Wijnand Nuijen, een buitenbeentje T oneel vereniging kiest voor drama Springpop met vijf bands Cultuur&Kunst 'Fine Fleur' in Voorburgse Tobbe Klunder Frencken in 'Solution' Mooi theater over een beademd leven DONDERDAG 25 MAART 1993 1-161423,plv -chef jan rijsdam. c Drum- en showbands in de regio regio Harmoniekapel 'Crescendo' uit Noordwijk geeft met me dewerking van de Noordwijkse Balletstudio vrijdag 26 maart een concert in de sporthal van VW Noordwijk. Aanvang 20.00 uur. Big Band Oegstgeest en Big Band Voorschoten organiseren weer een 'Big Band Swing': op zaterdag 27 maart in Het Groot Profijt, Boerhaaveplein, Oegstgeest (21.00 uur). Drum- en show band Con Brio is tijdens de verenigingsavond op 27 maart 'in Country and Westernland'. De avond wordt gehouden in scho lengemeenschap Albanianae in Alphen aan den Rijn, aanvang 20.00 uur. De Chr. Muziekvereniging Uni uit Katwijk geeft een voorjaarsconcert in Tripodia. Op 1 april om 19.30 uur. Kleintje Pils weer naar Japan bollenstreek» De pretband Kleintje Pils was in de zomer van 1991 zes weken lang te gast in het Hollandse dorp bij Nagasaki. Voor een kortere periode - 22 april tot 6 mei - gaat de band al daar opnieuw een groot aantal festiviteiten opluisteren. Hoogte punt zal de viering van Koninginnedag op 30 april zijn. Kreatieve Handen in De Kuip a 30 hobbyisten presenteren hun werkstukken op de hobbymarkt 'Kreatieve Handen' die zaterdag 27 maart in het Noordwijkse dorpshuis De Kuip wordt gehouden. Een greep uit de technieken: zijdeschilderen, keramiek, quilten, kralen- boompjes, tingieten en zandschilderen. De markt duurt van 10.00-17.00 uur. Zuidamerikaanse dans Tuya leiden Misk-1 Qhocha is de naam van een dansgroep die zich vooral richt op authentieke dansen uit Latijnsamerika. Deze Zoetermeerse dansgroep treedt zaterdag 27 maart op in het Tuya-lokaal in de Kaasmarktschool, Koppenhinksteeg 13, aan vang 20.30 uur. Dansconcert in Parktheater Ballroom op het toneel, dat staat het publiek te wachten in het AJphense Parktheater, dansschool Ruud Vermey een 'danscon- de vloer til- alphen a woensdag 31 Daar geven dansers eert'. Na afloop kan ook het publiek de beentjes len. Aanvang: 20.30 uur. Amateurtoneel in de regio regio 'Dwaasheid heeft haar eigen recht' is de titel van het blij spel dat toneelvereniging ODI op de planken brengt in 'De Schelft' in Noordwijkerhout, op 26 en 27 maart om 20.00 uur. 'Drie is teveel' wordt in het Warmondse Trefpunt opgevoerd door de St. Mathias afdeling Toneel. Op 26 en 27 maart, aan vang 20.15 uur. De Noordwijkse toneelvereniging 'Het toneel is ons streven' komt met de thriller 'fatale druppels' op 26 en 27 maart in De Kuip, aanvang 20.00 uur. Tentoonstellingen in de regio regio» Tot 14 april is abstract werk vanfeanne van Eist te zien in het Leidse Diaconessenhuis. Dagelijks van acht tot acht uur. Susan Lütolf en Theo Kortekaas exposeren tot 17 mei in De Schelft in Noordwijkerhout (werkdagen: 9-12,14-17 en 19-22 uur, weekeinden 9-16 uur). Marijke Kettingen Joke Langendorff tonen hun schilderijen in congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Tot 19 juni is hun werk daar dagelijks te zien. Gemengde technieken van Jolanda Stil zijn geëxposeerd in het Leiderdorpse gemeentehuis. Tot 21 april op werkdagen van 8-17 uur, woensdagavond ook van 18.30-20.00 uur. Barok en romantiek bij Ramuze Een voorjaarsconcert door het onlangs opgerichte -symfonieorkest Ramuze staat garant voor een uiteenlo pend repertoire. Van barok (Telemanp) tot romantiek (Mendels sohn) wordt er gespeeld. Tijdens het voorjaarsconcert, vrijdag 26 maart in het Anker, Chopinlaan 1, Hazerswoude Rijndijk, zullep werken van Rossini, Cimerosa, Schubert en Haydn ten gehore worden gebracht. Het concert begint om 20.15 uur. Leiclse 'studentenorganiseren expositie in Rijswijk leiden.saskia stoelinga Een tentoonstelling organiseren doe je niet zomaar. Dat Ondervonden zes studenten kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit toen ze begonnen aan de speurtocht naar de schilderijen en het leven van Wijnand Nuijen (1813-1839). Deze jong gestorven romantische schilder heeft de gemoederen op alle fronten beziggehouden: zo wel financieel als kunsthistorisch. Zonder één cent subsi die van de overheid hangen er op dit moment in het Mu seum Rijswijk 80 schilderijen die overal vandaan komen, is er een prachtige catalogus verschenen en heeft de eindexamencommissie van de universiteit het project in punten gehonoreerd. Samenleving De laatste grote tentoonstelling van Nuijen had plaats in 1977 in het Haags Gemeentemuseum. Dinkelaar: ,,Maar die opzet was voor ons veel te beperkt. Met datgene wat uit Nederlandse openbare collecties kon worden gehaald, was het niet mogelijk een goed beeld van Nuijen te geven. Ons uitgangspunt was helder. Nuijen moest als onder deel van de samenleving in beeld komen. Wie waren zijn vrienden, zijn leermeesters? Wat en hoe schilderde hij? Wij wilden hem in een breed per spectief plaatsen. Behalve de werken van Nuijen zijn ook schilderijen en aquarellen van vrienden en collega's opgeno- Wijnand J. Nuijen werd geboren in Den Haag en ging al op 12- jarige leeftijd naar de Tekenaca demie waar hij les kreeg van Bartholomeus van Hove. Tege lijkertijd kreeg hij schilderlessen van Andreas Schelfhout. Zijn ta lent was zo groot dat hij reeds binnen enkele jaren als zelfstan dig schilder aan het werk kwam. Behalve zijn stijl, maakten ook de veelzijdigheid - hij schilderde stadsgezichten, landschappen, zee- en riviergezichten en een enkel historiestuk - hem tot een buitenbeentje in zijn tijd. Henk Dinkelaar, ondernemer in Alphen aan den Rijn en deel tijdstudent kunstgeschiedenis, kreeg als opdracht een verhaal te schrijven over Nuijen. Hij raakte in de ban. ,,Met zijn werk veroorzaakte hij grote opwin ding in de Hollandse kunstwe reld. Hij rekende als eerste af met de stijl van de 17de eeuwse meesters. Zijn kleurgebruik, zijn romantische vormentaal en dramatiek paste hij zo subtiel anders toe dan zijn collega's." Via een ver familielid van Nuijen werd Dinkelaar op een spoor gezet. Hij kreeg voor een deeltijdstudent de ongewone gedachte om een tentoonstel ling te organiseren. Dinkelaar, vijf medestudenten en docent Leendert Couprie gingen aan de slag. Een heidens karwei, zo bleek later. Jazz in Wassenaar Al bijna twintig jaar spelen de uit Enkhuizen afkomstige The Old Fashioners in de bekendste jazzclubs van het land. Zaterdag 27 maart zijn zij te gast in de Wassenaarse Jazzclub in Cultu reel Centrum Warenar. Alle laatjes en kastjes van de Jazz zullen vanaf negen uur die avond opengaan. Er werd snel contact gezocht met een aantal gespecialiseerde kunsthandels. Dat bracht aan het licht dat er in ons land heel wat" particuliere verzamelaars zijn, die een bijdrage konden en ook