Leiden 'Vliegtuiglawaai nu keihard aangetoond' 'Een flink deel van het doel is bereikt' 4 Unicefboom bij Lorentz 'Lèdse humorrr, tat vin je hierr' 'Eigenaar Poolcentrum slachtoffer van publiek' ZATERDAG 20 MAART 1993 Sloophamer yt q De slopershamer I J velt twee oude pan den aan de Schoolstraat in Voorschoten, die moeten wijken voor de uitbreiding van de bank of voor een winkelpand. Gasverbruik yt Constructiefouten I D in de verwarmings installatie zijn de oorzaak van het veel te hoge gas verbruik in de super-ener- giezuinige huizen in Al phen. Rijks laat zich niet uit het veld slaan door reacties op structuurvisie leiden/regio» Bijna elke dag neemt de waarde van de structuurvisie Leidse re gio af. Het stuk, waarin zes wet houders ruimtelijke ordening na een moeizaam overleg van jaren polders in de Leidse regio voordragen voor woningbouw, is ernstig gedevalueerd door uitspraken en besluiten van mi nister H. Alders (PvdA), de pro vincie en de Leidse gemeente raad. Zelfs de Alkemadese wethou der, wiens handtekening onder het stuk prijkt, heeft er al af stand van genomen. Toch maakt de voorzitter van de wet- houdersgroep, H. Rijks, in het dagelijks leven wethouder in Oegstgeest, geen verslagen in druk. ,,Een flink deel van het doel van het document is al be reikt; men denkt mee", stelt hij tevreden vast. De verwarring is inmiddels groot. De in een stuurgroep ver enigde wethouders hebben de Papenwegsepolder als mogelij ke woningbouwlocatie ge noemd. De ene gedeputeerde steunt die optie, de ander verzet zich ertegen. De minister roept dat de polder groen moet blij ven, de Leidse wethouder zegt dat de minister daarmee indi rect bedoelt dat marinevlieg kamp Valkenburg moet worden bebouwd. En als klap op de vuurpijl beslist de Leidse ge meenteraad dat aan het besluit om welke polder dan ook te be bouwen een zogeheten milieu effectenstudie dient vooraf te gaan. Rijks neemt met een flauwe glimlach kennis van de opsom ming. „Zelfs als voorzitter van de stuurgroep zit ik niet in alle correspondentie. Voor een flink deel van mijn informatie ben ik afhankelijk van de krant. En daarin lees ik ook, dat de pro vincie slibstort in de Oostvliet- polder wil. Dat is in strijd met de structuurvisie." „Ik lees verder dat gedepu teerde mevrouw Blok alle pol ders groen wil houden, dat mi nister Alders duizenden extra woningen wil bouwen in deze regio en dat diezelfde minister nog geen week later eist dat de Papenwegsepolder groen blijft. Over Valkenburg blijft hij zwij gen. Zeer verwarrend allemaal, Open Dag Arjan Nugteren Op 24 maart houdt Arjan Nugteren Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. F O OOCENTER FOREPARK Dinkel 63-65, 2267 DL Leidschendam, 070 - 3175298 maar daarmee nog geen aantas ting van de structuurvisie. Daar in staan in grote lijnen twee dingen: dat er hier gewoond moet worden en wat de grenzen van het Groene Hart moeten zijn. Beide zaken gelden nog steeds." „Denk ook niet dat in de structuurvisie staat: zo gaan we het doen. Het is een voorstel, niet meer en niet minder. Nu het stuk af is, is het één der in strumenten voor de provincie. Die gaat er samen met nog heel veel andere gegevens een stra tegische beleidsvisie van ma ken. Die gaat de inspraak in en uiteindelijk komt er een streek plan uit." Dat Leiden op eigen houtje heeft besloten dat de milieu-ef fecten van woningbouw in de polder eerst moeten worden onderzocht, hindert Rijks niet. „De Leidse gemeenteraad heeft niet alleen tot die studie beslo ten, hij heeft ook de structuurvi sie aanvaard. En ik vind het wel heel erg voorbarig om er nu al vanuit te gaan. dat uit die studie heel andere dingen naar voren komen dan uit de structuurvi- Maar was het niet beter ge weest eerst de effecten op het milieu te onderzoeken en dan pas polders voor woningbouw aan te wijzen? „Die vraag sug gereert dat de stuurgroep heel stom is geweest en Leiden onze fout nu gaat goedmaken. We hadden