Leiderdorp moet kermis verplaatsen 'Sloop is ontzettend zonde' Vervoer masten is een 'routineklusje' Partycentrum kan in Oegstgeest geen kant meer op Regio WOENSDAG 24 MAART 1993 1-161417. PLV -CHEF Commissie geeft tegenstanders gelijk De Leiderdorpse kermis mag volgende maand niet op de Laan van Ouderzorg worden gehouden. De bewoners die de vergunning aanvechten, hebben gelijk gekregen van de commissie beroep en bezwaar van de gemeente. Het lunapark moet maar verkassen naar de hoek Acacialaan- /Hoogmadeseweg, zo meent de commissie. Gemengde reacties op verdwijnen pand Schoolstraat LEIDERDORP ROY KLOPPER In een rapport over de kwestie veegt de commissie de vloer aan met de procedure rond de kermis. Allereerst wordt de ge meente een procedurefout ver weten. Wie een vergunning ver leent, moet ook een locatie aan wijzen, zo meent de commissie. Dat is nooit gebeurd. Verder kraakt de commissie de reden waarom de kermis steeds maar op de Laan van Ouderzorg terugkomt. Het par keerterrein bij De Does, waar de attracties voorheen stonden, is volgens de gemeente onge schikt voor de kermis. Dit is te wijten aan een herinrichting waarvoor de gemeente zelf het initiatief nam, aldus de com missie. Beroep en bezwaar noemt het 'onaanvaardbaar' dat de overheid beloftes aan bur gers intrekt als ze in de proble men komt door eigen handelen. De commissie is van oordeel dat de kermis beter naar de Acacialaan Hoogmadeseweg kan. Ze verwerpt het college standpunt dat op die locatie meer mensen te lijden hebben van overlast dan op de Laan van Ouderzorg. Verder verwijst ze het college-standpunt dat een kermis aan de Hoogmadeseweg ingrijpende verkeersmaatrege len zou vprgen, naar de prullen mand. B en W komen lelijk in de knel door dit oordeel. In de plannen voor de omgeving van de Houtkamp is ruimte gescha pen voor kermisattracties langs de Laan van Ouderzorg. Het is dan ook de vraag wat het colle ge doet met de uitspraak van de commissie beroep en bezwaar. In het verleden kregen de om wonenden ook al eens gelijk, maar liet de gemeente de ker mis gewoon doorgaan. De omwonenden hadden toen naar de Raad van State kunnen gaan, maar kwamen in tijdnood omdat de kermisat tracties bij wijze van spreken al onderweg waren toen de uit spraak kwam. Nu dringt de tijd opnieuw, Koninginnedag na dert met rasse schreden. Woordvoerder J. Kok van de omwonenden was niet bereik baar voor commentaar. VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Het tegeltje in de voorgevel ver raadt het bouwjaar van het pand op nummer 158-160 aan de Schoolstraat: 1914. Aan de buitenkant lijkt het gebouw pri ma in orde: zo op het oog is het niet verzakt, zit het goed in de verf en prijkt het stenen sier- hekje nog fier bovenop de gevel. De bouwkundige staat van het pand is volgens eigenaar de Ra bobank echter zo slecht, dat aan ^sloop niet valt te ontkomen. Het is het zoveelste oude pand in de Schoolstraat dat on der de slopershamer wordt ver morzeld. Sommige voorbijgan gers reageren verbijsterd. „Sloop? Wat vreselijk. Je kan het pand toch hartstikke leuk op knappen. Wat willen ze dan? Zeker weer een nieuw pand dat niet te verhuren is, zoals dat ZOETERWOUDE GERRY REPEL Het doorgaande verkeer op het Industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude wordt geregeld opgehouden. Voorbijgangers blijven staan en kijken vol ont zag en enigszins beducht naar die twee enorme joekels van masten die door een hoogwer ker op een wagen worden gela den. Het is een heel karwei om twee masten van 32 en 40 meter lang op een speciale wagen te plaatsen. De klus begint al om half ne gen 's ochtends en pas om een uur of twaalf zullen de masten op de ponton in de Rijn bij Ha- zerswoude liggen. Vandaar gaat het transport verder over het water naar de