Baby krijgt genetische cellen terug Bijstandsfraude moeilijk te bestrijden in Bollenstreek 'Amerika is erg in de mode' Provincie niet op hoogte asfaltstort 'Sociaal-democratie heeft antwoorden' 'Alleen provincies bij twee grootste steden' Randstad Kind volgens Valerio in goede conditie De ernstige zieke Britse baby Carly Todd heeft de in Rijs wijk genetisch gemanipuleerde beenmerg-stamcellen met een infuus toegediend gekregen. Dit gebeurde maandag onder to.eziend oog van de Leidse hoogleraar prof. dr. D. Valerio, verantwoordelijk voor de genthera pie. Volgens Valerio, net terug uit Engeland, is de toe stand van het acht maanden oude kind dat aan een ern stige aandoening aan het afweersysteem lijdt, stabiel. De door Valerio ontwikkelde gentherapie is in deze vorm nog nooit eerder bij de mens toegepast. Het kind lijdt aan de zeldza me ziekte ADA-SCID wat bete kent dat HET afweersysteem niet werkt en ze bijzonder kwetsbaar is voor gewone infec ties. Haar broertje is inmiddels aan dezelfde ziekte overleden. Prof. Valerio heeft stamcellen uit het beenmerg van het kind in het TNO-laboratorium in Rijswijk met genetische ma- nupulatietechnieken voorzien van een ontbrekend ADA-gen. Hierdoor zou het afweersys teem weer gezond moeten wor den. Valerio: „Maar het duurt nog maanden voordat we weten JE ZIT ALTIJD GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. ^NK GOED VOOR VJTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 of de gentherapie inderdaad is aangeslagen." Het kind wordt nu in het zie kenhuis in Londen geobser veerd in een 'schone kamer'. Volgens Valerio kan het meisje echter binnenkort naar huis. „Maar de baby moet dan nog wel preventieve anti-biotica krijgen omdat het afweersys teem nog steeds defect is. Die anti-biotica moet infecties te gengaan. Maar klinisch gezien is het kind best in een goede conditie: ze is nu infectievrij." Lange dagen Het technische proces, de gentherapie met de beenmerg- stamcellen, is in elk geval goed verlopen in het Rijswijkse lab, verteit Valerio. „We hebben er hard aan gewerkt, lange werk dagen gemaakt. Kinderarts Pe ter Hoogerbrugge, die bij het Academisch Ziekenhuis Leiden werkt en de TNO-promovendus Victor van Beuseghem hebben het voorbereidend werk gedaan en het virus voor de cellen ge maakt. Het is erg spannend ge weest, maar de stamcel-zuive ring is goed verlopen." Maar het spannendste werk komt nog voor Valerio en zijn collega's: bloedmonsters van de baby analyseren om te kijken of de gentherapie is aangeslagen. „Over drie en vervolgens zes maanden gaan we de imuun- cellen bekijken. Dat is een tijd rovend werkje: we zullen daar weer maanden mee bezig zijn. Pas in de herfst weten we FOTO HENK BOUWMAN PvdA-fractieleider Wöltgens: stille dromen over een coalitie met WD en D66. Wöltgens in Leids Academiegebouw: LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De sociaal-democratie is een modern, flexibel instrument dat bij uitstek geschikt is de maat schappij in te richten. Dat was gisteravond de boodschap van PvdA-fractieleider Wöltgens in het Leidse Academiegebouw. Frappant genoeg had hij een lang citaat van voormalig partij ideoloog Jacques de Kadt uit 1948 nodig om zijn lofzang in te leiden. Anders dan bij collega fractieleiders die in voorgaande weken spraken bleven politieke proefballonnen uit. Wöltgens sprak in het kader van een door de Leidse universiteit georganiseerde cyclus met als titel 'Ideologieën voorbij? Poli tieke partijen en hun program in de jaren negentig.' Eerder hadden Beckers, Bolkestein en Van Mierlo hun licht over deze kwestie laten schijnen en vol gende week volgt Brinkman nog. Volgens Wöltgens is de so ciaal-democratie ook in de ja ren negentig 'het model met de beste antwoorden.' Een echte ideologie is de soci aal democratie niet, dat klinkt allemaal zo beladen, doceerde de fractieleider. De PvdA begon na de oorlog als 'doorbraakpar tij' en is toen tegen haar zin in een zuil gestopt. Steeds heeft de PvdA het ideaal gekoesterd van 'een samenleving van gelijk waardige en weerbare burgers' en dat doet ze al consequent 'sinds de dagen van de oude heer Drees.' („Die overigens thans de heilige is van heel rechts Nederland.") Overwonnen