Oud Poelgeest op commerciële toer Reigereieren z toch Regio Nog geen definitief besluit over sloop 't Regthuys Schapenschuurtje moet toch weg van eilandje Kraken en piepen op lage stoelen bij te hoge tafels BOUWPLANNEN? MAANDAG 22 MAART 1993 Takkenwagen groot succes zoeterwoude De takkenwagen die in Zoeter- woude snoeihout ophaalt, heeft bij de eerste rondrit zaterdag 10.000 kilo opgehaald. Een ge meentewoordvoerder spreekt van een groot succes. Van tevo ren hadden 120 Zoeterwoude- naren gemeld dat ze snoeihout wilden afgeven. „Het succes kan met het mooie weer te maken hebben", denkt de woordvoer der. „Maar ik denk niet dat dit beginnerssucces is. Als we de volgende keer rondrijden, heeft de wagen meer bekendheid en kunnen we misschien nog meer ophalen." Fusie heeft weinig gevolgen voorschoten De fusie tussen de Voorscho- tense instellingen voor kinder opvang, de Stichting Kinderop vang Voorschoten en de Stich ting Bibelebon, is bijna rond. Ondanks de verregaande sa menwerking op allerlei gebied blijven er twee aparte kinder dagverblijven in het dorp be staan. De fusie heeft ook geen consequenties voor het perso neel. Het ene kinderdagverblijf! blijft in de Alettahof gehuisvest, het andere in gebouw De Hum melhof aan de Frisolaan. De verbouwing van deze voormali ge school begint rond juli en moet voor de kerst zijn afge rond. De kinderen worden tij delijk opgevangen in de voor- maligeLaurentiusschool. CHEF «GERTVISSER.0 wassenaar Het is nog steeds niet helemaal zeker of 't Regthuys aan het Plein in Wasse naar wordt gesloopt. Er ligt weliswaar een plan voor nieuwbouw, maar dat komt nog niet geheel overeen met de ideeën en wensen van de gemeente Wassenaar. Eén ding is ze ker, 't Regthuys is een 'beschermd dorpsge zicht' en dat gezicht mag niet onherkenbaar worden verminkt. Toch staat het college van B en W niet ne gatief tegenover een eventuele sloop van 't Regthuys. „Maar er moet wel eerst een goed doordacht plan voor nieuwbouw zijn. Het moet passen in de stijl van het plein", zegt W. Issendonck, voorlichter van de gemeente Wassenaar. „In het voorontwerp van architect H. van Olphen zit nog een aantal vage aspecten. De gemeente heeft steeds gesproken over een hotel-restaurant, maar de architect heeft het over een Grand Café. Wat is nou precies een Grand Café, daar kun je alle kanten mee op. Hij heeft het over terrassen, maar ook dat is niet direct een wens van de gemeente. En zo zijn er nog enkele zaken die eerst goed uitge werkt moeten worden." Dat er iets moet gebeuren met 't Regthuys daar is het Wassenaarse college van B en W van overtuigd. Ook de ondernemers aan het Plein zien graag dat er er verandering komt in de huidige situatie. De verpauperde voorge vel is voor velen al lang een doom in het oog. De afgelopen jaren zijn er diverse bouwteke ningen ingediend en weer afgekeurd. De ge- meentevoorlichter denkt niet dat het plan dat nu op tafel ligt binnen een jaar kan worden gerealiseerd. FOTO JAN HOLVAST Beheer kasteel Oegstgeest valt voordeliger uit De beheer- en exploitatiestichting Oud Poelgeest gaat veel commerciëler werken. Het gelijknamige kasteel aan de Poelgeesterweg wordt verhuurd aan allerlei instellin gen en bedrijven. Dat levert zo veel geld op, dat de stich ting denkt te kunnen blijven bestaan zonder subsidie. oegstgeest liesbeth buitink Een grote bron van inkomsten was voorheen de vormings stichting Oud Poelgeest, die al lerlei activiteiten in het kasteel hield en daarvoor subsidie ont ving van het