Goed voorsnijden is een hele kunst Smaak Zuurkool niet alleen in de winter lekker Blik en diepvries ook prima Hagelslag REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN LIEVELINGSRECEPT „Niet te versmaden,"zegt TANJA COSTER UIT OEGSTGEEST. „Mijn moeder maakte dit borrelhapje al i toen ik nog klein Nod,g: 6 hardgekook- H wBQrdt te eieren (negen tot steeds vaak fen minuten 30 als er gasten zijn. gram (zachte) boter Heerlijk op een of margarine; 2 eetle- 100stj of ^tokbrood> pe s mayonaise; 1 crackers enz. Een volle eetlepel zeer restje smaakt de fijngesneden ui; een vol^ende d n afgestreken theelepel ]ej|erder." uipoeder; snufje EIMENGSEL OP knoflookpoeder, 1 JOOST eetlepel versgehakte groene kruiden b.v. dille, bieslook en pe terselie); zout en aro- matpoeder naar smaak. Prak de enigzins af gekoelde gekookte eieren fijn met een vork. Roer alle overi ge ingrediënten er- - door, behalve het zout (of de aromat), tot een smeuïge massa onstaat. Dan pas zout naar smaak toevoegen. Voorzichtig, de smaak wordt pittiger als het mengsel 'gerust' heeft. Zet het hiertoe minimaal een half uur in de koelkast. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van hét geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KIP UIT BRAADZAK (zie onderstaand recept) SPERZIEBONEN MACARONI MET PESTO EN PARMAZAANSE KAAS CUSTARDVLA MET FRANSE VRUCHTJES Neem van twee kippepoten het vel en be strooi ze met peper, zout en gemberpoeder. Leg ze in een braadzak. Verdeel een in re pen gesneden paprika en een in ringen ge sneden kleine prei over de kippepoten. Strooi er peper en zout over, giet er een hal ve dl sinaasappelsap over en bind de zak goed dicht. Leg de braadzak in een lage ovenvaste schaal en zet hem 45 minuten midden in een voorverwarmde hete (225 graden C.) oven. Per persoon: 530 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 22 g eiwit, 2 g vet 6 g koolhydraten. VERMICELLISOEP MAKREELSALADE (zie onderstaand recept) GEPOFTE AARDAPPELEN Maak een gestoomde makreel schoon. Leg op een schaal plakken komkommer. Ver deel een schoongemaakte grapefruit in par ten. Schik de grapefruit, drie eetlepels paprika zoetzuur, twee eetlepels zilveruitjes en de makreel er op. Maak een saus van een halve dl Umer, een eetlepel magere slasaus (5% olie) een theelepel geraspte mieriks wortel, azijn, peper en zout. Schep de saus op de schaal en strooi er wat fijngeknipte bieslook over. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 18g eiwit, 20 g vet 6 g koolhydraten. WITLOF MET TOMAAT EN KAASSAUS AARDAPPELEN PERZIKFLENSJES (zie onderstaand recept) Laat een blikje perzikschijfjes uitlekken. Maak een glad beslag van 30 gram bloem; 10 gram custardpoeder; een ei en ongeveer anderhalve dl melk. Verwarm een mes puntje (dieet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbakbodem. Schep een kwart van het beslag in de pan, leg er een kwart van de perzikschijfjes op en bak het flensje bruin en gaar. Houd het warm en bak op dezelfde wijze nog drie flensjes. Per persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalo rieën, 7 g eiwitten, 10 g vet, 31 g koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Groot vlees altijd loodrecht op de draad trancheren Voorsnijden is het na de bereiding in de keuken of aan tafel in eetbare porties verdelen van grote stukken vlees, wild of gevogelte. Trancheren zeggen we gewoonlijk. De ze kunst stond reeds in de tijd van de Romeinen in hoog aanzien. Tijdens fameuze feestmalen trad een groepje vrijgelaten slaven aan, vertrouwelingen dus, die op de maat van de muziek het vlees sneden, verdeelden en van de botjes ontdeden. of het gevogelte in stukken te verdelen. Met het derde en kleinste mes werd tevens het brood gesneden. Zoals we voorsnijden ge woonlijk trancheren noemen, zeggen we trancheur tegen de voorsnijder. Maar volgens het officiële keukenfrans heet deze persoon een ecuyer tranchant'. In een restaurant wordt de functie gewoonlijk uitgeoefend door de