Jaspers is ongenaakbaar Sampras strompelt naar overwinning Sport Nieuw tijdperk voor sprinters Jan Timman acht een compromis in schaakvete nog mogelijk Van Kordelaar stunt Indonesiërs heersen bij badminton amstel MAANDAG 22 MAART 1993 22 Zuidhollandse schaatstitel voor Borst den haag Ruud Borst heeft bij de neo-senioren de schaatstitel van Zuid-Holland gewonnen. De Leiderdorper realiseerde het afgelopen weekeinde op de Haagse Uithof vooral goede tijden óp de 1500 meter (2.04,40) en de 5000 meter (7.24,02). De War- monder Francisco Cortes Roest werd dankzij een snelle 500 me ter (40,55) vierde. Bram van der Poel (Alkemade) werd tweede bij de senioren, net als Jolanda Grimbergen bij de vrouwen. De Rijnsburgse legde de 1500 meter in 2.17,18 af en de 3000 meter in 4.45,46. Jolanda Straathof (Zoeterwoude) werd derde bij de neo-senioren. Bij de junioren A eindigde Leon Veefkind als der de. Voorschotenaar Frank van der Kleij won bij de B-jongens. Yvonne van Schie, een nicht van Lia van Schie, pakte brons bij de A-meisjes. Jolanda van Goozen (Leiderdorp) was het snelste B-meisje. Leiderdorper wint Go-toernooi numegen» De Leiderdorpse Guo Juan (zevende dan) heeft afgelo pen zaterdag de twintigste editie van het Keizer Karei Go-toer- nooi in Nijmegen gewonnen. Nadat haar voornaamste tegen stander, Gilles van Eeden (vijfde dan) het haar in de eerste ronde wat erg gemakkelijk had gemaakt, bereikte zij ook in de overige vier partijen winst. Haar echtgenoot Rob Koopman (vierde dan) eindigde met drie punten uit vijf partijen op de vierde plaats. Eveneens tot een score van drie uit vijf kwamen de beide Leide- naren Wim Hofman (tweede dan) en Jaap Blom (eerste dan). Aamodt wint voor eigen publiek kvitfjell» De Noor Kjetil-Andre Aamodt heeft gisteren voor eigen publiek in Kvitfjell de zesde en voorlaatste Super-G voor de we reldbeker ski gewonnen. De tweevoudige wereldkampioen maakte een tijd van 1.31,59. Tweede werd de Zwitser Daniel Mahrer (1.31,79) en als derde eindigde de Oostenrijker Dietmar Thöni, die met startnummer vijftig tot 1.32,00 kwam. Golfer Gilford voor op schema vilamoura David Gilford staaft zijn ambities dit seizoen met klinkende resultaten. De Engelsman, al jaren een groot talent, ligt voor op zijn eigen schema. In het Portugese Open behaalde hij zijn tweede toernooi zege in vijf weken. ,,Ik had voor dit jaar gehoopt op één overwinning en acht keer een plek bij de eerste lien", bekende Gilford. „Nu heb ik al twee keer gewonnen en ben ik bij vier andere toernooien bij de eerste tien geëindigd. Een fantastische start." In het geldklassement neemt hij de eer ste plaats in met 132.727 ponden, circa 350.000 gulden. Shorttrackploegen worden vijfde Budapest De Nederlandse shorttrackploegen zijn tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap voor landenteams in Budapest als vijfde geëindigd. Bij de vrouwen deelden de Neder landse shorttrackers die positie met de Verenigde Staten. Als enige deelnemer bracht Italië, dat zowel bij de mannen als de vTouwen won, een A-ploeg in de baan. Via een Europese wedstrijd in Zweden had Nederland zich voor het toernooi gekwalificeerd. In Budapest bestond het program ma uit 500, 1000,3000 meteren een koppelkoers. Op de 1000 en 3000 meter bij de vrouwen moest Nederland niet meer dan drie landen laten voorgaan. Tot de Nederlandse deelnemers behoor de Alexander Velzeboer, de vierde en jongste telg van