Bruins Slotsingel doortrekken 'Niemand zit hier tegen zijn wil' Rijn- en Veenstreek Geen geld voor huizen 'Laat vrijwilligers zwerfvuil ruimen' MAANDAG 22 MAART 1993 certvisser. 071-161417. plv -chef Gereedschap gestolen uit bestelbusjes jACQBSwouDE Bij inbraken uit bestelbusjes is in de nacht van zaterdag op zondag voor enkele duizenden guldens aan gereed schap gestolen. Een busje stond aan de Leidsevaart in Rijnsater- woude en de ander aan de Van Wassenaarstraat in Woubrugge. Een diefstal uit een bestelbusje dat stond aan de Van Schelling straat in Woubrugge mislukte. Het alarm ging af en de daders kozen het hazepad. Duur praatje in supermarkt oude wetering In een supermarkt in Oude Wetering is zaterdag een 75-jarige vrouw uit Roelofarendsveen beroofd van haar por temonnee. De \touw werd aangesproken door een haar onbe kende vrouw die haar advies vroeg over een bepaald produkt. Na afloop van het gespFek miste de Veense haar portemonnee met 200 gulden en enkele pasjes. Vernielingen aangericht op camping oud ade» Bij camping De Spijkerboor in Oud Ade is zaterdag nacht door een groep jongeren behoorlijk huis gehouden. Bij de politie zijn zondag 19 meldingen binnengekomen van vernie ling. Caravans zijn beschadigd, tuinen vernield en lantaarns om vergegooid. De camping was 's nachts verlaten. De totale schade is nog niet bekend. Fax en koffie gestolen alphen aan den rijn» Inbrekers hebben de afgelopen nacht een fax en een aantal pakken koffie gestolen uit een bedrijfspand aan de Prinses Margrietlaan. De daders konden binnenkomen nadat zij een ruit hadden ingeslagen. Uit een woning aan de Grevelingen zijn gisteren een televisie en een stereo-installatie gestolen. Ook hier kregen de daders toegang door een ruit in te slaan. De be woners waren niet thuis. Uit een auto die stond geparkeerd aan de Planetensingel in Alphen werd in het weekeinde gereedschap met een waarde van 3100 gulden gestolen. Poging diefstal bromfiets alphen aan den run» De Alphense politie heeft vannacht een 18- jarige Alphenaar op heterdaad betrapt toen deze probeerde een bromfiets te stelen. Het voertuig stond bij winkelcentrum De Herenhof. De Alphenaar was juist bezig enkele onderdelen te slopen toen de politie langskwam. Proces-verbaal na klachten alphen aan den rijn» De Alphense politie heeft gistermiddag de stereo-installatie in beslag genomen van bewoners van de Por- tugalstraat. Dat gebeurde nadat omwonenden hadden geklaagd over geluidsoverlast. De politie heeft ook proces-verbaal opge maakt tegen de herriemakers. Mogelijk ook woningbouw op terrein Van Oordt hazerswoude-rijndijk De kans is groot dat de twee huizen aan de Stationsweg in Hazerswoude-Rijndijk voorlo pig blijven staan. Er is geen geld om de twee panden te kopen. De gemeente Rijnwoude wil de woningen kopen en slopen. Rijkswaterstaat heeft hiervoor een kwart miljoen beschikbaar. Verwijderen van de huizen is echter veel duurder en komt al gauw op één miljoen gulden. De hoge kosten worden vooral veroorzaakt door de aanwezig heid van varkensfokkerij Smits, die niet staat te trappelen om te vertrekken wanneer hij zijn be drijf niet elders opnieuw kan opbouwen. En het zit er niet in dat Smits die kans krijgt. De Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen aan den Rijn wordt over het terrein van dakpannenfa- briek Van Oordt doorge trokken naar de polder Gnephoek. Deze weg en een nieuw aan te leggen brug over de Heimanswe tering maken de nieuwe woningbouwlocatie goed bereikbaar. De verbinding moet tevens de druk bere den Oudshoornseweg, Gnephoek en Churchill- laan ontlasten. De kans be staat dat de rest van het terrein van Van Oordt