VN halen moslims weg uit Srebrenica Rusland kan heel goed verder zonder Boris Jeltsin Buitenland Kwestie-Kashmir leidde bijna tot kernoorlog' Vreugde na opleiding Folteraars El Salvador vrijuit na amnestie 'Kuwayti's zijn tijdens Golfoorlog systematisch gemarteld en vermoord' Zondag 21 maart: Dag van Russische paradox MAANDAG 22 MAART 1993 Agence France Prene VN: Massamoord op Vietnamezen phnom penh De bevelhebber van het VN-leger in Cambodja, Ya- sushi Akashi, heeft zaterdag de Rode Khmers beschuldigd van massamoord op Vietnamezen. Bij de aanval op 10 maart op een dorp met inwoners van Vietnamese afkomst zijn zeker 35 men sen omgekomen. Het zou de vijfde aanval zijn sinds de Verenig de Naties een jaar geleden hun missie in Cambodja begonnen. Zwarten herdenken Sharpeville Johannesburg» Zwarten in Zuid-Afrika hebben gisteren in het hele land bijeenkomsten gehouden om te herdenken dat op 21 maart 1960 69 zwarten tijdens een vreedzame betoging in Shar peville werden doodgeschoten. Het enige incident vond gisteren plaats in Katlehong, niet ver van Sharpeville. Daar werd een aan hanger van de Zulubeweging Inkatha doodgeschoten. Moeder van Jeltsin overleden moskou De Russische president is midden in zijn machtsstrijd met het parlement getroffen door persoonlijk leed. Jeltsins moe der, de 85-jarige Klavdia Jeltsin, is gisteren aan de gevolgen van haar hartkwaal overleden. Jeltsin vader overleed vorig jaar op 72-jarige leeftijd. Filipijnse vulkaan Mayon weer actief Manila In de Filipijnen is de vulkaan Mayon gisteren opnieuw tot uitbarsting gekomen. Duizenden mensen moesten vluchten, terwijl lava van de vulkaanhellingen naar beneden stroomde. Begin vorige maand kwam de vulkaan, die 300 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Manila ligt, ook tot uitbarsting. Daarbij vielen 70 doden. 'Iran en Noord-Korea werken samen' Washington Het Amerikaanse weekblad US News and World Report meldt in zijn jongste editie dat Noord-Korea en Iran sa men werken aan een kernwapen. Iran zou ruim 800 miljoen gul den aan Noord-Korea betalen voor de ontwikkeling van een bal listische raket die doelen in Japan zou kunnen raken. Het blad baseert zich op westerse inlichtingendiensten. Bezetting Nicaraguaanse missie ten einde sanjose» De vijf gewapende mannen die dertien dagen de Nica raguaanse ambassade in Costa Rica bezet hielden, hebben giste ren hun tien gijzelaars vrijgelaten. Vier van de vijf gijzelnemers zijn met een helikopter naar Nicaragua vertrokken. De vijfde heeft in de Dominicaanse Republiek politiek asiel gevraagd. Arrestaties in Vietnam Tokyo» De Vietnamese autoriteiten hebben gisteren 20 mensen gearresteerd die van plan zouden zijn geweest gewapenderhand de televisie- en radiostudio's in Ho Chi Minhstad (vroeger: Sai gon) te bezetten. Volgens het Japanse persbureau Kyodo was het complot voorbereid door een man die uit de VS naar Vietnam was teruggekeerd. Morillon wil vandaag nog Serviërs uit Tuzla evacueren De Verenigde Naties hebben zaterdag bijna 700 burgers, onder wie honderd gewonden, geëvacueerd uit de bele gerde stad Srebrenica in het oosten van Bosnië-Hercego- vina. De achttien vrachtwagens en de Canadese ambu lance die vrijdag voedsel en medicijnen in Srebrenica af leverden, zaten vol met vluchtelingen die de stad wilden verlaten. De Verenigde Naties waren gis teren druk met de voorberei ding van een luchtbrug van he likopters voor de evacuatie van nog meer vluchtelingen uit Sre brenica, waar zich ongeveer 60.000 moslims hebben ver schanst. Via zo'n luchtbrug kunnen zieken en gewonden naar Tuzla worden gebracht. Bevelhebber Morillon van de VN-vredesmacht wil vandaag al een begin maken met de evacu atie van Serviërs uit Tuzla. De Bosnisch-Servische milities hebben het vertrek van de Ser viërs geëist, in ruil voor het toe laten van nieuwe VN-hulpkon- vooien tot Srebrenica. In Tuzla zouden nog altijd 18.000 Ser viërswonen. Morillon zei gisteren na af loopvan onderhandelingen met de Bosnische Serviërs en met de moslim-autoriteiten te rekenen op een spoedig staakt-het-vu- ren in Srebrenica. De VN-vre desmacht moet volgens hem daarna zo'n honderd blauwhel men in