Mestbeleid nekt boeren of natuur Binnenland Kamer wil krachtiger >eleid voor industrie Moord op meisje schokt buurt 'Monster van de Jura' wil in Nederland blijven FNV-idee goed voor ruim 100.000 banen PvdA: 'Iedereen moet bloeden voor banen' WOENSDAG 24 MAART 1993 Persbureau GPD* Experiment met AIDS-bloed gevraagd den haag Staatssecretaris Simons moet de weg vrijmaken voor een nieuwe methode in de bestrijding van de ziekte AIDS. Daar bij wordt HIV-besmet bloed van mensen die nog geen AIDS hebben maar wel seropositief zijn, aan AIDS-patiënten gegeven. Deze methode zou in net buitenland zijn vruchten hebben afge worpen. De met patiënten met HIV-bloed leven langer en heb ben ook een hogere kwaliteit van leven, stellen drie leden van de kamerfractie van de PvdA. Groningen krijgt megabioscoop Amsterdam* Groningen krijgt een grote bioscoop van Metro Gol- dwyn Mayer Nederland (voorheen Cannon Group Nederland). filmtempel krijgt 1.920 stoelen verspreid over tien zalen. De bioscoop moet verrijzen aan het Zuiderdiep, op de plaats waar al was begonnen met de bouw van een hotel. De nieuwe bio scoop kan in september 1994 open. In totaal wil MGM zes magabioscopen bouwen. Maastricht krijgt de primeur. Eis negen jaar voor wurging rotterdam Tegen een 24-jarige Rotterdammer is gisteren vier jaar cel geeïst wegens het wurgen van zijn ex-vrouw. De man op 8 december vorig jaar zijn 25-jarige ex-vrouw in haar wo ning met een sjaal hebben gewurgd. Daarna hing hij haar op :en trapstijl zodat het leek op zelfmoord. Het vijfjarige zoontje van het echtpaar was echter getuige. De rechtbank doet op 6 april uitspraak. Eis drie jaar voor bewaker aag» Tegen een veertigjarige gevangenbewaarder van de strafinrichting in Scheveningen is gisteren voor de rechtbank in Den Haag drie maanden celstraf geëst voor de verkoop van een wapen aan een voortvluchtige crimineel. De bewaker is inmid dels bekend van het televisieprogramma Crime Time, waar hij i probeerde aan te tonen hoe corrupt het gevangeniswezen r. De uitspraak is op 6 april. 'Milieuverpakking' misleidend den haag Op veel verpakkingen worden produkten als milieu vriendelijk aangeprezen terwijl dat heiemaar niet waar is. Groe ne boompjes en andere symbolen zaaien alleen maar verwar ring, zijn onduidelijk of onjuist. Dat concludeert de Consumen tenbond na bestudering van ruim driehonderd produkten. De resultaten van het onderzoek staan in de Consumentengids van april. Volgens de bond loopt het de spuigaten uit met de groene beweringen, namen en symbolen. Geen enkel produkt kan zich milieuvriendelijk of -veilig r )en haag gpd )e Tweede Kamer wil het in- lustriebeleid van minister An- driessen (economische zaken) lanscherpen. Volgens CDA-ka- nerlid Van lersel gebeurt er wel iets' op het ministerie maar ontbreekt het aan zeggings macht. „Prachtige analyses, het heeft geen tanden". Oppositiepartij WD spreekt an een „anti-industriebe- eid." De Kamer bespreekt morgen iet industriebeleid van het ka- linet. „Niks, kabinetsbeleid", .telt Van lersel. „Het zou een c van het hele kabinet móé zijn. Maar dat komt abso luut niet naar voren. Met uit zondering van Andriessen ho- wij geen van de ministers hierover. Met zo veel bedrijven de problemen is dit een slechte zaak." Van lersel spreekt van een .proces van nationale verar ming". Nederland zakt steeds verder op de Europese indus trieladder door afnemende con currentiekracht. In vergelijking met het buitenland spenderen overheid en bedrijven weinig geld aan onderzoek en ontwik keling, en neemt deze achter stand nog eens toe ook. Het CDA wil daar verandering in brengen. Niet alleen moeten de onderzoeksuitgaven om hoog, volgens Van lersel is het ook tijd voor „extra geld ten be hoeve van financieel grote pro jecten die van vitaal belang zijn voor Nederland". Het CDA wil daar „honderden miljoenen guldens voor uittrekken". Ver koop van staatsaandelen (PTT) moet een deel van die extra uit gaven dekken. Over de andere geldbronnen wil Van lersel nog niets zeggen. PvdA, D66 en WD willen eveneens dat het budget voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe produkten wordt uitge breid. Deze drie partijen willen dat Andriessen met de banken om de tafel gaat zitten om hen te prikkelen tot meer investerin gen in de industrie. amsterdam