eindbestemming Lemmer. Zes personeelsleden van het Zoeterwoudse bedrijf Brasker Mastenmakerij hebben bijna drie maanden gewerkt aan de lange houten masten. „Dit was echt een unicum", zegt een van de mastbouwers. „Alles wat hierna komt valt in het niet bij deze klus. Maanden van scha ven, schaven, lijmen en weer schaven. Zoiets zullen we niet snel weer onder handen krij gen." Voor de bouw van deze uit zonderlijke masten moest Bras ker zijn werkplaats met vijftien meter verlengen. „De normale mastmaten zijn vijftien tot twintig meter, dus we hebben een paar magazijncontainers achter de werkruimte moeten plaatsen. Het is zeer specialis tisch werk en er wordt alleen gebruik gemaakt van de beste kwaliteit hout." Het hout voor deze masten is naaldhout van de Oregon-pine en komt uit Noord-Amerika en Zuid-Cana da. Zeiljacht De twee kolossale houten mas ten zijn bestemd voor het zeil- glazen geval waar eerst bakker Groenenwegen zat. Het is geen gezicht", vindt een roodharige voorbijgangster. Niet iedereen reageert ge schokt. Onder het afdak van de naastgelegen Rabobank aan de Schoolstraat wacht Piet Drillen burg (67) op zijn kameraden. Elke middag staat hij er te pra ten met tien, vijftien man van zijn eigen leeftijd. Als het warm is, zitten ze op een bankje ver derop. Drillenburg heeft de Schoolstraat in de loop der ja ren zien veranderen. Het deert hem niet. Want vroeger is ge weest. Ook het pand op'num- jacht 'The White Heather' dat al enkele jaren dienst doet als cruiseschip. Tijdens een cruise, anderhalf jaar geleden, raakte het schip in het Caribisch ge bied in een storm eri verloor daarbij de mast, de zeilen en de touwen. Vorig jaar is het schip naar Nederland vervoerd om het geheel in de oude staat te restaureren. De Zoeterwoudse firma sleepte de order voor de masten in de wacht. „Dat is een leuk klusje dacht ik", zegt directeur A. Brasker. „Ik wist dat mijn vader 32 jaar mer 158-160 zegt hem niks. „Laten ze het maar tegen de grond rammen. Ik hou van ver anderingen, van nieuw, van op knappen." Gelaten De reacties van de Voorscho- tense politiek zijn over het alge meen gelaten. De grootste zorg van de meeste politici is niet zo zeer de sloop, maar wat ervoor in de plaats komt. Daarover hebben zij geen zeggenschap. Meer dan in het verleden zou den het college van B en W en de welstandscommissie erop moeten letten, dat de nieuw- geleden ook zo'n grote klus had geklaard. Maar toen ik hem ver telde dat ik de opdracht had voor twee masten, waarvan een van 40 meter lang, merkte hij op dat die van hem nog twee meter langer was. Hij werkte in die tijd bij Van der Neut in Al phen, tot vorig jaar onze groot ste en enige concurrent op het gebied van mastenbouw." En van 'bouw' kun je wel spreken in dit geval. De mast van 32 meter weegt 1400 kilo en die van 40 meter heeft een ge bouw het karakter van de straat niet verder aantast, is de alge mene opvatting. Alleen D66-fractie-voorzitter Y. Molenkamp blijkt zeer ver bolgen over de sloopplannen, al beseft ze dat de eigenaar in zijn recht staat. „Het is ontzettend zonde, ook al is het geen hoog waardige architectuur. Met el kaar geven dergelijke panden wel karakter aan de straat." Ze is bang dat van de oude School straat in Voorschoten straks niets overblijft. „Ik houd mijn hart vast voor de toekomst. Het gaat van kwaad tot erger." Groen Links-raadslid S. Harlaar wicht van 2000 kilo. Alles bij el kaar goed voor zo'n 485 vier kante meter zeil. Het verplaat sen van de masten is dus een niet alledaagse gebeurtenis. Onhandig Voor transportbedrijf Van der Meyden uit Koudekerk, dat*ge specialiseerd is in onhandig ver voer, was dit karwei gewoon een routineklusje. „We zijn wel wat gewend", zegt transportlei der A. van der Heiden. „Ik kom van tevoren even om