Beestjes bepalen plantengroei -■ if I ;j 'Geen greep op uitstoot koolstofdioxyde' Over leven i X fcêv I**i- Zicht op vogelnesten Geen huisvuiltoerisme HETVELD Massaal op pad om bomen te planten WOENSDAG 24 MAART 1993 Leidse bioloog onderzoekt helm in duingebied Niet de voedingsstoffen en het water, maar het bo demleven bepaalt of er op een bepaald stuk grond wel of geen planten groeien. De schimmels, bacteriën en aaltjes maken het voor planten onmogelijk ergens te groeien of zorgen er juist voor dat een plant het op een plek heel goed doet. Dat is de, toch wel verras sende, uitkomst van een onlangs verricht onderzoek naar de groei van helm in het duingebied. leiden monica wesseling f. 'M I De ontdekking gooit nogal wat overhoop. Heel lang is gedacht dat de successie van planten (welke planten groeien het snelst en komen het eerst) be paald wordt door voeding en water. Veel stikstof geeft brand netels, weinig stikstof weer an dere planten. Die verklaring blijkt nu dus te simpel te zijn. Onderzoekers van het Cen trum voorTerrestrischeOecolo- gie hebben de groei van hèlm bekeken. In potten werd helm geplant. Een deel van de potten werd bestraald waardoor al het bodemleven (piepkleine beest jes) werd gedood. De helm in de gesteriliseerde grond groeide veel sneller dan die in 'levende' grond. Directe aanleiding voor het onderzoek was een pro bleem van de kuslbeheerders: helm groeit op bepaalde plek ken niet goed. De reden hier voor werd met het onderzoek dus ook duidelijk. Helm die wordt geplant op zand in bewe ging (de buitenste duinrand) groeit wel goed, helm in een duinpan niet. De aan- en afvoer van zand zorgt ervoor dat er geen uitgebreid bodemleven kan ontstaan. Nieuwe ingang E. van der Meijden, populatie- bioloog aan de Leidse t - 1 V Vv -> I Het wel of niet groeien van helm blijkt sterk afhankelijk van schimmels, bacteriën en aaltjes in de bodem. teit is opgetogen over de uit komst van het onderzoek. „Het betekent èen heel nieuwe in gang voor de wetenschap. Tot nu toe hadden we een soort black-box-benadering. We wis ten dat er bepaalde planten er gens groeien en op andere plaatsen niet, maar niet waar om. Nu de invloed van micro organisme bekend is, kunnen we aan het verklaren begin nen". De populatiebiologie bestu deert het ontstaan van een groepje (populatie) planten of dieren, het leven daarvan en de samenhang van die groep met de omgeving. Het is logisch om de bodem bij een dergelijk on derzoek te betrekken. „Tot voor kort was de techniek nog niet zo ver gevorderd dat we de micro organismen voldoende konden bestuderen. Die techniek heb ben we nu wel", verklaart de bioloog de geringe aandacht voorde bodem. Overigens is het nog een lan ge weg voordat bekend is welk micro-organisme wat veroor zaakt. Van der Meijden: „We weten nu dat het bodemleven van doorslaggevend belang is. Welk schimmeltjes of bacterie goed of kwaad kan is nog een raadsel". De Leidse universteit heeft kortgeleden een hoogle raar microbiële oecologie aan gesteld die het hoe en waarom moet onderzoeken. Volgens Van der Meijden scheiden sommige micro-orga nismen stoffen af die de groei van planten belemmeren. An dere tasten plantedelen aan zoals de aaltjes die wortels van planten opvreten. Het tegen overgestelde komt ook voor. Zo bestaan er bacteriën die voe dingstoffen voor de plant ma ken. Ook in de dierenwereld spelen kleine beesten een rol. Micro-organismen tasten het erfelijk materiaal van bepaalde wespensoorten aan en bepalen foto'archief daarmee of uit het ei een man netje danwel vrouwtje komt. Kennis Van der Meijden denkt dat meer kennis over micro-orga nismen niet alleen van belang is voor de wetenschap, maar ook voor de praktijk. Micro-organis men kunnen ook goed werk verrichten en bijvoorbeeld mee werken aan de bestrijding van ziekten en plagen. Zo wordt in Australië gebruik gemaakt van de schimmel 'roest' om ziekten in de planten te bestrijden. „Prachtige toepassingen, maar voor sommige mensen ook wel eng". Natuurwandeling op Oud Poelgeest oegstgeest Op het landgoed van Oud Poelgeest is zaterdag om twee uur een natuurwandeling die anderhalf tot twee uur duurt. Stinzenplanten en voorjaarsbloeiers behoren tot het thema. Ver zamelen bij het toegangshek, Poelgeesterweg in Oegstgeest. De natuurgidsen behoren tot de Vereniging voor Natuur- en Milieu