Rusland dreigt met actie tegen Georgië Klaus ziet zichzelf als marathonloper Buitenland SPA: 'Afrekenen met legerleiding Suriname' Sejm tegen privatisering plan Polen Khamenei wil protest Geen politieke oplossing voor corruptie Italië 'Salvadoranen willen pijnlijke geschiedenis snel vergeten' Australische mijnbouw beducht voor landrechten aborigines VRIJDAG 19 MAART 1993 7 Hulplijn voor depressieve veeartsen londen De organisatie van Britse veeartsen heeft een telefo nische hulplijn geopend voor dierendokters die het niet meer zien zitten. De bond heeft hiertoe besloten omdat het aantal zelfmoorden onder veeartsen drie keer zo hoog ligt als onder be oefenaren van andere beroepen. Ook apothekers, tandartsen en huisdokters staan hoog genoteerd op de lijst van zelfmoordge- voelige beroepen. Italiaan gedwongen met vakantie VENETIË» Na 28 jaar onafgebroken te hebben gewerkt, heeft een rechtbank in Venetië de 60-jarige Athos Bagatin veroordeeld tot het direct opnemen van in totaal 900 vakantiedagen. Bagatin had nooit vakantie opgenomen omdat hij vreesde bij terugkeer een puinhoop aan te zullen treffen. Daar hoeft hij echter niet meer bang voor te zijn, want de vlijtige kantoorklerk gaat nu di rect met pensioen. 'Idi Amin zal getuigen' Kampala» Idi Amin, de ex-dictator van Uganda die sinds 1980 in Saudi-Arabië in ballingschap leeft, zal terechtstaan staatscommissie op beschuldiging van stelen en moorden. Dat meldde de Ugandese staatskrant New Vision gisteren. Sharjah zet bulldozer in tegen alcohol abu dhabi In Sharjah, een sjeikdom in de Verenigde Arabische Emiraten, heeft de politie korte metten gemaakt met een voor raad illegale alcohol. In vijf uur tijd werden 80.000 flessen ge smokkelde whisky en bier verpletterd met een bulldozer. Het overgebleven puin is in de woestijn begraven. Rust keert weer in Guiné-Bissau bissau In Bissau, de hoofstad van Guiné-Bissau, was het giste ren weer rustig nadat een dag eerder een commandant van een elite-eenheid was neergeschoten. Functionarissen zeiden dat de moord mogelijk deel uitmaakte van een couppoging. Het leger bevestigde in een korte verklaring dat majoor Robaio de Pina „wreed was vermoord", maar gaf verder geen bijzonderheden. Von Weizsacker verhuist naar Berlijn berlun De Duitse president Richard von Weizsacker wil vanaf komende winter het grootste deel van zijn werkzaamheden vanuit de Duitse hoofdstad Berlijn verrichten. Met een kleine staf wil hij zijn intrek nemen in de presidentiële villa Slot Belle- vue. Ook privé verhuist het staatshoofd, wiens ambtstermijn midden volgend jaar afloopt, naar de stad aan de Spree. Singapore's strijd tegen kauwgom Singapore Vierendertig mensen werden vorig jaar in Singapore gearresteerd wegens gebruik van het alleen in dit land verboden genotmiddel kauwgom. De douane nam in totaal 7029 pakjes in beslag. Het is duidelijk: Singapore gaat voortvarend te werk. Marokkaanse verkiezingen uitgesteld rabat» De Marokkaanse parlementsverkiezingen die voor 30 april op het programma stonden zijn uitgesteld tot 25 juni. Het uitstel geschiedt op verzoek van de politieke partijen. De uitvoe ring van de maatregelen die vrije en eerlijke verkiezingen moge lijk moeten maken, is fors vertraagd. Palestijnse onderhandelaar onder vuur Jeruzalem» Haider Abdul-Shafi, leider van de Palestijnse onder handelingsdelegatie bij het vredesoverleg over het Midden-Oos ten, heeft gezegd dat hij gisteren bijna is doodgeschoten. Dat ge beurde in de Gazastrook waar Israëlische soldaten het vuur openden op Palestijnse stenengooiers. Abdul-Shafi denkt niet dat de schoten voor hem waren bedoeld. t Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappeli|kc Persdienst Ind