Leidsch Dagblad Asfalt in baggerput Braassem Overheid en burger moeten zuinig zijn Russische kompels pal achter Jeltsin PizzaHut in Bellevue Ombudsman: Politie te snel met geweld WOENSDAG 24 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40115 LOSSE NUMMERS 1,60 Kort geding krant tegen Haarlemmermeer i haarlem arthur maandag I De hoofdredactie van Haarlems I Dagblad begint een kort geding tegen de gemeente Haarlem mermeer. De gemeente heeft de kraait bewust en volstrekt ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld in de kwestie rond de te j hoge reiskostenvergoeding van burgemeester drs. A.J. van Duist, zo wordt gezegd. De I krant eist rectificatie en een ver- bod op verdere beledigende uit latingen. De krant schreef op 26 febru ari dat burgemeester Van Duist sinds zijn aantreden in 1986 tussen de 15.000 eri 30.000 gul den teveel aan reiskostenver goeding heeft ontvangen. De burgemeester ontving, net als i zijn inmiddels afgetreden colle- ga De Cloe in Almere, een vaste onkostenvergoeding die is be- doeld voor burgemeesters die alleen hun privé-auto gebrui ken. Dat klopte echter niet: in Haarlemmermeer staat de bur gemeester een auto met chauf feur ter beschikking, en die wordt ook gebruikt. De Haar- lemmermeerse manier van ver goeden is in strijd met wettelij ke regelingen. Na het verhaal in de krant verspreidde de afdeling voor lichting van de gemeente twee persberichten waarin termen als 'tendentieus' en 'suggestief werden gebruikt. Haarlems Dagblad vroeg om een rectifice rend persbericht. Nu dat zonder enige motivering is afgewezen, is tot een kort geding besloten. Wanneer de zaak dient, is nog niet bekend. Machtige Bar 2 De machtige Bar maakte de conserva tieven onzeker, zegt ex- priester prof. Goddijn, en daarom moest hij weg. jacobswoude/den haag ruud sep Het hoogheemraadschap gaf in februari 1973 toestemming aan Rijkswaterstaat om 460.000 ku bieke meter grond, asfalt en wegverharding in de put te stor ten. Het spul was afkomstig van de reconstructie van de A4. De asfaltstort is door de Stich ting tot Behoud van het Braas- moskou hans celeunse correspondent De mijnwerkers in de Koezbass en Vorkoeta hebben vanmorgen nog eens onderstreept dat zij de Russische president jeltsin steu nen, zo meldt het persbureau Itar-Tass. Intussen heeft de Op perste Sovjet, het dagelijks ver gaderende kleine parlement, besloten om vrijdag het Con gres van Volksafgevaardigden bijeen te roepen. De onafhankelijke mijnwer kersvakbond in de Koezbass is ertegen dat het Congres voor een bijzondere zitting bijeen komt. De leiders van deze bond, die steuncomité's voor Jeltsin hebben opgericht, waarschuw den dat als de afgevaardigden hem proberen af te zetten ,,de mijnwerkers zich het recht voorbehouden tot doorslagge vender acties over te gaan dan stakingen". In Vorkoeta herhaalden de mijnwerkers dat zij de president den haag gpd Te gemakkelijk stuurt de politie een zwaar bewapend arrestatie team op pad om een verdachte aan te houden. In veel gevallen zouden minder machtsvertoon en geweld om iemand te arres teren volstaan. Dat zegt de Na tionale Ombudsman in zijn jaarverslag over 1992. Volgens de Ombudsman laat de besluitvorming die vooraf gaat aan het inzetten van arres- de gemeentepolitie worden de teams vaak ingezet in opdracht van de officier van justitie, ter wijl bij de rijkspolitie deze op dracht doorgaans wordt gege ven door hoofdofficieren van justitie. De Ombudsman wil dat uitsluitend hoofdofficieren hier over beslissen. Arrestatieteams speciaal opgeleide eenheden die ingezet worden voor de aanhouding semermeer ontdekt in de ar chieven van het hoogheem raadschap. De stichting maakt bezwaar tegen de stort van ver ontreinigde bagger in het meer. Dat er ook een enorme berg as falt in de put is gestort, hebben de actievoerders nooit voor mo gelijk gehouden. Sinds de jaren zestig zou er ongeveer een mil joen kuub bagger zijn gestort. steunen en voegden daaraan toe dat het parlement „de her vormingen afremt". Het Volkscongres moet be sluiten over