Leidsch Dagblad Voedselkonvooi haalt Srebrenica Lescrauwaet getipt als opvolger Bar 'Afkickcentrum verbonden aan Scientology Church' Massaproduktie Europera in première Commissaris Hoffmann nooit berecht X ZATERDAG 20 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40112 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Franse verkiezingen 2 De Fransen hebben genoeg van de socialis ten. Ze krijgen morgen de gelegenheid dat kenbaar te maken. DIOK zorgt voor unicum Wat geen rugbyclub ooit eerder presteerde, daar slaagde DIOK gisteravond wel in. De Leide- naars behaalden het vijfde landskampioenschap op rij, een uncium in de geschiedenis van deze sport. DIOK deed dat door in een thriller van een wedstrijd rivaal Amstelveen op eigen veld met 11-3 te verslaan. In het clubhuis aan de 'Smaragdlaan barstte later op de avond het feest in volle hevigheid los. Want van verzadiging is bij de Leidse rugbyers nog lang geen sprake. Nordholt opent aanval op 'TUT-leden' den haag cpd De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt heeft gisteren felle kritiek geuit op Tweede Ka merleden van CDA en PvdA. Die hadden eerder deze week in de Kamer gezegd dat de politie haar opsporende taak slecht uitvoert. Nordholt noemt de be trokken parlementariërs 'TUT- leden', kamerleden die tijdelijk zouden moeten uittreden. De Kamer debatteerde dins dag over de reorganisatie van de politie. CDA en PvdA wilden eigenlijk maar één ding: meer politie op straat. Er zouden te veel agenten achter het bureau zitten. Het CDA-Kamerlid Van der Heijden opperde zelfs dat korpsen die hun werk niet goed doen, financieel gekort zouden moeten worden. De Amsterdamse korpschef vindt de kritiek onterecht. De politie heeft jarenlang een te krap budget gehad, stelt de hoofdcommissaris. 'Haarlemse hulpbisschop van zelfde kaliber' rotterdam cpd De Haarlemse hulpbisschop monseigneur J.F. Lescrauwaet (69) wordt in ka tholieke kringen genoemd als de vermoedelijke opvolger van monseigneur Bar. Lescrauwaet, die tevens hoogleraar theologie in het Belgische Leuven is, geldt als iemand van het kaliber-Bar in staat tot een dialoog met progressieven en conser vatieven, ervaren in de om gang met jongeren en oude ren en een uiterst beminne lijk mens. Bovendien is Lescrauwaet, die zijn weten schappelijke carrière aan het afbouwen is, boven elke kri tiek verheven en op korte ter mijn beschikbaar. De Haarlemse hulpbis schop wordt bij uitstek ge schikt geacht om het bisdom Rotterdam, waar de emoties na het gedwongen vertrek van bisschop Philip Bar hoog zijn opgelopen, naar rustiger vaarwater te brengen en de schade aan het imago van de rooms katholieke kerk voor zover mogelijk te beperken. Lescrauwaet, gisteren niet bereikbaar voor commentaar, kan maximaal tot zijn 75ste het bisschopsambt bekleden. In een reactie noemt Joost de Lange, secretaris van de priesterraad van het bisdom Rotterdam, de mogelijke keu ze voor de erudiete "Lescrauwaet een verrassing maar geen onplezierige. „Als hij het wordt", stelt De Lange, „dan zou ik daar blij mee zijn. Hij is Bar op een andere manier". Voorlichter H. Heruer van het bisdom Rotterdam noemt alle speculaties omtrent Lescrauwaet als opvolger van Bar 'voorbarig'. Het kapittel van het bisdom moet nog een aanbeveling terzake doen, al dus Heruer, die de huidige stemming onder veel gelovi gen en pastores in het bis dom om Bar gezamenlijk te bewegen tot heroverweging van zijn aftreden, weinig re- eel vindt. „Terugkeer van Bar ligt buiten de realiteit", ver duidelijkt de voorlichter. „De bisschop heeft het ontslag aanvaard en is weg overi gens wel in dankbare herin nering." Extra cellen 3 In de strijd tegen de straatcriminaliteit wor den voor Amsterdam tweehonderd cellen extra beschikbaar gesteld. Huisraad Kadar 7 De Hongaren kunnen zich vandaag en mor gen vergapen aan de