restaurantchef of de eerste kelner. Maar soms ook is er een kok die uit zijn keuken komt en met veel show aan tafel het gebraad komt voorsnijden. In de praktijk is de voorénijder tevens belast met het fileren van Voorsnijden is dan ook niet het zo snel mogelijk in stukken snij den van het vlees. Het is een eeuwenoude kunst om het aan tafel zo te verdelen, dat het voor de disgenoten een genoegen is om er naar te kijken. De gereed schappen van een voorsnijder zijn een flinke plank met een gootje voor de sappen en het speciale trancheerbestek, dat bestaat uit een groot en zeer scherp mes, een bijpassende stevige vork en een flinke gevo- gelteschaar. De messenslijper ofwel het aanzetstaal wordt re gelmatig gehanteerd en ook dat is mooi om naar te kijken. Voor sommige stukken gebraad heeft de voorsnijder ook nog één of twee lepels en een kleiner fileer mes nódig. Edelman Aan het Franse hof was de voor snijder gewoonlijk iemand van adel. In het begin was het nog een echte functie die ook daad werkelijk door de edelman werd vervuld, maar later ontaardde het tot uitsluitend een lucratief erebaantje. Een ondergeschikte deed het werk, de edelman ge noot de voorrechten en voerde' onder zijn familiewapen een mes en een vork. In de vijftiende eeuw gebruik te de koninklijke voorsnijder drie zeer luxueuze messen, die het wapen van de vorst droe gen. Het grootste mes had een lemmet dat aan twee kanten sneed. Daarmee werd het vlees ook aan de gasten geserveerd. Het tweede, iets kleinere mes had een zeer stevig lemmet en werd gebruikt om Anatomie De trancheur dient goed op de hoogte te zijn van de anatomie van het dier. Zo weet hij precies waar de botten zitten en waar hij de meest malse vleesdelen moet losnemeri. Bij het fileren van vis is het van groot belang dat de gasten volkomen graatlo- ze stukken gepresenteerd krij gen. Het werk dient met stoï cijnse rust en waardigheid te gebeuren, en vooral niet haas tig. Daarom is het nog wel eens nodig dat het geportioneerde vlees opnieuw de oven in moet, om weer goed o{5 temperatuur te komen. Thuis doen we dat heel handig in de magnetron. Groot vlees dient altijd lood recht op de draad van het vlees te worden gesneden. De kunst is om gelijkmatige, zo groot mo gelijke plakken te maken. Bij ge braad met een been erin, zoals een lamsrug of -bout of een ham, worden eerst plakken tot op het been gesneden. Pas Een trancheur aan het werk. daarna worden met één dwars- snede alle plakken tegelijk van het been gesneden, Wees dat door en door gaar is, snijdt de trancheur in dunne plakken. Is het vlees van binnen nog wat rood of roze, dan behoren de plakken iets dikker te zijn. Bij een hazerug worden de fi letstukken aan weerszijden van de ruggegraat dikwijls met een lepel van het been losgemaakt. Hiermee demonstreert de voor- Schaar Klein gevogelte, zoals kip of eend, wordt eerst met de schaar in twee helften verdeeld. Daar bij wordt zowel het borstbeen als de ruggegraat doorgeknipt. Vervolgens knipt of snijdt de trancheur die helften nog eens in tweeën, tussen vleugel en dij. Op die manier behoren vier ge- archieffoto lijkwaardige stukken te ont staan. Bij groter gevogelte, zoals fa zant, worden eerst de poten, de bouten, van de romp gesneden. Die bouten gaan met mes of schaar in twee stukken. Daarna wordt het borstvlees vlak langs het borstbeen doorgesneden en neemt de trancheur beide vleeshelften voorzichtig van het karkas. Groenteconserven bevatten iets minder vitamine C. Wie veel conserven eet doet er verstandig aan wel twee stuks vers fruit per dag te verorberen. foto»gpd Zuurkool eten we, volgens traditie, vooral in de wintermaanden en meestal tot stamppot yerwerkt. Toch is deze heerlijke fris-zure groente ook lekker om te eten in het nu net aangebroken voorjaar. Ge combineerd met stukjes fruit kunt u van zuurkool smakelijke salades en ovenschotels bereiden. Zuurkool is, kort gezegd, verzuur de witte kool. Door een natuurlijk proces wordt witte kool in