de situatie te overzien. Voornaamste is: vindt dat de Rabobank te ver gaat. „Ze zouden op zijn minst de voorgevel kunnen laten R. Kühn, voorzitter van de vereniging van winkeliers in het dorpscentrum, zegt het jammer te vinden dat weer een oud pand uit de Schoolstraat ver dwijnt. „De winkeliers zouden ook liever zien dat het authen tieke in de Schoolstraat blijft behouden. Maar ik kan me voorstellen dat de eigenaar daar anders over denkt. Want het is een oud pand dat niet meer rendabel is." Ook C. Bonnema, secretaris van de Stichting Leef baar Voorschoten denkt in die trant. „We betreuren het in het algemeen dat oude panden ver dwijnen. Maar niet alles wat oud is, kun je bewaren. Anders zou je de vooruitgang afrem men." hoe krijgen we het gevaarte over de kruispunten. Maar het lukt altijd." Het verkeer op de Rijndijk wordt hier en daar tegengehou den zodat de kolos zijn draai - over de hele breedte van de weg - kan maken. Maar eenmaal op de weg rijdt de wagen gemakke lijk een gangetje van 80 kilome ter. In Hazerswoude ligt de pon ton klaar waarop de masten worden overgeheveld. Van der Heiden: „Nog een klein uurtje en ook dit Idusje is weer ge klaard." Oranjevereniging: weinig klachten LEIDERDORP* De Oranjevereniging Leiderdorp, organisator van de kermis, meent dat slechts 'een paar' omwonenden van de Laan van Ouderzorg klagen over overlast. „De meeste mensen hebben helemaal geen moeite met die paar dagen kermis voor deur. Sterker nog: ze zijn blij dat er hier eens wat gebeurt", aldus voorzitter B. Kemer van de Oranjevereniging. Hij meldt dat zijn vereniging bij eerdere discus sies over de kermis zelfs opmerkelijk veel nieuwe leden kreeg uit de buurt van de Laan van Ouderzorg. Kerner is teleurgesteld over de uitspraak van de commissie be roep en bezwaar, die bepaalde dat de kermis moet verdwijnen van de huidige stek. „Wij vinden deze locatie de beste." Kerner trekt een vergelijking met Leiden en Delft om te illustre ren dat de omwonenden van de kermis wel erg intolerant zijn. „In beide steden staat de kermis ook midden tussen de bebouwing. Daar accepteren de mensen een paar dagen herrie. We wonen nou eenmaal niet op de heide." De locatie aan de Acacialaan, die de voorkeur geniet van de commissie beroep en bezwaar, is volgens Kerner verre van ideaal. „Er is daar geen harde grond, zodat je daar met ijzeren onderplaten moet werken." Voorts vreest Kerner gevaarlijke verkeerssituaties bij de Hoogma- deseweg/Acacialaan. „Er loopt een busbaan langs en het gewone verkeer rijdt er niet bepaald langzaam. Beetje gevaarlijk voor een kermis die zich toch vooral op kinderen richt." De wagen heeft de hele breedte van de weg nodig, maar het gaat allemaal predes. Twee masten van 32 en 40 meter lengte en samen goed voor 3400 kilo hout gingen maar nauwelijks door de bocht foto hielco kuipers Einsteinlaan Voorschoten geen 'racebaan' De Professor Einsteinlaan in Voorschoten wordt geen voor- rangsweg. Ondanks de aankon diging in het collegeprogramma dat 'alle geasfalteerde hoofd- en verbindingswegen tot voor- rangsweg worden bestemd' meent verkeerswethouder J. van de Poel dat voor de Professor Einsteinlaan een uitzondering moet worden gemaakt. Wel moet hij hierover nog overleg voeren met zijn collega-wet houders. Dat zei Van de Poel gisteren bij zijn bezoek aan basisschool De Vliet aan de Professor Ein steinlaan, waar hij een petitie kreeg aangeboden van tegen standers van de voorrangsweg. Zijn toezegging is een opluch ting voor kinderen, ouders en leerkrachten van de school, want zij vinden de doorgaande weg nu al gevaarlijk genoeg. „Je moet soms halsbrekende toeren uithalen bij het oversteken, om dat er zo hard wordt gereden. Wordt het een voorrangsweg dan krijg je echt een racebaan", aldus directeur