Bataven baas in eigen loop De Graaf: speelse winnaar van wintertriathlon Basketbalgala stelt niets voor Sport Twee sponsors willen Butch Reynolds helpen Jos Lansink dingt naar favorietenrol MAANDAG 22 MAART 1993 20 chef ad van k rob onderwater, c Harry Versteegen loopt zijn eigen race Dordrecht» Net als vorige week in de Twintig van Alplu-n heeft I larry Versteegen voor één van de sterkste atletiekprestaties van dit'weekeinde gezorgd. De Bataaf verkoos de twintig kilometer Merwesteynloop in Dordrecht boven de Zilveren Molenloop van zijn eigen vereniging en realiseerde een knappe tijd van 1.03,57. I let leverde hem de derde plaats op. Ruim achter Versteegen werd Willem Boon van De Spartaan vierde in 1.05,05. Sluys zegeviert in Noordwijkerhout noordwijkerhqut» De twintigste halve marathon van Noordwij kerhout was de tweede wegwedstrijd die dit weekeinde in de Leidse regio werd afgewerkt. In de wedstrijd van de NSLgingde overwinning naar Fred Sluys. De Noordvvijker bracht een tijd van 1.11,43 op de klokken, vier seconden voor ultraloper Wim Westerholt van AV Haarlemmermeer. De Bataven Dirk van Bee- len (1.12,56), Henk van Velzen (1.14,18) en Erwin Jonker 1.14,33) veroverden de plaatsen drie, vier en vijf, vóór Spartaan Anton Hens (1.15). Bij de vrouwen zorgde de Schotse Paton, in Nederland op trainingsstage, voor een internationaal tintje aan de wedstrijd van de Noordwijkerhoutse Strandlopers. Ze won in 1.24,15. Van Dorp komt elf centimeter tekort den haag Yvonne Pouw-Van Dorp heeft zich bij hel verspringen stukgebeten op de zes-meter-grens. In een wedstrijd van het Noord-Hollandse district West 1 in Houtrust Den Haag kwam de Nederlandse indoorkampioene van AV Holland gisteren uit op een afstand van 5,89. Ploegen WK veldlopen gewijzigd schoorlJan Koorevaaren Wilma Rusman zijn opgenomen in de Nederlandse ploeg voor het WK veldlopen. De titelstrijd wordt volgende week in het Spaaanse plaatsje Amore Bieta ge houden. Koorevaaren Rusman zijn vervangers. Marco Gielen en Christien Toonstra meldden zich dit weekeinde tijdens een trai ningskamp van de selectie in Schoorl af. Beiden hadden afgezien van een start bij de nationale titelstrijd. Toonstra was met een darminfectie van een trainingskamp in Portugal teruggekomen. Nederlandse bridge-vrouwen derde bielefeld» Bij het Europese kampioenschap bridge voor paren in Bielefeld (Duitsland) hebben de Nederlandse deelnemers bewe zen in deze discipline best mee te kunnen. Carol van Oppen en Max Rebattu eindigden op de derde plaats na twee Franse pa ren, van wie Abecassis en Quantin hun Europese titel prolon geerden. De Nederlandse inbreng was ook verder opmerkelijk. Van de twaalf paren die inschreven in het veld van 346 koppels, doorstonden tien de kwalificatie voor de eindronde, waarin plaats was voor 140 paren. Bij de beste tien uit het monstertoer- nooi waren alleen Frankrijk en Nederland met twee paren verte genwoordigd. Des te opmerkelijker was dat Nederlands tweede paar in de top Marijke van der Pas en Elly Schippers was. De sterkste Nederlandse vrouwen eindigden als zesde. Ook Van Zwol-Verbeek en Van der Brom Snellers bereikten de finale. FOTO* BEN DE BRUYN Ed Weydeveld (nummer 419) van AV Holland leidt een groepje achterblijvers tijdens de Zilveren Molenloop. Met zijn winst in de Zilveren Molenloop heeft Jaap van Duyvenvoorde zaterdag de kroon gezet op een fraaie wedstrijd die werd gedomineerd door de Bataven-mara- thon-groep. Met eeil goed getimede demarrage schudde de Katwijker in de laatste twee kilometer Hagenaar Paul Overbeek en clubgenoot Huub Pragt van zich af. ATLANTA SID Twee sponsors willen Butch Reynolds