Fransen zijn socialisten en ook Mitterrand zat Feiten &Meningen Socialistische steun voor milieupartijen Provinciestadje Dreux wil van 'bruin' imago af Tsjetsjeense bendes jagen Russen stuipen op lijf ZATERDAG 20 MAART 1993 2 De Franse socialisten zullen in de tweede ronde van de parlementsverkiezingen de kandidaten van de milieupartijen Généra- tion Ecologie en Les Verts steunen. Dat meldde het dagblad Le Monde gisteren. De partijleiders besloten dat socialistische kandidaten zich bij de tweede ronde op 28 maart zullen terugtrekken ten gunste van beter geplaatste kandidaten van de milieu partijen. Zo willen de socialisten de weg vrijmaken voor toekomstige samenwer king met deze partijen, conform de ideeën van ex-premier Michel Rocard die met een 'big bang' een brede linkse beweging wil In het groene kamp is koeltjes gereageerd op het socialistische plan. Antoine Waech- ter van Les Verts noemde het een planne tje om groene stemmen te winnen. Eerder lieten de milieupartijen weten dat ze alleen stembusafspraken voor de tweede ronde zouden maken om leden van het extreem rechtse Front National van een zetel af te houden. Volgens Le Monde mocht het so cialistische besluit pas na de eerste ronde, die morgen plaatsvindt, worden bekendge maakt. De ondersteuning van kandidaten van „bevriende" partijen is een opmerkelijk as pect van het Franse kiesstelsel. Als nie mand in de eerste ronde een absolute meerderheid haalt, gaan de twee best ge plaatste kandidaten door naar de beslis sende ronde waar zij aan een relatieve meerderheid genoeg hebben. Hierdoor is het mogelijk dat de groene partijen en het Front National, met 14 resp. 12 procent van de stemmen, geen zetel winnen. Daar entegen rekenen de twee centrum-rechtse partijen erop met 40 procent meer dan 400 van de 577 zetels te winnen. Volgens de peilingen zijn de gaullistische Rassemblement pour la République (RPR) van Jacques Chirac en de Union pour la Démocratie Fran^aise (UDF) van ex-presi dent Valéry Giscard d'Estaingin een nek- aan-nek-race verwikkeld. Een van deze partijen zal waarschijnlijk de nieuwe pre mier leveren, die dan een „cohabitation" moet aangaan met de socialistische presi dent Francois Mitterrand totdat diens ambtstermijn in 1995 afloopt. „Ik ben socialist en heb niets te verbergen'. Parlementskandidaat Eric Cochard probeert op deze n van de socialistische partij hem niet treffen. recht op pensioen op 60-jarige leeftijd in, het minimumloon en bijstandsuitkeringen voor lang durig werklozen. Veranderingen die de Franse samenleving he vig bezig hielden. Na drie jaar experimenteren op sociaal en economisch gebied, moest Mitterrand het roer dras tisch omgooien, gedwongen door de economische crisis en de toenemende kapitaalvlucht. In 1984 maakte de revolutionai re premier Mauroy plaats voor de hervormer Laurent Fabius. Met de huidige premier Pierre Bérégovoy als minister van fi nanciën en economische zaken maakten de socialisten een ideologische ommezwaai van jewelste. Voortaan had de eco nomie het primaat over de poli tiek en was de sterke franc en socialisten lopen de kiezers niet warm voor dit soort argumen ten. De Franse economie staat er, ondanks de schrikbarend ho ge werkloosheid, veel beter voor dan die van veel buurlanden, maar daar willen de Fransen niets over horen. De drie mil joen werklozen, twee maal zo veel als in 1981, wegen zwaarder dan de sterke franc en de lage inflatie. De socialisten zijn de af gelopen twaalf jaarvervreemd geraakt van hun eigen achter ban en zijn problemen. Wat de Fransen de socialisten