IS Reclameborden, fietsen en auto's van de stoep Ef ■s 6 Vaste plantenkwekers op zoek naar personeel Leiden Regio Noordwijk ergert zich aan EWR Sanering betalen via dure huizen !«a VVV in Lisse verzet zich tegen degradatie WOENSDAG 24 MAART 1993 18 Gespreksgroep over dementie leiden Verzorgers van dementerende ouders kunnen in dien stencentrum Zuid-Oost deelnemen aan een gespreksgroep van de stichting Ouderenwerk. De gespreksgroep is voor de directe verzorgers, partners en kinderen van de dementerende. Het doel is het bieden van steun en het uitwisselen van informatie over de ziekte en de omgang met een dementerende. De eerste bij eenkomst in het dienstencentrum is op 25 maart van 13.30 tot 15.30 uur. Voor meer informatie: stichting Ouderenwerk (tele foon: 071-123744). Voorhout viert 1005-jarig bestaan voorhout Het 1005-jarig bestaan van Voorhout wordt op 12 ju ni gevierd. De organisatie van dit evenement ligt in handen van de Stichting Voorhout 1005 jaar, de opvolger van de Stichting Voorhout Tien eeuwen oud. De feestdag begint met een presen tatie van verenigingen op het terrein van de KTS. Op het raad huisplein komt een zogenaamd milieublok. Daarnaast is er een fiets- en wandelroute uitgestippeld. Voorts is er gelegenheid om te bridgen, schaken, klaverjassen en biljarten, 's Avonds vanaf 17.00 uur kunnen alle inwoners van het dorp deelnemen aan een maaltijd, die wordt afgesloten met een grote feestavond. CHEF GERT VISSER. PIV -CHEF aad rietveld. 071 -1 -• '„re Het Hibéterrein in Valkenburg waar 59 nieuwbouwwoningen zijn gepland. foto dick hogewoning voor het terrein ontwikkeld. Het woningen met uitzicht op de Katwijkerwegen Oude Rijn een- de urban villa's is een haventje voorziet in de bouw van zoge- Rijn. Ook is het de bedoeling gezinswoningen komen en flats gepland. Langs de oude Rijn heten urban villa's, duurdere dat er in het gebiedje tussen de van wisselende hoogte. Naast komt een wandelpad. Gehandicapten willen stadswachten Gehandicapten in Leiden kijken met argusogen naar Dordrecht. Daar lopen dagelijks stadswachten door de straten om hinderlijke obstakels uit de weg te ruimen. Ze schuiven reclameborden voor winkels opzij, verwijderen klakkeloos neergesmeten fietsen van de stoep en spreken foutparkeerders bestraffend toe. In Dordrecht bestaat respect voor de gehandicapten. STADSW/ duin- en bollenstreek paul de vueger De vaste plantenkwekers in de Duin- en Bollenstreek gaan ac tief de markt op om personeel te werven. Daarvoor hebben zij de hulp ingeroepen van het ar beidsbureau Lisse/Katwijk en uitzendbureau Luba. Met de kwekers, die zijn verenigd in de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie (WLTO), starten de bureaus een werkgelegenheids project onder het motto 'Wer ken in de vaste planten: een b (l)oeiend vak'. De teelt van vaste planten in de Duin- en Bollenstreek en omgeving is de laatste jaren sterk gegroeid. Tussen 1982 en 1991 is de oppervlakte zelfs ver dubbeld. De werkgelegenheid is ook toegenomen, maar het aan bod van werkzoekenden blijft achter. Daar moet het project verandering in brengen. Het project bevindt zich vol gens C. van der Zwet, directeur van het arbeidsbureau Lisse- /Katwijk, nog in een experimen tele fase. „We willen eerst in kaart brengen hoe groot de be hoefte aan personeel werkelijk is. Vanuit de WLTO is ons dui delijk gemaakt dat er een grote behoefte aan personeel is en dat de vaste plantensector extra aandacht behoeft. Aan de ande re kant hadden wij zelf dat pro bleem nog niet gesignaleerd. Met