'Ik ben geen babbelende boodschappentas' Rtv show Poppenspeler leeft in een fietsenhok 'Televisie-maken is spannend' MAANDAG 22 MAART 1993 157 Catherine Keyl schrijft boek over jeugdervaringen en journalistiek Jozef van den Berg in 'De Stoel' In haar boek 'Kind van de Feiten' beschrijft Catherine Keyl hoe haar jeugdervaringen invloed op haar latere le ven kregen. foto henny miltenburg STARDOM Met is de droom van elke tie ner. Duizenden schrijven elke maand hun idolen of het nu popsterren, sporthelden of film acteurs en actrices zijn in de hoop een afspraakje te kunnen maken. Dat lukt bijna nooit. De sterren hebben wel wat anders aan hun hoofd. Behalve natuur lijk als je vader president van Amerika is. Dan is alles anders. En zo dineerde de 13-jarige Chelsea Clinton deze week met haar vader in een sjiek Italiaans restaurant in Washington in het gezelschap van acteur Paul Ne wman en zijn vrouw Joanne Woodward en acteur en filmre gisseur Tim Robbins (van onder ander 'Bob Roberts', de verkie zingsparodie). Moeder Hillary was er niet bij. Iemand moet tenslotte werken. 'Schaamteloos' zo oordeelde het Britse boulevardblad The Sun met chocoladeletters over het voornemen van televisiesta tion Channel 4 om in een kunstprogramma tekeningen te tonen van prinses Diana. Wat er nu zo schaamteloos was aan de tekeningen liet de Sun na tuurlijk ook zien.* De prinses was getekend met als kleding stukken een tiara, twee wapen schildjes op haar borsten en een miniem slipje. Dit om aan te ge ven dat de vrouw van prins Charles van sprookjesprinses nu sekssymbool is geworden. Channel 4 heeft inmiddels be sloten de tekeningen niet te to- „De enige vrouw die ik ver trouw is een vrouw die ik in Afrika splinternaakt op een ze brapad vind." Die krasse uit spraak van de Amerikaanse ko miek en filmacteur F.ddie Murphy zorgde enkele jaren ge leden voor nogal wat opgetrok ken wenkbrauwen. Murphy, in middels 31 jaar, is ook zonder bezoek aan Afrika van mening veranderd. Dit weekeinde geeft hij zijn vrijgezellenbestaan op; het fotomodel Nicole Mitchell, bij wie Murphy twee kinderen heeft, is de gelukkige. Eddie Murphy heeft dit weekeinde zijn vrijgezellenbestaan opgege ven. foto john de koning Katherine Kelly Lang alias Brooke uit de soapserie 'The Bold and The Beautiful' heeft het leven geschonken aan een gezonde zoon. Het is haar twee de kind. Katherine Kelly is gek op kinderen en wat haar betreft zullen er nog veel meer volgen. Of haar echtgenoot het daar mee eens is, is nog maar de vraag, want hij voelt zich zo langzamerhand het vijfde wiel aan de wagen. Zij heeft abso- luuf geen tijd voor hem. DEN HAAG BERNICE BREURE Nee, echt erg vindt ze het niet als men sen haar alleen maar kennen van gezellige praatprogramma's als Service Salon en de 5 uur Show. Al heeft ze het grootste gedeelte van haar journalistieke loop baan heel wat anders gedaan. „Maar ik vind het wel verve lend als ze denken dat ik alleen maar een babbelende bood schappentas ben, want dat ben ik natuurlijk helemaal niet", aldus Catherine Keyl. En wie haar net uitgekomen boek Kind van de Feiten leest, kan niet anders dan dat beamen. De 45-jarige presentatrice be schrijft haar woelige jaren bij de actualiteitenrubrieken Hier en Nu (NCRV) en AVRO's Televi- zier, waar ze van 1976 tot 1988 werkzaam was. In het boek combineert ze bepaalde span nende reportages, onder meer gemaakt in de Sahel, Indonesië en het toen nog communisti sche Praag, met herinneringen uit haar jeugd. Keyl koos bewust voor deze opzet: „Ik ben ervan overtuigd dat jeugdervaringen je karakter sterk beïnvloeden en uiteindelijk zelfs je verdere le ven bepalen." Zo vond vader Keyl, die een grote