Angstgolf in Israël nekt vredesproces machtige Bar maakte conservatieven onzeker Goddijn: Rechter Zorkin verstrikt in titanenstrijd Feiten &Meningen Priesterraad steunt Bar Verhuiskosten eerder aftrekbaar WOENSDAG 24 MAART 1993 2 'Bisschop kan terugkomen HAGHORST TACO SLAGTER Vermoedelijk als geen ander in de Nederlandse kerkprovincie kent prof. dr. Walter Goddijn (72) de machtspelletjes binnen de katholieke kerk. Dat ultra-or thodoxe kringen de hand had den in liet gedwongen aftreden yan de Rotterdamse bisschop Bar zou de emeritus-gods dienstsocioloog niet verbazen. Maar Goddijn zegt daarvoor geen feiten te kunnen noemen. Zijn terughoudendheid kan te maken hebben met de me moires van de wetenschapper en progessieve priester die eind april worden gepubliceerd. Met enige wat hij er over kwijt wil is .dat 'dergelijke processen' die Bar de kop hebben gekost in het boek aan de orde komen: „Er staan schokkende onthullingen in. Wacht maa/ af', zegt hij op geheimzinnige toon. Als een 'extreem-rechtse' groe pering' Bar al heeft willen chan teren met belastend materiaal over zijn homoseksuele contac ten, dan begrijpt Goddijn wel de beweegredenen. „Door het plotselinge.aftreden van bis schop Gijsen van Roermond zich minder gelegitimeerd", zegt hij. „Gijsen was een pijler voor hen. door wie zij invloed hadden op de top in Rome. Maar in een nacht was Gijsen verdwenen. Rechts huiverde, vreesde een revolutie". Goddijn wil niet de indruk wek ken dat hij precies weet hoe de vork in de steel zit. maar Bar was een bedreiging voor de 'ul tra's. Hij was te progressief, had naar hun inzicht te veel invloed binnen de bisschoppenconfe rentie, de KRO, het legerbisdom en politiek Den Haag. „Bar was op het hoogtepunt van zijn macht" verklaart hij. „Dat moet de conservatieven heel onzeker hebben gemaakt". De opwinding over het vertrek van de Rotterdamse bisschop moet volgens Goddijn in een breder perspectief worden ge plaatst. „Behoudende kringen in Rome zijn in opperste ver warring", zegt hij. „Sinds de val van het communisme in Oost- Europa is kerkelijk rechts een belangrijke vijand ontvallen, je ziet dat de conservatieven bin nen het Vaticaan meer dan ooit gebrand zijn op eenheid en ge zag". Volgens de hoogleraar kon Rome in naam van dat athëisti- sche gevaar decennia lang het schip zonder al teveel proble men op de behoudende koers houden. Nu die dreiging er ech ter niet meer is, zoeken gezags getrouwen een andere zonde bok die het 'ijzeren-vuistbeleid' moet rechtvaardigen. „Het ver klaart waarom een deel van de curie, die zeer conservatief is, op dit moment zo actief is en el ke vorm van vooruitstrevend heid binnen de kerk de nek pro beert om te draaien",aldus Goddijn. Het huidige dilemma voor Ro me is of Bar, Gijsen en de de missionaire bisschop Ernst van Breda moeten worden opge volgd door lieden van rechtse of linkse signatuur. „Het Vaticaan is zich er maar al te goed van bewust", zegt Goddijn, „dat haar restauratie-politiek van de jaren zeventig in de 'proefpol- der' Nederland contra-produk- tief heeft gewerkt. Maar tegelijkertijd staat de paus onder druk van rechts. De curie wenst de centralistische kerkpo litiek niet los te laten. Hoe vreemd het ook klinkt, maar daarbij wordt in het Vaticaan lige Sovjetunie, waar anarchie heerst tengevolge van het weg vallen van het centrale gezag en verkwanseling van doctrines". In de visie van Goddijn is de af faire Bar slechts een aspect van een veel omvattender macht strijd tussen angstige conserva tieven en doorbijtende pro- gessieven. Wie het pleit wint. valt niet te voorspellen. Maar als het aan de ultra-rechtsen ligt dan komt er een schisma, meent hij. „De ultra-orthodoxie ziet niets liever dan dat die half- katholieken zich afscheiden, een tweede reformatie bewerk stelligen, terwijl progressieve groepen, zoals de 'Acht Mei Be weging' er juist voor kiest van binnenuit te knokken". 