de moslim-enclave, waarboven Amerikaanse vlieg tuigen afglopen nacht opnieuw hulpvluchten hebben uitge voerd, stationeren. Morillon is zaterdag benoemd tot erebur ger van Srebrenica, nadat hij een voedselkonvooi persoonlijk de stad had binnen geloodst. Een nieuw konvooi is nog niet verder gekomen dan de grens tussen Servië en Bosnië-Her- cegovina. Een Nederlandse transport- konvooi is zaterdagmiddag bij SAN SALVADOR AP-Rtr-UPI Het parlement van El Salvador heeft zaterdag volledige amnes tie verleend aan alle mensen die zijn beschuldigd van mensen rechtenschendingen tijdens de burgeroorlog in de jaren tachtig. In een rapport over de schen dingen drongen de "Verenigde Naties vorige week er juist op aan de betrokkenen voor 10 jaar te weren uit overheidsbanen, waaronder die bij de strijd krachten. De regering-Christiani is dus niet van plan de aanbevelingen van de VN-Commissie van de Waarheid op te volgen. De commisie werd ingesteld nadat de regering en de linkse rebel len van het FMLN in 1991 een vredesakkoord hadden geslo ten. Aartsbisschop Rivera Damas heeft gisteren met afschuw ge reageerd op het parlementsbe sluit. Volgens Rivera zal amnes tie het land eerder verdelen dan verenigen. Linkse oppositielei ders en leiders van het FMLN, die ook van de amnestie profe teren, sloten zich bij de aarts bisschop aan. bagui Kadetten van de militaire academie in het Fi lipijnse Baguio gooien hun petten de lucht in. De 184 afgestudeerden hebben van president Ramos te ho- Doodstraf voor negen leden verboden partij in Algerije Algiers apop een legerkazerne in Bilda en een aanval op een opleidings centrum voor verbindingstroe pen in Kolea. Ze werden verder beschuldigd van moord, wa penbezit en het verkopen van alcoholische drank. Sinds het uitroepen van de noodtoestand vorig jaar februa ri zijn in Algerije 63 mensen ter dood veroordeeld. De geruch ten dat het leger alle macht aan zich wil trekken, nemen de laatste tijd sterk toe. ren gekregen dat zij als tweede luitenant worden op genomen in het leger. foto afp washington afp Hét heeft in het begin van de ja ren '90 maar een haar gescheeld of er was tussen India en Pakis tan een kernoorlog over Kashmir uitgebroken. Dat schrijft de journalist Seymour Hersch in een artikel in het tijd schrift de New Yorker. Hersch haalt medewerkers van de Ame rikaanse geheime dienst aan die het conflict de „gevaarlijkste nucleaire confrontatie van na de Tweede Wereldoorlog" noe- De Amerikaanse inlichtingen diensten stelden vast dat Pakis tan zes tot tien kernladingen had gefabriceerd, waarvan en kele waren gemonteerd op F-16 jachtbommenwerpers. India had in antwoord op deze drei ging 200.000 manschappen sa mengetrokken in Kashmir, op 75 kilometer van de grens met Pakistan. Een speciaal Algerijns tribunaal voor terroristen heeft dit week einde het doodvonnis uitge sproken over negen beklaagden en twee anderen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De vonnissen maken deel uit van een proces tegen 51 Algerijnen die lid zijn van het verboden Is lamitisch Reddingsfront (FIS). De Algerijnen werden berecht voor hun aandeel in een aanval washington hans de bruun correspondent Irak heeft tijdens de Golfoorlog op grote schaal oorlogsmisda den gepleegd tegen de burgers en soldaten van Kuwayt. Tij dens de zes maanden durende bezetting zijn gevangen geno men Kuwayti's systematisch ge marteld en gedood. Ook Ameri kaanse krijgsgevangenen zijn mishandeld. Dat staat in een rapport dat het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon) heeft gepu bliceerd. Het rapport is al meer dan een jaar oud, maar de vori ge president, Bush, weigerde het vrij te geven. President Clin ton heeft de geheimhouding nu opgeheven. Volgens het Pentagon zijn honderden Kuwayti's gemar teld. De methoden varieerden van het toedienen van elekri- sche schokken, het overgieten met zuur en het doorboren van lichaamsdelen. Zo zouden 1.082 Kuwaytse burgers zijn gedood. Amerikaanse gevangenen zijn ook mishandeld. Soms werden schijnexecuties uitgevoerd. Ook werden de Amerikanen gesla gen om van hen informatie over Amerikaanse militaire plannen los te krijgen. Vierde