Eigen bijdrage medicijnen vanBUkma„ Binnenland Agenten zagen verwondingen Somaliër over het hoofd HEMAT BADDOEK 'MAVO moet nieuwe uitstraling krijgen' 'Onderwereld ligt niet wakker van misdaadnota regering' Brundtland doet goed woordje Ex DAF-werknemers willen geld WOENSDAG 24 MAART 1993 Olifantenjong breekt poot Simons wil ook prijzen industrie aanpakken Tuinbouw TT! 1**1 1*** 'Blunder mTy DEN HAAG» ANP nog conclusies trekken uit het onderzoek. Die conclusies wor den vandaag verwacht. Uit verhoor van de zwaarge wonde Somaliër, die in een Nij meegs ziekenhuis ligt, is geble ken dat de man in zeer verwar de toestand van de derde ver dieping van een flat is gespron gen. Omdat de man nog steeds in de war is, is het volgens Ve- lings heel moeilijk een precies tijdsbeeld van de gebeurtenis sen te krijgen, maar bijna zeker is dat de man bij de eerste alar mering al zwaar gewond was. Maandagmorgen vroeg gin gen vier agenten naar de flat van de Somaliër. Twee hielden zich bezig met de man, die nog wel rechtop kon zitten. Twee andere agenten onderzochten de flat en zagen geen sporen van geweld. De balkondeuren stonden open. Volgens Velings „was het op dat moment achteraf gezien wenselijk geweest als de agen ten de GGD hadden laten ko men. Dat is echter niet ge beurd". De agenten informeer den via de meldkamer de GGD en lieten weten dat het om loos alarm ging. De man had twee dagen eerder ook al op straat gelegen en bleek toen kernge zond. Het is volgens een politie woordvoerder een normale pro cedure dat de GGD bij de politie navraag doet als een onduidelij ke oproep voor een ambulance binnenkomt. „De politie mag echter nooit voor de GGD een beslissing nemen of medische hulp nodig is. Daar is een arts voor en geen agent. De GGD heeft maandag op basis van onze informatie zelf besloten geen actie te ondernemen." Na een tweede alarmering drie uur later werd door twee agenten alsnog de GGD gewaar schuwd, die de Somaliër naar het ziekenhuis bracht. Over zijn verwondingen bestond toen verwarring, maar nu is definitief vastgesteld dat de man een ge broken rugwervel en een gebro ken hiel heeft. Landbouwminister Bukman heeft in Brussel „een blunder van de eerste orde" begaan door voor de Nederlandse to- matentelers geen compensatie in de wacht te slepen. Tot die conclusie komt voorzitter A. Kroon van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT). De Nederlandse tomatenteelt heeft momenteel ernstig te lij den onder hevige concurrentie, doordat landen als Marokko en Spanje veel tomaten aanvoeren op de EG-markt. Sinds 1 januari van dit jaar mag Spanje als ge volg van de versnelde toetre ding tot de EG onbeperkt groenten en fruit exporteren. Om de pijn te verzachten, heeft de EG honderd miljoen ECU compensatie (circa 230 miljoen gulden) toegekend aan Frankrijk, Italië en Griekenland. Nederland heeft in Brussel geen poging ondernomen om even eens voor compensatie in aan merking te komen. Volgens Krbon leidt het huidi ge EG-beleid tot oneerlijke con currentie. De arme, zuidelijke lidstaten krijgen verhoudings gewijs steeds meer steun vanuit Brussel. Deze lidstaten zijn ech ter tevens de concurrenten van de Nederlandse tuinbouw, al dus Kroon. Strafkorting bij ontduiken van premies DEN HAAG» ANP Mensen die premies ontduiken voor de AAW (arbeidsonge schiktheidsregeling voor zelf standigen) en voor de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) moeten strenger worden aangepakt. Staatssecre taris Ter Veld (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer gister avond bejoofd te kijken hoe dit moet gebeuren. De Tweede Kamer ging na de toezegging van Ter Veld ak- koofd met het wetsvoorstel schuldige nalatigheid van pre miebetaling AOW te bestraffen met twee procent voor elk jaar dat iemand nalatig is geweest. De staatssecretaris denkt de Ka mer na de zomervakantie in zicht te kunnen verschaffen over de mogelijkheden voor de AAW en AWBZ. Tot dusver was het moeilijk aan te tonen dat bij het niet be talen van premies voor AOW opzet in het spel was. Dat deed zich bijvoorbeeld voor nadat was nagelaten een adreswijzi ging door te geven. In andere gevallen was sprake van onwil om mee te werken bij het over leggen van inkomensgegevens op basis waarvan de verschul