Kabinet België valt over bezuinigingen 'Bibi' Netanyahu op weg naar het Likud-leiderschap Buitenland Karadzic vertraagt vredesbesprekingen Vredesbeweging Israël laakt optreden kolonisten Honeckers 'lampenpaleis' in Berlijn tegen de vlakte Omstreden SPD-minister afgetreden Mitterrand niet van plan voortijdig af te treden Greenpeace in actie WOENSDAG 24 MAART 1993 7 En als zo'n brand nou eens bij ons uitbreekt? U staat er misschien niet elke dag bij stil, maar rampen kunnen ook in uw omgeving gebeuren. Natuurlijk, we hoeven echt niet de hele dag op onze hoede te zijn voor naderende rampen en andere ernstige bedreigingen. Maar dat je nooit 'nooit' mag zeggen, hebben we inmiddels geleerd. Het is dus goed om te weten wat u moet doen als de sirenes onverwacht toch een ramp aankondigen. Ga in dat geval direkt naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan voor nadere berichten en instructies. Meer informatie vindt u in de folder over rampen van uw gemeente. Want het wordt pas echt een ramp als je niet weet wat je moet doen. Als de sirene gaat... Ga direkt naar binnen, sluit deuren en ramen, zet radio of tv aan. Noord-Korea heft 'staat* van oorlog' op tokyo Rtr De Noordkoreaanse militaire leider Kim Jong II heeft de kunstmatige staat van oorlog opgeheven. In de verklaring van de Noordkoreaanse opperbevel hebber werd evenwel niet ge zegd of Pyongyang bereid is om terug te komen op zijn weige ring internationale inspectie toe te staan van twee geheime mili taire gebouwen. Deze inspecties en de geza menlijke Amerikaanse-Zuidko- reaanse militaire oefening Team Spirit waren voor het commu nistische .noorden reden om op 12 maart uit het Non-prolifera tieverdrag tegen verspreiding van kernwapens te stappen. Het Internationale Atoom energie Agentschap (LAEA) heeft Noord-Korea tot morgen de tijd gegeven de inspecties toe te la- tel aviv ad bloemenpaal correspondent Zo'n kwart miljoen Likud-leden kunnen van daag hun stem uitbrengen in de eerste algeme ne verkiezing in de partij-geschiedenis. De uit slag staat zo goed als vast. Als morgen de stem men zijn geteld, zal Benjamin, koosnaam 'Bibi', Netanyahu de opvolger zijn van Yitzak Shamir. De gedoodverfde nieuwe leider heeft al aange kondigd dat hij de verdeelde Likud niet alleen zal verenigen, maar ook binnen de kortste keren aan de regering zal helpen. Of hem dat zal luk ken, staat te bezien. 'Bibi' wordt zelfs door zijn aanhangers niet gezien als een politieke zwaar gewicht. „Een zeepbel die op het punt staat uit een te spatten", aldus zijn voornaamste Likud- rivaal David Levy. Naast Levy zijn Benjamin zoon van Menachem Begin en oud-minister van sociale zaken en werkgelegenheid Moshe Katzav, de meest serieuze kandidaten. In de verkiezingsstrijd hebben Katzav en Begin een ondergeschikte rol gespeeld. De eerste om dat bijna niemand zijn kandidatuur serieus neemt en de tweede omdat hij te saai is, of schoon Begin van alle kandidaten het meest in zijn mars heeft. Netanyahu en Levy hebben de afgelopen maan den niets anders gedaan dan zielen winnen. Beiden beweren dat ze de partij hebben verrijkt met zo'n 50.000 nieuwe leden. Wat Levy betreft, komen die vooral uit de Israëlische ontwikke lingsgebieden: de armere steden aan de perife rie van het land en de problematische wijken van de grote steden. Ex-bouwvakker Levy is een jongen van de gestampte pot en hij weet dat imago handig uit te buiten. Zijn aanpak is niet altijd even subtiel, maar juist dat spreekt zijn aanhang aan. Netanyahu is in alles Levy's natuurlijke vijand. Afkomstig uit een vooraanstaande Israëlische