Veel planten en dieren dreigen te verdwijnen HEMA WASMIDDEL 'Bar is geslachtofferd door laster' Binnenland ^O. Duizenden bekennen kleur Kok wil vier miljard gulden bezuinigen Arts beëindigt leven Roldese actievoerster Duo-lijsttrekkerschap verdeelt Groen Links PvdA: Investeren in opleidingen bedrijven Simonis oefende geen druk uit op bisschop MAANDAG 22 MAART 1993 Politie rolt handel in vrouwen op cronincen» Een Joegoslavische misdaadorganisatie heeft sinds vorig jaar geprobeerd met terreur, bedreigingen en intimidatie dc Groningse prostitutiewereld in haar greep te krijgen. Dat blijkt uit een omvangrijk onderzoek van de Groningse politie. Daarbij zijn de laatste weken dertien verdachten van hoofdzake lijk 'Joegoslavische' afkomst aangehouden. De bende wordt ver dacht van omvangrijke handel in vrouwen uit het voormalige Joegoslavië en Oost-Europa. De vrouwen werden in Groningen en in seksclubs in onder meer Den Haag tot prostitutie gedwon gen. CDA voor verplicht afkicken Hilversum» Het CDA wil criminele harddrugsverslaafden ver plicht laten afkicken. Volgens het CDA biedt de vernieuwde Krankzinnigenwet daartoe de mogelijkheden. Dat heeft het Tweede-Kamerlid Koffeman gisteren gezegd aan de vooravond van een debat over drugsbeleid in de Tweede Kamer. Volgens het CDA zou uit onderzoek blijken dat verplicht afkicken zeer ef fectief is in de strijd tegen de misdaad. Brand verwoest winkelcentrum Rijswijk» Een grote brand heeft zaterdag een deel van het Rijs- wijkse winkelcentrum In de Bogaard in de as gelegd. Volgens een gemeentewoordvoerder is de schade twintig miljoen gulden. Er zijn zestien panden verwoest door de brand. Veertig andere winkels liepen rook- of waterschade op. Over de oorzaak is niets bekend. Roker komt om bij brand in woning landgraaf» Bij eeji brand in een woning in het Limburgse Schaesberg is zaterdagochtend een 20-jarige man om het leven gekomen. Volgens de politie ontstond de brand toen het slacht offer met een brandende sigaret op de bank in slaap was geval len. De man is in de rook gestikt. Afgewezen man schiet vrouw in keel rotterdam Een 37-jarige Rotterdamse \touw is zaterdagmiddag door een haar onbekende man in de mond geschoten omdat ze niets van hem wilde weten. Het slachtoffer verblijft nog ernstig gewond in een ziekenhuis. De man probeerde de wouw eerder op de dag te versieren. Toen de wouw hem liet weten dat ze daar niet van was gediend, is hij haar de metro in gevolgd en heeft haar daar neergeschoten. Uitlevering leider drugsbende gevraagd Dordrecht» Nederland heeft de Verenigde Staten i de uitlevering van een 51-jarige Brit die de leiding zou hebben gehad van een drugsbende die begin november vorig jaar is op gerold. Er werden toen negen mensen gearresteerd, onder ande re in Amsterdam, Hoofddorp en Aalsmeer. D66 wil met elke partij regeren Amersfoort D66-leider Van Mierlo wil met elke partij regeren. De fractieleider voelt er daarom niets voor om nu, een jaar voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, een samenwerkingsver band aan te gaan met PvdA en WD, om zo het CDA uit de rege ring te houden. Geconcentreerd totaalwasmiddel, 1,25 kg &95 7.95 Geconcentreerd bontwasmiddel, 1,25 kg QC haag gpd Vice-premier en minister van fi nanciën Kok wil het komende jaar maar voor vier miljard gul den 'hard' bezuinigen. Voor liet overige zou moeten worden volstaan met tijdelijke ingrepen die in de jaren daarna door har de maatregelen worden vervan gen. Zo zou structureel 9,2 mil jard gulden moeten worden be zuinigd op de rijksuitgaven. Kok volgt daarmee een advies op van een aantal topambtena ren verenigd in de CEC. de Cen trale Economische Commissie. De bewindsman moet deze week aan zijn collega's in het kabinet het kader voor de invul ling van de begroting 1994 voorleggen: de zogenoemde Ka derbrief. Op Financiën wordt openlijk erkend dat men grote invloed heeft gehad op het CEC-advies. „Dat is ook de lijn van Wim zo wordt gezegd. De vier miljard gulden aan bezuinigingen, wil de CEC vinden door te snijden in subsidies en invoering van het profijtbeginsel. Daarnaast zouden uitkeringen en ambte narensalarissen moeten worden bevToren. Al eerder gaf Kok zelf te kennen dat iedereen er het komende jaar in koopkracht op achteruit zal gaan. Bij de 5,2 miljard gulden die moeten worden opgebracht via tijdelijke maatregelen valt onder meer te denken aan de verkoop van staatsaandelen PTT en ING-bank en het afstoten van schoolgebouwen. Amsterdam Tot de deelnemers aan de de monstratie tegen racisme behoorde afgelopen zaterdag de Amsterdamse burgemeester Van Thijn (tweede van links). Hij waarschuwde het racisme niet te onderschatten of zelfs te ont kennen. „Racisme bestaat ook dicht bij huis en mag onder geen beding inburgeren. Onver schilligheid is op den duur de grootste bond genoot van het racisme." Van Thijn haalde fel uit naar Nederlanders die achter de leuze 'Ei gen volk eerst' staan: „Daarmee wordt in feite opgeroepen tot etnische zuivering. Wat dat in houdt kunnen we dagelijks op de televisie zien." De manifestatie 'Nederland Bekent Kleur' in Amsterdam was gisteren de afsluiting van een actieweek tegen het racisme. In ruim zeventig steden en dorpen in het land brachten tal van activiteiten, volgens het organiserende Comité 21 maart, zeker 45.000 mensen bijeen. De deelname aan de afsluitende manifestatie in Amsterdam hield het comité op zo'n 50.000, onder wie „verheugend veel jongeren". Een woordvoerder van de politie schatte dat er maar zo'n 15.000 demonstranten waren. Vorig jaar bracht een soortgelijke demonstratie nog 80.000 mensen op de been. Dat het er nu min der waren, schrijft het comité toe aan de vele activiteiten die de voorgaande week al plaats vonden. foto anp marcel antonisse Natuurmonumenten luidt de noodklok twaalf dagen geleden de publi citeit. Ze werd gesteund door de NWE, die meende dat zij vol deed aan alle criteria om voor euthanasie in aanmerking te komen. Huisarts J. Drijftholt uit Rolde zei eerder dat hij in zijn weigering de vrouw te helpen, werd gesteund door zowel de plaatselijke wijkverpleging, het maatschappelijke werk en de specialist van de zieke. De huisarts wilde gisteren geen commentaar geven op de gang van zaken rond het overlij den omdat dat zijn beroepsge heim zou schenden. Wel zei hij dat hij blij was dat zijn patiënte op een voor haar acceptabele wijze was geholpen. De 65-jarige Marie van Noord uit Rolde die onlangs in honger staking ging om te bereiken dat op haar euthanasie zou worden toegepast, is zaterdag overle den. Een arts die via bemidde ling van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) is gevonden, was bereid het leven van de vrouw te be ëindigen. De dood van Marie van Noord is bij justitie in Assen gemeld. Van Noord leed aan een on geneeslijke vorm van darm- en longkanker, had ernstige hart klachten en was nagenoeg blind. Toen geen arts haar wilde helpen met zelfdoding, zocht ze Bijna tweeduizend soorten planten en mossen en 75 soorten vogels, reptielen en amfibieën dreigen in Neder land uit te sterven. Meer geld voor de aankoop van na tuurgebieden alléén is niet voldoende: het natuurbeleid moet ook doorwerken in het jachtbeleid, het mestbeleid en de landinrichting. utrecht monica wesseling Die oproep deed voorzitter P. Winsemius van de vereniging Natuurmonumenten zaterdag tijdens de jaarlijkse ledenverga dering in Utrecht. Zelfs in be schermde natuurgebieden zijn bedreigde plante- en diersoor ten hun leven niet zeker. Door overbemesting, verdroging en luchtverontreiniging worden ook deze terreinen aangetast. Winsemius