gpd-anp De Amsterdamse politie heeft vannacht een 33- jarige man gearresteerd die ervan wordt ver dacht gistermorgen een 12-jarig meisje dodelij ke slagen te hebben toegebracht. Politiemen sen troffen hem na een zoekactie door twee honderd agenten aan in een overnachtingste huis voor onbehuisden in Amsterdam-West en hebben hem meegenomen naar het politiebu- Een politiewoordvoerder heeft meegedeeld dat het gaat om de man die zich vlak voor de vondst van het slachtoffer op het politiebureau meldde met de mededeling dat hij „mogelijk iemand had neergeslagen". Daarna rende hij het bureau uit. Het meisje werd gistermorgen even na negen uur met ingeslagen schedel ge vonden. Vermoedelijk is zij met een stuk hout op het hoofd geslagen. Ze overleed op weg naar het ziekenhuis. De verdachte heeft nog niet be kend. In de straat waar het slachtoffer woonde, heerst grote verontwaardiging over de vraag waarom de politie niet eerder ingreep. Volgens buurtbewoners wist iedereen dat „die gek - de verdachte die vlakbij het meisje woonde - een slachtoffer zou maken". Volgens een buur vrouw had de verdachte een hekel aan de kin deren in zijn straat omdat ze buiten lawaai maakten en bonkten op de trap. 'Ontbreken criteria voor belasting milieu frustrerend' Het aantal veeboeren moet met meer dan de helft terug om aan de eisen van het milieubeleid te voldoen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut (LEI), dat binnenkort wordt gepubliceerd. Het LEI heeft onderzoek gedaan naar de gevolgen van het milieubeleid voor de intensieve veehouderij. Als het aan tal boeren niet vermindert, gaat dat ten koste van de na tuur. den haag gpddaarin wordt voorgestaan over een met de derde variant. Al leen is hier het streefjaar niet 2000, maar 2005. In deze meest vergaande optie zal het aantal varkens met dertig en de pluim veestapel met 22 procent afne men, aldus de LEI-onderzoe kers. In een interne notitie van het ministerie van landbouw waar schuwt directeur Pieters van Natuur, Bos, Landschap en De ministers Bukman (land- Fauna dat Bukman dit najaar bouw) en Alders (milieu) bren- genoodzaakt zal zijn een zeer gen volgende maand een nota negatief beeld te schetsen over uit over de uitstoot van ammo- de natuur. De minister komt niak door de veehouderijen. In dan met de nota 'Toestand van grote lijnen komt het beleid dat de Natuur II'. Pieters waar- Verdacht van verkrachting en moord daarbij uitge gaan van drie varianten: het huidige beleid, het huidige be leid aangevuld met verdere be perking van de hoeveelheid mi neralen en het mineralenbeleid, aangevuld met een eis dat in het jaar 2000 alle stallen de uit stoot van mineralen hebben te ruggebracht tot het absolute amsterdam «gpd/anp De rechtbank in Amsterdam be slist op 6 april over het Zwitser se uitleveringsverzoek van een 38-jarige Zwitser en zijn 22-jari ge vriendin. De twee worden gezocht voor een reeks misdrij ven, waaronder verboden wa penbezit, poging tot vrijheids beroving, verkrachting en moord van jonge kinderen. Het uitleveringsverzoek diende gis teren, op verzoek van de ver dachten, achter gesloten deu ren. De twee hebben via hun raadsman laten weten dat ze het liefst in Nederland worden berecht. Het paar werd in januari ge arresteerd voor zijn gehuurde woning in Amsterdam. Bij een huiszoeking trof de politie be halve wapens .en video-appara- tuur ook een flinke hoeveelheid videobanden met daarop kin derporno aan. Zes van deze banden betroffen opnamen waarop is te zien hoe de man twee baby's van zes en achttien maanden en een twaalfjarig kind seksueel misbruikt en mis handelt. De opnamen zouden in het huis van de man in de Zwitserse Jura zijn gemaakt. In de woning werd ook medi sche apparatuur in beslag geno men die wordt gebruikt door gynaecologen en kinderartsen. E)e vrouw had de spullen in Amsterdam onder valse naam gekocht. In de auto van de man trof de politie een koffer met luchtgaten en lakens aan. De Zwitser bekende dat hij van plan was geweest in Nederland kinderen te ontvoeren. Hij ver telde dat hij regelmatig de Velu- we had afgestroopt op zoek naar slachtoffertjes. De Zwitsers zoeken de ver dachte omdat hij een 'aantal' buitenlandse kinderen heeft 'besteld' met het doel ze seksu eel te gebruiken en te mishan delen. De Zwitserse politie maakte ook