Leiden Geen terrassen voor 1 april langzaam Familiebedrijf na 63 jaar gesloten Historische Haven blij met bijdrage provincie ALNO: keukens zoals die wenst. Flat van zes hoog in Coebel DONDERDAG 25 MAART 1993 chef gert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 Wassenaarder geslagen en beroofd leiden Een 22-jarige inwoner van Wassenaar is vannacht be roofd van zijn portemonnee. De man reed op zijn fiets op de La ge Morsweg. Twee mannen trokken hem van zijn fiets en duw den hem tegen een hek. Vervolgens werd de portemonnee uit zijn achterzak getrokken. De Wassenaarder kreeg ook een klap in het gezicht, waarna het duo de benen nam. In de portemon nee zat 12 gulden. Verhaal sê q De CDA-fractie in I -/ Oegstgeest speelt het verhaal van de tien kleine negertjes; de een na de ander vertrekt Opera r\ Martinus Vinkes- 2 U teijn zingt opera van Noordeinde tot Haar lemmerstraat. En het is al lemaal van Pavarotti Dierentuin De beloning voor JL I vele jaren noeste ar beid: vogelpark Avifauna in Alphen is nu een erken de dierentuin Horeca-ondememers verkeren nog in onzekerheid Communiceren Patiënten zijn niet sL J altijd gelukkig over de manier waarop specia listen met hen communi ceren Kritiek in commissie a -< otj 'Koek werkt leiden wim koevoet Op de Visbrug, nu nog de vaste stek van marktkooplui, kan een prachtig terras komen, meent café Van Engelen. Als de gemeente maar groen licht geeft. foto henk bouwman marktdagen. „Ik zie het somber in. De ambulante handel is erop tegen. Marktkooplieden hebben de pest aan verkassen. Ook al zou dat plan voor een herin richting van de markt binnen kort verschijnen, dan is het toch te laat. De behanbdeling van een aanvraag tot vergunning kost ook tijd en er zal wel veel en langdurige inspraak zijn." Arnoldus van 't Hart van Ley- den smacht nog meer een ter ras. In tegenstelling tot zijn col lega's heeft hij ook voor de marktloze dagen geen vergun ning. Vorig seizoen liet hij daar om een terrasboot afmeren maar al snel werd hij gesom meerd deze te, verwijderen. De gemeente gedoogde wel dat hij twee parkeerplaatsen in beslag nam. Dit leidde echter tot een conflict met een slagerswinkel, een eindje verderop. Vleesklan ten konden hun auto niet meer kwijt en gingen elders bood schappen doen. Bij 't Hart van Leyden weten ze niet of de ge meente dit terrassenseizoen an dermaal een gedoogbeleid wil voeren. „We moeten wachten op een nota waarvan maar één ding zeker is dat-ie te laat is." Arnoldus: „De gemeente moet veel meer haast maken. Terrassen zijn juist goed voor de overige middenstand. De Nieuwe Rijn wordt er aantrek kelijker door. Je kan bijna niks meer in Leiden. Er zijn geen discotheken en je kunt in het centrum van de stad niet eens ana het water zitten. Slechte promotie voor Leiden." Bij Meneer Jansen wordt een vergelijkbaar betoog afgestoken. De tafels en stoelen die hij op niet-marktdagen langs het wa ter zet worden ook 'oogluikend toegestaan'. „Nadeel van for maliseren is natuurlijk dat we dan precariorechten moeten gaan betalen. Maar dat halen we er wel uit, vooral als we op marktdagen ook toestemming krijgen." Een bestuursmedewerkster van verantwoordelijk wethou der J. Walenkamp (CDA/econo mie) zegt dat alles op alles wordt gezet om de langver wachte nota op 31 maart, één dag voor het begin van het sei zoen, in de raadscommissie economie, verkeer en bestuur lijke vernieuwing te behande len. Zij kon gisteren niet zeggen of met de ambulante handel al overeenstemming is bereikt over de herinrichting van de markt. Vrouw jaagt aanrander op de vlucht LEipENEen 33-jarige vrouw is dinsdag in het Plantsoen nabij de Plantage aangerand door een Engelstalige man. De vrouw liet haar hond uit- Een andere hondeneigenaar pakte haar plotseling beet. Door een stevige scheldpartij wist de vrouw de aanrander op de vlucht te jagen. De man, die in het Engels terugschold, verdween met zijn viervoeter in de richting Levendaal. De politie kon hem niet meer achterhalen. Rotterdamse plakkers aangehouden leiden Twee illegale plakkers zijn gistermiddag voor het politie bureau aan de Langegracht aangehouden. Het tweetal, Rotter dammers van 17 en 27 jaar oud, beplakte de zogenaamde pe perbus tegenover bet bureau. De actie werd opgemerkt en