Leiden Geld voor 'drijvend museum' 'Ik heb meer geld te besteden dan Jeltsin' Speelruimte Du Rieustraat 'moet behouden blijven' Van Rij sluit deals om Leidens bestwil 1 WOENSDAG 24 MAART 1993 Kermis A -j De Leiderdorpse I kermis mag niet worden gehouden op de Laan van Ouderzorg, vindt de beroepscommissie uit die gemeente. Van de stoep a q De fietsen, de au- I O to's en de reclame borden moeten van de stoep, vindt het Overleg, Gehandicaptenbeleid Lei- i den. :t visser. plv -chef aao rietveld. 071-161417 Supermarkt A Q Van de marktkoop- I lui in Leimuiden mag de supermarkt aan de Kerklaan dicht blijven maar bewoners denken daar an ders over. Visstekken j- Leids bedrijf zoekt éi J jaarlijks voor zo'n vijfduizend sportvissers stekken van Sneek tot Si berië. leiden frank buurman De bewoners van het gebied lussen Burggravenlaan en Du Rieustraat in de burgemeesters- wijk staan niet onwelwillend te genover een bouwplan voor het dependanceterrein van het Ste delijk Gymnasium, maar willen wel dat er enige speelruimte voor de kinderen blijft. Dat viel op te maken uit de reacties op een informatiebijeenkomst van de gemeente gisteravond. Op het terrein aan de Du Ri- eustraat staan nu nog diverse schoolgebouwen, waaronder de voormalige Reinwardt Acade mie die in gebruik is bij het gymnasium. Verder is er een sportzaal van het Bonaventura- college. De sportzaal zal voorlo pig niet worden afgebroken, de overige gebouwen worden ge sloopt om plaats te maken voor 24 eengezinswoningen en een gebouw met 12 appartementen voor ouderen. Het plan is nog niet definitief. De plaatsing van woningen en flats kan nog sterk veranderen. De welstandscom missie had eerder deze week de nodige kritiek. De commissie toonde zich voorstander van een strakke gevel, terwijl archi tect P. Weeda juist inspringende gevels had bedacht. De omwo nenden bleken een voorkeur te hebben voor die speelsere op lossingvan Weeda. 'Parkeerruimte wordt gedeel telijk in het nieuwbouwplan zelf opgenomen, verder is er nog plaats voor auto's aan vooral de Van den Brandelerkade. De ge- ïueciïic heeft niettemin reke ning gehouden met nog meer parkeerplaatsen, boven het ver eiste aantal, hetgeen niet naar de zin was van de bewoners. Die zagen meer in een groenbe- stemming aansluitend op de centrale speelplek, die waar schijnlijk voor de ouderenflat komt te liggen. Op aandringen van de bewonersvereniging de Burge(r)meester zal de speel plaats als zodanig in het te wij zigen bestemmingsplan worden opgenomen. Momenteel spelen de kinde ren uit de buurt nog op het schoolplein, maar die mogelijk heid komt straks dus te verval len. Veel alternatieven zijn er verder niet in de wijk, vinden de bewoners. De bebouwing zal de negen meter niet overschrijden, hetgeen de acceptatie door de buurt heeft bevorderd. Wat de omwonenden wel stoort is dat er meer woningen zijn gepland dan aanvankelijk de bedoeling was, hetgeen wordt gezien als een poging om zoveel mogelijk geld uit het terrein (grotendeels eigendom van de gemeente) te halen. De eengezinswoningen zullen 300.000 gulden of meer gaan kosten, de prijs van de ap partementen wordt geschal op 225:000 gulden. De grond wordt vermoedelijk in erfpacht uitge geven. Vooruitlopend op de wij ziging van het bestemmings plan zal worden gebouwd door middel van de bekende artikel 19-procedure, die een verkla ring van geen bezwaar van de provincie noodzakelijk maakt. leiden hans koenekoop De stadsvernieuwing in Leiden staat onder druk. De historische binnenstad moet het tot het jaar 2005 met miljoenen gul dens minder subsidie doen. Wethouder T. van Rij (PvdA) van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening kan de strijd te gen de verpaupering niet meer in zijn eentje aan. ,,Ik zit niet meer aan de knoppen", zegt hij. De PvdA-wethouder is voor het verwezenlijken van nieuwbouw in de binnenstad steeds meer afhankelijk van particuliere geldschieters. „Het is een heel andere ma nier van onderhandelen", zegt Van Rij. Hij spreekt