J. Versieyen. Ongelukken zijn er volgens hem nog niet gebeurd. „Wel van die bijna-ongelukken. Waarbij je denkt: Jeetje, dat is nog nét goed gegaan." Concert harmonie VOORSCHOTEN De Voorschotense Harmonie geeft zondag 28 maart een con cert in het Ambachts- en Bal juwhuis aan de Voorstraat in Voorschoten. Aanvang 12.30 uur. De toegang is gratis. Eigenaren La France mikken nu op overname bestaande zaken Het Hillegomse partycentrum Treslong overnemen. Een soort gelijk, nog geheim object in Rotterdam. Het partycentrum 'La France' in Oegstgeest al maar verder uitbouwen. De ha ven van Marseille nabouwen. En, de grote droom, het station Gare du Nord kopiëren.. Zo hebben de twee Leidse ex- studenten bedrijfskunde Luuk van der Zon en Ton Kooloos nog wel meer wensen op hun lijstje staan. Ze zullen niet met alle pijlen raakschieten, maar dat hoeft niet, 'want we hebben er genoeg op onze boog'. De ei genaren hebben inmiddels acht man in vaste dienst en 40 part timers op de loonlijst. En dat voor een 'uit de hand gelopen hobby'. Kooloos: „We hebben het nooit zo bedoeld. Maar we verzorgen nu 300 partijen per jaar en je zit op een gegeven moment tot aan het plafond. Het groeit ons hier boven het hoofd. We zitten barstensvol en kunnen in Oegstgeest letterlijk geen kant meer op. Ons eigen kantoor bijvoorbeeld is ook al opgeofferd." Kooloos praat (heftig) in de stek waar zijn compagnon en hijzelf vijf jaar bloed, zweet en tranen achter de rug hebben én waar, los van het arbeidsloon, inmiddels anderhalf miljoen gulden in is geïnvesteerd. 'La France' ligt pal achter een kerk en het bijbehorende kerk hof op het hoekje van de Rhijn- geesterstraatweg. Ooit werd het complex dan ook gebruikt als koffieruimte bij begrafenissen. Maar dat gegeven mag de pret beslist niet drukken. Bij toeval kregen Kooloos en rommelmarkten af en we kijken overal rond"). Algehele filosofie is dat er loop in de avond moet zitten. De feestganger moet vooral niet de kans krijgen de hele avond aan één tafeltje te blijven zitten, dat is statisch en dus een ramp. Verbouwing Behalve van feesten weet het duo inmiddels alles van verbou wen. Vorig jaar verrees op het pleintje voor het partycentrum nog een zaal. En aan een gron dige verbouwing van de groot ste zaal (capaciteit 220 man) wordt momenteel de laatste hand gelegd. „We moesten wel, want na vijf jaar intensief fees ten moest er weer wat gebeu ren. Stilstand is achteruitgang". Maar verder kunnen ze er geen kant meer uit, want het com plex ligt ingebouwd. Echt uit bouwen kan alleen nog aan de kant van Van Wijckerslooth, maar daaraan kleven proble men over de ontsluiting en het parkeren. Problemen die Kool oos met het organiseren van busarrangementen hoopt op te lossen. Maar daarmee is zoveel tijd gemoeid dat de heren liever op overname van bestaande za ken mikken. Zoals Treslong in Hillegom. „Maar ook anders oortige zaken, hetzij met de on dernemer samen, hetzij eigen handig". Kooloos: „We gaan dóór. We kunnen niet meer stoppen. Kijk, als we van tevoren hadden ge weten hoeveel uren je per dag met zoiets bezig bent, dan zinkt de moed je in de schoenen. Maar nu het zo is gelopen, nu zijn we klaar voor verdere ex pansie." Van der Zon het complex in handen. Beiden zwalkten wat rond in de horecawereld toen ze op hun huidige pleisterplaats stuitten. Dat was toen nog niet meer dan een vervallen party centrum. De doctorandussen begonnen met kale zalen en een lege agenda, maar in de loop van de afgelopen jaren wisten de voormalige studenten een aantal ruimtes te creëeren waar de partyganger zich in heuse Franse sferen kan wanen. (Waarom Frans? Kooloos: „Omdat je met dat thema alle kanten op kunt plus dat het een stukje herkenning van de va kantie oplevert1'). Er zijn bij voorbeeld in de bistro (bere kend op 150 man) knusse plein tjes gebouwd, aan de kanten af gebakend met kleine winkeltjes waar hongerige partygangers al le mogelijke Frans-aandoende gerechten kunnen opscheppen. Er staan mobiele discobars en karaoke-inslallaties. Her en der zijn barretjes gebouwd: zelf tap pen mag, nee. moet. Overal snuisterijen en gekke wandver sieringen („We struinen alle Luuk van der Zon (links) en Ton Kooloos in een van de feestruimten van hun partycentrum in Oegstgeest. 