absoluut niet met een milieustudie moeten beginnen. Als je een huis bouwt, zorg je toch ook eerst dat de grondaan koop is geregeld? De kleur van de dakpannen komt later wel." „De structuurvisie is bedoeld als fundament voor het regiona le denken. De Papenwegsepol der staat er niet in omdat de wethouders de natuurwaarde niet inzien, maar om de hoge nood in de Leidse regio aan te geven. Als Valkenburg niet lukt, dan kunnen we niet anders dan een waardevolle polder opoffe ren. Dat in Leiden nu net wordt gedaan alsof de discussie nog alle kanten op kan ergert me niet. Leiden is een autonome gemeente en we leven in een democratie." Tijdelijke topklasse woning nodig of te huur? Volgens de Leidse gemeenteraad blijkt uit een rapport van de provincie, dat het nachtelijk vliegtuiglawaai in de Merenwijk ruimschoots onder de norm blijft. Maar voor de stichting Luchtvaartoverlast Leiden en Omstreken vormt het rapport het keiharde bewijs, dat het goed mis is. „Zelfs in een moderne, goed geïsoleerde woning komt het geluid boven de norm van 55 decibel. En dat is een verontrustend gegeven", vindt voorzitter }.H. Rooden- burg van de stichting. leiden aap rietveldblijft ver onder die norm. Maar dat zegt Roodenburg niet zo veel. „Volgens die norm wordt het vliegtuiglawaai uitgesmeerd over de dag en de nacht. Waar het ons om gaat, is het lawaai per vliegtuig. Dat wordt uitge drukt in decibellen. Tussen de 40 en 55 decibel is dat lawaai schadelijk voor de nachtrust en De overlast van vliegtuigen wordt gemeten aan twee nor men. Normaal gesproken wordt vliegtuiglawaai uitgedrukt in KE's (kosteneenheden). Zolang het lawaai onder de 35 KE blijft, is er niets aan de hand. En het vliegtuiglawaai in de Merenwijk boven de 55 dbA is het echt fou te boel." Tussen 9 en 24 september werden 58 metingen verricht. Het minst lawaaiige vliegtuig was goed voor iets meer dan 41 decibel. En er waren er die meer dan 55 decibel lawaai veroor zaakten. De metingen werden verricht in het huis van Rooden burg. „En dat is een moderne, goed geïsoleerde woning. En dat zijn lang niet alle huizen in de Merenwijk." De overlast is, zegt Rooden- brug, hoe dan ook 'keihard aan getoond'. „De norm voor slaap- verstoring wordt overschreden. Dat geldt, voor zover wij het kunnen overzien, voor de hele Merenwijk. Zelfs mensen uit de Leidse binnenstad richten zich tot ons met klachten." De nonnen mogen dan geen wettelijke basis zijn om actie te ondernemen, Roodenburg is wel blij met het rapport van het provinciale onderzoek. „Het is wel heel belangrijk bewijsmate riaal. Wij hadden dit zelf al vast gesteld, maar wij zijn een tame lijk onbelangrijke organisatie. Nu de provincie het ook heeft gedaan, heeft het meer zeg gingskracht." De stichting heeft wel goede hoop, dat een nieuwe aanvlieg- procedure voor de nachtelijke uren tot vermindering van de overlast leidt. „De nachtelijke hinder wordt minder." Die nieuwe procedure wordt ver moedelijk voor de zomer van kracht. leiden De tiende Unicefioop werpt zijn schaduw vooruit. Gisteren werd bij de Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade een boom geplant, ten teken dat de voorbereidingen voor de jubileumloop begonnen zijn. De tiende loop wordt zaterdag 5 juni afgewerkt. Dan doen omstreeks 2000 kinderen aan de sponsor loop in de Leidse Hout mee. Naar schatting zullen zij 90.000 gulden voor Unicef binnen brengen via 20.000 afgelegde gesponsorde kilometers. Het planten van de berk was feitelijk nog een uitvloeisel van vorig jaar, toen de loop in het teken stond van het milieu. Bij diverse scholen wordt de zogenaamde 'Boom voor het leven' geplant. Ook de Lucas van Leydenschool en de Haanstraschool komen nog aan de beurt. Gisteren waren het de leerlingen Jac queline van Rijk, Daan Boersma, Michiel Hardonk en Charlotte de Wijkerslooth uit de groepen 7 en 8, die onder deskundige leiding de boom ingroeven. Op een bijeenkomst met de directeuren van