digde premie wordt berekend. Het gaat bij deze groep vooral om zelfstandigen. Bij werkne mers in vaste dienst houdt de werkgever immers de premies in op het salaris. Ter Veld ver wacht dat met de nieuwe voor stellen de pakkans voor circa vijfduizend personen wordt ver groot. De schatting is dat de wet het eerste jaar ruim 22 miljoen gulden oplevert en over vier jaar structureel 107 miljoen per jaar. emmen De olifanten-baby Bo Gyi die tien maanden geleden in het Noorder Dierenpark in Emmen werd geboren, heeft bij een val zijn poot gebroken. Het dier is gisteren in de Diergeneeskun dige Faculteit in Utrecht geopereerd. De vijfhonderd kilo wegen de olifant viel maandag in de gracht rondom zijn verblijf. Vol gens het dierenpark is het niet helemaal zeker dat de kleine zal herstellen. foto anp Registratie orgaandonoren kost te veel Er komen (weer) eigen bijdragen voor medicijnen. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dat be sloten. De bijdragen zullen aan een maximum per jaar worden gebonden om chronisch zieken en lagere inko mensgroepen te ontzien. Naast de eigen betalingen wil Simons maatregelen nemen om de prijzen van genees middelen die de industrie vaststelt, te verlagen. De winst marges in de groothandel moeten ook omlaag evenals de tarieven die apothekers mogen berekenen. Simons wil verder ingrijpen bij het geneesmiddelen vergoe dingssysteem (GVS). In het GVS zijn maximale vergoedingen vastgelegd. Is het middel duur der, dan moet de gebruiker het meerdere zelf bekostigen. Hij wil het GVS aanscherpen. Daar door zullen onder meer homeo pathische middelen worden ge troffen. De bewindsman heeft zijn plannen uiteengezet in een ge- neesmiddelenbrief, die hij aan het kabinet heeft gezonden. Be sluitvorming wordt in april ver wacht. Dan wil Simons ook de nodige wetsvoorstellen klaar hebben. Met zijn maatregelen wil de bewindsman kostenoverschrij- dingen bij geneesmiddelen te rugdringen. Over 1992 kampt hij met een tegenvaller van zo'n 450 miljoen gulden op dit ter- De kostenoverschrijding wordt volgens de staatssecreta ris veroorzaakt door steeds ho gere prijzen van de industrie, de vervanging van goedkope door dure medicijnen en de invoe ring van nieuwe geneesmidde len. Vooral dit laatste zorgt voor een kostenexplosie: zeventig procent van de overschrijding is daaraan toe te schrijven. Simons wil de geneesmidde len in de AWBZ (Algemene wet bijzondere ziektekosten) hou den. Wel wil hij bezien of niet meer middelen buiten de AWBZ kunnen worden gebracht. De gebruiker moet dan zelf een verzekering voor de kosten af sluiten. De staatssecretaris ziet weinig in het verplicht stellen van ei gen risico's in het ziekenfonds en bij particuliere zorgverzeke ringen. Volgens hem zal dat weinig effect hebben op de kos ten of het gebruik. Simons is bereid genoegen te nemen met mindere bezuini gingen dit jaar mits op den duur resultaat is te boeken met zijn nieuwe aanpak. Bij de kunst- en hulpmiddelen is de staatssecre taris zeer terughoudend met ex tra eigen bijdragen. Wel acht hij maatregelen bij de specialisten tarieven nodig. Minister Andriessen (econo mische zaken) zei gisteren in de Kamer binnen het kabinet de plannen-Simons te willen be oordelen. Uitlatingen van zijn topambtenaar Sepers dat ge neesmiddelen uit de AWBZ moeten, waren volgens An driessen prematuur, niet ver standig en ongelukkig. Inhou delijk nam hij er echter geen af stand van. den haag Tweehonderd ontslagen werkne mers van DAF hebben gisteren in Den Haag gesproken met minister De Vries van sociale zaken. Ze willen geld van hem omdat ze na hun ontslag bij de truckfabrikant geen goede afvloeiingsregeling hebben ontvangen. De Vries heeft en geeft geen geld aan de oud- werknemers van het bedrijf, liet hij weten. De minister voelt er niets voor om uitzonderingen te maken voor werkloos geraakte DAF-werk- nemers. foto anp frans van der linde den haag De Noorse premier Gro Harlem Brundt- land heeft gisteren bij premier Lubbers en vice-pre mier Kok (financiën) de snelle toetreding bepleit van Noorwegen tot de Europese Gemeenschap. Brundt- land ziet voor die toetreding geen enkel obstakel, al moet in eigen land in 1972 stemden de Noorse kiezers tegen toetreding nog wel de nodige scep sis