wil een 'groener' overheidsbeleid en daarnaast meer geld om extra natuurge bieden aan te kopen. „De poli tiek moet de noodzaak erken nen en een half procent van on ze welvaart beschikbaar stellen voor natuur." Dat geld wil Winsemius onder meer gebrui ken om de komende jaren 200.000 hectare land aan te ko pen en als natuurgebied gaan beheren. De grutto moet over vijf jaar weer overal voorkomen en er moet voor worden ge zorgd dat in het jaar 2000 nog maar de helft van het aantal dier- en plantesoorten dat nu wordt bedreigd, gevaar loopt, aldus Winsemius. Staatssecretaris Gabor van landbouw en natuurbeheer on derschrijft de mening van Winsemius. „De komende jaren hebben we 130 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor natuurontwikkeling. Gisteren is een groenfonds opgericht zodat dat geld er ook echt komt", al dus Gabor zaterdagmiddag. De provincies en het rijk hebben zich verplicht geld te storten in het fonds en met het geld wor den aankoop en onderhoud van natuurgebieden betaald. De vereniging gaat de komen de maanden actie voeren voor de planten en dieren die op de Rode Lijst (bedreigd) staan. Als symbool is de grutto gekozen. Deze weidevogel kwam vroeger veel voor in Nederland, maar neemt in aantal steeds verder af. Natuurmonumenten gaat er vanuit dat als hét goed gaat met de grutto, het ook goed gaat met andere belangrijke weide vogelsoorten zoals de tureluur en de watersnip. De vereniging waagt haar le den (in totaal 660.000) drie mil joen gulden op te hoesten. Met het geld wordt een boerderij ge kocht in het Noordhollandse veenweidegebied Wormer- en Jisperveld. Er komen zoogkoei en (Limosins) en door 'groen' te boeren moeten de weidevogels op het weiland van vierhonderd hectare een goed onderkomen hebben. Het is de bedoeling op termijn ook in de andere veen- weidegebieden van Nederland, in Zuid-Holland en in Utrecht, boerderijen te kopen en groen te boeren. In een brief aan de vaste commissie voor landbouw en natuurbeheer van de Tweede Kamer dringt Natuurmonu menten er op aan dat er onmid dellijk een einde moet komen aan de recreatieve jacht. Deze jacht verstoort de wilde dieren in Nederland veel te sterk. Bo vendien wordt er op gewezen dat het afschieten van dieren „voor de lol" in deze tijd maat schappelijk absoluut niet meer aanvaardbaar is. Er zijn onge veer 35.000 recreatiejagers. utrecht» gpd Binnen de fractie van Groen Links is grote onenigheid ont staan over de waag of de func tie van partijvoorzitter en lijst trekker van Groen Links moet worden gedeeld. Het partijbe stuur is in meerderheid tegen, terwijl partijvoorzitter Vos vóór is. Tweede-kamerlid Brouwer zette afgelopen zaterdag op een partijbijeenkomst de discussie op scherp. Ze stelde dat het duo-lijsttrekkersschap een „testcase" is voor de politieke vernieuwing binnen haar partij. Brouwer zwengelde vorig jaar al de discussie aan toen ze zei dat ze alleen kandidaat was als lijsttrekker en fractievoorzitter als ze de baan kon delen. De veelal negatieve reacties die op haar voorstel kwamen, noemde ze zaterdag „kortzichtig en con servatief'. Brouwer is ervan overtuigd dat een duo-baan het lijsttrekker- en fractievoorzitter schap de „vitaliteit en kwaliteit" van de politiek juist ten goede komt. Er is nog steeds geen duo dat zich heeft aangemeld voor de baan. Volgens de tegenstanders leidt het duo-schap alleen maar tot dubbel werk, veel overleg en problemen bij de coördnatie. De* fractievoorzitter van de Eerste Kamer W. dc Boer is wel kandidaat maar wil dc baan niet delen. Begin volgend jaar bepa len de leden van Groen Links in een referendum wie of welk duo het lijsttrekkerschap op zich neemt. De kandidaten hebben tot 1 mei de tijd om zich aan te melden. den haag «gpd De PvdA wil dat bedrijven de gelegenheid krijgen