'Aanbod directeuren enorm' Echte joekels zijn een droom van iedere visser Stand van Zaken het"(£2mbacht Staking bij Verto Leiderdorp Mogelijk in mei besluit over Centoxin 25 CHEF WILLEM SPIERDIJK. O -CHEF MEINDERT VAN DER K. Skillco uitzendbureau en trainer van management RUDOLF KLEUN „Wij zijn een soort cateraars. Zoals een bedrijf de verzor ging van een kantine uitbesteedt aan een specialist, zo kan het bijvoorbeeld ook de opleiding van personeel en management uitbesteden". Die vergelijking trekt direc teur J. van Baal van het in Alphen gevestigde Skillco Management Ontwikkeling om de werkwijze van zijn be drijf uit te 1 maar ook carrièrebegeleiding en outplacement (het zoeken van andere banen voor mana gers) en de begeleiding van kwaliteitsprojecten zijn onlangs gestarte nieuwe activiteiten van Skillco. Dat richt zich daarbij volgens Van Baal met name op middelgrote bedrijven. „Onder nemingen die groot genoeg zijn om een bepaalde staf te heb ben, maar aan de andere kant weer te klein zijn om zelf bij voorbeeld een afdeling perso neelszaken te hebben. Of om in eigen beheer iets aan opleiding of loopbaanbegeleiding te doen". Van Baal constateert daarbij gelaten dat Skillco niet de enige is die dit soort diensten aan biedt. „Nederland heeft mis schien wel de hoogste dichtheid aan adviesbureaus ter wereld. Maar dan tellen we ook de tech nische bureaus mee, de inge nieursbureaus. De manier waarop die zaken aanpakken, vaak in samenwerking met an dere bureaus is overigens ook typisch Nederlands. Dat vind je nergens anders ter wereld. Zo kan het gebeuren dat elders in de wereld op aanwijzing van Nederlanders vliegvelden en havens worden gebouwd". Terugkerend naar zijn eigen branche verklaart hij de groei voor een deel uit het steeds gro- Skillco ontstond drie jaar gele den als een geesteskind van twee gepensioneerde managers van IBM. Dat computerbedrijf stuurt managers jong met pen sioen, vaak al met 50 of 55 jaar. Mensen die er na het afscheid van een drukke baan weinig voor voelen om thuis te gaan zitten duimen draaien. Dat leid de tot het idee een soort uit zendbureau op te zetten voor interim-managers of specialis ten. Mensen die tijdelijk kun nen worden ingezet bij bedrij ven als een directeur wegvalt of om een bepaald probleem op te lossen. Het idee sloeg niet alleen aan bij de ex-managers die hun ca paciteiten graag nog willen in zetten, maar ook bij het be drijfsleven. Skillco beschikt in middels over een bestand van een kleine 600 mensen die lang niet allemaal meer afkomstig zijn van IBM. Van Baal is zelf ook niet afkomstig van IBM, hij was eerder adjunct-directeur van het studiecentrum De Baak in Noordwijk. Negen mensen vormen de staf van het bureau dat is gehuisvest op het indu strieterrein Rijnhaven in Al- phen. Opleidingen en trainingen, het vakgebied van Van Baal, tere belang dat ondernemers hechten aan het investeren in personeel. „Steeds meer wordt beseft dat de menselijke in breng het grootste kapitaal is van een onderneming. En dat een organisatie met beter opge leide mensen geolieder draait." Begeleiding Een andere activiteit v is loopbaanbegeleiding. „Voor een manager is het belangrijk dat hij perspectief heeft en dat zijn werk interessant blijft. Dal betekent dat je als kleiner be drijf iets anders moet bieden wanneer je geen promotie meer in het vooruitzicht kunt stellen. Door het aanpassen van taken, 'job rotation', kun je het werk meer inhoud geven. En in het uiterste geval kun je tot de con clusie komen dat iemand beter zijn heil elders kan zoeken. In zo'n geval kan outplacement in beeld komen." 