'Grote afstand tussen top en basis Hervormde kerk' Kerk Samenleving Nieuwe taak weggelegd voor jubilerend Tear Fund MAANDAG 22 MAART 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-161421 BUITENLAND KORT Baggio overleden De Italiaanse kardinaal Se- bastiano Baggio is gisteren op 79-jarige leeftijd in een Romeins ziekenhuis overle den. Hij was sinds 1985 ca- merlengo van de Rooms-Ka- tholieke Kerk, wat betekent dat hij bij de dood van de paus de kerk zou besturen, totdat de kardinalen een op volger zouden hebben geko zen. Baggio werd in 1913 in de Noorditaliaanse stad Vice- nza geboren. Na zijn pries terwijding ging hij werken voor de diplomatieke dienst van de Heilige Stoel en was als nuntius werkzaam in Chi li, Canada en Brazilië. In 1969 werd Baggio door paus Paulus VI benoemd tot aarts bisschop van Cagliari op Sar dinië. In hetzelfde jaar werd hij kardinaal. In februari 1974 werd hij benoemd tot president van de Vaticaanse congregatie voor de bisschoppen, waar hij onder meer betrokken was bij de opvolging van kar dinaal Alfrink als aartsbis schop van Utrecht. Van 1984 tot zijn emeritaat in 1990 was Baggio voorzitter van de pauselijke commissie voor Vaticaanstad. Na de dood van de pausen Paulus VI en Johannes Paulus I in 1978 werd de conservatieve Bag gio beschouwd als serieuze kandidaat voor het paus ambt. Na de dood van Baggio telt het college van kardinalen 152 leden. Van hen zijn er 110 jonger dan tachtig jaar, wat betekent dat zij mogen deelnemen aan het conclaaf voor de verkiezing van een paus. Gehoorzaamheid Paus Johannes Paulus II heeft de Amerikaanse katho lieken zaterdag opgeroepen de leer van de kerk zonder voorbehoud te aanvaarden. Hij constateerde dat vele Amerikaanse katholieken zich schuldig maken aan se lectieve gehoorzaamheid: zij aanvaarden de zaken' waar mee ze het eens zijn en wij zen andere af, maar houden zich toch voor een 'goed ka tholiek'. In zijn toespraak tot Ame rikaanse bisschoppen die in Rome verblijven voor hun ad limina-bezoek, het verplichte vijfjaarlijkse bezoek aan het Vaticaan, constateerde de paus dat de rooms-katholie- ken in de Verenigde Staten blootstaan aan morele, psy chologische en culturele druk die hun functioneren in de maatschappij belemmert. Maar deze druk mag hen niet in de verleiding brengen 'ten koste van zware schade aan de ziel' selectief om te gaan met de leer van de kerk. Seksschandaal Aartbisschop Robert Sanchez van Santa Fe in de Ameri kaanse staat New Mexico heeft paus Johannes Paulus II zijn ontslag aangeboden. Sanchez gaf eerder deze maand toe dat hij met drie jonge vrouwen een seksuele relatie heeft gehad. Sanchez (59) liet in een verklaring we ten dat hij had besloten om bepaalde toespelingen op wangedrag openbaar te ma ken en dat daarvan veel pijn en lijden het gevolg was. De aartsbisschop, die bij zijn aantreden in 1974 de enige bisschop van Latijnsameri- kaanse afkomst was, is sinds twee weken in retraite en is onbereikbaar v taar. Plaatselijke gemeenten klagen hun nood tijdens synode DOORN ANP De functionarissen van de Hervormde Kerk lijken meer op gedemareerde wielrenners dan op vlaggedragers die een paar passen voorop lopen. Deze verzuchting van ou derling B. van Bokhoven kreeg bijval van leden van de hervormde synode die klaagden over de grote afstand tussen de landelijke kerk en de plaatselijke gemeenten. vinciale kerk. Uit deze analyse blijkt dat de gemeenten vaak niets doen met al de brieven, brochures, tijdschriften, advie zen en cursussen die de lande lijke en provinciale kerk aan biedt. Er zijn bladen die door tachtig procent van de gemeen ten ongeopend in de prullen mand worden geworpen. Bo vendien bleken de gemeenten De hervormde synode besprak de reactie van de Centrale Be leidsstaf, waarin de landelijke en provinciale organen van de Hervormde Kerk zijn vertegen woordigd, op een analyse van het gebruik dat de plaatselijke gemeenten maken van het ma teriaal van de landelijke en pro- meer te hebben aan het provin ciale dan aan het landelijke ma teriaal. De Centrale Beleidsstaf be pleitte op grond van de analyse onder