Tweehonderd cellen extra in Amsterdam 11 CDA en VVD tegen plan legalisering nederwiet Binnenland Vrijwel zeker één dode na explosie op tanker Lubbers slikt opmerkingen over stakingen in Protest tegen Israël Politieagent schakelt met autobumper raddraaier uit Ritzen wil met regels studietempo opvoeren Eerste akkoord over WAO in metaalindustrie Ontheemden krijgen gedoogdenstatus ZATERDAG 20 MAART 1993 Eerste Anti Discriminatie Munt utrecht» Bij de Rijksmunt in Utrecht is gisteren de Anti Discri minatie Munt (ADM) geslagen. De rrtunt is voor de verkoop. De winst die met de munt wordt gemaakt, komt ten goede aan de stichting ADM. Landelijke en plaatselijke organisaties kunnen een beroep doen op de stichting als zij een financiële bijdrage nodig hebben bij het organiseren van evenementen tegen discri minatie. Het adres van de stichting is Angerslaan 8 in Eindho ven. foto anp toussaint kluiters Meer fietsendiefstallen in 1992 den haag Vorig jaar is 35,1 procent van de bevolking slachtoffer geworden van een vorm van veel voorkomende criminaliteit zoals fietsendiefstal en diefstal uit de auto, vernieling, zakkenrol len en inbraak. Voor het eerst sinds 1986 stijgt dit percentage weer. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gis teren bekendgemaakt. Pelgrim gedood bij treinongeluk utrecht. Een 69-jarige inwoner van Maastricht is gistermiddag om het leven gekomen op weg naar een bedevaartsoord in het Limburgse Smakt. De bedevaartganger kwam op een bewaakte overgang in botsing met de stoptrein Venlo-Nijmegen. Het treinverkeer ondervond uren hinder van de gevolgen van de aanrijding. Tweede Beneluxtunnel goedgekeurd den haag Het kabinet heeft gisteren ingestemd met de aanleg van een tweede Beneluxtunnel. De tunnel, naast de bestaande onder de Nieuwe Waterweg, is bestemd voor speciale doelgroe pen zoals vrachtwagens, bussen en carpoolers. Bij de tweede tunnel worden een fietstunnel aangelegd en een metrobuis. De kosten van het project bedragen 550 miljoen gulden. Boete voor beledigen Van Thijn Amsterdam Een 33-jarige Amsterdammer is veroordeeld tot een boete van 750 gulden omdat hij vorig jaar februari de Am sterdamse burgemeester Van Thijn tijdens een bezoek aan de Albert Cuypmarkt had uitgescholdenen voor 'joodse racist'. In een pamflet herhaalde de man die belediging. Van Thijn diende daarover in mei een strafklacht in. Ontsnapte Grittenborgh aangehouden Amsterdam. Een arrestatieteam van de Amsterdamse politie heeft gisteren drie gewapende mannen aangehouden, die wor den verdacht van een overval op een woning in Amsterdam. Een van de mannen was betrokken bij de gewelddadige ontsnapping uit de gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen op 6 januari, waarbij een bewaarster werd neergestoken. Staatslening brengt acht miljard op den haag De staatslening 1993 met 6,5 procent rente met een looptijd van tien jaar heeft veel geldverschaffers aangetrokken. De totale opbrengst bedroeg acht miljard gulden. De gemiddel de uitgiftekoers is 99,93 en het effectief rendement bedraagt 6,51 procent, zo heeft het ministerie van financiën gisteren laten we- Minder doden in het verkeer Vorig jaar zijn volgens het ministerie van verkeer en waterstaat 1.253 doden in het verkeer gevallen. Dat is 2,2 pro cent minder in vergelijking met 1991. Het aantal gewonden door een verkeersongeval die in een ziekenhuis moesten worden op genomen, nam in 1992 af met drie procent tot 11.648. NOS zet plan Nederland 3 door Hilversum Het bestuur van de NOS blijft aansturen op het ver zelfstandigen van een deel van het