'Outplacement' komt steeds vaker voor. Ook directeuren kunnen na reorganisaties over bodig worden, of ze moeten na conflicten binnen de top van een bedrijf het veld ruimen. Skillco gaat dan op zoek naar een passende werkkring. In de praktijk kan dat echter nog knap moeilijk zijn. Ook in dit deel van de arbeidsmarkt slaat de recessie toe. „Het aanbod aan directeuren is op dit ogen blik enorm", constateert Van Baal. Hij wil geen voorspellingen doen over de vraag of de ad- viesmarkt na de huidige explo sieve groei ook met een derge lijk probleem te kampen krijgt. De vraag of de behoefte aan ad vies soms voortspruit uit een wat mindere besluitvaardigheid van Nederlandse directeuren, is volgens Van Baal nooit onder zocht. Wel ziet hij een andere ontwikkeling. Grote bedrijven zoals IBM stoten steeds vaker activiteiten af. Die worden dan voortgezet door personeelsle den die daarmee het onderne merspad op gaan. Externe advi seurs spelen vaak een rol bij zo'n gang van zaken. Van Baal oordeelt positief over die ontwikkeling. „Het is misschien uit nood geboren. Maar de betrokkenen ervaren daardoor dat de centen niet vanzelfsprekend binnenkomen. Bovendien raken op die manier veel meer Nederlanders betrok ken bij het ondernemen." Gudrun van Zwol: Op zoek naar vistekken. LEIDEN. FRED SENCERS Jaarlijks gaan meer dan vijfdui zend sportvissers met De Vluch tende Visser, een bureau dat in visreizen is gespecialiseerd, er een paar dagen tussen uit. Het Leidse bureau zoekt voor hen de beste visstekken van Sneek tot Siberië bij elkaar. De Vluchtende Visser bestaat vijf jaar. De in Zweden geboren Gudrun van Zwol startte in 1988 het gespecialiseerde reisbureau aan de Hogewoerd. „Ik werkte bij het Zweeds Verkeersbureau in Den Haag, waar ik project leidster sportvissen was. Ik merkte dat visreizen een gat in de markt vormden dat er ge woon om vroeg gevuld te wor den. Ik heb toen ontslag geno men en ben voor mezelf begon nen. En ik had beet. De Vluch tende Visser is het enige gespe cialiseerde visreisbureau in Ne derland. Jaarlijks gaan er ruim 5.000 sportvissers uit Nederland en Vlaanderen in de leeftijd van 15-85 jaar met ons op vakan tie", vertelt de enthousiaste Van Zwol. De bestemmingen lopen uit een van dichtbij huis tot aan de andere kant van de wereld. „Voor elke soort visserij hebben wij reizen. Voor zeevissers, kar pervissers, snoekers, vliegvissers op stromend water, noem maar op. Voor de witvissers, die je bij wijze van spreken hier aan de grachten ziet zitten, hebben we bijvoorbeeld een visarrange- ment in Friesland. Maar we gaan ook veel verder weg. Niet alleen bekende bestemmingen zoals Ierland en Zweden. Zo hebben we sinds kort een vis- reis naar Rusland, waar op aller lei bijzondere soorten gevist kan worden. Heel bijzonder zijn de Big Gamereizen naar de Azoren. Dan wordt je in een vechtstoel gebonden en ga je echt de strijd aan met hele grote vissen. Blau we Marlijnen van 1.000 pond of meer zijn daar geen uitzonde ring", vertelt Van Zwol, terwijl ze vol trots een foto laat zien van zichzelf met een vervaarlij ke vis die ze eigenhandig uit het water heeft geslagen. Aaskeuze Voor elke bestemming zijn spe ciale folders gemaakt met infor matie voor de sportvisser. Zo informeert De Vluchtende Vis ser zijn klanten over welke ma terialen zij mee moeten nemen, over viswijze en aaskeuze en geeft nuttige adressen, zoals waar men aan een visvergun ning kan komen. De ideeën voor nieuwe bestemmingen worden Van Zwol als het ware in haar schoot geworpen. Vis sers zijn mensen die graag ver tellen", meent Van Zwol, „Zij tippen mij over de goede stek ken waar ze ooit geweest zijn. Als het idee me wel wat lijkt, dan ga ik dat onderzoeken. Dan stap ik in het vliegtuig en ga op verkenning. Vaak neem ik dan iemand mee om te gaan proef- vissen en om te kijken of er ge schikte accommodatie is. Als dat allemaal klopt, dan kan ik het in mijn reisprogramma op- Dit jaar organiseert zij ook weer reizen naar Langesund in het zuiden van Noorwegen, waar sportvissers op pad gaan met Ulf Stahre. Deze 'super- schipper', ook wel de 'koning van de kabeljauw' genoemd, is in Noorwegen een bekendheid vanwege zijn vele visrecords. Kabeljauw van meer dan 40 pond en leng van meer dan 65 pond zijn voor Stahre dagelijkse kost. „Stahre ken ik al jaren. Toen ik met De Vluchtende Vis ser begon, heb ik hem weer op gezocht en een paar dagen met hem gevist. Hij ontvangt nu kleine groepjes van 7 8 perso nen om te gaan zeevissen op dè lengplek. Zulke reizen trekt de vissers die recordvissen wil van