afzetting van de president wegens schending van de Grondwet. Voor afzet ting van Jeltsin is een tweederde meerderheid nodig van de 1033 leden van het Volkscongres. De oppositie lijkt er zeker van dat die niet wordt gehaald. In de voorlopige agenda die vanmor gen door de Opperste Sovjet in principe werd aanvaard, komt het punt afzetting niet voor. Vermeld wordt slechts 'maatre gelen ter bescherming van het grondwettelijk bestu ur In de resolutie wordt Jeltsin opgeroepen aan de beraadsla gingen van het Congres deel te nemen. Daar lijkt weinig kans op. Jeltsin heeft het Congres twee weken geleden verlaten en is zondag ook niet verschenen bij de spoedzitting van de Op perste Sovjet over zijn TV-toe- spraak van afgelopen zaterdag. van vuurgevaarlijke verdachten mogen bij zo'n klus gebruik maken van machinepistolen. Bovendien mogen de teams on middellijk geweld gebruiken. Ze kunnen een verdachte benade ren met getrokken pistool en zonodig een deur intrappen. Daarvoor gelden strikte proce dures en is vooraf speciale toe stemming nodig. Als ze worden ingezet als ar restatieteam, mogen dezelfde manschappen meer geweld ge bruiken, dan wanneer ze wor den ingezet bij zogenoemde bij zondere opdrachten, zoals het doorzoeken van een huis, het aanhouden van een niet-vuur- wapengevaarlijke verdachte of het opsporen van drugs. Volgens de Ombudsman ma ken de teams met een 'bijzon dere opdracht' ten onrechte ge bruik van de bevoegdheden die ze hebben in hun kwaliteit als arrestatieteam. Verder moet er duidelijkheid komen over de voorwaarden voor het inzetten van arrestatieteams. Hij pleit er voor het onderscheid tussen 'vuurwapendrager' en 'vuurwa pengevaarlijk' op te heffen en te komen tot een uniforme uitleg van het laatste begrip. Verder wil hij dat, voordat het arrestatieteam op pad gaat, nog eens grondig wordt nagegaan of het adres wel klopt, omdat ook hiermee fouten zijn gemaakt. De politie houdt slecht bij wat ze doet. Zo wordt niet geregi streerd wie opdracht geeft tot het inzetten van arrestatie teams, wat controle achteraf moeilijk maakt. Bij die bagger blijkt ook een grote hoeveelheid asfalt gezeten te hebben. Volgens woordvoerder H. van der Hoek van het hoogheem raadschap is er indertijd zorg vuldig gehandeld. „Voordat er een vergunning is verleend, is er advies ingewonnen bij het rijks wegenlaboratorium van Rijks waterstaat. Rijnland wilde na tuurlijk weten of de asfaltstort van invloed zou zijn op het wa ter." Volgens Rijkswaterstaat, dat overigens zelf de aanbieder van het asfalt was, kon de stort absoluut geen kwaad. Wel eiste het hoogheemraadschap als ex tra veiligheid dat er onder het asfalt een laag van één meter klei gestort zou worden. Even tuele verspreiding van giftige stoffen zou hiermee onmogelijk worden. Volgens voorzitter Eric Bosch van de actiegroep is de stort van asfalt in water onder de huidige regels echter uitgesloten. „Asfalt valt onder de wet chemisch af val. Het moet dus behandeld worden als chemisch afval", al dus de actievoerder. Hij verwacht overigens niet dat de berg asfalt ooit verwij derd zal worden. „Het is bekend dat het veel te duur is om die boel naar boven te halen. Bo vendien kan de schade die je aanricht bij het omhoog halen weieens groter zijn dan de scha de die je ermee oplost." De Zuidhollandse Milieufederatie is verontrust over de nieuwste ontdekkingen. Er zijn volgens waterdeskundige H. Muilerman geen gegevens over de veront reiniging die asfalt in water ver oorzaakt. „Maar asfalt is een heel raar goedje. We gebruiken het, maar weten eigenlijk niet goed hoe het zich op lange ter mijn gedraagt. Het kan uiteen vallen in chemische stoffen die bepaald niet in het water thuis horen." Pagina 20: Provincie niet op de hoogte van asfaltstort. leiden wim koevoet Leiden krijgt een vestiging van de internationale restaurantke ten PizzaHut. Twee Haagse compagnons, F. Buiterman en J. Sneijder, willen in juli hun be drijf openen aan de Steenstraat 59, waar nu nog restaurant Bel- levue zit. De twee beschikken nog niet over een