meer een betere sturing van het aanbod en een terug dringing van de bureaucratie binnen de kerk. Ook zou de communicatie tussen de lande lijke en provinciale organen over het aanbod van diensten aan de gemeenten moeten wor den verbeterd. De Amelandse predikant C. Glashouwer nam in de reactie van de Centrale Beleidsstaf een voortdurende relativering van Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft zater dag de Schotse 13-eeuwse filosoof en theoloog Duns Scotus officieel als zalige erkend. Er heeft geen normaal zaligverklaringsproces plaatsgehad. De paus heeft de eeuwenlange verering van puns Scotus bevestigd. Duns Scotus werd omstreeks 1265 geboren in het stadje Scotus in Schotland. Hij trad op veertienjarige leeftijd in in de toen nog jon ge Orde der Franciscanen. Als docent theologie en filosofie in Cambridge, Oxford en Parijs had hij een grote reputatie. Hij stierf op 43-jarige leeftijd in Keulen. Op de foto een overzicht van de plechtig heid in de St. Pieter in Rome. foto epa de resultaten van de afne mersanalyse waar. Hij zag daar in een poging om de analyse 'onschadelijk te maken' en om zich aan voor de landelijke top vervelende consequenties te onttrekken. „Gevestigde posi ties moeten blijkbaar gevestigd blijven", aldus Glashouwer. De bespreking van de afne mersanalyse had een informa tief karakter. De synode zal in november haar conclusies trek ken. Dan zal er ook een 'omge vingsanalyse' op tafel liggen: een onderzoek naar de gevolgen van maatschappelijke ontwik kelingen voor het kerkewerk. BERQEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Nijkerk: J. de Jong te Schoonrewoerd die bedankte voor Wapenveld (toez.). GEREFORMEERDEGEMEEN TEN Beroepen: te Scherpenzeel: G. Mouw te Genemuiden. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: C.A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt: voor Nijkerk en voor Westkapelle: Chr. van der Poel te Yerseke; voor Hoogvliet: D. Rietdijk te Moerkapelle; voor Spijkenisse: Th. van Stuijven- bergte Middelburg-Centrum. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: teGroningen-Zuid (wijkgem. Roden) (part-time): J.W. van Weenen te Coevor- den. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTEN Beroepen: te Kampen: J. van Veen te Amsterdam-Zuid. HET WEER ROB GROENLAND Onzekere toekomst voor Remonstrantse Broederschap De leiders van de Remonstrant se Broederschap hadden zater dag weinig weerwoord toen journalist en socioloog drs. H. Vuijsje opmerkte dat hun kerk in de toekomst waarschijnlijk niet meer zal bestaan. Ongeveer 300 remonstranten bezonnen zich tijdens de jaarlijkse verga dering van beraad op de toe komst van hun 10.000 leden tel lende kerkgenootschap. „De remonstranten zijn alar merend klein", leidde A. Kleve een forumdiscussie in. „Kunnen we nog wel zelfstandig zijn en hoe loodsen we het remon strantse gedachtengoed naar de toekomst?", vroeg hij zich af. In twintig jaar is de aanhang van de broederschap gehal veerd. Algemeen secretaris drs. M. Bosman-Huizinga vertelde dat deze daling al lang geleden is begonnen. „Vanaf 1959 be gonnen we te merken dat we de greep op vooral de jongeren verloren", constateerde zij. De remonstranten worden de laatste jaren geconfronteerd met een groeiend tekort aan menskracht en Financiële mid delen. De algemene vergadering van beraad had als titel: verspieders naar God. Om te verspieden wat er in de Rotterdamse samenle ving aan levensbeschouwelijke zaken te vinden is konden de deelnemers 24 verschillende in stanties bezoeken, variërend van het project sociale vernieu wing tot de Pauluskerk, radio Rijnmond en NRC Handelsblad. palfsen anp Het evangelisch hulp- en ont wikkelingsfonds Tear Fund zou een adviserende rol kunnen vervullen voor tal van kleinere organisaties en plaatselijke ge meenten die zich bezighouden met zending en hulpverlening. Die suggestie deed oud-Tear- Fund-medewerker O. de Bruij- ne, tegenwoordig werkzaam voor de evangelische alliantie van Afrika, dit weekeinde tij dens een conferentie in Dalfsen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Tear Fund. De klei ne organisaties leggen meestal de nadruk op zending, waar door zaken als structurele hulp verlening minder goed uit de verf komen. „Het amateurisme van be paalde organisaties is schrikba rend", zei De Bruijne.