familie heeft hij een groot deel van zijn jeugd in de VS doorgebracht. Hij studeerde business-ad ministration en was officier van een elite-een heid in het Israëlische leger. Netanyahu was verkoopleider van een Israëlisch meubelbedrijf toen Moshe Arens, destijds am bassadeur in de VS, hem naar Washington haal de. Zijn laatste post was onderminister in het bureau van premier Shamir. Als woordvoerder van de Israëlische delegatie bij de vredesonder handelingen genoot hij grote populariteit bij Amerikaanse TV-stations. Hij sprak goed ver staanbaar Engels en wist zijn reacties tot drie zinnen beperkt te houden. In zekere zin heeft Netanyahu zijn politieke car rière op een presenteerblaadje aangereikt gekre gen. Daar ligt de wortel van zijn vijandschap met de volksjongen Levy, die zich via de vakbe weging een weg omhoog heeft moeten knokken. De verziekte verhouding tussen de twee kandi daten bereikte een dieptepunt toen Netanyahu in januari in een TV-uitzending Levy in bedekte termen beschuldigde van afpersing. Een „Likud- leider die zich omringt met een ware maffia" zou Netanyahu's derde echtgenote via een ano nieme opbeller hebben laten weten dat haar man een buitenechtelijke verhouding had. Als hij zich niet zou terugtrekken uit de race om het Likud-leiderschap, zou een video-band met zijn seksuele escapades worden opgestuurd. Netanyahu, die de verhouding toegaf, maakte met veel misbaar bekend dat hij naar de politie zou stappen en dat de bij hem bekende afperser zou worden ontmaskerd. Dat laatste is acht we ken na dato nog altijd niet gebeurd en het lijkt er steeds meer op dat Netanyahu een deel van het verhaal uit zijn duim heeft gezogen. Levy heeft zijn vijand uitgedaagd op te stappen als uit het politie-onderzoek zou blijken dat de be schuldiging op niets is gebaseerd, maar Neta nyahu is daar niet op in gegaan. washington hans de bruun correspondent De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren weer niet gestemd over het voorstel om het vliegverbod boven Bos nië desnoods met geweld af te dwingen. De vredesbesprekin gen over de toekomst van het voormalige Joegoslavië werden gisteren vertraagd doordat Ka radzic, de leider van de Serviërs in Bosnië, boos was weggelo pen. De Russische afvaardiging in de Veiligheidsraad wil dat in de VN-resolutie nauwkeurig wordt vastgelegd onder welke omstan digheden NAVO-vliegtuigen (Servische) toestellen mogen neerschieten. De verwachting is dat de resolutie uiteindelijk wel wordt aangenomen. Nadat Karadzic woedend het vredesoverleg in New York had verlaten, lieten bemiddelaars Vance en Owen weten dat de onderhandelingen daarmee wa ren afgelopen. Karadzic zei ech ter wel degelijk bereid te zijn in New York te blijven. Hij was boos weggelopen omdat de Bosnische president Izetbegovic opnieuw had geweigerd met hem te praten. De evacuatie van Serviërs uit het moslimbolwerk Tuzla in het noorden van Bosnië is vandaag uitgesteld omdat de luchthaven afgelopen nacht werd bescho ten. De ook voor vandaag ge plande overdracht van gewonde moslims uit Srebrenica hangt van de Servische evacuatie af. Het is nog niet bekend of de evacuatie uit Srebenica vandaag dorgaat. Voormalig premier Panic van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft gisteren op geroepen tot de oprichting van een economisch gemenebest, voor de wederopbouw van ex- Joegoslavië na de oorlog. Panic, die moest vertrekken nadat hij in december de Servische presi dentsverkiezingen had verloren, voorspelde dat de oorlog in Bosnië niet lang meer zal duren. tel aviv ad bloemenpaal correspondent