonnig en maxima circa 23 graden. Morgen kans op een bui en aan zee 20 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar in de kustgebie den van de Middellandse Zee meer be wolking en vooral vandaag nog enkele buien. Geleidelijk kouder met maxima morgen'in het binnenland tussen 6 en 10 graden en aan zee van 10 tot 13 gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima 17 gra den, morgen wat lager. Italië, Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minder zacht met maxima morgen van 10 tot 14 graden in het noorden en mid den. 17 in het zuiden en nog net 20 op Overwegend zonnig weer en maxima tussen 18 en 23 graden, morgen plaat selijk tot 25. Morgen m het noordwesten van Griekenland kans op een bui. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig en droog. Maxima langs de kusten ongeveer 20 graden. VRIJDAG 26 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.27 zon onder 18.59 Maan op 07.09 Maan onder 22.55 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 25 mrt 7 u HEINZ /at ÓÊSV hcwd ow- v 'a/c& &47em, a1/jnh££&. 1 BOES pL smwrn JijMp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18