Bij koken wat minder vet gebruiken mm Smaak Heilige hapjes Kip en kalkoen passen in 'Let op vet'-menu La Mancha, 's werelds grootste wijngebied Zoetwatervis een onbekende delicatesse REDACTIE HENRlfTTE VAN DER HOEVEN Waar precies de oorsprong ligt van allerlei traditionele ge rechten en snoeperijtjes ^Hr bepaalde heiligendagen is nauwelijks er te achterhalen. Er speelt van alles in e. Heidense tradities, bijbelse verhalen, heiligenlegenden, de loop der seizoenen, kerkelijke regels en wellicht nog wat diepere psychologische achtergronden. Maar hoe dan ook, in de loop der eeuwen zijn kerke lijke feesten en heiligendagen gevierd met bepaalde hapjes. In Nederland heeft de protestantse over heid na de Reformatie wel geprobeerd om H i de in haar ogen 'paapse superstitiën' i einde te maken, maar dat is nooit hele maal gelukt. Ter ere van de Heilige Nicolaas ri we nog altijd speculaas en taai-taai. vaak in de vorm van welgedane vrijers en vrijsters als laatste weerklank van heidense vruchtbaarheidssymbolen die trouwens ook nog voortleven in het overvloedig strooien met pepemoten. Met Nieuwjaar worden er benoorden het Ij nog altijd dui vekaters gebakken in een vreemde vorm die herinnert aan dierenoffers, op Driekonin gen (6 januari) liggen er ronde driekonin genbroden mèt boon bij de bakker, met Pa- li zijn er paaseieren en paashazen (ook n vruchtbaarheidssymbool). Sint-Nico- laas is de laatste heilige die in ons land heeft kunnen stand houden, culinair ge- Jozef In zuidelijker landen ligt dat anders, daar wordt nog geleefd met de heiligenkalender «vat daar bij behoort, en men heeft heili gen volop. Zo is bij Spaanse vrouwen Sint- Jozef populair, de kuise echtgenoot van Ma- en de pleegvader van Jezus. Volgens be paalde psychologen is hij bij die vrouwen 3 populair, omdat zij zich maar al te vaak moeten onderwerpen aan de seksuele lui- n van hun macho-echtgenoten en een kuise Jozef hun soms zeer wenselijk voor komt. In sommige streken, zoals Valencia, bakken /rouwen op 19 maart. Sint-Jozefsdag, Sint-Jozefsballetjes wat zeer Freudiaans klinlct. Maar ze zijn wel lekker dikke zoete rijstpap met vanille, citroenrasp en -sap, losgeklopt ei en wat bloem wordt tot stevig deeg geJcneed en tot balletjes gevormd, door ei en broodkruim gehaald en in hete olie krokant gebalcken en warm, met poe dersuiker, gegeten. Ook in Italië is de goede Jozef zeer geliefd en daar eert men hem, vooral in La Spezia, - met een soort beignets en appel, krenten en rozijnen, friscleü genaamd. Zeer rijk aan heilige snoeperijen is Sicilië. Zo is daar een bijzonder paasgerecht de cassata, als hoogtepunt van het feest, als de vastentijd is afgelopen. De echte cassata is iets anders dan het ijsgerecht dat wij ken nen. De naam is van Arabische oorsprong en betekent: een rond bakblik, en de authentieke cassata bestaat uit een taart van biscuitbeslag, gevuld met een crème van verse kaas (ricotta) met likeur en ge- confijte vruchtjes en een laagje vanille-ijs. Ook bij Pasen en andere plechtige kerkelij ke feesten behoren cannoli, letterlijk: pijp jes. dikke cilindertjes van zoet gebak, gevuld met ricotta. honing en amandelspijs. Ietwat verbijsterend voor noorderlingen zijn de gebakjes in de vorm van halve bolle tjes, symbool van de borsten van Sint- Agatha, hét arme martelaresje wier jonge borstjes werden afgesneden, en wier feest dag op 5 februari vooral gevierd wordt in Catania ja, met die zoete borstjes. Venetië En in Venetië wordt de patroonheilige van de stad gevierd, San