9 D Maurizio Fondriest ontsnapt aan chaos Rooks: 'Levensgevaarlijk. Straks vallen er nog doden' Sport Rasch verbloemt falen Casba-ploeg 'IE ZEI DAT achteraf MAANDAG 22 MAART 1993 23 Drie weken geleden verloor een motard van de Belgische televisie de macht over het stuur, waardoor Ekimov en Mare Madiot in de finale van de Omloop Het Volk ten val kwamen. Zaterdag werd de auto van de wedstrijdleiding in Milaan- San Remo direct achter de streep de doorgang versperd door opdringerige fotografen en uitzinnige Tifosi. Onge veer twintig renners sloegen tegen de grond, onder hen Steven Rooks. „Absurd", schold de Nederlander die als vijftiende over de streep kwam. „Be lachelijk, dat die auto daar stil stond. Het is nu nog redelijk afgelopen. Ik heb alleen een geschaafde elleboog. Levens gevaarlijk zulke situaties. Straks vallen nog doden." Mario Cipollini, als tiende de finish gepasseerd, koelde zijn woede op rode Fiat van koersdirecteur Carmine Castel- lano door de achterruit met zijn race fiets aan diggelen te slaan. Ook Luca Gelfi, tweede, liet zich niet onbetuigd, hij kwakte zijn racekar tegen de deuren van het voertuig. „Milaan-San Remo is het slachtoffer van zijn populariteit", zei Castellano. „Wellicht dat we nog meer moeten se lecteren bij het afgeven van accredita tiesvoor fotografen." Volgens de koersdirecteur waren de broer van Fondriest en technisch direc teur van Lampre, Beppe Saronni, indi rect de oorzaak van de chaos. „Ze vlo gen hem enkele meters achter de finish om de nek, waarop alle fotografen op het tafereel afstormden. Onze weg werd geblokkeerd." De Fransman Jean-Claude Colotti moest naar het ziekenhuis worden ver voerd. Aanvankelijk werd gevreesd dat hij zijn scheenbeen had gebroken. Röntgenfoto's wezen echter uit dat hij slechts lichte kneuzingen had opgelo pen. Beste Nederlander in Milaan-San Re mo was Nico Verhoeven met de twaalf de plaats. Hij kreeg daarvoor vijf we- reldbekerpunten. Steven Rooks volgde op de vijftiende positie. Renners stellen teleur in Woudenomloop DOKKUM WIM VAN DUIVENBODE MEDEWERKER De Dokkum Woudenqmloop, de eerste wedstrijd van de top- competitie van de KNWU, is voor de Zoeterwoudse wieier- formatie Casba Wonen niet ge worden wat zij er vooraf van had gedacht. Na een sterke start, met vier Casba-renners in de kopgroep, bleek ook nu dat de prijzen pas op de eindstreep worden uitgereikt. Uiteindelijk bemachtigde uitblinker Mark Rasch de tiende plaats, waar mee hij de score voor de blauw- witten op 21 punten bracht. Ondanks de goede klassering van Rasch was er toch een lichte teleurstelling in de groep. Het leek in de eerste honderd kilo meter allemaal zo mooi te lo pen. Al bij Birdaard (8 km) de eerste uitlooppoging met Niels Boogaard en Dennis van der Meiden. Zij werden echter weer even snel ingerekend. In Gie- kerk sprongen opnieuw veertien renners uit het peloton weg. Weer zat Van der Meiden erbij, nu met de steun van ploegge noot Mark Rasch, die prima door Dino Tolhoek naar voren was gereden. De ontsnapping bleek serieus, al wilde een groep van twaalf man met Niels Boog aard en Benny Gosink zich nog niet gewonnen geven. Kilome ters lang schommelde het ver schil tussen de eerste en tweede groep rond de twintig secon den. Een aardige ontwikkeling, omdat topploegen als de natio nale selectie en Koga de slag compleet hadden gemist. Het peloton leek met een achter stand van bijna twee minuten verslagen. Maar blijkbaar niet in de top- competitie. Want niet alleen kwamen de twee eerste groepen bijeen, maar ook was het pelo ton, onder leiding van de weer sterk rijdende Frank van Veen- endaal, op hol geslagen. Met als resultaat een totale hergroepe ring. Even vóór de verzorging bij Eastermar kregen enige vroege aanvallers de rekening gepresenteerd, onder wie Van der Meiden en Gosink. Tolhoek had al eerder de koers verlaten. De in topvorm verkerende Mark Rasch had maling aan al les wat achter hem gebeurde. Bij het ontstaan van een nieuwe kopgroep bij Harkema zat hij weer bij de dertien koplopers. Niels Boogaard