Leidsch Dagblad Hof versterkt positie Jeltsin x Helft kinderspeelgoed blijkt brandgevaarlijk lOrkdi Folders over rampen nog niet verspreid Lange masten op weg naar schip Leimuidense oplichter voor rechter 'Stokslagen voor dwarse gevangenen' Hysterische angst voor messentrekkers BEL: ink GOED NIEUWS DINSDAG 23 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR.40114 LOSSENUMMERS ƒ1.60 Amnestie Ei Salvador 2 De algehele amnestie in El Salvador bedreigt het vredesakkoord met de verzetsbeweging FMLN. Henriette Roland Holst-prijs voor Lieve Joris De Maatschappij der Neder landse Letterkunde heeft beslo ten de Henriette Roland Holst- prijs 1993 toe te kennen aan Lieve Joris voor haar boek 'De melancholieke revolutie'. Joris beschrijft in dat boek het jaar dat ze in Hongarije verbleef, ter wijl dat land zich van de com munisten ontdeed. Lieve Joris is -voorgedragen door een commissie bestaande uit Pirn Lukkenaer, Monika van Paemel en Gerard Raat. In haar rapport schrijft de commissie onder meer dat de schrijfster „zich bedient van een heldere, onopgesmukte stijl, waarin mo dieuze terminologie weldadig afwezig is". De Henriette Roland Holst- prijs wordt eens in de drie jaren toegekend voor een in de Ne derlandse taal geschreven werk, dat zowel uitmunt door sociale bewogenheid als door literair niveau. Vorige jaren werd de prijs, waaraan een bedrag van 3.000 gulden is verbonden, toe gekend aan Theun de Vries, Jan Hein Donner en Wim de Bie. De prijs wordt zaterdag 29 mei uit gereikt in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit in Lei den. LtiDEN MONICA WESSELINC Een groot aantal gemeenten in deze regio heeft'de folder over rampenbestrijding niet ver spreid. En dat terwijl met een landelijke rampencampagne op radio en televisie iedereen ge sommeerd wordt vooral goed de bewuste folder te lezen want: 'Als je niet weet wat je moet doen, wordt het pas echt een ramp'. Bewoners van Leiden, Alphen, Oegstgeest, Leiderdorp en een fiks aantal andere ge meenten wachten nog steeds op de schriftelijke instructies. De gemeenten in de Leidse regio wachten met het versprei den van de folder tot het regio nale rampenplan is vastgesteld door de gemeenten. De komen de maanden wordt dat plan door de verschillende gemeen teraden behandeld. Er worclt binnenkort ook een nieuw sire ne-regime ingesteld. „En het leek ons handig de voorlichting in één keer te doen", aldus ram penbestrijder W. Pieterse van de regionale brandweer Rijnland. Zodra het nieuwe rampenplan gereed is wordt de burger onder meer met advertenties op de mmmm zoeterwoude» De langste houten masten die Brasker Mastenmakerij ooit heeft gemaakt zijn vandaag vervoerd van Zoeterwoude naar Hazers- woude-Rijndijk. De zeilmasten, 32 en 40 meter lang en 1400 en 2000 kilo zwaar, werden vanoch tend bij de mastenmakerij op het bedrijfsterrein De Grote Polder in Zoeterwoude op een speciale wa gen geladen. Die bracht de gevaarten via de Hoge Rijndijk naar de loswal in Hazerswoude, waar een boot gereed lag voor het verdere vervoer naar Lemmer. In het Friese dorp arriveert binnenkort het Amerikaanse zeiljacht White Heather, waarvoor de enorme masten bestemd zijn. Het schip raakte in 1991 flink beschadigd tijdens een storm in het Ca- ribisch gebied. FOTO WIM DIJKMAN 'Surpreme Court' 7 De Amerikaanse presi- i- Autobuslijnen f\Touringcarbedrijven Z U; dent kan het 'Supreme zijn optimistisch Court' een ander aanzien over het overnemen van geven. Belangrijkste kandi- bepaalde lijnen in het daat: gouverneur Cuomo, streekvervoer. Clubbelangen De clubbelangen Z tD spelen een grote rol bij de selectie van het Ne derlands elftal. leimuiden marieta kroftsteringszaken aan het licht