een ver maard shorttrackgeslacht uit Oud-Ade. Gunstige loting basketballers den bosch De Nederlandse basketbalploeg heeft gunstig geloot voor het kwalificatietoernooi voor de halve finales van de eind ronde van het Europese kampioenschap in 1995. De ploeg werd ingedeeld met Oostenrijk, IJsland, Schotland en twee nader aan te wijzen landen. Het toernooi wordt van 23 tot en met 27 juni in Wenen gehouden. Alleen de winnaar plaatst zich voor de halve finaleronden, die in november van start gaan. 1. PIV -CHEF R08 ONDERWATER. 0 Frederic Caudron won in Wychen het Europees kampioenschap bandstoten door in de finale de Duitser Zenkner te verslaan. fotc Frederic Caudron wint EK bandstoten Met overmacht heeft Dick Jaspers de open Duitse titel strijd driebanden voor profs in Backnang gewonnen. De St. Willebrorder stond in vier wedstrijden slechts drie sets af. Een tegen de Duitser Bosel en een aan beide collega toppers Blomdahl en Sang Lee. Jaspers besloot het toernooi met een moyenne van pre cies twee caramboles per beurt tegen de Amerikaan van Koreaanse komaf Sang Lee. De tweede set won hij zelfs met 15-0. In de halve eindstrijd had hij wereldkampioen Blomdahl verslagen. leverden dertig een Belgische zege op. Vingerhoedt, Ceule- mans en Dielis waren de veel vuldige prijswinnaars. backnang/wuchen De Belg Frederic Caudron mocht in het plaatsje bij Stuttg art niet meedoen. Hij is een van de beschermde spelers bij de Europese titeltoemooien in de kaderspelen en zou die positie verliezen als hij verstek liet Voor Nederland was in het verleden alleen Van der Smis sen succesvol. In Wijchen verlo- De Bruijn en Bongers i gaan. Caudron pakte tijdens het halve finales. Bongers, de s EK bandstoten in Wijchen een finalezege op de Duitser Zenkner zijn derde titel op vier pogingen. Overheersing Daarmee werd de Belgische overheersing door de jaren heen nog eens ondubbelzinnig aangetoond. Van de veertig EK's speler bij uitstek die tegenwoor dig meer belang hecht aan het driebanden, was kansloos tegen Caudron. Met fraaie reeksen liep die twee keer onnavolgbaar weg in de setjes tot 75 carambo les. Jean-Paul de Bruijn pakte de derde plaats door na zijn kleine nederlaag tegen Zenkner diens landgenoot Hom en De an. Vergelijking Caudron wil niets weten van een vergelijking met Ceulemans en Dielis. ..Ik hoor dat niet graag. Zij hebben een ongeloof lijk palmares. Bovendien heb ik een andere stijl. Als ik bij ze sta, maken ze me altijd een beetje kleiner." Toch is de 25-jarige allroun- der uit La Bouverie, bij Mons, de natuurlijke opvolger van het illustere duo. Hij heeft de tech niek en de instelling. Caudron is verliefd op biljarten. Hij wil al tijd maar spelen. Waar vrijwel alle toppers zich helemaal rich ten op driebanden, probeert hij dat spel te blijven combineren met de kaderdisciplines. „Zo lang alles op mijn kalender past, ga ik daarmee door. Van trainen heb ik soms genoeg, van kam pioenschappen en toernooien nooit. Alleen mentaal is het wel eens moeilijk. Als je wint, is alles perfect. Als je een paar keer met pech verliest, voel je de ver moeidheid." Caudron haalde al de finale van het wereldbeker toernooi driebanden in Ooster hout, gewonnen door Van Bracht, en naderde Dielis op de wereldranglijst voor profs tot op een dertigtal punten. Dielis vreest voor zijn positie, want de oude regel is dat onder de acht beschermde profs van de Duit ser Bayer slechts twee met