ongeveer 3 tot 8 weken omgezet in zuurkool. Voor de bereiding wordt een spe ciale soort witte kool gebruikt. De witte kool wordt fijngesneden, be strooid met zout en in voorraadput- ten gelegd. Over de kool gaat een laag water. Dit alles wordt afgedekt met plasticfolie. De kool is nu afgesloten van zuur stof en gaat daarom niet rotten maar gisten. Het zetmeel in de witte kool wordt dan in 3 tot 8 weken omgezet in melkzuur. De kool krijgt nu de heerlijke fris-zure smaak en een geheel andere samenstelling. Zuurkool is los 'uit het vat' en va cuüm verpakt in plastic zakjes te koop. De verpakte zuurkool is er met diverse toevoegingen, zoals wijn, peperkorrels en kruiden. Zuurkool uit 't vat kunt u verpakt in plastic ongeveer twee weken in de koelkast bewaren. Vacuüm verpakt kan de groente een aantal weken worden bewaard, zie de houdbaar heidsdatum op de verpakking. Variatie Zuurkool is een heerlijke, gezonde en licht verteerbare groente. Boven dien bevat de groente veel vitami nes en mineralen en maar weinig calorieën (12 cal. per 100 gram). Zuurkool kan tot stamppot worden verwerkt, maar er is veel meer mo gelijk. Bijvoorbeeld zuurkool in ovenschotels met gehakt, banaan, ananas, aardappelpuree en kaas. Of in een rauwkostsalade met nootjes, rozijnen, stukjes appel, reepjes paprika en een dressing van yo ghurt. Maak voor de lunch eens een broodje 'hot dog' met zuurkool, mosterd en versier het met vruch ten, bijvoorbeeld blauwe druiven. Variatiemogelijkheden genoeg dus. Tips Als borrelhapje: zuurkool vermengen met stukjes paprika en crème fraiche en in plakjes ham rol len; als salade: zuurkool vermengen met uitgebakken spekjes en stukjes appel; in hartige taart met bladerdeeg, stukjes fruit, kaas en kwark; in een stoofschotel met kerrie, knoflook, ui en stukjes vlees; op brood met kaas of worst. PATRICIA SCHUTTE, DIËTISTE VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING groenten uit blik of diepvries zijn net zo goed als verse, mits de groenten maar van een goe de kwaliteit waren toen ze ver werkt werden en het invriezen of inblikken op een goede ma nier is gebeurd. Aan alle oude procédés, zoals het roken van vlees en vis, het zouten van groente, het drogen van fruit of het wecken, kleven wel bezwaren. Bij het zouten of drogen van groente gaat bij voorbeeld heel veel vitamine C verloren en in het algemeen veranderen smaak en uiterlijk. Een ziekte als scheurbuik kwam vroeger dan ook geregeld voor. De moderne conserveerme- thoden hebben deze nadelen niet, daarom bevat groente uit blik of diepvries bijna even veel voedingsstoffen als verse. Uit onderzoeken blijkt dat verse groente, in weinig water en kort gekookt, iets meer vitamine C bevat dan groente in blik, pot of diepvries. Maar het verschil is te verwaarlozen. Door groente op de juiste ma nier te koken blijft zo veel mo gelijk vitamine C behouden. Zoals: zet verse groente op met weinig kokend water en kook haar niet langer dan 10 tot 20 minuten; verwarm blikgroente kort tot het kookpunt; zet diepvriesgroente op met weinig kokend water en kook haar kort volgens de gebruiks aanwijzing. Voor alle Waargemaakte groente geldt: warmhouden geeft extra verlies aan vitamines. Het voordeel van verse groen te is dal u zelf bepaalt óf en hoevéél zout u toevoegt. In het algemeen mogen geen additie ven zoals anti-oxydanten, kleur stoffen en conserveermiddelen aan groenteconserven worden toegevoegd. Voor bepaalde pro- dukten gelden uitzonderingen: zo mogen bietjes in blik of glas bepaalde conserveermiddelen bevatten. Verder mag ascorbi- nezuur (vitamine C) worden ge bruikt, om te voorkomen dat de groente verkleurt. Uit voedingkundig oogpunt bekeken is blik- en diepvries groente een acceptabele ver vanging voor verse groente. Mensen die hoofdzakelijk groente uit diepvries, blik of pot gebruiken, doen er verstandig aan dagelijks twee stuks fruit te gebruiken, waarbij citrusfruit. Voor vragen kunt u telefo nisch de 'Voedingstelefoon' raadplegen: 