'Gevangene moet betalen voor cel' Binnenland Brinkman presenteert waslijst bezuinigingen Miniatuurstad bijna gereed Faillissement DAF kost staat meer dan gedacht Ter Veld verzacht boete bonus-malussysteem WAO Kamer houdt vinger in pap bij onderzoek bijstandsfraude Greenpeace wil PVC de wereld uit Nieuwe rioolzuivering ~rw Veel meer fraude bij leningen VRIJDAG 19 MAART 1993 5 Eisen tot 15 jaar voor moord zwolle „Ze hebben hem om niets helemaal kapot gemaakt", zo motiveerde gisteren de Zwolse officier van justitie zijn eis van één keer acht en drie keer vijftien jaar tegen vier mannen uit Emmeloord wegens de moord op een 46-jarige man uit Bidding huizen op 14 december. De man werd rond middernacht door het viertal van zijn bed gelicht, meegenomen naar een carpool plaats en daar vermoord. Eerst werd zijn hoofd in elkaar getrapt, daarna werd hij zestien keer in longen, lever, nieren en hart ge sloken en werd zijn keel doorgesneden. De mogelijke diefstal van een oud Fordje - met een waarde van 750 gulden - en een geschil over gereedschap was volgens het viertal de reden om de man te „ondervragen". Afgesproken werd dat hij indien nodig een pak rammel zou krijgen. Dien Cornelissen Commandeur bussumVoormaligCDA-kamerlid en -senatoren scheidend voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Verpleeghuiszorg Dien Cornelissen is benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau, een zeer hoge koninklijke onderscheiding. Bij de uitreiking van de onderscheiding prees minister d'Ancona van WVC haar gisteren als „een begaafd en bewogen bestuurder, die pal stond voor de verpleeghuizen en vooral voor de mensen die er zijn opgenomen". Ze heeft het recht op de privacy van de pa tiënten steeds sterk benadrukt. Eis cel en TBS tegen pyromaan Groningen» Officier van justitie Dolfing heeft gisteren in Gronin gen drie jaar cel plus TBS geëist tegen een 21 -jarige Groninger wegens tien inbraken en elf brandstichtingen. Vooral de brand stichtingen in de Groningse wijk Lewenborg veroorzaakten vorig jaar veel onrust onder de bewoners. Zo ging onder meer de ba sisschool De Brandaris vrijwel helemaal in vlammen op. Volgens een psychiatrisch onderzoek lijdt de verdachte aan een scheef gegroeide persoonlijkheid en verborgen agressie en heeft hij een landurige intensieve behandeling nodig. De man zelf wil graag aan zo'n behandeling meewerken. Cel voor mishandeling van baby den bosch Een 21-jarige man uit Budel heeft gisteren zes maan den cel gekregen wegens mishandelding van zijn drie weken ou de dochter. Het kind had een scheurtje in de schedel, gebroken ribbetjes en een gebroken beentje en is inmiddels uit huis ge plaatst. De ouders, die beiden lichamelijk en geestelijk proble men hebben, hadden moeite met de veel huilende zuigeling. De vader zei dat hij een 'krak' hoorde toen hij de baby uit haar wiegje haalde terwijl haar voetje tussen de spijlen zat. Zijn vrouw verklaarde dat ze het kind hard vastpakte, liet vallen en mogelijk op haar is gaan zitten. De vrouw moet overigens nog voorkomen. Agent schiet messetrekker in buik Een Rotterdamse politieman heeft gisteren een man in de buik geschoten die met een groot mes op hem afkwam. De messetrekker is opgenomen in bet ziekenhuis, maar verkeert buiten levensgevaar. De politie kreeg 's morgens vroeg een mel ding binnen dat er in een huis ruzie was tussen een man en een vrouw. Toen agenten daar aankwamen, werd vanuit de woning geroepen dat er niets meer aan de hand was. De politiemensen vertrouwden de zaak niet en drongen de woning binnen. Nadat een vrouw en enkele kinderen snel het huis hadden verlaten, kwam er opeens een man met een mes te voorschijn. Hij wei gerde het wapen af te geven en kwam ermee op één van de agenten af. Deze trok zijn dienstwapen en schoot zijn belager in de buik. CDA zet verkiezingscampagne in Het CDA heeft de verkiezings campagne nadrukkelijk ingezet. Fractieleider Brinkman heeft onder de kop 'Lente '93' pre mier Lubbers een brief geschre ven met een waslijst van moge lijke bezuinigingen. Lubbers op zijn beurt heeft alle