voor woningbouw wordt benut. WILFRED SIMONS Alphen aan den Rijn heeft de verlenging van de Burgemeester Bruins Slotsingel al enkele jaren geleden vastgelegd in het ge meentelijke bestemmingsplan, maar de plannen zijn actueel geworden nu de rovincie Zuid- Holland stelt dat de Gnephoek voor grootschalige woningbouw in aanmerking komt. De pro vincie legt deze bouwplannen vast in een herziening van het streekplan Zuid-Holland Oost. De verlengde Burgemeester Bruins Slotsingel wordt met een nieuw aan te leggen brug over de Heimanswetering verbonden met de Gnephoek. Voor de bouw van de brug is de mede werking van de provincie nood zakelijk. Dakpannenfabriek Van Oordt heeft aangekondigd, dat zij het terrein aan de Heimanswetering eind volgend jaar verlaat. De produktie wordt verplaatst naar Woerden. Dit maakt volgens wethouder G. van As van stads ontwikkeling de weg vrij voor aankoop van het gebied. Hij wil echter niet bij voorbaat zeggen dat de gemeente de grond graag wil hebben: „Als we dat nu ai zouden aankondigen, vliegt de prijs met miljoenen tegelijk om hoog." Ook een projectontwik kelaar, met wie de gemeente Dakpannenfabriek Van Oordt verhuist naar Woerden. Over het lege terrein wil de gemeente de Burgemeester Bruins Slotsingel doortrekken naar de Gnephoek. Mogelijk komen er ook woningen. FOTO BEN DE BRUYN Unieke ovens behouden dan afspraken maakt, mag van Van As het terrein kopen. Behalve voor de aanleg van de weg is het terrein van Van Oordt wellicht ook geschikt voor woningbouw. Zeker is dit allerminst, omdat omringende bedrijven wellicht te veel lawaai produceren. Bodemverontreini ging speelt volgens Van As geen rol: ,Als de grond verontreinigd is, brengen we de schoonmaak kosten op het aankoopbedrag in mindering." De aanleg van de weg en wo ningbouw op het fabrieksterrein is pas na het jaar 2000 aan de orde. Tot die tijd heeft Alphen nog voldoende andere bouwlo caties voor handen. Van As heeft volgende week een oriënterend gesprek met de directie van het moederbedrijf van Van Oordt. Hij zal dan ook de toekomst van enkele oude monumentale villa's op het ter rein van de dakpannenfabriek aan de orde stellen. Deze ge bouwen staan op de gemeente lijke monumentenlijst en Van Oordt mag ze dus niet slopen. De gemeente kan Van Oordt echter ook niet tot onderhoud verplichten. Het bedrijf heeft zich altijd te gen plaatsing op de lijst verzet, omdat het de vrijheid wil heb ben op het eigen terrein te doen en laten wat het wil. De voorzit ter van de directie van het moe derbedrijf van Van Oordt, F. Schouwenburg, zegt dat hij de toekomst van de villa's tot inzet van de onderhandelingen met de gemeente wil maken. alphen aan den run Op het oudste gedeelte van de dakpannenfabriek van Van Oordt staan drie unieke ne- gentiende-eeuwse ovens die nog altijd gebruikt kunnen worden. Twee ervan zijn zelfs onmisbaar voor de produktie van de zogeheten 'genuan ceerde pan', een zwarte dak pan met allerlei roodtinten. Volgens woordvoerder M. de Vlieger van Van Oordt zijn de- ze pannen het 'paradepaardje' van het bedrijf en is er bijzon der veel vraag naar. De derde oven is rond. Hierin maakt Van Oordt af en toe nog rode dakpannen; voor de produktie van de 'genuanceerde pan' is de oven niet geschikt. Pas zeer onlangs heeft Van Oordt een nieuwe oven ont wikkeld die hetzelfde produkt kan maken. Deze oven komt op de nieuwe locatie in Woerden. Van Oordt voelt er weinig voor om de drie monumenten uit de industriële geschiedenis van Nederland te behouden. Wethouder Van As toont zich echter geïnteresseerd: ,.Ik sta positief tegen het behoud van die ovens. Ik zal dat zeker meenemen in de gesprekken met