'Lezer mag etiketten plakken' Mieke Vestdijk schrijft Hans Visser van zich af Cultuur&Kunst 'Naar moeder kijken en zoet glimlachen' 'SM is plezier voor twee' Een gebakken moeder met spek Een draaikolk van zwembadgedachten DONDERDAG 25 MAART 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -161423. PlV -CHEF JAN RlJSDAM. 071 161415 Donna Tartt en de charme van gruwelijke moordenaars: Bijbelteksten Laurier lezenswaardig: Donna Tartt (28) is een fenomeen. Haar debuutroman The Secret History lag nog niet eens in de boekhandel en ze was al miljonair. De auteur was even in Nederland en is ook hier ingehaald als de literaire sensatie van het jaar. Tartt zelf blijft opvallend laconiek blijft onder al die aan dacht. „Over een paar maanden is het allemaal over en dan trek ik me weer keurig terug om verder te gaan met wat ik al sinds mijn kindertijd doe: schrijven." AMSTERDAM TINEKE STRAATMAN The Secret History vertelt bij monde van Richard het verhaal van een exclusief groepje stu denten Grieks aan een Ameri kaanse universiteit. Tijdens een bacchanaal verminken en do den vier van hen een toevallige voorbijganger. Wanneer het vijfde lid van het groepje, de slungelige jongeman Bunny, hen daarmee chanteert wordt hij op zijn beurt van kant ge maakt. Professor klassieke talen Julian Morrow is indirect de aanstichter met zijn colleges over de meest bloederige passa ges uit de Griekse tragedies. AI vanaf de openingszin is duidelijk dat Bunny vermoord is en door wie. Heel geraffineerd ontrafelt Tartt in haar literaire thriller hoe dit uitverkoren groepje rijkeluiskinderen na de eerste ongewilde gruweldaad geleidelijk aan toegroeit naar een moedwillige moord. De le zer blijft net als Richard, de ver teller. heel lang gecharmeerd van de personages. Wie het ge drag van de studenten afkeurt is nog geneigd om excuses te zoe ken voor hun extreme gedrag. „Het is niet aan de auteur om tussen goed en kwaad te kiezen. Richard is de verteller, een ta bula rasa in zijn naïviteit. Het is belangrijk dat we het verhaal door zijn ogen zien. Ongeveer halverwege het boek dient de slimme lezer te beseffen dat de personages niet zijn wat ze lij ken te zijn, dat er verschil is tus sen schijn en werkelijkheid. Ik plak de personages geen etiket van slechtheid op. De lezer moet zelf maar beslissen wat hij ervan vindt." Verraderlijk „Het is dan ook nauwelijks rele vant of deze mensen sympa thiek zijn of niet. Het gaat om de mechanismen waardoor ze tot hun daden komen. Als één van de redenen voor hun afwij kende gedrag voer ik de totale afwezigheid van volwassenen aan. Ouders zijn absent, verra derlijk of onverantwoordelijk in dit boek. De studenten zijn in feite wezen, wanhopig op zoek naar een vader figuur. Hun pro fessor Julian is die vader voor hen, maar zelfs hij laat hen uit eindelijk jammerlijk in de steek, terwijl ze zo in hem geloofden." Haar eigen studie klassieke cultuur en filosofie is van in vloed geweest op de roman. Dostojevski's Misdaad en Straf en ook Euripides' tragedie De Bacchanten met zijn bloederige scènes zijn eveneens een be langrijke inspiratiebron. „Zo'n stuic schrikt me niet af. Ik ben opgegroeid zonder een sterk be sef van het verschil tussen het rationele en het onduidbare, of simpeler gezegd tussen het nor male en het paranormale. AJs kind maakte ik geen onder scheid tussen de sprookjes die ik hoorde of las en de realiteit van alledag. Waarom zouden de avonturen van Alice in Wonder land of Peter Pan niet even waar kunnen zijn als wat ik zelf be leefde?". Het manuscript was al in 1986 grotendeels af. Tartt heeft de volgende jaren vijlend aan de tekst doorgebracht. „Aanvanke lijk waren de personages te per fect, te kil en afstandelijk gepor tretteerd. Als je begint met schrijven denk je dat de perso