Leiden Transferium bij de Infotheek 'Fakkeloptocht niet voldoende' 'Een boom in de stad is een stress-boom' Fusie 'Rembrandt' absoluut niet zeker Krakers binnen twee weken weg bij Dixons MAANDAG 22 MAART 1993 Beschermd 9 Het Regthuys is vol gens de gemeente Wassenaar een 'be schermd dorpsgezicht'. Maar het mag toctige- sloopt worden Trawlers a Rederij Voorwaarts I V/ is twee Katwijkse trawlers rijker. „Zulke mo derne schepen moeten niet naar het buitenland" Ovens yt yt Dakpannenfabriek I I Van Oordt vertrekt uit Alphen. De drie monu mentale ovens moeten be houden blijven, vindt de wethouder GERT VISSER, PLV.-CHEF AAD RIETVELD. 0 Walenkamp op zoek naar parkeerruimte Het eerste 'transferium' van Leiden komt, als het aan wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) ligt, bij de voor malige Infotheek aan de Plesmanlaan. Op zaterdag en op koopavonden zouden mensen er hun auto moeten kun nen parkeren, om vervolgens met de pendelbus naar de binnenstad te gaan. De wethouder ziet dat als een grote stap op weg naar het autoluwe centrum. leiden »wim koevoethart ter beschikking te stellen. Op 1 april zit hij om de tafel met Walenkamp waagt binnenkort ambtenaren van de universiteit, ook een nieuwe poging om de Walenkamp wil in hetzelfde ge- Witte Singel-Doelengarage sprek de garage bij de voormali- (WSD) van de rijksuniversiteit ge Infotheek aan de Plesman- voor bezoekers van het stads- laan aan de orde stellen. Het rijksherbarium verhuist naar de Infotheek en de 249 parkeerplaatsen in de garage en de 80 vakken in de openlucht moeten zeker op zaterdag en op koopavonden door centrumbe zoekers kunnen worden ge bruikt. Walenkamp ziet goede mogelijkheden aan de Plesman laan het eerste transferium te creëren. Dat is een gebied waar men zijn auto achterlaat en voor de rest van de rit naar de stad gebruik maakt van alterna tief vervoer. Slaagt Walenkamps missie, dan heeft hij er in één keer zo'n 425 parkeerplaatsen bij. Die kan hij goed gebruiken voor zijn 'autoluwe'binnenstad. Vingertje Hoeveel transferia Walenkamp nodig heeft, kan hij niet zeggen. „Ik benader dat vraagstuk an ders. Overal waar zich een mo gelijkheid voordoet, steek ik m'n vingertje op." Walenkamp verwacht dat het tweede transferium bij het stadsdistributiecentrum (SDC) komt. De plaats van het SDC is nog niet bekend. Bij het SDC le veren grote vrachtwagens arti kelen voor winkels in de bin nenstad af. Bestelbussen bren gen de spullen naar de midden standers. Over de parkeertarieven bij de transferia zegt Walenkamp: „Zo mogelijk gratis, maar in elk geval laag. Als het net zo duur is om aan de rand van de stad te parkeren als in het centrum, schieten we er niets mee op." Eerdere pogingen van Walen kamp om de WSD-garage ook voor gebruik van het publiek in te zetten, zijn gesneuveld. Vol gens de wethouder is er van on wil geen sprake. „De gesprek ken zijn nooit echt goed op gang gekomen. Nu de gemeen te in het bezit is van een rapport over de parkeeroverlast in Vree wijk, denkt de wethouder dat hij wél 'tot zaken kan komen'. Uit dat rapport blijkt dat veel par keerplaatsen in Vreewijk dikwijls zijn bezet door auto's met een WSD-vignet. „De gara ge wordt op z'n zachtst gezegd niet optimaal gebruikt. Maar we moeten de behoefte aan par keerplaatsen van de mensen van de universiteit respecte ren", merkt Walenkamp op. De rector van de Rembrandt Scholengemeenschap, M. Scha, zegt dat het absoluut nog niet vaststaat dat haar school fuseert met de Louise de Coligny en de Nieuwe Vaart. „We hebben met die scholen een informeel ge sprek gevoerd en daarbij is in derdaad gesproken over het sa mengaan per 1 augustus 1994, maar er is nog geen keuze ge maakt. Intern moeten we nog beslissen of we zelfstandig blij ven of niet." Scha acht de kans dat het Rembrandt zelfstandig blijft ook 'redelijk groot'. „We hebben de cijfers bekeken en daaruit blijkt dat we als zelfstandige school nog jaren vooruit kunnen. We zijn weliswaar met 600 leerlin gen een kleine school, maar er komen elk jaar leerlingen bij.'" Het voordeel van een fusie met Louise de Coligny/Nieuwe Vaart (die met ingang van het nieuwe seizoen samengaan) zou evenwel zijn, dat het Rem brandt iets ruimer bij kas zou