DE 'Katwijkse trawlers niet gekocht voor de quota' Partycentrum La France wil Treslong overnemen Leiden Regio Fioretti wint eigen festival 'Ik geloof in 'n wereld zonder geld' Weinig subsidie voor huiswerkbegeleiding Export bloembollen daalt TIJD VAM TOEN MAANDAG 22 MAART 1993 CHEF GERT VISSER. PLV -CHEF AAD RIETVELD, 0 Voorzitter v.o.f. Voorwaarts Cor Vrolijk wil aanvoer vis garanderen „Of we er lang over hebben gesproken? Nee, binnen een paar dagen waren we er uit. Sterker nog, na één dag wis ten we al hoe het plaatje eruit moest zien. Zonder dat dat ten koste zou gaan van de bemanning. Maar geloof me: die zal er heus niet slechter op worden." UMUIDEN/KATWUK PIETER VAN HOVE Comelis Vrolijk kan het zich best voorstellen hoe de emoties waren van de bemanningsleden van de Katwijkse KW20 en de KW32 nadat ze te horen hadden gekregen dat hun hektrawlers waren verkocht. Aan de v.o.f. Voorwaarts, een samenwer kingsverband van vier rederijen waarvan Vrolijk onlangs voor zitter is geworden. „Zo emotioneel, zou ik ook hebben gereageerd. Maar al die verhalen die de ronde doen: als of we de trawlers uitsluitend voor de visquota zouden heb ben gekocht. Onzin. Natuurlijk LISSE»ARIE INT VELD Het derde eenakterfestival in Lisse is afgelopen weekeinde door de organiserende school zelf gewonnen. „Hardstikke leuk. Een extra stimulans voor volgend jaar", aldus Harry Spruyt, organisator en regisseur van de Fiorettiploeg. Het programma van het een akterfestival had in vergelijking met voorgaande jaren een wijzi ging ondergaan. „De eerste twee jaren was er sprake van een afvalrace. Er waren voor rondes en de laatste twee over gebleven scholen stonden in de finale. Dit jaar deden er drie scholen mee: het Rijnlands Ly ceum uit Sassenheim, het Ste delijk Gymnasium uit Haarlem en het Fioretti College. Er is be sloten om de groepen twee keer te laten optreden, met een ver schillende jury per avond. De strijd bleef tot op het laatste moment spannend, de laatste enveloppe gaf de Het Fioretti werd eerste, het Rijn lands Lyceum tweede en het Stedelijk Gymnasium derde. De publieksprijs was voor Dennis van Hees uit de ploeg van 'het Fio'. zijn we in de quota geïnteres seerd. Maar dat is niet het hele verhaal. Kennemerland wilde de schepen kwijt. Die waren voor hen niet rendabel genoeg. En ze zochten kopers. Daarom hebben wij de rederijen Vro lijk, Parlevliet Van der Plas, Van der Zwan en Jaczon on ze koppen bij elkaar gestoken en gezamenlijk die trawlers aangeschaft." De directeur van de gelijkna mige visserijmaatschappij in IJmuiden praat erover alsof hij onlangs een pakje boter bij de kruidenier heeft gekocht. Want, over één ding laat hij geen mis verstand bestaan: schepen moeten varen. „Wij Nederlan ders hebben de modernste vis sersvloot ter wereld. Met een uitstekende bemanning. Het zou zonde zijn geweest als die trawlers naar het buitenland waren vertrokken." Dus, stelt hij simpel vast, moesten we die schepen wel kopen. „Je pro beert te houden wat er is. Zo ga randeren we een deel van onze aanvoer van vis. En uiteraard de export." Vrolijk en zijn collega's zijn voortdurend op zoek naar nieu we markten. Daar zet hij het liefst vis af die Hollandse colle ga's zelf hebben gevangen. In ieder geval 'Dutch style pro duct'; dat is volgens hem de beste vis. „Als je dat vergelijkt met de manier waarop bij voor beeld de Russen hun vis verwer ken en transporteren. Hun ver pakking is slechter. Dat werkt door in de kwaliteit van de vis." Dus wil Vrolijk zoveel moge lijk de aanvoer in eigen hand houden. Met behulp van de hektrawler Comelis Vrolijk bij voorbeeld, een gigant van 115 meter met een vermogen van vierduizend ton ingevroren vis. De tien jaar oude 'Prins Bern- hard' (de Sch 72), een iets klei nere uitvoering, maar nog altijd