Tuur is 'Europa' ontgroeid Spaans gravel lastig voor Nederlands tennisteam BOLLEN Sport 'San Marino elke keer beter' TT WOENSDAG 24 MAART 1993 28 Rijnsburgse Boys klopt Lugdunum leiden» Rijnsburgse Boys heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Zilveren Molen. Op het terrein van LFC aan de Boshuizerkade versloeg de zaterdageersteklasser Lugdunum gisteravond met 2-1De Braziliaan Vaïter Camello zette de Rijnsburgers, die Leon Vonk, Huug Aandewiel en Fred Bodaan misten, op voorsprong. Maar nog voor de rust trok Cees van Tongeren de stand gelijk met een vrije trap, die via de onderkant van de lat in het Rijnsburgse doel verdween. Peter van Duyn scoorde na de pauze de winnende treffer voor Rijnsburgse Boys. Het duel, dat onder leiding stond van scheidsrechter Van der Zwet, trok 150 toeschouwers. Wereldtitelduel Timman-Karpov luzern» Jan Timman krijgt van de Internationale Schaak Federa tie de kans om de wereldtitel te spelen. Met de vroegere kam pioen Anatoli Karpov als tegenstander. Het tweetal wordt ge waagd de plaats in te nemen van titelhouder Gari Kasparov en zijn beoogde uitdager Nigel Short. De FIDE heeft die twee giste ren het recht op de tweekamp ontzegd, omdat ze het duel in ei gen beheer hebben genomen. Tour 1994 via tunnel naar Engeland londen De Ronde van Frankrijk maakt in 1994 een omtrekken de beweging van twee dagen door Engeland, met Brighton en Portsmouth als finishplaatsen. Het Tourcircus reist naar Groot- Brittannië door de Kanaaltunnel, die voltooiing nadert. Direc teur Jean-Marie LeBlanc van de Ronde van Frankrijk maakte gis teren in Londen de route langs de zuidkust van Engeland be kend. Na een begin in Noord-Frankrijk trekken de ongeveer 200 deelnemers en 3500 begeleiders in 1500 voertuigen per trein naar Engeland, door de tunnel. Gold Race met Miguel Indurain heerlen» Miguel Indurain start op 24 april in deAmstel Gold Ra ce. De Spaanse Tour-winnaar is door Banesto-ploegleider Jose- Miguel Echavarri ingeschreven voor de Nederlandse wereldbe ker-klassieker. Ook Maurizio Fondriest, winnaar van Milaan - San Remo, is aanwezig. Van de Nederlanders ontbreekt in elk geval Erik Breukink, die een dag later in de Ronde van Spanje als kopman van ONCE start. Tot het deelnemersveld behoren vol gens organisator Herman Krott ook de Italiaanse wereldkam pioen Gianni Bugno en zijn landgenoot Claudio Chiappucci. Boottocht fataal voor honkbalduo clermont Een tragisch ongeval met een boot heeft twee wer pers van de Amerikaanse honkbalclub Cleveland Indians het le ven gekost. Een derde speler werd met zware verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Steve Olin (27) en Tim Crews (31) overleefden maandag het ongeval met een vissersboot niet, teamgenoot Bob Ojeda (35) wel. Het drietal was er met een ge huurde boot op uitgetrokken. De tocht op Little Lake Nellie, zes tig kilometer ten westen van Orlando, eindigde in een drama. De boot ramde een pas gebouwde aanlegsteiger. FC Rijnland gaat toch verder leiden FC Rijnland blijft bestaan. Even zag het er naar uit dat de afdelingsclub vanwege een teruglopend ledenbestand zou fuse ren met buur Leiden, maar die 'dreiging' is nu van de baan. Gis teravond werd onder voorzitterschap van Sjaak Amoldus een nieuw bestuur geformeerd. De praeses: „We hebben er zin in. Volgens seizoen spelen we met 6, misschien 7 elftallen in de competitie en dat is een