The Independent IPS «Inter Press Service RTR Reuter aan het adres van minister Gilds (defensie) die met 'hoge militai ren' gesprekken zou hebben ge voerd over 'hardhandige ver vanging van de legerleiding'. De regering moet volgens Derby overgaan tot wat in de regeringsverklaring staat, name lijk herstel van de democratie. „Niemand moet bang zijn; lie ver gaan we we dood dan te le ven onder de dictatuur van drie man", zei de SPA-voorzitter daarmee doelend op legercom mandanten Graanoogst, Mijn- als en Sital. PARAMARIBO ANP De Surinaamse Partij van de Ar beid (SPA), één van de vier re geringspartijen, vindt dat de le gerleiding zo snel mogelijk moet worden vervangen. De partij wil volgens voorzitter Derby afrekenen met 'chantage, geschreeuw en bedreiging van de legerleiding' die volgens hem vervlochten is met de NDP, de partij van ex-legerleider Bouter- De spanning tussen regering en legerleiding liep deze week hoog op na beschuldigingen Georgiërs schieten in Abchazië vliegtuig neer moskou dpa-afp-ap Georgische strijdkrachten in de afgescheiden deelrepu bliek Abchazië hebben vanmorgen vroeg een militair vliegtuig neergeschoten dat vermoedelijk Russisch is, zo heeft de Georgische leider Eduard Sjevardnadze vandaag gezegd. De Russische troepen hebben gedreigd met ac ties als ze worden aangevallen. In de hoofdstad Tbilisi heeft het Georgische parlement Rusland ervan beschul digd dé opstandige deelstaat te willen annexeren. verifiëren. Van Russische zijde was er nog geen reactie. Er zijn 25.000 Russische mili tairen gelegerd op Georgisch grondgebied. Georgië heeft de Russen er herhaaldelijk van be schuldigd mee te vechten aan de zijde van de Abchazische re bellen, die de Georgiërs uit een groot deel van de Zwarte Zee regio hebben verdreven en op zijn getrokken naar de Abchazi sche hoofdstad Soechoemi. vanuit de Abchazische hoofdstad Soechoemi zei Sjevardnadze dat het vliegtuig, een Soechoi-27, volgens de eerste gegevens Rus sische markeringen had. De pi loot, die omkwam, was een Russische majoor. Sjevardnadze zei dat hij naar de plaats zou gaan waar het vliegtuig is neer gekomen om de berichten te Met name de Georgische pre sident Sjevardnadze uitte enke le malen de beschuldiging dat de Russische marine en lucht macht aan de kant van de rebel len tussenbeide waren geko men. Aan het begin van de week zei hij dat de oorlog in een confrontatie tussen Georgië en Rusland dreigt te ontaarden en verklaarde hij mogelijk een al gehele mobilisatie te zullen af kondigen om de opmars naar Soechoemi te stoppen. De Russen waarschuwden dat alle Georgische toestellen die over de basis Esjera vliegen zul len worden neergehaald. „Als het gebied vijf kilometer rond de basis Esjera wordt gebom bardeerd, zullen we ook alle toestellen op de omringende Georgische vliegvelden aanval- Bomaanslag in Calcutta werk van onderwereld new delhi afp De politie van Calcutta gaat er van uit dat de bomaanslag dins dagnacht in het centrum van de stad het werk is van de plaatse lijke onderwereld. De aanslag zou niet zijn gepleegd door mi litante groeperingen of door hindoe-extremisten. Het doelwit van de bomaan slag, waarbij zeker 68 mensen omkwamen, was een'gokhuis. De eigenaar, de bekende gang ster sjeik Rashid en diens rech terhand Abdul Aziz zijn volgens de krant Hindustan Times gear resteerd. De krant concludeert dat de aanslag het gevolg is van een onderlinge clanoorlog in de onderwereld. Gokhuiseigenaar Rashid schakelde twee jaar ge leden zijn belangrijkste rivaal uit en zwaait sindsdien de scep ter in de gokwereld van Calcut ta. WARSCHAU Rtr-DPA-AFP De Poolse regering gaat toch door met haar plannen voor privatiseringen van staatsbedrij ven op