nages poppen zijn die aan jouw touwtjes vastzitten. Dat zitten ze ook, maar je moet er wel vlees op aanbrengen. Ik vond het buitengewoon leuk om ze achteraf, toen ik het geheel op papier had, bij stukjes en beetjes vanaf het eerste hoofd stuk net iets minder volmaakt te maken. Een klein hoekje van hun smetteloze tanden af te breken." De gebonden editie van The Se cret History kost f 44,30. De Ne derlandse versie, De verborgen geschiedenis, is vertaald door Barbara de Lange en uitgegeven door Anthos. Prij? f49,50. Goudvis Er was eens een goudvis in een kom, die daar al heel lang rondjes zwom totdat hij er genoeg van kreeg en dronk toen maar de vissenkom leeg. Nadat hij dat had gedaan voelde hij zich zeer voldaan Hij zuchtte diep, totdat hij sliep aar werd niet meer wakker, de arme stakker. De 14-jarige Tineke Naafs heeft dit dra ma in een vissenkom gedicht. Haar vers is te vinden in de bundel Doe Maar Dicht Maar 1993. Het is een verzameling van honderd gedichten geschreven door jon geren van middelbare schoolleeftijd. Op persoonlijke titel of met de hele klas dicht ten zij mee in het poëziefestival Doe Maar Dicht Maar. Deze week is de dichtbundel gepresenteerd in de Stadsschouwburg in Groningen. Coen Peppelenbos heeft het boek geredigeerd. Doe Maar Dicht Maar 1993. Uitgeverij Xe- no. Prijs 14,90. Bij de uitgever is ook een t- shirt te bestellen met de tekst van het ge dicht over de verveelde goudvis. Voor meer informatie: Xeno in Groningen, tele foon 050-144277. De debuutroman Een hemels meisje van Josien Laurier is met De avonden van Gerard Reve in verband gebracht. Le zing van het boek van Laurier leert snel dat haar debuut met De avonden net zo veel te ma ken heeft als 'mijn achterste met een spaarpot'. Om eens een vergelijking van Komrij te gebruiken. In het begin wordt in bijten de korte zinnen een kleinbur gerlijk milieu geschetst. Maar wat aanvankelijk cynisme leek, blijkt een rechttoe rechtaan beschrijving van het verstik kende milieu waarin de hoofd persoon. Marianne zich be vindt. Zonder werkelijke diep gang, zonder humor, of zon der werkelijk één interessante gedachte volgt de lezer het verhaal op de dreun van die vreselijke, korte zinnetjes. Een hemels meisje is wat je noemt een meisjesboek: een pubermeisje dat zich afkeert van haar familie. Zich geen raad weet met het leven, de eerste ongesteldheid ervaart en 'de jongens' ontdekt en zichzelf met andere meisje vergelijkt in termen van mooi en lelijk. Haar zus en haar tweeling broer gedragen zich normaal, maar Marianne is 'anders'. Zij vindt in God haar ware vriend. Citaten uit de Statenvertaling en aan de bijbel ontleende ge beden met God geven de reli gieuze beleving van het meisje weer. Overigens zijn deze tek sten nog de meest leesbare in dit wonderlijke boek. Een gospelgroep (Echo) biedt het meisje de mogelijk heid om aan het benauwende gezinsmilieu te ontsnappen. Zij wordt zelfs 'zangeres van Echo'. Via deze groep komt zij in contact met jongens. Vooral de stoere Eddie spreekt haar wel aan. Die mag haar wel 'ontmaagden'. Er komt helaas niets van terecht. Zelfs niet van haar optreden tijdens de kerstnacht, want haar ouders verbieden het haar zich nog langer met die zanggroep in te laten. Zij sluit zich veel te veel van het gezin af. Dan volgt een zeer onge loofwaardig einde. Een meisje dat een heel boek lang bezeten is van God en Echo, schikt zich in luttele bladzijden in haar lot. Zij zegt de kerstnacht af en gedraagt zich vervolgens als een gehoorzaam en voorbeel dig kind, net als haar eerder zo vermaledijde zus. 