basisscholen werd het doel van de actie uiteengezet en overlegd over een speciaal Unicef-project als bestemming van de opbrengst van de loop. Een project van Unicef behelst bijvoorbeeld hulp aan kinderen in het voormalige Joegoslavië en in Somalia. De prestatie loop wordt door het Unicefcomité georganisserd in samenwerking met de vier Rotary Clubs in de Leidse regio. Ongeveer tweederde van de Leidse scholen doet mee. foto jan holvast Ratel toont vijf korte films in Volkshuis Vijf films staan morgen op de rol van de filmdag van De Ratel. In het Volkshuis draaien films over het jachtslot St. Hubertus, de mo len De Zoeker, de wederopbouw van Arnhem, het leven van Lap pen en 'Helemaal Den Haag'. Aanvang 15.00 uur. Open Dag Verheij en Zn. Op 24 maart houdt Fa. Corn. Verheij en Zn. Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. Dinkel 49, 2267 DL Leidschendam, 070 - 3 175555 Open Dag Vanka Kawat rOODCtNTt FOREPARK K BUURMAN Eind aan dynastie Van Dam in café De Beurs leiden lqman leefmans Op het hoekje van de Volmo lengracht en de Oude Singel is al meer dan een eeuw café De Beurs gevestigd. Een dranklo kaal van slechts enkele vierkan te meters. De laatste 52 jaar schonken de familie Van Dam en aanverwanten er de drank. Vorige maand hield de laatste telg er zonder opvolger mee op. Het zoeken is naar een nieuwe kastelein. Die moet niet alleen beschikken over de gebruikelij ke sociale en horecavaardighe- den die horen bij 'bestieren' van een kroeg, maar vooral ook een Leienaar zijn. De Beurs kan nog het beste worden omschreven als een kruising tussen een Oudhol landse woonkamer en een voet balkantine. Boven de toog han gen vaantjes van verschillende clubs en daaronder hangen mannen aan de kleine bar, die louter uit de fles drinken - pai- pies zoals dat heet - in plaats van 'van de tap'. Op de kleine, houten tafeltjes die naadloos aansluiten op de schrootjeslambrizering liggen de onvermijdelijke tapijtjes. Aan de muur hangt naast oude pos ters van bierreclames ook het trotste portret van het Neder lands kampioenselftal uit '88. Centraal in het café staat de kla verjastafel. Het lied 'Daar in dat kleine café aan de haven' kon met De Beurs in gedachte zijn geschreven. Oranjewater „Klinkt misschien vreemd, maar in de oorlog was het hier heel gezellig", vertelt de 70-jari- ge mevrouw Philippo-Van Dam. Het waren haar vader en moe der die in december 1940 het café overnamen. „Op het laatst hadden we alleen nog Oranje water. Er was niks anders, maar toch zat het hier altijd vol", her innert ze zich. Het café, gevestigd op de be gane grond van een middel eeuws grachtenpandje, moet in de jaren vlak na de oorlog de geest van Jan Steen hebben uit gedragen. 'Dochter' Van Dam- Philippo weet nog van die keer dat 'de vrouwen' op de vaste maandag aanschoven: „Van één van die vrouwen is d'r rok opge geten door een geit die onder de tafel zat", vertelt ze, om ver volgens in de lach te schieten. Terwijl de klanken van Hazes door de luidspreker schallen - een lied waarvan alle klanten het refrein kennen - vertelt Phi lippo-Van Dam hoe drie gene- Op 24 maart houdt Vanka Kawat Daily B.V. Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. Dinkel 79-87, 2267 DL Leidschendam, 070 - 3178655 val van de politie. „Mijn cliënt heeft 250.000 gulden geïnves teerd in de verbouwing van het voormalige makelaarskantoor Hij heeft alle vergunningen ge kregen. Door de inval en de sluiting van dertig dagen heeft hij veel schade opgelopen. De zaak is weer open. en de klan ten beginnen nu langzaam weer terug te komen. Er is nooit spra ke geweest van een echt biljart- centrum; het ging maar om twee tafels als aanvulling op het café. Wat je mijn cliënt kan ver wijten, is dat hij niet voldoende heeft gelet op wat er in zijn zaak gebeurde. Met handel in verdo vende middelen had hij niets te maken. Dat was een zaak van de klanten onderling". Volgens gemeente en politie was er slechts