andere woorden: het viel tot nu toe nogal mee met het aantal vacatures, dat ons vanuit de vaste plantensector werd ge meld." Omdat, volgens Van der Zwet, „de werkelijke omvang van het probleem wel ergens in het midden zal liggen", wordt nu eerst bekeken hoe groot de be hoefte werkelijk is. Daarvoor worden individuele bedrijven benaderd. Als vast staat hoe hoog de nood, is gaan het ar beidsbureau en Luba proberen het probleem op te lossen. Dat gebeurt door het werken in de vaste plantensector te promo ten via publicaties in kranten en vakbladen, maar ook door werkzoekenden direct te bena deren. Volgens M. van Loenhout van de 'Vasteplantencommissie' van de WLTO wordt niet door mid del van hogere salarissen gepro beerd meer mensen voor een baan in deze sector te interesse ren. „De cao-lonen in deze sec tor liggen al behoorlijk hoger dan in veel vergelijkbare secto ren. Aan de beloning ligt hel dus niet in de eerste plaats." valkenburg dorith ligtvoet De gemeente Valkenburg hoopt 59 woningen te kunnen bouwen op het Hibé-terrein aan de Kat- wijkerweg. Maar veel goedkope huizen zullen er niet komen. Het terrein is vervuild met be ton en afval van kalkverbran- dingsovens. Om de sanering te kunnen betalen lijkt duurdere woningbouw, die meer geld in het laatje brengt, noodzakelijk. Ooit sprake de gemeenteraad de wens uit de helft van de hui zen op het Hibé-terrein uit vrije sector en de andere helft uit so ciale bouw te laten bestaan. Het CDA was vorig jaar de eerste partij die afstand nam van deze wens. De christen-democrati sche wethouder H. van der Na gel voorspelde een tegenvaller. „Het opruimen van die steen puist daar kost miljoenen en de provincie zal dat niet alleen kunnen betalen. Als we daar willen bouwen zullen er waar schijnlijk meer dure huizen moeten komen." De gemeente wil graag in 1994 of 1995 graag beginnen met het bebouwen van het Hi bé-terrein, dat als een troostelo ze steenklomp langs de Katwij- kerweg ligt. Een architect heeft inmiddels het eerste plannetje leiden hans koenekoop In Leiden is dat bepaald niet het geval. Mensen in een rolstoel of met krukken moeten vaak sla lommen door winkelstraten. Uitstallingen en stapels fietsen vormen heuse barricades. En brutale automobilisten pikken majr wat vaak de speciale par keerplaats voor invaliden in. Bij de verschillende organisaties voor gehandicapten in Leiden regent het klachten over het on doordachte verkeersgedrag van de Leidse burger. Stadswachten zouden in Lei- Volgens Hennie Kwik zijn wo ningbouwverenigingen nog steeds niet erg soepel op dit punt. „Het verschilt van vereni ging tot vereniging. Deze toe standen komen echter nog steeds veel voor, niet alleen in Zuidwest, maar in heel Leiden. En dat is jammer. Laten we wel zijn. die standaardkeukens stel len niets voor. Als je van plan bent een behoorlijke tijd in een huurwoning te blijven zitten, wil je iets beters. De mensen worden bovendien gek gemaakt door folders met mooie keu den dan ook zeker niet mis staan, menen consulent B. Dek kers en bestuursvoorzitter J. van Kleef van het Overleg Gehandi captenbeleid (OGL). „Neem de Haarlemmerstraat. Loop er op een willekeurig tijdstip door heen en je ziet met eigen ogen het probleem voor rolstoelers, slechtzienden en mensen die slecht ter been zijn", zegt Dek kers. Het OGL wil zich daarom sterk maken voor de introductie van stadswachten in Leiden. In de eerste plaatst moet de Leidse kens. Het is toch doodzonde dat zoiets weer moet worden afge broken". Niet alleen keukens, maar ook douches en