te hulp schieten. De aanbieding kan het geschil, dat de Amerikaanse atleet heeft met de IAAF, een verrassende wen dinggeven. Reynolds, wereldrecordhou der op de 400 meter, heeft van de Internationale Amateur Atle tiek Federatie een bedrag van 27,3 miljoen dollar geëist. Dat is bijna 50 miljoen gulden. Dat bedrag zou hij zijn misge lopen tijdens de twee jaar du rende schorsing wegens doping. De twee geldschieters zouden de sponsors van de IAAF zijn. Vorige week werd Reynolds in Toronto wereldkampioen in door. De IAAF heeft woensdag nog het oordeel van een rechtbank in Columbus in de Amerikaanse staat Ohio aangevochten. Die had de federatie verplicht tot betaling van 27,3 miljoen dollar aan Reynolds. Het vonnis van de rechtbank dateert van de cember vorig jaar. rijpwetering wilmar kortleever atletiekmede werker Het wedstrijdbeeld van de Zil veren Molenloop leek dit jaar op een spannende thriller. Één voor één moesten atleten uit de oorspronkelijke kopgroep afha ken. Na tien kilometer waren er nog zes lopers over, toen ook AV-Hollander Theo van der Veer met voetklachten het tem po moest laten zakken. De bfeuk kwam vlak na dit punt, toen Van Duyvenvoorde met een versnelling olie op het vuur gooide en zijn clubgenoten Jan Kortekaas en Luuk Steenbergen uit de kopgroep deed lossen. Tot vier kilometer voor de fi nish bleef het leiderstrio met Overbeek en Pragt bij elkaar. Van Duyvenvoorde probeerde het opnieuw en was verrassend snel zijn concurrenten kwijt. ,,Ik vind dat je niet te lang moet wachten als je je goed voelt in zó'n slotfase. Toch was ik er niet zeker van, want Overbeek bleef lang in de buurt." Ondanks ver woede pogingen kon de Hage naar het gaatje niet dichten. Van Duyvenvoorde bleef gecon centreerd en greep met de wind in de rug de winst in 1.03,52, zestien tellen voor Overbeek en 32 voor Pragt. Overbeek bleek achteraf toch tevreden: „Ik was even bang voor een ploegenspel, toen ik de illusie te kunnen maar voelde al na i lometer dat ik eventuele demar rages niet zou kunnen volgen." Achter het leidende drietal grepen Kortekaas en Steenber gen de plaatsen vier en vijf, de eerstgenoemde met een ruim persoonlijk record van 1.05,00. Peter Zwiers was daarachter de enige die zich kon nestelen tus sen de Bataven, die met Paul Barnhoorn (zevende in 1.06,43) en Ben Kerkvliet (achtste in 1.06,44) zes man bij de eerste acht hadden en ook de ploegen- prijs in de wacht sleepten. De overwinning bij de vrou wen ging in 1.16,34 naar Ineke Vis. De atlete uit Wateringen, gegaan." Tweede vrouw en eer ste veterane werd Leny van der Plas, lang samen lopend met Vis. Van der Plas realiseerde een tijd van 1.18,10, uiteindelijk krap drie minuten voor de nummer drie Suze Groen in 't Woud die het trio Bataven vol maakte. Spannende thriller in de polder. met vier Bataven uit het AA Drink-team overbleef. Maar dat viel mee, want iedereen bleef kopwerk doen. Bovendien was het vanwege een blessure mijn eerste wedstrijd in ruim zes maanden en ik was allang blij dat het zonder klachten zo goed ging." Ook Pragt koesterde wei nig rancune na zijn beste wed strijd in lange tijd: „Ik had even sinds drie maanden lid van De Bataven, kwam naar Rijpwete- ring voor een zware duurloop in de trainingsopbouw die gericht is op de wedstrijden in het zo- vooraf helemaal niet de bedoe ling zo hard te gaan", aldus Vis. „Maar vooral de eerste tien kilo meter gingen zo gemakkelijk dat ik toch maar vol Éten door- Koudekerker boekt vijfde zege in zes jaar Met speels gemak heeft Ronald de Graaf de Leidse winter triathlon op zijn naam geschre ven. Gisteren boekte hij zijn vijfde zege in zes jaar. Toen