worden overwonnen. Noorwegen kan de onder handelingen met de EG volgende maand beginnen, als de Europese Commissie (hét EG-bestuur) van daag positief adviseert over de lidmaatschapsaan- vraag. foto reuter jerry lampen De Tweede Kamer heeft stevige kritiek op een nota van het ka binet over de georganiseerde misdaad in Nederland. Vrijwel de gehele Kamer vindt de nota te vaag. Er staan onvoldoende gerichte maatregelen in aange geven. Bovendien zou de'nota nauwelijks concreet inzicht ge ven in de georganiseerde mis daad. CDA-woordvoerder Van der Burg noemde de nota „een ma tige scriptie", zijn PvdA-collega Stoffelen sprak van „een surrea listisch document", waarin de problematiek onvoldoende en versluierd is weergegeven. GPV- woordvoerder Schutte had het over een „minimale notitie over een maximaal vraagstuk", waarvan de onderwereld zeker niet wakker zal liggen. WD- woordvoerder Dijkstal noemde de nota „teleurstellend". Minister Hirsch Ballin gaf toe dat de nota „geen alomvattend masterplan is ter liquidatie van de georganiseerde misdaad". In de nota staan verschillende maatregelen aangekondigd, waarvan een deel inmiddels van kracht is geworden. Zoals de zogenoemde kaal- pluk-wetwetgeving die justitie ruimere mogelijkheden biedt om geld en bezittingen af te ne men van criminelen en hun or ganisaties. De komende vijf jaar wordt jaarlijks een kleine vijftig miljoen extra beschikbaar ge steld voor de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Voor dit doel komen binnenkort zes over het land verpreide recher cheteams. Daarvoor worden in totaal 390 rechercheurs vrijge maakt. Verder krijgt de recherche uit gebreidere mogelijkheden tot afluisteren. Er komt een betere bescherming van getuigen. Ge poogd zal worden de internatio nale justitiële samenwerking te verbeteren en het voorbereiden van strafbare handelingen zal strafbaar worden gesteld. De PvdA maakte, na aanvan kelijke aarzelingen, bekend dat zij dit laatste voorstel zal steu nen. CDA en PvdA zijn het er over eens dat kroongetuigen te gen criminele organisaties straf vermindering en een betere be scherming moeten krijgen. Volgens Hirsch Ballin zijn in Nederland 25 criminele organi saties „van de zwaarste soort" actief. Tweederde daarvan dringt door in de bovenwereld, onder andere door het opkopen van legale bedrijven met crimi neel geld. Ook dreigt door on der andere omkoping steeds meer corruptie bij overheids diensten te ontstaan. Over heidsorganen dienen zich in toenemende mate te vergewis sen van de achtergrond van de genen waarmee zij zaken doen. De Nijmeegse agenten die maandagmorgen vroeg te hulp werden geroepen bij een 25-ja- rige Somaliër die op straat lag, hebben zeer waarschijnlijk over het hoofd gezien dat de man toen al een gebroken rug en een gebroken hiel had. Dat heeft korpschef W. Ve lings gistermiddag gezegd op basis van een intern onderzoek bij de Nijmeegse politie naar de omstandigheden waaronder de Somaliër pas uren later naar een ziekenhuis werd gebracht. Burgemeester E. d'Hondt van Nijmegen, de hoofdofficier van justitie en de korpschef moeten Extra kosten door VN-operaties den haag «anp Defensie is dit jaar 111 miljoen gulden meer kwijt aan de inzet voor taken van de Verenigde Naties dan aanvankelijk be groot. Minister Ter Beek (de fensie) heeft dat gisteren in de Eerste Kamer gezegd tijdens het debat over zijn begroting. Volgens Ter Beek valt volgend jaar mede daarom op zijn bud get niet meer te bezuinigen. Ter Beek herhaalde dat de grenzen van het vredesdivi- dend zijn bereikt. Dat is in middels verwerkt in de negen miljard gulden die Defensie sinds 1989 aan bezuinigingen heeft opgebracht. Voor extra vredesdividend geeft de huidi ge internationale situatie bij zonder weinig reden. Integen deel, de kosten van vredesope raties nemen hand over hand toe, aldus de bewindsman. De totale uitgaven daarvoor bedragen voor 1993 meer dan 230 miljoen gulden. Daar te genover staan ruim 116 mil joen aan begrotingsgelden, in clusief een bijdrage van 62,3 miljoen van Ontwikkelingssa menwerking en de terugbeta lingen van de VN. twintig procent aan het HAVO en ruim zeventig aan hel MBO. Die rol van 'voorportaal' voor vervolgonderwijs heeft het MAVO alleen nog niet goed op zich genomen. Zo