de zelfde nationaliteit mogen zijn. Caudron zou willen aanto nen, dat hij de meest complete biljarter van de wereld is, maar dat is moeilijk bij gebrek aan een ultiem evenement. „Mijn droom is een ouderwetse pen tathlon. Een vijfkamp in één toernooi, in één week. Een hele week biljarten, tien uur per dag." Geldproblemen Driebanden levert het meest op, maar is voor hem niet per se de favoriete bezigheid. „Als ik geen geld nodig had, zou ik toernooien spelen die ik het leukste vind. Krijg ik ooit geldproblemen, dan kies ik voor een Nederlandse club." Wereldrecord Dan Jansen op 500 meter Dan Jansen heeft een wed denschap verloren maar werd afgelopen weekeinde een aar dige som geld wijzer. De 27- jarige Amerikaan verbeterde zaterdag in Calgary het we reldrecord op de 500 meter. Zijn tijd, 36,02 seconden, luidde een nieuw tijdperk in. De volgende recordhouder moet haast wel de 36-secon- denbarrière nemen. Die grens was de inzet van de weddenschap, die de schaatser uit West-Allis met zijn trainer Peter Mueller had afgesloten. „Hij denkt dat ik nog dit seizoen onder de 36 seconden kan rijden", vertel de Jansen enige weken gele den in het Japanse plaatsje Ikaho, waar hij tijdens de we reldtitelstrijd als vijfde eindig de. „Zelf geloof ik er nog niet zo in. Een opening van 9,7 is dan een must. Een volle ron de van 26 seconden zit er in." Jansen legde de eerste 100 meter op weg naar het record af in 9,84. In de daaropvol gende 400 meter bleef Jansen nog enige tiende van de be geerde perfectie verwijderd. Voor de Olympic Oval Finale waren naar schaatsbegrippen forse geldprijzen beschikbaar. Het wereldrecord van Jansen werd beloond met een bedrag van 10.000 Canadese dollar, ongeveer 15.000 gulden. Op de eerste dag van de re cordwedstrijden evenaarde Jansen al zijn van vorig jaar (Davos) daterende wereldre cord op de kortste reguliere schaatsafstand. De combina tie met twee sterke kilometers (1.13,14 en 1.13,16) bracht de Amerikaan het wereldrecord sprintvierkamp (145.580 pun ten). Het oude record was sinds vier jaar (Heerenveen) in bezit van de in Calgary af wezige Witrus Igor Zjelezovs- ki. Aaftink Christine Aaftink scherpte via een serie van 40,62 - 1.21,36 - 40,52 - 1.21,28 het nationale sprintrecord van Ingrid Ha- ringa (Heerenveen, 1989) met ruim een punt aan. Twee keer verbeterde Aaftink op de kilo meter een persoonlijk record. Gerard van Velde bracht via 37,17 zijn beste 500-metertijd terug tot 37,13. Ook de kilometer van de krachtschaatser uit Overijssel kwam op hoger niveau: 1.14,37. Aaftink en Van Velde vonden in Calgary revanche voor een deasatreus verlopen WK-toernooi. Twintig minuten voor Jan- sens krachtexplosie op de 1100 meter boven de zeespie gel gelegen schaatshal had de Japanner Takahiro Hamami- chi het record even mogen vasthouden (36,32). De Ja panner, die opende in 9,65, startte in de open klasse (all- rounders). De beste start staat nog steeds op naam van de Duitser Uwe-Jens Mey. De tweevoudige Olympische kampioen noteerde ooit in Berlijn 9,59. Erik van Kordelaar heeft bij recordwedstrijden in Calgary met suc ces de schaatsen ondergebonden. De Leidse districtstrainer klom het afgelopen weekeinde vanuit de achterhoede op naar de der tiende plaats in het eindklassement. Zijn laatste 1000 meter leverde hem in 1.19,06 dezelfde klassering op. Op zaterdag liet Van Kordelaar 39,57 noteren op de 50Ö meter. Arnold van der Poel bedierf