openhartig over het sluiten van 'deals'. „Projectontwikkelaars zijn geen filantropen. Ze willen best bou wen in de binnenstad maar dan wel volgens hun wensen. En heel vaak strookt dat niet met de wensen van de gemeente." Van Rij noemt als voorbeeld het Vrouwenkerkplein. Bouwen op dat kleine stukje binnenstad is heel duur. ,,Er is groot ver schil met bouwen in de polders. Dat is relatief goedkoop stamp werk. In de binnenstad moet de aannemer allerlei noodgrepen plegen om er fatsoenlijk bij te kunnen. Een projectontwikke laar wil die extra kosten er na tuurlijk graag uithalen door er veel en vaak dure huizen neer te zetten. Maar als gemeente kun je daar niet zomaar op ingaan. Wij moeten kijken naar de om geving, naar de bewoners, naar de prijzen. Een bouwplan moet wel passen." In zulke gevallen staat Van Rij voor een dilemma. Een bouwer Grote buit bij woninginbraak reiden» Een woning aan de Da CostaStraatis gisternacht leeg geroofd. Inbrekers drongen het huis binnen door via de brieven bus de niet afgesloten voordeur te openen. Vervolgens haalden ze een portefeuille met 2.00 gulden inhoud, gouden kettingen, gouden ringen en oorbellen, een rijbewijs, een lederen jas en drie volle boekjes met Albert Heyn-zegels weg. Shagroof uit tankstation LEipENHel tankstation van Shell aan rijksweg A4 ter hoogte van Zoeterwoude is vannacht voor tweede keer in korte tijd door in brekers bezocht. Uit het magazijn werd een grote partij sigaret ten en shag gestolen. De waarde is nog niet bekend. Jongeman drie keer fout leiden Een 17-jarige jongeman uit Amsterdam is gisteravond op drie overtredingen betrapt bij een routinecontrole van de politie op de Zijlsingel. De jongen reed ten eerste in een auto zonder rijbewijs op zak, maakte zijn tweede fout door een valse naam aan de agenten op te geven en ten derde bleek hij ook nog eens in het bezit van een busje traangas. Zware val met fiets leiden Een vrouw uit Leiden is gistermiddag op de kruising van de Steenstraat met de Beestenmarkt zwaar ten val gekomen met haar fiets. Met verwondingen aan het gelaat is zij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De valpartij was het gevolg van een foute verkeersmanoeuvre van een 16-jarig Ha- zerswouds meisje op een snorfiets. Die gaf bij het afslaan de Beestenmarkt op geen voorrang aan de fietsende vrouw. Die moest daarop zo krachtig remmen, dat ze ten val kwam. Duo opgepakt voor gooien met pot vol kokend water Twee mannen van 26 jaar zit ten vast op het Leidse politie bureau, omdat zij ervan wor den verdacht/ afgelopen zon dag een pot met kokend water op het hoofd van een 46-jarige man te hebben kapot gesla gen. De drie i den in hetzelfde huis aan de Maredijk. Vermoedelijk heb ben de drie ruzie gekregen, maar de reden voor de mis handeling is nog onbekend. De politie kan de verdachten slechts verhoren met behulp van tolken. De provincie Zuid-Holland geeft anderhalve ton subsidie voor het aanleggen van steigers, plankiers en riolering bij de Historische Haven aan het Kort Galgevvater. Voor de uitbreiding van de passantenhaven aan de andere kant van de binnenstad, de Oude Herengracht, heeft de ge meente nog eens hetzelfde bedrag gekregen. iet om onderhoud gaat. dat het plan echt wat ex lan de stad maar ook aan haakt snel af als hij zijn zin niet krijgt. En zelf steekt de wethou der liever geen kostbare subsi die in dure woningbouw. „Als ik geld kan besparen door een bouwer tegemoet te komen dan doe ik dat. Want ik vind dat zo'n stuk stad wel moet opknappen. Het mag niet verkrotten." En dus sluit Van Rij soms een deal. Hij doet de geldschieter het aanbod elders in de stad een groot en winstgevend pro ject te bouwen in ruil voor de kostbare huizen in de binnen stad. „Ik vind dat een volstrekt verantwoorde werkwijze. Al het geld dat ik zelf niet hoef bij te leggen kan ik namelijk vrij ma ken voor zaken die veel moeilij ker van de grond komen." Hij wijst als eerste op het ver nieuwen van walmuren en bruggen. „Daar ontkom je niet aan