'Blij dat we beginnen' Museumjaarkaart moet meer reclame maken 'Russische zang is fel en krachtig' Cultuur&Kunst Holland Festival met veel film Forse prijsverhoging Concertgebouworkest Koper voor Purper WOENSDAG 24 MAART 1993 941 27 MGM bouwt superbios in Groningen groningen» De firma MGM gaat in de stad Groningen een groot nieuw bioscoopcomplex bouwen. De superbios telt bijna 200 stoelen verspreid over tien. De bioscoop zal verrijzen aan het Zuiderdiep op het voormalige brandweerterrein waar eerst een hotel gepland was. MGM (het voormalige Cannon) zocht al eni ge tijd haar alternatieven voor het in een weinig florissante toe stand verkerende Citycomplex in Groningen. Jethro Tuil in Vredenburg utrecht De band Jethro Tuil, die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, geeft op 17 juni een eenmalig concert in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. De voorverkoop start zaterdag 3 april. Popworkshop voor meisjes wassenaar De Stichting Jeugd en Jongerenwerk Wassenaar heeft een popworkshop op touw gezet voor meisjes en vrouwen, van 15 tot 25 jaar, die een instrument willen bespelen. De work shop bestaat uit vijf bijeenkomsten van twee uur, op de donder dagavond, en wordt begeleid door Lisa Jonker die een opleiding popdocent aan het Rotterdams conservatorium heeft gevolgd. Deelnemers hoeven geen noten te kunnen lezen. De eerste les is op 15 april. Kosten: 35 gulden. Inlichtingen en aanmeldingen: tel. 01751-14415 (wo„ do. en vr.middagen avond). Expositie 'Tijd van leven' amsterdam De Europese Commissie heeft 1993 uitgeroepen tot het jaar van de Ouderen. Dit is aanleiding voor een tentoonstel ling onder de titel 'Tijd van leven, Ouder worden in Nederland vroeger en nu', die tot 29 augustus te zien is in het Amsterdams Historisch Museum. Onderwerpen die aan bod komen zijn on der meer: de vaak stereotype beelden uit heden en verleden over de ouderdom, de persoonlijke beleving van het ouder worden en de eeuwige wens van de mens om jong te blijven. Alle onder werpen worden toegelicht door middel van schilderijen, foto's, tekeningen, prenten, documenten, objecten, literatuur en au- dio-visuele produkties. Ouder worden in Nederland. foto con buurman chef •annemiekruygrok. 071-161423. piv-chef* jan rijsdaavo. 1 r. leiden annet van aarsen De Stichting Museumjaarkaart moet meer reclame maken voor haar produkt. Dat zegt drs. J.W. van Veen die onlangs als interim-directeur is aangesteld bij de stichting, die in Leiden is gezeteld. Vol gens Van Veen is het museumbezoek de afgelopen jaren gestegen maar was die stijging niet waar te nemen bij het aantal verkochte museumjaarkaarten. „Kennelijk is er rondom de museum jaarkaart te weinig lawaai, te weinig re clame gemaakt", aldus Van Veen. ,,We moeten veel meer bekendheid aan de museumjaarkaart gaan geven." De ver koopcijfers van vorig jaar zijn bij de stichting overigens nog niet bekend. In 1991 gingen er 146.000 i jaarkaarten over de toonbank. In 1990 en 1989 waren er respectievelijk 175.000 en 280.000 kaarthouders. Momenteel heb ben overigens zo'n twee miljoen reke ninghouders van de Rabobank een gratis museumjaarkaart. De Stichting Muse umjaarkaart sloot in 1990 namelijk een overeenkomst .met deze bank reke ninghouders werden gratis voorzien van een kaart om op die manier de be langstelling voor de jaarkaart op te vijze len. Van Veen heeft nog geen vastomlijnde plannen om de museumjaarkaart meer in de belangstelling te brengen. ,,Ik ben pas een paar dagen in dienst en ik ga me eerst richten op de