huis raad van hun voormalige leider Kadar. Landschapskunst «s A Vijf eeuwen land- Z I schapskunst staan vanaf vandaag te kijk in stedelijk museum De La kenhal. Laatste moslimbolwerk oost-Bosnië staat op punt te vallen Na meer dan een week oponthoud aan de Servisch- Bosnische grens heeft een konvooi met 175 ton voedsel ei) medicijnen gisteren de door Serviërs belegerde mos- limstad Srebrenica bereikt. Het konvooi werd de stad binnengebracht door de Franse generaal Philippe Moril- lon, die persoonlijk naar de grensstad Zvornik was ge gaan om de hulpgoederen op te halen en de wagens door de linies te leiden. budapest runa helunga Morillon, die de afgelopen week in Srebrenica heeft doorge bracht en heeft aangekondigd in de stad te zullen blijven tot de Serviërs instemmen met de evacuatie van vrouwen, kinde ren en gewonden, verklaarde tijdens zijn bezoek aan Zvornik dat Srebrenica op het punt staat in Servische handen te vallen. De Serviërs zijn de grenzen tot op twee kilometer genaderd, de buitenwijken liggen onder mortiervuur, het centrum onder raketvuur. De stad is de laatste grotere moslim-enclave in de regio. De afgelopen weken heb ben duizenden mensen uit dor pen in de omgeving er een toe vlucht gezocht. Als de Serviërs Srebrenica veroveren, hebben 60.000 mensen geen enkele Duizenden mensen stonden gisteren langs de kant van de weg om het hulpkonvooi op te wachten. Volgens VN-mede- werkers, die via de radio contact hadden met hun hoofdkwartier in Belgrado, reageerden men sen alsof ze een wonder zagen gebeuren. Er werd gejuicht, ge huild en geklapt. Het was de eerste keer sinds drie maanden dat een VN-konvooi over de weg Srebrenica wist te bereiken. De vrachtwagens kregen gis terochtend eindelijk toestem ming door te rijden, maar wer den na luttele minuten opge houden door het Servische Ie ger. Uiteindelijk lukte het Moril Ion in de loop van de middag alle partijen te overtuigen. In Srebrenica leven vele dui zenden vluchtelingen. Voor een groot deel leven ze op straat, ve len hebben al dagen geen eten gehad. Weliswaar is er de afge lopen dagen door de Amerika nen voedsel boven de stad ge dropt. Maar dat was veel te wei nig en volgens ooggetuigen hebben die droppings tot dra matische taferelen geleid. Er gold het recht van de sterkste en soms leidden de gevechten om voedselpakketten tot schietpar tijen en doden. LUISTER JE RIJK RADIO WEST geeft elke dag een zak met geld weg Volg de aanwijzingen via RADIO WEST Katwijkse drugsverslaafde wil niet terug den haag/katwijk Een 20-jarige Katwijkse drugs verslaafde weigert nog af te kic ken in de Zutphense Stichting Narconon. Volgens de man, die gisteren voor de meervoudige strafkamer in Den Haag terecht stond voor een reeks inbraken, is Narconon verbonden aan de Scientology Church-, „iedereen die bij Narconon komt, blijft daar zitten of komt in aanraking met de Scientology Church", al dus de verdachte. Raadsman M. Tromm zei gis teren zelfs dat de helft van de gelden die Justitie uitgeeft aan de behandeling van verslaafden, rechtstreeks wordt doorgesluist naar de Scientology Church. Tromm gaat overigens volledig af op uitlatingen van de ver dachte. Andere bewijzen dan dat een collega van Tromm met 'vage verhalen over Narconon' is geconfron teerd heeft hij niet. De verhalen over Narconon zijn echter ook tot Justitie door gedrongen. Persofficier van de Haagse rechtbank N. Zandber gen zal zonodig tijdens het ge regelde overleg van officieren van justitie de waag stellen of het openbaar ministerie nog wel moet instemmen met be handeling bij Narconon. J. Sta bler, staflid bij Narconon, ont kent elke betrokkenheid met de Scientology Church. „Dat zou niet goed zijn voor ons, als we geld zouden doorsluizen naar de Scientology Church." Wel geeft Stabler toe dat Narconon gebruik maakt van program ma's van Ron Hubbard, de