Het optreden van joodse kolo nisten in de bezette gebieden heeft de wrevel gewekt van de Israëlische vredesbeweging en de links-liberale regeringspartij Meretz. De directe aanleiding was de executie gisteren van een aan handen en voeten ge bonden Palestijn in een Israëli sche nederzetting op de Weste lijke Jordaanoever. Volgens de organisatie Vrede Nu grijpen de kolonisten de ver slechterende veiligheidssituatie aan om buiten de wet te opere ren. In de Knesset (Israëlische parlement) is de opheffing ge- eist van de parlementaire on schendbaarheid van twee leden van de Likud- en Tsometpartif die de Israëli's opriepen tot het lynchen van Palestijnse terroris ten. Een 10-jarige geestelijk ge handicapte jongen en drie an dere Palestijnen vonden maan dag in de Gazastrook de dood door Israëlische kogels. Woordvoerster Ashrawi van de Palestijnse delegatie bij de vredesgesprekken over het Mid den-Oosten, heeft gewaar schuwd voor een 'explosie van geweld' in de bezette gebieden. Zij vreest heropleving van het extremisme als geen vooruit gang wordt geboekt bij de vre desonderhandelingen. Israëlische soldaten hebben gisteren in Nablus, op de Wes telijke jordaanoever, een 23-ja rige Palestijn doodgeschoten. Hij is de 20e Palestijn die bij schermutselingen met het leger de dood vond. Het voormalige communisti sche parlement, bijgenaamd Honeckers lampenpaleis, in Berlijn gaat tegen de vlakte. Een Duitse regeringscommissie heeft gisteren een plan goedge keurd om op die plek het nieu we ministerie van buitenlandse zaken te bouwen. Twee jaar nadat het parle ment Berlijn aanwees als nieu we federale hoofdstad is dit het eerste concrete besluit in het kader van de gouvcrmcntelc verhuizing. Het plan stuit echter weer op ver/.et bij veel Berlij- ners, die weinig voelen voor een modern regeringsgebouw op het Manc-Engelsplein. De sloop van het symbool van het oude regime, zal door niemand wor den betreurd. Het uit steen on glas opgetrokken gebouw zit vol met kankerverwekkende asbest en mag sinds september 1990 niet meer worden betreden. Betrokken bij affaire Uwe Barschel Minister Jansen (sociale zaken) van de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein is gisteravond afge treden. Jansen raakte in opspraak omdat hij vijf jaar geleden uit eigen zak ruim 50.000 gulden had betaald aan Pfeiffer, een vroegere medewerker van de christen-democraat Barschel, de voorgan ger van premier F.ngholm. De huidige staatsse cretaris Möller volgt lansen op. Jansen moest enkele weken geleden erkennen dat hij tijdens de verkiezingscampagne van 1987 aan Pfeiffer - die voor Barschel een campagne van 'vuile trucs' tegen Engholm organiseerde - een aanzienlijk bedrag liet toeschuiven om een einde te maken aan de lastercampagne. Barschel werd kort na zijn verkiezingsnederlaag dood in een badkuip aangetroffen. Onderzoeken wijzen tot dusver op zelfmoord. Aanvankelijk was zowel Jansen als Engholm niet van plan consequenties aan de kwestie ver binden. De laatste dagen werd de druk op de twee echter zo groot, dal opstappen de enig over gebleven mogelijkheid was. Resten van 50.000 jaar oude ijsbeer Oslo» In een hol nabij de Noorse plaats Kjöpsvikzijn de resten gevonden van een 40- tot 50.000 jaar oude ijsbeer. Op dezelfde plaats was vorige jaar zomer was al het onderkaakbeen gevon den van een wolf uit hetzelfde tijdperk als de ijsbeer. De twee vondsten hebben veel opzien gebaard, omdat het de eerste keer is dat in Noorwegen wolve- en bereresten zijn gevonden van vóór de Ijstijd. Genscher met hartklachten in ziekenhuis bonn» De voormalig minister