zijn klassement met een val op de eer ste 1000 meter. De sprinter uit Roelofarendsveen revancheerde zich een dag later met een knappe vierde plaats op die afstand in 1.14,27. Van der Poel was het toernooi in Canada begonnen met een tijd onder de 38 seconden op de 500 meter (37,96). Krajicek en Siemerink in dubbelfinale Voldaan strompelde Pete Sam pras van de baan. Een pijnlijke beenvliesontsteking had hem niet van de eindoverwinning in Key Biscayne afgehouden. Zijn tweede toernooi-zege van het jaar na de winst in Sydney. De finale tegen Malivai Washington bij een hitte van meer dan veer tig graden duurde 84 minuten: 6-3 6-2. „Het had geen minuut langer moeten duren", aldus de als tweede geplaatste Sampras. „Het doet gemeen pijn. Elke dag wordt het erger." Sampras had het in de eindstrijd gemakkelijker dan er voor. Zijn opslag liep goed en hij nam in de eerste set al snel een voorsprong van 4-2. Was hington zestiende geplaatst liet vervolgens vier kansen onbenut om terug te breken. De frustratie daarover was zo groot, dat hij in de tweede set al met 0-4 achter stond, voordat hij het eerste punt maakte. Voordien had Sampras drie sets nodig ge had tegen Petr Korda (6-2 2-6 6- 2) en een tiebreak in de kwartfi nales tegen Richard Krajicek. De Hagenaar, als tiende geplaatst, verloor in twee sets: 3-6 6-7. Krajicek stond in de tiebreak van de tweede set met 5-4 voor toen de umpire de partij moest onderbreken. Na terugkeer uit de kleedkamers kreeg de Neder lander zelfs een setpunt, maar een tweetal dubbele fouten weerhield hem van een derde set. Sampras won de tiebreak met 9-7. Davis Cup De Nederlander, die in Barcelo na wordt verwacht voor de Da- viscup-match tegen Spanje, diende tot en met de allerlaatste dag in Key Biscayne te blijven. Samen met Rijnsburger Jan Sie merink zegevierde hij in de kwartfinales van het dubbel met 7-6 3-6 6-3 over Davis/Palmer, waarna Annacone/Wheaton, die in de besissende tiebreak van Haarhuis/EItingh hadden gewonnen, in de halve Finales verstek lieten gaan. Sanchez Arantxa Sanchez Vicario heeft revanche genomen op Steffi Graf. Zegevierde de Duitse twee weken geleden nog over de Spaanse in de finale van het toernooi in Delray Beach, zater dag bleek Sanchez Vicario in Key Biscayne de sterkste. De ti telverdedigster zegevierde in drie sets: 6-4 3-6 6-3. Het was de vierde keer in 23 ontmoetingen, dat Sanchez Vicario van Graf wist te winnen. De partij, waarbij beide speel sters vrijwel voortdurend op de baseline bleven, duurde twee uur en vier minuten. Pete Sampras verbeet de pijn en won Key Biscayne. londen rtr Gari Kasparov en Nigel Short openen vandaag in Londen de enveloppes met biedingen voor hun alternatieve wereldkampioenschap. Ui terlijk morgen wil de wereldschaakbond een loyaliteitsverklaring van de beide schakers. Blijft die uit, dan is het oorlog. Jan Timman denkt dat het zover niet zal komen. Gari Kasparov en FIDE-president Florencio Cam- pomanes hebben tijdens het toernooi van Li nares intensief contact gehad. De indruk was dat de wereldkampioen daar alle opties open hield. Campomanes van zijn kant gaf de re bellen een week meer tijd zich aan het FIDE- standpunt te conformeren. „Het ziet er naar uit. dat er een compromis in de maak is. Dat betekent dat de match in Manchester plaatsvindt", aldus Timman. De Nederlandse grootmeester is zijdelings bij het conflict betrokken. Als Kasparov en Short met de