wilden leveren. Archieven werden nageplo zen, fotografische diensten van musea gebeld om foto's van schilderijen op te vragen voor de catalogus, subsidie-formulie ren ingevuld. Dinkelaar weet het zeker: „Aan snelheid is men in dit land niet gewend. Op dit moment heeft WVC nog steeds niet beslist over de subsidie aanvraag, terwijl de tentoonstel ling al twee weken geleden is open gegaan. De foto van het schilderij 'Schipbreuk op een 'De Van Vredenburchweg te Rijswijk in de winter'. Nuijen zond dit schilderij in het jaar 1830 - hij v op een prijsvraag: het leverde hem prompt een bekroning op. rotsige kust' van het Rijksmuse um Amsterdam, is nog niet in ons bezit (wel 350 gulden over gemaakt), terwijl de catalogus al klaar is. Die foto hebben we dus op een andere manier verkre gen." Maar liefst 80 schilderijen wer den achtergehaald, waarvan het merendeel nog nooit in het openbaar is geëxposeerd. Het laatste doek werd een week of drie geleden in Lichtenstein door Dinkelaar persoonlijk op gehaald. Toevalligerwijs 'De Van Vredenburchweg te Rijs wijk in de winter'. Veel geld was er nodig om al les te bekostigen. De zaken man/student Henk Dinkelaar werd op de financiën gezet. Om maar eens wat te noemen: de tentoonstelling moest voor 7 miljoen worden verzekerd. De 2000 catalogi moesten worden betaald. Inmiddels is er ook een stichting opgericht. „We zijn of ficieel ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel onder de naam Leids Kunsthistorisch Collectief. Zo kunnen we verder handelen en wandelen." En Nuijen, Wijnand Nuijen, overleed op 26-jarige leeftijd in Den Haag. Zijn dood betekende het einde van de korte bloeipe riode van de romantische schil derkunst in Nederland. Hij is te recht vereeuwigd. De tentoonstelling 'Nuijen en zijn vrienden. Speurtocht in de Hollandse Romantiek' duurt tot 18 april. Museum Rijswijk, Herenstraat 67, Rijs wijk. Opening: di t/m vrij 14.00 tot 17.00; za 11.00 tot 17.00; zo 14.00-17.00 uur. Utopia onderbreekt reeks blijspelen leiden «annet de jong voorburg Zangeres Annelies Stinesen en pianiste Lydia Blom koesteren chanson. Eind 1991 richtte het tweetal daarom het duo 'La Fine Fleur' op en in maart 1992 vielen ze in de prijzen op het negende Concours de la Chanson, dat de Alliance Fran^aise elk jaar in de Kleine Komedie in Amsterdam houdt. Op 1 april treedt het duo op in het Voorburgse Tobbe Theater, Badhuislaan 7. Op het repertoire staan chansons van Brei, Barbara, Piaf, Prévert en Satie, Aanvang: 21.30 uur. foto petra appelhof De Zoeterwoudse amateur to neelvereniging Utopia heeft verrassend genoeg besloten haar succesvolle reeks kluchten en blijspelen te onderbreken met het drama 'De Heilige Vlam' van Sommerset Maughm. De vereniging begon dertig jaar kort blijft bereik je geen perfec ze avond over te slaan", meldt Utopia dan ook in haar folder ter promotie van de voorstel- ling. Volgens Van der Krogt streeft Utopia naar perfectie. „Het pro bleem is alleen dat we een groot tekort hebben aan mannen en jonge vrouwen. Zolang dat te geleden als de Katholieke Plat telands Jongeren en brengt sinds '85 onder de huidige naam zo'n zes voorstellingen per jaar. Utopia trok de afgelo pen drie jaar veel publiek met haar kluchten en blijspelen. „Het was eigenlijk vooral een wens van de spelers", zegt Mies van der Krogt, voorzitster van Utopia. „Speltechnisch is een klucht moeilijker dan een dra ma, want