publiciteit rond het Nationale Museumweekend", aldus de kersverse interim-directeur. ,,lk heb al wel wat plannen om de museumjaar kaart meer in de belangstelling te krijgen' maar die zijn nog in een beginstadium." Volgens Van Veen gaat ongeveer de helft van de Nederlandse bevolking jaarlijks een of meerdere keren naar een muse um. Hij mikt op deze groep als mogelijk toekomstige jaarkaarthouders. De voorzitter van de stichting Muse umjaarkaart, G. Horstmann van het Drents Museum, meent dat de kaart moet worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Zo moet er volgens hem een goed geanalyseerd adressenbestand komen, zodaf musea de kaarthouders in hun regio kunnen aanschrijven over bij voorbeeld tentoonstellingen. Ook Horst mann zegt dat de meest recente gege vens van het aantal verkochte kaarten nog niet bekend zijn. ,,We weten al wel dat we niet te maken hebben met een stijging, maar met een stabilisatie tot een lichte teruggang", zegt hij. „Daar moet wat aan gebeuren. We moeten met na me de commerciële kant van de muse umjaarkaart sterker gaan benadrukken." Voorlopig is interim-directeur Van Veen voor een half jaar aangesteld. Na deze periode bekijkt hij of hij doorgaat. Van Veen volgt Drs. D. Hamelijnck op die in augustus 1991 werd aangesteld als directeur. Volgens Van Veen hem heb ben de teruglopende verkoopcijfers niets te maken met haar vertrek. Mededelin gen over de nieuwe functie van de voor malige directeur worden, op haar eigen verzoek, niet gedaan. Voorzitter G. Hors tmann ontkent eveneens dat Hamer- lijnck vertrokken is vanwege tegenval lende cijfers. Beppie Blankert unicum in danswereld Choreografe en danseres Beppie Blankert heeft er drie jaar op moeten wachten, maar afgelopen week was het dan zover: in een verbouwde loods aan het Amsterdamse Entrepotdok ging eindelijk haar Dansers Studio open. De studio biedt een artistiek en financieel platform aan steeds wisselende groepen free lance-dansers en choreo grafen en is daarmee een unicum in de wereld van de moderne dans. li amsterdam franchise ledeboer Pas afgelopen november kreeg Blankert definitief zekerheid over haar subsidie: de gemeente Amsterdam en het ministerie van WVC zorgen gezamenlijk voor een jaarlijks bedrag van 754.000 gulden. „Dat is ruim een kwart minder dan ik had gevraagd", vertelt Blankert. „We kunnen de dansers daardoor een kortere periode betalen en minder produkties uitbrengen. Maar ik ben heel blij dat we nu toch aan de slag kunnen. Als ongeduldig type viel het wach ten me niet mee." Eer het zover was, werd Blan kert geconfronteerd met verzet en scepsis van collega's. „Dat heeft me niet verbaasd", zegt ze in een terugblik op deze span nende tijd. „Mensen gaan altijd steigeren als ze het gevoel krij gen dat hen iets wordt opge legd". Dansplatform Ze doelt op een voorstel van de Raad voor de Kunst voor de op richting van een breed dans platform. Het samenwerkings verband zou subsidie krijgen voor de periode 1993-1996. Henk Scholten, tegenwoordig directeur van het Fonds voor de Podiumkunsten, onderzocht de mogelijkheden en zag perspec tieven voor samenwerking tus sen Blankert, Suzy Blok, Wim Kannekens, Helga Langen en HarionoRoebana. Kannekens ging vorig jaar april echter dwars liggen tijdens een roerige bijeenkomst van de moderne-danswereld in een volgepakt Felix Meritis. „Blan kert mag geen extra bevoeghe- den krijgen en niet het artistieke gezicht van het platform gaan uitmaken", verwoordde hij de mening van .de meerderheid. Graag of niet, antwoordde Blan