CDA-minis- vraagd „tien tot vijftien zeer aansprekende resultaten van het kabinetsbeleid" aan hem door te geven die vervolgens kunnen worden „ingebracht tij dens de komende manifesta ties". Ook vraagt hij hun wat ze vinden van de suggesties van Brinkman. Met 'Lente '93' zet Brinkman het kabinet aan de vooravond van de opstelling van de 'verkie zingsbegroting' flink onder druk. Volgend jaar moet ten minste zes miljard worden be- zuinigd. In zijn brief noemt Brinkman een aantal 'aandachtspunten' waarover „wij het samen moe ten hebben". De lijst bevat ideeën die de afgelopen tijd in stukken, debatten en spreek beurten aan de orde zijn ge weest, zowel bij CDA als PvdA. Brinkman noemt onder meer een deltawet voor grote infra structurele werken, de over- Lubbers wil hardere aanpak criminelen Gevangenen moeten meebetalen aan de kosten van hun gevangenschap. Premier Lubbers heeft dit idee gisteren geopperd in een brief aan de Tweede Kamer. Lubbers wijst erop dat de kosten per gedetineerde inmiddels zijn opgelopen tot ongeveer 250 gulden per dag. „Wordt het dan geen tijd na te gaan denken of bij het opleggen van een gevangenisstraf als bijkomende straf een geldstraf moeten worden opgelegd", aldus Lubbers. den haag De miniatuurstad Madurodam gaat na de gebruikelijke sluiting ii werkt om het kleine stadje in Den Haag weer toonbaar te maken. Er is ook ei de winter volgende week donderdag weer open. Er wordt hard ge- n nieuwe attractie te zien, namelijk het Scheepvaartmuseum. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA» RUUD NUFJES 'Schadever boven de vijftig miljoen van een belang van twee pro cent in het aandelenkapitaal van DAF. Daarvoor werd inder tijd twintig miljoen gulden be taald en dat bedrag is nu weg. De minister stelt in zijn brief dat de banken „vele honderden miljoenen" verlies lijden, door dat ze niet alleen vermogen maar ook kredieten en vorde ringen hadden uitstaan. De pre cieze omvang van dat verlies kan pas blijken na afwikkeling van het faillissement. Datzelfde geldt ook voor het verlies dat de overheid heeft doordat in het verleden tech nisch ontwikkelingskrediet werd verstrekt. In het jaarver slag van DAF over 1991 werd een maximale terugbetalings verplichting voor dat krediet ge noemd van 162,4 miljoen gul den. De minister schrijft dat hij de definitieve gegevens over de verliezen nog niet kan geven, maar belooft dat wel te doen als hij over enkele weken een brief stuurt over de nieuwe DAF. enschede anp-gpd dracht van individuele huur subsidie naar gemeenten of cor poraties, bevriezing subsidies voor woningen en het beëindi gen van de isolatiesubsidies. Daarnaast komen de verkoop van schoolgebouwen, ingrepen in de studiefinanciering (afhan kelijk inkomen ouder, betaling naar studieresultaat) en de OV- jaarkaart (eigen bijdrage leer ling of ouder) aan de orde. In de sociale zekerheid noemt Brinkman meer gemeentelijke bijdragen voor de bijstand, af stemmen van de kinderbijslag voor kinderen in het buitenland op de levensstandaard daar (woonland-beginsel), uitkerin gen afhankelijk maken van leef tijd en arbeidsverleden, lager minimumloon voor jongeren, Ziektewet, WAO en WW geheel overdragen aan werkgevers en vakbonden en privé-verzekerin- gen tegen ziekteverzuim. Brinkman heeft gisteren voor de KRO-radio gezegd dat hij in een nieuw kabinet verder wil met de PvdA, mits het huidige kabinet erin slaagt op het ter rein Van de werkgelegenheid een succesvol beleid te voeren. Volgens de CDA'er „zou je wel gek zijn" de huidige coalitie partner overboord te zetten als het beleid succesvol is geweest. Het faillissement van de oude DAF kost de overheid niet al leen dertig miljoen gulden aan achtergestelde leningen, maar ook nog twintig miljoen gulden aan aandelenkapitaal en vele tientallen miljoenen aan tech nisch ontwikkelingskrediet. Dat blijkt uit antwoorden van minister Andriessen van econo mische zaken op kamervragen van Rosenmöller (Groen Links) en Tommei (D66). De bewinds man noemde in mondeling overleg met de Tweede Kamer op 23 februari een bedrag van dertig miljoen gulden dat