rol speelt in het boek, dat meisjes net zoveel kunnen als jongens. Om dit te bewijzen stuurde hij Catherine op 14-ja- rige leeftijd in haar eentje naar Parijs, om daar in zijn plaats te gaan onderhandelen met za kenrelaties. Het lukte haar om een goede prijs voor zijn han delswaar te krijgen. De heren verslaggevers bij Hier en Nu hadden in het begin wel moeite met hun nieuwe vrouwelijke collega die ook nog 'scoorde', maar over het alge meen ondervond Keyl meer voor- dan nadelen van haar vrouw-zijn. "Ik weet zeker dat ik veel dingen heb gedaan die mannelijke collega's nooit had den kunnen doen", zegt ze. Zo plofte ze tijdens een persconfe rentie van de Indonesische mi nister Malik naast hem op een soort troon, om een paar scher pe vragen te stellen over de po litieke gevangenen in het land. „Een mannelijke verslaggever was meteen van die troon afge slagen", zegt ze lachend. Een andere keer redde Keyl een reportage in Egypte, naar aanleiding van de moord op president Sadat. Na die gebeur tenis zochten tv-ploegen uit alle delen van de wereld onderdak in Cairo en de Hollandse ploeg werd pardoes uit het hotel gezet omdat een Amerikaans team met 'ongelooflijk veel dollars had gewapperd'. Keyl kocht er gens een zak appels, die daar nauwelijks te krijgen waren, voor de jongen van de receptie en kreeg daarmee de kamers te rug. „We hebben het hotel zelfs niet eens hoeven te betalen", grinnikt ze nog na. „Een man had zoiets nooit bedacht." Catherine Keyl blijkt in haar jeugd seksueel te zijn misbruikt door haar onderwijzer op de la gere school. Omdat ze zo leuk verhaaltjes kon schrijven, kreeg Keyl van de 63-jarige man 'bij lessen', die altijd eindigden met handtastelijkheden en later uit liepen op werkelijke sexuele ge meenschap. De 11-jarige Ca therine vertelde dit uiteindelijk aan haar moeder die dit 'kalm en zakelijk' afhandelde. „Ze is zelf naar school gegaan en heeft met die man gepraat, daarna heeft hij me nooit meer aangeraakt." Niemand anders, zelfs haar vader en zusjes niet, werden hiervan op de hoogte gesteld. Keyl is haar moeder heel dankbaar voor deze aan pak. „Het is geen trauma voor me geworden, ik zie het als een van de incidenten uit mijn jeugd." Vele jaren later, toen Keyl voor Hier en Nu als eerste een item maakte over incest, is deze ervaring haar zelfs van pas gekomen. Wat niemand in die tijd voor mogelijk hield lukte haaf: ze vond seksueel mis bruikte vrouwen bereid om hun verhaal voor de camera te ver tellen. „Na de uitzending zeiden de slachtoffers allemaal dat het opvallend was, hoe goed ik me in hun situatie kon inleven", schrijft ze ter afsluiting van dit hoofdstuk uit het boek. Toch gaat de vergelijking tus sen deze wouwen en Keyl niet helemaal op. „Een groot ver schil was, dat het bij deze slachtoffers in het gezin wat toch voor een kind een veilige haven moet zijn gebeurde. Bovendien is er bij mij nooit sprake geweest van enige vorm van geweld of agressie. Het ge beurde, hoe gek dat ook klinkt, toch wij liefdevol. Ik denk zelfs dat die man op een bepaalde manier van me hield." De roddelbladen haakten af gelopen week gretig in op de verkrachting van de bekende presentatrice. „Het was te ver wachten", verzucht ze. „Maar ik wilde me niet door de terreur van die bladen laten weerhou den om ook deze ervaring op te schrijven. Daarvoor is de in vloed van deze reportage te groot geweest. Het was de eer ste keer dat de tv aandacht aan dit onderwerp schonk. In die tijd dachten we nog dat incest alleen voorkwam in achterlijke dorpen als Staphorst. Pas daar na werd duidelijk dat het in alle lagen van de bevolking voor komt." Underdog In Kind van de Feiten beschrijft Keyl hoe ze de