investerin gen in research en ontwikkeling versneld af te schrijven. Deze lastenverlichting voor het be drijfsleven is volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid Van Gelder nodig om de werkgelegenheid te stimuleren. Het bedrijfsleven in Neder land moet het volgens Van Gel der vooral hebben van kwaliteit en goed opgeleide mensen. „Daarin moeten we investeren, anders kunnen we de concur rentie met het buitenland uit eindelijk niet aan." Het kamerlid komt met dit voorstel omdat „bij een teruglo pende conjunctuur bedrijven minder snel jongeren in dienst nemen om op te leiden". Daar naast is gebleken, aldus Van Gelder, dat wanneer het econo misch slecht gaat bedrijfsscho- len worden gesloten. „Investe ringen in research en ontwikke ling, die heel erg bepalend zijn voor de toekomst, worden dan afgebouwd. De bedrijven rich ten zich er alleen op zo efficiën mogelijk te produceren. Laa het bedrijfsleven dit soort inves teringen achterwege, dan kun nen we het wanneer de econO' mie weer aantrekt, wel vergeten en zitten we met een achter stand ten opzichte van de c< currentie in het buitenland." KNOV-voorzitter Kamminga juicht het voorstel toe. „Door de opheffing van de innovatiesti muleringsregeling, twee jaar ge leden, is het investeringsniveau voor ontwikkeling en onderzoek in het kleinbedrijf sterk afgeno men. Het is goed dat er nu nieuwe ideeën voor worden ontwikkeld", aldus de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond. De Tweede Kamer praat deze week met minister Andriessen (economische zaken) over het industriebeleid. Tijdens dat overleg zal de PvdA het voorstel indienen. utrecht dick van der plas „Philippe, als je in goede condi tie was, zou je je dan verweren? Bisschop Ernst van Breda zit tegenover zijn collega Bar in de abdij van Chevetogne in België. Hij wil zich persoonlijk op de hoogte stellen van de gezond heidstoestand van de Rotter damse kerkvorst, maar ook ach terhalen welke waarde moet worden gehecht aan de geruch ten over Bars vermeende homo seksuele contacten. Met de subtiel gestelde vraag geeft Ernst zijn overspannen collega de gelegenheid op een respectvolle manier zijn stand punt toe te lichten, zonder op een onbehoorlijke wijze in zijn privé-leven binnen te dringen. Het antwoord van Bar: „Ia, dan zou ik mij hebben verdedigd", maakt voor Ernst veel duidelijk. Zijn collega is geslachtofferd door kwaadaardige laster. En hij kan er niet meer tegenop. Met grote tegenzin maakte Ernst afgelopen zaterdag tijdens een persconferentie ia Utrecht delen van zijn gesprek met Bar in diens toevluchtsoord Che vetogne openbaar. „Ik doe dit omdat alles inmiddels op straat ligt in een mengsel van feiten en veronderstellingen, veelal zon der bron. En ik doe het uit res pect voor Bar en in dienst van de waarheid. Wij hebben niets te verbergen." De 75-jarige Ernst ging die 20ste februari op eigen initiatief naar de Belgische abdij. „Ik had geen enkele boodschap bij me en was niet van plan hem er gens over te ondervragen. Ik dacht alleen: hij is in nood en ik wil hem zien." Ernst trof zijn collega uitgeput aan. Drie da gen daarvoor had Bar het bis schoppelijke paleis in Rotter dam verlaten, met voor de bui tenwacht als verklaring dat hij „psychisch oververmoeid" zou zijn. De uiterst gevoelige bis schop had altijd al erg veel moeite met kritiek op zijn func tioneren. „Jarenlang heeft hij zich elke dag geweld aangedaan om ondanks die weerstand op de been te blijven", aldus Ernst. „Maar nu was het op." De ge ruchten over zijn seksuele ge aardheid en schendingen van het celibaat waren de druppels die de emmer deden overlopen. Alle bisschoppen zijn gewend aan en moeten leren leven met tegenstand. Ernst: „Die onder vinden we uit alle lagen, van progressief tot conservatief. Zelf zou ik