De Graaf allang weer op verhaal was gekomen, gleed Mart Mo raal als tweede over de finishlijn van het ijsovaal op de Menken- baan, voor de jonge Leidenaar Rinse van den Ouweelen. Weinig nieuws dus onder het Leidse lentezonnetje. Zoals ver wacht gaf De Graaf de concur rentie geen schijn van kans. Vanaf de eerste loopkilometer tot de laatste schaatsmeter deelde de 22-jarige Koudekerker de lakens uit. Spelenderwijs liep De Graaf al in de eerste meters het veld uit elkaar. Na 9,6 kilometers te hebben gelopen in 31,34 minufen, stap te Dé Graaf als eerste op de fiets. Van den Ouweelen, Hans Verloop en Moraal volgden op meer dan twee minuten. Moraal zat nog niet op de fiets of hij hoorde zijn band knallen. „Een betonnen randje", verklaarde de 38-jarige Oegstgeestenaar het incident na afloop. Tierend van woede wilde Moraal de pijp aan Maarten geven, maar hij liet zich door Sam Springer, een triatleet die de wedstrijd in Lei den aan zich voorbij liet gaan, ompraten zijn band te verwisse len en door te gaan. Luttele mi nuten later en inmiddels gepas seerd door zes concurrenten, begon Moraal als tiende aan de fictstoer. Op de eerste officiële lentedag haalden de triatleten uit Leiden en omstreken de schaatsen gisteren nog één keer uit de tas bij het slotonderdeel tn het front verslapte De af geen moment. In het juis- de Leidse wintertriathlon. te ritme breidde hij zijn voor sprong uit, en kwam na ruim 1 uur en 47 minuten weer bij de Menkenhal aan. Zes minuten lang kon de Graaf in alle een zaamheid genieten van het schone ijs en de binnenboch- ten. Toen zag hij Moraal het ijs opklauteren. Moraal had na zijn lekke band huisgehouden op de fiets. Stoempend was hij een in haalrace begonnen die pas op hield toen hij Van den Ouwee len had ingerekend. Op het ijs ht Moraal het kielzog van drie, Van den Ouwe len, en liet zich niet meer vc Onbewogen Na 2 uur 20 minuten en 41 s FOTO LOEK ZUYDERDUIN conden begroette De Graaf zijn derde Leidse zege in successie. Uiterlijk onbewogen. De han den gingen niet de lucht in, zelfs geen lach op het gelaal. den bosch Bij de veteranen was Martien Hoogenboom na Vis de tweede pupil van Henk van Driel die een overwinning voor zich opeiste. Hoogenboom verbaas de zich uiteindelijk het meest over zijn tijd: „Al jaren loop ik dezelfde tijden, nu haal ik in eens 1.45 van mijn persoonlijk record af. Het ligt waarschijnlijk aan de gevarieerde wintertrai- ning." Hoogenboom was met zijn tijd van 1.08,22 zeven tellen sneller dan nummer twee Giel Gouka, vorig jaar nog drie mi nuten sneller dan de Bataaf. Ruim vóór de eerste loper won wheeler Wim Zwanepol ei genlijk de Zilveren Molenloop. Zwanepol werd na een stuk par cours met onregelmatige bak stenen door de lopers achter haald, maar bouwde in de laatste vijf kilometers op asfalt toch nog een voorsprong van één minuut op ten opzichte van de lopers. Tien seconden voor het einde beseften de basketballers dat ze op het All Star Gala waren. In de slotseconden mocht William Davis van Den Helder vrij aan leggen voor de eerste en laatste 'rollingdunk'. Daarvoor hadden de 2500 toeschouwers in de Maaspoort in Den Bosch met verbazing en ergernis de wedstrijd aangezien. Was dit het All Star Gala? Waar was de show, het entertain ment, het spektakel met dubbe le axels in de vlucht naar de basket. Op de vloer stonden bikkelende basketballers, Ame rikaanse egotrippers die het fes tijn aanpakten voor een open sollicitatie. Een All Star Gala was het niet, hooguit een dorps fan cy fair. Het All Star Gala 1993 ram melde aan alle kanten. Zoals de formule al jaren rammelt. Door afspraken met de sponsors mag elke club