bouwvergun ning. Ze willen het pand aan de kop van de Blauwpoortsbrug zo veel mogelijk in zijn originele staat laten. ,,ln Den Haag zitten we in een gebouw uit 1706, dus we hebben de nodige ervaring", zegt Butterman. Hij denkt dat hij 30 parttimers nodig heeft om het restaurant te laten draaien. De Italiaanse politie heeft giste ren in de buurt van Reggio Ca labria twee leden van de Cala- brische maffia opgepakt, naar wie al zeven jaar werd gezocht. De arrestatie van Antonio Imerti en zijn zwager Pasquale Con- dello is een groot succes voor de politie in de strijd tegen de Ca- labrische 'Ndrangheta'. Imerti staat bekend als de 'Verschrikkelijke Dwerg' vanwe ge zijn indrukwekkende straf blad en geringe gestalte (1.65 meter). Hem en Condello staat levenslange gevangenisstraf te wachten op grond van de ver oordelingen die de afgelopen zeven jaar tegen hen zijn uitge sproken. PizzaHut heeft 9.000 vestigin gen over de hele wereld. De multinational verspreidt zich over de aardbol via Pepsi Cola en het franchise-systeem, waar bij gezamenlijk wordt ingekocht- en uniforme menukaarten wor den gehanteerd, maar de eige naar zelfstandig is. PizzaHut verzorgt ook zelf de opleiding van het personeel. „Een beetje zoals bij McDonald's zegt Buiterman. „Met McDonald's hebben wij ook gemeen dat we veel doen voor kinderen met speciale kinderdagen en kleur boeken en zo." Buiterman en Sneijder heb ben al vestigingen in Den Haag, Scheveningen èn Rotterdam. HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere Scherpzinnigheid wordt stomp waar het de eigen tekortkomingen betreft. VANDAAG PAGINA'S30 Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur27 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info26 Over leven21 Programma's13 Randstad20 Regio15,17,18,19 Religie16 RTVShow12 Stand van zaken25 Sport28.29 HET WEER Kans op een bui Perioden met zon en mogelijk nog een bui. Minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Noordwestenwind, matig Hoofdverdachte aanslag WTC gepakt in Egypte new york ap De vermeende leider van de ter roristische bende die de bom aanslag op het World Trade Center in New York heeft ge pleegd, Mahmoud Abouhaliinj, is in Egypte opgepakt en wordt vandaag naar de Verenigde Sta ten overgevlogen. Dat meldde de krant New York Daily News vanmorgen. Abouhalima (33) zou enkele dagen geleden zijn aangehou den tijdens een actie tegen ex tremistische fundamentalisten. Abouhalima was taxichauffeur in New Jersey en weet hoe je een bom maakt, aldus de krant. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam Voorletters: iw/v I Adres:L. j Postcode Plaats: j Teli Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i O Per maand, automatisch S 28.75) Q Per kwartaal j via acceptgiro 82.85) j Q automatisch (ƒ82,85) Nr. bank/gito Handtekening 8 71214 1 400053 CDA-commissie bepleit tal van bezuinigingen den haag gpd Een nieuw kabinet mag de rijksuitgaven hooguit laten stijgen met een percentage dat gelijk is aan het inflatiepercentage: een nulgroei. Ook loonsverhogingen mogen niet verder gaan dan compensatie van prijs stijgingen. Dat geldt zowel voor werkne mers in bedrijven als voor ambtenaren. Het minimumloon rrioet worden afgeschaft. So ciale uitkeringen waarvan de hoogte gekop peld is aan de lonen moeten worden verso berd. Alleen zo worden mensen met een uitkering geprikkeld een betaalde baan aan te nemen. Dit staat in het rapport 'De komende ka binetsperiode, enkele financieel-economi- sche kanttekeningen'. Het is vanmorgen ge presenteerd door een CDA-commissie on der leiding van oud-premier Zijlstra. De commissie pleit voor een nieuw econo misch fundament. Daarvoor moeten geves tigde belangen sneuvelen. Zo zal het budget voor ontwikkelingssamenwerking krapper worden. Financiële meevallers voor de overheid moeten niet leiden tot grotere uitgaven, maar tot verlaging van de belastingen. Is er dan nog geld over, dan kan daarmee het fi nancieringstekort van de overheid worden verlaagd. Om tot een nulgroei te komen, stelt de commissie-Zijlstra tal