minister Italië treedt af ROME Rtr-DPA-GPD De Italiaanse minister Gianni Fontana (landbouw) is gisteren afgetreden nadat hij had ge hoord dat tegen hem een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld wegens corruptie. De christen democratische minister wordt verdacht van heling en overtre ding van de wet op de financie ring van politieke partijen. Vori ge maand traden al drie minis ters uit het kabinet van premier Amato af nadat ze van corruptie waren beschuldigd. In Napels heeft de christen democraat Vito deels 'uit liefde voor zijn dochtertje' besloten zijn parlementszetel op te geven en alles te vertellen wat hij weet van corruptie en smeergeld. Vito, die zelf ook wordt ver dacht, riep alle andere beschul digden op zijn voorbeeld te vol gen. Egypte: Nieuw proces sjeik De Egyptische regering wil een nieuw proces tegen de in de VS verblijvende fundamentalisti sche sjeik Abdel-Rahman. De geestelijke wordt beschuldigd van uitlokking van geweld tegen politiefunctionarissen en toeris ten in Egypte. Twee van zijn volgelingen zijn beschuldigd van de bomaanslag in de par- keergarage.onder het Wereld handelscentrum (WTC) in New York. De blinde Abdel-Rahman is in beroep gegaan tegen uitwijzing door de Verenigde Staten, waar hij al bijna drie jaar woont. Egypte heeft echter nog niet om zijn uitlevering verzocht HAARLEM ONNO HAVERMANS Nog maar anderhalf jaar gele den keken we niet begrijpend toe hoe Michail Gorbatsjov als oud vuil aan de kant werd gezet. We waren gaan houden van die vriendelijk glimlachende appa ratsjik, die zeven jaar geleden onverwacht de roestige deur naar het Westen had los gewrikt en een zwoel briesje over de kil le Sovjetunie had laten waaien. We namen afscheid rtiet pijn in het hart, maar gelukkig kregen we een goede plaatsvervanger. Boris Jeltsin bleek een echte knuffelbeer; een boom van een vent, gezegend met een volle, donkere stem, sportief, joviaal en niet vies van een glaasje. Heel wat menselijker dan de se cretaris-mineraal, die hij met zijn machtige lijf had verdron gen. Hij beloofde ons dat we nooit meer hoefden te sidderen voor Moskou. Maar nu lijkt het erop dat we ook deze vriend verspelen, en een nieuwe dient zich deze keer niet aan. Toch is er geen reden voor paniek. Rusland kan best zon der Jeltsin, ook al waarschuwt hij dat zijn tegenstanders terug willen naar het communisme. De president zei zaterdag in zijn W-toespraak tot zijn volk dat Rusland zich geen tweede Okto berrevolutie (de eerste bracht in november 1917 de boljewieken Lenin aan de macht) kan permitteren. Dat gevaar is ech ter niet reëel. De hervormingen, hoe traag ook op gang komen, hebben Rusland daarvoor al te zeer ver anderd. Er zijn al zoveel parti culiere bedrijfjes, zoveel contac- net het kapitalistische bui tenland, zoveel onafhankelijke kranten, tijdschriften en boe ken, dat een terugkeer naar de Parlementsvoorzitter Chasboela tov tijdens de bijeenkomst van het Congres. foto reuter gennady calperin min of meer gesloten maat schappij van de Sovjetunie een voudig uitgesloten is. De hervormingsgezinde bur gemeester van St. Petersburg, Anatoli Sobtsjak, legde dat gis teravond op de VPRO-televisie haarfijn uit. Hij verweet het Westen teveel naar Moskou te kijken en te weinig naar andere steden. Met zijn eigen stad als voorbeeld, wees hij op de ver doorgevoerde privatisering van het bedrijfsleven en de vernieu wing op bestuursgebied. Het gevaar van de confronta tie tussen Jeltsin en het Volks congres schuilt volgens Sobtsjak dan ook niet in het communis me, maar in het nationalisme. Hij vergeleek de situatie van het huidige Rusland met die van de Duitse Weimarrepubliek in de jaren dertig, en parlements voorzitter Roeslan Chasboelatov met Adolf Hitler. Als de rood bruine coalitie in het Russische parlement de machtsstrijd met Jeltsin wint, kan dat een jaren lange dictatuur betekenen, al dus Sobtsjak. Dat zal de ontwik kelingen vertragen, maar de koers van het nieuwe Rusland niet veranderen en evenmin tot een burgeroorlog leiden, zo voorspelde de burgemeester. Ook minister Gratsjov van de fensie sluit een burgeroorlog vooralsnog uit, al waarschuwde hij het