Van Oordt." Het oudste deel van de fabriek zou vol gens hem gerestaureerd moe ten worden. Van Oordt kan de ovens niet zonder meer slo pen: „Ze moeten toch min stens bij de gemeente een sloopvergunning aanvragen. Wij kunnen zulke ongewenste ontwikkelingen op het terrein tegenhouden." aldus Van As. Prinses Juliana opent morgen project voor doven in Zwanvnerdam Souliman Amastiabou ervaart zijn verblijf op het woon-werk- project in Zwammerdam als niet zo prettig. Verplicht wc's schoonmaken, afwassen en an dere vervelende taken. Leuk is dat niet. Toch ziet de in Marok ko geboren Souliman wel winst voor zichzelf. Hij heeft het afge lopen jaar veel opgestoken, waardoor zijn gedrag ten goede is veranderd. Althans zo ervaart hij het. „Ik kan nu weer naar mijn moeder, zonder voortdu rend met haar overhoop te lig gen." De 16-jarige jongen uit Schipluiden is één van de zeven 'cursisten', die in de boerderij aan de Steekterweg in Zwam merdam wonen, werken en le ren. Het gaat om dove jongeren in de leeftijd van 15 tot 17 jaar met gedragsproblemen. Zij zijn op het woon-werkproject ge plaatst op verzoek van het inter naat waar zij wonen, de kinder rechter of de ouders. De opzet is dat zij gedurende twee jaar worden behandeld voor hun problemen. Een team van zeven trainers, twee onder wijzers, een gedragsweten schapper en een coördinator, zorgt voor de opvang en inten sieve begeleiding van de jonge lui. Prinses Juliana, bescherm vrouw van het doveninstituut Effatha waartoe het Zwammer- damse centrum behoort, ver richt morgen de officiële ope ning van het project. Verbouwing Het project draait al ruim twee jaar. Dat de officiële opening nu pas plaatsheeft komt, omdat men eerst de verbouwing hele maal wilde afronden, vertelt on derwijzer André van der Graaff uit Woubrugge. Van der Graaff werkt een jaar op de boerderij. Daarvoor werk te hij bij het basis- en voortge zet onderwijs. „Maar ik was al tijd al betrokken bij leerlingen die in de knel zaten, vandaar dat ik ook hier terecht' ben ge komen." Zeven dove jongeren werken, wonen en leren in de verbouwde boerderij aan de Steekterweg in Zwammerdam. FOTO BEN DE BRUYN „Het gaat om kinderen die zijn vastgelopen. Voornamelijk omdat zij door hun doofheid in een isolement zijn geraakt. Die jongeren missen de vaardigheid om uit dat isolement te komen. Dan kunnen problemen ont staan. Ze krijgen ruzie thuis, of op school. Maar de problemen kunnen ook ernstiger worden, waardoor zij met justitie te ma ken krijgen." Op de boerderij wordt hun geleerd om beter met dat isole ment en de problemen om te gaan en er ook uit te komen. „In die twee jaar is een heel pro gramma uitgezet waar iedere Kinderachtig In dat programma kunnen zij punten verdienen en een hoger niveau bereiken. „Dat is niet al tijd even gemakkelijk, want die punten kunnen worden be haald bij het verrichten van ta ken. Zoals het schoonmaken (ran de wc's, het afwassen en andere vervelende klusjes. Als zij dat vertikken en aan het eind van de dag onvoldoende pun ten hebben gescoord, mogen zij geen .televisie kijken. Dus een volgende keer zorgen ze er wel voor om het benodigde aantal of meer punten te halen. Dan komt de verantwoordelijkheid om de hoek kijken. Als er iets fout of goed gaat worden zij er gelijk over aangesproken. Op die manier werk je naar een zelfstandigheid, waardoor zij weer beter in de maatschappij kunnen functioneren", zegt Van der Graaff. Volgen^ Souliman is dit sys teem soms wel kinderachtig, vooral als het een avondje tv- kijken kost. „In het begin ging ik erg gemakkelijk omhoog, nu is dat veel moeilijker. Toch lukt het met behulp van de trainers vrij goed, zij hebben mij