kwamen, was hij van de ene op de andere dag verdwenen. De politie arresteerde hem op 24 december na een zoekactie. De verdachte was tot zijn verdwijning voorzit ter van de WD-afdeling Jacobswoude. Hij is in middels opgevolgd door H. Olieslagers. „Nooit hebben wij ook maar iets van zijn praktijken ge merkt", zegt de i De 55-jarige Leimuidenaar die de Leimuidense basisschool De Kleine Wereld voor 37.500 gul den zou hebben opgelicht, moet morgen voor komen bij de rechter in Den Haag. Als secretaris van het rooms-katholieke schoolbestuur heeft hij tot een jaar geleden facturen vervalst om aan geld te kunnen komen. Bovendien wordt hij ervan verdacht dat hij eind juli een vrouw in de buurt van Uithoorn 15.000 gulden heeft ontfutseld. Toen de verdui- Pagina 19: 'Sobere tijden voor school'. Geen basis voor afzettingsprocedure president Het Russische Constitutionele Hof ziet onvoldoende ba sis om een afzettingsprocedure te beginnen tegen presi dent Boris Jeltsin. De president heeft volgens het Hof wel op verschillende punten de grondwet overtreden. Het Russische persbureau Interfax heeft dat vanmorgen ge meld. De officiële beslissing van het Hof wordt vandaag gepubliceerd. en staatsveiligheid. Binnenland se zaken bevestigde evenwel berichten dat de DzjerZinski-di- visie van'dit departement niet naar de Kaukasus is afgereisd om daar de orde te handhaven. Dit versterkte geruchten dat de ze oproerpolitie in Moskou zal worden ingezet. Zondag verklaarden de drie ministers dat zij trouw aan de grondwet blijven en dat het le ger 'neutraliteit' zal betrachten in het conflict tussen Jeltsin en het parlement. De drie minis ters steunen Jeltsins plan om de kiezers te raadplegen op 25 april. Ze zouden echter Jeltsins decreet over het 'bijzondere be stuur' niet hebben onderte kend. moskou hans geleijnse correspondent Het standpunt van het Hof ver sterkt de positie van Jeltsin en is een fikse tegenslag voor zijn te genstanders. Parlementsvoor zitter Chasboelatov zei gisteren dat de uitspraak van het Hof be palend zou zijn voor bijeenroe ping van het Congres van Volks afgevaardigden. Dat kan met tweederde meerderheid beslui ten Jeltsin af te zetten. Een woordvoerder van Chasboela tov zei dat de voorzitter van middag zijn standpunt kenbaar zal maken. Vanmorgen waren nog geen reacties van de ministeries van binnenlandse zaken, defensie Woedende Israëli's vallen in Jeruzalem Palestijnen aan AD BLOEMENDAAL Overigens heeft het ministerie uitdrukkelijk met de PTT afge sproken dat ook huishoudens waar op de brievenbus een 'an ti-reclame-sticker' opgeplakt is, de folder krijgen. Zie pagina 20: Rampennum mer voor gedupeerde winke liers en klanten. Nieuwe Haagsche Schouwbrug pas in '95 open LEIDEN WIM KOEVOET Haagsche Schouw brug in Leiden gaat pas in 1995 open. Naar verwachting valt de ze maand het besluit een nieu we brug te bouwen. Met het ontwerpen en de bouw van de nieuwe brug is zeker twee jaar gemoeid. De nieuwe brug gaat tussen de vijf en zeven miljoen gulden kosten. Vandaag is het precies een jaar geleden dat de volledig versleten brug werd verwijderd. Dat was nodig om het scheep vaartverkeer onbelemmerd doorgang te kunnen bieden. Het gevolg was dat de nieuw bouwwijk De Stevenshof moei lijker bereikbaar werd, hoewel daar volgens een woordvoerder van de gemeente'de laatste tijd weinig klachten meer over wer den gehoord. Gedetineerden die niet willen luisteren, moeten maar voelen. Volgens J. Wiarda, korpschef van de Utrechtse regiopolitie, is een aantal stokslagen menselij ker dan een gedwongen verblijf in een isoleercel. Wiarda zei dit gisteren in Utrecht tijdens de Rosenberg- lezing. „Als een gevangene niet wil werken, wordt hij nu gestraft met de isoleercel. Zo wordt hij vrijgesteld van werk en krijgt hij zijn zin". 