Marco, met het klassie ke rijstgerecht, risi e bisi, dat de Dogen vroeger aan de notabelen van de stad aan boden, op het feest van de heilige Markus, 25 april. Een subtiel gerecht, dat met zorg gekookt moet worden. met ronde rijst uit de Povlakte en de eerste jonge doperwtjes. Uitjes en erwtjes worden even neel zachtjes aangebakken in boter onder voortdurend omscheppen. Dan de rijst erbij met wat pe terselie en zoveel hete bouillon, dat de rijst net onder staat. Zodra het vocht is opgeno- n een nieuw laagje bouillon toevoegen, enzovoort, tot de rijst gaar en smeuïg is, ar niet pappig. Het moet zéér vochtig i, maar nog net geen soep. Vlak voor het opdienen een royale hoeveelheid Parmen- inse kaas toevoegen. En er de witte wijn a Venetië. Soave, bij drinken. MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG LIEVELINGSRECEPT Ideetjes voor lekker eten doe je op de gekste plaatsen op. MEVROUW METZ UIT HILLE- GOM schrijft: „Hier een lievelingsrecept dat ik ooit in de wachtkamer bij de dokter heb gelezen. Deze lekkernij hoeft niet in de oven ge bakken te worden, alleen maar enkele uren in de koelkast laten intrekken. Het is een heerlijk koekje bij de koffie en men rea geert heel verrast als men hoort dat er smeerkaas op zit. ONTBIJTKOEK EXTRA Snij de ontbijtkoek in de lengte in vier plak ken. Klop de Mon Chou met slagroom en slagroomversteviger tot een stevige massa. Besmeer de plakken royaal met dit mengsel en stapel ze op elkaar. Wikkel de aangekle de ontbijtkoek in aluminiumfolie en laat al les zes uur in de koelkast opstijven. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt Nodig:een ontbijt koek; klein pakje Mon Chou; eenacht ste liter slagroom; half pakje slagroom versteviger. Acht op tien Nederlanders eten er te veel van Uit de let-op-vet-tabel blijkt dat kip- en kalkoenfilet per portie maar vier gram vet bevatten. Er zijn trouwens veel meer kip- en kalkoenprodukten te koop die vet-arm zijn, zoals kipbraad- sticks en Javaanse kiprolletjes. Kip en kalkoen lenen zich goed voor bereiding in een zil veren jasje: verpakt in alumi niumfolie kunnen ze zelfs hele maal zonder vet met kruide rijen in de oven worden be reid. Maar het kan ook zoals de Grieken en Romeinen het al in de oudheid deden, in een aar dewerken braadschotel. Zo'n römertopf is ook een geschikte manier om een eenpansgerecht te serveren. Gemakkelijk en heerlijk van smaak is bijvoor beeld kip met bloemkoolroos jes, krielaardappeltjes, stukjes wortel, bleekselderij en kleine tomaten. Kip- en kalkoenvlees lenen zich ook heel goed voor een lek kere niet vette lunch. De brochure 'Lekker leven, lekker eten' geeft acht ideetjes. Een 'scharrelboterham' bijvoorbeeld (met kipfilet, sla en komkom mer) en een bruin bolletje met kipfilet en banaan. Kant-en- klaar te koop dus gemakke lijk en nog steeds mager zijn ook diverse kipvleeswaren: kip filet met tuinkruiden, met kerrie of kipfilet naturel. Kalkoen bevat maar weinig vet en kan ook heel vet-arm worden klaargemaakt FOTO •UNITED PHOTOS DE BOER GEVULDE AVOCADO (zie onderstaand recept) BOUILLONFONDUE GEMENGDE GROENTESCHOTEL GEPOFTE AARDAPPELS MET KRUIDENSAUS Snijd 25 gram gebraden kipfilet (vleeswaar) klein. Snijd een kleine sinaasappel klein. Maak een saus van een eetlepel magere sla saus (5% olie), twee eetlepels Umer, twee eetlepels sinaasappelsap en een mespuntje kerrie. Snijd een avocado in de lengte door, neem de pit er uit, hol beide helften iets uit en druppel er citroensap over. Meng het vruchtvlees