basis om verder te gaan." Mooie rentree Nieuwenhuizen Rotterdam Bokser Rob Nieuwenhuizen had zich geen betere rentree kunnen wensen. De man uit Alphen aan den Rijn verras te gisteren in Ahoy', vijfjaar na zijn afscheid als professioneel bokser, met een overwinning in de tweede ronde door KO tegen de Antilliaan Gregory Bernardo. Halfzwaargewicht Nieuwenhui zen, begonnen bij de Rotterdamse school van Theo Huizenaar en lid van Boxing Alphen, kreeg zijn tegenstander al in de twee de ronde neer met zijn oude wapen: de rechtse hoek. Heel even slechts gedroeg Michele La Fratta zich gis teravond in Ahoy' als een uitdager. Dat was, toen hij bij de spectaculaire entree van Regilio Tuur pal voor de Europese kampioen ging staan en hem recht in de ogen keek, alsof hij zeg gen wilde: 'Hier ben ik, kom maar op.' In de partij bleef vervolgens van die lef bitter weinig over en na zes zeer eenzijdige ronden greep de Italiaan een onbe duidend wondje onder zijn rechteroog dankbaar aan om de benen te nemen. Zonder titel uiteraard, maar met een veel te roya- rotterpam cpd Het catenacchio is in Italië op het voetbalveld uitgevonden. Maar waar het superdefensieve systeem daar onderhand in de vergetelheid is geraakt, achtte Giovanni Laus, de trainer van La Fratta, het nog bruikbaar ge noeg om Tuur het leven zuur te maken. De uitdager verstopte zich van meet af aan achter een dubbele dekking, kromp bij ie dere aanval als een egel ineen om de trefkans voor de kam pioen zo klein mogelijk te ma ken en deed hoegenaamd niets om een bijdrage te leveren aan de amusementswaarde van de partij. Die was dan ook, Tuurs inspanningen ten spijt, nul komma nul. Zelf vond de nummer 1 van de WBC-ranglijst dat hem wei nig kon worden verweten. „Het was een irritante gozer, die La Fratta. Maar ik was goed op hem voorbereid, ik wist wat ik kon verwachten". Het publiek was hoorbaar niet tevreden en Tuur begreep dat best. „Die mensen zitten niet dicht genoeg bij de ring om te zien wat een stoten op het li chaam die knul kreeg te verwer ken. Percey Richardson (zijn Amerikaanse cutman, red.) zei na afloop, dat La Fratta morgen vast en zeker bloed zal plassen en dat zou me inderdaad niets verbazen." Volgens 'Reggie' was dat ook de reden, dat scheidsrechter Franz Marti het advies van de dienstdoende ringarts opvolgde en het ongelijke gevecht stopte. Het scheurtje onder La Fratta's rechteroog was daarvoor niet ernstig genoeg, zelfs niet nadat Regillio Tuur haalt genadeloos uit op het lichaam van zijn tegenstander La Fratta. zijn trainer het stiekem met duim en wijsvinger wat verder had opengetrokken. 'Boksen!' beduidde dokter Wijlhuizen, maar de Italianen hadden geen trek meer, La Fratta nog het minst. Die had in de voorafgaande ronde minstens driemaal nee geschud naar zijn hoek. De eer ste keer na een overhandse rechtse, de laatste keer na een linkse uppercut, gevolgd door een rechtse hoek. Marti telde, hoewel de gong al was gegaan en La Fratta zich inmiddels amechtig op zijn krukje had la ten zakken. De Zwitserse arbiter werd even later gevraagd de hulp van de ringarts in te roe pen. Stoppen leek hem zowel als Theo Wijlhuizen rijkelijk voorbarig, maar omdat de lol er voor La Fratta duidelijk af was, hield Marti het - mede op aan raden van supervisor Guzman - voorgezien. Een hoogst onbevredigende ontknoping van een partij die in de verste verte niet kon tippen