'Een kleine tuchtiging' kan dit volgens Wiarda tegen gaan. Wiarda hield verder een pleidooi voor legalisering van drugs. Strafbaarstelling zorgt volgens hem' voor het vreemde fenomeen dat de politie de drughandel in de kaart speelt. „De winstmarges voor handela ren zijn zo groot, dat het voor hen aantrekkelijk is als de poli tie op grote partijen jaagt." CORRESPONDENT Onder de Israëlische bevolking heerst een hier en daar tot hys terische woede leidende angst voor in het wilde weg met mes sen stekende Palestijnen. De laatste tijd hebben zich herhaal delijk dergelijke incidenten voorgedaan, waarbij steeds Is raëlische burgers het slachtoffer Vooral in Jeruzalem kwam dat gisteren tot uiting in aanvallen op Arabische passanten en ge welddadige demonstraties. Gis teravond arresteerde de politie veertig Israëli's bij een demon stratie van rechtse actiegroe pen. De betogers scandeerden leuzen als 'Dood aan de Arabie ren' en bekogelden de politie met stenen. Zes politieagenten en een aantal demonstranten raakten gewond. Israëlische soldaten hebben gisteren in de Gazastrook vier Palestijnen doodgeschoten. On der hen was een 10-jarige jon gen, zo heeft het Israëlische le ger vanochtend bevstigd. Vol gens Palestijnse bronnen was de jongen geestelijk gehandi capt. Hij zou met een speel goedpistool hebben gespeeld, dat door soldaten voor echt werd aangezien. Het huis van een 22-jarige Pa lestijn, die gisteren in Jeruzalem Israëli's beko gelden gisteren Palestijnse au to's uit woede over de aanval van een 22-jari- ge Palestijn op een middelbare school in Jeru zalem. De man verwondde daarbij de direc teur en vier van zijn leerlingen. FOTO REUTER de directeur van een midddel- bare school en vier van zijn leerlingen met een keukenmes verwondde, is gisteren door het leger dichtgemetseld. ALKMAAR CPD Een indianentooi en een wigwam. Op het eerste gezicht onschuldig kinder speelgoed. Maar wat gebeurt er als de kleine roodhuiden en bleekgezichten be sluiten om net als Winnetou en Old Shatterhand een potje te gaan koken met echt vuur. Tent en verkleedkleren kunnen in een mum van tijd yeranderen in een fakkel. Ongeveer de helft van de knuffelbees ten, speeltenten en carnavalskleding is brandgevaarlijk. Dat bleek de Alkmaarse keuringsdienst van waren die samen met de dienst uit Den Haag 59 mingsartikelen voor carnaval en ander kinderspeelgoed (tentjes en knuffelbees ten) onderzocht. Daarvan bleken er 32 niet te voldoen aan de 'brandbaarheids- criteria'. Vooral boa's, indianentooien, kindertentjes en wigwams blijken zeer brandbaar. De tentjes voldeden in het al gemeen niet aan de brandbaarheids- eisen omdat het materiaal te dun was. Veel van de ellende kan worden voorko men als de fabrikanten betere stoffen ge bruiken. „We hebben hier pruiken gehad die heel gevaarlijk waren. Als je daar een si garet bij hield was het 'woosh' en weg was de pruik. Die dingen zijn nu geluk kig niet meer op de markt. Dit keer zijn we eigenlijk geschrokken van de boa's en de indianentooien. Die dingen branden als een lier", zegt directeur G. Arkesteijn van de in Alkmaar gevestigde keurings dienst van waren. Vorig jaar veranderden de normen voor kinderspeelgoed dank zij de Eu ropese eenwording. Voor de aanwezig heid van bij voorbeeld cadmium in rood kinderspeelgoed werden de regels iets lichter, maar voor de brandbaarheid van textiel werden de normen zwaarder. Aanleiding voor de keuringsdienst om met de nieuwe nonnen bij de hand speelgoedberen, indianentooien err kin dertenten in de fik te steken. De regels voor brandbaarheid van kin derspeelgoed zijn vooral gebaseerd op de snelheid waarmee vuur om zich heen grijpt. Een pruik die vlam vat, moet bin nen twee seconden spontaan doven. Voor verkleedkleren, tenten en speel goedberen geldt dat de vlammen zich niet sneller over het oppervlak mogen verspreiden dan met een snelheid van 30 milimeter per seconde. Als de snelheid van de vlam bij vermommingen tussen de 10 en 30 mm ligt. moet er een waar schuwing voor brandgevaar op het pro- dukt staan. Geen krant ontvangen? 