van buitenlandse zaken van Duitsland, Hans-Dietrich Genscher, is gisteren in het ziekenhuis opgenomen wegens een onregelmatige hartslag. De oud-minis ter, die zondag 66 is geworden, had net een griep achter de rug. Mogelijk zijn de ritmestoornissen hierdoor veroorzaakt. Gen scher is in 1989 door een lichte hartaanval getroffen. Navigatiecomputers in vrachtwagens Helsinki Finse vrachtwagenchauffeurs op zoek naar hun lading hout in de onmetelijke bossen van Finland kunnen hun wegen kaarten het raam uitgooien. Het houtbedrijf Enso-Gutzeit maak te gisteren bekend dat bij wijze van proef vier vrachtwagens zijn uitgerust met navigatiecomputers die in verbinding staan met een satelliet. De computers kosten bijna 25.000 gulden per stuk. Busongeluk India: 47 doden new delhi» Zeker 47 mensen zijn om het leven gekomen en 36 gewond geraakt toen gisteren in de noordelijke Indiase deelstaat Bihar een autobus van de wegraakte en in een drooggevallen ri vierbedding viel. Het ongeluk gebeurde in Barakar, 1.375 kilo meter ten oosten van de hoofdstad New Delhi. Honecker krijgt staatspensioen berlun De voormalige DDR-leider Erich Honecker krijgt met onmiddellijke ingang pensioen van de Duitse staat. Hij kan een nabetaling tegemoet zien vanaf augustus vorig jaar. De precieze hoogte van het staatspensioen moet nog worden vastgesteld. Zijn uitkering wordt overgemaakt naar Chili, waar hij sinds half januari met zijn vrouw Margot woont. Bomaanslag Filipijnen: 2 doden cotabatqBij een bomaanslag op een bijeenkomst van de poli tieke partij van de Filipijnse president Fidel Ramos zijn gisteren twee vrouwen omgekomen. Het was de vijfde bomontploffing in het zuiden van de Filipijnen in twee dagen.tijd. Hoewel niemand de verantwoordelijkheid heeft opgeëist, verdenkt de politie een groep moslim-rebellen. Franse president vreest 'cohabitationniet De Franse president Francois Mitterrand denkt er niet over om af te treden. Hij wil zijn tweede ambtstermijn, die nog tot 1995 loopt, volmaken. De verpletterende nederlaag die de Franse socialisten bij de parle mentsverkiezingen van zondag hebben geleden en de overwel digende meerderheid die de rechtse oppositie gaat behalen, doen daar niets aan af. Dat meldde het Fransè dag blad Le Monde gisteren. De- krant baseert zich op uitspraken van naaste medewerkers van de president. Mitterrand zelf heeft zich nog niet uitgelaten over het verkiezingsdebacle van zijn par tij- Enkele weken geleden ver klaarde de 76-jarige president al dat hij een nieuwe 'cohabita tion' ('samenwoning') met een rechtse regering niet vreesde. Mitterrand zei toen dat hij een nieuwe 'cohabitation' „zonder wapens, pantser of vrees" in zou gaan. De president put moed uit het feit dat vrijwel alle opposi tieleiders de 'cohabitation' dit keer als een voldongen feit lij ken te accepteren. Het is echter de vraag of de leiders van de oppositie die vre delievende houding ook na de tweede verkiezingsronde van zondag aannemen. Volgens sommige commentatoren hou den de kopstukken van rechts zich bewust koest om te voor komen dat kiezers bang worden voor een te grote dominantie van de oppositie en op het laatste nippertje toch nog op de socialisten gaan stemmen. De gaullistische leider Chirac kon zich gisteren blijkbaar niet meer bedwingen. „Ik zie niet in hoe de president door kan gaan als de kiezers zijn partij ook in de tweede ronde zo afstraffen", aldus Chirac. Werkzaamheden aan federalisering opgeschort De Belgische premier Jean-Luc Dehaene heeft gister avond het ontslag van zijn kabinet aangeboden aan ko ning Boudewijn. De crisis