is een aantal jaren geleden besloten voor alle vakken twee niveaus in te voe ren (C en D) om ervoor te zor gen dat ook de zwakkere leer lingen toch een diploma kon den halen. Dat lukt wel, maar leerlingen die veel C-vakken hadden gekozen, gaan toch naar het MBO en mislukken daar vervolgens. Het zou beter zijn om geen verschillende niveaus te geven, maar programma's van ver schillende inhoud. Wie naar het MBO-gezondheidszorg wil, volgt dan het programma dat daarop is gericht, met andere vakken dan voor wie naar tech nisch MBO wil. Volgens het voorstel van de werkgroep moe ten de leerlingen na de driejari ge basisvorming uit drie ver schillende 'profielen' kunnen kiezen. den haag De registratie van mensen die hun organen na hun overlijden ter beschikking stellen van anderen is te duur. Voor )'n registratie, die tussen de 20 en de 27,5 miljoen gulden zou kosten, ligt in de Tweede Kamer een wetsvoorstel klaar. Staats secretaris Simons (volksgezondheid) wil er, zo liet hij de Kamer gisteren weten, vanwege de hoge kosten vanaf. 'Vervanging zieke leraar zelf regelen' Amsterdam Een school die vervanging zoekt voor een zieke le- r moet dat zelf kunnen regelen, zonder verplichte tussen komst van het arbeidsbureau. Dat bepleitte de onderwijsvak- bond ABOP vandaag tijdens een hoorzitting in de Tweede Ka- r. De gewraakte verplichting bestaat sinds 1 januari, maar volgens de ABOP is dat voor de werkloze die door het arbeidsbu- u wordt ingeschakeld alleen maar frustrerend. Hij wordt dan immers van het ene baantje naar het andere gestuurd. Middelburg verwerpt 'Adelaarsbureh' middelburg» Middelburg ziet af van de naam 'Adelaarsbureh' r drie gefuseerde basisscholen. Eerder deze week klaagden verontruste ouders dat de naam associaties oproept met de na- ri-üjd. Het beruchte zomerverblijf van Adolf Hitler in het Duitse Berchtesgaden heette namelijk Adelaarsnest. Deze week zal een uwe naam voor de school worden gekozen. 'Afrekening' voor deur gevangenis sittard De politie van Sitterd houdt er rekening mee dat de aanslag gistermorgen op een vrijgelaten gedetineerde een afre kening is in het criminele milieu. Het slachtoffer, dat nog in le vensgevaar verkeert, werd direct na zijn vrijlating voor de hoofd ingang van de Sittardse gevangenis neergeschoten. De man was in april vorig jaar veroordeeld voor bedreiging en openlijke ge weldpleging, diefstal en heling. Hij had een celstraf van ruim tien maanden uitgezeten. Kooijmans tikt ambassadeur Iran op vingers De nieuwe Iraanse ambassa deur in Nederland is door mi nister Kooijmans (buitenlandse zaken) op de vingers getikt over het Iraanse optreden ten aan zien van de door Teheran ter dood veroordeelde Britse schrij ver Salman Rushdie. Kooijmans vertelde de Twee de Kamer gisteren dat hij de pas sinds een week in Nederland aanwezige vertegenwoordiger, N. Kazemi Kamyab, een dag eerder had onderhouden over de aanhoudende verontwaardi ging en verontrusting over de Iraanse bejegening van Rush die. De Tweede Kamer had bij de minister aangedrongen op actie tegen de recente herhaling van het doodvonnis tegen de schrij ver van het door de islamitische wereld gehekelde boek 'Dui velsverzen'. De reactie van Kazemi Ka myab leverde geen nieuwe ge zichtspunten op, aldus Kooij mans in zijn brief aan de Twee de Kamer. Het middelbaar algemeen vor mend onderwijs (MAVO) moet zijn leerlingen voortaan laten kiezen uit verschillende richtin gen in plaats van de huidige twee niveaus. De leerlingen kunnen zich dan beter op een vervolgstudie aan het middel baar beroepsonderwijs (MBO) voorbereiden. Die vervolgstap is de laatste jaren enorm geliefd geworden, maar de twee schoolsoorten sluiten niet ge weldig op elkaar aan. Dat schrijft een werkgroep van de vier grote onderwijsbonden ABOP, KOV, NGL en PCO in de nota 'MAVO nieuw clan'. De werkgroep vindt dat het hoog tijd is de functie en de in houd van het MAVO fors te ver sterken. De schoolsoort is min der populair geworden omdat leerlingen de laatste jaren voor steeds hogere vormen van on derwijs kiezen. Opvallend is ook dat wie van het MAVO komt, bijna altijd verder studeert: Baddoek met schelp-motief, 3 kleuren Bijpassend washandje 50 1.75 O»

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5