in Leiden met zijn fijnma zige en waardevolle infrastruc tuur. Maar dat geld steken we ook in de sociale woningbouw. Doordat wij veel minder subsi die krijgen, wordt het steeds moelijker nog goedkope huur woningen te bouwen. En ik vind het van grooj belang om een 'mix' in stand te houden in de binnenstad. Duur en goedkoop door elkaar. Ook mensen uit de Bijdrage Een goed voorbeeld van samen werking tussen gemeente en projectontwikkelaar ligt aan de Hoge Rijndijk. Daar bouwt een particulier op aandringen van Van Rij in het voormalige mili taire invalidentehuis goedkope huurwoningen. Ter compensa tie mag de bouwer in de tuin dure koophuizen zetten. „Maar soms leveren we gewoon een fi nanciële bijdrage. Of we verla gen de grondprijs. Bijvoorbeeld in de Pelikaanstraat: Als wij daar de bouwer niet tegemoet ko men, staat er straks op dat stuk je grond een flat van 16 etages. En dat willen wij daar niet." Het liefst zou de wethouder natuurlijk meer subsidie van het rijk krijgen. Dan kon hij dat moeizame onderhandelen ach terwege laten en het geld verde len naar eigen inzicht. Maar hij krijgt juist minder. Verdere ver laging van de subsidie voor stadsvernieuwing dreigt voor Leiden nu de Raad voor de Ge- meentefinanciën (RGF) een ad vies voorbereidt, waarbij de stadsvemieuwingsgelden wor den verdeeld op basis van on der meer het aantal 'arme' in woners en de oppervlakte van de stad. Die verdeling zou voor Leiden niet gunstig uitpakken. Van Rij: „Ik vind het een absurde ge dachte. Het aantal arme inwo ners en de oppervlakte zeggen niets over de staat van onder houd van de stad. Bovendien - en dat is eigenlijk veel vervelen der - het duurt allemaal nog langer voordat wij weten hoe veel geld we krijgen. We kunnen zodoende niets plannen en bij na geen afspraken maken." leiden loman leefmans De stichting Historische Haven pleit al jaren voor steigers aan het Kort Galgewater. Voorbij gangers en toeristen worden nu in hun zicht op de schepen be lemmerd door rijen geparkeer de auto's. Door de aanleg van een lange steiger wordt dit euvel verholpen. Ook kunnen riolen, elektra-, telefoon- en kabelaan sluitingen bij de aanleg van het plankier worden ingebouwd. Verder zouden door herinrich ting van de haven de schepen in een nette slagorde kunnen wor den afgemeerd. Plannen die de stichting tot nu toe maakte, vaak in samen werking met de gemeente, ble ken te duur. Maar door de fi nanciële impuls van de provin cie is het geld nu bij elkaar. De gemeente legt ook 1,5 ton op ta fel en de stichting stort de reste rende 80.000 gulden. „We zijn er heel blij mee", zegt wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). „De provincie was in eerste in stantie niet van plan geld be schikbaar te stellen. Ik heb ze ervan moeten overtuigen dat de provincie Zuid-Holland toe voegt." Aan het einde van de Haar lemmerstraat bij de Haven werd vorig jaar een passantenhaven geopend. Vrijwel direct na de opening waren 24 ligplaatsen vrijwel continu bezet. Daarom wil de gemeente de haven uit breiden met nog eens 22 plaat sen om de hoek bij de Oude He rengracht. Maar ook dat kost meer dan vier ton. Voor dit pro ject heeft de provincie in de buidel getast en aan Leiden 150.000 gulden gegeven. Na af trek van 54.000 gulden die aan liggelden moeten binnenko men, moet Leiden nog een be drag van iets meer dan twee ton zelf ophoesten. „Ik kies ervoor om van dat geld eerst de bestaande passan tenhaven helemaal af te maken. De cabines die er nu staan zijn bijvoorbeeld maar tijdelijk neer gezet. Daarna kunnen we uit breiden, want je kan betere eerst wat afmaken voor je aan wat nieuws begint", aldus Van Rij. Leidse rechtenstudent gaat stage lopen bij de Opperste Sovjet leiden «valerie leenheer Opgroeien in het anti-Russische klimaat van de koude oorlog en nu een stageplaats krijgen in de Opperste Sovjet. De 23-jarige Leidse rechtenstudent Bauke van der Meer is er heel nuchter over. Hij vertrekt begin april naar Moskou om daar stage te lopen bij de