stichter van de Scientology Church. De instelling krijgt voor de behandeling van elke drugs verslaafde die door de rechter is doorgestuurd, een bedrag van 186 gulden per dag. Steekpartij in Leidse woning leiden» In een afgeladen Leidse Pieterskerk is gisteravond de massapro- Muziek Gezelschap, Leicanta, Lingia Musica en het Toonkunstkoor Lei- duktie Europera in première gegaan. Ruim 500 mensen hebben zich meer dan twee jaar ingespannen om deze unieke combinatie van thea ter, muziek, zang en dans op de planken te brengen. Het koor en orkest, dat is samengesteld uit het Toonkunst Orkest Leiden, het Leids Politie den, staat onder leiding van Bas Prinsen en Hans van der Toom. Het ballet staat onder leiding van Marjolein Briër. Europera, dat de eenheid van Europa als onderwerp heeft, is volgende week nog vier avonden in de Pieterskerk te zien. foto henk bouwman Een Leidse vrouw heeft gister avond in haar woning aan de Driftstraat enkele messteken opgelopen aan haar buik en aan haar been. De steekpartij gebeurde rond negen uur. Een 23-jarige Amsterdammer be kende even later dat hij de vrouw had neergestoken. De politie kon gisteravond niet vertellen wat de aanlei ding is geweest van de ruzie. „We weten wel dat de man en de vrouw elkaar kenden, maar hoe goed zij bevriend waren, weten we niet", aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Hij kon ook nog geen mededelingen doen over de ernst van de verwondingen van de vrouw, die naar het Eli sabeth Ziekenhuis in Leider dorp werd overgebracht. Leidse politiechef ontkende verantwoordelijkheid ontruiming Joods Weeshuis leiden cees van hoore HOUTWERK .KEUKENS en GERT VISSER De voormalige Leidse politiecommissaris Ulrich K.L.E. Hoffmann is nooit veroordeeld voor zijn aandeel in de ontruiming van het Joods Weeshuis. Ook voor andere wanda den die Hoffmann pleegde - waaronder de deportatie van vele joden in Leiden is hij nooit voor de rechter geweest. De Leidse agenten die op 17 maart 1943 de joden oppakten en het Weeshuis leeg haalden, hebben straffen gekregen vari ërend van vijf tot 13,5 jaar. Een van de in specteurs, die zijn opleiding als politieman in het door de nationaal-socialisten opge richte kamp Schalkhaar had gekregen, kreeg 'een berisping wegens onvaderlands gedrag'. Onder de agenten die meewerkten aan de ontruiming bevond zich er een die verantwoordelijk is geweest voor de arresta tie van 800 joden. In de uitgebreide archieven over commis saris Hoffmann waarover Justitie beschikt, komt de ontruiming van het Joods Wees huis nauwelijks voor. Duidelijk is dat Hoff mann toen hij door de Politieke Opsporings Dienst werd verhoord, zijn verantwoorde lijkheid voor deze actie ontkende. Hij be weert dat hij werd gedwongen mee te wer ken, maar dat de feitelijke uitvoering van de razzia in handen was van een van zijn on dergeschikten. Het vooronderzoek leek zich overigens vooral te concentreren op tal van kleine zaakjes. De commissaris werd v^ak na de bevrij ding in Nijmegen gearresteerd en geïnter neerd in het Huis van Bewaring in Rotter dam. Daarna werd hij overgebracht naar Scheveningen. In 1949 richtte hij een rekest Gullit 3 Ruud Gullit mag 2 J naar Inter Milaan. AC Milan-eigenaar Silvio Berlusconi heeft geen pro blemen met die overgang. Jeugd Alkemade gebruikt maar weinig woorden ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS (faatUvc HET WOORD IS AAN Victor Hugo Ik zeg u: de tedere harten zijn de grote harten. VANDAAG Kinderen in Alkemade spreken slechter Nederlands dan leef tijdgenootjes uit andere ge meenten. Dat blijkt uit een on derzoek dat logopedisten uit voerden op de negen Alkema- dese basisscholen. Negentien procent van de leerlingen bleek de Nederlandse taal niet goed te beheersen, terwijl het landelijk gemiddelde tien pro cent is. Dat laatste cijfer is ge baseerd op onderzoeken