en Martin Kras reden er kort achter, maar ook bij hen ging het licht uit. Alle Zoeterwoudse hoop was dus gevestigd op Mark Rasch, die in zijn eentje niet kon ver hinderen dat er drie renners (Aart Vierhouten, Henry Dorge- lo en de latere winnaar Allard Engels) uit de kopgroep ont snapten. Op het zware verzet deed de Uitgeestse renner nog een poging om de sprint van de achtervolgers te winnen. Maar dit bleek te hoog gegrepen. Vijf renners gingen over hem heen, zodat Rasch tevreden moest zijn met de eervolle tiende plaats. Frank van Veenendaal legde in Friesland knap beslag op de vijftiende plaats. Rik van Wetten (Noordwijkerhout) moest net als in de Ster van Zwolle de strijd al vroeg staken. Bij de nieuwelingen kwam de ploeg van De Bollenstreek (Lis- se) goed voor de dag. Achter winnaar jarko van der Stalt (Aalst) kwam André van der Reep (Hillegom) als tiende en Noordwijkerhouter Wouter van der Linden als vijftiende over de eindstreep in Dokkum. Niels Boogaard kwam giste ren bij de Grote Prijs van Ost- Fenster in het Luxemburgse Bentenach zes seconden te kort voor de overwinning. De Casba- renner, die deel uitmaakte van een kopgroep van acht man, legde beslag op de zevende plaats. De Belg lohan Buelens versloeg in de eindsprint van het 121 kilometer lange bergcri- terium de Duitser lorg Tafrat en de Deen jan Ostervaert. Koude- kerker Fernand Warmerdam kwam met een achterstand van 113 als 22ste over de streep. Maurizio Fondriest: „Ik had een gelukzalig gevoel." Italiaan wint na Tirreno-Adriatico ook Milaan-San Remo directeur Beppe Saronni op. De ex-renner won in 1983 op de zelfde manier als Fondriest za terdag. „Hij had me de tip gege ven op die plaats te demarreren. Ik voelde me sterk, maar Saron ni adviseerde me het risico van een massasprint te vermijden", vertelde Fondriest. Fondriest verwierf een voor sprong van twaalf seconden op de top van de Poggio. In de af daling spookte constant het beeld van Argentin vorig jaar door het hoofd. De Italiaan durfde een jaar geleden geen ri sico's te nemen in de afzink, waardoor Kelly won. Fondriest verliet eind vorig seizoen Post, omdat de Amstelvener zijn sala ris niet kon betalen. „Ik heb veel te danken aan Post en Planckaert. Ik was graag geble ven. maar Lampre kon mij meer betalen. Het zou echter voor Italiaanse renners goed zijn als ze hun blik een aantal jaren ver ruimden. Ik ben er beter op ge worden. Ik heb veel geleerd in die twee jaar." Mario Chiesa kwam in de 84ste editie van de Primavera als eerste in beeld, de ploeg- makker van Claudio Chiappucci ontsnapte na tachtig kilometer. Na 170 kilometer kreeg hij, die een maximale voorsprong van elf minuten verwierf, gezel schap van de Zwitser Jërmann en de Italiaan Cenghialta, bei den Ariostea. Chiesa raakte het contact kwijt. Tachtig kilometer voor de finish hadden de plocg- makkers larmann en Cenghialta nog bijna zeven minuten voor sprong. Veertig kilometer later kwam ook een einde aan hun poging. ONCE van lalabert. Zul le en Breukink, Gatorade. met Bugno persoonlijk als initiatief- nemer, waagden uitvalpogin- gen. Ze liepen op niets uil. De aanval van Inaki Gaston duldde Fondriest nog. Ongeveer twee kilometer voor de top versnelde Fondriest. De concurrentie was gezien en Vittoria wachtte. Na de chaos en plichtplegingen. FOTO EP A Als een schicht verdween hij na de officiële plichtplegin gen. Zoals hij op zes kilometer van de finish op de Poggio di San Remo was gedemarreerd. Met in zijn handen de bloemenruiker, die hij op de Corso Cavalotti als 84ste winnaar van Milaan-San Remo had ontvangen, ging Maurizio Fondriest spoorslags op weg naar zijn vrouw Ornella, die in de nacht van vrijdag op zaterdag was be vallen van hun eerste kind. Een dochter, Maria Vittoria (victorie). De 28-jarige Italiaan ontsnapte aan de gebruikelijke chaos, zoals hij ook ontkomen was aan de massale valpartij, veroor zaakt door volgauto's en moto ren die enkele meters achter de eindstreep de doorgang ver sperden voor het aanstormende peloton. Het gekraak en gevloek was