WAT IS DAT TOCH VOOR GERONK? Breuk in gelederen metaalwerkgevers Sterke klimaatschommelingen niet ongewoon Satan laat zich gelden bij Euro Binnenland FNV wil werkweek van 20 tot 36 uur Alders en Kamer eens over bodemsanering Vertrek van Henderson 'zwarte dag' Rotterdam Wethouders hoeven geen lid van partij te zijn Astronaut in was VRIJDAG 19 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst GEWOON EVEN NAAR DE OPEL DEALER. »ms kan uw auto van die geluiden maken die u liet thuis kunt brengen. Het is dan hét veiligste om naar even bij de Opel dealer langs te gaan, want die n huis om het probleem te verhelpen. En voor u iet weet, is het weer heerlijk rustig in de auto. DE OPEL DEALER. 1ETAALIAAK BETH'©- Volgens wetenschappers is het KNMI in De Bilt „voor barig" met de conclusie dat de ongewoon hoge, gemid delde temperatuur van de laatste vijfjaar, een duidelij ke aanwijzing is voor het broeikaseffect. Klimaatdeskundige R. Rabbinga van de TU-Wagenin- gen zei gisteravond in het NOS-Journaal dat sterke kli maatschommelingen in het verleden veel vaker zijn voorgekomen. Hij wordt daarin gesteund door Ameri kaanse onderzoekers. Veranderingen in atmosferische en oceanische stromingspatronen zouden verantwoor delijk zijn voor sterke klimaatschommelingen. Het klimaat 'schommelt'. Niet alleen met perioden van duizenden jaren maar zelfs in tijdsbestekken van tien jaar en minder. Ook tijdens de laatste ijstijd waren er veel, ingrijpende temperatuurfluctuaties, zo blijkt uit concentraties van atmosferische stofdeeltjes in boor- monsters van poolijs. Elk gebied z'n eigen 'regio-klimaatje'. Dat betekent schrille contrasten, zoals vorig weekeinde weer eens overduidelijk bleek. Terwijl wij ons hier koesterden irt een behaaglijk voorjaarszonnetje kwamen, aan de an dere kant van de Atlantische Oceaan, tienduizenden Amerikanen in de oostelijke en zuidelijke staten vast te zitten in metershoge sneeuwduinen en waren meer dan 250 doden te betreuren. Het klimaat is onvoorspelbaar, dat bleek maar weer. Alleen al het temperatuurverloop blijkt veel grilliger dan tot voor kort gedacht en de fluctuaties daarvan blij ken zich zelfs binnen tien jaar, en soms nog korter, te voltrekken. Dat vermoeden rees al eerder, maar werd door recent onderzoek nog eens bevestigd. Groepen geofysici én chemici bivakkeren al vele jaren op de im mense ijskap van Groenland en dpen daar vooral on derzoek naar, aan en in het kilometers dikke ijs dat in de loop van vele duizenden jaren, laag na laag ont stond. Met behulp van lange boorpijpen poogt men zo diep mogelijk in het ijs door te dringen, want diep betekent in dit geval ook oud. Voorzichtig analyseert men belle tjes met gevangen lucht uit de prehistorie en de in het ijs bewaarde fossielen, stoffen en gassen uit die tijd. Het is al langer bekend dat de toevoer van atmosferi sche stofdeeltjes aan het eind van de laatste ijstijd plot seling met een factor van bijna vijftig steeg, wellicht als gevolg van veranderende circulatie- en stromingspatro nen en droger wordende landgebieden. In de betreffen de ijsmonsters heeft dit een vermindering van de stroomsterkte (dus: van het geleidingsvermogen) tot gevolg. Deze stof-meetmethode is dus prachtig bruik baar om de atmosferische condities van toen in kaart te brengen en biedt bovendien de mogelijkheid schom melingen binnen één tot enkele jaren op te sporen. Het blijkt dat de overgangen tussen relatief langduri ge perioden van warm naar koud of omgekeerd gedu rende de laatste drieduizend jaar gepaard gingen met reeksen heftige klimaatschommelingen. Niets