voor de overheid verloren ging, ter wijl de banken er tweehonderd miljoen gulden bij inschoten. Andriessen schrijft nu dat hij toen de aandacht vroeg voor de directe vermogensverliezen. Het bedrag van dertig miljoen betrof een achtergestelde lening. De minister maakt nu excuses aan de kamerleden omdat hij in fe bruari geen melding maakte Actie voor ex-DAF'ers loopt spaak Werkgevers: 'Aanpassingen te mager' vierhonderd miljoen gulden die daarvoor was uitgetrokken, is slechts rond de tien miljoen gulden uitbetaald. De werkgevers vinden de aanpassingen van de staatsse cretaris te mager. „Het is vage reparatiewetgeving. Onderne mers weten niet waar ze aan toe zijn", aldus KNOV-voorzitter J. Kamminga. Voorzitter J. Blan ker! van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat Ter Veld voor bij gaat aan de kern van het be zwaar van de werkgevers. „Dat is namelijk dat wij boetes moe ten betalen voor oorzaken waar wij absoluut niets aan kunnen doen." Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken wil het bedrijven fi nancieel aantrekkelijker maken WAO'ers aan te nemen. Door 'verzachting' van de bonus-ma lusregeling hoeven werkgevers geen boete te betalen als een door hen aangenomen (gedeel telijk) arbeidsongeschikte bin nen een bepaalde tijd weer ar beidsongeschikt wordt. Hierbij denkt Ter Veld aan een periode van drie of vijf jaar. De staatsse cretaris zei dat gisteren in En schede. In de bonus-malusregeling krijgt een ondernemer een boe te (malus) van een half tot een heel jaarsalaris voor iedere werknemer die in de WAO te rechtkomt en een bonus voor iedere WAO'er die hij aan neemt. De achterliggende ge dachte is dat de werkgever er dan alles aan zal doen om te voorkomen dat een werknemer arbeidsongeschikt raakt. De bo nusregeling blijkt in de praktijk nauwelijks te werken. Van de den haag gpd-l De premier wijst in dit verband op zware criminelen die vaak veel geld hebben. Ook sugge reert hij om gevangenen die voor hun gezin een uitkering ontvangen, te korten tot het bij standsniveau. Lubbers acht het niet te ver dedigen dat een rijke gedeti neerde na zijn gevangenisstraf „weer kan genieten van zijn vermogen en dure huisraad" terwijl goedwillende burgers met een bescheiden inkomen als belastingbetaler moeten bij dragen in de sterk stijgende kosten van het gevangeniswe zen. Lubbers zegt overigens te beseffen dat zeer vele gedeti neerden in het geheel geen ver mogen hebben. De kosten van het gevangeniswezen bedragen dit jaar zo'n 930 miljoen gulden. Het voorstel van Lubbers lijkt deels de zogenoemde kaalpluk- wetgeving te overlappen, die twee weken geleden van kracht is geworden. Die wetgeving biedt justitie veel meer moge lijkheden dan tot dusver om cri minelen hun geld en bezittin gen af te pakken. CDA-woordvoerder Souten- dijk-Van Appeldoorn noemt het idee van Lubbers „verstandig". Zij benadrukt dat het dan dient te gaan om een bijkomende geldboete, en niet om een expli ciete bijdrage in de onder- houdskosten. PvdA-woordvoer der Zijlstra zegt geen principieel tegenstander te zijn van het idee. Hij denkt overigens niet dat het veel geld zal oplevereri, omdat verreweg het grootste deel van de gedetineerden geen geld heeft. Lubbers verduidelijkt in zijn brief op verzoek van D66 zijn opmerkingen die hij eerder dö- ze week in Almere heeft ge maakt over een hardere aanpak van criminele jongeren. Lub bers repte in dit verband van kampementen en inrichtingen. In zijn brief schrijft hij dat hij doelt op rijkswerkinrichtingen, waar jongeren als bijkomende straf werk onder toezicht die nen te verrichten. Minister Ritzen van onderwijs vindt dat Lubbers wel erg krani ge uitspraken heeft gedaan over het aanleren van orde en disci pline aan jongeren. Daarmee bewoog de premier zich bovert- dien op verkeerd terrein, name lijk dat van de minister van on derwijs. Ook vindt Ritzen dat Lubbers en collega Hirsch Ballin (Justitie) het idee van waarden en normen in het onderwijs veel te negatief benaderen. Rit zen zei dat gisteren tijdens een debat in Rotterdam over de pe dagogische opdracht van het