'Rechts' zit in de knel. En daar om zullen oer-conservatieve ka tholieken in Nederland elke ge legenheid benutten om kriti sche gelovigen er uit te werken. „En zeker als dat een bisschop betreft die na 25 jaar de moed had om het vraagstuk van de gehuwde priester weer ter dis cussie te stellen", aldus God dijn. DEN HAAG GPD Mocht de afgetreden bisschop Bar alsnog willen terugkeren naar Rotterdam, dan is hij wat de priesterraad van het bis dom betreft hartelijk welkom. De priesterraad van het bis dom kwam gistermiddag bij een om het vertrouwen in dc afgetreden bisschop uit te spreken. „Formeel kan het haast niet meer dat de bisschop terug zijn wijze van bisschop zijn." De priesterraad zal overigens geen nader onderzoek doen naar de achtergronden van het vertrek van Bar. De raad heeft hiertoe besloten omdat alle be lastende informatie over Bar alleen is gekomen uit anonie me bronnen. „We vonden alle maal dat we niet hoefden in te gaan op de geruchtenstroom", aldus woordvoerder G. Tous- sait. „Anonieme verhalen stop je in de prullenmand." Komt sien f. ixeesen r de priesterraad. „Er moet dus een ander komen, maar we moeten verder gaan zoals Bar zijn werk heeft verricht. De priesterraad heeft de grootste waardering uitgesproken over Harvermijit momenteel in net benedictijner klooster in het Belgische Chevetogne. Verte genwoordigers van het bisdom zullen vandaag aan Bar verslag uitbrengen van de bijeenkomst van de priesterraad. Joodse toeristen die de oude stad van Jeruzalem bezoe ken, dragen naast hun rugzak een geweer en Israëlische mannen die hun pistool vroeger thuis in een la lieten lig gen, steken het wapen nu bij zich als ze naar hun werk gaan. De Israëli's hebben altijd wapens gehad, maar nu liet aantal Palestijnse aanslagen toeneemt, groeit de be reidheid om deze wapens ook te gebruiken. Volgens een recente opiniepeiling leeft 85 procent van de Israëli's in angst dat ze door een Arabier worden aangevallen. de bezette gebieden) eind 1987, zijn meer dan duizend Palestij- nen onder wie veel kinderen gedood door Israëlische ko gels, kwamen 122 Israëliërs om het leven door Palestijnse hand en werden 709 Paleslijnen ver moord door andere Palestijnen, omdat ze verdacht werden van samenwerking met de Israëli sche bezetters. Rond de 120.000 Palestijnen en 6.000 Israëli's raakten gewond in het geweld. Daarnaast werden van zo'n 841 Palestijnse families de huizen door soldaten verwoest of dichtgetimmerd en is 11.800 maal een uitgaansverbod inge steld, aldus cijfers van een Pa lestijnse mensenrechtenbewe ging- De meeste aanvallen met dode lijke afloop die de laatste tijd door militante Palestijnen wor den uitgevoerd, zijn gewaagder en beter voorbereid dan de Is raëli's zijn gewend. De sporadi sche, slecht georganiseerde straatrellen van de Intifada wor den door de meeste Israëli's niet langer als een bedreiging ervaren. Maar nu zijn gewapen- JERUZALEM SARAH HELM INDEPENDENT De meest recente aanval vond afgelopen maandag plaats, toen een Palestijn zes Israëli's neer stak en ernstig verwondde op een schoolplein in Jeruzalem. Woedende Israëli's demon streerden en bekogelden Pales tijnse auto's met stenen. Ze eis ten het aftreden van premier Rabin, die op het moment van de aanslag zijn bezoek aan de Verenigde Staten had bekort om zich op de hoogte te stellen van de strubbelingen in de Ga- zastrook. Niemand ontkent dat het aantal Palestijnse aanvallen op joden de afgelopen maan den is toegenomen. Maar de angstgolf die het land nu over spoelt. staat in geen verhouding tot de statistische kans om te worden aangevallen. Op een bevolking van ongeveer vijf mil joen werden vorig jaar 12 joden door Palestijnen