kert toen. ,,Ik heb geen zin in discussies over macht. Als de bëhoefte aan samenwerking uit de mensen zelf voortkomt, zijn zulke conflicten bovendien he lemaal niet nodig." Bijstelling Ze hield verder wijselijk haar mond en voldeed keurig aan het verzoek van de Raad voor de Kunst voor 1 november een bijgesteld beleidsplan in te die nen. Blankert moest aangeven met wie zij wilde samenwerken en de organisatiestructuur ver beteren. Dat was geen enkel probleem: Helga Langen zit in de nieuwe artistieke raad en choreograaf Hariono Roebana hoort opk bij het vaste tableau van 20 dansers. De Dansers Studio is opgezet vanuit de overtuiging dat er naast het meerjarig gesubsidi eerde gezelschap van Krisztina de Chatel en groepen die wer ken met projectsubsidies, in Amsterdam behoefte bestaat aan een plek voor professionele fref-lancers die met verschillen de choreografen willen werken. Ze vinden dat zelfs een voor waarde voor hun verdere artis tieke ontwikkeling. „Het is te beperkend om elk stuk met dezelfde dansers te moeten maken. Sterker nog, de vijf of zes dansers die in vaste dienst zijn, moeten aan het werk worden gehouden, ook als daar geen artistieke noodzaak voor aanwezig is", verduidelijkt Blankert verder. De studio biedt de free-lancers nu de mogelijk heid in training te blijven en ook zelf te experimenteren met choreografieën. Wie Blankerts werk kent, weet dat gebruik van andere theatrale middelen dan dans daarbij niet wordt ge schuwd. De planning voor de komen de jaren omvat in elk geval drie grootschalige en een aantal klei nere produkties. Selwyn Norton is al bezig met een produktie voor het komende Springdance Festival. Caroline Dokter en Amy Gale werken aan 'Stelling', een co-produktie met Studio's Onafhankelijk Toneel die in juni in première gaat in de Rotter damse Schouwburg. Andrea Leine en Hariono Roebana pre senteren dit najaar 'Suites' tij dens het Holland Dance Festi val. Van Blankert zelf is natuur lijk ook het nodige te verwach ten. Dit jaar gaat ze in elk geval op toernee door de VS en Cana da met haar succesvolle choreo grafie 'Ives' uit 1992. amsterdam anp Het Holland Festival dat tradi tiegetrouw de gehele maand ju ni in Amsterdam plaats heeft, besteedt dit jaar veel aandacht aan film. Het programma wordt in samenwerking met het Ne derlands Filmmuseum georga niseerd en bestaat uit maar liefst 27 produkties. Jan van Vlij men, directeur van het Holland Festival, maakte dit gisteren be kend. Naast aandacht voor film biedt het programma muziek (opera en concerten), dans en theater en is er een produktie voor de jeugd. Ook is er na een onderbreking van een jaar- op nieuw niet-westerse kunst, dit maal uit Indonesië. In totaal zijn er 116 voorstellingen en concerten, evenveel als in 1993 en meer dan vorig jaar. Er zijn 9 wereldpremières en 18 Neder landse premières te verwach- De programmering van het 46ste festival biedt een aantal thema's. Er is aandacht voor de Franse opera met Berlioz en Debussy, er is een Amerikaans muziekprogramma rondom Steve Reich en Nederlandse muziek rondom Ton de Leeuw en de Poolse componist I Ienryk Görecki. Debussy's opera 'Pellë- as et Mélisande' is een produk tie van De Nederlandse Opera en vormt op 1 juni de openings voorstelling van het Holland Festival. De voorstelling heeft plaats in Het Muziektheater in Amsterdam. De wereldpremière van Ton de Leeuws 'Antigone' heeft op een ongebruikelijke plek plaats, namelijk de Westergasfabriek. De ruimte van de gashouder wordt voor de voorstelling in tweeën gesneden, zodat