onderwijs. De steunactie voor ex-werkne mers van DAF 'Afgedankt maar niet vergeten' slaat niet erg aan. Tot nu toe is ruim 1,1 mil joen gulden bijgeschreven op de bankrekening terwijl de or ganisatoren op ten minste 2,7 miljoen hadden gerekend. Initiatiefnemer Van der Vleuten had aan alle ontslagen DAF-werknemers een belas tingvrij bedrag van duizend gulden willen uitkeren. Naar het zich nu laat aanzien is voor iedereen niet meer beschik baar dan ongeveer vijfhonderd gulden. Volgens Van der Vleuten zijn bij de start van de actie toezeg gingen gedaan die nog niet zijn nagekomen. Van het ingeza melde bedrag is één miljoen gulden afkomstig van de fami lie van Wim van Doorne, een van de grondleggers van DAF. De actie loopt nog door tot half april. Dan wordt het geld ver deeld. ANTWERPEN De kunststof PVC (polyvinylchloride) is gevaarlijk en moet worden verboden, vindt Greenpeace. De stof is inzet van een campagne die de milieuorga nisatie in Nederland en België gisteren in Antwer pen is gestart. Volgens Greenpeace zijn er vol doende alternatieven voor PVC. PVC zit onder an dere in vloerbedekking, afvoerbuizen, speelgoed, deuren en tuinmeubelen. Aan boord van het actieschip Solo presenteerde Greenpeace een onderzoek naar een brand op 28 november vorig jaar bij een PVC-verwerkend be drijf in het Belgische Diest. Bij het branden van de kunststof blijken grote hoeveelheden dioxine te zijn gevormd. Omdat wetenschappelijk is aan getoond dat dioxines al bij zeer kleine concentra ties schade veroorzaken aan het afweer- en voort- plantingssysteem van de mens, wil de milieu-or ganisatie het, gebruik van PVC in gebouwen en huizen tot nul terugbrengen. In Duitsland zijn tachtig PVC-vrije gemeenten die de plasticsoort zoveel mogelijk weren uit openbare gebouwen. Greenpeace wil dat Neder landse gemeenten dat voorbeeld volgen en is daarvoor nu een actie begonnen. De campagne start in het stroomgebied van de rivier de Schelde omdat in dat gebied een groot aantal chloorbe- drijven staat. Bijna een derde van de wereldproduktie van chloor wordt gebruikt voor het maken van PVC. De plasticsoort kan in veel gevallen worden ver vangen door andere kunststoffen. Een bekend voorbeeld is polyethyleen, dat PVC zo goed als geheel heeft verdrongen als grondstof voor plastic draagtasjes. Verder kunnen PVC-plantenbakken ook van aardewerk of hout worden gemaakt, ta felkleden van textiel en tuinslangen van rubber. Rioleringen van PVC kunnen worden vervangen door buizen van beton en keramiek. Amsterdam In het Westelijk Havengebied is gisteren de nieu we rioolzuiveringsinstallatie Westpoort in gebruik genomen door minister Maij van verkeer en waterstaat. De nieuwe instal latie, bij de Sloterplas, vervangt de uit 1926 daterende oude rioolzuivering. Vanaf nu zullen de rioolzuivering Groote Upol- der, waar het industriële afval water uit het Westelijk Haven gebied wordt gezuiverd, en de nu gereed gekomen zuivering samen verder gaan onder de naam Westpoort. FOTO ANP ED OUDENAARDEN De Tweede Kamer gaat toch deelnemen aan het onderzoek naar bijstandsfraude dat staats secretaris Ter Veld van sociale zaken vorige week is gestart. Een kleine commissie van ka merleden zal zich vooral richten op de omkering van de be wijslast bij het aanvragen van een uitkering. Onderzoek naar de misbruikgevoeligheid van de Bijstandswet en de uitvoering ervan door gemeentelijke socia le diensten, wordt uitbesteed. De door het CDA gekoesterde wens voor een parlementaire enquête is daarmee van de baan, al hield voorzitter Doel man-Pel (CDA) van de speciale fraudecommissie gisteren in een toelichting de mogelijkheid van een enquête nog open. De kamercommissie werd in januari ingesteld naar aanlei dingvan fraude-onderzoeken in onder meer Groningen en Dordrecht. De werkgroep moest in kaart brengen wat bekend is over bijstandsfraude en welk nader onderzoek noodzakelijk is. In haar rapport wijst de werkgroep vier onderwerpen aan waarover meer informatie is gewenst. Ten eerste willen de werk groepleden weten of individua lisering van de Bijstandswet de kans op