0 70-35 10 810, op werkdagen van 12.00-16.00 uur. Een hot-dog met zuurkool en blauwe druiven. Onlangs is het paradepaardje van de Holland Amerika Line, de Statendam, in de vaart geno men. Evenals op alle andere schepen van de maatschappij voeren ook op deze vijfde Statendam Nederlandse officieren het be wind. Een stuk Hollands glorie waar we trots op mogen zijn. Een van de officieren, Cees Bruggeman, is een hotelschoolgenoot van mij en nu hotel manager op dit varende luxe schip. Onder zijn bezielende leiding valt het wel en wee van zo'n 1.200 merendeel Amerikaanse pas sagiers die zich de aan boord geboden luxe gedurende de reis laten welgevallen. „Het ontbreekt onze gasten aan niets", ver telde Cees mij tijdens een kort bezoek dat hij onlangs aan Nederland bracht. Per dag serveren we gemiddeld 6.000 maaltijden. Dat begint met een uitgebreid ontbijt op verschillende locaties verdeeld over het schip, gevolgd door de lunch die net als het ontbijt zowel in het restaurant als in buffet- vorm elders op een ander dek wordt geser veerd. En als men tussendoor toch wat trek krijgt, zijn er aan het zoetwaterzwembad er is er ook een met zout water ook nog hamburgers, hotdogs en Mexicaanse tacós te krijgen, of pasta's bijvoorbeeld", zo voegt hij er lachend aan toe. „Om kwart over zes 's avonds verwachten we de eerste helft van de gasten voor het vijf-gangendiner, gevolgd door de tweede zitting om kwart over acht, waar telkens niet minder dan 600 gasten tegelijk bediend worden", aldus Cees, die me vervolgens uit de doeken deed dat het culinaire gedeelte van de dag wordt afgesloten met een zoge naamd 'midnight buffet' waar het meren deel van de gasten gretig gebruik van maakt. Om u een indruk te geven van de hoeveel heden 'proviand' die aan boord worden verwerkt heeft de hotelmanager mij een op gave verstrekt van een aantal gerechten dat tijdens het diner op de menukaart prijkt. Overigens wisselt de kaart dagelijks en heeft men de keuze uit de meest uiteenlopende gerechten, waartoe ook lichte en gezonde gerekend worden. Hierbij wordt zelfs het aantal calorieën vermeld. Iets wat in Ameri ka heel gebruikelijk is. Voor voorgerechten werden op één avond maar liefst 4 kilo kaviaar en 30 kg garnalen gebruikt. En dan te bedenken dat de passa giers de keuze hebben uit zes verschillende voorgerechten. Tijdens datzelfde diner wer den voor de hoofdgerechten 60 kg zalm, 20 kg kreeft, 60 kg kalfsmedallions, 120 piep kuikens en 200 kg entrecote verwerkt. Dagelijks wordt er zón 500 kg verse groente versneden waarbij salades een belangrijk onderdeel vormen. Stelt u zich voor dat het schip gemiddeld drie weken onderweg is en alle ingrediënten van te voren bevoorraad moeten worden. Uiteindelijk kun je midden op zee niet even de slager bellen omdat er een tekort aan vlees is. De logistiek die achter dit bedrijf schuil gaat is fenomenaal. Vooral omdat het eerste klas produkten betreft, die onderhevig zijn aan de strenge Amerikaanse wetgeving op voed - selgebied. „Ver van huis blijven we Holland toch een beetje trouw", zegt Cees. „Bij het ontbijt ontbreken de hagelslag en chocola devlokken niet. Verder worden de ijscoupes traditioneel versierd met een wafeltje van de Limburgse koekjesfabrikant Poell en prijkt op de drankenkaart als eerste de jon ge borrel. Om nog niet te spreken van de Hollandse haring en de uitgebreide nasila- fel, met een knipoog naar de Indonesische (en Fillipijnse) bemanningsleden". Tot slot voegde hij er aan toe dat ook voor verse bloemen, verdeeld over het hele schip, een ruim budget beschikbaar is. Per reis van drie weken wordt er gemiddeld 20.000 dollar aan uitgegeven. Overigens begint de Statendam begin mei aan een groot Europees avontuur, waarbij ook Am sterdam wordt aangedaan. Ik zal dan zeker een kijkje gaan nemen om dit 'grote men senwerk' met eigen ogen te aanschouwen. En Cees wens ik vanaf deze plaats een be houden v John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11