Alkemade: bouwen voor Leidse woningzoekenden Rijn- en Veenstreek 'Maar wie zijn nu de cursisten?' Stil protest Nieuwkoop tegen reorganisatie politie - is Struiken worden gras Gekanteld 'Het is gewoon een ramp' Goede score chef gert visser. 071 -161417. plv -chef Om huizen in Boterhuispolder te voorkomen B en W van Alkemade willen van de provincie toestem ming om een flink aantal huizen te bouwen in de dorps kernen. Een deel daarvan is bestemd voor woningzoe kenden uit de Leidse regio. Het college wil met deze toe zegging zijn steentje bijdragen aan de woningnood in de Leidse regio en 'daarmee de pijnlijke ingreep in de Boter huispolder door woningbouw verkleipen of voorkomen. alkemade henk van tol economisch gebondenen bou- correspondent wen. Daarvoor had zij diverse Maandag moet de raad hierover open plekken binnen de be- een standpunt'innemen. Aan- bouwde kom op het oog. vankelijk wilde de gemeente al- Twee andere voorstellen in de leen voor de eigen inwoners en structuurschets, de aanleg van een plas in de Rode Polder en de opheffing van de provinciale weg tussen Alkemade en Lei den, zijn ook slecht gevallen in Alkemade. Desondanks wijzen B en W de structuurvisie niet ra dicaal af. „Een radicaal neen zou ons buiten de besluitvor ming plaatsen", vreest het col lege. „Juist door volop deel te nemen aan de discussies en daar invloed te hebben, kunnen voor Alkemade negatieve ont wikkelingen worden tegenge gaan of beperkt." Overigens biedt de huidige nota te weinig houvast om be sluiten te nemen over bouwlo caties, vindt het college. Daar voor zijn nog een aantal onder zoeken nodig. B en W willen eerst het resultaat afwachten van een nieuw onderzoek dat op initiatief van de gemeente Leiden gaat worden gehouden. Hierin wordt gekeken naar de gevolgen van de woningbouw in de polders voor het milieu. Alkemade wil echter niet mee betalen aan dit onderzoek. Cementwagen van de weg rijnsaterwoude Op de provinciale weg ter hoogte van Rijnsater- woude raakte gistermiddag een zware wagen (30 ton) van de weg. De chauffeur van de cementwagen, een 56-jarige Rotter dammer, schrok van vogels en stuurde zijn wagen de zachte berm in waarna hij kantelde. De betonmolen moest met drie grote kranen weer op de weg worden gezet. De chauffeur bleef ongedeerd. Geslaagde reanimatie alphen aan den rijn» Op de Provinciale weg op de grens van Alp- hen/Leimuiden/Woubrugge hebben politieagenten gistermor gen een geslaagde reanimatie uitgevoerd. Terwijl zij bezig waren bij een aanrijding hoorden zij een klap en zagen d tegen een ANWB-paal rijden. De bestuurder, een 58-ja- n uit Alphen, had vermoedelijk een hartstilstand. Na rea- kwam de man weer bij en is met spoed naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Gisteravond was zijn toestand bevredigend. rigen alkemade» Op de Van Alkemadelaan in Roelofarendsveen is gister middag een vrachtwagen, geladen met 25 ton oud papier, gekanteld. De bestuurder, eén 40-jarige man uit De Lier, stuurde de kolos ver moedelijk iets te veel naar rechts, kwam in de zachte berm terecht en zakte langzaam de sloot in. Op aanraden van het Hoogheemraad schap Rijnland heeft de brandweer de sloot afgedekt om te voorko men dat er diesel-olie uit de wagen in het water terecht zou komen. Vanweg het drukke verkeer op de Van Alkemadelaan is de vracht wagen (totaal gewicht 42 ton) pas om zeven uur, met behulp van vier kranen weer op zijn wielen gezet. De chauffeur van de wagen bleef ongedeerd. foto hielco kuipers Prinses Juliana opent woon-werkproject ALPHEN - De Alphense gymnastiekvereniging Hou-vast houdt vrij dagavond in verband met haar 90-jarig bestaan een jubileumuit voering. Allerlei demonstraties, variërend van de vlaggenparade tot ritmische gymnastiek, zijn van van zeven tot tien uur te zien in sporthal De Arena, aan de Diamantstraat. De groenteboer op de markt in Leimuiden doet goede zaken sinds de supermarkt is gesloten. foto ben de bruyn WOENSDAG 24 MAART 1993 alphen aan den run» De hoge struiken langs de Presi dent Kennedylaan en de Vaars- loot in Alphen worden vervan gen door