Sport Remco Torken slaat terug Oranje: nieuw gezicht Feyenoord is geen outsider meer Afdelingen bieden hulp aan Tegenstander Geesink overleden Run op kaartjes voor 'Magie' Johnson MAANDAG 22 MAART 1993 I FC Lisse y< —j De rol van FC Lisse I in de eerste klasse A lijkt na de kostbare neder laag op eigen veld tegen Noordwijk uitgespeeld Stunt I q MMO is en blijft I «7 een echte cup-figh- ter. Nu werd eersteklasser Wilhelmus in Hoogmade geslachtofferd. R08 ONDERWATER. 071 -161446 John McEnroe treft schikking san francisco John McEnroe heeft zaterdag voor de rechter in San Francisco een schikking getroffen met een employee van United Airlines, die de tennisser had aangeklaagd omdat zij door zijn ruw optreden een vinger had gebroken toen zij een deur probeerde te sluiten. Diane Lemke Schwerdtfeger, die deel uit maakt van het grondpersoneel op het vliegveld van San Francis co, had 600.000 dollar schadevergoeding geëist. Na drie uur onderhandelen achter gesloten deuren voor rechter Gene McDonald kwamen de partijen een schikking overeen. Het bedrag werd niet bekend gemaakt. Vechtpartij rond Diego Maradona cadiz» De Spaanse competitiewedstrijd Cadiz - Sevilla bleef gis teren zonder doelpunten, maar ontaardde direct na afloop in een massale vechtpartij. Twintig spelers sloegen er bij de kleed kamers op los, slechts de twee doelverdedigers hielden zich af zijdig. Aanleiding voor de ongeregeldheden waren insinuerende op merkingen aan het adres van Diego Maradona. Verdediger Car- melo Navarro van Cadiz herinnerde de Argentijn aan zijn verle den als cocaine-gebruiker. Maradona trachtte bij een incident tussen landgenoot Simeone en Cadiz-speler Igor Stimac te be middelen. „Toen begon die Navarro me opeens uit te schelden over mijn dopinggebruik", aldus Maradona. De scheldkanonna des over en weer leidden vervolgens tot de massale vechtpartij. Ex-bokser Stanojevic vermoord dusseldorf De voormalige Duitse beroepsbokser Darko Stano jevic is gisteren overleden aan de zware verwondingen die hij de nacht ervoor opliep tJij een aanslag op zijn leven. Na afloop van de bokswedstrijd om de wereldtitel werd de 29-jarige Stanojevic vlakbij de Philips-hal neergeschoten. De oud-prof werd door verscheidene kogels van het kaliber 7,65 mm in hoofd en lit chaam getroffen. Het slachtoffer, die tussen 1987 en 1990 drie wedstrijden bokste als beroeps en een jaar later stopte, was met een een begeleider en diens vriendin op weg naar een tegenover de hal geparkeerde auto, toen tenminste twee mannen het vuur openden. den haag rob v Dat noemt men nou een oor verdovende stilte. Het Zuider park gistermiddag, 16.11 uur. Net even voor het einde van de wedstrijd ADO Den Haag - TOP. De Leidse voetballer Remco Torken loopt in op een hoek schop en knikt de bal met het hoofd in het doel waardoor het 2-3 wordt. De spits loopt weg, trekt het shirt uit en loopt a la Mike Obiku met ontbloot bo venlijf een ererondje langs de tribunes waar men een speld kan horen vallen. Dit is ook niet zomaar een doelpunt of zomaar een kop stoot. In deze kopstoot zit het 'verhaal Remco Torken' verpakt en de Hagenaars kennen dat verhaal. Torken, ex-speler van UVS en de w Leiden en nu als full-prof op de loonlijst bij ADO Den Haag, werd enkele maan den geleden door trainer Nol de Ruiter van Den Haag overbodig verklaard en uitgeleend aan TOP. En dan deze zoete wraak voor het miskende talent. In het stadion waar hij uit werd ver bannen nog wel. Kon het mooi er voor Torken en navranter voor De Ruiter? De plotseling door allerlei journalisten benaderde spits bleef na de wedstrijd opvallend nuchter en kalm, al zei het 'wel lekker' te vinden die goal. ,.Je zult van mij niet horen dat De Ruiter een beoordelingsfout heeft