WIJ HOUDEN OPEN HUIS! LENTEVOORDEEL! SCHRITVENDE LEZERS totaal kantoor BRISTOL MERKBAAR VOORDELIGER WOENSDAG 24 MAART 1993 24 CHEF PAUL DE TOMBE. 071-161450. PLV -CHEF Joods Weeshuis (1) De verantwoordelijk man ach ter de ontruiming van het Joods Weeshuis In Lelden op 17 maart 1943, de oud-politie commissaris U. Hoffmann, blijkt niet te zijn veroordeeld voor zijn wandaden. Gaame wil ik reageren op „Oud-politieman: wel rapport over razzia" uit de krant van 11 maart 1993. 48 jaar né de be vrijding komen ze er achter dat de rapporten, van de ontrui ming van het Joods Weeshuis op 17 maart 1943, verdwenen zijn. Maar wat te denken van de Nederlandse spoorwegmannen die 100.000 Joodse landgenoten stipt op tijd hebben vervoerd, toen hadden ze moeten staken, en niet in 1944 wat destijds nog vele spoorwegmannen het le ven heeft gekost. Ook hebben de Nederlandse Spoorwegen méér dan 800.000 Nederlandse dwangarbeiders vervoerd, waar onder ondergetekende en 2 broers. Laten wij ook niet vergeten die zgn. 'dokters' die ons keur den, er werd alleen in je ogen en oren gekeken, dokters die eens de eed van Socrates afge legd hadden. Ook het Neder lands Arbeidsbureau verleende alle hand- en spandiensten aan de Duitsers, de ambtenaren van het Arbeidsbureau verstuurden stipt op tijd de kaarten voor de zgn. arbeids inzet. Het is ge noegzaam bekend dat van West Europa, Nederland de meeste S.S.-ers geleverd heeft. J.K. v.d. Berg, Akkerhof 39, Leiden. Joods Weeshuis (2) Bij de herdenking van de ont ruiming van het Joods Wees huis, op 17 maart in het Stede lijk Gymnasium in Leiden, leg de burgemeester Goekoop de schuld van de jodenvervolging in de oorlogsjaren voor een deel bij de regering in Londen. Die had aan de politie in Ne derland nauwelijks richtlijnen gegeven oe zich te gedragen. Toen ik de toespraak van Bur gemeester Goekoop hoorde dacht ik, wie heeft deze onzin geschreven, maar het geluid was slecht en dus dacht ik, ik zal het wel verkeerd verstaan heb ben... Maar in de krant las ik dat ik het goed gehoord had: „De regering in Londen was verant woordelijk voor de ontruiming van het Joodse Weeshuis in 1943". Dat kan je toch niet seri eus nemen. Waarschijnlijk heb ben ze de verkeerde fax ge stuurd. Seyss-lnquart had het toen voor het zeggen en de bur gemeesters, in Leiden was dat De Ruiter van Stevenink, waren NSB'ers (mopje uit die tijd: „Ken het dat ik u kan?" „Ja, dat ken van de burgemeesterscur- De Burgerlijke Stand van Lei den deugde ook niet! Door hén en met 'medewerking' van de Leidse politie heb ik 'kennis' ge maakt met Fischer (Judenfi- scher) Badhuisweg Schevenin- gen. inderdaad, de bezetter kon zijn gang gaan. Het zou wél te recht zijn om schuldigen aan te wijzen, maar (helaas) onmoge lijk. Naar wie heeft de 'politie' het doorgespeeld? Het verzet be stond uit allerlei losse groepe ringen, dat zal het probleem ge weest kunnen zijn. Veel later is er vanuit Engeland gewerkt aan een 'betere organisatie'. Wie heeft de burgemeester deze onzin laten zeggen? „De Breestraat stond niet zwart van de mensen", nee allicht niet. De mensen wisten het pas later, via de mond tot mond manier. De kranten die er waren daar stond het niet in. De illegale pers, één blaadje, gering in aantal, gele zen dan doorgeven en niet da gelijks. De Kroniek van de Week was er een van. (Jan van Stralen is heel kort geleden overleden), in 1-eiden waren er plus minus 14 'soorten'. Daarbij was het 's avonds na 8 uur 'spertijd' én voor velen te gevaarlijk op straat vanwege de regelmatige razzia's voor de 'Arbeidseinzats'. Ieder had wel een schuilplaats thuis, wanneer er een razzia plaats had dook je daar onder. Bij ons was er in het schuilhok, een po, water en hoestpillen. Eerste handeling bij 'alarm': wc-bril naar beneden. Ik woonde toen notabene in de Roodenburgerstraat, wel aan het ander eind. Niets, niets ge merkt, helaas. Nog wat geschiedenis. Het waren de nazi's die de Joden vervolging op touw zetten en niet de Fascisten, dat was de Italiaanse dictatuur, kijk maar in de Van Daeleü! En zoals u kunt weten hebben de Italianen geen blonde haren èn blauwe ogen. Pas veel later op véél aan dringen van Hitier deden ze er En dan nog wat geschiedenis. 