ministerie van WVC. Deze stichting moest be gin dit jaar worden opgeheven, omdat de fusie met de volksho geschool Olaertsduyn in Rockanje afketste. Dat leek een ramp voor het kasteel, dat voor een groot deel afhankelijk was van de inkom sten van de vormingsstichting voor de exploitatie. Maar voor zitter M. Koornstra van de be- Juwelen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leider dorp, houdt donderdag 25 maart een contactbijeenkomst met voordracht over vorsten huizen en hun juwelen. Aan vang: 14.00 uur. Plaats: 'Op Dreef aan het van Alphenplein. Niet-leden betalen 2,50 gulden Vos bijt lammetjes dood wassenaar Twee pasgeboren lammetjes zijn het afgelopen weekeinde in Wassenaar doodgebeten door een vos. Ze werden zondagochtend aangetroffen in de tuin van het huis dat grenst aan het weiland waar ze stonden, op de hoek van de Backersha- genlaan en de Rust en Vreugdlaan in Wassenaar. Van een lam metje was de kop afgebeten. De politie heeft sporen aangetrof fen van een vos. Televisie gestolen uit caravan wassenaar Gereedschap en een draagbare televisie zijn het af gelopen weekeindê gestolen uit twee stacaravans op camping Maaldrift in Wassenaar. Een derde caravan werd ook door inbre kers bezocht, maar daar werd niets weggenomen. Auto gaat in vlammen op wassenaar Een auto die reed op de Deijlerweg in Wassenaar is zondagmiddag spontaan in brand gevlogen. De bestuurder, een 33-jarige Wassenaarder, en zijn passagier konden gewoon uit de auto komen en bleven ongedeerd. De wagen brandde totaal uit. De politie denkt dat kortsluiting de oorzaak was. Boot ontdaan van buitenboordmotor oegstgeestEen stukje varen zat er gisteren niet in voor de eige naar van een motorjacht. Hij was sinds november vorig jaar niet meer in de jachthaven geweest en kwam gisteren tot de ontdek king dat zijn buitenboordmotor, waarde 2500 gulden, was gesto len. De boot lag in de jachthaven aan de Trekvaart. Gereedschap weg uit bestelbusjes oegstgeest Een bestelbus van een bouwbedrijf is zaterdagnacht leeggeroofd. De auto stond geparkeerd aan de Bomeostraat in Oegstgeest. De buit bestond uit een circerzaag, schaaf- en schuurmachine en nog ander gereedschap. Uit een bestelbusje, geparkeerd aan de Rijndijk in Zoeterwoude-Rijndijk is zaterdag nacht eveneens gereedschap gestolen. Behalve een boormachi ne, slijptol en decoupeerzaag namen de daders een mobilofoon en een radio mee. Auto met verf overgoten voorschoten Een auto die stond geparkeerd aan het Van 01- denbarneveldtplantsoen in Voorschoten is het afgelopen week einde met verf overgoten. In de Professor Einsteinlaan werd de achterruit van een auto kapot geslagen. Krakers condoomautomaat betrapt voorschoten Twee 17-jarige Voorschotenaren en een 18-jarige Leidenaar zijn gisteren door de politie van Voorschoten aange houden toen ze bezig waren een condoomautomaat te kraken. Deze was bevestigd aan de gevel van een drogist aan de School straat. Toen de politiewagen eraan kwam, namen de jongens de benen. Op de Narcissenlaan werden de drie in hun kraag gegre pen. Honderd deelnemers aan natuurwandeling rond Huys te Warmont Oegstgeestenaar prolongeert Nederlandse bloemschiktitel oegstgeest/den haag Bloemist Ger van Dijk uit Oegst geest heeft afgelopen zaterdag het tiende Nederlands Kam pioenschap Bloemschikken ge wonnen. In het Haagse Con gresgebouw veroverde hij de ti tel voor de tweede keer op rij, een unicum in de geschiedenis van het toernooi. Van Dijk wordt nu afgevaardigd naar het Wereldkampioenschap