NOS-programma. Het be stuur heeft gisteren het negatieve advies van de ondernemings raad hierover naast zich neergelegd. De NOS wil het programma splitsen om de samenwerking op Nederland 3 met VPRO en VARA te bevorderen. De zogenoemde aanvullende taken (alle NOS-programma's met uitzondering van het Journaal, Den Haag Vandaag en de evenementen) krijgen daarvoor een eigen bestuur. Ook het Commissariaat voor de Media heeft zich giste ren uitgesproken tegen splitsing van de NOS-programmadienst, omdat een splitsing ,,in strijd is met het streven naar verbetering van de efficiency". Amsterdam haalt bijstand terug Amsterdam De Amsterdamse Gemeentelijke Sociale Dienst gaat dit jaar 15.000 ten onrechte verstrekte bijstandsuitkeringen te rugvorderen tot een totaalbedrag van zeventig miljoen gulden. De gemeente heeft daarvoor een incassobureau ingeschakeld. Het gaat uitsluitend om 'witte fraude': uitkeringen naast een in komen waarover belasting is betaald. Door de koppeling van be standen van de sociale dienst en belastingdienst zijn 112.000 ge vallen van mogelijke fraude gesignaleerd sinds 1988. den haac.cpd-anp De Tweede Kamer-fractie van de Partij van de Arbeid wil met een streng vergunningenbeleid het aantal koffiehuizen dat soft drugs verkoopt, met ongeveer de helft terugbrengen. Ook de telers van nederwiet mogen al leen nog met een vergunning werken. PvdA-kamerlid Stoffe len zal dit pleidooi volgende week houden tijdens een ka merdebat over het drugsbeleid. CDA en WD, een kamer meerderheid, zijn fel tegen het PvdA-plan. „Een slecht ver haal'. reageerdé CDA'er Koffe- man. WD-kamerlid Dijkstal ging verder: „Ie moet het hele maal verbieden", meende hij. D66 en Groen Links steunen het plan van Stoffelen wèl. Volgens Stoffelen moet de overheid zowel produktie als handel in softdaigs geheel on der controle krijgen. Zo ver wacht hij de georganiseerde misdaad een slag toe te brengen en de overlast rond koffiehuizen tegen te gaan. De koffiehuizen met vergunning mogen uitslui tend nederwiet verkopen aan mensen boven de 18 jaar. De koffiehuizen die deze regels overtreden, gaan dicht. Iii strijd tegen straatcriminaliteit In Amsterdam komen tweehonderd extra cellen beschik baar voor het bestrijden van de straatcriminaliteit. Het ministerie van justitie wil de extra celcapaciteit tussen april en juni voornamelijk realiseren door het overplaat sen van gedetineerden binnen de huizen van bewaring in de hoofdstad. Met de vrijkomende cellen hoopt Amster dam daadwerkelijk een lik-op-stuk-beleid te realiseren. amsterdam cpd De Amsterdamse hoofdofficier van justitie J. Vrakking en hoofdcommissaris E. Nordholt zeiden gisteren blij te zijn met het resultaat, maar noemen het aantal van tweehonderd 'een druppel op de gloeiende plaat'. Op dit moment beschikt Am sterdam over zevenhonderd cellen. Volgens Vrakking zou den er zeker nog vijfhonderd tot zeshonderd nodig zijn om het huidige tekort op te heffen. De eerste zestig tot zeventig cellen komen vóór Pasen be schikbaar. Tijdens het paas weekeinde zullen er extra zittin gen van de politierechter zijn waar snelrecht wordt toegepast. Het gaat dan met name om op heterdaad aangehouden ver dachten van tasjesroof, autokra ken of zakkenrollerij. Vooral tij dens de drukke paasdagen viert dit soort delicten hoogtij in Am sterdam. De straf zal doorgaans niet meer zijn dan zes maan den. De extra celruimte komt in de toren De Schans van de Bijl merbajes. De daar aanwezige kortgestraften worden overge plaatst naar de toren De Weg, waar op dit moment 48 extra cellen worden bijgebouwd. Vol gens