grote schaal. Het kabinet van premier Hanna Suchocka nam dit besluit in een spoedzit ting nadat de Sejm, het parle ment, het wetsontwerp voor privatisering eerder gisteren had verworpen. Privatisering is een van de speerpunten van het beleid van Suchocka een markt economie in te voeren. Het parlement had het wets ontwerp met 203 tegen 181 stemmen afgekeurd, wat voor het kabinet een gevoelige ne derlaag betekende. De regering zal het afgekeurde privatise ringsprogramma opnieuw naar voren brengen. Het wetsont werp betrof de privatisering van zeshonderd grote en middelgro te staatsbedrijven. den haag carel goseling De Tsjechische premier Vaclav Klaus ziet zichzelf als mara thonloper. Hij wil graag winnen en traint er keihard voor. Maar hij weet niet of er in de race sterkere lopers zullen zijn. En of de scheidsrechters niet ineens halverwege de race besluiten dat het lopen overgaat in fiet sen. Klaus gebruikte zijn metafoor gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag om aan te geven hoe zijn land op weg is naar het lidmaatschap van de EG. In twee tot drie jaar kan het zo ver zijn, aldus Klaus. Dan staat de Tsjechische Republiek op Europees niveau, politiek en economisch. Politiek gezien kent Tsjechisch Republiek al een pluralistisch, democratisch systeem, aldus Klaus. En ook in economisch opzicht is men de Rubicon al overgestoken, zo liet hij weten. „In hoeveel EG-landen zijn de prijzen en de handel voor 95 procent vrijgelaten?" vroeg hij zich openlijk af. Klaus sprak gisteren enkele uren met premier Lubbers en bracht een bezoek aan koningin Beatrix. In de ochtend sprak hij 120 zakenlieden, bankiers en investeerders bij het World Tra- de Center Amsterdam toe over de mogelijkheden van zijn land. Gisteravond zat hij aan bij een diner van de ABN AMRO-bank. Op zijn persconferentie bestem pelde de Tsjechische premier zijn land zonder schroom als „het enige stabiele land in cen- traal-Europa". Om vervolgens uit te halen naar westerlingen die de ontwikkelingen daar ver gelijken met die in Polen of Hongarije. „Het niveau en de snelheid van privatisering wordt door elkaar gehaald. In Polen waren ook onder de communis ten de landbouw en de kleine bedrijven in privé-handen. Bij ons was dat voor 90 procent staatseigendom". „De privatisering gaat bij ons veel sneller. In twee jaar zijn wij in de landbouw en bij de kleine Vaclav Klaus (rechts) werd gisteren op het Catshuis ontvangen door premier Lubbers. ondernemingen van nul naar 70 procent gegaan. Bij de grotere bedrijven, waar we nu anderhalf jaar aan werken, is de snelheid ongekend". Klaus geeft een voorbeeld. Elke woensdag in de kabinetszitting worden 40 grote privatiseringen goedgekeurd. Ondernemingen met 100 tot 2000 werknemers. „Mevrouw Thatcher (zijn grote voorbeeld, red.) deed er in Groot-Brittannië maar drie per jaar", merkt Klaus droogjes op. „Wij zijn niet te vergelijken met enig vroeger communistisch land". Om daarna nog even snel aan te geven dat het zijn idee was de privatisering via cou pons aan de burgers te regelen. „Dat was het verschil." Hij zet de Tsjechische situatie af tegen die van Rusland. Daar gaan de economische hervor mingen mis omdat er geen nor maal politiek leven bestaat. Po litieke steun, concensus, is er niet voor de hervormingen. „Wij hebben eerst een partij op gezet die de hervormingen steunde. En die partij won ook de verkiezingen. Dat is cru ciaal", weet Klaus, doelend op zijn eigen ODS. „Dat zie ik in Rusland niet en dus is er geen vooruitgang". Desondanks ziet Klaus de Rus sen zich er wel doorheen wor stelen. Een economisch effect voor Praag nu het bij de vroeger 'broeder' zo slecht gaat, ziet hij niet. „Die schok heben we al