vermoord. In dezelfde periode kwamen 502 Israëli's om in het verkeer. Sinds het begin van de intifada (dc Palestijnse volksopstand in de Palestijnse cellen er in ge slaagd goed getrainde soldaten van het Israëlische leger in een hinderlaag te lokken, te ontvoe ren en te vermoorden, en dat al lemaal op Israëlisch grondge bied. De Israëlische angst wordt me de gevoed door een toename in spontaan Palestijns geweld, ge woonlijk in de vorm van steek partijen door jonge mannen, vaak uit Palestijnse vluchtelin genkampen. Dit soort aanvallen wekt diepe ontzetting vanwege hun primitieve, vaak bloedige en volkomen willekeurige aard. Beide soorten geweld, zowel het georganiseerde als het lukrake, worden door de Israëli's in ver band gebracht met het zoge naamde 'islamitisch fundamen talisme'. Rabin heeft de angst voor dit fundamentalisme ver der aangewakkerd door de de portatie in december van 400 vermeende islamitische mili tanten. Door de internationale verontwaardiging die hierop volgde, zag de premier zich ge dwongen zijn beslissing te ver dedigen door de groep en hun medestanders af te schilderen als een van de grootste bedrei gingen die de staat Israël ooit heeft gekend. Rabins tegenstanders gooien ook de nodige olie op het vuur. Ieder gewelddadig incident wordt door hen aangegrepen om het binnenlandse veilig heidsbeleid van de premier als ontoereikend aan de kaak te Een Palestijnse jongen steekt een paar autobanden in brand terwijl zijn vriendje zijn katapult in gereedheid brengt. stellen. De duizenden Palestij nen vari buiten die dagelijks in Israël werken, worden nu arg wanend bekeken als mogelijke daders van wat de Israëli's de 'Arabische terreur' noemen. Deze bijna hysterische angst heeft verstrekkende gevolgen. Zo is er een nieuw woord toege voegd aan het lexicon van het Israëlisch-Palestijnseconflict: 'afscheiding'. Nu het vredespro ces hapert, eisen steeds meer mensen dat er op korte termijn noodmaatregelen worden ge troffen, die van kracht moeten worden, ongeacht de resultaten van de vredesonderhandelin gen. De meest gehoorde eis is dat Israël hermetisch moet wor den afgesloten van de bezette gebieden, met name de Gaza- strook. Maar een eenzijdige terugtrek king uit de Gazastrook lijkt voorlopig niet waarschijnlijk. Daarom steunen zowel rechtse als linkse politici het idee om Palestijnse arbeiders te verbie den in Israël te werken. Er be staan zelfs plannen om Palestij nen die hun baan in Israël ver liezen en gedwongen worden in de bezette gebieden te gaan wo nen een uitkering te geven. In deze sfeer nemen de kansen op FOTO REUTER DAVID SIL VERMAN een doorbraak in het vredespro ces snel af. En zonder een poli tieke oplossing van het conflict zullen de etnische spanningen alleen maar toenemen, opge zweept door de binnenlandse politieke strijd. VERTALING MARGREET HESLINGA BELASTING BELICHT MOSKOU HANS GELEÜNSE CORRESPONDENT Valeri Zorkin waakt als een leeuw over de Russische grondwet. „Een slechte grondwet is nog altijd beter dan anar chie", is een van zijn gevleugelde uit spraken. Geen wonder, want Zorkin pre sideert het Constitutioneel Hof. En dit college van dertien voor het leven be noemde rechters moet nu eenmaal con troleren ol''bestuurdersen volksvertegen woordigers zich wel aan de grondwet houden. De 49-jarige rechter vindt het niet echt viin belang dat de huidige Russische grondwet nog de communistische geest ademt. „Zolang er nog geen nieuwe is, blijft de oude gewoon van kracht", zegt hij. Jeltsin zit ermee. De president kan niet uit de voeten met een constitutie die het Congres van Volksafgevaardigden, oen vormeloze massa van meer dan dui zend afgevaardigden, boven alles stelt, inclusief de president. Zorkin presenteert zichzelf en het Hof graag ais Derde Macht tussen wetgever (het parlement) en uitvoerder (regering- president). Maar zijn tegenstanders vin den hein niet objectief. „Hij gedraagt zich niet als een jurist. Hij is een onbe duidende politieke intrigant die politieke joelen nastreeft", kettert de bekende ad vocaat Makarov van Democratisch Rus land. Twee keer heeft Zorkin nu ingegrepen in het titanengevecht tussen Jeltsin en :hasboelatov. De eerste keer, vorig jaar december, kreeg hij de conservatieven Over zich heen. Die hadden op het Volks congres met succes beoogd premier Gai dar weggestemd en Jeltsin praktisch on der parlementaire voogdij gesteld. Zorkins bemiddeling redde Jeltsin. Het roemruchte compromis met Chasboela- tov kwam uit de bus: een referendum op 11 april en tot die tijd geen veranderin gen in dc machtsverhouding tussen pre sident en parlement. „Ie dagen zijn geteld", beet een van de afgevaardigden hem toe. Zorkin stelde dchter dat het vaderland in nood was. „In tijden van grote politieke crisis, kun nen we het ons als I lof niet permitteren om passief te blijven tot we schendingen van de grondwet constateren. We zijn Valery Zorkin, de voorzitter van het Constitutioneel Hof. hier niet in het comfortabele Duitsland. Daar zouden we in een buitenhuisje kunnen wachten tot iemand een klacht wegens grondwetsschending indient en dan pas optreden", aldus Zorkin. Maar zijn 'onpartijdige' image kreeg een fatale deuk in de maanden na het Volks congres. Jeltsin wilde zich aan de afspra ken over het referendum houden, maar Zorkin, met ondersteuning van Chas- boelatov, begon terug te krabbelen. In eens vond hij dat het referendum tot nog grotere problemen zou leiden. Ruslands republieken zouden weigeren mee te doen of ze zouden eigen vragen inlassen. En dat zou weer tot grotere spanningen kunnen leiden in die republieken zelf en tussen dc republieken en Moskou. Kortom, het referendum stond gelijk aan moord op Rusland. Nu was Zorkin voor de Jeltsin-aanhan gers de gebeten hond. En plotseling kwa men er lekken uit de vergaderingen van het Hof zelf. „De immense spanningen tussen de president en het parlement missen hun uitwerking niet op onze dis cussies", constateerde Zorkin in een arti kel dat hij schreef voor het weekblad Moskou Nieuws. Hij, van communist tot christen bekeerd, bleef voorstander van Het Compromis. „Het Koninkrijk der Hemelen ligt in het Centrum", is een andere bekende uit spraak van hem. Dat is er misschien de oorzaak van d^t tot zondag geen enkel decreet van leltsin in z'n geheel als on grondwettelijk door het Hof is afgebrand. Maar zaterdag viel het masker. Zorkin kwam haastig uit de Verenigde Staten te rug omdat hij had gehoord dat Jeltsin het volk zou meedelen dat er 'bijzonder bestuur' zou worden ingesteld. Tegen de grondwet, oordeelde hij meteen, daar mee in principe de weg vrijmakend voor FOTO REUTER GRIGORY DUKOR automatische afzetting van de president. Jeltsin was nog niet uitsproken of Zorkin zat, met vice-president Roetskoi, bij een persconferentie van het parlementspre- sidium. Roetskoi vertelde daar dat de president de grondwet wel op veertien punten had geschonden. Zorkin zei dat het I lof bijeen was ge weest en tot de conclusie was gekomen dat Jeltsin een coup pleegde. Die mede deling werd echter ontkracht door een opgewonden verklaring van een van de Hofrechters, Ernest Ametistov, dat Zor kin alleen maar voor zichzelf kon spre ken, omdat er helemaal geen bijeen komst van het Hof was geweest. I let heeft er alle schijn van dat deze ju rist annex hondeliefhebber en pianist zich definitief heeft verstrikt in de poli tieke schijnbewegingen die het gevecht tussen Jeltsin en Chasboelatov zo on doorzichtig maken. Verhuist iemand en komt hij of zij daardoor bin nen een afstand van tien kilometer van het vverk te wonen, dan zijn de