bijvoorbeeld muren worden nog wel eens verlost van de standaard inrichting, die nog al eens Oosteuropees aan doet met verkeerde kleuren en enge kastjes. Maar dat kan dus een hoop ellende opleveren: ontmoedigend en je bent ge neigd om geen vinger naar het onroerend goed meer uit te ste ken. Gelukkig kan het ook anders. worpen voor op het uniform van de stadswachters. politiek worden wakkerge- schud. Van Kleef: „De gemeente Dordrecht kan uitstekend als voorbeeld dienen. De stads- Een woordvoerster van de Wo ningbouwvereniging Leiden meldt dat overnemen van bij voorbeeld een keuken best mo gelijk is. „Maar de regel is dat van tevoren toestemming wordt gevraagd voor een verandering. Soms wordt ondeugdelijk mate rieel gebruikt en wordt er bij voorbeeld een keuken aange legd die niet aan de normen voldoet. Dan moet de oorspron kelijke keuken weer terugko men. Als van tevoren wordt overlegd zijn wij echter graag bereid te adviseren over een wachten daar zijn vooral be doeld om mensen op hun ver keerde gedrag te wijzen. Ze kunnen niet verbaliseren, maar wel mensen aanhouden en ze aanspreken." Maar de stadswacht heeft meer voordelen. „De discussie over de sociale controle in de Leidse winkelstraten is nog al tijd actueel. Er is wel eens ge sproken over videobewaking, maar dat vond men te ver gaan. Stadswachten zijn een veel vriendelijker manier van bewa king. Mensen hebben dan niet onmiddellijk het gevoel dat ze van a tot z worden bekeken", zegt Dekkers. Behalve de ge handicapten, kunnen ook win keliers veel plezier beleven aan de stadswachten. „Denk daarbij aan het voorkomen van dief stallen en vernielingen. Voor dat werk heeft de Leidse politie nu bijna geen tijd." goede keukeninrichting en kun nen er afspraken worden ge maakt. Een nieuwe huurder kan de keuken dan best overnemen, mogelijk weer onder bepaalde voorwaarden", aldus de woord voerster. Er is dus nog hoop voor huurders, mits alle wo ningbouwverenigingen zich soepel opstellen. De keuken van je dromen zou anders gemakke lijk de hoofdrol kunnen spelen in een slopende nachtmerrie. Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 AGENDA WOENSDAG 24 MAART Leiden 'Europera'. muziektheater uitgevoerd door 200 amateurs, Pieterskerk, aan vang 20.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 25 MAART Leiden 'Nieuw Nederlands Peil' in Cult. Cen trum de X, Haarlemmerstraat, aan- De wijze waarop de Energie- en Watervoorziening Rijnlang (EWR) in Noordwijk te werk gaat, wekt ergernis in het plaat selijke gemeentehuis. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeen teraadsvergadering. Volgens de Noordwijkse wethouder van openbare werken, J. Willms, komt het veel te vaak voor dat de EWR te pas en te onpas stra ten openbreekt om kabels en leidingen aan te leggen. Van enige afstemming van klussen, ook met de gemeente, is vol gens de wethouder geen sprake. En zo komt het voor dat wegen in korte tijd een of meer keei worden opgebroken. Over de wijze waarop de ga ten weer worden gedicht was de wethoudrer al evenmin te spre ken. „Soms wordt de boel ge woon even snel dicht gedon derd. Het lijkt nergens op", aL- dus een geïrriteerde Willms. Op de vraag van de gemeenteraad waarom hij dan niet over deze kwestie met de EWR in overleg gaat, zei de wethouder: „Dat is allang gebeurd. Alleen de EWR komt toezeggingen vervolgens vang 20.30 uur Noordwijkerhout Open Podium Avond. org. The Folk- club, in 't Wapen van Noordwijker- hout, zelf spelen of luisteren, vanaf 20.