Indonesische oud-minister Subandrio in een zame opsluiting bezoekt. Ze wilde zijn erbarmelijke toestand aan het Nederlandse kijkerspu bliek laten zien. Dit 'mede-ge- voel voor de underdog', zoals ze het uitdrukt, heeft ze gekregen door haar joodse vader die jaren in een concentratiekamp door bracht. Hij confronteerde zijn kinde ren te pas en te onpas met zijn kampverleden. Zo mag Catheri ne niet klagen over de kou die het open raam in haar slaapka mer brengt, want in het kamp was het nog veel kouder. Ze mag niet giechelen om het voor haar onbekende woord 'Einzel- haft', want haar vader weet maar al te goed wat dat is. Toch kreeg ze hierdoor nooit een he kel aan haar vader. „Ik luisterde met grote schrikogen en dacht altijd: hoe kan ik die man ooit troosten? Er waren wel tijden dat ik zijn ver halen afdeed als 'oude koek', de oorlog was immers voorbij. Maar nu, door de oorlog in voormalig Joegoslavië en de ge vangenkampen, blijkt weer hoe fout die gedachte was. De kin deren van die gevangenen schrijven over dertig jaar mijn boek." Keyl zei ooit in een interview dat ze een soort gespleten per soonlijkheid is. Enerzijds heeft ze het emotionele, opgewonden karakter van haar vader, maar aan de andere kant ook het zachtaardige, eerlijke van haar moeder. „De laatste tijd komt daar steeds meer evenwicht in. Vroeger onderdrukte ik mijn ge voeligheid, ik was immers die scherpzinnige, stoere journalis te. Nu denk ik, ik ben een kwetsbaar mens, nou èn Verversen In het nawoord van Kind van de Feiten legt Keyl uit waarom ze na haar tijd bij de actualiteiten rubrieken, 'de voor sommige zo verderfelijke overstap' maakte naar haar huidige show, het-zo genaamde info-tainment. "Na twaalf jaar kreeg ik het gevoel dat ik een bepaalde vraag vijf jaar eerder ook al had gesteld en dat het antwoord ook nog het zelfde bleek te zijn. Ik wilde me zelf verversen." Dus stortte ze zich in studio programma's als Ontbijttelevi- sie en Service Salon. Ze presen teert nu voor RTL 4 de 5 Uur Show. „Soms zeg ik weieens te gen mezelf dat het weer tijd wordt voor iets nieuws. Maar als ik daar met anderen over praat, zeggen ze: waarom zou je? Ja, waarom zou ik eigenlijk Ik heb het goed naar mijn zin en an derhalf miljoen kijkers is na tuurlijk ook niet mis. Hier heb ik nooit het gevoel dat ik een vraag al eerder heb gesteld." Toch blijft ze een mens van de actualiteit, 'van de feiten1. Want op de vraag of ze zelf als kijker naar de 5 Uur Show zou kijken, antwoordt ze: „In ieder geval wel naar het laatste kwar tier, het gedeelte met de actuele discussie." Daarna verontschul digend: „Ook omdat ik voor die tijd nooit thuis ben, hoor." (Kind van de Feiten, Catherine Keyl, uitg. Strengholt. Prijs: 24,90) HILVERSUM BERNICE BREURE Jozef van den Berg, tot voor kort de beroemdste poppenspeler van ons land, zal morgenavond in een heel andere 'rol' te zien zijn in het veelbekeken NCRV- programma 'De Stoel' over op zienbarende mensen. Van den Berg verliet ongeveer een jaar geleden zijn vrouw en vier kin deren, zijn huis èn zijn werk om verder als een kluizenaar in vol strekte armoede door het leven te gaan. Hij woont momenteel in een tochtig Fietsenhok. Rik Felderhof en Bernard Prins van het NCRV-program- ma 'De Stoel' zochten de pop penspeler op in de fietsenstal ling van het gemeentehuis van Neerrijnen, vlakbij Tiel. Al le zend slijt hij zijn dag: vooral bij bels en boeken over het Grieks- orthodoxe geloof hebben zijn voorkeur. De poppenspeler begon in het begin van de jaren zeventig zijn kindervoorstellingen in een Gronings keldertheatertje. Later reisde hij in een afgedankte brandweerwagen met zijn ge zin, poppen en een theatertent door