echter vooral kwalijk nemen, is de niet aflatende stroom poli- tiek- Financiële schandalen. Links had zich tijdens het lange verblijf in de oppositiebanken opgeworpen als 'kampioen van de moraal' en Mitterrand was hun onbetwiste aanvoerder. Mitterrand, de man die berucht was om zijn parlementaire tira des tegen 'het geld dat alles ver ziekt en corrumpeert'. Dat geld veel corrumpeert, kun nen heel wat socialisten twaalf jaar later uit eigen ervaring be amen. Het aantal prominente socialisten dat zichzelf heeft verrijkt, is al lang niet meer op de vingers van één hand te tel len. Er gaat vrijwel geen week voorbij zonder een nieuwe ont hulling over socialistische politi- de ker dan welk socialistisch ideaal of stokpaardje ook. Dat de socialisten die tussen 1986 en 1988 in het parlement even de macht moesten afstaan aan 'rechts' negen jaar later een electorale afstraffing krij gen, hebben ze niet aan econo misch wanbeleid te danken. In tegendeel. In beurskringen wordt de aanstaande wisseling van de wacht geenszins met ge juich begroet. „Voordebeurs zijn de socialisten beter dan wie dan ook", zo zegt zonder een spoor van ironie een effecten handelaar van een grote Parijse bank. Het strakke begrotingsbeleid van Bérégovoy heeft zijn vruch ten afgeworpen. De Franse franc, decennia lang een zwak ke munt die herhaalde malen gedevalueerd moest worden, is een van de sterkste van Europa geworden. En de inflatie is ner gens in Europa zo laag als in Frankrijk. Helaas voor Bérégovoy en de FRANSE NATIONALE VERGADERING 577 volksvertegenwoordigers (evenredige vertegenwoordiging) ci die in de fout zijn gegaan. De schandalen en het onvermo gen of de onwil om schoon schip te maken, breken de partij van Mitterrand nu le lijk op. De populariteit van Mit terrand, die enkele jaren gele den nog regelmatig Dieu ('God') werd genoemd omdat hij zo ver boven alles en iedereen uitstak, is op een historisch dieptepunt. Amper een kwart van de Fran sen zegt nog enig vertrouwen in het staatshoofd te hebben. Binnên zijn partij is 'Dieu' ook al niet meer erg getapt. De partij van Mitterrand is zo ziek, dat hij volgens ex-premier Michel Ro card maar beter opgeheven kan worden, zodat de progressieve Fransen straks met een schone lei kunnen beginnen. Deze week ging Rocard nog een stap je verder. „De Fransen hebben een rekening met Mitterrand te vereffenen en de partij wordt daar het slachtoffer van", zo zei Rocard. Als de socialisten het leven in Frankrijk al hebben veranderd, danls het leven voor veel Fran sen er niet beter of aangenamer op geworden. Anno 1993 zijn de Fransen cynischer en ontevre dener dan ooit. Aan economen die hen voorhouden dat Frank rijk nog een paradijs is vergele ken met het Verenigd Konink rijk, hebben ze geen boodschap. De socialisten krijgen een pak slaag. 'Dieu' mag nog even blij ven (tot 1965), omdat hij nu eenmaal voor zeven jaar is ge kozen, maar met een overweldi gende rechtse meerderheid in het parlement en een rechtse regering onder zich, lijkt hij ver oordeeld tot een soort figuran tenrol. De verkiezing van Fran cis Mitterrand tot presi dent, alsmede de meer derheid die 'links' behaal de in de Nationale Verga dering, leidde tot onge kend heftige emoties in Frankrijk. Intense vreug de in het linkse kamp, pa niek en ontreddering ter rechterzijde. De Franse socialisten hadden geen geringe ambities. Changer la vie ('Het leven verande ren'), zo luidde het parool. Dankzij het socialisme h la Fran$aise zou Frankrijk een soort aards paradijs worden, waarin geen plaats meer was voor ar