gras. Alleen op plaat sen waar het onmogelijk is om gras in te zaaien, komen weer (lage) struiken te staan. De ge meente verwijdert zo veel mo gelijk struiken om de sociale Geen supermarkt leimuiden o marieta kroft „Een ramp, zet dat maar in de krant." Met vele andere Leimui- denaren vindt de Leimuidense Leijbra Schwab het maar niets dat het dorp zonder supermarkt zit. „Ik stond laatst bij de slager. Daar waren ook een paar oude re mensen die niet wisten hoe ze nu alles in huis moesten ha len. Ze vroegen aan. mij of ik ze eens wilde rijden. Op mijn vrije dag rijd ik nu met mensen naar J de supermarkt in een ander - dorp." De supermarkt aan de Ker- klaan toont een trieste aanblik. Het parkeerterrein staat er leeg i en verlaten bij. En zo is dat al sinds begin maart. Op het raam hangt nog een reclamebiljet: 'Bolletjes, 6 stuks 1,39'. Op de deur hangt een biljet: 'Tot nader i order gesloten, Alphons.' t Bekend is dat Albert Heijn de winkel de Alsu-markt heeft overgenomen. Maar wanneer de grootgrutter erin trekt, is nog de waag. „De administratie moet nog worden afgewikkeld. 1 Maar we hopen over een paar weken open te gaan", zei woordvoerder E. Muller van AH gisteren. Ook de besprekingen over de vestiging van een AH- supermarkt op het terrein van de Beukfabriek aan de Dr. Sta- penseastraat zijn nog steeds in volle gang. Op de markt die wekelijks op veiligheid van de voet- en fiets paden langs de straat te verbe- Het aanplanten van nieuwe struikjes en het inzaaien van gras neemt de nodige tijd in be slag. Vooruitlopend daarop worden de bestaande struiken binnenkort teruggesnoeid tot een hoogte van twintig centi meter. de dinsdagochtend op het Dorpsplein wordt gehouden, is het daarentegen druk. „Ik zie veel gezichten die ik anders niet zie", zegt Arie Mink van de brood- en banketkraam 't Stoepje. „Van ons mag de su permarkt wel dichtblijven", zegt een breed-lachende C. Wesseli- us van de groente- en fruit- kraam. „We verkopen veel meer". Toch geeft hij toe: „Zo te horen, missen ze de supermarkt wel." Naast haar fiets loopt Ineke van Blooys. Samen met haar drie kleine kinderen doet ze snel even haar boodschappen op de markt. „Lastig is het om geen supermarkt in de buurt te hebben", zegt ze. „Vooral voor de kleine boodschappen die je tussendoor doet. Voor grote hoeveelheden boodschappen ging ik toch altijd wel naar Ou de Wetering hoor. Daar is het goedkoper. Maar nu moet ik daar vaker heen. Ik heb geen auto en dan met drie kleine kin deren, is dat niet al te handig." zwammerdam ruud sep Mensen met rode uitnodigin gen mogen op de eerste rijen, de blauwe uitnodigingen ko men daar achter. En wie in het bezit is van een gele uitnodiging moet maar ergens een plekje zoeken. „Als de prinses komt al lemaal gaan staan en ook als ze weer naar buiten gaat", legt co ordinator Frans Plieger van Ef- fatha uit. De doventolk vertaalt het protocol voor het dove deel van het publiek, dat de officiële opening bijwoont van het woon-werkproject voor dove jongeren in Zwammerdam. Precies om half elf draaien twee donkerblauwe Mercedes- sen vanaf de Steekterweg het erf op. Vlakbij de feesttent, die spe ciaal voor de gelegenheid achter de boerderij is opgezet, houden de wagens stil. Hoogwaardig heidsbekleders en fotografen „Ik zal blij zijn als de super markt weer open is. Dat vindt de hele winkeliersvereniging", zegt J. van der Meer van de dro gisterij en tevens bestuurslid van de winkeliersvereniging. „Het hele dorp loopt leeg. Lei muiden holt hard .achteruit. Je moet ze juist hier zien te hou den." stellen zich op bij het portier waarachter de koningin-moe der zit. Belangrijke mensen schudden de bejaarde prinses de hand, terwijl de fotografen elke beweging vereeuwigen. Bij de ingang van de tent staan nog meer mensen te wachten op een koninklijk handje. Juliana doet braaf wat er van haar verwacht wordt. „Maar wie zijn nu de cursisten? wil zij weten. Die zitten voor- Zes wonen er op dit moment in de oude boerderij aan de Steekterweg, die drie jaar gele den door het doveninstituut Ef- fatha werd betrokken. Het woon-werkproject