onge woons dus. Oplichters lichten oplichters op Rotterdam Een 45-jarige bankbediende die samen met twee ii woners van Dordrecht in korte tijd dacht flink wat geld te kun nen verdienen, is van een koude kermis thuisgekomen. De drie wisselden 600.000 gulden die door de bankmedewerker waren verduisterd, bij twee onbekende mannen in voor 600.000 Zwit serse francs. De bankbediende dacht daarmee een koerswinst van 120.000 gulden binnen te halen. Toen hij korte tijd later de 'buit' inspecteerde, bleek hij zelf te zijn opgelicht: de francs ble ken vals te zijn. De drie, die een dag later aangifte bij de politie kwamen doen wegens oplichting, werden uiteindelijk zelf gear resteerd. Alleweder Kit beste 365 dagen fiets eindhoven. De door Bart Verhees uit Dronten ontworpen 'Alle weder Kit' is uitgeroepen tot de beste '365 dagen fiets', De daar aan verbonden prijs van 25.000 gulden is gisteren uitgereikt op de Technische Universiteit Eindhoven. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan schreef het tijdschrift Fiets vorig jaar een wed strijd uit om een fiets te ontwikkelen die het hele jaar door prak tisch bruikbaar moet zijn. Uiteindelijk leverde dat ruim veertig inzendingen op, niet alleen uit Nederland maar ook uit diverse andere landen. Het winnende ontwerp bestaat uit een ligfiets met drie wielen met daarom heen een zelfdragende aluminium Tegenonderzoek naar asbestgevaar i Roermond stemmen in met een tegen onderzoek op kosten van de gemeente van een onafhankelijke instantie naar de gevolgen van de asbestneerslag in de Roer- mondse wijk Leeuwen. Burgemeester H. Kaiser houdt echter vol dat het in zijn ogen overbodig is. De verontruste bewoners van Leeuwen hadden een contra-expertise geëist omdat zij betwijfe len of de stelling van de Gewestelijke Geneeskundige Dienst wel juist is dat van de asbestneerslag totaal geen gevaar valt te duch ten voor de volksgezondheid. Het asbest is afkomstig van een papierfabriek die vorige week vrijdag afbrandde. Walen tegen verdrag Schelde-Maas Hilversum Omdat Nederland niet met Wallonië tot overeen stemming kan komen over een gezamenlijke aanpak van de wa terverontreiniging van de Maas, is één Schelde-Maas waterver drag met België van de baan. Dat zei minister Maij van verkeer en waterstaat gisteravond voor de IKON-televisie. Nederland had, na eerder uitstel, vóór het zomerreces van de Tweede Ka mer het waterverdrag willen tekenen. Maij wijt dat aan de onze kere en gecompliceerde politieke situatie in Wallonië. Ze wil wel alvast met Vlaanderen proberen een verdrag over de Schelde af te sluiten. Bijlmerflats maandag gesloopt Amsterdam De flats Klein Kruitberg en Groeneveen in de Bijl- zich op 4 oktober vorig jaar een Boeing van El Al inboorde, worden maandag gesloopt. Dat heeft een woordvoer der van de woningbouwvereniging Nieuw Amsterdam bekend gemaakt. De ramp kostte aan 45 mensen het leven. De sloop- operatie zal zeker tot juli gaan duren. Amsterdam gpdzouden nu moeten kunnen kie zen voor een aantal uren, er- Werknemers moeten kunnen gens tussen de 20 en 36. Veel kiezen of ze 36 uur in de week 'kleine' deeltijdbanen zouden in willen werken dan wel 20 uur'of zo'n systeem kans hebben uit te iets daar tussenin. De vakcen- groeien tot wat grotere, dat wil trale bepleit dat in een nota die zeggen met meer uren. De vak- later dit jaar op haar congres bonden zijn er al langer op uit wordt behandeld. De werkweek het aantal 'wegwerp-banen' van 38 uur (hier en daar al 36, (met heel weinig uren) terug te maar soms ook nog steeds 40 dringen. De