'Naar de moeder kijken en glimlachen,' luidt de laatste zin van het ver haal. Vroeger op school mocht je geen boeken van Simon Car- miggelt, Anton Coolen, Jan Mens en Jan de Hartog op je boekenlijst zetten. In vergelij king met Een hemels meisje zijn de boeken van genoemde schrijvers hoogstaande litera tuur. Masochist schrijft over strijd: Donna Tartt, uitgeroepen tot de literaire sensatie van het jaar, blijft laconiek onder alle aandacht. „Straks is het allemaal over en doe ik keurig wat ik al sinds mijn kindertijd doe: schrijven." foto gpd/annette vlug RECENSIE CASPER MARKESTEUN Gebakken moeder met spek door Lydia Rood, met illustraties van Annemane van Haeringen. Uitgeverij Leopold, 19,90. Het erf van de oom van Adri door Wou ter Klootwijk, met illustraties van Philip Hopman. Uitgeverij Leopold, 24,90. Een pelikaan op an Camila Goor, Heerlijk rotzooien. Dat doen kinderen graag. In alle vrijheid zonder toeziend oog van keuri ge moeders en vaders doen waar je zin hebt. Daarom is kamperen al een stuk leuker dan logeren in een hotel. Daar om is koken op een houtvuurtje avontuurlijker dan op een gas stel. En is met z'n drieën om de beurt met één vork eierpap eten uit de koekepan veel aardiger dan netjes van je bord. Het laatste laat Wouter Kloot wijk in Het erf van de oom van Adri zijn Adri, Wim en Martje doen als ze een weekje logeren bij de oom van Adri. Die oom Louis is een vrijbuiter die kind gebleven is. Voor kinderen zijn dat de aardigste volwassenen. Niet zo gek als een deur, maar behoorlijk onaangepast. On conventioneel. Heerlijk om bij een week op zijn erf te kunnen bivak keren. Geen bloedstollende, maar simpele, doch o zo leuke dingen kun je daar doen. Zoals met hulp van de oom zijn oude hijskraan naar de vaart rijden om daar een touw aan te beves tigen waarmee je over de vaart kan slieren. Daar kan geen exo tische vakantie tegenop. Wouter Klootwijk vertelt niets overdreven. Hij heeft geen hang naar effectbejag, wil niet leuk doen, maar schrijft fris van de lever. Zelfs als de oom de kinde ren zijn geheim vertelt hij wil op zijn eigen erf begraven wor den is er niets aangezet. Klootwijk doet net als de oom van Adri. En dat is gek en leuk genoeg. Ook net iets meer dan ge woon zijn de korte verhalen over Roosmarijn. Niets zo lastig om voor jonge kinderen reali teitsverhaaltjes te schrijven die geloofwaardig en toch origineel zijn. Lydia Rood kan dat. Ge bakken moeder met spek bevat goed afgeronde verhaaltjes van soms maar anderhalve bladzij met haast altijd een aardige sur prise erin. De ene keer ontstaat die door een tikkie overdrijving, de andere keer door oorspron kelijk gedrag van Roosmarijn of van haar vader en moeder. Als Roosmarijn twee gulden zak geld van haar oma krijgt mag ze daarvoor geen snoep kopen. 'Mag ik verder alles kopen wat ik wil?' vraagt Roosmarijn. 'Hm- hm', zegt pappa. 'Alles behalve snoep.' Roosmarijn koopt een sigaar: een mooie, lange, dikke, bruine sigaar. Met een blauw met gouden bandje erom. De tekeningen van Annemarie van Haeringen zijn zeker zo origi neel als de verhalen. Wat Anton van der Kolk in Een pelikaan op straat doet, is ook knap. Vanwege Erik verhui zen Angela met dochtertje Ma- rita uit Costa Rica naar Neder land. Zo van het strand met de palmbomen naar een overbe volkt gekkenhuis. Anton van der Kolk heeft in dit boek de juiste keuze gemaakt: hij geeft geen beeld van de grote dramatische problemen, maar van de kleine, haast alledaagse. Boodschappen doen. Ver dwalen in de grote stad. Fietsen leren. Het vreemde van een kat in huis. Geen al te waanzinnige toestanden dus, maar voor een jong kind begrijpelijk. Zo vertaal je een cultuurschok voor zeven plussers. Een mooi staaltje van intercultureel onderwijs in kin derboekvorm. Uitstekend om in de klas voor te lezen. DEN HAAG BERNICE BREU- RE Onder applaus neemt de schrij ver plaats aan de kleine salonta fel in de sjieke club, de aanwezi gen geven hem een bemoedi gend knikje. Veilig naast zijn meesteres