met de sinaasappel, de kipfilet en de saus. Vul hiermee de avocadohelften en garneer met wat geroosterde, geschaafde amandelen. Per persoon: 570 kilojoules, 140 kilocalo- rieën, 6 g eiwit, 9 g vet lig koolhydra ten. 1 ROEREI MET PAPRIKA SCHORSENEREN MET CHAMPIGNONS (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN NOTENFLIP Schil 500 gram schorseneren en snijd ze in stukjes van vijf cm. Kook de groente in een scheutje melk in 30 minuten gaar. Was 150 gram champignons, snijd ze in plakken en Kook ze enkele minuten in weinig water. Doe de gare schorseneren in een ovenvaste schaal, schep de champignons er op en strooi er 50 gram geraspte kaas over. Zet de schaal even onder de grill. Per persoon: 860 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 9 g eiwit, 5 g vet 31 g koolhydraten. BRUINE BONENSOEP MET SOEPGROENTE STOKBROOD MET ROMIGE KRUIDENKAAS WARME GEMBERAPPEL MET VANILLESAUS (zie onderstaand recept) Snijd een grote, geschilde appel in de lengte door en snijd het klokhuis er uit. Snijd twee bolletjes gember klein. Meng de gember met een eetlepel gembersiroop en vul hier mee de beide appelhelften. Zet beide halve appels tien minuten met de bolle kant naar beneden in een pan met een klein laagje kokend water. Roer door 1 dl vanillevla melk tot sausdikte. Leg elke appelhelft in een coupe en giet er wat saus over. Per persoon: 510 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 2 g vet, 24 g koolhydra ten. Acht op de tien Nederlanders eten nog altijd te vet. Gemiddeld gebrui ken mannen dagelijks 125 gram vet, terwijl 90 gram al voldoende is; vrou wen eten gemiddeld 90 gram vet per dag, terwijl ze aan 70 gram genoeg hebben. Daarom wordt deze maand en voor het derde achtereenvolgende jaar de landelijke 'Let op Vet'-campagne ge houden. In de brochure 'Lekker le ven, lekker eten, lekker met minder vet' staat bijvoorbeeld een tabel met het vetgehalte van veel gebruikte produkten. De campagne is een initiatief van de Stuurgroep Goede Voeding, die jaren gele den is ingesteld door de overheid. De Stuur groep probeert samen met het bedrijfsleven en de voorlichters in Nederland te bereiken dat Nederlanders minder vet gaan eten. Wat is er nu zo slecht aan het eten van (te) veel vet? Veel vet verhoogt de kans op het krijgen van hart- en vaatziekten. Bovendien worden mensen die te vet eten snel te dik. Aan de andere kant: rigoureus helemaal geen vet gebruiken is ook niet juist! We hebben wel vet nodig. Voor de calorieën die erin zitten, voor de vitamines A, D, E en K, en voor de onverzadigde vetzuren. Deze laatste werken cholesterol-verlagend en hebben een gunstig effect op het tegengaan van hart- en vaatziekten. Het meeste vet dat wij met z'n allen te veel nuttigen halen we uit margarine, boter en hartige sauzen: 32 procent, vervolgens komt: 24% uit vlees, vleeswaren, gevogelte; 10% Wie bewuster wil eten kan deze maand dicht bij huis advies krijgen v lichtingsbureau voor de Voeding. uit melk en melkprodukten; 10% uit kaas; 7% uit hartige snacks en noten; 7% uit ge bak en koek; 10% uit overige voedingsmid delen. Deze maand kunt u bij supermarkt, post kantoor, bibliotheek, apotheek en vishandel een gratis folder ophalen met waardevolle informatie over 'LEJGCER leven, LEKKER eten, LEKKER met minder vet'. Deze folder bevat smakelijke recepten en een handige LET-OP-VET-TABEL In 24 supermarkten staat deze maand ook de Vetmeter opgesteld. De consument moet opschrijven wat zij of hij gemiddeld per dag eet. De computer berekent