gemaakt. Maar ik heb wel laten zien dat ik het kan. Dat is een prettig gevoel," aldus de lange Leidenaar, die nog hinder ondervindt van een blessure aan de rechterenkel en met de 'handrem erop' speelde. Sinds zijn verbanning uit de Residentie naar het Brabantse land is Torken helemaal opge leefd. Hij scoorde tot op heden in elke competitiewedstrijd en staat al op zes treffers in vijf duels. Ter vergelijking: bij Den Haag kwam hij in drie seizoe nen en 44 cometitiewedstrijden slechts tot de helft van dat aan tal- Vedette In Den Haag was hij bankzitter, bij TOP een vedette. Het werd De Ruiter door de supporters niet in dank afgenomen dat hij de geliefde Torken zomaar liet vertrekken. Nu zijn team ook nog eens verloor door diezelfde Torken, was De Ruiter helemaal de gebeten hond. „Sneu voor mij, dat doelpunt? Welnee," zei de grijzende oefenmeester, „die jongen doet zijn werk en dat doet-ie goed. Bij ons was het moeilijker voor hem, wij spelen op de helft van de tegenstander. TOP is een counterploeg en daar komt Torken beter tot zijn recht." Torken: „Bij Den Haag kom ik ook tot mijn recht, maar ik heb geen echte kans gehad vind ik." Torken speelt in Oss op huur- basis. Hij is na dit seizoen nog een jaar eigendom van ADO Den Haag. De Ruiter: „Ik heb nog geen idee wat ik met Tor ken doe." Torken: „Als het aan mij ligt, blijf ik in Brabant. Bij TOP heb ik het prima naar mijn zin. Maar ik heb weinig te wil len, als Den Haag mij volgend seizoen terugwil, moet ik te rug." Gisteren was hij dus voor even terug op het oude nest. 's Ochtends vroeg vanuit Leiden naar Oss vertrokken. Om 11.00 aangekomen en een half uurtje later weer terug naar de Rand stad met de spelersbus. Voor het duel in het Zuiderpark gol den voor Torken geen andere gedragsregels. Of toch wel. Normaal gespro ken traint hij nog wel eens mee met Den Haag. Omdat TOP vooral met semi-profs en ama teurs werkt, wordt daar pas 's middags laat getraind. Torken is echter fullprof en voegt zich daarom tussendoor nog wel eens bij de groep op het Zuider park. „Afgelopen week heb ik dat maar niet gedaan. Nee, dat was geen voorstel van mijn trai ner (Piet Schrijvers, red.). Ik heb dat zelf besloten. Het is toch vreemd om op donderdag nog mee te trainen bij de tegenstan der van zondag. Je weet maar nooit." Gentile In het programma-blad voor de wedstrijd van gisteren stond Torken overigens nog gewoon als Den Haag-speler afgebeeld op de voorpagina. En binnenin werden de letters TOP (die staan voor Tot Ons Plezier) ver taald als Torken Ons Plezier. Op het veld was Marco Genti le zijn directe tegenstander. Die had Torken aardig in de tang, maar bij de sporadische balcon tacten van de Leidenaar was er wel direct gevaar. Voor rust kwam TOP snel op 0-1 door Ro bert van der Weert, waarna Har ry van der Laan (penalty) en Ed mund Vriesde voor 2-1 zorgden. Na de pauze scoorde Van der Weert opnieuw (2-2). Bij de 2-3 gaf hij na de kopbal van Torken nog een tikje, maar volgens de sportieve goaltjesdief die Tor ken zijn succes gunde was de bal toen al over de lijn geweest. Vriend en ex-teamgenoot Mar cel Valk vond het sneu dat Den Haag in eigen huis verloor. „Maar het is grote klasse van Remco T orkenfoto archief Remco dat hij weer scoort." Door de verrassende neder laag tegen de middenmoter kan Den Haag de felbegeerde pro motie naar de eredivisie voorlo pig wel uit het hoofd zetten. Dat wordt dus geen Ajax of Feye- noord maar gewoon weer een verre reis naar de Langeleegte in Veendam en andere sfeerloze stadions. Misschien mét Remco Torken. In elk geval met dank aan Remco Torken. Den Haag: Stam; Vriesde. Lems (Adam), Heesen, Gentile: Meij er, Van Eijkeren. Valk (Danen); Van der Ark, Talan, Van der Laan. TOP: Koopman; Henry, Van