De materiële problemen zijn voor de meeste mensen in Ne derland wel zo'n beetje over wonnen en dat is vooral een verworvenheid van de sociaal- democratie, zei Wöltgens. Dat is geen reden om zelfgenoegzaam achterover te gaan zitten. De maatschappij worstelt met pro blemen als werkloosheid en milieuververvuiling en ook daar heeft zijn partij een duidelijk antwoord op. Zo wijkt de visie van sociaal democraten op werkloosheid 'essentieel' af van alle andere partijen. „Wij zien de arbeids markt als meer dan zo maar een markt waarop overschot en te korten kunnen ontstaan. Wij willen menselijk kapitaal orga niseren, want met nog zoveel onvervulde behoeften als nu is grote werkloosheid niet accep tabel." De conducteur op de tram en de conciërge in de flat, noemde Wöltgens als nieuwe werkterreinen. De huidige arbeidsmoraal noemde hij 'volstrekt onaccep tabel'. Deze richt zich niet op het sociaal-democratische ide aal van 'zelfvervulling', maar produceert 'aan de lopende Rijnland zou verantwoordelijk zijn JACOBSWOUDE/DEN HAAG VERVOLG VAN VOORPAGINA De provincie Zuid-Holland, die sinds een jaar een bv heeft om het verder volstorten van de put te leiden, was niet op de hoogte van de aanwezigheid van het asfalt in de Braassem. Maar vol gens woordvoerer M. Weste- neng is wat er in het verleden is gestort ook helemaal geen zaak van de provincie. De stort van asfalt in de Braassem viel tot, voor kort onder de verantwoor delijkheid van het hoogheem raadschap. „Wij kregen de ver gunningen alleen ter kennisna me toegezonden", zegt hij. Eric Bosch van de stichting tot behoud van het Braassemer- meer kan zich maar moeilijk voorstellen dat de provincie echt van niets wist. „Ze heeft al tijd gezegd dat ze geen onder zoek wilde naar wat er in het verleden is gebeurd. Maar wan neer je als provincie die put gaat exploiteren, dan wil je toch weten wat je eigenlijk gaat ex ploiteren. Als je tegenwoordig een stukje grond koopt, wordt toch ook altijd onderzocht of de bodem niet vervuild is?" „Je zou zeggen: wat doet as falt nou? Als het op de weg ligt is er niets aan de hand. Maar in het asfalt zitten pak's (policycli- sche aromatische koolwater stoffen - red.) en doordat het hier om asfaltschraapsel gaat, spoelt dat gemakkelijk uit. Ver der neem je bij asfalt ook de on derlaag van verontreinigde sin tels en verontreinigd zand mee. Op de weg heb je tenslotte olie, lood en andere rotzooi." Saneren Saneren is dan ook eerste prio riteit van de stichting. „Wij wil len er maar mee aantonen dat het een Janboel is en dat die stort meteen moet stoppen. We hebben steeds gezegd dat het een oncontroleerbare situatie is. En als dit al legaal kon gebeu ren, dan vraag ik me af wat er allemaal illegaal in de Braassem is gestort." Woordvoerder Muilerman van de Zuidhollandse milieufe deratie wil niet van een tijdbom in de Braassem spreken. „De put was al verontrustend en is dat nog weer een graadje erger geworden." band arbeidsongeschikten'. „Als ik de gemiddelde personeelsad vertentie bekijk dan lijkt het wel of er alleen maar jonge, au tochtone en goed opgeleide mensen worden gevraagd die hun hele leven in dienst van hun carrière willen stellen. Zo vraag je om een overvolle WAO." De lauwe discussie na de pauze gaf de avond toch nog een authentiek Leids tintje. Een blauw geblazerd jongmens met JOVD-tongval wilde weten 'hoe sociaal-democratische idealen worden verwezenlijkt zonder staatsdwang'. (Antwoord: „Wij zijn per definitie democraten"). De onvermijdelijke vraag naar een 'paarse coalitie' van PvdA, WD en D66 leidde ook al niet tot schokkende politieke uit spraken: „Ook ik heb mijn stille droompjes over een coalitie waar dat eindeloze CDA niet in- DEN HAAG GPD Alleen rond Amsterdam en Rot terdam mogen provincies-nieu- we-stijl worden gevormd. De andere vijf grootstedelijke ge bieden die door staatssecretaris De Graaff-Nauta zijn aangewe zen voor de .uiteindelijke vor ming van nieuwe provincies, mogen hooguit een hechte vorm van gemeentelijke samen werking aangaan. Dit heeft de commissaris van de Koningin van Noord-Hol land, Van Kemenade, gezegd bij de presentatie van het rapport 'Naar provincies nieuwe stijl'. De werkgroep verzet zich te gen de