grote delen van Neder land. In 1980 kwam zijn grote doorbraak met de voorstelling 'Moeke en de Dwaas', waarin hij een filosofisch ingestelde zwerver speelt met zijn zes le den tellende poppenfamilie. De gloriejaren van Van den Berg braken hier mee aan. Hij maakte tientallen produkties voor kinderen en volwassenen die werden opgevoerd in grote delen van de wereld zoals Hongarije, de Verenigde Staten, Japan, Canada, Australië en j Indonesië. Ruim drie jaar geleden zette Van den Berg onverwacht een punt achter al zijn optredens en zegde zijn geplande tournees voor onder meer Moskou af. Een half jaar later zette hij zijn I voorbereidingen aan een nieu we produktie, waarvoor al veer tigduizend kaartjes waren ver- I kocht, definitief stop. In een in terview met Vrij Nederland in juni 1991 zei hij „dat de uiterst persoonlijke confrontatie met zichzelf steeds minder geschikt J is om via het theater aan een publiek over te dragen." Hij ging te rade bij monniken in een Grieks klooster maar kwam bij terugkomst in een ernstige depressie. Vijf weken bracht hij door in een psychiatrisch zie kenhuis. Van den Berg zegt nu vol strekt gelukkig te zijn. „Er is mij iets heel groots overkomen, ik heb het grote licht gezien." En volgens de programmamakers straalt hij dat ook uit. „Hij maakt een rustige stabiele in druk, een man die weet waar hij mee bezig is", vindt Prins. „Ik volg een wonderlijke weg", verklaart de poppenspe ler in de uitzending. „In de ogen van anderen onbegrijpelijk, maar voor mij glashelder. Ik volg een roeping en die roeping heeft mij hier gebracht. Op deze plek en nergens anders. Hier moet ik zijn." (De Stoel, dinsdag 23 maart, 22.41 uur, Nederland 1) Bert van der Veer zoekt bij RTL 4 ook naar verdieping Bert van der Veer, programma-di recteur bij RTL 4, wil bij de com merciële omroep ook diepte c HILVERSUM •BERT POTS Bert van der Veer zit sinds mei vorig jaar bij RTL 4 op de stoel van programma-directeur. Sa men met Ruud Hendriks pro beert hij het Nederlandse volk dagelijks een aangenaam gevoel te bezorgen. Het behouden van het bestaande is voor hem on voldoende. Van der Veer wil binnen de wetmatigheden van de commerciële omroep ook diepte creëren. Pal tegenover zijn bureau taan de televisietoestellen op gesteld. Drie of vier toestellen staan permanent ingeschakeld. Naast het eigen station worden publieke omroep, CNN en de opnamen in Sïudio 2 aan de overzijde van de straat in de ga- gehouden, 's Ochtends is bij hem het ontbijtprogramma van de BBC populair. Televisie maakt al ruim twin tig jaar op indringende wijze deel uit van zijn bestaan. Van der Veer was rtv-redacteur bij diverse regionale dagbladen, schreef tv-recensies, publiceer de boeken over respectievelijk 25 en 40 jaar televisie en werkte sinds 1977 als regisseur/redac- r van tv-programma's bij de publieke omroep. Bij TV 10, de poging van Joop van den Ende een tweede 'commerciële omroep te komen, was hij pro grammaleider. In de lift van het kantoorge bouw hangen de jongste, suc cesvolle kijkcijfers. RTL 4 is al geruime tijd van maandag tot en met donderdag het best be keken station in Nederland. Ook in het weekeinde lijkt soms succes mogelijk. De laatste za terdagavond is het station er in geslaagd een evengroot markt aandeel te halen als de VARA. Voor de programmering is bij RTL 4 geen uitgebreide staf be schikbaar. Die is in handen van Van der Veer en van de vorige programmaleider, nu plaatsver vangend algemeen directeur, Ruud Hendriks. Van der Veer maakt programmaschema's, begeleidt produkties en houdt de programma-promotie in de gaten. Aan de andere kant moet hij nadenken welke kant het op moet met de programmering van