je moet typetjes neer zetten. Maar de spelers vinden het een uitdaging om zich nu eens in te leven in een karak ter." Van der Krogt verwacht bij de voorstellingen een grote op komst, maar wel een ander pu bliek dan gewoonlijk. „Toneel liefhebbers die alleen graag een avond onbekommerd willen la chen, kunnen wij aanraden de- tie, want je hebt toch geen goed gevoel als iemand van 32 jaar bijvoorbeeld een meisje van 17 speelt." Het aantal stukken dat Utopia met de huidige bezet ting kan uitvoeren blijft daar door beperkt. Achter de schermen heeft Utopia het beter voor elkaar, want daar zijn zelfs meer men sen actief dan op de planken. Decorbouwers, licht- en geluid man, souffleuse, grimeur, kap ster, noem maar op en niet te vergeten de vaste regisseur Al- bert Pouw. Volgens Van der Krogt kan het publiek zeker wat verwachten van 'De Heilige Vlam'. Voorstellingen van 'De Heili ge Vlam' zijn op 27 maart, 2 en 3 april in het Muziekcentrum, Schenkelweg 6a. hillegom Bert Klunder en Mylou Frenc ken verkennen in hun pro gramma "Visch en Fruit' de grenzen tussen toneel en ca baret. Het is morgenavond in het Hillegomse Solution te zien. Bert Klunder won, samen met zijn toenmalige partner Co van Diemen, in 1984 het Camerettenfestival in Delft. Na drie jaar hield dit duo op te bestaan, Klunder ging regisse ren. Hij werkte onder anderen met Brigitte Kaandorp. Vin cent Bijlo en Jaap Mulder. My lou Frencken won bij het Ca merettenfestival '91 de tweede prijs èn de persoonlijkheids prijs. Zij studeerde in 1991 af aan de kleinkunstacademie en won toen de creativiteitsprijs. In 'Visch en Fruit' speelt Klunder de teruggetrokken le vende man Henlc Zwakjes, die geyraagd wordt om in het the ater zijn verhaal te vertellen. Onderweg pikt hij een meisje op. Samen vormen zij een unieke combinatie. De voor stelling begint om 21.00 uur. Klunder Frencken zijn op 31 maart ook in de Leidse schouwburg te zien als onder deel van het programma 'Ca baret-etalage'. Gehandicapte actrice wil serieus genomen worden leiden «jan rusdam Vijf bands, die zelf him muziek en teksten schrijven, laten zich van hun beste kant zien en ho ren op Springpop 1993. Het popfestival wordt gehouden op 10 april in het Antonius Zalen centrum aan de Lange Mare 4£ te Leiden. Organisator W.F. Gressie kwam op het idee een popfesti val te houden voor groepen die origineel werk spelen. „Ik kom vaak in oefenruimtes en hoor dus veel bandjes spelen", aldus Gressie. „Ook live heb ik al veel groepen gehoord. De meeste bands spelen echter alleen co vers en voegen zelf niets toe aan de bestaande nummers. Toch heb ik vijf bands gevonden die veel eigen nummers brengen, in een eigen stijl en die een eigen show opvoeren. Daar is Spring pop voor bedoeld." Op Springpop 1993 krijgt het publiek heel verschillende soor ten muziek voorgeschoteld: pop, (hard)rock, punk en funk, er is voor ieder wat wils. De deelnemende bands zijn: Freaks Hairy's, Maximum Overdrive, Panic in Detroit en The Crew, allen uit Leiden, en de Schotse formatie Tunnel Radio. De Bands treden achter elkaar op tussen 21.00 uur en 00.25 uur. Kaarten voor Springpop kosten 10 gulden (inclusief een con sumptiebon) en zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij Plato aan de Vrouwensteeg 4-6 en bij Just Music aan de Oude Singel 198. recensie dirk willem rosie 'Overleven', theatervoorstelling van Roelofje Mussche en Joke