parlement gisteren dat de eenheden in en rond Mos kou onrustig worden. Tot dus ver is Gratsjov trouw aan Jeltsin, die de generaal vorig jaar met zijn benoeming tot minister be loonde voor zijn rol tijdens de conservatieve coup in augustus van de redding van Rusland heeft hij zaterdag zijn tegen standers uitgedaagd. Het tempo van de hervormingen - econo misch en politiek - is slechts van bijkomstig belang. Jeltsins sterkste troef is zijn status van eerste gekozen president van Rusland. Dat werd nog eens be vestigd door zijn Amerikaanse ambtgenoot Bill Clinton, die gisteren zijn steun aan de 'enige democratisch gekozen Russi sche leider' betuigde. De leden van het Congres van Volksafgevaardigden (die uit hun midden het parlement, de Opperste Sovjet kiezen) zijn weliswaar in 1989 door het volk gekozen, maar de verkiezingen waarin dat gebeurde, hadden nog veel trekjes van het com munistische kiessysteem. Het betrof immers pas de eerste fase van de democratisering die Gorbatsjov in gang had gezet. Partijen mochten niet mee doen; de kandidaten moesten worden voorgedragen door maatschappelijke organisaties en bedrijven. Een beproefde methode, die de oude commu nistische kaders een ruime meerderheid in het Volkscon gres bezorgde. Natuurlijk zijn er veel com munisten die terug verlangen naar de tijden van Stalin, toen het aanzien van een partijlid tot grote hoogten groeide, en Bre- zjnjev, toen de corruptie de ho gere partijleden rijkdom bracht. Maar in het nieuwe Rusland van na de coup hebben ook veel communisten vooraanstaande posities veroverd in het bedrijfs leven. Zij hoeven niet meer zo nodig terug naar het Tijdperk van Stagnatie onder Brezjniev. Ze willen domweg geld maken en daarbij zo min mogelijk wor den gehinderd door regels er wetten. Deze groep is het meest gebaat bij chaos. Nou ging het onder de diverse regeringen van Jeltsin bepaald niet goed met Rusland. Er is wel van alles te koop, maar de prij zen zijn veel te hoog voor gewo ne burgers. Bovendien zijn in korte tijd de inkomensverschil len exposief gegroeid. En dat heeft veel Russen ontevreden gestemd. Voeg daarbij de ta nende invloed die de voormali ge supermacht Rusland heeft in de wereld en daar lip een vruchtbare voedingsbodem voor pan-Slavisch nationalisme. Sobtsjak heeft gelijk, daarin schuilt het gevaar voor Rusland. Met of zonder Jeltsin. MOSKOU» HANSGELEUNSE CORRESPONDENT De democratisch gekozen president wordt van een staatsgreep beschuldigd. Hij wil een maand lang het land zonder inmenging van het parlement besturen. Het parle mentsgebouw wordt belegerd door com munisten die de democratie willen redden. Zondag 21 maart 1993 zal de geschiedenis ingaan als de dag van de Russische para dox. In augustus 1991 moest Jeltsin de prille Russische democratie redden uit de com munistische klauwen van het Comité voor de Noodtoestand. Aan zijn zijde in het Wit te Huis stonden aspirant-democraten als Chasboelatov en kolonel Roetskoi. Jeltsin en het volk tegen lieden als Unie-parle mentsvoorzitter Loekjanov. In maart 1993 staan voor datzelfde Witte Huis de 'nationaal-patriottische' en de rode vlag in de wind te wapperen. De betogers worden door Loekjanov opgeroepen het 'democratische Rusland' te verdedigen te gen het 'imperialistische Westen'. Op een steenworp afstand, bij het vroege re hoofdkwartier van de Comecon, groepe ren de 'democraten' zich. Zij, de vroegere verdedigers van het Witte Huis, zijn naar het tweede plan verdrongen. Maar waar gaat het allemaal om? Een dic- tatuurtje van één maand. Op 25 april kan Chasboelatov van alle zorgen zijn verlost. Als het volk de stembus links laat liggen of Jeltsin geen vertrouwen schenkt, neemt de president 'alle politieke verantwoordelijk heid'. Aftreden dus. Niettemin is de frustratie bij parlements voorzitter Chasboelatov en de zijnen groot. Want Jeltsin heeft met een slimme zet voor lopig winst behaald. Hij zet het parlement buitenspel, maar ontbindt het niet. Hij kon digt een decreet aan, maar het wordt nog niet getekend en gepubliceerd en is dus nog niet van kracht. Feitelijk kan de president voorlopig dus niks worden aangewreven. En dat geeft weer tijd voor