bekend dat de man in zijn huis in de Jura een spe ciale martelkamer had ingericht met een vat met zoutzuur. Daarin zouden de kinderlijkjes verdwijnen. Daarom noemen de Zwitsers hem al 'het monster van de Jura'. Volgens advocaat Plasman wil zijn cliënt het liefst in Neder land blijven omdat de Zwitserse justitie vooringenomen zou zijn. „Hij komt er hier waar schijnlijk met een lichtere straf vanaf', aldus Plasman. De man heeft in Nederland geen slacht offertjes gemaakt. schuwt dat de natuur de de sastreuze gevolgen zal onder vinden als de doelstellingen voor het milieubeleid worden losgelaten. Het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) concludeert in een gisteren gepubiceerd rap port dat De Nederlandse Boer niet beschikt over goede graad- moniak en de uitspoeling van meststoffen te controleren. Vol gens CLM-directeur Van der Weijden kan de individuele boer met de doelstellingen die de overheid heeft geformuleerd voor het jaar 2000 niet uit de voeten. Dat kan, zo stelt het CLM, leiden tot frustraties en weerstand tegen het milieube leid. Binnenkort gaan de milieu organisaties, het landbouwbe drijfsleven en de overheid met elkaar praten over de vraag wat een boer moet doen om de milieudoelstellingen te halen. Bedrijven gaan betalen voor transporten zoetermeer anp Bedrijven moeten met ingang van mei betalen voor uitzonder lijke transporten via de Neder landse snelwegen. Op dat mo ment laat de Algemene Ver keersdienst (AVD) van de rijks politie in Driebergen de begelei ding van het leeuwedeel van de exceptionele transporten over aan daartoe opgeleide trans portondernemers. Dat heeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RVW) gisteren meegedeeld. Volgens Transport en Logis tiek Nederland (TLN), de groot ste werkgeversorganisatie in het wegvervoer, worden jaarlijks zo'n 1.600 transporten door po litie begeleid. Tachtig procent van die transporten wordt over genomen door particuliere be drijven. Dal betekent dat zij per dag gemiddeld zes transporten zullen begeleiden. De goederen zullen worden omringd door gele busjes met zwaailichten. De politie blijft transporten be geleiden van goederen boven de honderd ton, met een om vang langer dan veertig meter en breder dan 4,5 meter en van vervoer waarbij sprake is van gevaar of hinder voor de overige weggebruikers. Hoe hoog de- kosten van particuliere begelei ding zullen zijn, is volgens de TLN moeilijk te zeggen. Stekelenburg prijst plan vakcentrale aan: utrecht-amsterdam anp-gpd Veel mensen willen 'grotere deeltijdbanen' aan die wens wordt voldaan, levert dat ongeveer 100.000 banen op. Invoering van de vierdaagse werkweek voor oudere werknemers schept ook nog eens enige tienduizenden banen extra. Dat betoogde FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren tij dens een spreekbeurt voor de Commerciële Club Groningen. Beide werkgelegenheidsmaatregelen zul- n een belangrijke plaats innemen in het FNV-beleid voor volgend jaar, aldus Steke lenburg. De FNV-voorzitter wilde met zijn betoog aangeven „dat er ook andere moge lijkheden zijn dan alleen maar pleidooien voor loonmatiging". Vooral het Centraal Planbureau (CPB) heeft er volgens Steke lenburg een hinderlijk handje van om met doemscenario's op de proppen te komen. Volgens de FNV-leider maakt CPB-directeur Zalm daarmee „geen geheim van zijn poli tieke missie met een hoog CDA/WD-gehal- te". Met zijn pleidooi voor 'grotere deeltijdba nen' (dat wil zeggen banen van meer dan een minimaal aantal uren in de week) bor duurde Stekelenburg voort op de eerder de ze week gepresenteerde nota voor het be leid in de komende jaren die in juni op een FNV-congres moet worden besproken. In die nota stelt de vakcentrale onder meer ook de bijstand aan de orde. Op bijstandsuitkeringen zou niet langer moeten worden gekort als de bijstandstrek ker een partner met een eigen inkomen heeft. Weliswaar zou iemand met een bij standsuitkering dan niet het minimum hoe ven krijgen dat voor een gezin geldt, maar tot het niveau van de uitkering van een al leenstaande (zo'n 1.100 gulden netto per maand) zou het onaangetast moeten blij ven. Dat idee zou een uitkomst kunnen zijn voor bijvoorbeeld tweeverdieners van wie een van beide partners werkloos of (gedeel telijk) arbeidsongeschikt raakt. Met deze