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15 30 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16 00 tot 17.00 uur. Bestelbus Terre des Hommes De liefdadigheidsorganisatie Terre des Hommes is een bestelbus rijker. Een tafelgenootschap uit Den Haag, 'Tafel 54', bracht met een veiling van zeldzame wijnen het geld bijeen voor de bus, die de hulporganisatie zo hard nodig had. De Druppel, de winkel van Terre de Hommes aan de Lange Mare, krijgt steeds vaker grote meubels aangeboden voor de ver koop. Maar tot nu toe had de organisatie geen mogelijkheid tot ver voer van de kasten, tafels en banken. Terre des Hommes verwacht dat dank zij de bestelbus de opbrengst van de winkel, die ten goede komt aan kinderen in nood, zal t Paaltjes: het krachtigste middel bij het bestrijden van de parkeerproblemen sinds de uitvinding van het wiel. De binnenstad is ervan vergeven. Maar ook buiten de singels rukken ze op. De Stichting Leefbaar Zuidwest meldt dat er in de Montgomerystraat palenwoud hoogte van de Van P der Helmkade. In febniari werd de straat stevig onder handen genomen. Parkeerplaatsen werden heringedeeld, trottoirs opnieuw aangelegd en er kwamen paaltjes vanwege het onstuimige foutparkeren van de automobilisten. „Dat had best iets minder gekund", vindt Hennie Kwik van de Stichting. „Er zijn nog plekken genoeg in Zuidwest waar het plaatsen van dergelijke paaltjes hogere prioriteit heeft. Neem bijvoorbeeld het Vijf Meiplein, nabij de telefooncel en de snoepwinkel. Maar misschien zijn we wat dat betreft een roepende in de woestijn". De gemeente Leiden reageert snel op de kritiek van de Stichting. Na een telefoontje wordt meteen een man naar de plaats des onheils gestuurd. En inderdaad, er staan wat veel paaltjes op de plek des onheils, vindt ook ambtenaar A. van Dijk van de afdeling bestratingen. „Iemand is wat overijverig geweest. We gaan daar weer wat paaltjes weghalen", stelt hij. De resterende paaltjes blijken niettemin van grote waarde te zijn. Niet alleen om hel dubbel parkeren tegen te gaan, maar ook om te voorkonïen dat de stoep door het gewicht van de auto's verzakt. „We kunnen anders wel aan het herstraten blijven. De stoep ligt vlak langs het talud van een sloot en heeft weinig steun. Mensen die de korfbalterreinen bezoeken en hun auto op de stoep parkeren, zodat ze minder ver hoeven te lopen, veroorzaken op die manier schade. De paaltjes leveren dus een flinke kostenbesparing op", aldus Van Dijk. Of de overtollige paaltjes elders in Zuidwest zullen worden ingezet is nog niet bekend. Toch jammer dat de automobilist alleen de taal van de paal verstaat en en dat de stad alleen door rijen palen van asociaal parkeergedragkan worden verlost. Misschien is dat gemene lage paaltje, dat de auto van onderen openhaalt omdat de automobilist het vaak niet ziet, nog de beste oplossing. Het valt minder op en de wildparkeerder heeft gelijk zijn straf in de vorrrt van autoschade te pakken. Keuken Wie kent het verhaal niet: het echtpaar dat een prachtige keu ken in de huurwoning aan brengt die vele duizenden gul dens kost, vervolgens verhuist en van de woningbouwvereni gingen te horen krijgt dat de keuken in oorspronkelijke staat moet worden teruggebracht. De keuken wordt gesloopt, op kos ten van de bewoners of door de bewoners zelf en het armoedige standdaardkeukcntje wordt weer aangebracht. De volgende bewoner breekt dit weer af, en bouwt weer een fraaie keuken. Een staaltje kapitaalsvernieti ging waar de honden geen brood van lusten. De Montgomerystraat: een oerwoud van paaltjes. De VW in Lisse heeft