dan de vetconsumptie. Voor verdere vragen zijn twee diëtisten van het Voorlichtingsbureau voor de voeding aanwezig. Voor deze regio is dat op 19 maart in Hoofddorp: Dirk van den Broek, 25 maart Katwijk: Digros; 3 april Alphen aan den Rijn C-1000 Herenhof. Praktijk Hoe is het in de praktijk mogelijk om min der vet te gebruiken? Dat kan op twee ma nieren. Aan de ene kant door minder vette produkten te kiezen, aan'de andere kant door bij het koken minder vet te gebruiken. Kies vervolgens van produkten de minder vette soorten: neem op het brood liever hal- varine dan margarine of roomboter, tegen woordig zijn er zelfs soorten met nog min der vet. Let op het vetgehalte dat op de ver- pakking staat. Kies bij voorkeur de soorten die zo min mogelijk verzadigde vetten be- Wat melk en kaas betreft: als u hier wat vaker kiest voor de magere soorten houdt u ook nog wat ruimte over voor een gebakje of een snack. Het is echt een kwestie van 'spelen met de keuzen': als u trek heeft in een speklapje, kies dan een mager nage recht. Behalve bij het bewust kiezen van pro dukten kunt u ook heel wat vet beperken bij de bereiding van de maaltijden. Een paar tips: om vlees te braden is voor twee perso nen 20 gram margarine al voldoende. In een koekepan met anti-aanbaklaag is zelfs 15 gram genoeg. Voeg voor een lekkere jus 1,5 dl bouillon (van tablet of poeder) en 1 theelepel maizena toe. De iets gebonden jus trekt minder in de aardappelen en dat is ook een manier om minder vet te gebrui ken. Meet het eens uit; één eetlepel marga rine is ongeveer 15 gram. bak bij voldoende hoge temperatuur. Bakt u in margarine, wacht dan tot het schuim eraf is; gebruikt u olie, wacht dan tot er damp van af begint fe komen. Bij te lage temperatuur dringt er veel vet in het vlees; vlees of vis verpakt in aluminiumfolie of braadzak suddert in de oven in het eigen vocht gaar en vereist geen vet; maak slasaus van magere yoghurt, azijn en tuinkruiden; vervang in saus of soep het scheutje room door melk. koffiemelk of yoghurt. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- We staan er slechts zelden bij stil, maar ons land telt 340.000 hectare binnenwater (een op pervlakte van 49 bij 70 kilome ter). De zoetwatervisserij is in economisch opzicht dan wel minder belangrijk dan vroeger, niettemin verdienen nog steeds ongeveer 700 vissers hun brood in deze branche. Paling (vissers spreken ge woonlijk van aal) is van oudsher de belangrijkste zoetwatervis van ons land. Heel veel paling wordt ge rookt en is ih die vorm een prij zige, exclusieve delicatesse. Ver se paling of aal, die niet alleen gestoofd maar ook gebaJdcen kan worden, is veel voordeliger. We eten er niettemin slechts weinig van: erg veel is voor de export. In België, Frankrijk en Duitsland zijn ze er verzot op. Baars delicatesse In ons zoete water worden ech ter ook soorten gevangen die we maar zelden bij onze vishandel zien. Het heet dan dat het pu bliek het niet wil, en dus gaat deze vis naar het buitenland. Bij Franse, Zwitserse en Duitse res taurants eten (ook Nederlandse) bezoekers verrukkelijke baars en snoekbaars die in het IJssel- meer werd gevangen. De baars gold tot enlcele tien tallen jaren geleden als de po pulairste zoetwatervis van Ne derland. Gebakken in boter is het een culinaire belevenis van de eerste orde. De prijs van baarsfilet is niet hoger dan van vele gewone zeevis-soorten. Ook de snoekbaars is een bui tengewoon fijne vis met mager, stevig wit vlees. De prijs per kilo ligt op het