een woordvoerder van Jus titie moeten de overige extra cellen worden vrijgemaakt door herschikking binnen de Bijlmer bajes en het gevangeniscomplex aan de Havenstraat. De cellen- winst moet voornamelijk ko men door efficiency-maatrege len en het iets eerder heenzen den van gedetineerden die de langste tijd van hun straf erop hebben zitten. Vorig jaar moest in Amster dam gemiddeld zeventig, pro cent van de verdachten na hun aanhouding worden heenge zonden, bij gebrek aan celruim te (in totaal 1.187). Dit jaar schommelt dat percentage rond de veertig procent. In het eerste kwartaal van 1992 werden 395 verdachten heengezonden. In de eerste twee maanden van dit jaar waren idat er 190. Nordholt reageerde gisteren geïrriteerd op uitlatingen van CDA-kamerleden, die onlangs meenden dat de politie te veel tijd besteedt aan bureauwerk in plaats van zichtbaar op straat aanwezig te zijn. „Dat zeggen parlementariërs die het er zelf al jarenlang volstrekt bij hebben laten zitten.". De zwaar beschadigde tanker Shiokaze. UMUIDEN CPD Bij een explosie en een daarop volgende brand op de Pana mese chemicaliëntanker Shio kaze is gisteren op ongeveer tachtig kilometer ten noorden van de Waddeneilanden vrijwel zeker één persoon om het leven gekomen. Twee bemanningsle den zijn zwaar gewond overge bracht naar het academisch zie kenhuis in Groningen. De ex plosie deed zich gistermiddag rond drie uur voor. Drie van de zestien tanks van het 151 meter lange Panamese schip, waar veel Koreaans per soneel aan boord werkte, waren geladen met chemicaliën. Twee daarvan zijn in brand gevolgen: een tank met tweehonderd ton hexanol en de ander met vijf honderd ton dioctylthalate. Een tank met duizend ton athyl- hexanel bleef gespaard. De tan ker zou in Rotterdam chemica liën bijladen. Het schip kan in totaal tienduizend ton lading Volgens Greenpeace is de Shiokaze geladen met twee che micaliën die voor het zeemilieu giftiger zijn dan olie. Een woordvoerder van de Vereni ging van de Nederlandse Che mische Industrie liet weten dat beide stoffen bovendien brand gevaarlijk zijn. Volgens de Kust wacht in Ifmuiden komen de chemicaliën echter niet voor op een internationale lijst van stof fen die potentieel gevaarlijk voor het milieu zijn. Aan boord bevonden zich 35 bemanningsleden, die op één man na zijn gered. De eerste of ficier werktuigkundige is waar schijnlijk bij de explosie omge komen. Hij is het laatst gezien bij de exploderende tank en wordt vermist. Na de explosie stroomde de hulp van alle kanten toe. Bij de reddingsactie waren onder meer helikopters uit Den Hel der, Leeuwarden en het Duitse Borkum betrokken. Het Britse schip Baltic Link heeft beman ningsleden opgenomen. De reddingsboten Ameland en Ter schelling, de mijnenbestrijders Limburg en Middelburg en het marcel antonisse offshore-hospitaalschip Condor boden hun diensten aan. Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak heeft van de Ja panse eigenaar van het schip en de verzekeraar de opdracht ge kregen de brand op de Shiokaze te blussen en het schip te ber gen. Het bedrijf heeft vijf ex perts ingezet om de situatie te beoordelen. Aan het eind van de middag arriveerde het red dingsvaartuig Smit-Lloyd 56 van het bergingsbedrijf Smit Tak bij het Panamese schip. De be manning hiervan heeft gister avond rond zeven uur de brand bedwongen en is vervolgens be gonnen met de berging. DEN HAAG GPD Premier Lubbers heeft zijn opmerking dat werkgevers desnoods stakingen moeten ris keren om een collectieve herverzekering van het WAO-gat te voorkomen, ingetrok ken. De Groen