'Meer conservatieven een ramp' R> Kerk Samenleving Susteren houdt vrome traditie in ere Seksuele voorlichting BMB Anglicaanse bisschoppen komen op voor democratie 'Gezin weer centraal in Latijns-Amerika' sbhily lm WOENSDAG 24 MAART 1993 i die r .Der tiek speelde toen natuurlijk nog een grote rol." Niet lang daarna kreeg het ambt ook inhoudelijk aantrek kingskracht. „Het moet toch een sterke motivatie zijn geweest. In 1963 ging ik naar de middelbare school. Mijn vader werkte bij de Katwijkse gemeentebedrij ven. In ons milieu was het eigenlijk ongewoon dat je doorleerde. Mijn ouders werden er in de familie op bevraagd of het hen in de bol geslagen was. Ik herin ner me nog goed (ik hoor het hem nog zeggen) dat mijn vader zei: 'longen, als jij echt dominee wilt wor den, kun je het ook!' Dat was in de tijd dat ik als ventje van nog geen dertien de Dortse Leerregels aan mijn ouders uitlegde." Jan Hoek (3) Aan de roeping heeft Hoek nooit getwijfeld. „Het ge beurde gewoon, ledereen in het dorp wist dat ik die weg zou gaan. jan Hoek is pas veertien, maar hij wordt do minee. Ik hield dus de inlei ding op de jaarvergadering van de IV (jongelingsvereni ging). Dat soort dingen. Op mijn twintigste waren de mensen verbaasd dat ik nog steeds niet beroepen was." Of hij ermee gepest is? „Het is niet altijd prettig om tijdens je middelbare schooltijd voor dominee te worden uitgemaakt. Ik zat op het christelijk lyceum in Leiden en als Katwijker stond je toch al een beetje op het tweede plan." Het als een roeping erva ren van het ambt, schepte ook verplichtingen. Hoek mocht zijn talent niet in de grond stoppen. Als anderen tijdens de Godsdienstles hun huiswerk voor andere vakken maakten, schreef Hoek zich blauw en kreeg als enige een tien. „Ik was vrij strijdbaar. Als de leraar Nederlands pleitte voor een nieuwe psalmberijming, sprong ik daar als een Si mon Petrus bovenop." REDACTIE: DICK VAN 0 UIT DE KERKBLADEN .Jan Hock (1) De in Katwijk geboren en getogen dr. J. (Jan) Hoek staat de laatste weken volop in de belangstelling. De huidige predikant van de Gereformeerde Bondsge- meente in Veenendaal, de vice-voorzitter van de Her vormde Synode en de schrijver van hel boek 'Ge loven, de twijfel te boven' wordt over de meest uit eenlopende onderwerpen door de media aan de tand gevoeld. In het kerkelijk opipieblad Centraal Week blad gaat het dit keer eens niet over het Samen op Weg-proces of zijn strijd te gen de vrijzinnige opvattin gen van prof. dr. H.M. Kui- tert. Nee, de eerste vraag luidt hier: Heb je altijd do minee wilJen worden? Het antwoord van Hoek is ver rassend. „Nee, toen ik een jongen was wilde ik graag sportverslaggever worden. Onderweg naar school ver sloeg ik, om te oefenen, een etappe van de Tour de France. Later schoolmees ter. Pas op mijn dertiende wist ik dat ik dominee wilde worden." Jan Hoek (2) Een belangrijke inspiratie bron voor hem was domi nee W.L. Tukker. „Een stati ge man die mijlenver boven je stond, maar ik vond dat prachtig. Er ging iets groots SUSTEREN ANP Het Limburgse Susteren beleeft van 20 augustus tot en met 5 september weer zijn zevenjaar- lijkse Heiligdomsvaart. Bij deze traditie, die teruggaat tot het jaar 1447, worden de heiligen van het oude Suestra op een bij zondere wijze vereerd. Heiligdomsvaarten worden nog in enkele steden gehouden, onder meer in Maastricht, Aken, Tongeren en Hasselt. Het woord is afgeleid van vaart of tocht naar de heiligdommen. Het hei ligdom van Susteren is de uit de tiende eeuw daterende Sint Amelbergakerk. Al eerder bezat Susteren een kerk die deel uitmaakte van de eerste Benedictijner abdij van Nederland. Tot de bouw hier van besloot bisschop Willibror- dus in 714 toen hij een schen king kreeg van Pepijn van Her stal. De kerk van Susteren bezit na de Sint Servaaskerk in Maas tricht en de Dom in Utrecht de meest uitgebreide religieuze verzameling kunstschatten van Nederland. Daaronder bevin den zich kostbare reliekschrij nen van de Heilige Gregorius en Albricus plus Amelberga Bene- dicta en Cecilia. Tijdens de Heiligdomsvaart worden deze relieken dagelijks getoond