goed voor tweeduizend ton laadvermogen. Hij investeert overigens niet alleen in sche pen. Ook in vrieshuizen steekt hij het nodige geld. „Een ver lengde van de schepen", noemt hij de opslagloodsen. En ook: een noodzakelijk kwaad. „Hoe sneller je je eigen produkten kunt verkopen, des te beter dat is. Maar je weet nooit hoe het in de toekomst met de verkoop gaat. Daarom is het beter zo'n vrieshuis achter de hand te heb ben." Vrolijk heeft vertrouwen in.de toekomst. „Mensen blij ven altijd vis eten. Het is ten slotte het goedkoopste eitwitrij- ke voedsel." Sociaal plan voor Treslongpersoneel Dirk van den Broek en Partycentrum La France uit Oegstgeest zijn in onderhandeling over de overname van Partycentrum Treslong in Hille- gom. La France is al enige tijd op zoek naar ex pansiemogelijkheden en vindt Treslong heel geschikt. Dirk van den Broek is bereid de inven taris en het personeel aan La France over te doen. Volgens de Van den Broekdirectie hebben zich verschillende gegadigden voor het party centrum gemeld, maar zijn de besprekingen met La France het verst gevorderd. Directeur eigenaar L. van der Zon van La France bevestigt dat. „Ons bedrijf barst werkelijk uit zijn voegen, dus willen we uitbreiden. Elk weekend zitten we vol." Of de overname van Treslong door La France kan doorgaan is twijfelachtig. De eigenaar van het gebouw waarin het partycentrum is geves tigd, de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) overweegt de panden te verkopen en niet opnieuw te ver pachten. Van der Zon: „Het moet natuurlijk niet te lang gaan duren. Als het publiek op een gegeven moment denkt dat Treslong dicht gaat, worden er geen partijen meer geboekt. Dan is de naam Treslong naar de knoppen." Van den Broek benadrukt dat Treslong niet sluit omdat de zaak financieel niet zou lopen. „We hebben vorig jaar even last gehad van de opening van Claus Partyhouse, maar het aantal boekingen is dit jaar weer terug op het oude ni veau." Toch wordt het partycentrum afgesto ten. „We willen ons gaan concentreren op de detailhandel." Geen zorgen „We hebben de personeelsleden van Treslong vorig jaar aangeboden de zaak over te nemen, maar dat durfden ze niet aan. Achteraf be schouwd hadden ze dat beter wel kunnen doen", meldt Van den Broek. „Maar goed: dat is de koe in de kont kijken." De KAVB had de panden niet in de verkoop kunnen doen, als de pacht van het restaurant niet was opgezegd. Van den Broek ziet de toekomst van de twin tig vaste personeelsleden van Treslong niet zor gelijk in. Er komt een sociaal plan, zo laat hij weten. „Horecapersoneel is veel gevraagd. De mensen die overblijven, krijgen een baan elders in ons concern aangeboden." nige tijd geleden I j kreeg het Gemeente- archief van Leiden van een gepensioneerd onder wijzer een aantal oude boeken. Een paar ervan betroffen de ad ministratie van een Leidse lage re school. Die waren zeer wel kom omdat het Gemeentear chief maar heel weinig bezit over die scholen omdat daar in het verleden enorm veel is weg gegooid. Het belangrijkste boek was het notulenboek van wat formeel heette de 'Vereeniging van On derwijzers en Onderwijzeressen in het derde district van Zuid- Holland'. Een dik, fraai gebon den boek, waarvan alleen de eerste 64 bladzijden beschreven zijn. Maar die weinige bladzij den zijn gevuld met een onver wachte schat aan informatie. Aantekeningen die prima de opkomst en ondergang van een vereniging in tien jaar tijd laten zien. De jaren zestig van de vorige eeuw waren voor de onderwijs wereld van enorm belang. Voor al doorThorbecke werden tal van wetten gemaakt op het ge bied van lager en middelbaar onderwijs en het openbaar lager onderwijs nam in de gemeente Leiden een grote vlucht. Tal van nieuwe scholen werden ge bouwd. Bovendien was het een