een speler afvaardigen naar het Gala. Niet de beste spelers van Nederland komen aan bod. maar de doorsnee spe ler, de beste spelers van elke club. In Den Bosch waren slechts drie internationals ac tief. De rest mocht geen aan spraak maken op de titel All Star. Zonder cheergirls, popcorn, met oorverdovende house-mu- ziek, was de All Star wedstrijd zaterdagavond een kwestie van hardhollen en nooit stilstaan. Een duel zonder hoogtepunten. Een voorproefje wellicht van de aanstaande playoffs met Cor van Esch (Den Bosch) als coach van Zuid en Ton Boot (Den Hel der) van Noord. Een speler als ex-Leiderdorper Marcel Huy- bens had moeten excelleren in De Maaspoort. Hij heeft de spectaculairste dunk in het' land, Beheerst de elegante bewegingen van Mi chael Jordan, maar kreeg dom weg de kans niet het ijzig stil toekijkende publiek te verma ken. Huybens werd constant bewaakt door een soort body guard uit Noord. Het werd de wedstrijd van twee Amerikanen. Van Jack Jennings van Donar, speler van het jaar, een geblokt type Schwarzenegger die 30 punten maakte en 11 rebounds plukte. Van Marcus Campbell van Red Giants Meppel, een speler met X-benen in de aanval en O-benen in de verdediging, die 23 punten scoorde, 12 re bounds pakte en zes schoten blokte. Het duo sleepte Noord naar de overwinning (lltvlOO) in een armzalig duel, dat tien dunkjes telde, zes blocks en liefst 29 persoonlijke fouten. Herman Smith van De Schie- streek zag zelfs kans in de exhi bitie tegen 5 P's op te lopen en gediskwalificeerd te worden. Geschoten werd er naar harte lust. Zuid legde 34 keer aan voor een driepunter, maar slechts 9 ballen gleden rimpelloos door het netje. Hun schotpercentage (39 op 93) was bedroevend (41,93%). Noord deed het iets beter, 48 op 93 (51,61%). Bij de vrouwen, met onder anderen Renate Sluys van het Noordwijkse MSV in de gelede ren, ging de winst naar Zuid (89-67). Yvette Roberts van To nego, voor de derde opeenvol gende keer speelster van het jaar, liep mee, maar deed geen stap te veel. 14 punten. Het driepunt-schieten werd bij de vrouwen een prooi voor Weeda (Rotterdam-Zuid), bij de man nen voor veteraan Greer (Cana dians). De 'dunking-contest', ja renlang dé uitsmijter, tekende de armoede van het Gala. Slechts drie lange jongens wa ren bereid de mouwen op te stropen. Het trio werd aangevuld met drie guards van rond de een meter tachtig. Jongens, die al leen met een trampoline boven f de basket uitkomen en nooit een dunk door de ring kunnen rammen die door merg en been gaat. De overwinning ging naar Campbell, omdat Edmunson (Akrides) bij zijn laatste poging faalde. Zoals de organisatie van het All Star Gala faalde. Zoals de spelers van Noord en Zuid faal den. Het All Star Gala had geen All Stars en miste de allure van een Gala. zes jaar dezelfde wedstrijd wint, dan is er geen sprake meer van intens geluk. Maar leuk vind ik het nog steeds", aldus de Kou dekerker, die zich de komende maanden wil bezinnen op zijn sportieve toekomst. nter richtte De I op het schaat- wintertriathlon. eigen- „Als je i r de vijfde kee Afgelopen w Graaf zich zowi sen als op de „Tegen beter lijk. Veel mensen hadden gewaarschuwd voordat wedden op twee paarden." Op de Ne derlandse ijsbanen kwam De Graaf er zelf achter. Tijdens zijn eerste jaar bij de A-marathonschaatsers kon De Graaf geen potten breken. Hij viel slechts op door valpartijen. „Ik ga kiezen, dat staat vast. Schaatsen of triathlon en run- bike-run. De komende weken staan enkele run-bike-run wed strijden op het programma. Daarna kan ik tijdens trainings- tochten op de fiets rustig na denken." Moraal finishte ruim acht mi nuten na De