is bedoeld voor dove jongeren met ge dragsproblemen. Zij wonen en werken op de boerderij, totdat zij voldoende bagage hebben om zich zelfstandig staande te houden in 'de horende wereld'. alphen aan den run ruud sep Op 15 april 1990 legde een flinke brand twee lokalen van de Alphense basisschool De Hoeksteen aan de Schelfhorst in de as. De spullen in de rest van de school liepen rook- en waterschade op. Nu, na bijna drie jaar touwtrekken, zijn ge meente en schoolbestuur het eindelijk eens over de vergoe ding van de schade. De inboedel, want daar gaat het om, was door de gemeente prima verzekerd. Zij ontving dan ook zonder problemen een bedrag van 194.000 gul den van de brandverzekering. Maar het duurde tot februari van dit jaar voordat de ge meente eindelijk geld over maakte naar de christelijke ba sisschool: 116.000 gulden. De rest van het bedrag was vol gens de gemeente ontvangen voor spullen waar de school geen recht op had. Extra in ventaris, die het schoolbestuur zelf had moeten verzekeren. Het schoolbestuur is het daar niet mee eens. Zij vindt dat er geen extra zaken zijn gedeclareerd. Voor de extra spullen in de school had het bestuur zelf een verzekering afgesloten. Dat de gemeente geld over houdt aan de brand vindt het bestuur overigens geen pro bleem. „Het gaat niet om het verzekeringsgeld. Het gaat er om wat de school nodig De boerderij werd vorig jaar ingrijpend verbouwd. Gisteren werd het pand officieel in ge bruik genomen door prinses Ju liana, de beschermvrouwe van Effatha. Rewïn is de eerste cursist die de prinses te zien krijgt. Wan neer de prinses al zit maar ver der iedereen nog netjes staat, maakt hij snel van de gelegen heid gebruik om hare majesteit de hand te schudden. Dan is het de beurt aan Mari an. In gebarentaal heet zij de koningin van harte welkom, Plieger vertaalt de gebaren in woorden. Na een toespraak van de voorzitter van Effatha - syn chroon vertaald door de doventolk - mag Marian weer. Nu vraagt zij Juliana om op het podium te komen om de offi ciële opening te verrichten. Ter wijl de cursisten zich verzame len, wordt de prinses op het po- heeft", vindt administrateur R. Kollen. En de school heeft meer nodig dan hel bedrag dat de gemeente nu heeft uitge keerd. Dat de school te weinig geld heeft gekregen, komt volgens Kollen doordat de gemeente het aantal leerlingen van De Hoeksteen te laag bepaald had. De gemeente was, geheel volgens de normen, uitgegaan van zes klassen van dertig leer lingen, dus van 180 leerlingen. Maar de school telde 217 leer lingen. Voor al die leerlingen moesten na de brand nieuwe tafeltjes, stoeltjes, schriften en boeken worden aangeschaft. Om die spullen te kunnen kopen, moest het schoolbe stuur geld lenen. Van de ge meente kwam tot februari dit jaar geen cent los. Sinds een week zitten de twee partijen weer om de tafel en met suc ces. Burgemeester en wethou ders zijn geschrokken van de enorm lange tijd die de afwik keling van de schade inmid dels heeft gekost. Er is nu be sloten dat niet de norm maar de feitelijke grootte van de school bepalend is voor de hoogte van de vergoeding. Aan de precieze hoogte van de ver goeding moet nog even gere kend worden. Maar zo gauw dat bekend is, krijgt het schoolbestuur zijn geld. In de gemeenteraad van april moet alles formeel beklonken wor den. dium geholpen. Zij haalt een strik los, waarna een doek valt en en foto-collage zichtbaar wordt. Het publiek klapt. Plieger legt uit wat er op de foto's te zien is. De tolk vertaalt. Na de officiële handeling ver trekken de cursisten en de prin ses naar de boerderij. Achter ge sloten deuren praal Juliana een uur lang met de jongeren. Mari an en haar mentor Marjon Dek ker doen na afloop verslag. De cursisten hebben verteld over hun achtergrond en over wat ze leren in op het woon-werkpro ject. De prinses was zeer geïnte resseerd en tussendoor stak ze de dove jongeren nog een hart onder de riem. Ze vertelde dat de huidige koningin ('mijn dochter Beatrix') een dove bloemschikster in dienst heeft. Vooral voor de werkloze ex-cur- siste Marieke was dat een