nooit wijken voor ge ruchten. Maar Bar die in zijn leven al zoveel heeft meege maakt kon er niet meer te gen. Hij was en is gevoeliger dan menig ander." Bar deelde zijn collega tijdens het gesprek mee dat hij heeft besloten zijn ontslag aan te bie den als bisschop van Rotter dam. Ernst kreeg het verzoek dit mee te delen aan vicaris-gene raal Zuidgeest de rechter hand van Bar en aan Simo- nis. De kardinaal zou het ver zoek vervolgens moeten door geven aan de pauselijke nun tius. Zo werd de trein in bewe- Kardinaal Simonis: „Bewering dat ik geruchtencampagne zou hebben geleid, is regelrechte smaad." foto anp paul vreeker ging gezet. De door Simonis in gelichte nuntius nam contact op met Ernst om de informatie uit de eerste hand te horen. „Zou het goed zijn om Bar zelf op te zoeken in Chevetogne?", vroeg hij de Bredase bisschop. Na het bevestigende antwoord van Ernst reisde de pauselijke gezant op vrijdag 26 februari naar de abdij, waar Bar tijdens het onderhoud persoonlijk zijn ontslagbrief schreef. De dag er op kwamen de beide vicarissen - -generaal van Rotterdam, Zuid geest en Van F'aassen, op be zoek voor overleg met hun baas. Kardinaal Simonis meldde zich pas op 1 maart aan de poort van Chevetogne voor een gesprek met Bar. „Dus pas na dat de bisschop zijn ontslag aan de paus had aangeboden al dus Ernst, die daarmee alle ver halen dat Simonis onaanvaard bare druk op Bar zou hebben uitgeoefend om terug te treden, verwijst naar het rijk der fabe len. De bisschop van Breda vindt de ontslagaanvraag van Bar een nobel besluit, „genomen uit liefde voor de kerk". „Hij was ervan overtuigd dat hij onder UTRECHT» DICK VAN DER P Kardinaal Simonis en de pau selijke nuntius Lcmaitre heb ben op geen enkele manier druk uitgeoefend om het af treden van bisschop Bar te bewerkstelligen. „Volstrekt onwaar", zo kwalificeerde een woedende Simonis zelf afge lopen zaterdag tijdens een persconferentie deze beschul diging. De bewering dat hij de geruchtencampagne legen Bar zou hebben geleid, deed de kardinaal af met „regel rechte smaad en laster Duidelijk werd wel dat het dagelijks bestuur van de bis schoppenconferentie geen enkele poging heeft gedaan om Bar op zijn beslissing te laten terugkomen. „Zijn goe de naam was weg", aldus Si monis, „en dan moet je gaan." De kardinaal bevestig de dat vooral geruchten ver spreid in kringen van le geraalmoezeniers de Rotter damse- en legerbisschop geestelijk hebben gebroken. Geruchten over vermeende homoseksuele contacten van Bar deden al geruime tijd de ronde. Simonis heeft die in het verleden steeds gebagatel liseerd. „Zo gauw ik er een onderzoek naar zou laten in stellen, had ik er alle zwaarte aan gegeven." En dat wilde de kardinaal niet. gelet op het feit dat alle beschuldigingen alleen anoniem werden geuit. Dat gebeurde ook in novem ber vorig jaar, toen Simonis via oud-hulpbisschop Hen- drikse in contact kwam met „een persoon" die nieuwe be lastende feiten over Bar zou kunnen aandragen. „Toen ook deze persoon zijn naam niet aan de geruchten wilde verbinden, heb ik gezegd: dan doe ik er niets mee aldus dc kardinaal. „Ik vind het inferi eur om voor politie-agentje te spelen." Dat een complot ten grond slag zou liggen aan het aan zwellen van de roddels rond Biir lijkt Simonis dubieus. „Wij hebben er geen gege vens voor. Wc zijn wel geïnte resseerd in de waarheid, net als iedereen." druk van deze geruchtenstroom gen beleven" niet uitsluitend meer als bisschop kon negatief vindt functioneren zoals dat zou moetenzegt Ernst. Uit het ge sprek met zijn gekwelde collega leidde de Bredase bisschop ech ter ook af dat Bar het „in zijn ci- beurt. „Hij heeft ook het besef dat hij een taak heeft volbracht. Iiiat nu een ander die taak voortzetten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3