tijd dat er veel nieuwe vereni gingen van de grond kwamen. Het was dus niet verwonderlijk dat ook getracht werd het on derwijzend personeel in een vereniging bijeen te krijgen. Op zaterdag 27 november 1869 kwamen in de bekende uitspan ning 'Zomerzorg' bij het station 62 onderwijzers en 23 onderwij zeressen hun vereniging oprich ten. De voorzitter was de schoolopziener van het derde District van Zuid Hollahd, dr. M.J. de Goeje, die overigens la ter hoogleraar werd. Op die eerste bijeenkomst hield Leidse kleermaker Teljeur wordt 95 LEIDEN HANS KOENEKOOP De gemeente Leiden wil niet veel geld meer uitgeven aan huiswerkbegeleiding. Alleen de Stichting Surinamers Leiden (SSL) krijgt nog 3000 gulden waarmee Surinaamse scholie ren kunnen worden geholpen bij het maken van huiswerk. De 9000 gulden die jaarlijks ter be- schikiong werden gesteld aan huiswerkklassen van het wel zijnswerk komen per 1994 te vervallen. Volgens de gemeente zijn de scholen zelf verantwoordelijk voor begeleiding bij het maken van het dagelijkse huiswerk. In stellingen voor onderwijsbege leiding, maatschappelijke dienstverlening en jeugdhulp verlening dienen beschikbaar te zijn voor begeleiding bij proble men rond de overgang naar het voortgezet onderwijs, verkeerde schoolkeuze en maatschappelij ke en sociaal-emotionele pro blemen. Initiatieven van het welzijnswerk om buitenschool se professionele huiswerkbege leiding op te zetten worden niet gesteund. Het Leidse Volkshuis en de SKIL hebben de gemeente ooit voorgesteld daar een flink bedrag (141.000 gulden voor al leen al de SKIL) aan uit te ge ven. De welzijnsinstellingen mogen wel onder bepaalde voorwaarden een gedeelte van hun eigen budget aan onderwijs besteden. Scholen die huis werkbegeleiding buiten hun ei gen gebouw willen laten plaats vinden kunnen daarvoor over leggen met een welzijnsinstel- ling. Scholen zijn zelf zeer wel in staat huiswerkbegeleiding te or ganiseren, vindt de gemeente. De basisscholen in de Slaagh- wijk, de protestant-christelijke Valkenier en de openbare Me- renwijkschool willen bijvoor beeld zelf begeleiding bieden aan hun leerlingen. De scholen hebben daartoe afspraken ge maakt met de PABO in Oegst geest over de inzet van stagiaires. De wijkgroep Slaagh- wijk betaalt de kosten. Het voortgezet onderwijs moet zeker in staat worden ge acht huiswerkbegeleiding te or ganiseren. Hoewel lang niet elke school dat optimaal doet wil de gemeente zich daar verder niet mee bemoeien. De gemeente steunt inititiatieven om al lochtone jongeren en woonwa genjongeren met hun huiswerk te begeleiden, maar alleen de SSL krijgt daarvoor dus geld. De Onderwijswinkel heeft geld ge kregen voor steun aan allochto ne meiden, maar dat hoeft geen huiswerkbegeleiding te zijn. VRIJE TIJD Lezing De Filosofische Vakvereniging voor Vrouwen 'Anna Maria van Schurman' houdt morgen een lezing. De titel van de lezing is: De stijl als wapen. Over taal en geslacht in de filosofie van Iriga- ray. De spreekster is drs. Anne- mie Halsema van de Universi teit van Amsterdam. De lezing vindt plaats in het WSD-com- pex aan de Cleveringaplaats 1. Aanvang 20.15 uur. WAO 'De Socialistiese Partij houdt morgen in buurthuis De Pan- crataan de Middelstegracht 85 een informatie-avond over de gevolgen van de nieuwe WAO. Aanvang 20.00 uur. Rariteitenkabinet De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt morgen een rariteitenkabinet op philatelisch gebied. Ook zal er een dialezing met de titel 'De reizen van Columbus' gehou den worden. De activiteiten vin den plaats in het restaurant van zwembad de Zijl aan de Para- mariobostraat 66 in Leiden. Aanvang 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Toegang gratis. Bingo In buurthuis Comels Joppensz (Oppenheimstraat 6a) wordt vrijdagavond 26 