aardi ge opsteker. alphen aan den run De Alphense Aquarium- en Ter rariumvereniging 'De Natuur in Huis' is voor de derde maal in successie kampioen van Zuid- Holland geworden tijdens de jaarlijkse keuringen in dit dis trict. De keurmeesters van de Ne derlandse Bond van Aquaria en Terraria keurden bij verenigin gen in Den Haag, Leiden. Delft, Naaldwijk, Alphen en Zoeter- meer. Deelnemers van de Al phense vereniging eindigden met een voorsprong van negen punten op de naaste belagers op de eerste plaats. Hierdoor blijft de wisselbeker nu defini tiefin Alphen. Ook de individuele leden scoorden goed. Alex de Lange werd weer kampioen in de cate gorie aqua-terraria. In de cate gorie gezelschapsaquaria ein digde Gert Staring als tweede en John Rimmelzwaan als derde, terwijl Henk Hoogendijk bij de speciaalaquaria derde werd. Alkemade geen lid Klimaatverbond alkemade De gemeente Alkemade wordt geen lid van de vereniging Kli maatverbond Nederland. Het vorig jaar opgerichte nationale Clatform ter beperking van het roeikascffcct heeft alle Neder landse gemeenten uitgenodigd om lid te worden. B en W van Alkemade zien geen mogelijk heden om op plaatselijk niveau inhoud te geven aan de doel stellingen van de club. nieuwkoop» linda welther Politiemensen van het Korps Nieuwkoop hebben een stil protest laten horen tegen de ge volgen van de reorganisatie bij de politie. Zij vrezen dat door de veranderingen de kwaliteit van het politiewerk afneemt. Toen groepscommandant A.A. van Wijk, vanwege de reorgani satie werd opgevolgd door groepschef F.P. Nobel, besloten zij door middel van een ludieke actie hun ongenoegen kenbaar te maken. Van Wijk wilde als symbolisch gebaar het emaille bordje op de voorgevel met 'Groepscom mandant' afschroeven en aan Nobel overhandigen, maar zijn personeel was hem voor ge weest. De agenten hadden niet alleen het bordje, dat er al sinds 1946 hing, afgeschroefd, maar ervoor in de plaats een strop met een politie-overall gehan gen om duidelijk te maken dat een rijkspolitieman 'op zeer brute wijze door de politiek om het leven is gebracht'. De actie was niet bedoeld tegen Nobel persoonlijk. „Het is een hardstikke aardige man", verze kert woordvoerder Hans Jelier. De agenten vinden dat zij door de reorganisatie het con tact met de burgers verliezen, omdat de politie veel grootscha liger £aat werken. Het Rijkspoli tiekorps valt voortaan onder het regionale korps Hollands Mid den. Hierdoor verliest het poli tiebureau in Nieuwkoop (dat Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar omvat) zijn zelfstandigheid en wordt het slechts een steun punt van het district Rijn- en Aarlanden. De agenten krijgen nu een soort roulatiesysteem, waardoor ze minder contact met de burgers hebben. Jelier: „Het persoonlijke ka rakter is er af; je kunt geen soci ale contacten meer opbouwen. Je kent de mensen niet meer, dus je weet niet meer wie de raddraaiers zijn en wie er infor matie zouden kunnen verstrek ken. Vroeger hielden we bij voorbeeld preventief toezicht op de jeugd, nu wordt dat veel minder. Deze reorganisatie is bedacht door bureaumensen, niet door mensen van de straat. Maar ze zouden eens niet alleen naar de efficiency moeten kij ken maar ook naar de toe komst." Bovendien zijn er nu in de praktijk minder surveillance agenten aanwezig. „Vroeger gingen ze uit van één agent per 750 inwoners, nu is dat getal verschoven naar één per 1200 tot 1500." Jelier vindt het wel positief dat er nu contactambtenaren (voorheen wijkagenten) komen in Nieuwkoop. Ter Aar en Nieuwveen. Deze dorpen heb ben nooit een echte wijkagent gehad. Deze zou dan enigszins de oude sociale functie over kunnen nemen. Een reorganisatie was wel no dig, vindt jelier. „F.r werkten een hoop mensen langs elkaar heen. Maar deze reorganisatie heeft tot nu toe alleen maar problemen veroorzaakt." Effatha, die gisteren een foto ben de bruyn Enige bewoners van het woonproject voor dove jongeren poseren trots naast prinses Juliana, de beschermvrouwe1 woonboerderij opende in Zwammerdam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19