24 September 1938, Verdrag van München. De Russen pikken Estland, Letland en Litouwen In. Ze deporteerden uit deze landen de bewoners voor een deel naar Rusland (Siberië) en deze plaatsen werden opgevuld door Russen, die horen er dus eigenlijk niet thuis. Ik zou nog een hele tijd door kunnen gaan, ik stop! M. Bosch-Gans, w.s. 'Vrijheid', Voorschoterweg 69, Valkenburg ZH. Volksbank Hillegom wil het bijkantoor van de Volksbank in die ge meente sluiten In het Leidsch Dagblad van 28- 01-1993 plaatste u een artikel met als kop: „Hillegom wil slui ting bijkantoor Volksbank" van Kees van der Linden. Middels dit schrijven wil ik hierop reage ren daar het artikel veel on waarheden bevat en mij en de Centrale Volksbank in een kwaad daglicht stelt. Ten eerste is de heer van der Linden mij onbekend, hij heeft mij telefonisch medegedeeld dat hij het bewuste artikel in derdaad niet heeft geschreven. Ik ben geïnterviewd door Joke Goemans, zij heeft echter ver zuimd ook maar iets van wat ik haar vertelde in het artikel op te nemen. Het artikel begint met de me dedeling dat mijn bijkantoor moet sluiten, dit is niet correct, de zaak is nog in behandeling bij de Raad van State. Vervolgens staat er dat ik twee jaar geleden geen toestem ming kreeg van de gemeente Hillegom om mijn garage om te bouwen tot kantoor, ook dit is niet juist, ik heb hiervoor alle vergunningen ontvangen en u kunt ze desgewenst inzien. Men vervolgt met de opmer king dat ik onlangs een bord van de bank op mijn gevel schroefde, ook dat is niet juist, het bedoelde bordje van onge veer 10 bij 10 centimeter hangt er reeds vanaf 8 mei 1991. De passage over de speciale actiekrant is geheel onjuist, de problemen zijn begonnen door toedoen van een gefrustreerde buurman. De stand van zaken op dit mo ment is als volgt: Mijn kantoor staat er legaal en ik heb tevens vergunning om er al mijn werk zaamheden uit te voeren (zoals verzekeringszaken, hypotheken, financieringen). Het verbod van de gemeente Hillegom om er specifieke bankzaken uit te voe ren (men heeft het hier over het voeren van rekening-couranten voor relaties) is nog niet van kracht en wordt door ons aan gevochten bij de Raad-KittagSto-. te. J.W. de Haan, Hillinenweg65, Bedrijfsleider Onlangs berichtte deze krant over de bedrijfsleider van een supermarkt in Leiden die was gesnapt bij de diefstal van arti kelen uit zijn winkel ter waar de van enkele honderden gul dens. In het Leidsch Dagblad van vrijdag 12 maart j.l. las ik het rood gedrukte stukje op de le pagina van het katern 'Leiden Regio'. Tot mijn verbazing las ik in één van de stukjes de achter gronden van het ontslag van een bedrijfsleider van een su permarkt aan het Levendaal in Leiden. Verbaasd was ik omdat m'n collega's en ik van de des betreffende supermarkt de ach tergronden nog niet (mochten weten?) wisten. De krant schijnt op zo'n ogenblik sneller te zijn dan de beleefdheid van de werkgever. Tot op de dag van vandaag heeft het personeel nog geen 'officiële' verklaring gehad over het ontslag van hun bedrijfsleider, vandaar mijn ver bazing. Dat de moeite om snel te willen zijn niet altijd loont wordt maar weer eens goed duidelijk: i.t.t. wat u vrijdag kon lezen, is er nooit een val opge zet om de bedrijfsleider te kun nen ontslaan, het was 'gewoon' een