wereldschaakbond breken, heeft Campo manes voorgesteld, dat Timman en Karpov dan maar om de titel moeten strijden. De Rus verloor in de halve finale en Tim man in de eindstrijd van het kandidatentoer nooi van de uiteindelijke uitdager Nigel Short. Timman ziet dat nog niet gebeuren. Al zou het een interessante match kunnen zijn. Hij werd na dat bewuste gesprek nog tweemaal door Campomanes opgebeld zonder dat daar veel uitkwam. Kandidaten Naar verluidt is er van drie tot vijf kanten seri euze belangstelling voor een alternatieve WK- match Kasparov - Short. Manchester is daar niet bij. De stad kreeg van de wereldschaak bond het recht van organisatie, omdat het vo rige maand met een prijzengeld van drie mil joen gulden de hoogste bieder was. Men gaat er daar vanuit dat men uiteindelijk de match toch wel krijgt. Mede-kandidaten waren de Spaanse stad Santiago de Compostela, een groepering die zich London Chess Group noemde, het sport- managementbureau IMG in samenwerking met het Britse tv-station Channel Four en de Joegoslavische schaakfanaal Jezdimir Vasilje- vic. Deze laatste bood verreweg het meest: tien miljoen gulden, maar werd door Campo manes niet serieus genomen. Terecht. Vasilje- vic raakte in eigen land betrokken bij een op lichtingsaffaire en nam de benen naar Israel. Het gevoel gepakt te zijn was bij Kasparov en vooral Short groter dan de rivaliteit. De twee vonden elkaar, stichtten een eigen orga nisatie: de Professional Chess Association en heropenden het bied-proces. De FIDE kon daar onmogelijk mee akkoord gaan en dreig de Kasparov de titel te ontnemen. Maar Cam pomanes deed meer. Hij reisde naar Spanje en bemerkte meteen, waar bij Kasparov de schoen wrong. „Sorry", zo begroette de we reldkampioen hem. „Ik heb nu een betere deal. Zaken zijn zaken." Volgens de Daily Te legraph heeft de Philippijn vervolgens de we reldkampioen met een compromis-voorstel teruggelokt in het eigen kamp. londen rtr De titels in het enkelspel van de All England kampioenschappen badminton in Londen zijn za terdag volgens de verwachting bij vertegenwoordigers uit Indo nesië terecht gekomen. Bij de vrouwen zegevierde de als eer ste geplaatste Olympische kam pioene Susi Susanti, bij de man nen veroverde de eveneens als eerste gerangschikte Heryanto Arbi zijn eerste grote titel. Susanti greep de hoofdprijs voor de derde keer in haar loop baan. Ze moest er tegen de als tweede geplaatste Zuidkoreaan- se Bang Soo-Hyun aanvankelijk hard voor knokken. Maar na het verlies van de eerste game (4- 11) kwam Susanti sterk terug (11-4 11-1). Ook in de olympi sche finale van Barcelona had de Indonesische van dezelfde opponente in drie games ge- De finale van de mannen haalde niet hetzelfde hoge ni veau van de partij in de halve fi nales tussen Arbi en de beste Europeaan, de Deen Thomas Stuer-Lauridsen van vrijdag. Boeiend Maar het duel tussen de 21-jari ge Arbi en zijn trainingspartner Joko Suprianto was wel boei end. Na 15-7^ voor Arbi en 15-4 voor Suprianto moest ook hier de derde game de beslissing brengen. Daarin bleek Arbi, on danks een gezwollen enkel, het sterkst: 15-11. Hij zag een voor sprong van 8-1 verkeren in een achterstand van 8-9. Arbi, die zijn enkel tussendoor had laten behandelen, liet enkele fraaie smashes van zijn racket komen, liep weer uit naar 13-9 en gaf Suprianto geen tweede kans meer terug te komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22