aan het Europees kampioen schap, dat Tuur op 3 december met Jacobin Yoma uitvocht. Hij wist zich in zijn eigen achter tuin slechts gesteund door een kleine 2000 landgenoten. Dat was bedroevend weinig in ver gelijking tot zijn eerste titelge vecht, toen er ruim drie keer zo veel betalende toeschouwers waren. Het succes van toen ver leidde Aad Westerlaken tot een genereus gebaar richting Tuur, waarvan hij achteraf wel spijt als haren op zijn hoofd zal heb ben. Het kwart miljoen, dat de Rotterdammer de bokser in het vooruitzicht stelde voor het Ita liaanse tussendoortje, komt hij nu ongeveer te kort om quitte te spelen. Doelman Michele Ceccoli van Jong San Marino probeert John Mutsaerts het scoren te beletten. Jong Oranje won aan de vooravond van Nederland - San Marino met 3-0 van het dwergstaatje. FOTO ANP amsterdam albert geesing opd—verslaggever San Marino is de naam. Acht tien interlands, twee gelijke spe len (0-0 tegen Libanon en Tur kije), zestien nederlagen, twee doelpunten voor en 67 tegen. Dat wordt vanavond in Utrecht dus smullen geblazen. Voor de supporters van Oranje weltever staan. Die kunnen na de mage re opvoeringen thuis tegen Po len en Turkije ook best een op- kikkertje gebruiken. En rekenen al bij voorbaat op een daverend schuttersfestijn. "Voor mijn zeventig gulden mag ik toch wel tien doelpunten zien? Zeven gulden per goal', rekent de trouwe Oranje-fan uit. Voor minder doet ook Dick Ad vocaat het niet; over beide wed strijden gerekend althans. Maar zo'n vaart zal het volgens zijn collega Giorgio Leoni niet lo pen. „Tien, zoals tegen Noorwe gen, worden het er in geen ge val. Die wedstrijd is niet maat gevend voor ons niveau. We waren toen net twintig dagen terugvan zommerreces." Giorgio Leoni (41) is de club trainer van Juvenus en de bondscoach. In zijn vrije tijd; overdag doet hij in munten en postzegels. Net als de spelers (op twee na) is Leoni alleen 's avonds op het voetbalveld te vinden. Drie tot vier keer in de week. „Onze spelers missen conditie. Dat breekt ons tegen profs in het laatste half uur op." Zoals in Ankara tegen Turkije toen een puntendeling gloorde, maar San Marino in de slotfase de 1-1 zag veranderen in een 4- 1 nederlaag. Het was voor de Sanmarinesen de enige goal in de vijf tot nu toe gespeelde kwa lificatieduels. De vToegere linksback bij Cal- cio San Marino en Juvenus heeft het Nederlands elftal nooit aan het werk gezien. Alleen op videobeelden. Het geld om op reis te gaan, kan er niet af. Leoni moet zijn spelers instellen op Viscaal, Meijer en De Boer, spe lers die hij alleen kent van ho ren zeggen. In plaats van de vi deofilm, die hij in het Amster damse hotel Victoria liet af draaien van Nederland-Turkije, had hij daarom beter een span nende spagetti-westem in de machine kunnen stoppen. Aan een overwinning op Ne derland denkt Leoni niet in zijn stoutste dromen. „We zijn maar amateurs en spelen louter voor de eer. Maar we worden wel el ke keer beter", zegt de bonds coach, verwijzend naar het hu zarenstukje (0-0) van twee we ken geleden tegen Turkije. Het is het maximaal haalbare resul taat voor de dwergstaat, op een steenworp afstand van de Itali aanse badplaats Rimini. barcelona rob v De Nederlandse vrijdagmiddag bepaald niet als favoriet aan de Davis Gup wedstrijd tegen Spanje. Terwijl de twee kopmannen van de thuisploeg (Sergi Bruguera en Carlos Costa) al wekenlang