gedachte neemt de FNV boven dien afscheid van het traditionele uitgangs punt van de vakbeweging dat de achterban voornamelijk bestaat uit gezinnen met maar één partner die voor het inkomen zorgt. De FNV bestrijdt dat het bij tweeverdie ners vaak om rijke stellen gaat. Volgens de vakcentrale is in bijna de helft van de twee verdieners-huishoudens het inkomen van de meest verdienende partner lager dan modaal. „Velen vinden het volstrekt van zelfsprekend dat de inkomens van tweever dieners bij elkaar worden opgeteld, en ver volgens vergeleken met het inkomen van een kostwinner. Vergeten wordt dat twee verdieners gezamenlijk meer uren werken voor datzelfde inkomen", aldus de nota. WAO-akkoord NS Problemen in bouw den haag »gpd-ai Zowel mensen met een baan als mensen met een uitkering zul len komend jaar in koopkracht achteruit gaan. Dat offer is no dig om een sterke groei van de werkloosheid tegen te gaan nu het economisch tegen zit. Dit zegt FVdA-fractieleider Wölt- gens in het blad De Onderne ming van de werkgeversorgani- VNO. Eerder zei CDA- voorman Brinkman al dat ieder- •r het komende jaar op achteruit zal gaans Wöltgens laat weten akkoord te gaan met bezuinigingen op de studiefinanciering als de ge lijke kansen op onderwijs voor iedereen daardoor maar niet worden aangetast. En als het mes in de kinderbijslag gaat, wil hij de laagste inkomens ontzien. Aan het WAO-front is gisteren opnieuw een akkoord bereikt. De WAO-uitkering wordt voor alle 28.000 werknemers bij de Nederlandse Spoorwegen col lectief gerepareerd tot zeventig procent van het laatst verdiende loon. Daarover is gisteren in het CAO-overleg een principe-ak koord bèreikt. De premie van 0,6 procent komt geheel voor rekening van de werknemers. Voor de bouw (210.000 werk nemers) lag al vroeg eenzelfde principe-akkoord over de WAO, maar dat verviel toen beide par tijen het op een ander punt niet eens konden worden. Bij het sluiten van deze editie verkeer de het overleg nog in een pat stelling en zag het er niet naar uit dat er binnen afzienbare tijd overeenstemming zou zijn. Terwijl vakbondsleden in de metaalsector ook vandaag weer actie voeren om reparatie van het WAO-gat af te dwingen, hebben de werkgevers in de Rotterdamse haven gisteren la ten weten dat ze wel voor zo n reparatie voelen. Intussen sprak in Den Haag de Eerste Kamer over de ar beidsongeschikten. De Eerste Kamer wil een betere WAO-re- geling voor chronisch zieken en andere mensen met een handi cap die binnen afzienbare tijd leidt tot arbeidsongeschiktheid. De grote fracties dringen er bij het kabinet op aan verzekeraars alsnog te verplichten deze groep op te nemen in de aan vullende WAO-verzekering. Het kabinet heeft eerder gezegd dat daar grote problemen aan kle- Geen vergunning voor softdrugs Een kamermeerderheid van CDA en WD is tegen het PvdA- plan om een vergunningei sel i r de teelt v Nederwiet en de handel in soft drugs in coffeeshops. Volgens CDA'er Koffeman zou de inter nationale geloofwaardigheid van Nederland door uitvoering van dat plan grote schade oplo pen. De WD vindt dat Neder land geen officieel produktie- land mag worden. Dat bleek gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over het drugs beleid. PvdA-kamerlid Stoffclen liet vorige week weten dat de I*vdA via een vergunningenstelsel vat wil krijgen op de kweek en han del in softdrugs. Met een streng vergunningenstelsel moet het aantal coffeeshops (zo'n 1.500) volgens de PvdA worden gehal veerd. Coffeeshops zouden moeten voldoen aan bepaalde eisen om een vergunning te krijgen. Er zou alleen Nederwiet mogen worden verkocht en al leen mensen van 18 jaar en ou der zouden het spul mogen ko pen (in plaats van 16 jaar nu). Via de vergunningen zou de overlast voor buurtbewoners kunnen worden teruggebracht. Ook de produktie van Neder wiet zou aan voorwaarden uit vergunningen moeten gaan vol doen. waardoor de overheid de produktie kan controleren. Ille gale buitenlandse produkten zouden zo kunnen worden ver vangen door een gecontroleerd en gekeurd Nederlands pro dukt. Buurtbewoners hebben bloemen neergelegd op de plek waar gistermorgen doodgeslagen. Een buurman van het kind wordt verdacht van de moord. 12-jarig meisje werd FOTO ANP HANS STEINMEIER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3