verhuiskosten altijd aftrek baar. Dit heeft het hoogste rechtscollege in Ne derland, de Hoge Raad, onlangs beslist. Als iemand vanwege zijn werk verhuist, dan zijn de verhuiskosten tot een bepaalde hoogte af trekbaar. Geheel aftrekbaar zijn de kosten voor het overbrengèn van de boedel, bijvoorbeeld de kosten voor het verhuisbedrijf, en bij doe-het-zel- vers de gehuurde auto of container. De overige kosten zijn aftrekbaar tot maximaal twaalf pro cent van het nieuwe jaarsala ris, maar met een maximum van 12.000 gulden. De verhuiskosten zijn alleen aftrekbaar als het werk de ver huizing noodzakelijk maakte. Bijvoorbeeld als men eerst bij het Amsterdamse filiaal van een onderneming werkte en later wordt overgeplaatst naar het Maastrichtse filiaal. Bij een verhuizing over een korte af stand neemt de fiscus vaak het standpunt in dat men niet noodzakelijk voor het werk hoefde te verhuizen, en de ver huiskosten dus niet aftrekbaar zijn. Dit was ook het geval bij de heer Fietsgraag te R. Hij kreeg baan. De afstand 1 zijn woning i 16 kilometer. Dat vond de heer Fietsgraag te ver. Hij besloot te ver huizen. Zijn nieuwe woning staat op 10,5 kilome ter van zijn werk. De tijdwinst bij gebruikmaking van zijn auto is gering. Maar dat is ook niet zijn bedoeling. Het gaat hem om de tijdwinst die hij heeft als hij met de fiets naar het werk gaat en bij slecht weer met het openbaar vervoer. De auto laat hij uit milieu overwegingen liever staan. De tijdwinst met de fiets bedraagt ruim 23 minuten en als hij met het openbaar vervoer gaat maar liefst 55 minuten. Volgens de heer Fietsgraag noodzaakte zijn nieuwe baan hem tot verhuizen. Hij wil de bijna tienduizend gulden kosten die hij bij de verhui zing maakte dan ook aftrekken. De inspecteur accepteerde deze aftrek niet. Volgens hem hoefde de heer Fietsgraag niet zo nodig voor zijn werk te verhuizen. De afstand van zijn oude woning naar zijn werk is niet zo ver, daarom hoefde hij niet te verhuizen. Dat hij lang onderweg is, is niet een zaak van de fiscus, hij had net zo goed de auto kunnen nemen. Het Gerechtshof is het met de inspecteur eens. Volgens het Hof zijn persoonlijke motieven door slaggevend geweest om te verhuizen. Het op zes tien kilometer afstand wonen van het werk is niet ongebruikelijk, aldus het Hof. De heer Fietsgraag gaat in hoger beroep. De uitspraak van de Hoge Raad is verrassend. De Hoge Raad herhaalt eerst het standpunt van het Hof. De nieuwe baan van de heer Fietsgraag noodzaakte hem niet tot verhuizen, en dus zijn de kosten niet aftrekbaar. Maar de Raad gaat verder. Er kunnen ook andere, persoon lijke omstandigheden zijn die tot verhuizing nopen. Deze omstandigheden leiden vaak tot meningsverschillen met de fiscus. Om dit te voor komen geeft de Hoge Raad een praktische oplossing: ver huiskosten zijn zonder nader onderzoek aftrekbaar, als de nieuwe woning binnen een afstand van 10 kilometer van het werk ligt. Een handige oplossing. Jammer echter voor de heer Fietsgraag. Zijn nieuwe woning ligt op 10,5 kilometer afstand van zijn werk, 500 meter te ver, zijn kosten zijn niet aftrekbaar. De gevolgen voor de praktijk zijn duidelijk. Ver huist men tot meer dan 10 kilometer van het werk, dan zijn de verhuiskosten alleen aftrekbaar als het werk de verhuizing noodzakelijk maakte. Komt men binnen een afstand van 10 kilometer van het werk te wonen dan zijn de kosten al tijd aftrekbaar. Hoewel deze rechtzaak over iemand met een nieuwe baan ging, is nergens in de uit spraak te lezen dat deze laatste regel alleen geldt als men een nieuwe baan krijgt. Men zou dus kunnen verdedigen dat als men geen baan krijgt, maar wel verhuist en daardoor r der dan 10 kilometer van het werk komt te nen, de kosten ook aftrekbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2