oefenen op het gravel van de olympische tennis baan in Barcelona, arriveerde Neer- lands hoop - Richard Krajicek - pas gis teravond op Spaanse bodem. Krajicek was verlaat omdat hij in Key Biscayne de uitgestelde dubbelfinale met Jan Siemerink moest spelen. Het Oranje duo won knap, waarmee weer eens werd bewezen dat in tennis het ene succes het andere .vaak in de weg zit. De nationale trots krijgt amper de tijd om in Barcelona te acclimatiseren en de jet-lag te verwerken. Laat staan dat de 21-jarige Hagenaar de gelegen heid heeft om behoorlijk te wennen aan hel spelen op gravel, toch al niet zijn favoriete ondergrond. Volgens bondscoach Stanley Franker moeten de problemen die zich voor doen bij een overgang van het snelle hardcourt in Key Biscayne naar het tra ge gravel niet worden onderschat. „We moeten daar niet te gemakkelijk over doen. Het gravel is een groot pro bleem. Richard zal aanpassingsproble men hebben. Het is wel prettig dat de baan in Val d'Hebron in vergelijking met de Olympische Spelen van vorig jaar een stuk harder en dus sneller is geworden", aldus Franker, die Paul Haarhuis, Jacco Eltingh en Mark Koc- vermans, eerder deze week kon verwel komen in de Catalaanse hoofdstad. Koevermans bereidde zich als enige van de Nederlandse ploeg niet voor in het 'vijfde Grand Slam-toernooi' in Amerika. Hij koos voor een toernooi in- Casablanca, waar op gravel werd ge speeld. De 25-jarige Rotterdammer geldt als een gravelspecialist (net als de Spanjaarden) en lijkt uitermate ge schikt voor een optreden als enkelspe ler. 'De Koef - met zijn 155-ste plaats op de ATP-lijst wel de minste van het Oranje-kwartet - bewees eerder dat hij in Davis Cup-verband iets extra's in huis heeft. Hij staat dan ook te sprin gen om als tweede man achter Krajicek in het enkelspel aan te treden. Franker zit dan ook met een dilem ma. „Ik heb met Mark getraind op het centre-court en ik moet zeggen dat hij een goede indruk maakt. Hij is zeker in beeld voor de singles, maar de opstel ling geef ik pas morgen bij de loting." Haarhuis (27) zou het slachtoffer kunnen worden. Vreemd genoeg brak de Brabander afgelopen weekeinde in een interview een lans voor Koever mans. „We hebben in het team maar één gravelspecialist en dat is Mark. Bo vendien is Bruguera bang voor hem. Hij heeft al drie keer van 'De Koef ver loren." De laatste zege van Kocvermans op Bruguera, de nummer 16 van de we reldranglijst, dateert van vorig jaar. Ook toen was de olympische baan het strijdtoneel. Als 'lucky loser' bereikte de Nederlandse gravelbijter toen het hoofdtoernooi, waarin hij de plaatselij ke held (Bruguera is geboren en geto gen in Barcelona) in vier sets versloeg. Franker heeft ook voor het dubbel spel van zaterdag nog twee opties. Hij kan Haarhuis met Eltingh of met Koe vermans laten spelen. De in Key Bis cayne zo succesvolle combinatie Kraji- cek/Siemerink is niet beschikbaar. Franker besloot reeds in januari om de linkshandige 'gravelhater' uit Rijnsburg thuis te laten. Bij Spanje nemen waar schijnlijk Emilio Sanchez en Sergio Ca- sal de dubbel voor hun rekening. Cosla staat twaalfde op de wereldranglijst, een plaatsje lager dan Krajicek. In de lange historie van de Davis Cup won Nederland nog nooit van Spanje. Vijf keer ging de winst naar de Zuideuropeanen. De laatste ontmoe ting was in 1984. Michiel Schapers en I luub van Boeckel verloren toen