maart een bin go-avond gehouden. Aanvang 20.15 uur (tot 23.00 uur). Peuter -en kleutermuziek Ouders en hun kinderen kun nen zich inschrijven voor de cursussen Peutermuziek en kleutermuziek voor de maand maart en april bij de streekmu- ziekschool. De cursus is be doeld om bij kinderen op speel se wijze gevoel voor muziek te ontwikkelen. Een inschrijffor mulier is tijdens kantooruren verkrijgbaar bij de balie van de muziekschool aan het Rapen burg 22. Het gaat niet goed met de bloembollen-export. De cijfers die het Produktschap voor Siergewassen (PVS) publiceerde spreken boek delen. In de jongste statistiek wordt niet over geldbedragen gespro ken, maar aan het aantal geëxporteerde stuks is duidelijk te zien dat het slecht gaat met de branche. In totaal werden in de periode van vorig jaar juni tot en met afgelopen januari bijna vijf miljard bollen uitgevoerd. In dezelfde periode van een seizoen eerder wa ren dat er bijna 5,2 miljard. Een daling derhalve met vier procent. „We leven toch maar in een rare wereld", zegt Leidenaar G. Tel jeur. Hij staat op uit zijn praat stoel en loopt naar de kast. Even later keert hij terug met een boekwerk: Bellamy, de mens en zijn werk. „Lees het maar. Hij geeft de oplossing." Teljeur is vandaag 95 jaar ge worden. Hij geniet bij veel ou dere Leidenaars grote bekend heid als de kleermaker van de Oude Vest. Daar mat hij de no tabelen van de stad zo'n dertig jaar lang kostuums, smokings, jacquets en toga's aan. „'Teljeur Tailleur' stond er op de gevel. Ik was meen ik de enige maatk- leermaker in Leiden. Dus verze kerd van een goede klanten kring." Teljeur heeft het kleermakers vak altijd met liefde uitgeoe fend, maar heimwee kent hij niet. „Ik ben gestopt op 68-jari- ge leeftijd. Ik geloof dat ik daar- .na nog twee pakken heb ge maakt. En een japon voor mijn vrouw. Het maken van kleren heb ik nooit gemist. Wel het contact met de klanten." In schril contrast met zijn rij ke klanten, die hij voorzag van een weelderige zomer- en win- tergarderobe, stond en staat Teljeurs eigen levensopvatting. Hoewel zelfvan christelijke hui ze, zweert Teljeur bij de visie van Edward Bellamy, de econoom uit de negentiende eeuw die heilig geloofde in een geldloze maatschappij. Als de filosofie van Bellamy ter sprake komt, schieten de ogen van Teljeur vuur. „Men zegt dat het een utopie is, maar dat vind ik onzin. Als de wil er is, dan kan het makkelijk. Lees zijn boeken maar. Het is moge lijk om het geld af te schaffen en alle goederen gelijkelijk over alle mensen te verdelen. Het was in de crisisjaren der tig dat Teljeur een spreekbeurt bezocht van een Amsterdamse dominee. Daar maakte hij ken nis met de naam Bellamy. Hij las zijn boek 'Het jaar 2000' en was meteen verkocht. Teljeur werd lid van de Internationale Vereniging Bellamy en zou dat de rest van zijn leven blijven. „Na de oorlog ben ik nog voor zitter geweest van een Leidse afdeling." Gerard Hendrik Teljeur werd in 1898 geboren in de buurt van de Leidse Herenstraat. Zijn va der was stukadoor. „Mijn moe der vond dat geen vak voor mij, want daar kreeg je van de vrese lijke kloven van in je handen. Toen ik twaalf jaar was, zei ze tegen mij: jij moet kleermaker worden." Het knaapje Gerard toog naar W. Haanstra temid den van zijn vrouwe lijk personeel van de Kweekschool aan het Rapenburg en de Vliet 1921. De onderwijzers en onderwijzeressen van het derde district de latere secretaris N. Gouwen- tak een inleiding over 'Iets over den tegenwoordigen toestand des onderwijzers'. 