'We gaan r meer stoppen. College wil uitstel sloop Het Voorschotense college van B en W heeft een drin gend beroep op de Rabobank gedaan om de sloop van het pand 158-160 aan de School straat uit te stellen. „We wil len dat eerst een nieuw- bouwplan wordt ingediend en dat er dan pas over sloop wordt gepraat", aldus wet houder J. van de Poel. Het college is bang dat er anders lange tijd een gat in de Schoolstraat blijft. Van de Poel heeft echter geen instru menten om de Rabobank tot uitstel van de sloop te dwin gen. Hij kan dus slechts ho pen dat zijn verzoek wordt gehonoreerd. Overigens zegt Van de Poel de sloop te betreuren. Maar hij denkt dat het onvermijde lijk is, gezien de bouwkundi ge staat waarin het pand ver keert. Hij voegt eraan toe dat B en W de sloop niet kunnen tegenhouden, al zouden ze dat willen. Het pand 158-160 is geen monument, de straat is geen 'beschermd dorpsge zicht'. Volgens de huidige bouw verordening hoeft de eige naar van een dergelijk pand geen slooppvergunning aan te vragen. Hij is alleen ver plicht om de gemeente een 'kennisgeving' te sturen waarin de sloop wordt aan gekondigd. De gemeente kan op haar beurt wel eisen stel len aan de manier van slo pen, het opruimen van het puin en dergelijke. Politie bestraft wangedrag van automobilisten WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft gistermiddag tussen vijf en zes uur bij een controle op de krui sing Landscheidingsweg/Wii- tenburgerweg vier automobilis ten bekeurd die op de verkeerde rijstrook reden. Omdat op de rijstrook voor linksaf een file stond, reden deze mensen op de rijstrook voor rechtdoor, om dan midden op de kruising nog linksaf te slaan. De politie gaat hier in de toekomst vaker op controleren. Besluit over Doesgebied is rechtmatig LEIDERDORP Het besluit dat er in het Does- gebied in Leiderdorp niets mag worden gebouwd of veranderd, is rechtmatig. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling rechtsgeleerdheid van de uni versiteit van Amsterdam. De universiteit heeft het Kroonbe- sluit van eind 1990, dat het Doesgebied onveranderd moet blijven, onder de loep geno- Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de provincie, de. Gevulei (een samenwer kingsverband van gemeenten) en de gemeente Leiderdorp. Het Doesgebied was aangewe zen als stortplaats voor afval. Lr waren al wegen aangelegd toen bleek dat de provincie een pro cedurefout had gemaakt. Het Doesgebied werd daarop als stortplaats ontmanteld. Naar nu blijkt terecht. De komende tijd wordt er voor het gebied een nieuw bestemmingsplan vast gesteld waarin de status quo wordt bevroren. VRIJE TIJD Onderkoeling Onder de titel 'Onderkoeling en wat daartegen te doen is' houdt de stichting Zeilvaart Warmond op donderdag 25 maart een le zing. Daarnaast worden ook de film 'Overleven op zee' en een film over het vliegkampschip Karei Doorman vertoond. Aan vang 20 uur in 't Meerpunt aan de Warmondse Dorpsstraat. Oud papier De Zoeterwoudes Drumfanfare de Rijntamboers gaal zaterdag 27 maart weer de straal op en de wijk in om oud papier en vodden op te halen. De op brengst gaat in de 'pot voor nieuwe uniformen'. Het opha len begint om 9.30 uur. Brengen kan ook: tot 13 uur op het par keerterrein van de Eendenkooi.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17