komen te' zitten. Scha: „Maar daar staat tegenover dat een kleine zelfstandige school ook voordelen heeft. Het is over zichtelijk en je kunt in zo'n situ atie heel kindgericht werken. Beter dan op een hele grote school." „Discriminatie moet individueel worden bestreden", vindt E. Özüm. Vertegenwoordiger van Turken.roept Nederlanders tot daden op ferbak van zijn auto had ge stopt. het beest naar huis had gereden, de lift van het flatge bouw had ingesleept. naar zijn flat gebracht had en het ritueel in de badkuip had geslacht. De poten gaf hij aan zijn kinderen om mee te spelen. Die gooiden de poten van het balkon naar beneden. Die man had in Tur kije ook de voorpagina gehaald, want daar zou hij ook voor gek zijn versleten. Er zijn gekke Tur ken, zoals er ook geWce Neder landerszijn", aldus özüm. Turken in Nederland kunnen oer-conservatief zijn, terwijl de modernisering van het moeder land zich in hoog tempo vol trekt. „Die Turken staan nogal eens verbaasd te kijken als ze in Turkije Terugkeren en zien wat daar allemaal mag en kan, zoals ook Nederlandse emigranten uit Nieuw-Zeeland zich bijvoor beeld over hun moederland kunnen verbazen". özum wordt nog wel eens aangeduid als een 'ander soort Turk'. „De mensen zeggen dan, als alle Turken waren zoals u zouden er geen problemen zijn. Er wordt dan gedacht aan volle dige aanpassing. Maar wat is aanpassen; moet de buitenlan der zich aanpassen aan de ge middelde Nederlander of zich gedragen als een Amsterdamse punker? Als het om de taal gaat zeg ik, inderdaad, taal is een be langrijk instrument, je moet de taal leren spreken. Maar verder is het vooral een kwestie van zorgvuldig met elkaar omgaan, elkaar respecteren. Totale aan passing is een illusie, die kan leiden tot een identiteitscrisis. Wat ook nog wel eens vergeten wordt is dat er 25 verschillende volkeren in Turkije leven. Er is een wereld van verschil tussen een Turk van de westkust of een Turk uit de bergen in het oos ten". Over de Nederlanders is özüm over het algemeen niet ontevreden. „De Nederlander heeft een goede instelling, gaat uit van het gelijkheidsbeginsel, is bereid om daarvoor te de monstreren. Zover zijn we in Turkije nog niet. Maar het zou nog beter kunnen. Als je mens beeld- zo positief is moet je daarvoor ook uitkomen. Kom in opstand als mensen bij de sla ger of bakker of waar dan ook zeggen dat alle buitenlanders naar huis moeten. Ga in discus sie met die mensen. Vooroorde len zijn gebaseerd op emoties, niet op feiten. Als ze zeggen dat Nederland vol zit met buiten landers, leg dan uit dat het in feite om drie procent van de be volking gaat." "Welke buiten landers moeten er weg, de Tur ken, de Surinamers. de Ameri kanen? Moeten de 600.000 Ne derlanders in het buitenland te rugkomen? Dankzij de buiten landers hebben ook veel Neder landers werk. Laat voelen dat het niet terecht en eerlUk Is de de schuld altijd aan de buiten landers te geven. Door de te genstander te confronteren met de botheid van zijn uitspraken zal hij minder snel bijval krijgen van anderen", aldus özüm. Racisme en discriminatie moe ten direct in de kiem worden gesmoord. Manifestaties tegen racisme, zoals in Amsterdam en fakkeloptochten tegen racisme in Leiden zijn mooi, maar niet voldoende. Nederlanders moe ten ook hun landgenoten te rechtwijzen als zij discrimine ren. Ze mogen dergelijke voor vallen niet doodzwijgen. Dat zei E. özüm van het Bureau Voor lichting Gezondheidszorg Bui tenlanders uit Utrecht gisteren bij het Humanistisch Verbond in Leiden. özüm woont al dertig jaar in Nederland. Hij heeft veel erva ring met discriminatie en voor oordelen. Veel Nederlanders hebben nog altijd het beeld voor ogen van de conservatieve Turk, die zijn vrouw met hoofd doek op vijf meter afstand ach ter zich aan laat lopen. „Ooit las ik op de voorpagina van een krant het bericht dat foto henkbouwman een Turk een schaap in de kof- AZL verleent steeds meer 'topzorg' leiden In het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) is het aantal be handelingen, waarvoor zowel grote deskundigheid als specia listische apparatuur noodzake lijk is, de afgelopen jaren geste gen. De groei in deze zoge naamde top-referentiezorg be droeg de afgelopen