Menssink. Gezelschap Diagonaal Nog te zien op 30 maart en 3 apnl in theater Dé Tobbe, badhuislaan 7, Serieus genomen worden, dat is wat Roelof- je Mussche wilde bereiken met haar voor stelling 'Overleven'. Het is een understate ment om te stellen dat Roelofje dat grote doel in het leven heeft bereikt. Op haar le vensbeschrijving staat: 'beroep: actrice' en daar is geen woord Spaans bij. Toekomstige regisseurs moeten alleen even weten dat Roelofje gehandicapt is: door toedoen van polio zit de in Staphorst geboren actrice in een rolstoel. In valide thealerogen is Roelofjes wens om serieus genomen te worden veel te be scheiden. 'Overleven' is in de eerste plaats een hele mooie voorstelling. Niet volgens de welwillende maatstaven van het ama teurtheater, maar gewoon volgens het oor deel van de 'gemiddelde' theaterbezoeker met een gezonde hekel aan positieve ge handicaptendiscriminatie. De constatering dat de nieiiwe voorstelling van Theater groep Diagonaal artistiek zeer geslaagd is komt eerder dan het feit dat hier het levens verhaal wordt verteld van een vrouw die zes jaar niet kon praten, 's nachts afhankelijk is van een beademingsapparaat en door het leven zoeft in het jongste model rolstoel. 'Overleven' is een mengeling van sprook je en realisme. Een jonge vrouw vertelt het verhaal van een klein meisje in de witte we reld van het ziek zijn. Ejf was ze, toen ze door verlamming en stomheid geslagen in het ziekenhuis kwam en elf bleef ze, on danks de verstrijkende jaren, omdat nie mand zich afvroeg of dat meisje eigenlijk wel genoeg te eten kreeg en de dagelijkse hoeveelheid vloeibaar voedsel nooit werd uitgebreid. De ziekte, de honger, de verlo ren spraak, het isolement: tegen dit alles schijnt het machtige wapen der fantasie op gewassen te zijn. Nu nog vertelt de jonge vrouw over deze traumatische periode in afgeleide vorm, via een sprookje. En de man aan wie ze het verhaal vertelt fungeert als prins op het witte paard. Daarom draagt deze man een ruitercap. De cap gaat na de pauze af. De prins is echt gekomen en danst met Assepoester een pas de deux. Dat is echt even slikken, zoals Roelofje Mussche in de armen van Mathijs van Gennep en op de muziek van Madonna's 'Live to tell' haar verhaal vertelt. Een grote, erotische intimiteit en een won derlijke gratie gaan er uit van deze roerende Gelukkig hebben Roelofje Mussche en re gisseuse Joke Menssink daarnaast ook cy nisme en scepsis een plaats gegeven. On vermijdelijke zaken in het leven van een ge handicapte. Voor Roelofje gaat niet op: 'Ik denk dus ik besta', maar: 'lk adem dus ik besta'. Roelofje Mussche heeft hieraan een theatrale kracht meegegeven die het leven voorgoed heeft veranderd. Try outfestival bij Ex-Voto Een jaarlijks terugkerend evene ment in de Voorhoutse jeugdso- cïeteit F.x Voto is het try outfes tival. Vrijdag 26 maart is het weer zover: een aantal (begin nende) formaties zal na maan denlang repeteren de stap naar het podium wagen. De bands spelen zowel covers als eigen nummers. Grave Yard Picnic bijt morgen avond het spits af. Safe as Milk is de tweeae formatie die het podium betreedt. Uit Leiden zijn de Crackity Jones afkom stig. What Else is de hekkeslui- ter op het festival. Met num mers van Iho (.ill, Biyan Adams en Tröckener Kecks vor men zij een goede afsluiting van het festijn dat om 2030 uur be- ginL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13