Graaf als*Tweede. Desondanks toonde hij zich te vreden. „Rinse had aangekon digd me te verslaan. Als ik on danks een lekke band hem toch bijna twee minuten voorblijf, mag ik tevreden zijn." De 18-jarige Van den Ouwee len zette een tijd neer van 2.30,47, goed voor de derde plaats. YVoubruggenaar René van der Salm werd vierde (2.32,19), voor Richard Bennis (2.38,06). Bij de veteranen ging de zege naar Theo van Klink uit Zocterwoude (2.38,42), terwijl Monique Vergeer de wedstrijd bij de vrouwen won. Jos Lansink heeft een goede kans uitgeroepen te worden tot de regelmatigste ruiter van het indoorseizoen. De Twent voert, met alleen de kwalica- tiewedstrijd in Den Bosch nog te gaan, het wercldbekerklas- sement weer aan. Een volgen de goede prestatie zou hem automatisch tot de grote favo riet voor de finale in Göteborg maken. In het sportpaleis van Bercy kon Lansink zich gisteren met Libero H niet mengen in de strijd om de beste prijzen. Hij haalde de barrage op tijd niet door een springfout en werd vijfde, met onder anderen we reldkampioen Eric Navet en de succesvolste ruiter van het laatste decennium John Whi- taker aan zijn zijde. Lansink pakte echter wel weer negen wereldbekerpun- ten, genoeg om olympisch kampioen Ludger Beerbaum, die niet scoorde, en diens landgenoot Hauke Luther weer te passeren. Ook Jan Tops, dié met Doreen als twaalfde eindigde, schoof een plekje op en is nu zesde. Piet Raymakers, die Rinnetou Z in bescherming moest nemen en het parcours voortijdig verliet, zakte daarentegen naar de zestiende plaats en moet in de Brabanthallen vol gende week nog oppassen. De winst ging gisteren naar Nick Skelton, die het in verge lijking met de superpaarden beperkte talent van Major Wager optimaal benutte. In de extra omloop, waarvoor vier combinaties terugkwa men, was hij sneller dan de eveneens foutloze Michael Whitaker met zijn laatste gro te aanwinst Midnight Mad ness. Dirk Flafemeister en Thomas Fuchs gooiden één respectievelijk twee balken af. John Whitaker maakte in Parijs bekend, dat hij zijn be faamde schimmel Milton niet meeneemt naar Göteborg. Het zal het Zweedse publiek, dat in het verleden bij de aan blik van het dier al in kat zwijm viel van pure bewonde ring, meer spijten dan wat ook. Milton liep vorige week in Dortmund een blessure op en is niet tijdig hersteld. „Het moet eerst helemaal over zijn, voordat ik in overleg met de eigenaren over een nieuwe start ga nadenken", zei Whitaker. Hij gaf daarmee nieuwe grond aan de specula ties dat het einde van de car rière van het beste paard dat hij ooit bereed, aanstaande is. Milton, die zo n drieënhalf miljoen gulden bij elkaar sprong, wordt in Göteborg vervangen door Grannusch. Van Grunsven en Bartels in finale Anky van Grunsven en Tineke Bartels-De Vries vertegenwoordigen Nederland komend weekeinde in de wereldbekerfinale dressuur, die tijdens Indoor Brabant wordt afgewerkt. Onder de twaalf beste ruiters en amazones van het seizoen zijn vier Duitsers. De laatste kwalificatiewedstrijd, in Parijs, werd een prooi voor Sven Rothen- berger, die als één van de eersten in Duitsland de kür op muziek in het hart sloot. Rothenberger bleef met de achttienjarige Nederlandse ruin Ide aal zijn landgenotes Isabcll Wcrth (Fabiennc) én Gina Capellmann- Lütkemeier (Cyprys) voor. Het verschil met Werth, die vorig jaar de wereldbeker won. was slechts 0,2 procent (75,42 om 75,22). In Den Bosch zadelt Rothenherger zijn jongere troeteldier Andia- mo. Favoriet voor de hoofdprijs, een Volvo van de sponor ter waar de van 55.000 gulden, is echter Monica Theodorescu.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20