volksvertegenwoor diging van de Russische federa- Ondanks de laatste politieke ontwikkelingen in Rusland, is hij niet bang dat zijn stage niet door zal gaan. „Er wordt wel aan me gevraagd of ik nu mis schien niet ga, maar ik heb daar geen twijfels over. Er kan nog van alles gebeuren in Rusland, maar de situatie van vroeger komt toch nooit meer terug. Het volk op zo'n manier onder drukken, dat krijgen de politici daar niet meer voor elkaar", zegt hij optimistisch. De zesdejaars student is altijd al gefascineerd geweest door de voormalige Sovjet Unie. „Ik ben als kind opgegroeid in de koude oorlog en toen was de Sovjet Unie eigenlijk een land waar bijna niemand naar toe ging. Het onbekende land waarvan de deuren altijd gesloten waren. Toen de perestroika intrad, was het ineens mogelijk om in con tact te komen met de bewoners van dat land. Dat heeft mij toen enorm aangetrokken. Ik ben naast mijn rechtenstudie Rus sisch gaan leren en het was dus eigenlijk logisch dat ik stage zou gaan lopen in Rusland." Smaak Het is niet de eerste keer dat Van der Meer naar de Sovjet Unie gaat. „Ik ben de afgelopen De rechtenstudent Bauke van der Meer met e jet. emplaan vier jaar wel zo'n keer of vier ge weest. Ik heb in 1991 de 'putèch' meegemaakt en dat was op zich al een geweldige er varing. Als lid van de Leidse Stpdentenverenigingvoor Inter nationale Betrekkingen, de SIB, heb ik een aantal keren meege daan aan uitwisselingsprojecten met Russische studenten. Daar door kreeg ik helemaal de smaak te pakken." De rechtenstudent gaat tij dens zijn stage werken in een adviescommissie van de wetge vende afdeling van de Opperste Sovjet. Hij gaat dan ook mee helpen aan de totstandkoming van het nieuwe burgerlijk wet boek. „Voor mij is dat een heel belangrijk onderdeel van mijn stage. Ik leer dan heel veel over het justitiële systee Sovjet Unie. heel andere no den gelden dan land. Ik ga dus i een belangrijke de Sovjet Unie. daar a natuurlijk hier in Neder- neewerken aan ontwikkeling in Trots voegt hij toe: „Dat zie ik echt als een voorrecht." De stageplek heeft Van der Meer kunnen regelen via men sen die hij heeft leren kennen tijdens een mensenrechten conferentie met Baltische en Russische juristen. „Het was eerst de bedoeling dat ik stage zou gaan lopen op een interna tionaal advocatenkantoor in Moskou, maar toen ik via juris ten op die conferentie een plek bij de Opperste Sovjet aangebo den kreeg, was de keuze voor mij natuurlijk niet moeilijk." Maffia Van der Meer huurt tijdens de vier maanden van zijn stage een kamer bij een gepensioneerde Russin. „Van verschillende Rus sische vrienden heb ik gehoord dat het niet erg verstandig is daar in een hotel te logeren. Op dit moment huizen daar veel maffialeden en andere ongure personen. De hotels in Moskou zijn gewoon niet veilig meer." Maar dat is niet de enige reden dat Van der Meer niel in een hotel wil verblijven. „Door een kamer te huren bij een Russi sche vrouw kom je veel meer te weten over de echte Russen. Je krijgt zo pas echt inzicht in het dagelijkse leven van de Rus De rechtenstudent wil zijn stage als opstapje gebruiken voor zijn verdere carriërc. „Ik hoon na mijn studie werk te vinclen op een internationaal advocatenkantoor in Moskou. Ik wil me permanent gaan vesti gen in de Sovjet Unie. Ik ga tij dens mijn stage al bij verschil lende advocatenkantoren solli citeren. Deze stage is eigenlijk het begin voor mijn verdere loopbaan in de Sovjet Unie." Van der Meer wordt in Rus land 'een rijke student'. „Mijn studiebeurs is omgerekend in roebels in Rusland natuurlijk heel veel geld. Ik heb daar vynar schijnlijk meer te besteden dan president Jeltsin." Lachend voegt hij daar aan toe: „Al heb ik dan natuurlijk niet dezelfde privileges." i de Hoge Rijndijk worden goedkope huurwoningen gebouwd. Voor de eigen winst mag de bouwer in de tuin dure koopappartementen FOTO WIM DIJKMAN In het voormalig militaire invalidentehuis plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15