071 - 161499 ma trnvr 18 00-19.30 uur zaterdag 10 00-12 00 uur HET WOORD IS AAN Ruud Lubbers Beschadigd raken politici door de jaren heen allemaal. We lopen lit tekens, krassen en bulten op. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Religie - Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 11 HET WEER Jeltsin, die gisteren naar Jeka- terinburg afreisde om de begra fenis van zijn zondag overleden moeder bij te wonen, bepaalde in een vanmorgen gepubliceerd decreet dat lokale bestuurders die zijn besluiten niet opvolgen zullen worden ontslagen. Zon dag zette hij al twee regionale bestuurders in Siberië aan de kant. Premier Tsjernomyrdin en de leiders van Ruslands autonome republieken en provincies moe ten binnen twee weken aan lelt- sin melden of de presidentiële decreten worden uitgevoerd. De kans op confrontaties is daar mee toegenomen. Verschillende regionale besturen hebben jeltsins plannen afgewezen. Jeltsin bepaalde gisteren dat de gebouwen van TV, radio en kranten door ordetroepen van binnenlandse zaken moeten worden beveiligd, ter bescher ming van de persvrijheid. Pagina 7: Rusland wil 36 mil jard van G-7. Jochies mogen vondst van 55 mille houden Twee 13-jarige jongens uit Hoorn zijn sinds kort eigenaar van de 55.000 gulden die zij vorig jaar hebben gevonden in een wijkpark in Risdam. Het geld is precies een jaar lang be waard door justitie, waarna de eerlijke vinders officieel eige naar zijn geworden van het geld. De rechtmatige eigenaal- heeft zich al die tijd niet ge meld, zodat de Hoornse jo chies volgens de nieuwe wet op de gevonden voorwerpen de vondst mogen houden. Vorig jaar werd de politie in Hoorn na de opzienbarende vondst bestookt met telefoon tjes van mensen die de inhoud van de plastic tas met bankbil jetten claimden. Zij vielen ech ter stuk voor stuk als fantasten door de mand. Burgemeester van Almere stapt op ALMERE GPD-ANP Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij koud Perioden met zon en mogelijk nog een bui Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middagtempe- ratuur ongeveer 9 graden Wind uit west tot noordwest, matig kracht 3 a 4, in het waddengebied eerst nog krachtig, 6 KANTOORMEUBELEN 40 JAAR Professionele bureaustoelen vanaf/ 185.-(excl. BTW). BEZOEK ONZE SHOWROOM. LEIDERDORP RIETSCHANS 67 071 -413 414 OOK IN «ROOSENDAAL •DUIVEN •BEST 5000 m2 showroom Lcidsch I NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres Postcode.. j Plutv i Tel Burgemeester C.H. de Cloe van Almere is afgetreden. Hij heeft dat gisteravond bekend ge maakt. vlak voordat hij door een commissie van fractievoorzit ters zou worden gehoord over zijn onjuiste onkostennota's. De Cloe bracht eerder op de avond Commissaris der Konin gin van Flevoland H. lemmers op de hoogte van zijn besluit. Vier van de vijf wethouders in Almere weigerden vrijdag nog langer mei De Cloe samen te werken nadat bekend was ge worden dat de burgemeester de afgelopen jaren ten on duizenden guldens aan re lefoon- en verhuiskostei ontvangen. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0 via acceptgiro 82,65) i 0automatisch (ƒ82.85) Nr. H-jnii /[Tim Handtekening or bel 071-128030: had

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1