Bloem schikken. in oktober in Stock holm. De Oegstgeester bloemist nam het op tegen twintig ande re deelnemers. Zij moesten al len zes bloemstukken maken, waarin zij onder meer hun tech nisch kunnen, hun creativiteit en hun originaliteit moesten to nen. Voor zijn paasarrangement kreeg Van Dijk een eerste en voor zijn verrassingsarrange ment een tweede plaats. Ook de andere vier bloemstukken wer den hooggewaardeerd. Volgens Van Dijk was de con currentie net zo sterk als tijdens het vorige kampioenschap van twee jaar geleden. „Het bleef spannend tot het laatst. Je hoeft maar één steekje te laten vallen en je bent er geweest." De win naar kreeg van de jury 450 pun ten: zijn directe tegenstander 443. Volgens Van Dijk is dat een zeer klein verschil. warmond wilfred simons Ergens boven klinkt een rasp end, voorwereldlijk gekras. Twee reigers zijn hoog in de bo men verwikkeld in een felle ru zie. Waarover? Niemand weet het. Een indrukwekkend gezicht is het wel: een woest gewoel van kleppende snavels, blauwgrijze vleugels, veren en poten. Eén van de twee druipt beledigd krassend af, de rust in het bos rondom het Huys te Warmont ('het Bos van Krantz') keert Alhoewel. Aangelokt door het heerlijke lenteweer liepen gis termiddag bijna honderd men sen mee met een rondleiding van de IVN, de Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie. De ingang van het bos leek om streeks 14.00 uur eerder op een druk bereden parkeerplaats dan op een natuurgebied; blijkbaar is de auto nog altijd hét aange wezen vervoermiddel om de natuur te bereiken. Maar al snel na aanvang van de wandeling was van de beschaving weinig meer te merken dan het geden der van een in de verte langsrij dende trein. De nestelende reigers zijn op dit moment de spectaculairste attractie in het bos. Ieder jaar nestelen erzo'n tachtig paartjes. Ze broeden vroeg; volgens gids Louis Veldhuis zijn de eerste ei eren nu al uitgekomen. Hij moedigt de bezoekers aan om onder de nesten naar eierresten te zoeken. De eerste schalen worden snel gevonden. Tot ver bazing van Veldhuis zijn ze groen: „Reigereieren zijn toch wit?' Kikkers Gelukkig leidt bloeiend speen kruid snel de aandacht van het 'eierprobleem' af. Op dit terrein is Veldhuis duidelijk beter thuis: „De meeste planten die nu bloeien, zijn 'windbloeiers'. Dat betekent dat zij hun stuifmeel via de wind verspreiden. Dat moet wel zo, want bijen en hommels die voor de versprei ding van vruchtbeginsel zorg dragen, zijn er in dit seizoen nog bijna niet." De tocht gaat verder naar een bijzonder slijmerige poel. Die moet volgens Veldhuis vol zit ten met groene kikkers: „Wij wandelen er nu om heen en als u goed kijkt, zult u ze voor uw voeten zien wegspringen." Maar geen kikker laat zich zien. niet in het gras en niet in het water. Hilariteit onder de be zoekers. Iemand meent te we ten dat groene kikkers altijd maar tot 14.00 uur kwaken, maar dan ziet een andere lollige bezoeker het licht: „Zeker alle maal opgegeten door die rei gers! Die eierschalen waren toch groen?" Veldhuis schudt het hoofd, maar geeft wel toe dat een vijver naast een reiger kolonie nu niet direct de pret tigste woonplaats is voor een groene kiker: „Reigers eten al les." Het bos was ooit een park in de Engelse landschapsstijl. Het Zuidhollands Landschap, de stichting die het bos beheert, wil die oude inrichting behou den, maar tegelijkertijd de na tuurwaarden versterken. Dode borhen blijven dus liggen, zaai lingen blijven staan. Op één uit zondering