met 3- 2. Spanje-Nederland van komend weekeinde is een duel in de eerste ron de van een nieuwe serie in de wereld- groep, waarin de beste zestien landen zitten. Voor beide landen ligt, ongeacht de uitslag, een premie van 93.000 dollar te wachten. De Nederlandse spelers krij gen daar nog een premie van de KNLTB bovenop, maar die bedragen houdt de bond geheim. Spanje keert per speler ongeveer 30.000 gulden uit. Een bedrag dat bij winst kan oplopen tot 40.000 gulden. In het stadion in Val d'Hebron (met een capaciteit van 5000 toeschouwers) worden ongeveer 300 Nederlandse supporters verwacht. Johan Cruijff heeft aangekondigd een bezoek te brengen aan de wedstrijd, samen met Ronald Koeman en Richard Witschge. Barcelona is komend weekeinde vrij vanwege de voetbalinterland Spanje- Denemarken. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Bij de tafeltennis wedstrijd tussen het Haarlemse Spaarne en het Hazerswoudse Avanti ging het er afgelopen weekeinde nogal ruig aan toe. Want wie denkt dat het alleen rond de nationale vrouwen- ploeg regelmatig hommeles is, heeft het mis. Ook op een la ger n j rolt r i wel e vechtend over de tafel. Aanvankelijk was er in Haar lem nog niets aan de hand, maar toen Spaarne-speler Ro nald Beringen later op de dag in het enkelspel tegenover speler/coach Robert de Groot van Avanti stond ging het mis. Na wat gebakkelei met de scheidsrechter ging Beringen verbaal dusdanig over de schreef dat hij bij een 18-20 een strafpunt kreeg, waardoor hij meteen de partij verloor. Het spel was op de wagen na deze ingreep van de arbiter. Bij het inspelen voor de vol gende partij ging Beringen treiteren en sloeg hij met op zet alle ballen naast de tafel. Dit ging de scheidsrechter te ver. Na wat over en weer ge schreeuw werd de heetgeba kerde speler - die ooit nog eens uitkwam voor Oegstgeest en daar ook niet als braafste jongetje van de klas te boek stond - uitgesloten van verde re deelname. Een rode kaart zeg maar, iets wat in tafelten nis heel wat minder gebruike lijk is dan in voetbal. Avanti-speler Michael van der Haar sloeg het onsmakelijke tafereel met afgrijzen gade: „Die Beringen is altijd al een vervelend mannetje geweest, maar nu ging hij wel erg ver. Hij wilde zelfs bijna met de scheidsrechter op de vuist. La ter heeft hij zijn excuses nog aangeboden, maar ik heb voor deze man geen goed woord over. Van der Haar denkt de oor zaak van de commotie wel te weten: drank. Drank? Van der Haar: „Ja, ik had sterk de indruk dat Beringen te veel had gedron ken. Hij was aangeschoten. Aan het begin van de dag zat hij aan debar al enorm te drinken. Toen ik na de afloop van de wedsrijden afscheid van hem nam, had hij zichtbaar moeite om zich staande te hou den en een hand te geven." Omdat Beringen zelf onbe reikbaar is, wil zijn teamge noot en aanvoerder Rob Brok ken wel de verdediging op zich „Die beschuldiging van Avanti slaat helemaal nergens op, flauwekul gewoon zegt Brokken gedecideerd. Wij zijn gezellige jongens bij Spaarne, maar gaan niet zitten slempen tijdens een Wedstrijd. Dranken tafeltennis gaan he lemaal niet samen. Je moet je zo enorm concentreren dat al cohol absoluut taboe is. Brokken is wel bereid toe te geven dat Beringen over de schreef is gegaan tijdens de ontmoeting die overigens met 17-1 werd gewonnen door Avanti. „Het klikt niet zo tussen ons en die jonge gasten van Avanti. Ze