er werd onmiddellijk ingegrepen. Om wat voor posters het ging is niet bekend. Er is proces-verbaal opgemaakt, Baobab houdt feestavond leiden De Afrika-Stichting De Baobab houdt zaterdag 3 april in het Antonius clubhuis aan de Lange Mare haar jaarlijkse feest. De Senegalese dansmeester Doudou leert het publiek Afrikaanse danspassen. Na een optreden van de band Bantaba wordt het feest besloten met een Afrikaanse disco. Kaartverkoop bij boek handel Manifest aan de Hooglandsekerkgracht 4, Voorzitter R. Tenzer van de stichting Historische Haven kan niet anders dan blij zijn met het nieuws, dat de provincie 150.000 gulden bijdraagt aan de haven aan het Kort Galgewater. Zijn stichting is al acht jaar be zig met plannen om de histori sche haven voor het publiek aantrekkelijker te maken. „Het is fijn dat er nu eindelijk iets be gint los te komen", zegt Tenzer. De presentatie van de sche- pén allemaal van voor 1940 en bewoond door leden van de stichting is nu 'ver beneden de maat', vindt de voorzifter. Het plan waarvoor de provincie in dé buidel heeft getast, voor ziet in de aanleg van een steiger waaraan de schepen allemaal met de kop naar de wal kunnen afmeren. In een hoek van 45 graden, zodat ze in volle glorie te zien zijn. Om publiek en toeristen het 'drijvend museum' beter te kunnen laten zien, zou ook een aantal parkeerplaatsen moeten verdwijnen. Want de auto's be nemen het zicht op de haven en de schepen. „Er moet heel veel verbeteren en het is de bedoe ling dat allemaal in een keer voor elkaar te krijgen", aldus Tenzer. De stichting praat ver der met de gemeente over het 'doorvaarbaar' maken van de stad. Maar daarvoor zou een aantal vaste bruggen moeten worden vervangen en dat kost miljoenen guldens. Horeca-ondememers langs de Stille Rijn zijn bang dat het terrassenseizoen voor hen wéér niet op 1 april begint. Café Van Engelen, café De Kroon, 't Hart van Leyden en café Meneer Jansen willen terrassen langs het water creëren op marktdagen maar de plan nen voor een herinrichting van de markt zijn nog altijd niet klaar. Van Engelen, van de gelijknami ge kroeg, merkt op dat hij pas wat kan beginnen als hij voor 100 procent zeker weet waar hij aan toe is. „Eerder ga ik niet over tot de aanschaf van tafels en stoelen." Bedrijfsleider F. Ar-, noldus van 't Hart van Leyden vindt de onzekerheid vooral las tig voor zijn personeelsbeleid. „Moet ik nu mensen ontslaan of juist aannemen?" Van Engelen diende vorig jaar een plan in voor een terras op marktdagen (woensdag en za terdag) op de Visbrug. Hij stop te er een schilderijtje bij waarop is te zien hoe 'mondain' het ge bied voor Vroom Dreesmann eruit kan zien. Voor de overige dagen heeft hij al een vergun ning. De horeca-ondernemer wil echter investeren in een mooier terras met 50 stoelen. Voorwaarde is wel dat hij de ta fels en stoelen op woensdag en vooral op zaterdag ook kan neerzetten. „Dit is een pracht- plek, het meest centrale punt van Leiden. Ik zit al twintig jaar in deze business en dit is nu echt iets waarvan ik nog droom. Sinds die discussie in de nazo mer van vorig jaar over de marktenroute hebben we niets meer gehoord." J. ten Hove van De Kroon zegt al anderhalfjaar te streven naar een terras langs het water op LEIDEN: Houtwerf Keukens Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. LISSE: Mieloo Bouwmaterialen Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Groenteman wijkt voor stadsvernieuwing Er komt te weinig uit handen van PvdA-wcthouder mevrouw H. Koek. WD-fractievoorziUer A. Geertsema en in iets mindere mate mevrouw R. van Schreven (Groen Links) maakten gister avond in de raadscommissie onderwijs, cultuur en emanci patie hun onvrede hierover ken baar. Geertsema opende de aanval toen Koeks 'lijst van toezeggin gen' werd besproken. Daarop staan tal van zaken die pas de komende maanden worden be handeld. Geertsema vroeg zich af waarom het atelier- en het gehandicaptenbeleid niet al gis teravond aan de orde waren. Voor beide zaken geldt dat haast is geboden. Ze hadden ge makkelijk aan de agenda kun nen worden toegevoegd, meen de de WD'er. Hij had uitgezocht dat de laatste nota over het atelierbe- leid, waarvan Koek inmiddels heeft toegegeven dat dat fali- kant is mislukt, in juni van 