Educatie. Rondleidingen in Leids heempark leiden Het Leidse heempark start zondag 28 maart om twee uur weer met de maandelijkse rondleidingen. Het terugkerend the ma is 'wegen voor de natuur' waarmee letterlijk de verbindings wegen worden bedoeld waarlangs dieren en planten zich kun nen verplaatsen. Wegen voor de natuur betekent ook in ruimere zin: kansen geven aan de natuur. De heempark-wandelingen staan onder leiding van natuurgidsen van het IVN-afdeling Lei den. De wandelingen duren anderhalf uur. Het heempark ligt aan de Oegstgeesterweg. haarlemmermeer» Er worden veel minder rolem- mers aan de weg gezet als moet worden betaald voor elke em mer die wordt aangeboden. Dat blijkt uit een recent onderzoek in Hoofddorp waarbij de hoogte van de reinigingsrechten afhan kelijk is van het aantal contai ners dat een huishouden levert. Bijna niemand maakte zich schuldig aan 'huisvuiltoerisme': het bij een ander weggooien van troep om zo de eigen hef fing te verlagen. Haarlemmer meer zoekt naar een andere manier om de hoogte van de reinigingsrechten te laten af hangen van de hoeveelheid huisvuil die iemand produceert. De gemeente Haarlemmer meer onderzoekt nog een ande re methode. Met de grootte van de rolemmer kan de hoeveel heid ingeleverd huisvuil en dus de hoogte van de reinigingshef fing worden bepaald. Een twee de mogelijkheid is om de groot te van het huishouden als maat voor de hoeveelheid afval te ne men. Een twee-persoonshuis- houden betaalt dan meer hef fing dan een een-persoonshuis- houden. o» De grillige vormen van de nog kale bomen zijn door de fotograaf gemaakt tot een symmetrisch kunstwerkje. Wie in deze dagen de blik omhoog richt kan nog ongehinderd door een dik bladerdak de al of niet oude vogelnesten zien die door onder meer eksters wordt bevolkt. foto hielco kuipers Mijn hele voortuin ligt over hoop. We gaan het nu eindelijk grondig aanpakken. En goed. hoop ik. Het moet nu maar eens afgelopen zijn met al die experi menten. die stuk voor stuk mis lukten door uitdrogen en uit mergelen. De gigantische witte berk die we overigens voor geen goud willen missen, is de hoofdschuldige. Die zuigt alle vocht en voedsel uit de verre omtrek weg. Ooit moet aan de zijkant een grindpad hebben gelegen. Aan de oppervlakte is er niets meer van te zien. Maar nu er gespit wordt, komt het pad weer bo ven water. Het ligt alleen een centimeter of vijf ónder de grond. Merkwaardig toch, hoe komt dat nu? Die grote verdwijntruc is de specialiteit van de regenworm. Een beest waar je veel respect voor moet hebben. De grote bioloog Darwin had al een gren zeloze bewondering voor de re genworm. Hij heeft ze uitvoerig bestudeerd en schreef in een van zijn werken, dat de wereld er zonder regenwormen kaal en onherbergzaam uit zou zien. Weer andere biologen ontdek ten bijvoorbeeld dat de toplaag van de grond geregeld door el kaar wordt gehusseld door re genwormen. Ze zijn een belang rijke schakel tijdens het omzet ten van dode planten en dieren in vruchtbare humus en ze zor gen er ook voor dat lucht en wa ter door hun gangen in de grond kunnen doordringen. Wist u dat er onder een gemid deld voetbalveld naar schatting zo'n 150.000 wormen leven, die samen zwaarder zijn dan alle voetballers en arbitraal trio bij elkaar? En dat die wormen met zijn alle per jaar zo'n zes ton aarde verplaatsen? Elke worm eet namelijk grond. Per dag gaat er meer grammen aarde naar binnen dan zijn eigen gewicht. Wat er aan organisch materiaal inzit, plantaardige en dierlijke resten dus, blijft in het worme lijf achter. De rest komt er aan de achterkant weer uit. Soms kunt u die afgewerkte aar de terugvinden als kleine, rim pelige grondhoopjes op het ga zon. Een worm heeft een enor me kracht in zijn lange lijf. Als u durft, moet u eens proberen een worm in uw gesloten vuist vast te houden. Wedden dat u dat niet lukt en dat het nietige beestje binnen de kortste tijd tussen uw vingers door glipt? Hoe stijf u uw hand ook dicht houdt? Tot slot nog even de zwoele kant van een regenworm. Want waar komen de kleine worm pjes vandaan? Om te beginnen is elke worm man én vrouw te gelijk. En dat is maar goed ook. Want wormen vrijen boven de grond met elkaar, terwijl het achterste deel nog in de gang steekt om bij gevaar onmiddel lijk in de grond te kunnen krui pen. De keus aan partners blijft