Geenen, Hesp, Lopez; Berens, Van den Dungen, Coolen; Rik ken, Torken, Van der Weert. rotterdam gpd Vijftien van de twintig afde lingen van de KNVB hebben het bestuur amateurvoetbal aangeboden om alsnog bin nen een jaar tot een aan vaardbaar herstructurerings plan te komen, mocht het bestuursvoorstel zaterdag a.s. tijdens de buitengewone ledenvergadering in Zeist worden verworpen. Groningen. Zeeland. Gel derland, Zwolle en Arnhem ontbraken op de bijeen komst in Nieuwegein. waar vertegenwoordigers van de resterende afdelingen met el kaar spraken naar-aanleiding van de afdelingsvergaderin gen. Negentien daarvan zijn inmiddels gehouden De uit komsten geven aan dat de voorstellen van het bestuur amateurvoetbal, die een in grijpende wijziging van de huidige structuur beogen, op een steun van slechts dertig procent kunnen rekenen. Daarom boden de vijftien af delingen aan om na een eventuele afwijzing binnen een jaar via overleg met het bestuur en de afgevaardig den tot een wel acceptabel voorstel te komen. tokyo anp Op 56-jarige leeftijd is de Japanner Akio Kami- naga aan de gevolgen van kanker overleden. Ka- minaga was de judoka, die door Anton Geesink in de finale van het olympisch toernooi in Tokyo werd verslagen. De houdgreep van de Utrechter in de Kodokan behoort tot de meest memorabe le momenten uit de Nederlandse sport. Geesink, nu het Nederlandse lid van het IOC, vernam gisterochtend van de dood van zijn vroegere tegenstander. „Ik schrok er van. Vorige week was ik nog in Tokyo, daar hebben ze niet gezegd dat het hem zo slecht ging. Het was een vriend van me. Als ik in Tokyo was, gingen we vaak een biertje drinken." Drie jaar voor het eerste Olympische judo toernooi had Geesink Kaminaga tijdens het WK in Parijs al een nederlaag toegebracht. In Tokyo was het eerste verlies van een Japanse judoka in eigen land, eerst in de voorronde vervolgens in de finale, veel pijnlijker. Het betekende onmid dellijk het einde van de loopbaan van Kamina- Gistermiddag nog goed voor twee doelpunten, gisteravond niet fit genoeg meer voor San Marino. Het gaat snel met Dennis Bergkamp. foto»anp zeist» albertgeesing gpd-verslaggever Theo Snelders maakt na een af wezigheid van vier jaar zijn ren tree in de selectie van het Ne derlands elftal. De bijna 30-jari- ge doelman van het Schotse Aberdeen is de vervanger van Stanley Menzo, die eerst bij Oranje en twee weken geleden bij Ajax op het tweede plan ge raakte. Snelders speelde één in terland (22 maart '89 tegen de Sovjet-Unie), maar stond om nog altijd duistere reden in de interland daarop (26 april tegen Duitsland) niet onder de lat. De voormalige doelman van FC Twente woensdagavond reserve achter Feyenoorder Ed de Goey is één van de zes nieuwe gezichten (Blinker, Bos man, Ronald de Boer, Meijer, Van den Brom) in de selectie. Althans vergeleken met de zes tien namen, die vier weken ge leden tegen Turkije op het wed strijdformulier stonden. Ten op zichte van de ploeg die toen in het veld Jcwam, ontbreken er woensdagavond in de WK-in- terland tegen San Marino mini maal vijf. Dick Advocaat moet grondig improviseren doordat hij geen beroep kan doen op het gebles seerde Milan-trio Van Basten, Gullit, Rijkaard, de Ajacieden Bergkamp en Jonk en de PS- Vers Numan en Kieft. De lands kampioen heeft daardoor niet één speler bij de selectie. Oranje mist in Utrecht daarnaast Ro nald Koeman vanwege een schorsing. De tegen Turkije nog debuterende Johan de Koek van FC Utrecht raakte zijn plaats kwijt aan Feyenoorder John de Wolf, die daags voor de ont moeting tegen de Turken het trainingskamp met een blessure verliet. De bondscoach heeft voor het verwachte doelpuntenfestijn te gen San Marino zeven aanval lers opgeroepen. Maar al vooraf