1991 is verschenen. Dat stuk is echter nooit in de raadscommissie be sproken. Onlangs kraakten kun stenaars, het wachten beu, een schoolgebouw aan de I Jaagweg, Zij hebben het pand nu als ate lierruimle in gebruik. Ruim twintig hebben er een werkplek gevonden en er staan er nog 37 op de wachtlijst. Ook gehandicapten wachten al geruime tijd op een nota. al dus Geertsema. „Op uw lijst van toezeggingen staat daar nu nog geen datum achter. Ik vind hel gênant worden." Wethouder Koek zei dat ze nooit heeft ontkend dat er ate- Iiernood is in Leiden. Ze wees er op dat op de cultuurbegroting voor dit doel slechts 140.000 gulden is vrijgemaakt en er maar weinig mogelijkheden zijn om ateliers te creëren. „We moeten wachten op het cen trum voor beeldende kunsi. Daar kunnen behalve de kunst uitleen ook ateliers» komen. Maar ik kan ook vanavond geen zinnig ateliervoorstel doen." Volgens R. van Schreven van Groen Links is Koek te passiel. Van Schreven is zelf al aan de Haagweg wezen kijken en vindt het er 'ontzettend leuk'. „Als kunstenaars zelf het initiatief nemen en er blijkt zo'n enorm draagvlak voor deze actie te zijn dan moet de wethouder toch met wat meer kunnen komen dan alleen: het is interessant wat daar gebeurt. Raadsleden van andere partij en bemoeiden zich nauwelijks met de discussie. Wel kwamen ze allemaal met verzoeken om onderwerpen op de lijst te zet ten of eerder te bespreken. Zo vroeg II. Kruijt (CDA) wanneer de wethouder verder denkt te gaan met de K&O-problema tiek. De volksuniversiteit luidt al maanden de noodklok over de desastreuze gevolgen van be zuinigingen. Ook wil de CDA'er galerie Stelling, die wegens geldgebrek dreigt te verdwijnen snel op de agenda hebben. Dat nieuws drong eind vorig jaar tol de commissie door, maar nog altijd is er niets ondernomen, Verder horen de raadsleden niets meer over het cent mm voor beeldende kunst en wach ten ze op een verslag van het gesprek dat Koek had met ver ontruste gebruikers van de Waag. en op een reactie van de wethouder op een brief van de adviesraad openbaar onderwijs, die het gevoel heeft voortdu rend te worden gepasseerd. Die altijt koopt den besten waer, sal sich veel sorgh en kommer spaer. Deze Oudhollandse spreuk op de luifel van Haar lemmerstraat 74 zal er-nog wel even blijven staan. Kojnende zaterdag echter gaat de groente winkel Van Groeningen na 63 jaar dicht en is het afgelopen met de verkoop van besten waer. Projectontwikkelaar Im- mo Select, de toekomstige in richter van het Vrouwenkerk plein, heeft de winkel opge kocht. „We hebben dit vijf jaar lang zien aankomen. Als het van de ene op de andere dag was besloten dan was het een stuk emotioneler geweest", aldus ei genaar Jan van Groeningen. De ontwikkelingen rond het Vrouwenkerkplein, aan de ach terkant van de groentewinkel, gingen eerst min of meer aan Van Groeningen (57) voorbij. Hij zag wel wat er van kwam en grapte over de ideeën dat er een fontijn naast zijn winkel zou ko men. Maar de winkelier moest wel een meer dan gezonde be langstelling voor het plein aan de dag leggen toen bij een pre sentatie van nieuwbouwplan- nen zijn winkel op de maquette niet meer voorkwam. De groen tezaak moest plaatsmaken voor een brede ingang van het plein vanaf de Haarlemmerstraat. Van Groeningen, uiterlijk de rust zelve, liet zich niet gek ma ken door berichten over aan koop en sloop. „Ik ben vijf jaar geleden een keer gebeld of de zaak te koop was. Daarna heb ik nooit meer wat gehoord. Die projectontwikkelaar moest ook wachten tot wat hij wilde van de gemeente mocht. En tot die tijd had het voor hem natuurlijk geen nut om met mij te onder handelen", zegt van Groenin gen. Eind vorig jaar kreeg Immo Select eindelijk 'groen licht' van de overheid en werd opnieuw met Van Groeningen contact gezocht. Van sloop van de groentewinkel was allang geen Het echtpaar Van Groeningen (uiterst rechts en tweede van links) met het personeel voor de winkel. foto hielco kuipers sprake meer. Het pand zou bij de bouwplannen worden geïn tegreerd. „En toen was het bin nen een week bekeken", herin nert de groenteman. Dat bete kent niet dat het om een simpe le overeenkomst zou gaan. Zo moest er een goede regeling ko men voor de twee personeelsle den, die respectievelijk 40 