ge had toen de Comecon ineen viel. Dat is hetzelfde als wan neer u binnen twee weken Duitsland als markt kwijtraakt. Dat zou hier een recessie ver oorzaken, om het eufemistisch testellen". Ook het afscheid van Slowakije betreurt Klaus niet. Wel stelt hij dat de handel met dat land zal dalen. De handelsschulden van de Slowaken werden in het ver leden vi^ federale fondsen op gevangen. Dat is nu gestopt. En omdat de Slowaken niet kun nen betalen zal de handel in zakken, constateert Klaus nuch- De contacten met Polen, Hongarije en Slowakije in de foto reuter jeryylampen zogenoemde Visegrad-groep wil Klaus ook niet te veel formalise ren. Geen institutie, geen groot kantoor met duizenden ambte naren als de EG. Hoogstens een losse samenwerking, zoals de G7. Nee, Klaus heeft zijn zinnen ge zet op het lidmaatschap van de EG. Al wil hij wel even iets kwijt. De ophef die de EG maakt over staalimporten uit Midden- en Oost-Europa is overdreven. Van de totale EG-consumptie komt maar 3 procent uit het oosten. Klaus snerend: „Wij willen u best langs een recessie helpen om dat tot 2 of 1 procent te ver lagen". Dan serieus: „Voor u is dat niets, voor ons dramatisch". Het is allemaal zo relatief, be rust hij. Klaus heeft de zaak wel met Lubbers besproken. Het is tl wensvoi' Handel, broertje dood aan 'hulp'. „U bent hier niet op een persconfe rentie van Polen of Hongarije", klinkt het keihard. De marathon is al begonnen. De geestelijk leider van Iran, Ali Khamenei, heeft gisteren in een ra diotoespraak de moslims in de wereld opgeroepen hun steun te be tuigen aan de Palestijnse zaak. Hij stelde voor dat alle moslims van daag, op de'Zogeheten Dag van El Quds (Jeruzalem Dag), tegen Is raël moeten gaan demonstreren. De oproep van Khamenei kwam enkele uren nadat de officiële Iraanse media hadden ontkend dat de 53-jarige geestelijk leider was gedood bij een aanslag. De voormalige president van Iran, Abolhassan Bani-Sadr, had woensdagavond vanuit Parijs laten we ten dat Khamenei bij een explosie in zijn huis gewond was geraakt en mogelijk zelfs om het leven was gekomen. Het officiële Iraanse persbureau IRNA ontkende de berichten. „Dit zijn allemaal verzinsels van de oppositie",'citeerde IRNA een regeringsfunctionaris die per telefoon vanuit Teheran reageerde. rome eelco v correspondent De Italiaanse regering-Amato heeft gisteren opnieuw een ern stige nederlaag geleden. De Ka mer van Afgevaardigden ver wierp met 196 tegen 192 stem men het decreet dat de stagna tie moest opheffen die door cor ruptieprocessen is ontstaan in de uitvoer van openbare wer ken. Minister Conso (justitie) wil de met het decreet voorkomen dat bedrijven en de werkgele genheid de dupe worden van de arrestaties van directeuren. Vol gens de oppositie en enkele le den van de christendemocrati sche partij betekent een derge lijke maatregel een uitvlucht voor corrupte ondernemers. Alle voorstellen die de rege ring heeft gedaan in het kader van een zogenaamde 'politieke oplossing' van het corruptiepro bleem, zijn nu verworpen. Eer der weigerde president Scalfaro decreten te ondertekenen die voorzagen in kortere straffen voor corrupten in ruil voor me dewerking met justitie. Eduard Sjevardnadze: oorlog dreigt. foto epa len." De gevechten in het ge bied laaiden dinsdag op toen Abchazische strijders een offen sief inzetten tegen Soechoemi, dat in Georgische handen is. Geen handelsoorlog EG-VS 1 hans debruun correspondent De Amerikaanse president Clinton verwacht niet dat de menings verschillen tussen de VS en de EG tot een handelsoorlog zullen lei den. Dat zei hij gisteren voor zijn ontmoeting met de voorzitter van de Europese Commissie, Delors. De VS en EG ruzieën over het