de sce ne zich voor de ronding van de gashouder afspeelt. Soloprogranima Van Muiswinkel haarlem gpd Cabaretier, tekstschrijver en presentator Eric van Muiswin- kei komt in het nieuwe seizoen met een eigen programma naar de theaters. Hij koos voor een sprekende titel: De Heldenlul, een verbastering van de begrip pen 'heldenrol' en 'hondelul'. Van Muiswinkels naam dook halverwege de jaren tachtig op, toen hij onder anderen met Jus tus van Oei met Cabaret Zak As een aantal succesvolle pro gramma's uitbracht. Na 'Zak en As ontkent alles' hielden ze het voor gezien. De première van De Heldenlul is op 22 decem ber. Koor uit Nizjni-Novgorod treedt op in Wassenaar en Alkemade Voor het gemeentehuis van Alkemade wap peren twee vlaggen in de bekende kleuren rood, wit en blauw. Op het eerste gezicht precies zoals het hoort. Maar wie goed kijkt, ziet dat één van de vlaggen wit-blauw-rood is: de kleuren van de Russische Federatie. Drieëntwintig leden van een koor uit Nizj ni-Novgorod (voorheen Gorki) zijn op uit nodiging van 'Vox Laeta' tien dagen te gast in Roelolarendsveen. Zij kregen gistermor gen op het gemeentehuis een officieel wel kom van burgemeester A. Meerburg. t tussen 'Vox Laeta' en het 'Ni- zjni-Novgorodkoor' is tot stand gekomen op initiatief van dirigent Jan van der Meer. Hij is in. het dagelijks leven concertpianist en geeft af en toe ook concerten in Rusland. Onlangs ontmoette hij tijdens een concert reis een impresario die hem de uitwisseling aanbood. Terug in Nederland polste Van der Meer 'Vox Laeta' en de leden zagen het bezoek direct zitten. Van der Meer: „Ook het idee van een uitwisseling spreekt onze leden aan. Als de politieke situatie het toe laat, brengen wij de Russen in juli een te genbezoek." Het 'Nizjni-Novgorodkoor' is een profes sioneel a capella-koor, dat zich specialiseert in traditionele Russische kerkmuziek. Vrij wel alle leden zijn solistisch geschoold aan een van de twee conservatoria die de stad telt. Dat moet ook wel, want van optredens met het koor alleen kunnen de leden niet leven. Ze treden dus ook zelfstandig op. Verder vormen ze kamerensembles; daar mee verdienen ze nog wat extra en volgens dirigent Alexei Grebenkin komt de oefening het koor als geheel zeer ten goede. De concurrentie is groot. In de stad, die ruim twee miljoen inwoners telt, zijn nog twee andere professionele koren en drie vooraanstaande amateurkoren actief. Daar naast heeft vrijwel elke hogere beroepsop leiding een eigen koor. „Zingen is erg popu lair bij ons." zegt een koorlid: „We zingen bijvoorbeeld graag gewoon aan tafel, zo met wat eten en wat wodka erbij." Tijdens een repetitie in de Alkeburcht blijkt hoezeer de Russische zangkunst ver schilt van de onze. De meeste Nederlandse koren streven naar een ronde, vloeiende en verfijnde koorklank. De Russische koorzang is daarentegen fel, krachtig en haast op het metalige af. „De Russische traditie legt veel minder de nadruk op koorklank. Individue le stemmen blijven vaak hoorbaar," ver klaart Van der Meer. „Daarbij zingen ze graag hard of liever gezegd, krachtig." Tot zijn plezier hebben de Russen net zoveel bewondering voor onze afgeronde, gecise leerde koorldank als wij voor hun directe, metalige stijl. Alexei Grebenkin verbaast zich over Roelofarendsveen. „Ik ben bij heel wat le den van 'Vox Laeta' binnen geweest en overal zie ik lange mensen in kleine huisjes en priegelige interieurs. Het is hier allemaal zo keurig netjes en gedisciplineerd, heel an ders dan in Rusland." De contacten met de 