na: de esdoorn. „Dat is echt een bospest die alles ver dringt." Rondom het kasteel heeft Het Zuidhollands Land schap daarom alle esdoorns ge kapt. Machteloos steken de stompen omhoog. „Op het snij vlak ziet u 'wit bloed'. De wor tels zuigen nu sappen op om de boom te laten groeien. Op den duur bloeden ae bomen daar door dood", zegt Veldhuis. Open haard Mompelend betuigen de bezoe kers hun instemming met deze slimme oplossing van de na tuurbeschermers. AI spoedig ontspint zich een gesprek over wat er nu met de resten van de esdoorns moet gebeuren: „Han dig voor de open haard", zegt iemand tegen een kennis. Om moeiteloos over te stappen op heer- en exploitatiestichting verwacht dat het beheer dit jaar 'waarschijnlijk iets voordeliger uitvalt'. Behalve de vormingsstichting maakten ook bedrijven en cur susinstellingen gebruik van de faciliteiten in het kasteel. „We hebben onze aandacht nu ver plaatst van het gesubsidieerde werk, de vormingsstichting, naar een commerciëlere aan pak. Allerlei soorten mensen kunnen nu gebruik maken van de ruimtes in het kasteel, de slaapaccommodatie in de Oran jerie erf het restaurant in het Koesthuis." Oud Poelgeest is nu meer be de voordelen van een belasting adviseur: „Dan betaal je nooit te veel." Dit is Warmond. Voort gaat de tocht: langs een stokoude kastanje waarvan de knoppen op uitbarsten staan, langs voorjaarsklokjes, sneeuw klokjes, een futennest, velden vol bosanemonen. Langs de voorjaarshelmbloem. niet te verwarren met dc sterk gelijken de holwortel. Langs aronskelken en verschillende vïiersoorten. Tijdens de terugreis zijn we nog altijd zeer gespitst op bloe men. planten en vogels. Maar echt lukken wil het niet meer. de bemien en velden langs de openbare wegen halen het niet bij het Warmondse bos. schikbaar voor commerciële cursussen en bijeenkomsten, maar door de opheffing van het vormingscentrum loopt het kas teel jaarlijks wel circa 700.000 gulden subsidie van het minis terie mis. Het geld kwam via de vormingsstichting bij het kas teel terecht. Maar de stichting beheer- en exploitatie Oud Poelgeest moest indirect ook opdraaien voor de personeelslasten en andere kos ten van de vormlngsstichting Die bedroegen 2,5 miljoen gul den per jaar. „Dus dan valt die zeven ton nog wel mee. De per soneelslasten van de cursuslei ding zijn we nu kwijt, omdat de cursussen nu zelfstandig zijn. We werken nu efficiënter, waar door we genoeg kosten bespa ren. We kunnen het kasteel in stand houden en het tegelijker tijd een nuttige maatschappelij ke functie geven", aldus Koorn stra. oegstgeest kinderen. „Het hokje staat nie mand in de wee en het is heel functioneel", aJdus de melk boer, die weigert zelf het schuurtje af te breken. „Het ziet er zo keurig uit ik vind dat het college van B en W wel cou lant mag zijn." De melkboer ziet zelf wel een oplossing. „Ik zou het schuurtje in de dooie hoek van het eiland je kunnen zetten, op een punt De Oegstgeester melkboer Henk Heemskerk moet het schuurtje voor zijn schapen op een ei landje bij de Jacob van Maer- lantlaan toch verwijderen. Bur gemeester en wethouders vin den dat het schuurtje weg moet, omdat Heemskerk geen bouw vergunning heeft. De melkboer houdt als hobby schapen en wilde de vier ooien op het eilandje beschermen te gen regen en wind omdat zij moesten lammeren. Inmiddels zijn er zes lammetjes geboren en één schaap moet nog jon gen. Een omwonende heeft bij de gemeente een klacht ingediend over het schuurtje, maar vol gens Heemskerk hebben