vrij maken van de wereldhandel. V-raad omarmt mensenrechtenrapport El Salvador WASHINGTON HANS DE BRUUN correspondent De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren de regering van El Salvador opge roepen om de aanbevelingen uit te voeren uit het recent ge publiceerde rapport over de mensenrechtenschendingen in het land tijdens de burgeroor log in de jaren tachtig. De raad wil dat zeker veertig hoge mili tairen, die verantwoordelijk zouden zijn voor die schendin gen, worden ontslagen. De VN roepen de Sal vadoraanse regering en het verzet op het in januari 1992 gesloten vredesakkoord uit te voeren. In het rapport, waar aan een speciale VN-commis- sie een half jaar heeft gewerkt, wordt verder hervorming van de rechtspraak in El Salvador aanbevolen alsmede ontslag voor alle opperrechters. De Salvadoraanse president Cristiani uitte gisteren kritiek op het rapport van de VN 'Commissie van de Waarheid' maar zei de aanbevelingen te zullen uitvoeren. Christiani herhaalde zijn eerdere oproep voor volledige amnestie. Vol gens hem komt het VN- rappport niet tegemoet aan de verlangens van de meeste Sal vadoranen. Die zouden de 'pijnlijke geschiedenis' het liefst zo snel mogelijk willen vergeten. Het voormalige verzet heeft de VN-studie verwelkomd hoe wel de leider van het FMLN, Joagufn Villalobos, zeer kri tisch reageerde. Villalobos, die ambities heeft om volgend jaar president te worden, wordt door de commissie beschul digd verantwoordelijk te zijn voor een flink aantal moorden op Amerikanen. Uitvoering van de aanbevelingen van de VN-studie zou zijn politieke toekomst en mogelijk die van zijn partij ernstig be schadigen. haarlem jolandaoukes De aborigines hebben de eerste slag om land rechten gewonnen. Onlangs kreeg de oorspron kelijke bevolking van Australië haar rechten op het eiland Murray, even ten noorden van de deelstaat Queensland, terug. Daaraan ge koppeld heeft de Hoge Raad het 'terra nujlius' vernietigd. Een term die verdragen tussen vroe gere en tegenwoordige bewo ners in de weg stond omdat Australië onbewoond zou zijn toen de Britten het koloniseer- den. De uitspraak van de Hoge Raad heeft verstrekkende gevolgen. De aborigines kun nen nu aanspraak maken op elke lap grond waar mee ze aantoonbaar affiniteit hebben en waarop geen eigendomsrechten bestaan. Dat betekent dat zij via de Hoge Raad procedures kunnen be ginnen om zeggenschap te krijgen overeen ge bied dat totaal 85 procent van het Australische territorium beslaat. Het merendeel van het land waarop de aborigines aanspraak kunnen maken, ligt in de deelstaat Uitspraak van Hoge Raad kan verstrekkende gevolgen hebben Western Australia en bestaat uit woestijngrnnden. Maar dat betekent niet dat de oorspronkelijke be woners louter recht hebben op waardeloze stuk ken land. Zij kunnen ook aanspraak maken op de rijke mijnbouwgronden in het Northern Territory. Het spreekt voor zich dat de grote mijnbouwbedrijven de toekomst met angst en beven tegemoet zien. Het Australische recht maakt namelijk onderscheid tussen ei- gendoms- en pachtrecht. Diver se mijnondernemingen hebben onder die laatste noemer het recht CTondstoffen uit de grond uit te halen. Dat betekent dat zij dat land niet in eigendom heb ben. Het is in de praktijk dus mogelijk dat abori gines ook aanspraak maken op land dat door de mijnbouwbedrijven wordt geëxploiteerd. Minister Griffith van natuurlijke hulpbronnen heeft de mijnbouwcoorperaties geprobeerd ge rust te stellen door hen te verzekeren dat het pachtrecht veilig is voor aanspraken van aborigi nes. Deze garantie zal binnenkort door de oor spronkelijke bevolking worden aangevochten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7