in principe dus beperkt tot de naaste buren en stel je voor dat die van hetzelfde geslacht zou den zijn. De twee geliefden gaan tijdens het voorspel innig tegen elkaar aan liggen en geven elkaar een pakketje zaad in bewaring. Dan gaat elk weer zijns weegs. De verdikking die u midden op het lijf van een regenworm ziet, laat los en de worm wurmt zich er naar achteren uit. Vanuit de eileider komt er in die slijmerige ring een eitje terecht en daarna wat zaad van de buurman- /vrouw. De ring wordt nog even aan beide kanten dichtgeplakt en uit die cocon komt dan een paar maanden later een nieuw wormpje. Stenen bekers leiden De Dienst voor Veiligheid en Milieu van de Leidse universiteit adviseert de plastic bekertjes te vervan gen door stenen bekers. Niet alleen omdat het min der milieubelastend is, maar ook omdat het bij draagt aan de gewenste af- valreductie. Ongeveer der tig procent van de bekertjes komt in het gewone be drijfsafval terecht in plaats van in hel speciale inzamel systeem. Voor de invoering van de stenen beker moe ten wel enkele praktische en organisatorische proble men worden opgelost. den haag «gpd „Het ministerie van VROM heeft nauwe lijks greep op de uitstoot van koolstofdi oxyde. Het milieubeleid blijft afhankelijk van maatregelen die Economische Za ken, Landbouw en Verkeer en Water staat treffen", tot die conclusie komt J. Fransen van Natuur en Milieu naar aan leiding van de jongste cijfers over de uit stoot van koolstofdioxyde (C02). Daaruit blijkt dat die uitstoot aanzienlijk is ge groeid en niet is verminderd, zoals de bedoeling van was van minister Alders van milieu. Uit de cijfers blijkt dat de uitstoot van C02 rond de eeuwwisseling tien tot vijf tien procent hoger is dan in 19Q9. En dat terwijl het kabinetsbeleid erop is gericht de uitstoot van deze stof tegen die tijd juist met drie tot vijf procent te vermin deren. C02 geldt als de belangrijkste ver oorzaker van de verwarming van de aar de: het broeikaseffect. van VROM wil nog niet reageren. „Wij hebben het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) om een evaluatie gevraagd en die wachten we af', aldus de woordvoer ster. „We kunnen niet reageren op één cijfer". Ze wijst erop dat een goed over zicht pas ontstaat als de cijfers van alle departementen bekend zijn. Overigens wisselen CPB en RIVM onderling cijfers uit om een samenhangend'beeld te krij gen van de ontwikkelingen op het gebied van het milieu ei Onvoldoende Naar aanleiding van vragen van D66 en Groen Links relativeerde Lubbers enkele dagen geleden de CPB-cijfers. Hij stelde dat het Planbureau bij zijn berekeningen slechts rekening houdt met de prijs van 'de energie. De lage prijs zou zo automa tisch leiden tot de conclusie dat de C02- uitstoot hoog is. De premier voerde voorts aan dat onvoldoende rekening is gehouden met de effecten van energie besparing, afval - eïi vervoersbeleid. Natuur en Milieu meent echter dat de cijfers van het CPB wel degelijk kloppen. „Misschien wordt het uiteindelijk een procentje meer of minder, maar de boodschap is duidelijk: van het kabinets beleid is weinig terechtgekomen". Woordvoerder Fransen noemt het een zeer ernstige zaak. „Het kabinet heeft in 1989 zelfde norm gesteld en de zaak ver volgens laten lopen. Het fiasco tekent zich af'. Echt verbaasd is de milieuorganisatie niet. „We hadden al vermoedens want het energieverbruik stijgt jaarlijks met twee procent en dat is niet te combine ren met het streven naar stabilistatie of vermindering van de C02-uitstoot". Het was de bedoeling van het kabinet het stijgende energieverbruik af te rem men en de uitstoot van C02 zo te ver minderen dat het niveau in 1994 gelijk zou zijn aan het peil van 1989. toen hier- over afspraken werden gemaakt. In de daarop volgende jaren moest de uitstoot verder terug zodat die rond de eeuwwis seling ruim tien procent lager zou zijn dan in 1989. Halverwege de volgende eeuw zou, overeenkomstig internationa le afspraken om het broeikaseffect en stijging van de zeespiegel tegen te gaan, een vermindering met tachtig procent moeten worden bereikt. Natuur en Milieu betwijfelt of dat lukt. Doelmatiger Minister Andriessen van economische zaken heeft met een groot aantal be drijfstakken afspraken gemaakt ovef doelmatiger gebruik van energie. Hij ver wacht dat invoering van nieuwe technie