protest aangetekend tegen de S-sta- tus die haar door de overkoe pelende Algemene Neder landse Vereniging van VW's (ANWV) is toebedeeld. Lisse had de A-status verwacht en ziet het besluit van de ANWV als een degradatie. „We heb ben daarom de ANWV ver zocht het besluit in herover weging te nemen", aldus voorzitter C. van der Zwet. De VW's in Nederland worden met ingang van dit jaar verdeeld in drie soorten: A-kantoren, S-kantoren en folderservicepunten. De A- kantoren zijn volstrekt zelf standig, hebben een eigen di recteur en fungeren als een soort 'hoofdkantoor' voor de S-kantoren en folderservice punten in de buurt. Zo is de VW van Noordwijk een A-kantoor waarbij de wat kleinere S-kantoren van Hille- gom en Noordwijkerhout zich hebben aangesloten. Fol derservicepunten zijn bij voorbeeld gevestigd in Sas- senheim en Voorhout. Aanvraag Lisse had bij de ANWV een aanvraag ingediend om zelf standig A-kantoor te worden. Voorzitter Van der Zwet: „Wij vinden dat we daar recht op hebben. We zijn immers altijd een 1-kantoor geweest, dat zelfstandig volledige service verleende aan de toeristen en de eigen bevolking. Daar komt nog bij dat we tegen woordig ook ANWB-verkoop- punt zijn." Van der Zwet erkent dat de wens van Lisse om de A-sta- tus te hebben, mede op emo tionele gronden is gestoeld. „De gemeente Lisse voelt zich, niet ten onrechte, op meerder gebieden een cen trumgemeente in de streek. Daarbij hoort ook een vol waardige VW en niet een kantoor dat moet aanleunen tegen een ander A-kantoor en een stukje dienstverlening bij een ander moet inkopen. Het is net als met een onderne ming: als die geen onafhanke lijkheid heeft, voelt-ie zich ge remd. Met die S-status krijgt Lisse een soort brevet van on vermogen. Alsof we ons tentje zelf niet kunnen, runnen." Om toch de begeerde A-sta tus te krijgen, is de ANWV gevraagd Lisse in elk geval een voorlopige A-erkenning te geven. Van der Zwet: „Als je een spreekwoordelijk meet- latje er naast legt, komen we een paar milimeters ie kort om A-kantoor te zijn. Wij zeg gen: maak ons dan nu voorlo pig toch een A-kantoor en geef ons een jaar de gelegen heid ervoor te zorgen dat we aan alle voorwaarden vol doen. En geef ook aan welke voorwaarden dat zijn. Want mij is van de ANWV nog steeds niet duidelijk gewor den op welke gronden ons verzoek is afgewezen." VRIJE TIJD Vrijwilligerswerk Voor ouderen vanaf 55 jaar wordt vrijdag 26 maart een im formatiemiddag over vrijwilli gerswerk gehouden. Lia Dick- hoff geeft met behulp van een spel uitleg over de werkwijze van de vrijwilligerscentrale. De heer Cebol vertelt over Het Gil de in Leiden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij buurt huis Matilo (telefoon 412515). Dansvoorstelling In het Tuya-lokaal wordt zater dag 27 maart een Zuidameri- kaanse dansvoorstelling gehou den. De voorstelling in het Tuya-lokaal in de Kaasmarkt- school aan de Koppenhinksteeg 13 begint om 20.30. Een kaartje kost tien gulden, voor kinderen tot 12 jaar is de toegang gratis. Bingo In buurthuis Cornels Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a wordt vrijdagavond 26 m een bingo-avond gehouden. Aanvang 20.15 uur. Prestatieloop Vanuit buurthuis Matilo aai Zaanstraat 126 wordt zaterdag 27 maart een voorjaarsloop ge houden. De afstanden zijn 2,5, 5, 10 en 15 kilometer. Belang stellenden kunnen zich voor dc ze prestatieloop inschrijve vanaf 10.00 uur in het buurt huis. De start van de loop is 11.00 uur. De kosten bedragen 3,50 gulden. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18