Tan ja en vlak voor zijn favoriete speeltje, een soort leren harnas, leest de man met trillende stem voor uit zijn boek 'Een heel gewone man'. Pieter ter Weele (pseudoniem) schreef als eerste Nederlander een openhartig boek over zijn sado masochistische gevoelens, die hij al sinds kind koestert. Ter Weele is een gewone man, al 25 jaar netjes getrouwd, drie kinderen, een goede baan met een bovenmodaal inko men. Maar dat van die tweede wereld, zijn behoefte aan SM, droeg de brave huisvader 35 jaar met zich mee. Na zwaar depressieve dwaal tochten over kerkhoven besloot Ter Weele enkele jaren geleden de knoop door te hakken en een bezoek te brengen aan een comméï"ciële meesteres. Haar verwennerij met leren hoofd kap, handboeien en zweep bleek precies wat hij nodig had. „Het wind me ontzettend op om totaal machteloos te zijn, dat geeft een enorme spanning op mijn lichaam", legt Pieter uit. „Verder virtd ik dat er bij SM veel meer aandacht en teder heid aan te pas komt dan bij een normale sexbeleving. SM is plezier voor twee." 'Een heel gewone man', Pie ter ter Weele, uitgeverij Doma, prijs 39,90. De jurk van Ien Dales. Grappen en anekdotes over bekende per sonen. Uitg. Novella, 1993. Prijs 12,90. Brrr... Flauwe woordgrapjes, dat is Hollandse humor op z'n aller verschrikkelijkst. Kent u deze? Het is cabaretier en verveelt zijn publiek. Geth Saaiekema. Of de ze? Het ontwerpt en het blaft. Jan des Bouvier. Of deze? Het presenteert en slijmt. Catherine Kwijl. Dat is het niveau van de De jurk van Ien Dales. De moppen en grappen in De jurk zijn allemaal van dit misse lijk makende kaliber. Politici over de hekel halen, mij best, maar laat het dan tenminste leuk zijn. Maar nee hoor. De sa menstellers schrijven dat ze hun oor te luisteren hebben gelegd in kroegen, op straat en op feestjes bij kennissen. In die kroegen smijten ze tussen het moppentappen door zeker met bier. En die kennissen bestoken elkaar op kantoor vast de hele dag met elastiekjes, propjes en paperclips. Brrr... als ik zulke kennissen had, zocht ik andere. Sommige van die kennissen moeten bovendien nodig eens wat aan hun repertoire doen, want in De jurk staan ook mop pen over Joseph Luns, Stalin, Hitler en Churchill. En dan hebben we de import moppen. Er gaan er veel te veel over Colin Powell, George Bush, Ross Perot en zo nog enkele ons nauwelijks bekende Amerikaanse of Engelse types. Dit brengt mij dit tot een ont-„ stellende conclusie: blijkbaar hebben wij zo weinig tot de ver beelding sprekende politici, dat je er niet eens een behoorlijk moppenboekje mee kunt vul len. WILFRED SIMONS De jurk van Ien Dales Grappen ori «in< -krioteMMT bekende personen Volgens de Leidse hoogleraar Nederlandse Taal- en Letter kunde, Ton Anbeek, tekent zich in de Nederlandse literatuur sinds het boek Supertex van Leon de Winter en nog sterker na diens De ruimte van Sokolov, een literaire tweedeling af: rea lisme versus maniërisme, ofwel leesbare boeken contra moeilij ke boeken. Anbeek pleit voor leesbare boeken en criticus laap Goede- gebuure verwerpt dit criterium als dat leidt tot bij voorbeeld de 'goedkope stijl' van De Winter. Van een wezenlijke polemiek binnen de Nederlandse letteren is nog geen sprake, maar wel lijkt het erop dat moeilijke boe ken steeds meer naar de achter grond verdwijnen. De 'literaire' boeken top tien wordt al jaren bezet door caba retiers en bekende Nederlan ders. De literatuur bevindt zich buiten het gezichtsveld van de gemiddelde lezer. De AKO-Prijs poogt daar verandering in te brengen door schrijvers (Bern- lef, Ferron, Thomése, De Moor) vanuit hun onderwereld in het daglicht te zetten. Zwembad, de nieuwste ro man van Kees 't Hart is een 'moeilijk' boek. De titel dekt de lading, maar van een verhaal of ontwikkeling is