ken en machines op den duur leidt tot het gewenste resultaat. Natuur en Milieu wil echter niet alleen en doelmatiger ge bruik van energie, maar acht ook terug dringing van het totale verbruik noodza kelijk. regio Voor de 37ste keer is vandaag de Nationale Boomfeestdag gevierd. Veel scholieren in de regio plantten bomen of strui ken. Basisscholen waren voorts in de gelegenheid hun leerlingen op het goede pad te zetten met het speciale lespak ket 'Bomen en Plezier'. Opzet daarbij is kinderen te leren hoe mensen tijdens hun ont spanning in de natuur reke ning moeten houden met de natuur en in het bijzonder met de belangen van bomen. In Leiden en Leiderdorp is het hoogtepunt van de activi teiten naar morgen verscho ven. In de parken De Hout kamp (Leiderdorp) en Leidse Hout wordt een bomenpad uitgezet en er worden boom- schijfjes gezaagd en jaarringen geteld. In Alphen aan den Rijn brachten vanochtend bijna 700 leerlingen een bezoek aan de terreinen van de afdeling groenvoorzieningen aan de Opaalstraat. Daar stonden di verse kraampjes waar hove niers, boomchirurgen, ontwer pers en milieuwachters infor matie over bomen gaven. Leerlingen van de Tafelronde- school plantten in hun omge ving en in de Koraalzwam tien perebomen die geen vruchten maar wel bloesem dragen. toerisme luidt de Nationale wat de aanlei- een opdracht- dc Alphcnse groep zeven. De groepsver- Recreatie en het thema vai Boomfeestdag, ding was voor wedstrijd voo leerlingen kinderen konde band een opslellenboek ken of een bos ontwerpen. De bovenbouw-scholieren van de basisscholen 'Elckerlyc' en 'De Wegwijzer' in Alkema de plantten bomen aan de Grundel in Oude Wetering. Knotwilg In Rijnwoude werd door alle negen scholen deelgenomen om 140 knotwilgen te planten aan de Batelaan in koudekerk aan den Rijn. In Jacobswoude vierden ongeveer 80 kinderen boomfeestdag door de Beu kenlaan in Leimuiden en Gom. Kempenaarlaan in Wou- brugge van jonge bomen te De gemeente Zoeterwoude organiseerde voor leerlingen van de basisschool een ge dichtenwedstrijd over bomen. Daarnaast werden zij getoetst op hun kennis van bomen en heesters. Wethouder T. Kohlbcck van Oegstgeest plantte met zo'n veertig kinderen van de Jenaplanschool De Kring der tien bomen en diverse hees- In Warmond waren onge veer 70 leerlingen van drie ba sisscholen betrokken bij de nationale boomfeestdag. Van morgen werd een rondleiding gegeven door het bos van Krantz en werd één boom ge plant aan de Laan van Ooster geest. Twee scholen in Voorscho-. ten gaven vanmorgen speciale lessen, waarna in de nieuwe woonwijk Starrenburg door 30 kinderen 35 linden werden ge plant. Groep 7 en 8 van de Paulus- school, Kievitschool en de chr. basisschool Herenweg in Was senaar besteedden lessen aan de boomfeestdag. De gemeen telijke afdeling Groenvoorzie ning organiseerde een natuur- speurtocht van anderhalf uur. In Rijnsburg werd de nieu we woonwijk Kleipetten opge sierd met maar liefst 120 bo men. De scholen in Voorhout deden massaal mee met het planten van jonge bomen door heel de gemeente. In Noordwijk deden 80 scholieren van de scholen Kla verweide, De Vtefboet en Schapendel mee aan het boomfeestprogramma dat werd gevierd bij N'JHC-her- berg De Duinark. Burgemees ter J.W. van der Sluijs hielp om 10.30 uur de kuil graven voor het planten van cle grote eik op het terrein van de jeugd herberg. Het was tevens de start voor het planten van ber ken, eiken en essen waar de jeugd een klus aan had. Zij werden bijgestaan door mede werkers van de gemeentelijke afdelinggrocnvoorzieningen. Tractor Ongeveer negentig leerlingen zijn vanmorgen in I.isse opge haald door een tractor om bo men te planten in de Prins Hendrikstraat en Emmaslraat. Dit jaar waren de scholen St. lozef, De Akker en De Lis bloem aan de beurt om zo'n 45 jonge aanplanten ter ver zorgen. De andere negen scholen plantten één boom op of in de buurt van het school plein. De gemeente Sasscnhcim koos ei \""i "in niet te plan ten omdat daar betrekkelijk weinig leerlingen mee bezig kunnen zijn Er is gekozen voor rondleidingen in park Rusthof voor groepen acht de zeven basisscholen. De Molenhofschool in I wijk ging met 160 leerlingen op pad om rond de 1000 strui ken te planten. Dat gebeurde tussen de Hyacintstraat en de Provincialewcg.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21