'Veners' noemt hij hartelijk. Enkele koorle den van Vox Laeta beamen dat: „Ze zijn erg aardig. Alleen is het jammer dat ze geen goed Engels spreken. Je kunt zowat geen woord met ze wisselen. Dat geeft af en toe ongemakkelijke stiltes, vooral tijdens het ontbijt." Het Nizjni-Novgorodkoor treedt op: van avond in de Dorpskerk in Wassenaar, aan vang 20.15 uur; 25/3 Heemstede, Oude Kerk, aanvang 20.15 uur; 26/8 Klooster kerk, Den Haag, aanvang 20.15 uur; 27/8 Laurenskerk, Rotterdam, aanvang 20.15 uur; 28/3 Oude Wetering, Kerk van Jaco bus de Meedere, aanvang 14.30 uur; 30/3 Delft, Oud-Katholieke Kerk, aanvang 20.15 uur. Het Koninklijk Concertgebouw orkest (KCO) heeft voor het ko mende seizoen de abonne mentsprijzen van de populaire B-series met 15 procent moeten verhogen. De prijs per concert in een abonnement wordt zo even hoog als het toegangsbe wijs van een losse kaart. „Ge zien onze financiële situatie zat er niets anders op", aldus zake lijk directeur Willem Wijnber gen gisteren bij de presentatie van het programma voor 1993- 1994. „Abonnees houden na tuurlijk wel het voordeel van hun eigen plaatsen". Het KCO werd tijdens het lo pende seizoen geconfronteerd met hel terugtrekken van spon sor DAF en is nog op zoek naar een vierde nieuwe hoofdspon sor. I Iet orkest krijgt tijdens het Kunstenplan voor de periode 1993-1996 bovendien anderhal ve ton minder subsidie. Dirigent Chailly zet het suc cesvolle Zemlinksy-programma voort met de eerste Europese uitvoering van zijn 'Sympho- nische Gesange'. Daarnaast presenteert hij in de C-serie de wereldpremière van het nieuw ste werk van Verbev ('Alliage') en eerste uitvoeringen van composities van Martin. De 100-jarige sterfdag van Tsjaikowsky wordt herdacht met uitvoeringen van zijn 'Eer ste Pianoconcert' (solist Lazar Berman) en Vioolconcert (solist Isabellevan Keulen). Tijdens de opening van de Uitmarkt op 27 augustus diri geert Chailly de 'Vijfde symfo nie' van Tsjaikowsky en op de Eurovisie Kerstmatinee compo- i sities van Moesorgsky en Jana- cek. Als gastdirigenten worden Haitink, Giulini, Albrecht en Jansons verwacht; als bekende solisten onder meer Kristan Zi- merman. Maxim Vengerov, Ma ria Joao Pires en Heinrich Schiff. Cabaret Purper, qua amuse mentsgehalte voor een zeer groot publiek dé groep van dit moment, viert het 12,5-ja- rig bestaan met een uitzon derlijke reünie. Het was een lastig karwei, maar het kwar tet heren van nu is er uitein delijk in geslaagd alle vrou wen en mannen die ooit van Purper deel uitmaakten sa men te brengen voor een ju bileumprogramma. Adelheid Roosen, Karin Bloemen, Ina van Faassen, Haye van der Heyden, Ange la Groothuizen en de ande ren doen mee aan een bijr zondere avond die onder re gie van Frans Mulder wordt samengesteld uit de succe snummers van de negen programma's die Purper tot nu toe in de theaters heeft gebracht. 'Purper Gala' zal onder meer te zien zijn in Hoofddorp (22 april), Haar lem (24 april), Rotterdam (2 mei), Amstelveen (5 tot en met 8 mei) en Amsterdam (10 mei). De formatie werd in 1980 opgericht door Erik Breij en Haye van der Heyden. Breij is nooit weg geweest. Hij was present in alle negen pro gramma's en is verantwoor delijk voor zowel de artistie ke als de zakelijke leiding. Deze taak deelt hij met Frans Mulder, die bij Purper4 zijn entree maakte. Het ensemble dat hel hui dige programma '...En dat is negen!' speelt, bestaat behal ve uit Brev en Mulder uit Alf red van den Heuvel en Hans van der Woude.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27