gen. Iedere sportvisser wil eens in zijn leven een paar grote joe kels vangen. Op deze trip kan dat", aldus Van Zwol. Reputatie Ondanks de reputatie van mén sen als Stahre, garandeert De Vluchtende Visser geen goede vangst. „Dat kan helaas niet. Het uiteindelijke resultaat hangt van de vissers zelf af. van de wa ter en de omgevingstempera tuur en van de waterhoogte. Wij scheppen de randvoorwaarden om de kans op een goede vangst zo groot mogelijk te ma ken, maar iedere goede visser weet dat externe factoren altijd een rol spelen", legt Van Zwol uit. Voor Van Zwol breekt er nu weer een drukke tijd aan. want de beste tijd om te vissen is in het voor en naseizoen. „Wij* hebben het druk op momenten dat gewone reisbureaus juist weinig te doen hebben, terwijl het bij ons in de zomer juist weer rustig is", vertelt Van Zwol, „en eigenlijk komt dat wel goed uit. De vissers gaan er een paar dagen extra tussenuit en in de zomer gaan ze met het gezin op vakantie. Daar komt de naam De Vluchtende Visser ook vandaan. De sportvissers vluch ten naar het buitenland. Even een paar dagen weg van huis, hun vrouw en hun kinderen". „Wanden, vloeren, vensterbanken, trappen bekleden, ik doe van ólles. Tegenwoordig zit ik veel in de luxe bouw, zoals villa's en herenhuizen en daar heb je allerlei soor ten werk. Mensen die een duur huis laten bouwen heb ben vaak bijzondere wensen, zoals een badkuip met al lerlei rare hoekjes, trapjes en overstekende randjes. Die moet ik dan bekleden en dat kost natuurlijk een paar centen. Tegelzetten op wanden is meestal lijmwerk op een vlakke ondergrond. Vroeger werden de tegels in de spe cie gezet, maar dat is erg bewerkelijk. Het bestaat nog terdege, maar je ziet het wel steeds minder. Een erva ren tegelzetter lijmt per dag zo'n 25 vierkante meter, maar als hij op de oude manier zou werken dan komt hij niet verder dan zo'n tien vierkante meter. Bij het lijmwerk aan een badkamer bijvoorbeeld be ginnen we altijd de muren op ooghoogte te tegelen en daarna werk je verder naar boven en naar beneden. Het zicht op ooghoogte is het belangrijkste. Afhankelijk van de muur of het vertrek waar je in werkt varieert het zo'n centimeter of twintig. Een gelijmde muur moet 24 uur over blijven staan voordat er gevoegd kan worden. De lijm moet eerst verharden. Als je direct voegt sluit je de lijm als het ware af en die wordt dan niet meer echt hard. Tegenwoordig wordt er gewerkt met een waterwë- rend voegmiddel, zodat het vocht niet door de voegen heen kan slaan. Dat moet wel, want je hebt heel vaak gipsplaten als ondergrond en die zijn heel gevoelig voor vocht. Daarom doen we ook vaak voor je gaat tegelen een vochtwerend middel op de muur, zeg maar alsof je er een laagje plastic op doet. De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag tegelzetter Renzo Candido (48) uit Valkenburg. „Het is een zwaar, maar mooi vak." Bij het tegelen doe je altijd eerst de wanden en dan pas de vloer. Een vloer gaat in 90 procent van de geval len nog wel op de traditonele manier, dan leg je de te gels in de specie of in de mortel. Als je een badkamer betegelt moet 'op schot werken', de vlper op zo'n ma nier bijwerken dat je h^t water naar de afvoer stuurt zo dat het goed weg kan. Met een rei, een aluminium profiel, maak je de vloer vlak. Dat is geen apparatuur voor de doe-het-zelver, daar moeten echt vakmensen mee werken. Met een plastic spaan werk je dat af. Het hoogteverschil meet je met een waterpas. Als je met de waterpas in de rondte gaat en hij zit overal goed, dan krijg je vanzelf het juiste verloop naar het putje toe. Voordat je de tegels op de vloer kunt leggen breng je vloeibare cement aan. Eerst meet je de tegels plus voe gen uit op een latje, zodat je steeds dezelfde voeg hebt. De tegels worden zachtjes ingeklopt met een klein rub ber hamertje. Elke vloer die in de specie gaat, voeg je direct met zilverzand en cement. Het grote voordeel daarvan is dat je oneffenheden in de vloer nog kunt corrigeren. Als je klaar bent moet je de vloer direct rei nigen. Met een spons en een sorbodoekje, dat neemt