moede, ongelijkheid of corruptie. Bijna twaalf jaar na die historische da tum staan de Fransen op nieuw op het punt ge schiedenis te schrijven. De parlementsverkiezingen van morgen en 28 maart luiden het einde in van het socialistische tijdperk. Tijd om de balans op te maken. Hebben de socia listen het leven van de Fransen inderdaad weten te veranderen? En zo ja, ten goede? Voor het gros van de kiezers luidt het antwoord op de eerste vraag 'ja' en op de tweede 'nee'. Dreux werd tien jaar geleden wereldnieuws toen het extreem rechtse Front National er dankzij hulp van de rechtslibe- rale oppositie zijn eerste en tot nu toe enige parlementszetel won. Dreux staat sindsdien te boek als een neofascistisch bol werk en de naam 'Dreux' is in Frankrijk een symbool gewor den voor het verraad dat de 'netjes-rechtse' oppositie pleeg de door te heulen met de partij van Jean-Marie Le Pen. Het Front, dat door het Franse meerderheidsstelsel ondanks de flinke landelijke score er geen zetels bij behaalde, dreigt die zetel nu weer te verliezen. Dreux wil weer gewoon Dreux worden. Een slaperig provincie stadje dat nooit de voorpagina's haalt. In Dreux begon de landelijke victorie van het Front National. Jean-Marie Le Pen genoot op slag landelijke bekendheid en wist de stroom publiciteit han dig uit te buiten om zijn bewe ging tot dertien procent van de stemmen bij diverse verkiezin gen op te stuwen. Anno 1993 hebben Le Pen die parlementskandidaat is in Nice, maar eigenlijk mikt op de presidentsverkiezingen van 1995 en zijn beweging de wind wat minder in de zeilen, maar Dreux is nog altijd een bruin bolwerk. In 1989 wist Ma rie-France Stirbois er bii tussen tijdse verkiezingen een kamer zetel te veroveren met 62 pro cent van de stemmen. Vorig jaar scoorde het Front National er ruim 36 procent bij regionale verkiezingen. Roger Bambuck, medaillewin naar tijdens de Olympische Spelen van Mexico, neemt het in Dreux op tegen Marie-France Stirbois van het Front National. Een duel met hoge symbool waarde. Bambuck, Antilliaan van origine, is 'de goede zwar te', Stirbois 'de foute blanke'. Bambuck is al maanden gele den aan een verkiezingsmara thon begonnen. Hij bezoekt, zoals het hoort, markten, win kelcentra en clubhuizen, schudt handen en probeert met de kie zers in discussie te gaan om hen ervan te overtuigen dat het Front National geen oplossin gen biedt voor de grote proble men die Dreux kent. Die zijn niet gering. Bijna 12.000 veelal slecht geïntegreer de immigranten op een bevol king van 32.000 mensen, werk loosheid die ver boven het lan delijk gemiddelde ligt en ar moede. Ruim 70 procent van de inwoners van Dreux verdient het minimumloon. Of minder. Geen eenvoudige opgave om in zo'n situatie campagne te voe ren als je bovendien zwart bent en gesteund wordt door de be paald niet populaire Parti Socia- liste. Maar Bambucks campagne lijkt zijn vruchten af te werpen. Vol gens een opiniepeiling van egn Frans weekblad gaat Marie- France Stirbois haar zetel verlie zen, al is het niet zeker dat Bambuck daarvan profiteert. Een plaatselijke RPR-kandidaat, Gérard Hamel, zou wel eens de lachende derde kunnen wor den. Een peiling die door de cam pagnestaf van Marie-France Stirbois overigens fel wordt aan gevochten. De woordvoerster van 'madame Front National' lijkt zich geen zorgen te maken. „Marie-France is hier verschrik kelijk populair en daar veran dert meneer Bambuck niets aan. Bambuck is een door zijn partij geparachuteerde kandi daat die de situatie hier niet kent. Wat heeft hij hier te zoe ken?" Valerie