'De heer Haanstra, die daama het woord verkrijgt, geeft in eene onver plichte bijdrage in dichtmaat eene schets van hetzelfde on derwerp'. Meteen al hier valt de aandacht op de markantste per soonlijkheid in het onderwijs- wereldje van die tijd: Wybran- dus Haanstra. Hij had zeer uit gesproken ideeën over de peda gogie, die resulteerden in de 'methode-Haanstra'. In de vergaderingen van de ver eniging van onderwijzers en on derwijzeressen ontbrak hij de eerste zes jaar bijna nooit, maar nadat hij op de vergadering van 25 november 1876 nog eens uit voerig gesproken had over het algemeen gebrek aan methode: 'Gebrekkige paedagogische kennis, of volslagen gemis daar van', hoefde hij mogelijk niet meer zo nodig. Hij zag er wel licht meer heil in om aan dit probleem iets te gaan doen door het oprichten van een kweekschool. Sinds die tijd ontbreekt zijn naam dan ook in de notulen. Maar in de jaren dat hij trouw present was, ging er bijna geen vergadering voorbij waar hij niet het woord voerde. Behalve voorzitter De Goeje waren het verder vooral de kopstukken als Japikse (het bekende hoofd van de school aan de Aalmarkt), Van der Harst, Brouwer, Perdijk en Gouwentak die spraken, bijdra gen leverden en commissiewerk verrichtten. De onderwijzeres- sen speelden een veel minder belangrijke rol. Een van de opvallendste zaken is dat de vergaderingen gelar deerd werden door gezangen, meestal in het Duits. Op 29 mei 1875 was er echter op dit punt een afwijking: toen werden er voordrachten gehouden door leerlingen van de openbare school no. 2 vooronvermogen- den, de openbare school no. 1 voor minvermogenden, en de Kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen. Deze zon gen in totaal 21 liederen, waar onder 'Waar de blanke top der duinen' en 'In naam van Oran je, doe open de poort'. Dat men die liederen liet uit voeren had uiteraard een be doeling. Een commissie, die be stond uit de heren Lancel, Van der Harst, Ten Klooster en HaanstTa, moest rapport uit brengen over welke liederen werkelijk geschikt waren voor de jeugd. De bedoeling was dat dit werkelijk nationaal bekende liederen zouden worden, maar de tekst was nog niet geheel naar ieders zin en besloten werd daar nog eens naar te la ten kijken. Daarna vernemen we niets meer over het Lied boek. De 40ste algemene vergadering van 29 november 1879 was de laatste. Goede krachten waren overleden (zoals de oude Van derTogt), gepromoveerd (zoals voorzitter De Goeje) of niet meer geïnteresseerd (zoals Haanstra), en de spirit was er uit. Bovendien veranderde de grens van het Derde District in grijpend, zodat veel dorpson derwijzers, die trouwens toch al niet zo veel kwamen, nu af haakten. Hoe dan ook, we krijgen uit de verslagen van de vergaderingen een aardig idee van de onder wijswereld uit de jaren zeventig van de vorige eeuw. Dankzij de oplettendheid van een onder wijzer. Lips aan de Herengracht en werd meteen aangenomen. „Al snel bleek dat ik het meten, pas sen en snijden in de vingers had. Ik wilde zelf graag coupeur worden, want dan kom je het meest met de klanten in aanra king. Ik heb dat werk 15 jaar ge daan bij de gebroeders Vies op de hoek Breestraat/Steen- schuur." In februari 1936 begon Tel jeur als tailleur in een eigen zaak. Hij kreeg er de gegoede lui over zijn vloer: professoren, doktoren, dominee's en burge meesters „Burgemeester Van Kinschot was een hele trouwe klant. Zelfs na zijn pensioen belde hij nog vaak voor een af spraak. Teljeur, staat de koffie klaar, riep hij dan." Teljeur stopte in 1966. Hij kon de zaak niet overdoen aan een van zijn drie dochters en ver kocht de boel. Vanaf dat jaar slijt hij samen met zijn 88-jarige vrouw zijn dagen in een flatwo ning aan de Bruggravenlaan. Hij puzzelt wat, leest af en toe een boek en kookt het eten. Maar meestal droomt hij weg naar het land van Edward Bellamy. De Leidse tailleur Gerard Teljeur wordt vandaag 95: erg het contact met de klanten." „Ik heb geen heimwee naar het vak, maar mis wel heel FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10