vorming van zeven re gionale besturen, die na maxi maal acht jaar over dienen te gaan in een provincie-nieuwe- stijl. Dit omdat de bestuurlijke problemen best in een minder zware bestuursvorm kunnen worden opgelost. Alleen voor de stedelijke regio's Amsterdam (ROA) en Rotterdam (OOR) kan een nieuwe provincie de beste oplossing zijn. De vijf stedelijke gebieden die overblijven (rond Den Haag, Utrecht, Eindhoven en Enschede/Hengelo) kunnen beter een hechtere samenwer king aangaan en eventueel ge meentelijk heringedeeld wor den. Hiermee gaan de provincies in tegen het kabinetsvoorstel, dat de provincies al sterk tege moet kwam. Het 1PO heeft daarvoor een succesvolle lobby gevoerd om de provincies te redden en de regionale opde ling van Nederland tegen te gaan. Bijstandsfraude in de Duin- en Bollenstreek bestaat voornamelijk uit geknoei met 'econo mische eenheden'. De twee sociale recher cheurs die in de tien gemeenten in de Duin en Bollenstreek en Oegstgeest fraudeurs op sporen, hebben vooral te maken met mensen die niet opgeven dat ze samenwonen, op een andere wijze steun krijgen van een partner of onderverhuren. Anders dan in overige delen van het land komt de sociale recherche fraude met inkomsten niet of nauwelijks tegen. Dat bleek gisteravond tijdens een bijeen komst van gemeentelijke bestuurders in Lisse. Fraude met economische eenheden is in de praktijk moeilijker aan te pakken dan bijvoor beeld het niet opgeven van inkomsten, laegen zij te horen. „Het is ontzettend moeilijk om dergelijke fraude te bewijzen", aldus H. Ver haar, voorzitter van het regionaal werkoverleg sociaal rechercheurs in Zuid-Holland-Noord. „Ten eerste moet je aantonen dat het gaat om een duurzame eenheid. De lat-, wol- en an dersoortige relaties van tegenwoordig maken het niet makkelijker. En bij bijvoorbeeld schijnverlatingen is een postadres voor hon derd gulden te koop." Overigens bestaat niet de indruk dat in de elf gemeenten bijstands fraude vaker voorkomt dan elders. De twee sociale rechercheurs bedienen nu sinds een jaar de elf gemeenten van het sa menwerkingsverband. Zij meldden gister avond dat zij te vaak geen deugdelijk onder zoek kunnen doen naar vermeende fraude omdat op de gemeentelijke afdelingen sociale zaken de inkomstenformulieren slecht wor den ingevuld. De sociale recherche wil daarom dat er in alle gemeenten in haar gebied uniforme in komstenformulieren in gebruik worden geno men. Bovendien hebben de rechercheurs een verificatieplan opgesteld waarmee de bij- standsmaatschappelijk werkers al bij de aan vraag voor een uitkering kunnen nagaan of zij met een fraudeur van doen hebben. De uitke ringsaanvragers krijgen in de toekomst tijdens het kennismakingsgesprek direct al een folder waarin de maatregelen tegen fraude staan op gesomd. Vooral de roep om fraude te voorkomen, bleek gisteravond sterk. Volgens D. Vrauw- dêunt, voormalig hoofd Sociale Dienst in Alk maar en tegenwoordig organisatie-adviseur, is bijscholing van de bijstandsmaatschappelijk werkers noodzakelijk. „Op die manier kunnen we de drempel om te frauderen verhogen. Het gebeurt vaak dat de bijstandsmaatschappelijk werkers in de spreekkamer merken dat er iets niet klopt maar er toch langs heen kijken. Ze hebben niet geleerd om met fraude-gevallen om te gaan." Officier van justitie E. Hartjes, werkzaam in het Haarlemse arrondissement, pleitte boven dien voor een strenger gemeentelijk beleid. Hij stelde de kaal-pluk-teams, die in Neder land geld terughalen uit het criminele circuit als voorbeeld. „Soortgelijke maatregelen kun je ook als gemeente nemen. Het zou niet slecht zijn als de gemeenten tot incasso zou den overgaan. Het komt hard aan als de deur waarder voor de deur staat om beslag te leg gen op je spulletjes." WOENSDAG 24 MAART 1993 Au pair wil steeds verder weg ALPHEN AAN DEN RIJN» EVELYNE LAMMERDING Het fenomeen au pair bestaat al zo'n vijftien jaar en was vooral bij meisjes populair. Tegen woordig schijnen ook jongens belangstelling te krijgen voor deze vorm van werken. „Ameri ka is nu erg in de mode. Negen jaar geleden was het Engeland, maar ze willen verder weg. Ze vragen zelfs of ze in Australië te recht kunnen! Ik stuur ze alleen naar landen