en op zondag 29 au gustus rondgedragen in een luisterijke reliekenstoet met meer dan duizend deelnemers. De opening van de Heiligdoms vaart wordt op 20 augustus ver richt door mgr A. Castermans. hulpbisschop van Roermond. De sluiting vindt plaats op 5 september en wordt verricht door kardinaal A.j. Simonis, aartsbisschop van Utrecht. WARSCHAU DPA De primaat van de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Polen, kardi naal Josef Glemp, is tegen seksuele voorlichting op scho len. Seksuele voorlichting op scholen is volgens Glemp be doeld om kinderen de 'twijfel achtige verworvenheden van seksuologen bij te brengen'. Voorzitter P. Jansen van Mariënburgvereniging niet optimistisch over bisschopsbenoemingen ,,Het zou een ramp zijn voor de Nederlandse kerk provincie als het episco paat uitsluitend zou wor den aangevuld met conser vatieve bisschoppen in de lijn van Gijsen, Bomers en Ter Schure. Ik denk dat mensen nog minder geïn teresseerd zouden zijn in de kerkprovincie als geheel dan nu al het geval is." ROOSENDAAL JAC DE WINTER Aan het woord is dr. P. Jansen, landelijk voorzitter van de Ma riënburgvereniging en in het dagelijkse leven rector van het Norbertus-lyceum in Roosen daal. De Mariënburgvereniging, de grootste participant van de Acht Mei Beweging, ontstond in 1983 uit een oproep van een aantal vooraanstaande katholie ken dat zorgen had over het functioneren van de bisschop pen. Ze wilden de apathie in de kerk doorbreken. Sindsdien hebben zich over heel Neder land Mariënburgafdelingen ge vormd. Jansen volgde in 1987 prof. dr. G. Staal uit Utrecht als voorzitter op. De Mariënburgvoorzitter vindt pluriformiteit een gegeven waarmee je moet kunnen leven en dat je moet kunnen terug zien in het bisschoppencollege. „Als dat, zoals nu bij het heen gaan van de bisschoppen Ernst, Gijsen en Bar geheel verdwijnt, is dit een slechte zaak voor de Nederlandse kerkprovincie". Jansen zegt om'die reden ook bang te zijn voor de gevolgen van conservatieve benoemin gen. Hij gelooft niet in extremen als bisschop Gijsen. „Maar ik ben ook niet opti- "ij,,: Wimmlêij'' Dr. P. Jansen: „Als er straks geen bisschoppen groepering eigenlijk afgeschreven." zijn met wie progressief Nederland een zinnig gesprek kan v mistisch", zegt hij. ,AJs ik kijk naar wat er in Rome gebeurt en naar wat er in de hele wereld aan bisschopsbenoemingen plaatsheeft, dan vrees ik dat de lijn die Rome heeft uitgezet consequent wordt doorgezet. Voor veel gelovigen zou dat niet slechts heel jammer zijn, maar zelfs niet te verteren." Volgens Jansen hebben de mensen van zijn vereniging wel degelijk behoefte aan contact met de bisschoppen. „De kerk gaat ons ter harte en we willen erin blijven. Voor ons is het be langrijk te weten dat in de lei ding van de kerk mensen zitten die het gesprek gaande willen houden met hen die over som mige dingen een afwijkende mening hebben. Het geeft het gevoel dat je niet wordt afge schreven. Als er straks geen bis schoppen meer zouden zijn met wie progressief Nederland een zinnig gesprek kan voeren, voel je je als progressieve groe pering eigenlijk afgeschreven. Dat is zeker niet onze bedoe ling", aldus Jansen. Jansen zegt het vertrek van mgr. Bar zeer te betreuren. „Hij was voor ons een belangrijke gesprekspartner, die ervan over tuigd was dat datgene wat de Mariënburgers voorstaan niet tegen de kerk gericht is, maar dat we daarmee de kerk vooruit willen helpen. Hij was ondanks soms tegengestelde opvattingen overtuigd van onze integere in tenties", aldus Jansen. „De ge sprekken met mensen uit onze afdelingen in zijn bisdom waren soms hard en to the point, maar de bisschop toonde zeker ook begrip en openheid naar onze vereniging toe. Mgr. Bar schreef mensen niet af en dat heb ik al tijd in hem gewaardeerd." JOHANNESBURG ANP Anglicaanse bisschoppen uit Zuidelijk Afrika hebben de dic tatoriaal geregeerde landen in deze regio opgeroepen voor de democratie te kiezen, verkiezin gen uit te schrijven en de wil van het volk te eerbiedigen. De bisschoppen uit Angola, Mozambique, Zuid-Afrika, Na mibia, Lesotho en Swaziland