in dat jaar veel geleerd. Vroeger liep ik bij een conflict direct weg. Dat doe ik niet meer. Ik kan er nu over praten. Wat dat betreft ben ik wel veranderd." Volgens Van der Graaff gaat het niet altijd van een leien dak je. ,Als ze niet willen dan is dat prima. Niemand zit hier tegen zijn of haar wil. Dus na een ern stig conflict verdwijnt er wei eens een cursist. Na verloop van tijd duikt hij of zij dan wel weer op. Dan komt toch die verant woordelijkheid weer om de hoek kijken. Dat is uiteindelijk toch de opzet van ons werk." alphen aan den run ruud sep Zo'n duizend vrijwilligers zijn er nodig om in heel Alphen ge regeld het zwerfvuil te verza melen. Dat is althans de schat ting van de Alphense belas tingadviseur G. Baas. Maar hoe krijg je zoveel mensen zo ver om zo af en toe met een vuilniszak in de hand de straat af te struinen op jacht naar zwerfvuil? Ook daar heeft de Alphenaar een oplossing voor. Baas stelt voor het verzame len van zwerfvuil een officieel tintje te geven. Zelf is hij een enthousiast verzamelaar van zwerfvuil. Twee maal per week plukt hij een halve vuilniszak rotzooi uit de struiken. „We wonen niet aan een beelden route maar aan een zeer in tensief gebruikte fietsroute van en naar scholen en de jongelui kunnen wat kwijt, reken maar." Het lijkt af en toe wel alsof Tour de France voorbij gekomen is, op het moment dat de renners net een voed- selpakketje in hun handen kregen gestopt, schrijft de be wonervan Groenoord. Om zijn vrijwilligerswerk wat te vergemakkelijken heeft de bewoner van Groenoord van gemeentewerken een grij- pertje in bruikleen gekregen. Met dat grijpertje is het heel eenvoudig om lege blikjes en andere troep uit de struiken te vissen. Iedereen die een stukje van zijn wijk wil schoonhouden, moet zo'n grijpertje in bruikleen krijgen, vindt Baas. De gemeente zou daarnaast precies moeten bijhouden welke delen van de stad door een vrijwillige zwerfvuil verza melaar bediend worden en welke niet. Om de witte vlek ken op de kaart in te vullen, moet de gemeente een actief wervingsbeleid voeren. De Al phenaar verwacht dat er zo'n duizend vrijwilligers nodig zijn om de hele stad geregeld te ontdoen van het slingerende afval. Het is niet de eerste keer dat Baas met zijn plannetje naar buiten komt. Eerder legde hij zijn idee voor aan de gemeen telijke taakgroep wijkbeheer. „Die vindt het wel interessant maar studeert nog. Inmiddels is de milieu-beleidsnota ver schenen en de gemeente stu deert door." De zorgzame bur ger vindt echter dat het tijd wordt voor actie. Daarom heeft hij nu de gemeenteraad gevraagd zich over zijn plan te buigen. Volgens hem zijn geen argu menten om het werk niet aan vrijwilligers over te laten. De gemeente veegt wel de straten, maar aan afval ruimen tussen de struiken komt ze niet toe. Wanneer vrijwilligers dat werk doen stoten ze dus niemand het brood uit de mond. En wanneer de vrijwilliger tijdens het vuil ruimen iets oploopt, is de gemeente daarvoor niet aansprakelijk. De mensen werken immers als individu en zijn bij niemand in dienst. De meedenkende belasting adviseur heeft daarentegen wel een steengoed argument achter de hand om wel op zijn voorstel in te gaan. „Als ge meente komen we eindelijk eens positief in het nieuws", belooft hij. Wethouder W. de Jong (PvdA/milieu) is erg blij met het initiatief van Baas. „We gaan er zeker iets mee doen. Maar hoe en wat. dat moeten we nog even bekijken." Het met gulle hand verspreiden van grijpertjes en prikstokken vindt hij op zichzelf geen slecht idee. Maar een al te for mele regeling ziet De long niet zitten. „Je moet uitkijken dat je niet te veel van bovenaf gaat