„Het is jammer als ze de kennis en on dersteuning van een organisatie als Tear Fund zouden missen." De Bruijne doelde vooral op lo kale initiatieven 'een auto busje vol doperwten' die de laatste 20 jaar ontstaan zijn na bijvoorbeeld een reis van ge meenteleden. „Men gaat voor elkaar bidden, men organiseert een uitwisseling van kerkleden en er wordt een hulpactie op touw gezet. Vooral aan Oost- Europa wordt op die manier veel hulp verleend." Het is vol gens De Bruijne voor Tear Fund een uitdaging hoe zij haar ex pertise kan aanwenden en der gelijke gemeenten kan advise- 'Minder truc, meer boodschap' amsterdam Gij zult ervoor zorgen dat de truc niet belangrijker is dan de boodschap, luidt het negende van de tien geboden voor de christen-goochelaar. Zo'n vijftig evangeliserende goochelaars en goochelende evangelisten wa ren afgelopen zaterdag in Am sterdam bijeen. Zij hadden inderdaad meer aandacht voor de boodschap dan voor de trucs, die vooral als lokkertje worden gebruikt voor kinderen. „Goochel vooral ter COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. J de Vries. G.P Arnold (ad,). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Fran Nypels. Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR W.tle Smgel 1.2311 BG Leiden, teietoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel: 02521-19353. Fax:02521-19610 POSTADRESSEN ities071-143480 ere van je Schepper, want daar zijn wij voor. Wij zoeken een manier om kinderen te bereiken met het prachtige Evangelie", aldus christen-goochelaar Wim Banis. De goochelaar kan daarbij handig gebruik maken van de aantrekkingskracht die hij op kinderen uitoefent en de status die hij onder de kleintjes geniet. „Dat is nou juist zo Fijn bij deze vorm van evangelisatie: de kin deren geloven alles wat de goo chelaar zegt." ADVERTENTIES RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN KUCHTEN BEZORGING Licht onbestendig Op zaterdag om 15.41 uur kwam de zon loodrecht boven de Evenaar te staan en werd het lente-seizoen boven ons halfrond een feit. Het bijbehorende weertype sloot per fect aan bij het algehele lente-ge voel, dat zich bij veel mensen het afgelopen weekeinde meester maakte. Vooral op zaterdagmiddag was in een heldere luchtsoort de instra ling van de zon al behoorlijk groot. Tussen de windveren door was de kleur blauw van de lucht goed ont wikkeld. Dit is een indicatie dat er relatief weinig deeltjes (water dampmoleculen en stof) in de tro posfeer aanwezig zijp. Bij een ver vuilde of vochtige atmosfeer wordt het zonlicht nog veel meer ver strooid en ontvangt het menselijk oog een meer wit diffuus licht. In dergelijke situaties spreken we vaak van heiig weer. Door de aanlandige wind was het langs de westkust zeker niet warm te noemen, met op diverse meet posten een luchttemperatuur van nauwelijks boven de 10 graden. In het achterland (achter de duinen) werd het maximaal nog 12-13 gra den Celsius. De nacht van zaterdag op zondag werd gekenmerkt door een sterke afkoeling. Door de afwe zigheid van een wolkendek en het verder afnemen van de wind, kon de overdag opgeslagen warmte in de nacht maximaal uitstralen naar boven. Deze straling wordt infraro de straling of warmtestraling ge noemd, waar de mens dagelijks aan bloot wordt gesteld. Bij aanwe zigheid van bewolking wordt een deel van deze straling weer terug, gekaatst naar het aardoppervlak en koelt het daardoor minder af. De laagste temperatuur werd in de vroege zondagochtend gemeten en varieerde van 6 graden op het strand tot plaatselijk 1 graad in de polders ten oosten van Haarlem en Leiden. Gisteren overdag sijpelde op hoogten van 4 tot 8 kilometer minder droge lucht binnen, het geen zichtbaar werd als veel cirrus- bewolking (windveren) en altocu mulus (schaapjeswolken). Wie een nauwkeurige blik op de bovenlucht wierp kon daarin ook vele vlieg- tuigstrepen waarnemen, die allerlei uitstulpingen en verwaaiingen ver toonden. Deze fenomenen werden veroorzaakt door de krachtige bo venluchtwinden, die in enkele mi nuten tijd windveerstructuren aan zienlijk van vorm kan laten veran deren. De komende dagen staat ons een licht onbestendig weertype te wachten, met vooral morgen en overmorgen van tijd tot tijd bewol king met enkele buien. In de twee de weekhelft lijkt hogedruk het heft weer in handen te nemen, met meer zon maar vooral s' nachts weer een vrij grote nachtvorstkans. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen.- In de loop van vandaag veel bewolking en nu en dan regen. Morgen ook en kele opklaringen. Maxima van 3 graden in het noor den tot 7 graden bij Oslo. 's Nachts lichte tot matige Zweden: In het zuiden bewolkt en af en toe regen, in het Ie regen- of sneeuwbui. Later op de morgen van het westen uit opklarin gen. Maxima van 2 graden in Lapland tot 7 graden in het zuiden, "s Nachts lich- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind regen of motregen, loop van morgen opklarin gen maar ook een enkele regen- of sneeuwbui. Maxima ongeveer 9 graden, morgen iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst veel bewolking en af en toe regen, in de loop van vandaag van het noorden uit opklaringen en vooral op morgen een enkele maartse bui. Maxima van 7 gra den in Schotland tot 12 graden in Zuid- Engeland. morgen enkele graden lager. België en Luxemburg: In de loop van vandaag veel bewolking en nu en dan regen. Morgen enkele op klaringen maar later weer kans op een bui. Maxima vandaag in de Ardennen nog ongeveer 15 graden, morgen rond 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en nu en dan wat regen. In de loop van morgen in het noorden opklaringen. Maxima vandaag Weerrapporten 22 12 graden langs de kusten van Norman- Bretagne en tegen de 20 graden sla"on weef i. Morgen enkele graden la- AnKlPfrtam m?,, be, DINSDAG 23 MAART 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 zon onder 18.54 Maan op 06.07 Maan onder 19.33 Waterstanden Katwijk Hoogwater 3.28en 15.48 Laag water 11.25 en 23 .36 in het rr ger. Portugal en Madeira.- Portugal: Wolkenvelden, af en toe zon en kans op een buitje. Maxima rond 21 graden. Madeira: vandaag meest wol kenvelden en een enkele bui, morgen wat meer zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 21 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon, vooral in het zuiden ook wolkenvelden maar droog. In de loop van vandaag en op morgen in het noordwesten bewolking en nu en dan regen. Maxima van 18 graden in het noorden, tot 22 langs de zuidelijke cos- ta's, m het binnenland iets hoger. Cana rische Eilanden: vandaag veranderlijke bewolking en kans op een bui, morgen meer zon en droog. Maxima tussen de 22 en 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vandaag nog kans op een buitje. Maxima van 25 bij Tanger tot 30 graden in het zuiden. Tunesie: Overwegend zon nig, op vandaag kans op wolkenvelden. Maxima van 22 tot 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag flinke perioden met zon en droog, morgen wolkenvelden en enige tijd regen. Aan de Middellandse Zeekust waarschijnlijk droog. Maxima 18 tot 22 graden, morgen iets lager.. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. ook enkele wolken velden. Droog. Maxima rond 22 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zonnig. In de loop van morgen in het noorden bewolking en nu en dan regen. Op Corsica en Sardinië enkele wolken velden en droog. Maxima vandaag onge veer 20 graden, mprgen in het noorden enkele graden lager. Griekenlanden Kreta: Eerst zonnig, morgen vooral in het noor den wolkenvelden en mogelijk een bui. Maxima tussen de 18 en 21 graden. Turkije en Cyprus: Finke perioden met zon en droog. Maxi ma langs de kusten ongeveer 19 graden, noorden klaart het in de loop van mor- Beittipnd: Later op de vandaag van het westen uit bewolking gevolgd door regen. Morgen is de regen dan in Zuid-Duitsland. In het Klagenfurt Kopenhagen L^s Palmas Hl 15 11 0.2

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8