Links-kamerleden Brouwer en Rosenmöller hadden hierover vragen ge steld. Na afloop van de ministerraad reageerde •r-president gisteren ook op de commotie die is ontstaan over zijn uit spraak dat criminele jongeren in 'kampe menten' aan het werk moeten worden ge zet. Hij zei dat woord te hebben gebruikt omdat hij niets beters wist en geen 'kazer nes' wilde zeggen. „Maar het gaat om de actie en niet om de toon", verdedigde hij zijn uitspraak. Inmiddels weet hij dat de juiste term 'rijkswerkinrichting' is. gpd g*n*emchappd'i|'e den haag Ruim duizend pro- Iraanse moslims hebben gister middag gedemonstreerd voor de Israëlische ambassade in Den Haag. Ze voerden actie te gen de deportatie van Palestij- nen door Israël en tegen de be zetting door dat land van hun gebieden. Onderweg scandeer den de demonstranten anti- Amerikaanse en anti-Israëlische leuzen. foto anp. toussaint kluiters alkmaar gpd Een politieagent heeft gister middag in /tökmaar een over spannen en gewapende 26-jari- ge man met een autobumper buiten gevecht gesteld. De Alk maarder bedreigde acht agen ten met een tafelpoot en een bijl, nadat hij een woordenwis seling had gehad met een voor bijganger. De agenten arriveerden op de plek des onheils na een waar schuwing dat twee zie zouden hebben. Een van de twee onruststokers vluchtte een woning in om zich even later gewapend met een tafelpoot en een bijl op het dek van een woonboot te posteren. Toen de politie hem daar vandaan wilde halen, begon hij met zijn wa pens te dreigen. Eén van de agenten pakte een autobumper uit de berm en sloeg de aanval ler de bijl uit handen. De man is overgebracht naar het politie bureau. den haag gpd Scholieren met een basisbeurs die twee maanden achter elkaar spijbelen, raken hun beurs kwijt. Dat heeft het kabinet gis teren besloten. Het is de bedoe ling voor middelbare scholieren en scholieren in het middelbaar beroepsonderwijs een soort tempobeurs in te voeren. In het hoger onderwijs wil minister Ritzen (onderwijs) de beurs omzetten in een rente dragende lening als de studen ten niet tien procent van de stu diepunten halen in het eerste jaar en 25 procent in navolgen de jaren. Scholieren van 18 jaar en ouder die met een basis beurs middelbaar onderwijs volgen en er met de pet naar gooien, wil Ritzen hun beurs Het kabinet wil alle studenten het recht geven bovenop de ba sisbeurs een studielening af te sluiten, ongeacht de hoogte van het ouderlijk inkomen. Een stu dent die op kamers woont, mag maximaal 523 gulden per maand lenen bij het ministerie van onderwijs. Voor thuiswo nenden is dat maximum 412 gulden. Studenten met bijbaantjes kunnen straks alleen nog per jaar opgeven hoeveel ze hebben bijverdiend. De studentenorganisaties hebben enthousiast gereageerd op de plannen. Voorzitter Van Geest van de landelijke Studen tenvakbond zei wel de garantie van de minister te willen dat de wijzigingen niet „over een maand als bezuinigingsvoor stellen worden misbruikt". utrecht In een interview met het partijblad CDAktueel heeft Lubbers toegegeven dat het vroegtijdig aanwijzen van fractieleider Elco Brinkman als zijn opvolger, voor de laatste een belasting is geweest. Lubbers zegt bewust Brinkman al in 1989 te hebben genoemd om helderheid te verschaffen over de vraag 'hoe nu verder?' als hij na de ze kabinetsperiode opstapt. De eerste bedrijfsregeling in de metaal- en elektrotechnische industrie is een feit. De vakbon den hebben met de directie van Inventum (onder meer boilers en huishoudelijke apparatuur) overeenstemming bereikt over collectieve reparatie van het