in Europa," vertelt Carmel Herikhuisen, eigenares van het Alphense 'Carmel's au pairburo'. Ze heeft negen jaar haar eigen kantoor op de bene denverdieping van haar huis aan de Edelsteensingel 43. Een au pair is iemand tussen de 17 en 28 jaar oud. die in het buitenland op kinderen past en licht huishoudelijk werk doet, legt Herikhuisen uit. Via een au pairbureau, dat je als bemidde laar kan zien, kom je in een gastgezin terecht. Naast het naar school bren gen van de kinderen, stofzuigen en de afwas doen, is het moge lijk om een cursus in de taal van het land te volgen. Herikhuisen: „Stel dat je je opgeeft als au pair in Italië. Je hoeft geen Italiaans te kunnen spréken, want Engels wordt ook geaccepteerd. Dan is het misschien leuk als je een cursus Italiaans volgt. En na tuurlijk kan je gewoon uitgaan en vrienden ontmoeten. Het is de bedoeling dat je een zelf standig leven opbouwt en je niet helemaal richt op het leven in het gezin." Dublin Vier jaar voordat ze het au pair- bureau opzette, verliet ze haar geboorteplaats Dublin in Ier land. „Ja, daarom voel ik mij ook aangetrokken tot dit werk: die meisjes gaan allemaal naar het buitenland en ik ken het ge voel om als meisje in een vreemd land te zijn. Als ze pro blemen hebben, kunnen ze me altijd bereiken en ik kan ze goed helpen. Ook omdat ik een klein bureau heb en persoonlijker met ze kan omgaan. „In het begin had ik alleen contacten in Ierland. Dus kon ik de meisjes alleen daar plaatsen. Een tijdje later organiseerde het overkoepelende orgaan Exis een internationale bijeenkomst. Daar heb ik veel contacten kun nen leggen en mensen ook naar andere landen dan Ierland stu ren. Als een meisje zich bij mij aanmeldt om als au pair naar, bijvoorbeeld, Engeland te gaan, geef ik dat door aan het Engelse bureau, dat in Engeland een ge zin voor haar zoekt. Hoe meer contacten je hebt, hoe sneller je de meisjes een adres kan ge ven." Als Herikhuisen over haar klanten praat, heeft ze het con sequent over 'de meisjes'. Ze zegt: „Ik werk niet met jongens. Daar is niet zoveel vraag naar, dus als ik 'jongens aanneem, duurt het heel lang voordat ze een adres hebben. Een groter bureau kan dat toch makkelij ker aan. Bovendien vind ik dat een meisje meer in een huis past. Jongens houden niet van stofzuigen en heb jij wel eens een jongen zien strijken?" Bemiddeld Ze kan zich nog goed herinne ren dat het eerste meisje voor wié ze had bemiddeld, uit Leeuwarden kwam. „De meeste meisjes die zich aanmelden, ko men uit Friesland, Utrecht of Limburg. Dat eerste meisje uit Leeuwarden vergeet ik nooit meer. Zij ging een jaar naar Ier land. En ze is daar getrouwd met een Ierse jongen. Nu woont ze in Wales." Maar het is niet alleen leuk: „In de zomer word ik atijd moe van die meisjes die net zeven tien zijn en als zomer-au pair weggaan. Die krijgen bijna alle maal heimwee en vertrekken heel snel. Ziek word ik ervan. Er was een meisje dat een adres in Italië had. Haar ouders brach ten haar met de auto. Die Itali aanse familie had ze ontvangen met een uitgebreide maaltijd en hadden voor haar ouders een slaapplaats in de buurt gere geld. De volgende dag gingen ze weg. De volgende dag stond ook dat meisje met haar koffers klaar om met hen mee te rijden. En het gebeurt vaak dat ouders de reis regelen, maar dat doch terlief dan binnen een paar da gen terug is in Nederland." Nog geen kwart van de meis jes die informatie aanvraagt, gaat au pair naar het buiten land. De meisjes die vertrekken, moeten een vragenlijst invullen. Die gaat naar het gastgezin, zo dat dit kan besluiten het meisje wel of niet aan te nemen. Daar naast worden er tegenwoordig veel niet-rokende meisjes ge vraagd, zegt Herikhuisen. „Dat is een verschil met negen jaar geleden. Toen maakte het voor de meeste gezinnen niet uit of je rookte of niet. Maar de laatste tijd hoeven rokende meisjes zich bijna niet aan te melden. En sinds aids in het nieuws is gekomen, bestaat er vanuit de gastgezinnen veel belangstelling voor de gezondheid van de meisjes." C Herikhuisen: „Ik werk niet met Jongens. Daar is niet zoveel vraag naar. Het duurt heel lang voordat ze een adres hebben." foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20