Depied, Roger Bam bucks campagneleidster, ziet Driehonderd maatregelen voor de opleving van Frankrijk. Glimlachend presenteert Jean-Marie Le Pen zijn verkiezingsprogramma. FOTO REUTER CHARLES PLATIAU dat wat anders. „Roger is niet door de partij geparachuteerd, maar heeft zelf het initiatief ge nomen. Hij is Dreux te hulp ge sneld. In 1989 nam niemand de moeite om serieus campagne te voeren tegen Stirbois. Zoiets mag nooit meer gebeuren. Het Front National moet met alle middelen bestreden worden „De mensen hier in Dreux zijn al die negatieve publiciteit meer dan moe. Ze hebben er genoeg van om altijd maar weer als neo-fascisten te worden afge schilderd. Ze hebben ook ge noeg van Stirbois, die sinds 1989 nauwelijks of niets gedaan heeft voor Dreux", zegt Fran«;oi- se Guignard van de lokale krant La Republique du Centre. Roger Bambuck maakt volgens Guignard geen enkele kans het van Stirbois te winnen. „Door zich hier te presenteren, ver- sterkUiij het slechte imago van Dreux alleen maar. De strijd van de goede zwarte tegen de foute blanke is voor de nationale en internationale pers natuurlijk een prachtig thema, maar de mensen hier trappen daar niet in". Alles wat links was in Frankrijk danste op die gedenkwaardige tiende mei 1981 tot diep in de nacht op straat, dronken van geluk over de zege van Francois Mitterrand. Er zouden nieuwe, betere tijden aanbreken nu links, na 23 jaar in de oppositie te hebben gezeten, de macht in het Elyseé en het parlement eindelijk in handen had gekre- Francois MITTERRAND ven van alle Fransen te veran deren. Te verbeteren. De ar moede zou voor eens en altijd uitgebannen worden, aan de onder de verslagen Giscard d'E- staing en zijn rechtse voorgan gers welig tierende corruptie zou een eind worden gemaakt en de stinkend rijke bourgeoisie zou fors worden aangepakt via een nieuwe vermogensheffing. Meer gelijkheid, zonder aan de twee andere verworvenheden van de Franse revolutie, de vrij heid en de broederschap, te ko- In het kamp van de verslagen tegenstanders, de 48 procent van de kiezers die op Giscard hadden gestemd, was de stem ming beneden nul. De bour geoisie vreesde een soort herha ling van de Russische revolutie en trof in allerijl voorbereidin gen om haar kapitaal veilig te stellen. De socialisten hadden immers, behalve nieuwe belas tingen, een stroom van nationa lisaties aangekondigd. In de eerste maanden na Mit- terrandsverkiezingsoverwin- ning verdwenen honderden miljoenen francs naar de ande re kant van de Alpen, naar veili ge Zwitserse kluizen. Sommige Fransen overwogen zelfs serieus te emigreren, voordat het te laat was. De socialisten zouden het land immers ongetwijfeld naar de afgrond voeren. Bijna twaalf jaar later zijn de eu forie, noch de paniek van die tiende mei moeilijk voor te stel len. De Koude Oorlog is voorbij, de ideologische scheidslijnen tussen links en rechts zijn zo vervaagd dat veel Fransen het verschil niet eens meer weten. De oppositie gaat de verkiezin gen winnen, dat staat al maan den vast. Dat leidt dit keer ech- tef niet tot paniek in het linkse kamp, noch tot euforie ter rech terzijde. De parlementsverkie zingen van 1993 en de politiek in het algemeen laten de Fran sen onverschillig. Dat is wel eens anders geweest. In het begin van Mitterrands eerste ambtstermijn (van 1981 tot 1988) deden de socialisten precies wat iedereen van hen verwachtte: ze sloegen driftig aan het nationaliseren, voerden de 39-urige werkweek en het Zowel islam als maffia belichaamd in meest gevreesde minderheid in Federatie ANDREW HICCINS