in de totale verwarring niet van de lucht. Het gebeurde ach ter de rug van de voormalige renner uit de plóeg van Post. Het deerde hem niet. Zaterdag 20 maart 1993 zal de toevallige wereldkampioen van 1988 nooit meer vergeten. De dag brak aan met de geboorte van Vittoria en eindigde 's middags met de vic torie in de Primavera. Een zege die Fondriest eindelijk de er kenning geeft waar hij al jaren naar snakte. „Ik heb de hele dag gezweefd, met mijn hoofd in de wolken gereden. Ik had een ge lukzalig gevoel. Mijn dag kon sinds de geboorte van mijn dochter in het ochtendgloren niet meer stuk", jubelde de dol gelukkige renner uit Cles. Het was al de zesde triomf dit seizoen, dat nog geen twee maanden oud is. Drie dagen eerder schreef Fondriest de Tir reno-Adriatico op zijn naam. Het was zijn eerste zege in een belangrijke rittenkoers. Na Ro ger de Vlaeminck in 1973 is Fondriest pas de tweede renner die de 'dubbel', Tirreno-Milaan- San Remo, verwezenlijkte. Fondriest sloeg toe op zes ki lometer van de aankomst. Op het moment dat Gaston Inaki op de Poggio vergeefs spartelde om uit de greep van de achter volgers te blijven. Op de splij tende uitval had niemand een gepast antwoord. Fondriest volgde het advies van technisch N OS-commentator Evert ten Napel tij dens Göteborg - PSV (3-0): „Van Tiggelen die de longen uit z'n lijf looptom de gaten te vul len die als een kaas vallen bij PSV achterin. Idem: Geen enkele PSVer valt hier iets te verwijten. De ploeg zakt al leen als collectief door het ijs. André Stafleu over zijn ontslag eerder dit seizoen bij Volen- dam: Natuurlijk viel ik toen in een Remco Torken in het program mablad van ADO Den Haag - TOP: Mijn sterkste punt is natuurlijk thuis gewoon de af was doen. Guillermo Mariani, voormalig assis- tentbondscoach van de Nederlandse volleybalsters, in het maandblad Vol leybal: „Ik ben er erg trots op dat ik nooit een relatie heb gehad met een speelster. Want als je met el kaar in bed hebt ge legen, kun ie elkaar de volgende dag op de training niet meer recht in de ogen kijken. Hein Verbruggen, voorzitter van de internationale wieler- unie UCI, in Nieuwe Revu: Doping is voodoo. Het hele do- pinggebruik in het wielrennen is zeer waarschijnlijk flauwekul. Het is nooit bewezen dat je van die troep harder gaat op de weg" Bertus Fok, soigneur in de wie lerploeg van Post, in Nieuwe Revu: „Sinds er teamartsen in het pe loton aanwezig zijn, gebeuren er hele vreemde dingen. Die art sen moeten toch beter zijn dan een soigneur, dus denk ik dat ze wel eens te veel risico nemen." Wielrenner Frans Maassen in Nieuwe Revu: Van de Nederlandse fiscus mag ik mijn beroepskosten voor vita mines niet aftrekken. De fiscus redeneert van: je moet als ieder mens gewoon goed eten. Daar ga ik niet mee accoord. Als renner kun je niet zonder extra 's. (Tennisser jacco Eltingh in de Volkskrant: „Ik ben lid van de meeste vereni gingen die zich met de natuur bezighouden, zoals Greenpeace en het Wereldnatuurfo'nds. So wieso geef ik 100 tot 250 gulden per jaar Als Greenpeace mij zou vragen vooreen milieupos ter zal ik nooit weigeren. Al kan ik met mijn Peugeot 605 natuur lijk moeilijk op een poster met de tekst: 'aardolie, wees er zuinig op'." Hans Kraay jr., voetballer van FC Dordrecht, in Aktueel: „Als ik me op een nacht dood rijd, mag niemand huilen. Ik ben 33, maar heb geleefd voor iemand van 93. Kampong-speler Jack Brink man in het Hockey-magazine: Het is tekenend voor het hockey op dit ogenblik dat iedereen maar links en rechts trappen uitdeelt. Iedereen lacht elkaar uit. Tom van 't Hek geeft mij een sneer in Het Parool. Ik weet niet waarom, ik heb ja renlang heel leuk met hem gespeeld. De toekomstige trainer van Telstar, Simon Kistemaker, over het Telstar van nu en het ge rucht dat hij schoon schip gaat maken, in VI: „Dat tekent de hui dige situatie bij die club. Er wordt te veel geouwehoerd en te weinig gepres teerd. Jan Everse, deelnemer aan de cursus coach betaald voetbal over zijn ambities in VI: „Ik heb niet voor niks 9.000gul