van de Nederlandse Vereniging voor Logogpedie en Foniatrie. Volgens schoollogopediste Selma Kleer is de woorden schat van Alkemadese kinde ren vrij beperkt. „Met het woord 'kommetje' kunnen ze een glas, een kopje of een be ker bedoelen. Voorvoegsels worden ook nogal eens wegge laten. Ze zeggen: 'Ik ga bood schappen doen bij Poel', in plaats van 'bij Van der Poel'." Een van de oorzaken van het beperkte taalgebruik is mis schien dat de verschillende kernen 'een heel hechte ge meenschap' vormen, veron derstelt Weer. „De mensen kennen elkaar zo goed, ze heb- ben maar een half woord no dig om elkaar te begrijpen." Bovendien is de invloed van buitenaf gering. „Want het zijn vrij geïsoleerde gebieden." Pagina 15: Bijna 70 procent heeft logopedie nodig. Geen telefoon Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI Flink wat zon Flinke zonnige penoden en droog Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Zuidwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Wad dengebied af en toe vrij krachtig, CDA en PvdA op zwaar verlies amsterdam anp Ongeveer tweeduizend bewo ners van de Burgemeesterswijk in Leiden hebben gisteren uren lang last gehad van een tele foonstoring. Het ongemak ont stond rond half twaalf gister middag, toen bij graafwerk zaamheden op de hoek van de Jan van Houtkade en de Lam- menschansweg twee telefoon kabels beschadigd raakten. Een ploeg van acht mensen is tot middernacht bezig geweest om de kabels te repareren. Volgens een woordvoerder van de PTT was het een hele klus, omdat eerst asfalt moest worden weg gehaald voordat de boel kon worden hersteld. Verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden nu betekenen dat de regeringscoalitie van CDA en PvdA van haar 103 ze tels terugduikclt naar 71. Daar mee verliest zij de meerderheid in de Kamer. Het CDA zou 12 zetels kwijtraken en op 42 uit komen: de PvdA levert 20 zetels in en blijft op 29 Mtefo Steken. D66 en Groen Links winnen, respectievelijk 17 en 5 zetels, waarmee ze op 29 en 11 zetels zouden komen. Dit blijkt uit de resultaten van opiniepeiling van het NIPO. De WD staat op lich te winst: van 22 naar 25. De Centrumdemocraten groeien van één naar 5. aan Justitie, waarin hij vroeg om vrijgelaten te worden in verband met psychische moei lijkheden ten gevolge van zijn detentie. Hij beloofde daarbij zich ter beschikking te houden van Justitie voor de verdere afwik kelingvan zijn zaak. Hoffmann werd hulpverlening aan de vij and ten laste gelegd, een aanklacht die hem levenslange gevangenisstraf had kunnen opleveren. Na het vooronderzoek werd hij in 1950 om onduidelijke redenen op vrije voeten gesteld. Kort daarop keerde hij terug naar zijn vrouw in Nijmegen. Hij leidde verder een onopvallend leven. Na een rustige levens avond is Hoffmann vorig jaar op 11 februari gestorven in zijn woonplaats Nijmegen. Zaterdags Bijvoegsel: 'Dit bcestmensch heeft de kogel verdiend'. Een tijdbom onder de waterspiegel, schepen vol gifgassen op de zeebodem Oebej! Oebej! De prachtige vechtlust van de Russische pitbull. Spaanse Fiesta Nacional een winstgevende business Toch blijft het mijn liefste oma. Kleinkinderen over hun demente grootouder 'Foto's zijn me meer waard dan medailles' vindt Harriet van Ettekoven. Stroomlijn of niet, stevig op de pedalen trappen zal altijd nodig blijven. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: Plaats i Tel <1 m notroW trergmgl Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i Q Per maand, automatisch 28.75) j Q Per kwartaal i via acceptgiro 82.85) j 0automatisch (ƒ82,85) Nr. bank/giro: I Handtekening: comPAn advisering, levering cn begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noord wijk tel. 01719 - 46566 fa*. 01719 - 48547 nui l-ridwh r.vn*f, Annmoedm. «OOM. ofb»i 071-128030 i

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1