twee jaar bijna twee procent, aldus het AZL, terwijl in de polikliniek sprake was van een kleinere stij ging. Prof. dr. OJ.S. Buruma een lid van de Raad van Bestuur die belast is met patiëntenzorg verwacht dat de stijging de ko mende jaren zal doorzetten. Hij pleit er al sinds jaar en dag voor dat het aantal top-referentiële verrichtingen wordt uitgebreid. Op die manier zou het AZL zijn academische meerwaarde kun nen vergroten. Top-referentiezorg kan alleen in academische ziekenhuizen worden gegeven. Deze vorm van zorg wordt net als top klinische zorg waaronder onder ander niertransplantaties en hartchirurgie vallen gerekend tot de bepalende karakteristie ken van academische zieken huizen. Poging tot beroving leiden» Een man heeft gistermid dag geprobeerd buurthuis 't Spoortje te beroven. De man zat na afloop van een 'koonjesmiddag' aan de bar en deed een greep in de kassa toen een medewerk ster die wilde sluiten. De 54-jarige Ixridse kreeg een schaar in haar nek geduwd. Haar 49-jarige vriend snel de te hulp, maar werd met de schaar aan zijn pols ver wond. Een 43-jarige buurt huisbezoeker sloeg twee Ie ge bierflessen kapot op het hoofd van de rover. De man \iu< htte Gans moedwillig aangereden leiden Een gans op de Witte Singel is zaterdag vermoedelijk moedwillig aangereden. Een automobilist was er omstreeks kwart over vijf 's middags getuige van dat zijn voorganger naar rechts uitweek en een gans schepte. De vogel kwam onder het wiel van de auto terecht en werd zo'n tweehonderd meter mee gesleept. De dierenambulance constateerde later dat het dier ge broken poten en vleugels had opgelopen en dat het waarschijn lijk niet meer levensvatbaar is. De getuige heeft het kenteken van de auto aan de politie doorgegeven. Fietser mishandeld leiden Een 38-jarige fietser is in de nacht van zaterdag op zon dag op de Lage Rijndijk mishandeld door een paar voorbijgan gers. De man fietste omstreeks een uur met zijn vriendin op de verkeerde weghelft. Twee bromfietsers, die wel in de goede rich ting reden, ergerden zich daaraan en bewerkten de fietser met een bromfietshelm. Het slachtoffer is voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. Vechtparij St. Aagtenstraat leiden Vier mannen raakten in de nacht van zaterdag op zon dag slaags in de St. Aagtenstraat na een ruzie over de verkoop van hasj. Een 26-jarige Leiderdorper en een 23-jarige Leidenaar gingen omstreeks kwart over drie in op de vraag van twee voor bijgangers om hasj van hen te kopen. De verkopers toonden zich echter nogal opdringerig, waardoor de kopers geïrriteerd raakten. Na een handgemeen vluchtten de verkopers. De Leider dorper ontdekte later dat hij zijn portemonnee met 2300 gulden kwijt was. De krakers, die vorige maand hun intrek hebben genomen boven de winkel van Dixons aan de Haarlemmerstraat, moe ten daar binnen twee weken weer uit. Dat heeft de Haagse rechtbank besloten. De bedrijfs leiding van Dixons houdt vol de ruimte voorlopig pog als opslag nodig te hebben. Over een poosje wil het bedrijf er woon ruimte van maken. Volgens de krakers stond het pand al jaren leeg. De politie wilde eind februari niet ingrijpen toen de krakers de bovenverdieping als woning in beslag namen. Dixons kon toen niet duidelijk maken dat de ruimte nog werd gebruikt of dat er een plan tot verbouwing was. De krakers mochten blij ven zitten. Dixons had veel last van de krakers. De afvoer van het toilet in het gekraakte pand was de fect en de inhoud van het toilet sijpelde een paar keer door het plafond van de winkel. De uit werpselen waren de voornaam ste troef van V D, waarvan Dixons een dochteronderne ming is, om aan de rechtbank een ontruimingsvonnis te vra gen en kreeg. De rechter ver wacht dat, als de krakers weg zijn, de firma haast maakt met het bewoonbaar maken van de bovenverdieping. Deskundige Klijnstra verklaart 'kapwoede' gemeente nooit te veel van deze vergun ningen uitgeeft. Grote bomen omschrijft hij breed gebarend als 'zukke jongens' en hij treurt over de manier waarop er met het eenmaal gekapte hout wordt omgesprongen, als dat verbrand of versnipperd wordt. „Dat moeten we beter kunnen gebruiken want dat is niet waar we bomen voor hebben gekre gen." Hoe