THE INDEPENDENT Toen de soldaten van de tsaar de Tsjetsjenen in 1870 overwonnen, bouwden ze een fort om hun nieuwe onderdanen te intimideren en tot onderwerping te dwingen. Ze noemden de plaats Grozni 'Verschrik kelijk' in het Russisch). De naam was bedoeld om angst in te boezemen. Stalin ging in de jaren dertig nog verder. Hij deporteerde de Tsjetsjenen massaal uit hun woongebied in de noordelijke Kaukasus en bracht ze naar Centraal Azië. Duizenden kwamen om het leven. Maar de Tsjetsjenen zijn weer terug in Grozni en be- talen Rusland met gelijke munt terug. Nu zijn het de Russen die bibberen van angst. Grozni is de hoofd stad van de door de Tsjetsjenen eenzijdig uitgeroe pen republiek Tsjetsjeno-lngoesjetië, die wordt ge leid door generaal Dzjokjar Doedajev, een voormali ge Sovjet-officier die zijnjsnor in de vorm van de vleugels van een bommenwerper knipt. Een andere geduchte Tsjetsjeen is Roeslan Chasboe- latov. voorzitter van het conservatieve parlement van Rusland en de belangrijkste tegenstander van presi dent Boris Jeltsin. In eigen land wordt Chasboelatov echter veracht wegens overtreding van de basisregel van de Tsjetsjeense identiteit: haat jegens Moskou. Hoewel er bij de laatste volkstelling in 1989 maar 957.000 Tsjetsjenen werden geteld, vormen ze de meest gevreesde minderheid in de Russische Federa tie. Ze belichamen de twee grootste schrikbeelden van iedere rechtgeaarde Rus: islam en maffia. De Tsjetsjenen zijn verre van fundamentalistisch, maar de islam is een bindende factor in het felle na tionalisme waarvoor Moskou zo bang is. Maar wat de Russen nog grotere zorgen baart, is de traditie van clans en bloedwraak die de Tsjetsjenen in de ogen van de Russen tot de Sicilianen van de voormalige Sovjetunie maakt. Maar deze vergelijking gaat mank. Anders dan de Russen denken, is de Tsjetsjeense maffia geen goed gestructureerde, centraal vanuit Grozni bestuurde organisatie. Maar de misdaad stijgt snel vorig jaar verdubbelde het aantal ernstige delicten en de Tsjetsjenen krijgen vaak de schuld. Gisteren maakte de vice-minister van binnenlandse zaken. Michail Jegorov, bekend dat Moskou dossiers heeft over 174 afzonderlijke georganiseerde misdaad groepen, die in de voormalige Sovjetunie opereren. Het aandeel van de Tsjetsjenen in de misdaad wordt zwaar overdreven. Ze zijn het slachtoffer van een on der Russen wijdverbreid vooroordeel jegens moslim groepen uit de Kaukasus. In werkelijkheid vormen Russen de harde kern van de georganiseerde mis daad in Rusland en de Verenigde Staten, waar de Russische georganiseerde misdaad volgens de FBI een snel groeiende en bijzonder gewelddadige be dreiging vormt. Toch is de Tsjetsjeense misdaad geen fabeltje. De po litie beschikt over bewijzen dat een groot aantal van de meest gewelddadige bendes in Moskou en St. Pe tersburg in direct verband staat met de Tsjetsjenen, die tevens bekend staan als bijzonder efficiënte huurmoordenaars. Het zijn geen hersenloze spier bundels, maar intelligente 'toilers'. De Tsjetsjenen zijn betrokken bij de grootste bankfraude uit de Rus sische geschiedenis. Vorig jaar juni werden ten min ste dertig mensen uit de Tsjetsjeense republiek gear resteerd op verdenking van oplichting van de Russi sche Centrale Bank voor een bedrag van 60 miljard roebel (toen bijna 1,9 miljard gulden). VERTAUNO: I TSJETSJEN0- ING0ESJIË Krasnodar/ i Stavropol' Kaspische: SEzZeezz: 'Zwarte Zee. Machackala: DAGESTAN Derbent jTBILISlj tBatumii EUROPA TURKIJE AZERBAIDZJAN (ARMENIË!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2