alles in enen keer op. 4 Een echte opleiding voor dit vak is er niet. Op school leer je niet meer dan de theorie. Als je een trap gaat be tegelen moet je wel de nodige theoretische kennis heb ben, maar de meeste dingen van dit vak moet je in de praktijk leren en daar heb je een paar jaar voor nodig. Ik ben er pas op mijn 25ste, 26ste mee begonnen, ik was eerst timmerman. Ik werd gevraagd en toen ben ik er zo ingerold. Van huis uit wist ik al het nodige van het vak, want mijn vader had een granietbedrijf. Tegelzetter is een mooi vak, maar wel zwaar: je werkt altijd gebukt, je moet sjouwen en tillen, zo'n pak pla vuizen weegt al gauw 25, 30 kilo. Maar het mooie is dat je altijd wat maakt, je ziet het resultaat van je werk. En als een karwei klaar is en de mensen vinden het netjes gedaan, dan krijg je dat ook te horen." LEIDERDORP RUDOLF KLEUN Het personeel van de Leider- dorpse vestiging van kabelfa- briek Verto gaat woensdag 31 maart 24 uur staken. Die dag wordt ook gestaakt bij Verto in Dongen. De stakingen maken deel uit van de estafette-acties die de Industriebond FNV is be gonnen na het vastlopen van de CAO-onderhandelingen in de metaal. Breekpunt daarbij was de reparatie van de WAO. De bij Verto werkzame leden van de Industriebond FNV heb ben gisteren ingestemd met de stakingen. Daarnaast zou er in Leiderdorp nog een 'ludieke' actie worden voorbereid. Bij de staalkabeldivisie van Verto is op het ogenblik een reorganisatie gaande. Dit deel van het con cern draait al jaren met verlie zen. Voor de FNV speelt dat echter geen rol bij de keus om te gaan staken bij Verto. Een woordvoerder van de bond merkt op dat het bedrijf als ge heel financieel niet zwak is. „Er wordt al jaren aaneen gereorga niseerd. Bovendien gaat het om een actie die maar 24 uur duurt." De directie van Verto wil niet reageren op de aankon diging van de staking. „Wij zijn nog niet op de hoogte gesteld. Maar het is wel vreemd, wc hebben in alle harmonie met FNV en CNV aan tafel gezeten toen het ging om de reorganisa tie en dan zou er nu een staking komen". De estafette-acties begonnen vorige week en bestaan uit korte stakingen bij steeds andere be drijven. Vandaag wordt bij zes tien bedrijven gestaakt. Inmid dels zijn tot grote ergernis van de werkgeversorganisatie FME bij verschillende individuele be drijven in de metaal al akkoor den gesloten die voorzien in de reparatie van de WAO. werkzaam middel, een 'place bo', moet krijgen toegediend. Door de nadere analyse van het eerdere onderzoek zou het 'blinde' karakter ervan zijn ver loren gegaan. LEIDEN» RUDOLF KLEUN TEKST; ERIC JAN FOTO: HIELCO KUIPERS Het Leidse biotechnologiebe drijf Centocor gaat er vanuit dat er in mei een besluit valt over de Europese toelating van het middel Centoxin. Het middel tegen bloedvergiftiging bij ope raties werd eind vorig jaar van de markt genomen. Het was in opspraak gekomen na het over lijden van patiënten die het kre gen toegediend. Sindsdien is er nieuw onder zoek naar de werking gedaan. Ook is een onderzoek begonnen naar de toepassing van Centoxin bij patiënten die aan hersenvliesontsteking lijden. Volgens directeur S. Warnaar van Centocor kan na het nieu we onderzoek worden gecon cludeerd dat het aantal overlij- dens na het gebruik van Centoxin binnen de toegestane statistische marges vallen. Cen tocor heeft de hernieuwde toe lating inmiddels aangevraagd. De commissie die daar een be sluit over moet nemen komt in mei bijeen. Een nieuwe aan vraag voor toelating in de Vere nigde Staten zal echter nog op zich laten wachten. Daar zou een nieuwe 'blinde' test moeten worden opgezet. Dat betekent dat een willekeurige groep pa- tiëenlen Centoxin en een niet Centocor kwam vorig jaar in de problemen door het intrek ken van de toelating van Centoxin. Hel personeelsbe stand moest fors worden inge krompen. De contracten van tij delijk personeel werden niet verlengd. De produktie werd noodgedwongen beperkt tot de diagnostische middel Myoscint. waarmee hartaandoeningen kunnen worden vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25