fraude vermindert. Bij individualisering van de uitke ringsrechten wordt geen reke ning meer gehouden met de woon- of gezinssituatie. De hui dige wet onderscheidt tal van categorieën (samenwonend, woningdeler, een-ouder gezin nen. kostwinnaars) waarvoor verschillende uitkeringsbedra gen gelden. Bij individualisering van de Bijstandswet ontvangt iedereen de lagere samenwo nenden-uitkering. Eventueel kan een hoger bedrag worden toegekend als de aanvrager kan aantonen dat hij alleen woont. Daarnaast wil de werkgroep onderzoek naar de rol van de gemeenten bij de uitvoering van de Bijstandswet. Een hoge re bijdrage van de gemeenten in de bijstandskosten (nu tien pro cent) zou deze kunnen aanzet ten tot meer controle. Ook de afhandeling van fraude-zaken door het Openbaar Ministerie en de controle door rijkscontro leurs dient volgens de werk groep nader te worden onder zocht. De werkgroep meent dat de individualisering, de rol van de gemeenten en het OM, het bast kan worden uitbesteed. Een vol gende week op te richten sub commissie moet daarover over leggen met oud-Vendex-top man Van der Zwan. Die leidt in opdracht van Ter Veld een diep gaand onderzoek naar bij standsfraude. De onderzoeken moeten in oktober zijn afgerond. AMSTERDAM JAN HARREN Fraude bij het opnemen van leningen neemt hand over hand toe. Met valse legitimatiepapie ren wordt in toenemende mate geprobeerd (con sumptieve) kredieten op te nemen die voor de bank daarna niet meer zijn naast komt het steeds vakei worden vervalst om hogen gen. te achterhalen. Daar voor dat loonstroken leningen los te krij- Voorzitter Van Corp van de Vereniging van Fi nancieringsondernemingen in Nederland (VFN) en zelf directeur van ABN-AMROdochter Finata, zegt tegenwoordig dagelijks - en niet zelden méér dan eens per dag - met fraudegevallen en pogin gen daartoe te worden geconfronteerd. „Vroeger gebeurde het hooguit één of twee keer in de week." Onder meer via het Bureau Krediet Regi stratie in Tiet proberen de kredietinstellingen zich tegen oplichters en andere fraudeurs te weer te stellen. Blanco paspoorten en rijbewijzen die uit gemeentehuizen en dergelijke zijn gestolen, wor den al bij het bureau in Tiel geregistreerd. Bin nenkort zal dat ook gebeuren met legitimatiepa pieren die als verloren of gestolen zijn aangege ven. Geen lening zal dan meer worden verstrekt zonder dat de legitimatie bij het bureau in Tiel is geverifieerd. Ook in eigen huis nemen banken en andere kredietbedrijven maatregelen om oplich ters voor te zijn en te ontmaskeren. Zo kan bij aanvragen van een lening om een dubbele legiti matie worden gevraagd. De VFN weet overigens niet voor hoeveel geld wordt gefraudeerd. De banken en andere financieringsinstellingpn die bij de VFN zijn aangesloten, hebben vodg jaar in totaal 10,3 miljard gulden aan consumptief krediet verstrekt, tien procent meer dan in 1991. Er vallen geen hypotheken onder, maar wel auto financieringen en leningen voor de aanschaf van in het algemeen wat kostbaarder spullen, huur koopcontracten en ook leningen als het Doorlo pend Krediet van de Postbank en soortgelijke continu-kredieten bij banken. In totaal stond op 31 december 18,4 miljard aan consumptief kre diet uit. De VFN schat in dat in 1993 minder van het consumptief krediet gebruik wordt gemaakt dan vorig jaar. De verslechterende economische om standigheden hebben het vertrouwen van de mensen danig aangetast. Dat maakt ze voorzich tiger met het aangaan van leningen. Tegelijkertijd vrezen de financieringsinstellin gen meer problemen bij het aflossen van lenin gen. De VI N constateert een toename van het aantal gevallen waarin mensen achterliggen met het voldoen van de maandelijkse aflossingsbedra gen. Bij een verdere staging van hel aantal werk lozen ziet de VFN de problemen alleen maar gro ter worden. Gemiddeld heeft één op de drie huishoudens in Nederland een consumptief krediet lopen, zo blijkt uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De leningen zijn gemiddeld tienduizend gulden groot

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5