betrokken niet alleen deskundigen maar ook buurt bewoners bij de bomen kunnen zijn, bleek nog bij de kapactie bij de Slaaghsloot (nissen de volkstuintjes en Merenwijk). „Ze moesten wel weg omdat ze in aanraking kwamen met de elektriciteitsdraden. Dat is ge vaarlijk en ook voor de bomen niet best. De reacties heb ik echter onderschat. Volop com motie toen die bomen aan het water werden weggehaald. In dat soort gevallen zouden we als gemeente meer aan voor lichting moeten doen. De men sen op tijd laten weten waarom er wordt gekapt." Af en toe doet Klijnstra al een poging in die richting: „Soms ga ik naar mensen toe die bijvoor beeld een mooie boom voor hun deur zijn kwijtgeraakt. En dan neem ik een mooi boek mee waarin staat hoe de nieuwe boom die wordt geplant er in de verschillende seizoenen uit gaat zien. Dat blijken ze dan zeer op prijs te stellen." Bewijs Toch is het niet misselijk wat er vooral het afgelopen seizoen wordt weggehakt. Bij de Garen- markt, Pelikaanstraat, Wasse- naarseweg, Kooilaan, achter de Haagweg een heel park, Vijf Meilaan, Slaaghsloot, Van 't HofTstraat, Steenstraat en Burg- gravenlaan. Klijnstra wijst echter naar de cijfers waaruit moet blijken dat het allemaal weer goed komt. Er worden dit seizoen 30 grote bo men verplant en 140 grote bo men gekapt. Een groot deel daarvan is al weg. Maar er staat tegenover dat er 1085 jongen bomen bijkomen. „Want hel blijft in loeiden 1 op 1. Voor elke boom die weggaat moet er mi nimaal een terugkomen." „Hoewel het de laatste tijd mis schien lijkt dat er in Leiden op grote schaal bomen worden ge kapt, komen er gelukkig meer jonge boompjes bij dan dat er worden omgehakt", verzekert gemeentelijk boomdeskundige Jack Klijnstra. De afdeling groen van de gemeente krijgt regelma tig telefoontjes van vferontruste Leidenaars die in hun buurt he le bomenrijen zien verdwijnen. Klijnstra voelt met die mensen mee en vindt dat de gemeente meer uitleg is verschuldigd. De vermeende kapwoede van de gemeente is volgens Klijnstra terug te voeren op de oorlogs tijd: „Toen is in Leiden alles ge kapt en opgestookt. Begrijpelijk. Maar je zou verwachten dat eind jaren veertig er massaal nieuwe aanplant zou komen. Dat gebeurde nauwelijks, totdat men in de vijftiger jaren vond dat de stad 'groen' moest wor den. Op grote schaal zijn toen wilgen en Italiaanse populieren geplant omdat die snel groeien. Maar er werd geen rekening ge houden met de agressieve wor tel groei", aldus Klijnstra. Vandaar dat de gemeente veel van deze bomen weer moet kappen: „Als de wortels het wegdek opdrukken is dat ge vaarlijk. De gemeente is verant woordelijk als er ongelukken ge beuren. Maar een boom is na tuurlijk ook niet happy met de ze situatie. Bomen in een stad zijn altijd stress-bomen. Ze worden lang niet zo oud als hun soortgenoten op het platte land", aldus Klijnstra, een Wou- bruggenaar die zijn opleiding op een 'boomacademie' in En geland genoot. Behalve dat 'bomen op hun retour' worden neergehaald, wordt er ook gehakt als de ge meente een boomrijk stuk grond voor woningbouw aan wijst. Voorbeelden te over. Op de hoek van de Kooilaan ston den tot voor kort enkele impo sante exemplaren. Die zijn om gehaald omdat de gemeente er huizen wil neerzetten. „Ik kan me goed voorstellen dat mensen die langsrijden zich nu wildschrikken bij het zien van die kale vléfkte. De reacties die we krijgen zijn begrijpelijk. Als ergens bomen worden weg gehaald, verdwijnt een stuk be schutting. Het wordt ervaren als een ingrijpende verandering van de leefomgeving. Al vind ik het niet correct als mensen de bomen aangrijpen om een on gewild bouwplan tegen te hou den", aldus Klijnstra. Klijnstra is als dé gemeentelij ke deskundige bijna persoonlijk verantwoordelijk voor het uitge ven van kapvergunningen. Maar de manier waarop hij over bomen praat, verraadt dat hij De ene na de andere boom in Leiden gaat tegen de vlakte. Maar een boom in de stad leeft ook niet lang, zegt de deskundige. foto wim dijkman 25/26 maart: 17-22 uur 27 maart: 10-17 uur gr0en00rdhallen. leiden ALL STAR OCCASIONS AUTOSHOW toegang gratis: betrouwbare occasions van de officiële merkendealers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7