van bezuinigingen Voor. Studiefinanciering moet afhankelijk zijn van het inkomen van de ouders van de student en bovendien zijn gekoppeld aan het studieresultaat. Kleuteronderwijs en la ger ondervtfijs moeten worden samenge voegd. En er moet nog eens goed worden gekeken naar de financieel gelijke behande ling van openbaar en bijzonder onderwijs. Huren in de sociale woningbouw moeten omhoog, evenals de prijs van gesubsidieer de koopwoningen. Het autorijden moet duurder worden, zelfs als een auto dan voor sommigen een te dure luxe wordt. Ook de tarieven in het openbaar vervoer kunnen hoger. In de gezondheidszorg zijn hogere premies nodig, vindt de commissie. Het rapport van de commissie-Zijlstra moet dienen als bouwsteen voor het verkie zingsprogramma van het CDA. bloeden Noordwijk boos op de KNVB noordwuk herman joustra De voetbalvereniging Noord- wijk is boos op de KNVB. Tot ieders verbazing constateerde de club dat het Nederlands elf tal zich sinds maandag voor de WK-kwalificatiewedstrijd te gen San Marino voorbereidt op het veld van buurman SJC. Noordwijk, dat de afgelopen tien jaar steeds als gastheer van Oranje optrad, was daar van niet op de hoogtegesteld. De vereniging vindt boven dien de via de pers vernomen reden van de verhuizing van Oranje 'nogal overtrokken'. De KNVB zegt dat opdringerige jeugleden er de oorzaak van zijn dat het Nederlands elftal niet langer bij club traint. Tij dens een training die als voor bereiding gold op het duel te gen Turkije, in februari, zou de jeugd de Oranje-selectie heb ben lastig gevallen. De kinde ren dribbelden rond het veld, in de gangen bij de kleedka mers en vroegen veelvuldig om handtekeningen. Volgens voorzitter Leen Kor- bee van de W Noordwijk is die uitleg behoorlijk eenzijdig. „Er was al wat irritatie bij onze le den. Bondscoach Advocaat stelde nogal wat eisen: trainen op het hoofdveld, keeperstrai ning in bet beste doel. Dat geeft binnen de vereniging nogal wat gemor. De club krijgt immers geen vergoeding ais bet Nederlands elftal komt. De druppel die de emmer deed overlopen, was het feit dat Ad vocaat op die bewuste dag om tien voor vijf kwam aanzetten, terwijl gemeld was dat Oranje om vier uur zou komen." Na afloop van de training had zich inmiddels een grote groep kinderen verzameld, omdat Noordwijk om zes uur de jaarlijkse lichtwedstrijd voor de jeugd had gepland. „Als Advocaat op tijd was ge weest, was er niets gebeurd", aldus Korbee. Val kabinet 7 Het Belgische kabinet is gestruikeld over de bezuinigingen. De werk zaamheden aan de federa lisering zijn opgeschort. Beenmerg-stamcellen Museumjaarkaart Tuuroppermachtig De nieuwe directeur RegillioTuur had Britse baby kreeg deI van de Stichting in Rijswijk genetisch gema-Museumjaarkaart moet nipuleerde beenmerg- f meer reclame gaan maken stamcellen toegediend. voor haar produkt. /"v Een ernstig zieke zUi OQf O gisteren geen kind aan de Italiaan La Fratta. De bokser is 'Europa' ont- groeid. Milieuorganisaties verontrust Kopstukken Calabrische maffia gepakt rome ap-gpd In de voormalige zandwinput in het Braassemermeer is begin jaren zeventig 30.000 kubieke meter asfaltschraap- sel gestort. Dat blijkt uit de stortlijsten van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Woordvoerders van milieuorganisaties vrezen dat met het asfalt ook lood en olieresten in het water terecht zijn gekomen.' Parlement roept vrijdag Congres bijeen Boris Jeltsin en zijn vrouw Naina brachten gisteren in Moskou de laatste eer aan de moeder van de Russische president, die zondag op 84-jarige leeftijd aan een hartaanval overleed. foto epa T? r fantastisch uitzien in een 'grote Xmaat'? Signora laat zien dat het kan. De nieuwe voorjaarskollektie- nü binnen! - is echt oogstrelend mooi. Chic of sportief en nonchalant; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen i persoonlijk advies! or een persoonlijk advies! I ELEGANCE IN GROTE MATEN V Taatedam 8-12-Katwijkaan Zee l'j Tel. 01718-13196. Do. koopavond 'la

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1