vragen de internationale ge meenschap druk uit te oefenen om het democratisch proces te stimuleren. Zij waren de afgelo pen week in de buurt van Jo hannesburg bijeen onder lei ding van aartsbisschop Des- mond Tutu. Religieuze organisaties zou den volgens de bisschoppen niet als onderhandelaars, maar minstens als mens de kerkleden het proces van democratisering moeten volgen. De bisschoppen maken zich zorgen over de toenemende corruptie in Zuid-Afrika, die 'in strijd is met het christelijk ge loof en met de waarden van het koninkrijk van God. Het be staan ervan is in strijd met het geloof dat we belijden en waar we voor staan'. Zij beschuldigen president F.W. de Klerk en an dere leden van de regering er van te weinig tegen de corruptie te ondernemen. „In landen waarmee we graag vergeleken zouden willen worden, worden ministers ter verantwoording geroepen, als er sprake is van ernstige corruptie. In Zuid-Afri ka worden ze beschermd." VATICAANSTAD KNA De Latijnsamerikaarise bis schoppen willen zich versterkt inzetten tegen voorbehoeds middelen en abortus. In de slotverklaring van de voorzit ter van de bisschoppelijke commissie voor de familie van de Latijnsamerikaarise bis schoppenconferentie wordt gewezen op het grote belang van inzet voor de fundamen tele waarden van de familie en het leven. Ook zouden er in l^tijnsa- merikaanse landen handboe ken moeten komen waarin ouders en opvoeders worden voorgelicht over de waarde van het huwelijk, de familie, het leven, de liefde en de seksualiteit. Belangrijk is even eens dat de door de media ge propageerde 'familie- en le vensvijandigheid' aan de kaak wordt gesteld. Noodzakelijk is een ernstige dialoog met poli tici en wetgevers over de tot standkoming van wetten die het gezin en het leven be schermen. De Latijnsamerikaanse bis schoppen spraken in Rome op uitnodiging van de pauselijke raad voor het gezin over 'fami lie. leven en herevangelisatie'. BEROEPINGSWERK Klomp te N EREFORMEERDEGEMEENTEN Kootwi|kerbroek. te Terwoide de Vi Bac te Bodegraven door Jan Kruit ÏÏTH?- POIP PIT 14 *ieX0£N...! AilJl mm COLOFON van Dagbladuitgever^ Damiate bv DIRECTIE J de Vnes. G P. Arnold (adp: HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frarv Nypels. Henk van der Post (ad0 HOOFDKANTOOR Witte Singel 123nQBG Leiden. REGIOKANTOREN Tel 02521 19353, Fax: 02521-19610 ADVERTENTIES ma -vrij van 08 00-1700 uui Telefoon 071-161400 RUBRIEKSADVERTENTIES ma-vn, van 8 30-17 00 uur (Sleutelt/es) Telefoon 071-14 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitt per kwartaal per kwartaal (post) Postbus 54. 2300 ABU enchten 071-161385. HET WEER ROB GROENLAND Schitterende vergezichten De natuur laat zich op dagen zoals gisteren op een schitterende wijze zien, door te pronken onder staal blauwe luchten en enorme verge zichten. Gangmaker achter deze bijna sprookjesachtige uitspraak was een stevige westelijke stro ming waarmee schone polaire lucht ons land binnen drong, die van oorsprong erg koud was. Hoe koud bewees het noordelijk deel van de Britse Eilanden, waar het tot zware sneeuwbuien kwam, met in Schotland plaatselijk 10 tot 20 centimeter sneeuw, bij een luchttemperatuur van maar net bo ven het vriespunt. De bovenlucht boven het hele gebied van West- Europa is nu flihk afgekoeld, en dat geeft bij de minst geringe op warming boven land al aanleiding tot buienvorming. Gistermiddag was in de westelijke stroming overigens goed te zien, dat de binnenkomende lucht ter hoogte van de Nederlandse kust te koud was om sterk stijgende lucht bewegingen te genereren. Het ge volg hiervan was een onbewolkt kustgebied, en pas verder landin waarts de eerste wolkenstraten. Halverwege de middag wisten en kele buien boven het oosten van Engeland zich los te maken en de Noordzee op te trekken. Binnen een tijdsbestek van 3 uur wisten deze Engelse exemplaren het kust gebied ten noorden van IJmuiden te bereiken. In de vroege avond wisten zelfs hagelbuien de 'over kant' te halen (hoofdzakelijk in het noorden van Nederland). De van oorsprong koude lucht kon de afge lopen nacht onder een heldere sterrenhemel