zijn nogal gespannen en ko men ook zo over, terwijl wij nogal losjes zijn, al zijn we ook fanatiek. Die gasten klappen voor elk foutje van de tegen standeren Ronald werd daar nogalnijdigover. Maar laat ik duidelijk zijn: die uitsluiting, was terecht. Ik heb samen met Avanti ook het formulier on dertekend waarmee ik akkoord ging met de verwijdering. Trouwens: Avanti hoeft niet blij te zijn dat Ronald straks wordt geschorst. Hij is onze beste speler en kan vanAvan- ti's concurrenten nog heel wat potjes winnen. ■■bhM et donderde vorige I week donderdag JL op Nieuw Zuid. Leen van der Plas, voetballer van Quick Boys, was boos en zorgde met een oorverdoven de tirade voor een plaatselijk stormpje in de Katwijkse voet baltempel. Lijdend voorwerp was oefenmeester Hans van der Zee. Die had even daar voor kenbaar gemaakt dat de spitsspeler voor het duel Hoek-Quick Boys was gepas seerd. Een handelwijze die bij Van der Plas de uitwerking had van de bekende rode lap op een stier. Schuimbekkend deelde Van der Plas mee dat hij dit seizoen niet meer voor Quick Boys één speelt. Van der Plas, vijf dagen later: „Ik laat me niet als een lulletje behandelen. Iemand van 20 accepteert het misschien als hij elke keer op de bank moet zit ten. Ik ben 26 jaar en pik dat niet meer. Ik wil voetballen. Leen van der Plas valt al drie seizoenen tussen de wal en het schip. De concurrentie strijd met Fred Kanbier en Frenk van der Kleij moet de timmerman meestal met een verfoeide plek in de dug-out bekopen. Gelaten accepteerde Van der Plas die situatie. Tot vorige week donderdag. Van der Plas: „Ik wil er eigenlijk niet te veel over zeggen. Er zijn diverse re denen dat ik het bij Quick Boys voorgezien houd. Het is een weloverwogen beslissing. Ik loop er al een tijdje mee rond. Van der Plas heeft het besluit met pijn in zijn hart genomen. „Ik vind het waardeloos. Zater dag liep ik met de ziel onder mijn arm door Katwijk. En dan moet ik iedereen maar uit leggen wat er allemaal aan de hand is. Kijk, ik wil niets liever dan spelen, maar ik krijg daar voor de kans niet. Zijn (ex-) trainer heeft daar een ietwat andere gedachte over. Van der Zee: „Leen heeft dit seizoen tien keer in de basis gestaan. Voor het seizoen heb ik hem gezegd dat Frenk van der Kleij voor de positie van rechtsbuiten. Dus Leen wist wel degelijk hoe de situatie was. Tegen DOVO stelde ik hem weer op. Nou, ie dereen heeft kunnen zien dat hij zijn kans niet heeft gegre pen. „Ikging er van uit dat ik voor een langere periode een kans zou krijgen. Het is niks als je na één wedstrijd Weer op de bank terecht komt. Zo krijg je nooit vertrouwen. Ofschoon Van der Plas niet van plan is om op zijn beslis sing terug te komen, hoopt hij wel op een gesprek met de technische leiding van Quick Boys. Daar kan hij dan lang op wachten, want Hans van der Zee is niet van zins om de 'af vallige' op andere gedachten te brengen. Van der Zee: „Een lijmpoging? Nou nee. Ik vind het jammer dat Leen die beslissing heeft genomen, want hij is een goede voetballer en bovendien een aardige jongen. Maar van iemand die 26 jaar is verwacht ik dat hij welover wogen beslissingen neemt. Ik zie dan ook geen enkele reden om hem over de streep te trek ken. Ier: Ik weet het niet. WKatwijk? Wie weet, maar ik vind het nog veel te vroeg om daar een be slissing over te nemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 28