was dubieus of ze zich vandaag alle zeven in het trainingskamp in Noordwijk aan Zee zouden melden. Dennis Bergkamp haakte gisteravond als eerste af en werd meteen vervangen door clubgenoot Ronald de Boer. De topscorer van de ere divisie sukkelt al een tijdlang met allerlei lichte blessures en sloeg het advies van Ajax' club arts Piet Bon niet in de wind. Doel: De Goey (Feyenoord), Snelders (Aberdeen): achter: Silooy (Ajax), De Wolf (Feyenoord, Frank de Boer (Ajax), Van den Brom (Vitesse); mid den: Winter (Lazio), Wouters (Bayern), Wltschge (Feyenoord); voor: Bosman, Van Vossen fAn- derlecht), Blinker (Feyenoord), Vis- caal (Gent), Meijer (MVV), Ronald de Boer (Ajax). Het zou toch wat zijn als Willem van Hanegem in zijn eerste seizoen als trainer van Feyenoord de landstitel zou binnenslepen. Zonder papie ren samen met de al even ongediplomeerde Geert Meijer de zelfverzekerde Louis van Gaal en de omhooggeklommen Hans Wester hof naar het tweede plan verwijzen. Het zou een mirakel zijn. volendam marcel van der kraan gpd-verslaggever Maar na de overwinning van Feyenoord in en tegen Volen- dam (1-2) zijn er steeds meer die in een dergelijk wonder ge loven. Feyenoord greep, mede door de misstap van PSV, de koppositie in de eredivisie en denkt die weelde voorlopig ook te kunnen dragen. „Deze groep is op dit moment fysiek en mentaal zo sterk, dat er heel wat moet gebeuren voordat wij in storten," kraaide Regi Blinker. De balvirtuoos op de linker flank was in z'n eentje verant woordelijk voor de punten aan de boorden van het IJsselmeer. Blinker nam de gehele produk- tie van Feyenoord voor zijn re kening en gaf daarmee een fees telijk tintje aan zijn uitverkie zing voor het Nederlands elftal. „Het is lang geleden dat er vier Feyenoorders in de selectie van Oranje hebben gezeten. Dat is toch het beste bewijs dat dit elf tal goed bezig is en inderdaad als een serieuze kandidaat voor het kampioenschap moet wor den gezien," sprak hij na afloop. Blinker wachtte bij vorige in terlands vergeefs op een tele foontje uit Zeist. „Iedereen riep voortdurend dat ik erbij hoorde. Ik kreeg het idee dat dat juist te gen me ging werken. Ik heb het van me afgezet en dan zie je dat je uitverkiezing komt op een moment dat je het niet ver wacht. Ach, dat Mart Smeets dan roept dat dit Nederland II is, daar lig ik niet van wakker. De belangen van het Neder lands elftal zijn te groot om zo maar wat mensen op te roepen. Ik denk dat ik er zelf voor heb gezorgd dat ik er nu bijzit." De Rotterdammers zijn de kri tiek, dat zij van de drie topclubs John de Wolf, gese lecteerd voor Oranje, maakt een bezwerend gebaar als Volendam- mer De Freitas de bal op doel knalt. foto anp het slechtste voetbal produce ren, langzamerhand beu. Tegen PSV werd een week geleden al duidelijk dat Feyenoord wat schoonheid betreft na de win terstop weinig onder hoeft te doen voor de regerend kam pioen en tijdens het midweekse Europa Cup-drama, waarbij alle Nederlandse deelnemers op hun gezicht gingen, verkocht de ploeg van Van Hanegem en Meijer zich nog het best. In Volendam volgde het der de bewijs binnen acht dagen dat er iets moois groeit bij Feye noord. Vooral in de eerste helft was hetgeen de Rotterdammers lieten zien, zo fraai en subliem dat de 8000 Volendamse toe schouwers er stil van werden. Alleen de 4000 meegereisde rood-witte supporters zongen de kelen schor, massaler dan ooit tevoren brachten zij het 'We worden kampioen' ten ge hore. Het gemis van Arnold Schol ten, Henk Fraser en Peter Bosz (geblesseerd en geschorst) werd ruimschoots gecompenseerd. Dean Gorré werd andermaal verheven tot basisspeler, Errol Refos ontfermde zich over Frank Berghuis en John van Loen keerde terug in de spits. Tot verdriet