WAO-gat. Het akkoord voorziet verder in een loonsverhoging van 2,8 procent per 1 april van dit jaar. De 250 werknemers van In ventum behouden hun recht op de aanvulling op het ziekengeld (tot honderd procent). In het eerste WAO-jaar wordt de uitke ring aangevuld tot 94 procent, zoals ook nu geldt voor de hele bedrijfstak. Na het eerste WA( jaar worden de uitkeringen aan gevuld tot zeventig procent van het laatst verdiende loon (het oude WAO-niveau). Werkgever en bonden hebben afgesproken dat die. voor alle werknemers geldende, regeling in principe wordt ondergebracht bij het be drijfspensioenfonds. Het streven van de werkne mersorganisaties is om zo con creet mogelijke afspraken met individuele werkgevers te ma ken om zo de metaalwerkge versorganisatie FME onder druk te zetten een bedrijfstak-CAO af te sluiten. De FME noemt de af spraak tussen de lnventum-di- rectie en de vakbonden „een schaamteloze vergissing" en voelt niets voor collectiev e rege lingen. Bij tien bedrijven in de metaal- en elektrotechnische industrie dreigen maandag sta kingen. De vakbonden hebben naast de stakingen nog bij enke le bedrijven poort- en kantine acties georganiseerd. IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE HEAO AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK ZELF WIL ONTDEKKEN WAT ZIJ TE BIEDEN HEBBEN. Kom naar het open huis van de HEAO op zaterdag 27 maart, aanvang 13.00 uur precies, Houtrustweg 2, Den Haag. De HEAO in Den Haag biedt 7 studierichtingen: •Accountancy Co-op Accountancy Bedrijfseconomie Bestuurskunde Commerciële Economie Economisch-Juridische/Algemene H G 1 Management Opleiding International Business Studies HOGE KWALITEIT IN HBO HOGESCHOOL Wie niet naar het open huis kan komen belt voor een brochure 070-3624711 of de infolijn van de sector Economie Management 070-3562180 (9.00-12.30 uur). utrecht anp Het kabinet wil ontheemden na 1 januari 1994 gelijk stellen met gedoogde asielzoekers. Nu val len de ontheemden nog onder een eigen regeling. Dat heeft het kabinet gisteren op voorstel van minister Hirsch Ballin en staats secretaris Kosto van justitie be slist. Het is één van de wijzigin gen die is aangebracht in het voorstel voor de nieuwe Vreem delingenwet. Over de positie vi heemden uit het Joegoslavië die- m Nederlandse kazernes verblij ven, moet het kabinet nog be slissen. Volgens een woordvoer 8.500 ont- oormalige der van het ministerie van justi tie krijgen zij nog vóór 1994 een A-status als vluchteling of een vergunning tot verblijf (VTV). C.edoogden hebben een aan merkelijk slechtere positie dan vluchtelingen met een A-status of VTV-ers. Het zijn mensen van wie het asielverzoek is afgewe zen, maar die wegens de toe stand in het land van herkomst niet kunnen worden uitgewe zen. Onder ontheemden ver staat het kabinet mensen die hun land zijn ontvlucht vanwe ge burgeroorlog, hongersnood of overstromingen. Gedoogden, en dus straks ook de ontheemden, krijgen pas na drie jaar een vergunning tot ver blijf. Wordt de situatie in het land van herkomst in de tussen tijd beter, dan moeten ze terug In de eerste twee jaar mogen zij onderwijs volgen In hel derde jaar is ook betaald werk toege staan. Het kabinet heeft gisteren ook besloten dat het SOI-I-nummer een ijkpunt voor het krijgen van sociale voorzieningen. Als ie mand geen SOU nummer heeft, mag ervan worden uitge gaan dat liij of zij een illegale vreemdeling is. Op grond daar van kan die persoon geen uitke ring, vergunning, ontheffing of andere overheidsvoorziening krijp-n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3