ontstond toen zijn rooms-rode regeringscoalitie het niet eens kon worden over maatre gelen om zes miljard gulden te bezuinigen. correspondent De politieke moeilijkheden ko men op een uiterst ongelegen moment. Moeizaam bereikte akkoorden over de hervorming van België in federale staten van Vlamingen en Walen zijn nog steeds niet door het parlement goedgekeurd. Het staatshoofd heeft de ontslagaanvrage 'in be raad' gehouden en zal de ko mende dagen achter de scher men nagaan of er een uitweg is. Dehaene riep de socialisti sche en christendemocratische coalitiepartners op de „tegen stellingen niet op te drijven om zich te profileren". Ook de Waalse socialisten riepen ver zoenend om „bedachtzaamheid en verbeeldingskracht". De behoefte van de regerings partijen aan vervroegde verkie zingen is minimaal door ramp zalige electorale vooruitzichten, een dreigende chaos rond de staatshervorming en een EG- voorzitterschap van België dit najaar dat vleugellam zou zijn. Het politieke rumoer zou bo vendien de sterke positie van de Belgische frank in het Europees Monetair Stelsel (EMS) kunnen beschadigen, waarschuwde Dehaene. Binnen het kabinet werd na een weekeinde van moeizame onderhandelingen in principe overeenstemming bereikt over de invoering van een 'crisisbe lasting' van twee procent, een hardere aanpak van belasting fraude en besparingen op de partementen, de sociale zeker heid en gezondheidszorg. Dat zou vier miljard gulden hebben moeten opleveren. Maar er bleek geen akkoord mogelijk over een voorstel uitkeringen en lonen slechts ten dele te com penseren voor de gestegen prij- De regering-Dehaene trad een jaar geleden aan als 'nood- kabinet', nadat socialisten en christen-democraten bij de kiezingen een enorme klap had den gekregen. De regering stel de zichzelf de opdracht de heidsfinanciën gezond te ken en de 'staatshervorming' af te ronden. Die federalisering had Walen en Vlamingen een grote mate van autonomie in ei gen gewest moeten opleveren. Het parlement schortte gisteren in het zicht van de crisis de werkzaamheden aan deze zoge heten St. Michielsakkoorden op. Onderzoek naar dood zwervers in Sierra Leone De regering van het Westafri- kaanse Sierra Leone heeft een onderzoek gelast naai dood in december van m van 70 zwervers in de Mafan- ta-gevangenis. De slachting vond plaats nadat rebellen van het Verenigd Revolutio naire Front (RUF), die de r gering van Strasser bestrij den, verkleed als zwervers hoofdstad Freetown wa binnengekomen. Veiligheidsagenten an teerden ongeveer driehon derd zwervers. De arrest ten werden overgebracht naar de Mafanta-gevangenis. In december stierven 70 van hen. De commissie is mede op gericht omdat er regelmatig berichten zijn dat gedeti neerden in de gevangenis de dood vinden. Waarnemers wijten dat aan de mensor erende omstandigheden de overvolle gevangenissen en het slechte voedsel medische verzorging. De Mafanta-gevangenis staat bekend als een van de slecht ste detentie-centra van Sierra Leone. Antwerpen Actievoerders van de milieu-organisatie Greenpeace heb ben gisteren de chloorfabriek van het chemieconcern Solvay in het ha vengebied van Antwerpen geblokkeerd. Greenpeace eist van Solvay een plan waarin het bedrijf aangeeft hoe het een einde wil maken aan de vervuiling van het milieu met chloorstoffen. De Belgische campag neleider van Greenpeace schat dat Solvay nog voldoende voorraad heeft om ondanks de blokkade tien dagen door te draaien. Aan een van de gigantische kranen werd een spandoek opgehangen. FOTO REUTER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7