flink afkoelen, met op diverse plaatsen een graad vorst op klomphoogte. Vandaag en morgen installeert een krachtig hogedrukgebied zich bo ven de Britse Eilanden (zie ook weerkaartje op deze pagina), met boven onze regio een in kracht af nemende instroming van lucht uit noordwest tot noord Tot mor genochtend bevinden we ons nog in bijzonder heldere lucht met zeer felle opklaringen en hoogstens wat stapelbewolking boven land. Mor gen in de loop van de middag wordt er waarschijnlijk in de bovenlucht wat cirrusbewolkmg en schapenbe- wolking zichtbaar. Deze ontwikke ling heeft te maken met een golf zachte en minder droge lucht die ten zuiden van IJsland in de stro ming van het hogedrukgebied wordt getrokken. De nachten blij ven voorlopig aan de koude kant met op diverse plaatsen nacht vorst, terwijl het overdag niet war mer wordt dan 10 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met plus 5 graden in he den. 's Nachts landinwaarts matige Maxm vriespunt in Lapland tot graden ten zuiden van c grote meren, 's Nachts het midden en noorde den lichte vorst. Denemarken: Wisselend bewolkt. Vandaag vrij veel wind en enkele regen- hagel- of natte sneeuwbuien, morgen op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 7 gra den. 's nachts landinwaarts plaatselijk lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Wales en Engeland perioden met zon en droog. In Schotland vandaag wisselend bewolkt en nog enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien, morgen wolkenvelden en vrijwel overal droog Maxima rond 9 graden, in Schotland vandaag enkele graden lager, 's Nachts landinwaarts plaatshjk lichte vorst. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maxima rond 9 graden. Landinwaarts vooral mor gennacht lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog, maar vandaag in het zuidelijk deel van Mid den-Frankrijk mogelijk nog wat regen. Maxima vandaag 10, morgen 8 graden en 's nachts toenemende kans op lichte Portugal en Madeira: Portugal: vandaag enkele wolkenvelden, 'morgen vooral aan de westkust flinke perioden met zon. Droog. Middagtempe- raturen aan zee tot 20 graden. Madeira-. Droog en perioden met zon. Maxima rond 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Vandaag in het zuiden en morgen in het noordwesten perioden met zon en droog. Vandaag maxima aan de Golf van Biskaje 12 graden, verder van 18 graden in het noordoosten tot 24 langs de Costa del Sol en Costa de la 27 graden in Andalusië. Morgen zuidstranden zonnig. Droog. Maxima van 20 tot 25 graden Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en perioden met zon. Vandaag maxima van 22 bij Tanger tot 30 graden in het zuiden, morgen koeler. Tunesie: Zonnig, maar van tijd tot tijd ook sluierbewolking. Droog. Maxima on geveer 25 graden, morgen in het zuiden nog iets warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende bewolking en regen. Morgen flinke pe rioden met zon en droog. Middagtempe- raturen vandaag 9 tot 12 graden, aan de Cöte d'Azur plaatselijk nog 17 graden, morgen overal iets lager In de franse Al pen vandaag sneeuw-boven 1000 me ter, morgén opklaringen. Temperatuur op 2000 meter dalend naar ongeveer -7 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. maar ook enkele wol kenvelden en waarschijnlijk droog. Van daag maxima van ongeveer 20 graden, morgen enkele graden lager. Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog, in het noor den van het Italiaanse vasteland meer bewolking en voornamelijk morgen eni ge tijd regen. Maxima van 14 graden in de Povlakte tot 20 graden in het zuiden en op Sardinië. Griekenlanden Kreta: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 20 Neerslagkans Minimumtemp Middagtemp. DONDERDAG 25 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 zon onder 18.58 Maan op 06.45 Maan onder21.48 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.28 en 16.40 Laag water 0.05 en 12.26 Weerrapporten 23 mrt 19 uur: no3 16 10 Buenos Aires onbew. HEINZ TOCH eUffCT W£L ££M B££TJ£ MA££ HOMP. SM/r.. SM'£. JU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16