en 28 jaar in dienst zijn. „Alles is voor Piet en Ineke gelukkig fantas tisch geregeld. Beter dan bij DAF", grijnst Van Groeningen. In een krant uit oktober 1930 wordt via een advertentie met de tekst opening mijner zaak voor het eerste melding ge maakt van de groentewinkel aan de Haarlemmerstraat. In die tijd reden zowel trams als al het andere verkeer nog in twee richtingen door de smalle straat. „Er was een keer een au to compleet tussen een tram en onze pui gedrukt en helemaal verwrongen", vertelt Van Groe ningen, die al als 12-jarig jonge tje zijn ouders in de zaak moest helpen. „Dat ging gewoon zo. Toen was er nog school op za terdag, maar niet voor mij." Op zijn 21-ste nam zoon Jan het bedrijf over. „Dat ging mak kelijk. Mijn vader zei: alsjeblieft, hier hem je 'm." Veel is er ver anderd sinds de tijd van Snij- boonen 14 ct. per pond. Van een groentewinkel voor de buurt groeide de zaak uit naar een kleine supermarkt met een koelcel, frisdranken én, op vlees na, vrijwel alle etenswaren. Jan cijfert zijn eigen inbreng bij de ze vernieuwingen Weg. Zijn vrouw was verantwoordelijk: „Ze begon op een gegeven mo ment met de verkoop van zelf gemaakte salades. Dat heb ik nooit zien zitten, maar het liep geweldig." De klanten die al van de slui ting op de hoogte zijn laten we ten het besluit van Van Groe ningen zeer te betreuren. De re acties variëren van 'een gevoelig verlies voor de Haarlemmer straat' tot 'zonde, het girig er hier juist veel persoonlijker aan toe dan in een supermarkt'. Maar de groentezaak was toch al gedoemd te sluiten. De drie kinderen van het echtpaar Van Groeningen hebben wel meegeholpen in de winkel, maar geen van de drie was van plan de groentedynastie voort te zetten. „Daarom wist ik dat de zaak toch 'op een gegeven moment zou sluiten. Het ge beurt nu alleen wat sneller", re deneert Van Groeningen. Aanstaande zaterdag worden de podiums op straat nog één keer gevuld met verse groente, rechtstreeks van de veiling. Daarna is het schluss. Uiteraard zal hij de zaak missen, maar Van Groeningen denkt liever en met opgeheven hoofd aan de toekomst: „De 'grote vakantie' begint. We hebben altijd willen rondtrekken. Daar hadden we nooit meer dan drie a vier we ken per jaar de tijd voor. Nu gaan we eens even heel Europa bekijken." In de Leidse nieuwbouwwijk De Coebel mag de Rotterdam se aannemer Eurowoningen een flatgebouw van zes hoog bouwen. De raadscommissie ruimtelijke ordening heeft het bouwplan Coehoorn goedge keurd. Eurowoningen bouwt 49 appartementen, waarvan 41 in de sociale sector. Het plan bestaat al geruime tijd. Tegen de komst van de flat. die een plaats krijgt aan de Korte Vliet, bestaan in de wijk geen onoverkomelijke be zwaren. Wel heeft de gemeen te Leiden een lange procedure moeten volgen, omdat voor zes extra huizen een complete wijziging van hel bestem mingsplan nodig was. Enige aspirant-kopers van de flatwoningen waren daar om gisteravond bij de com missie om een snelle beslis sing te bepleiten. Sommigen moeten hun oude woning bin nenkort verlaten, maar heb ben nog geen zicht op het ge reedkomen van hun nieuwe huis. „Wij wachten met smart op een beslissing. Er zijn al ko pers die weer een tijdelijke woning moeten zoeken en ie dereen weet hoeveel moeite en geld dat kost", zei een van hen. WBL: nieuwe huurdersvereniging Woningbouwvereniging Leiden (WBL) gaat onderzoeken of de bewonerscommissies een zelf standige huurdersvereniging kunnen oprichten. Eind 1993 wil de algemene vergadering daar een beslissing over nemen. De WBL is ontevreden over de huidige organisatie, omdat be wonerscommissies en algeme ne vergadering nu 'door elkaar lopen'. Leden van commissies zitten vaak ook in de algemene vergadering. In de commissie behartigen zij de belangen van de huurders, in de algemene vergadering die van de WBL. Een tweede reden voor de op richting van een huurdersvere niging is het in werking getre den Besluit Beheer Sociale Huursector. Hierin staat dat huurders en woningbouwvere niging gezamenlijk moeten overleggen. De keukenvak mensen van ALNO vertalen uw wensen snel in een konkreet plan. Zij staan voor u klaar, met een advies op maat en vakmanschap voor perfekte installatie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17