een vergunning voor een 'petit restaurant'. De commissie beroepschriften, die in deze zaak de burgemeester adviseert, zal over acht weken uitspraak doen. Als de gedwon gen sluiting door de commissie wordt afgekeurd, kan dat leiden tot een eis tot schadevergoe- ding. Café De Beurs zoekt e e eigenaar. Het moet wel een echte 'Leienaar' zijn. Open Dag Kees van Vliet Op 24 maart houdt Kees van Vliet Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. FOODCENTER FOREPARK Vlist 29-31, 2267 DX Leidschendam, 070 - 3204929 raties Van Dam van De Beurs een echt buurtcafé maakten. „Mijn moeder is 96. Ze zit bo ven. Ze leeft nog en zij weet nog wel dat hier in de buurt nog veel meer kroegies zaten. Die zijn al lemaal weg. Wat tk me nog goed kan herinneren, is de zware winter van '63. Toen waren de bouwvakkers drie maanden 'uitgevroren'. Was het hier drie maanden achter elkaar feest." Rollade Cor 'de Slager' is een van de stamgasten van De Beurs. Zijn grijs-blonde Bill Haley kapsel zegt iets over zijn leeftijd. Als hij binnenkomt, wordt duidelijk waaraan hij zijn bijnaam heeft verdiend. „Hij neemt altijd een rollade of een pond paling mee en twee spellen kaarten. Het de bedoeling dat iedereen een kaart uit het ene spel van hem koopt, voor een gulden of zo. Uit het tweede stok trekt hij dan één kaart, en wie dezelfde heeft, mag het vlees meenemen legt Philippo-Van Dam de huisre gels van de loterij uit. Open Dag De Vries Op 24 maart houdt D. de Vries B.V. Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. FOODCENTER FOREPARK Dinkel 29, 2267 DK Leidschendam, 070 - 3 178415 Haar schoonzoon was tot een maand geleden het laatste fami lielid dat achter de bar stond. Bij elkaar 27 jaar. Van half zes in de morgen tot zeven uur 's avonds. Dat zijn nu nóg de iet wat afwijkende openingstijden van De Beurs. Het wachten is op een nieuwe eigenaar. In de tussentijd draait het café door en lijken drukte en gezelligheid niet onder dit baasloze tijdperk te lijden. Als Cor 'de slager' in een uitbundi ge bui op de centrale tafel gaat staan om de aandacht van de fotograaf te trekken, fluistert ie mand net hard genoeg: „Lèdse humorrr, tat vin je hierr." De Turkse eigenaar van het Poolcentrum annex Turks res taurant aan het Havenplein is het slachtoffer geworden van zijn eigen publiek. Dat betoog de zijn advocaat, mr. M. Roest, gisteren bij de commissie be roep- en bezwaarschriften. De eigenaar kon. omdat hij er al leen voorstond, onvoldoende oog houden op hetgeen er in het café-gedeelte van zijn zaak gebeurde. Dat resulteerde in een inval van de politie op 25 januari. Daarbij werden drie mannen aangehouden en een hoeveelheid soft-drugs in beslag genomen. Het café zorgde al enige tijd voor geluidsoverlast. Ook waren er problemen met de openbare orde, omdat randgroepjongeren van de kop van de Haarlem merstraat het Poolcentrum als hun trefcentrum hadden uitge kozen. Toen er aanwijzingen waren dat er in hard en soft drugs werd gehandeld, besloot justitie in te grijpen. Er werden overigens geen hard drugs aan getroffen. Naar aanleiding van de inval werden nog meer mensen gear resteerd. Er zitten er nog steeds zes vast in verband met de zaak, onder wie het drietal dat tijdens de inval werd opgepakt. Het gaat om goede bekenden van de politie. De politie stelt vast dat de criminelen in feite de baas waren in het café-gedeelte van de zaak. Volgens de politie en degemeente was er ook geen vergunning voor dat ge deelte, noch voor een poolcen trum. De advocaat betoogde dat het bedrijf zwaar getroffen is door de naar zijn idee onterechte in- Huis verhuren? fidt Home Rentals opent de juiste deuren voor u! M 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Open Dag Verwet) Op 24 maart houdt Joh. Verweij B.V. Open Dag voor horeca, detailhandel en grootverbruik. FOODCENTE FOREPARK Dinkel 27, 2267 DK Leidschendam, 070 3178585

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11