niveau van tong of zalm. Wat we met enige regelmaat wel op onze vismarkten zien, is gekweekte zoetwatervis uit an dere landen. De meerval bij voorbeeld, en de Victoriabaars. Karper en goudvis Verse karper is een enkele keer te koop. Deze zoetwatervis, die op veel plaatsen wordt ge kweekt, is vooral in Midden- en Oost-Europa populair. In ver scheidene landen is bijvoor beeld een kerstmaaltijd zonder karper ondenkbaar. En de goudvis, waar ze in China zo verzot op zijn, is uiteindelijk ook een soort karper. Paling kennen we allemaal maar wie waagt zich aan karper, snoekbaars of goudvis? FOTO UNITED PHOTOS DE BOER NILS VSAN HOUTS De beroemdste man van La Mancha is Don Quichot, de romanheld die op deze Spaanse hoogvlakte veel avon turen beleeft en er tegen windmolens vecht. Don Qui chot werd in 1605 door de schrijver Cervantes gecre- eerd en is nog altijd in La Mancha aanwezig. Zijn naam beeltenis zie je overal. Ook de windmolens staan er nog steeds. Met deze tijdloze aspecten contrasteert de wijnbouw echter sterk. Want vooral in het afgelopen decennium heeft deze ingrijpende en positieve veranderingen ondergaan. De dimensies van La Mancha zijn duizelingwekkend. Want op dit immense plateau ten zuiden van Toledo en de Taag strekken zich meer dan 140.000 hectare wijn gaarden uit. Dit maakt La Mancha tot 's werelds groot ste wijngebied. Je kunt er tientallen kilometers rijden met aan weerszijden van de weg druivestokken tot aan de horizon. De monotonie van het landschap wordt al leen onderbroken door wit gepleisterde schuurtjes en hier en daar een dorp. Wreed klimaat In de dorpen van La Mancha staan de vaak eveneens witte huizen meestal dicht op elkaar. Zij bieden de mensen op deze wijze nog enige beschutting tegen de natuur, want de winters zijn hier gewoonlijk koud en lang, en de zomers verschrikkelijk heet. De naam La Mancha komt dan ook van het Arabische 'manxa', dat 'droog land' betekent. Nadat een druifluis in het begin van deze eeuw alle Windmolens bepalen nog altijd het beeld in La Mancha. FOTO cPD druivestokken had verwoest, werd de hoogvlakte voor namelijk beplant met een resistente witte druivesoort, de airén. Deze groeit nog altijd op meer dan 90 procent van de oppervlakte. Generaties lang werd het sap van de airén uitsluitend gebruikt voor het maken van saaie witte wijntjes, waar van een flink deel gedistilleerd werd voor Spaanse brandy-producenten. Dat gebeurt nog steeds, maar de wijn heeft in veel gevallen een gedaantewisseling on dergaan. Mede dank zij EG-subsidies heeft La Mancha in de jaren '80 grootschalig in nieuwe kelderapparatuur geïnvesteerd. Het gevolg was dat de witte wijnen fris en fruitig gingen smaken. Rode wijnen Ook rode wijnen wonnen dank zij het beheersen van de gistingstemperatuur aan viefheid en fruit. Bovendien begonnen diverse producenten hun betere rode wijnen te lageren in houten vaten. Dit gaf zeer goede resulta ten, want de meest aangeplante blauwe druivesoort is cencibel, ofwel tempranillo, een variëteit die goed te gen oxydatie is bestand en dus ook tegen vatrijping. Die zelfde tempranillo is de basisdruif voor alle betere rode Rioja's. Een plezierige bijkomstigheid van deze zeer positieve ontwikkeling is dat de prijzen van zowel witte als rode La Manchawijnen zeer vriendelijk bleven: ook groot schaligheid heeft een voordeel. Zo kun je tussen de ze ven en de tien gulden heel wat hoogst plezierige, nieu- we-stijl La Mancha-wijnen vinden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9