het station. Prikkelende uit spraken, waar Hendriks zich in het verleden nog al eens mee profileerde, zijn bij hem niet aan de orde. Van der Veer zoekt de nuance. Nieuwe talenten De kritiek dat zijn station geen bijdrage levert aan de ontwikke ling van het medium televisie wordt door hem tegen gespro ken. Ook zijn station geeft nieu we talenten een kans. Hans Ka zan en Hans van der Togt kwa men de afgelopen drie jaar tot wasdom. Verrukt is Van der Veer nog over de nieuwe versie van 'Wedden dat' met Rolf Wouters. Hij is tot zijn stellige overtuiging een waardige opvol ger voor de naar de publieke omroep teruggekeerde Jos Brink. Hetzelfde verhaal kun je vol gens hem ophangen over de door RTL 4 geïntroduceerde nieuwe formules of de produk tie van Nederlandse dramase- rie's. Een dagelijkse soap was voor de komst van RTL 4 in Ne derland een onbekend ver schijnsel. Onlangs werd de 500ste aflevering van Goede Tij den Slechte Tijden uitgezonden. Televisiemaken is voor Van der Veer spannend. Het vast houden van het succes noemt hij belangrijk. RTL 4 heeft een gemiddeld marktaandeel van 28 procent. Dat gaat. zo zegt hij, niet vanzelf, liet station moet voortdurend alert zijn op de ge dragingen van de publieke om roep. Succesvolle programma's moeten door nieuwe successen worden opgevolgd. De speur tocht naar goede nieuwe aanko pen is een permanente inspan ning. Volgens hem is het niet zo moeilijk om op een enkele avond een geweldig programma te maken, waarbij het markt aandeel boven de veertig pro cent stijgt. Het is voor het sta tion echter veel interessanter aan een constante te werken. De verovering van het weekein de bij voorbeeld nu bezit de publieke omroep nog het groot ste marktaandeel op vrijdag, za terdag en zondag is niet zo gemakkelijk. Een goede programmering wordt volgens Van der Veer ge kenmerkt door de juiste balans. Voor de kijker mag het geen zootje zijn. De avond mag niet te pas en te onpas van sfeer ver anderen. De kijkers vinden het veel prettiger een zender aan te zetten waar zij de hele avond plezier aan hebben. Van der Veer wil de kijker niet alleen bij een zak chips en fles sen bier een lekker spelletje bie den. Daaromheen moeten pro gramma's staan die iets anders bieden. Voor hem is het een uit daging binnen de wetmatighe den van commerciële televisie meer diepte te creëren. Vast patroon Hij is nu bezig te kijken hoe in de informatieve sector nieuwe ontwikkelingen van de grond foto marcel antonisse kunnen komen. De vorm daar voor wordt gekozen mag geen afbreuk doen aan andere doelstellingen van het station. Voor de kijker moet er een vast patroon bestaan. Het is volgens hem niet gemakkelijk program ma's te vinden die wekelijks kunnen worden uitgezonden. Zou iemand echter een bruik bare vorm weten voor bijvoor beeld een kunstprogramma, dan zou dat zeer welkom zijn. Andere televisie-vormen ra ken volgens Van der Veer aan het einde van hun levenscyclus. Het kwisje van een half uur heeft z'n beste tijd gehad; hoe sterk de formule ook is. Reden voor RTL 4 Prijzenslag een an dere vorm te geven. Ook de talkshow rhet „een onder werpje, liedje, onderwerpje" heeft het volgens hem wel ge had. In plaats van de oude talk show, waar RTL 4 alleen Ursjjl de Geer nog in heeft, komt de thematische talkshow. Van der Veer is een grote fan van Oprah Winfrey. Hij zou graag zo'n programma maken. Het vinden van een persoonlijk heid die een dergelijk program ma kan dragen, is niet eenvou dig. Verder vraagt zo'n formule een degelijke redactie. Volgen Van der Veer blijkt het in di praktijk erg moeilijk goede mensen te vinden voor achter de schermen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12