de meeste mensen uit de buurt er alleen maar plezier van. Die lo pen geregeld langs met hun r het r t last heeft." Hij weigert echter daar over zelf met het college te gaan praten. „Over zoiets kinderach tigs ga ik niet onderhandelen", vindt hij. „We zijn toch grote mensen onder elkaar?" Volgens een gemeentewoord voerder verwacht het college wel dat Heemskerk zelf het schuurtje weghaalt. „De lam metjes zijn nu geboren. Wij zien geen reden waarom dat schuur tje er moet blijven staan." De Schakel wil nieuwe meubels leiderdorp roy klopper Het is behelpen voor de leerlin gen van basisschool De Schakel aan het Leiderdorpse Van Alp henplein. Het meubilair kraakt, piept en zakt in elkaar. Kinde ren zitten op stoelen die niet bij de tafels horen, kasten missen onderdelen en het podium is f;escheurd. „Dit kan echt niet anger", aldus directeur L van Harteveld. De gemeenteraad van Leider dorp buigt zich vanavond, maandag 22 maart, over een voorstel van het college van B en W om het meubilair van De Schakel te vernieuwen. Geen overbodige luxe, volgens Vap Harteveld, die leiding geeft aan de rooms-katholieke school met 260 leerlingen. De huidige inrichting stamt uit 1974 en heeft z'n beste tijd gehad. Stoelpoten en -kuipen breken af, hoeken van tafels zijn afgebroken en randen aan de bureautjes zijn stuk. Verder zijn de kasten incompleet en ziin de frames van het podium in de re creatieruimte gescheurd. De ellende is dat de boel niet kan worden gerepareerd omdat de leverancier zulke oude on derdelen niet meer in voorraad heeft. Van Harteveld: „Een stoelpoot kun je nog eens las sen, maar een gescheurde kuip is dus niet te vervangen." Ten einde raad leende De Schakel de afgelopen jaren overtollige oude tafels en stoe len van andere scholen. Dit leidde tot een allegaartje van meubels. Leerlingen zitten bij voorbeeld op een stoel die qua hoogte niet bij de tafel past. De normen voor dc hoogte van schoolbankjes zijn sinas enige jaren namelijk veranderd. De vroegere tafels en stoelen zijn centimeters lager dan de mo derne. Een combinatie van bei de stijlen leidt dus tot proble- Officieel moet een school twintig jaar met de inrichting doen. Eigenlijk moet De Schakel zich dus nog een jaar behelpen. Maar het schoolbestuur hoopt dat de gemeente de vervanging een jaar wil vervroegen. Ze wijst er op dat de 'oude scholen' De Hobbit en Samen Onderweg na hun fusie ook voortijdig nieuw meubilair kregen. Een nieuwe inrichting kost ongeveer 60.000 gulden. Voor dal geld worden tafels, stoelen, kasten en een nieuw podium voor de recreatieruimte aange schaft. Ook de directiekamer, documentatiecentrum en het handenarbeidlokaal worden .pullen. Als de raad vandaag besluit ak koord te gaan met de herinrich ting, moet de raadscommissie financiën zich over enkele we ken nog uitspreken over dc be groting. Omdat de nieuwe tafels en stoelen na bestelling nog twee maanden op zich doen wach ten. denkt directeur Van Har teveld dat de spullen pas in dc laatste schoolweek kunnen wor den ingewijd. „Dan kunnen de leerlingen zich vast verheugen op een nieuw schooljaar." OP NAAR VAN DER PLOEG! Hel vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PIAFONOBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kimstsM van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Ko««-crtiticML Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TI BOUWEN ibi nc/*_ m rbvcu i M 01713- 1s361 Haln 01713- ivo? deceuninck B

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9