den aan cursusgeld betaald, ter wijl je 21 dagen vrij moet ne men. Ik wil dus het profvoetbal in. Maar het moet wel een club met perspectief zijn, anders blijf ik liever vertegenwoordiger bij Cruyff Sports met een amateur- cluberbij." Collega John Rep: „Ik wil dus overal werken, be halve in de Oostbloklanden. Griekenland trekt me wel, ik ben altijd avontuurlijk geweest. De Volkskrant-rubriek 'Over de Hele' over Feyenoord-coach Wim van Hanegem: Onverstoorbaar kijkt hij het ge sjouw aan, alsof het hem nau welijks bezighoudt. Het liefst zou hij deze week rustig thuis zijn gebleven, bij zijn zoontje van anderhalf die het alfabet al uit z'n hoofd schijnt te kennen. Maar een mens kan niet alles hebben. De vroegere koning van de kromme pass heeft geleerd zich bij de onvermijdelijke cir kelgang van het leven neer te Luc Wageman was za terdag één van de fa vorieten in de Zilve ren Molen Loop. Althans, dat had de Belg kunnen zijn. Wage man miste namelijk de start. Pas een kwartier na het start schot van Bataaf Han Kulker meldde hij zich op het Rijpwe- teringse Hertogspark. Een afslag te vroeg genomen. Om twaalf uur was Wageman vertrokken uit zijn woonplaats onder de rook van Antwerpen. Onder gewone omstandigheden ruim op tijd en omdat hij een paar jaar geleden de Zilveren Molen al had gelopen, wist hij zo ongeveer nog wel waar het was. In de buurt van Gouda be kroop hem echter enige twijfel: moest ik nu deze afslag hebben? Wageman dacht van wel en ver zeilde in Waddinxveen. Over de binnenweggetjes toog hij ver volgens op weg naar Rijpwete- ring en via Leiden kwam hij daar uiteindelijk ook. Alleen iets te laat. Niet-ingelopen en met de lange trainingsbroek nog aan vertrok de Belg alsnog voor zijn (trai- ningsjrondje. Zijn uiteindelijke tijd van 1.13 was slechts negen minuten langzamer dan die van winnaar Van Duyvenvoorde, maar dat kon Wageman niet echt opbeuren. Met een lach als die van een boer met kiespijn zag hij bij de prijsuitreiking be kers, kazen, planten en enve- loppes voorbijgaan die hem ook ten deel hadden kunnen vallen. Gelukkig toonde de organisatie zich begripvol. Aan het einde van de uitreiking creëerde zij een pechprijs en voorzag de ar me Belg van een bosje bloemen en een klein presentje. Oprecht verrast beloofde Wageman vol gend jaar weer te komen. Maar dan voorzien van een deugdelij ke route-beschrijving. Robert Eenhoorn,de ambitieuze Neder landse honkballer in Amerikaanse dienst, start het seizoen bij de Columbus Clip pers. Dat is een zogeheten farmteam van de New York Yankees, de werkgever van de Rotterdamse korte stop. De Clippers spelen op AAA-niveau (triple A), één stap verwijderd van de Major League, de top van het Amerikaanse honkbal. De organisatie van de Yankees maakte bekend dat naast de 25- jarige Eenhoorn de werper Ran dy Cook en binnenvelder Russ Davis bij de Clippers worden geplaatst. Vorig seizoen speelde de 36-voudige international Eenhoorn op AA-niveau. Amsterdam heeft Magdeburg verdre ven uit het Guiness Book of Records als de stad met de grootste en snelste zwemes- tafetteploeg ter wereld. Onder auspiciën van De Dolfijn deden zwemverenigingen uit Amster dam en omstreken in een duel op afstand met Magdeburg een geslaagde aanval op het wereld record 1000 x 100 meter vrije slag. De duizend Nederlandse zwem mers en zwemsters hadden dit weekeinde voor de in totaal 100 kilometer 21 uur, 17 minuten en 30 seconden nodig. Het Duitse duizendtal stond sinds vorig jaar met 23.15.06 in het Gui- nessboek en slaagde er dit weekeinde niet in 'binnen de dag' te blijven. De opbrengst van het evenement komt ten goede aan het Ronald McDo- nald-kinderfonds. AS Roma is nagenoeg failliet. De voorzitter is op de vlucht: een vice-voorzitter zit in de gevan genis. Het wachten is op een nieuwe zakenman met sportie ve ambities. Maar om de club te redden, moet hij wel 45 50 miljoen gulden meebrengen. Sport en recreatie. De Leidse wintertriathlon was niet geheel verkeersvrij. Vandaar dat enkele argeloze fietsters zich op het parcours begaven. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De huidige voorzitter Giuseppe Ciarrapico vertrok in allerijl met zijn privé-vliegtuig naar een ver en onbekend oord, nadat de Italiaanse justitie een aanhou dingsbevel had uitgevaardigd. Zijn Italfin 80-groep wordt er van verdacht de Italiaanse staat voor zo'n 350 miljoen gulden te hebben opgelicht. Vice-voorzi- ter Mauro Leone, zoon van de oud-president Govanni Leone, reageerde minder alert en ver dween achter de tralies. Ciarrapico kocht twee jaar gele den AS Roma op voor 75 mil joen gulden. De bronwaterfabri kant gold als een man van geld. invloed en connecties met als beschermheer niemand minder dan de vroegere christendemo cratische premier Giulio An- dreotti. Ciarra is niet de enige Italiaanse clubvoorzitter, die de hete adem van de justitie in de nek voelt. Tegen Sergio Cragnotti (Lazio Roma) is ook een aan klacht wegens fraude in voorbe reiding, terwijl Aldo Spinelli, de voorzitter van Genoa zaterdag door de autoriteiten aan de tand is gevoeld. De alpine-skiërs heb ben protestbijeen komsten belegd om hun stem nog duidelijker te ver heffen. ledereen is ervan over tuigd dat er aan de omstandig heden, waaronder de wedstrij den moesten worden afgewerkt, veel te verbeteren valt. „Er zijn dit seizoen te veel nega tieve dingen geweest", zei de Noor Kjetil André Aamodt. die in de wereldbekerrangschikking tweede is achter Mare Girardel- li. De winnaar van de super-G van gisteren in Kvitfjell. waar volgend jaar Olympische me dailles zijn te verdienen, pleitte voor meer zeggenschap bij het uitzetten en prepareren van de pistes voor technische skiërs. De Zwitser Daniel Mahrer, die tweede werd achter Aamodt. zei: „De veiligheid is verbeterd, maar de FIS-coördinatoren hebben zo langzamerhand geen idee meer wat er bij een afda ling werkelijk gebeurt. Dat is zo veranderd, de laatste jaren." Aamodt en de andere topskiërs hebben afgesproken in de Zweedse plaats Are. waar deze week de wereldbekerfinales worden afgewerkt, de koppen bij elkaar steken (de afdalers dinsdag, de slalommers don derdag) om verdere actie te on dernemen. e wijze heren van d UEFA buigen zich zet van de Europese voetbalcom petities. Europa Cup I en UF.FA- Cup moeten één worden, de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars (EC-2) gaat op termijn verdwij nen. Wat een buitengemeen, ja opmerkelijk goed plan van die in de regel zv behoiuiende man- Uitgangspunt van die reorgani satie, die al in het seizoen '9-1- "95 moet worden doorgevoerd, is dat de beste clubs van een land 1128 in totaal) aan dat toernooi deel nemen Minimaal Mn. max i maal vier verenigingen **r land. Eerst via het gebruikelijke knock-out systeem, de laatste zestien in poulevorm (vier pou les van vier) en de poulewin naars vervolgens weer in 'gewo ne' halve finales en eindstrijd Europa Cup voetbal wordt dus eindelijk weer echt Europa Cup voetbal. Met een winnaar van de ECI die zich direct de sterkste van Europa mag noemen. 'oals dat vroeger, voor de instelling van die twee andere competities ook was en veel meer aansprak. Die vijf Cups van Real Madrid, het is basiskennis voorde voet balliefhebber. Maar welke ver enigingen wonnen dat ding met die grote oren de laatste tien jaar" Nederland zal n schijnlijkheid m gingen aan dit deelnemen. En c laralle 't driev ik dat l logen talie opzichten een prettige zaak Het betekent in de huidige situatie immers dal niet alleen PSV (uit gewoonte), maar ook het altijd aansprekende Ajax en het op de terugweg wiar de top vertoeven de Feyenoord ons land op het hoogste niveau mogen vertegen woordigen. buierdaad precies de enige drie clubs die in norma le omstandigheden iets in Euro pa te zoeken hebben En dal is natuurlijk het belang- rijkste. bijkomende voordeel i<oorde voetballiefhebber. Ajax (compleet met nieuwe Bergkam pen en lonks) hoeft eindelijk geen landskampioen meer te worden om Nederland op het hoogste nu eau te kunnen verte genwoordigen... GERTJAN ONVLEE

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23