heterdaadje.... dat is het enige wat het personeel officieel wist, en dus ook tientallen ma len per dag aan de klanten moest uitleggen. Dennis Kuzee, p/a Dekamarkt, Levendaal 140/142, Leiden. Donderdag 25 maart van 10.00 tot 21.00 uur, vrijdag 26 maart van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag 27 maart van 11.00 tot 16.00 uur. Zoals bekend, Wolfslag heeft traditie: sedert 1930 is dit echte Leidse bedrijf toeleverancier van kantoorbenodigdheden. Wolfslag ziet, toekomstgericht, over de grenzen heen. Door onze kontakten op de wereld beroemde Orgatec-beurs in Keulen zijn wij erin geslaagd twee topmerken naar Leiden te krijgen. BULO en COMFORTO. Bulo is de belangrijkste kantoormeubelfabrikant van België. Onze afdeling meubel projectinrichting krijgt daardoor een totaal andere dimensie. Wij informeren u graag over het unieke en revolutionaire van een nieuwe afsluit-techniek: de Bulosafe. Géén sleutel meer nodig! COMFORTO is het topmerk van kantoor- en projectstoelen. Comforto maakt deel uit van de groep Haworth, die derde staat op de wereldranglijst. Wij laten u graag kennis maken met een vooruitstrevend en ergonomisch zitsysteem. Deze en andere speciali teiten voor Leiden en ae regio, stellen wij U graag voor. Met een drankje en een hapje en gevolgd Tijdens onze Open Huis dagen, exposeert de bekende kunstschilder Gerard de Wit olieverfschilderijen. Gerard de Wit, die nog onlangs de anesthesist prof. dr. B. Smalhout portretteerde, werd geboren in 1931 in Den Haag. Hij studeerde bij H. Raab aan de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en aan de Kon. Academie voor Schone Kunsten en het Hoger instituut in Antwerpen, waar hij ook exposeerde, evenals in Amsterdam, Den Haag, Scheveningen en Bergen op Zoom. Mocht u tijdens onze Open Huis dagen verhinderd zijn, ae expositie van Gerard de Wit loopt de gehele maand april door. Tijdens ons open huis noteren wij uw naam en bij uw vertrek ontvangt u een Lamy-Logo ballpoint met uw eigen naam erin gegraveerd. Lammenschansweg 141d. Leiden, tel. 071 -323202. Fax. 071 -323244 Klittebondschoen in wit/blauw/zwart en wit/zwart/rood, met 2-kleurige zool. DUWLOJF' Q'Horo Normaal 24.95 Per paar Y7™ MTMjOF Suèdine/nylon joggingschoen in grijs/blauw en grijs/groen. Maten 40 - 46. Normaal 44.95 Bristolprijs 35.- Sportschoen in wit/rose met 2-kleurige zool. Maten 24 - 35. Normaal 24.95. Bristolprijs 17.50 Ballerina in zwart, donkerblauw, wit en beige. Maten 36 - 42. Normaal 34.95. Bristolprijs 27.50 Multi-colour suède molière. Maten 23 - 30. Normaal 59.95. Bristolprijs 50.- Zwart leder western schoen. Maten 40 - 46. Normaal 89.95 Bristolprijs 75.- Zwart suède loafer met rits. Maten 36-41. Normaal 39.95. Bristolprijs 35.- Linnen molière met ruitmotief Maten 30 - 35. Normaal 19.95. Bristolprijs 15.- Klassiek leder mocassin in zwart en bordo. Maten 39 - 46. Normaal 64.95. Bristolprijs Zwart leder molière. Maten 36-41. Normaal 79.95. Bristolprijs 69.- Zwart leder hoogvoet pump. Maten 36 - 41 Normaal 79.95. Bristolprijs 65. Bruin nubuck molière. Maten 40 - 46. Normaal 74.95. Bristolprijs 60.- DEN HAAG: Vlamingstraat 24 (naost Mc. Donalds en boven Zeeman Textiel Super) tel. 070 - 3648423 Donderdag koopavond LEIDEN: Langegracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 226154 Donderdag koopovond ZOETERMEER: Stadshart Passage Winkelcentrum 'Stadshart' tel. 079 - 425448 Vrijdag koopavond No Compromise katoen/pol. print T-shirt met capuchon in mix-grey, mix-antraciet Maten S-M-L-XL. Normaal 39.95 No Compromise katoen/pol. T-shirt met Avance T-shirt, katoen/pol., in zwart, wit en koraal I met fruitapplicatie. 1 Maten S-M-L-XL. Normaal 29.95 Bristolprijs 25.-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24