geen sprake. In tegendeel. Het boek bestaat uit proza dat op zichzelf terug grijpt, naar zichzelf verwijst, zich herhaalt. Een draaikolk van zwembadgedachten, waarin stilte, geluid, ontgroening, her innering en afscheid voortdu rend terugkerende thema's zijn. Maar achter het stilistisch maniërisme licht de platte wer kelijkheid op in de even platte taal van de 'broer', het 'spuug- meisje', de 'bordelenman' en andere zwembadgasten. Het boek beschrijft het contrast tus sen de wereld van de beschou wer die in stille beelden denkt en die van de schreeuwende zwemmers. De botsingen tus sen die twee werelden leiden soms tot uiterst komische situa ties. Hél moment dat de twee we relden (gedachtenwereld en werkelijkheid) met elkaar in evenwicht zijn, wordt gevangen in het beeld van het zwembad 'in afwachting van de zwem mers, het water rimpelloos als glas': 'Zowel het plafond van de reusachtige, helverlichte zwem- zaal als de bodem van het bad waren zichtbaar in het waterop pervlak.' Lezend, rijzen er talloze vra gen. Het ene moment word je gefascineerd, het volgende mo ment verzucht je met de 'broer' dat het allemaal 'slap geouwe hoer' is, dan weer schiet je in de lach. Bestaat die broer eigenlijk wel of is hij een nuchtere af splitsing van de zweverige ik? Zwembad is een boek van beelden en sfeertekeningen. De tekst kent nauwelijks alinea's en loopt vol over de pagina's, een woordenstroom die overgaat in een draaikolk waarin dc lezer wordt meegezogen of hij wil of niet. Moeilijk, maar makkelijk leesbaar. ALKMAAR RUUD KERSTEN Mieke Vestdijk-Van der Hoeven had ooit, kort na de uitgave van de halfgelukte biografie van Hans Visser, aangekondigd dat ze zelf zou proberen het levens- en arbeidsverhaal van haar echtgenoot te beschrijven. In mei verschijnt bij Meulenhoff haar 'Afscheid van Simon'. Het boekje is geen biografie maar lijkt eerder een rectificatie, een verlate reactie op de biografie van Visser. Mieke Vestdijk ver weet hem destijds te veel te hebben willen graven in het persoonlijke leven van Vestdijk. In 'Afscheid van Simon' ko men twee brieven uit 1956 voor van een overduidelijk verliefde Vestdijk aan de toen 17-jarige Mieke die 40 jaar jonger was dan hij. Waarom doet de wedu we wat Visser niet mocht? „Als Visser dit soort materiaal op zijn juiste meritis had kunnen be oordelen, had hij deze twee brieven kunnen inzien. Maar dat kon hij niet", zegt Mieke Vestdijk. „Dit boekje is een soort auto biografische biografie. Maar ik heb alleen mijn herinneringen opgeschreven, ik heb me niet gedocumenteerd. Herinnerin gen aan wat Simon en ik samen hebben beleefd. Maar ik doe het vooral omdat wat Visser over ons huwelijk heeft geschreven, sterk bezijden de waarheid is." Behalve de twee brieven, die alleen al daarom van waarde zijn, omdat van Vestdijks ziele- roerselen weinig bekend is an ders dan uit zijn soms sterk autobiografische romans, publi ceert Mieke Vestdijk in haar Mieke Vestdijk met zoon Dick. boek ook zelf gemaakte en (dus) tot dusver onbekend gebleven foto's. Ruim 20 jaar na de dood van Vestdijk en ruim vijf jaar na de verguisde biografie van Visser heeft nog niemand de mouwen opgestroopt om aan dé biogra fie te beginnen. „En ook ik zal er niet meer aan beginnen", vertelt Vestdijks weduwe. „Ik heb er geen zin in. En ik heb er de leeftijd niet voor." „Je zult minstens tien jaar de tijd moeten nemen om je te do cumenteren, je Vestdijk hele maal eigen te maken, voordat je daadwerkelijk aan het schrijven van de biografie kunt beginnen. En voor anderen geldt: Je zult in die tijd toch ook moeten leven. Bastet heeft een prachtige bio grafie over Couperus geschre ven. Maar hij had zijn deeltijd werk aan de universiteit, hij had een inkomen".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12