nieuwe zetten. Natuurlijk is het een dictatuur, die Jeltsin voorstaat. Hij wil als de sterke man uit de bus komen. Het ontwerp-decreet dat Roet skoi gisteren aan het parlement overhan digde, liegt er niet om. Het parlement moet ja en amen zeggen op de besluiten van Bo ns. Defensie, Binnenlandse Zaken en Staatsveiligheid krijgen alle ruimte om de orde te handhaven. Uit democratisch oogpunt kan dit soort maatregelen natuurlijk helemaal niet. Maar dit is Rusland in crisis. Jeltsins tegenstan ders knoeien net zo graag met democrati sche spelregels en hebben, vindt Jeltsins omgeving, veel minder mooie doelen dan de president. Want Jeltsin is het erom te doen van Rusland een democratisch para dijs van landbezitters, aandeelhouders, kortom van vrije en welvarende mensen te maken. Maglaj in Bosnië-Hercegovina beschoten met mortieren. Hier bij zijn geen gewonden geval len. Het konvooi had humani taire goederen afgeleverd in Maglaj: In de Kroatische hoofdstad Zagreb zijn vrijdag Nederlandse nep-journalisten met namaak- perskaarten betrapt. Volgens se cretaris Verploeg van de Neder landse Vereniging voor Journa listen (NV)) brengen zij echte journalisten in gevaar en leidt hun optreden ertoe dat de strij1- dende partijen in het voormalig Joegoslavië doelbewust journa listen op de korrel nemen. De Deense bevelhebber Saer- mark Thomsen van de VN-vre- desmacht in de voormalige Joe goslavische republiek Macedo nië heeft het afgelopen week einde gezegd dat zijn zeven honderd manschappen 'alleen maar kunnen toekijken' als de strijd in het voormalige Joego slavië overslaat naar Macedo nië. Hij zegt dat zeker zevendui zend zwaar bewapende NAVO- manschappen nodig zijn om es- callatie te voorkomen. Vijf gewonden bij steekpartij in Jeruzalem JERUZALEM GPD-Rtr-AFP Een Palestijn heeft vanmorgen vier leerlingen en de directeur van een middelbare school in Jeruzalem met een mes neerge stoken. Een van de slachtoffers verkeert in levensgevaar. De da der is gepakt. Volgens getuigen drong de 25-jarige Palestijn de school in West Jeruzalem binnen en stak in wilde weg mensen neer ter wijl hij 'Allah Akbar' (God is groot) schreeuwde. Direct na de aanslag gingen groepen Israëli's de straat op die „dood aan de Palestijnen" schreeuwden. Er is een grote politiemacht op de been om de rust in de wijk te herstellen. Israël gaat de sterkte van politie en para-militaire grenspolitie met meer dan tweeduizend man opvoeren. Het kabinet heeft daartoe giste ren besloten om de Israëli's een gevoel van extra veiligheid te geven. De links-liberale regerings partij Meretz werkt aan een plan dat voorziet in de tewerk stelling van duizenden Palestii- nen in overheidsprojecten in de bezette gebieden, als alternatief voor werk in Israël. Steeds min der Israëlische werkgevers wil len Palestijnen in dienst nemen, vanwege het veiligheidsrisico. Dat zorgt voor hoge werkloos heid en extra onrust op de Wes telijke jordaanoever en vooral in de Gazastrook. Driejarig kind gedood bij aanslagen IRA LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Bij twee bomaanslagen van het Ierse Republikeinse Ipger (IRA) is zaterdag in het centrum van het Noordengelse Warrington een 3-jarig kind omgekomen. Zeker 56 mensen raakten ge wond. De explosieven gingen kort na het middaguur af, toen zich tienduizenden mensen in het centrum bevonden 1 bom men waren verstopt in twee af valbakken, waarvan n ren vlak bij een overvol McDonald's-res taurant hing. De IRA had een kwartier voor de tragedie ge waarschuwd dat een bom zou afgaan bij een drogisterij in Li verpool. Terwijl de politie bezig was dat gebied te ontruimen, ontploften de bommen echter in Warrington. Het lichaam van het dode kind heeft vier uur lang op straat gelegen; het kon niet worden weggenaald omdat onduidelijk was of de IRA nog meer bommen had verstopt. Ambulance-personeel toonde zich geschokt over de aard van de verwondingen bij de slacht offers. Bij een 12-jarige jongen was het gezicht weggeblazen en een vrouw had haar voet vcrlo- Premier Major zei in een re actie: „Het doel was te doden en te verminken. Ze hebben

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5