van Jozsef Kiprich, die na zijn optreden in Moskou meer krediet had verwacht van de technische staf. Zonnebril Onder Fritz Korbach had Volen dam nog geen enkele maal in het stof gebeten. Met 23 punten uit 15 duels had de 'glamour boy' met de zonnebril zelfs een indrukwekkende reeks neerge zet. Maar aan reputaties had Feyenoord gistermiddag lak. Al na twintig minuten knalde Regi Blinker nummer één in de tou wen, amper een kwartier later prikte hij de tweede bal van Gaston Taument ook achter Edwin Zoetebier. Korbach: „Dat was een heel ongewone situatie. Ik begreep niet wat er gebeurde. Het is niet eerder voorgekomen dat we zo weinig grip op de tegenstander hadden. Zo moeilijk als vandaag heeft Volendam het, sinds ik hier ben, nog nooit gehad. Al leen daaruit mag je al conclude ren dat Feyenoord terecht mee doet om de bovenste plaats." Met de wetenschap dat Feye noord een roerig weekje achter de rug had, amper één fatsoen lijke training in de benen had en bij de KNVB zelfs had ge vraagd om uitstel van het duel, was de dadendrang opmerke lijk. Het elftal verdiende een groot compliment, vond Geert Meijer. Maar dat hij zijn spelers toch niet hard op de schouders sloeg, had alles te maken met de matige afwerking in het tweede deel van de strijd. „We hebben niets het doelsaldo gedaan," mopperde Meijer later. „We laten ons niet gek maken door voortdurend aan een kampioenschap te den ken. We bekijken het nog steeds van week tot week. We willen zo lang mogelijk meedoen in de strijd. Maar als je er dan toch over praat, hebben we ten op zichte van PSV een kans laten liggen." John van Loen. Gaston Tau ment. Jozsef Kiprich en Rob Witschge kwamen na rust alle maal oog in oog met Edwin Zoetebier. Vier maal werd er naast de paal gemikt, één keer greep de Volendamse doelman zelf in. Het gemis aan scherpte was misschien een van de wei nige naweeën van de lange en chaotische reis naar Moskou. Op de valreep redde Johan Steur de eer voor Volendam, maar het was te laat om Feye noord nog serieus te kunnen bedreigen. den bosch anp foto archief De belangstelling voor Earvin 'Magie' Johnson is overweldigend. De spelverdeler van het Amerikaanse Dream Team in Bar celona speelt op 12 mei één wedstrijd in De Maaspoort in Den Bosch. Binnen enkele uren vlogen zaterdag tijdens het All Star Gala alle 3500 toegangskaartjes van 75 gul den per stuk de deur uit. Johnson maakt deel uit van een Ameri can Legends Team. Een ploeg NBA-vetera- nen die een korte trip door Europa zal ma ken. Begin mei wordt de toernee geopend met twee wedstrijden iri Finland, gevolgd door de tussenstop met twee wedstrijden in Den Bosch, waarna België het eindsta tion wordt. In alle landen komt Johnson maar één keer in actie. In Den Bosch speelt hij in het tweede duel tegen het Nederlands team. De avond ervoor komen de overige 'le gends' in actie tegen de tweede keus van Nederland. Voor die ontmoeting-werden zaterdag tijdens het All Star Gala ongeveer 1500 kaartjes van 45 gulden verkocht. De organisatie is in handen van Jacques KJoppert, de manager van Advantage Inter national Benelux. De Belg is ook verant woordelijk voor het ATP tennistoernooi in Rosmalen. Kloppert wilde voor Magie Johnson de Brabant-hal In Don Bosci (12.000 toeschouwers) afhuren, maar die was bezet. Magie wordt vergezeld door de (ex )NBA-profs Moses MaJone. Michael Coo per. Marques Johnson, Bob McAdoo en Ky le Macv. Advantage voert nog onderbande lingen met een viertal spelers voor de com pletering van het team. Over de financiële aspecten wilde Kloppert weinig kwijt. Bi twee uitverkochte wedstrijden bedraagt d« recette ruim 400.000 gulden. „In dat geva maken we winst", gaf de Belg toe.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15