regelen. Een oproep vanuit de burgerij is wat dat betreft min der verdacht. Als je als wet houder de mensen vraagt om ook buiten de eigendomsgrens eens iets op te ruimen krijg je al gauw de reactie: laat hem zelf zijn zaakjes beter regelen." De brief van Baas wordt don derdag besproken in de ge meenteraad. Helft bromfietsers haalt certificaat alphen aan den run» Iets minder dan de helft van de middelbare scholieren die on langs bromfiets-examen heeft gedaan, heeft de toets door staan. Aan de cursus deden 332 leerlingen mee van de Koningin Julianaschool. het Groencoilege en de Bosparkschool in Alphen. Van hen haalden er 163 het bromfietscertificaat. De score van bijna vijftig procent is hoger dan in voorgaande jaren. De bedenkers van de cursus, waaronder Veilig Verkeer Ne derland. zijn dan ook niet onte vreden over het slagingspercen tage. Ook al betekent het dat ruim de helft van de leerlingen niet goed met een brommer overweg kan, danwel onvol doende op de hoogte is van de verkeersregels. Schoonmaakactie jagersvereniging oud ape/regio De Wild Beheer Eenheid Ade (WBEH), een jagersvereniging uit Oud Ade, heeft zaterdag een schoonmaakactie op en aan het water gehouden. Vanaf het wa ter werden de oevers van de Does en Wijde Aa bij Hoogma- de en Woubrugge vrijgemaakt van ronddrijvend vuil. Vanaf de wal werden de Buurterpolder en de Hanepoel in Rijpwetering schoongemaakt. De jagersvereniging hield de schoonmaakactie samen met leerlingen van de Christelijke Tuinbouwschool uit Alphen en leden van Hengelsportvereni ging De Blauwe Zeelt uit Wou brugge. Een groep ging met een boot, beschikbaar gesteld door de firma Van Wijk, de plas op om oevers en rietkragen van zwerfvuil te ontdoen. Een ande re groep doet dat vanaf de kant. Tegen het middaguur werden de zakken vuil verzameld, in Woubrugge bij de gemeente- werf en in Rijpwetering bij het pontje naar de Buurterpolder aan de Poeldijk. Expositie roofvogels Hooge Burch zwammerdam In het dagactiviteitencentrum van de Hooge Burch aan de Spoorlaan in Zwammerdam is van dinsdag 30 maart tot en met dinsdag 18 mei een exposi tie van roofvogels te bewonde- De expositie, die toebehoort aan het Nationaal Natuurhisto risch Museum te Leiden, is elke maandag, dinsdag en vrijdag van 9.30-16.30 uur te bezichti gen. Op zaterdag 3 april is er van 11-16 uur bovendien open dag. De expositie van roofvogels is zowel voor bewoners van de Hooge Burch bedoeld als voor mensen van buitenaf. Het be langrijkste doel van de tentoon stelling is de integratie te be werkstelligen tussen verstande lijk gehandicapten en de bui tenwereld. Er bestaat de moge lijkheid om door bewoners zelf vervaardigde vogelhuisjes te ko pen. VRIJE TIJD Voorjaarsbingo In de Noorderbrink in Klom penmaker 156 te Alphen aan den Rijn wordt op vrijdag 26 maart een voorjaarsbingo ge houden. Aanvang 19.30 uur. Natuurwandeling Het instituut voor natuurbe schermingseducatie houdt op zondag 28 maart een natuur wandeling langs de Kromme Aar in Alphen aan den Rijn. Rond het voormalige veenri- viertje groeien vele bomen en planten en leven een groot aan tal vogels. De wandeling begint on> twee uur op de parkeer plaats bij kinderboerderij Zeger- sloot aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Deelnemers wordt geadviseerd laarzen en een verrekijker mee te nemen. Danswedstrijd Jongerencentrum Het Kasteel organiseert danswedstrijden in zijn gebouw aan de Concertweg in Alphrn I )c voorrondes /i|n op zondag 28 maart en 1 april, de finale is op zondag 25 april. Aanvang telkens om 14.30 uur. Aanmelden tot eind maart. Voor informatie: 01720 32424.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11