werkgeversorgani- uur) moet als norm verdwijnen, saties voelen tot nu toe weinig vindt de FNV. In de jaren tach- voor het fors verkorten van de tig streefde de vakcentrale naar werkweek. De vakcentrale reali- het verkorten van de (normale) seert zich dan ook dat het nieu- werkweek tot 32 iiur. Enkele we voorstel in ondernemers- bonden meenden zelfs dat 25 kring ook niet met gejuich zal uur ideaal zou zijn. Daarmee worden ontvangen. De FNV be- zou ook een eerlijke verdeling schouwt het echter als een bijna van betaalde en niet-betaalde onmisbaar middel arbeid over mannen en vrou- meer mensen een mogelijkheid wen mogelijk zijn. te scheppen een betaalde baan De vakcentrale keert niet naar te veroveren, dat streven terug. Werknemers den haag anpniet zelf veroorzaakt. Over de omschrijving in de Minister Alders (milieu) en de regeling van „saneringsgeval- Tweede Kamer hebben gisteren len" en de urgentie van de sa- hun verschillen van mening nering bestaat nog een me- over onderdelen van een sane- ningsverschil. De regeringspar- ringsregeling voor vervuilde bo- tijen CDA en PvdA maken na- dem grotendeels bijgelegd. Dat drukkelijk een onderscheid tus- betekent dat gemeenten alle sen urgente en niet-urgente sa- huizen op gifgrond zullen opko- neringsgevallen. Alders heeft pen. Alders wilde aanvankelijk van de landsadvocaat te horen die regeling alleen laten gelden gekregen dat daardoor het ver voor huizen die zijn gebouwd halen van de kosten op de ver- op door de gemeente uitgege- vuiler in sommige gevallen zeer ven grond. De eigenaar moet moeilijk zal worden. De minis- opdraaien voor de schoonma- ter heeft hierover nog geen oor- akkosten, ook al heeft hij die deel gegeven. FME-onderhandelaars lijden aan koudwatervrees' De directie van de Rotterdamse werf Wilton-Fijenoord is het absoluut oneens met de opstelling van de werkge versorganisatie FME in het CAO-conflict in de metaal. In een brief aan FME-voorman Van den Akker vraagt be stuursvoorzitter Jonker van Wilton-Fijenoord „of het tot nu toe gevoerde onderhandelingsbeleid nog wel vol doende wordt gedragen door de leden van de FME". Op centraal niveau zit het overleg over de metaal-CAO nog steeds muurvast op de reparatie van het WAO-gat. De Wilton-Fijenoord-groep be staat behalve uit de werf Wil ton-Fijenoord zelf uit Verolme Botlek en Verolme Scheepswerf Heusden. De groepsdirectie vraagt zich, tegen de achter grond van steeds verder om zich heen grijpende stakingen in de metaalsector, met zorg af of de werkgevers niet te veel lij den aan koudwatervrees. „Een gegeven is dat omtrent de WAO gesprekken op gang moetèn ko men. Dat partijen alsdan tot doel hebben te komen tot een aanvullende verzekering be hoeft geen nader betoog", schrijft Jonker aan de FME. Te vens biedt hij aan in het conflict te bemiddelen. Een woordvoerder van de FME weigerde te reageren op de brief van Wilton Fijenoord. Van vakbondszijde liet een woord voerder van de Industriebond FNV weten geen behoefte aan een reactie te hebben. De bond beperkt zich momenteel tot hét voeren van acties. Onderhandelaar Swart van de Industrie- en Voedingsbond CNV ziet in de brief „het bewijs van onze stelling dat we hebben te maken mèt een FME-delega- tie die onderhandelt op grond van dogma's". Vandaag zijn acties gevoerd in acht metaalbedrijven. Nieuw op de actielijst waren 24-uurs- stakingen bij Holec in Hengelo, Duyvis Machinefabriek in Koog aan de Zaan en constructiebe drijf Wescon, dat in het hele land vestigingen heeft. De giste ren ingezette stakingen bij Stork, VSH, Sirocco, Odink en Koedering in Haaksbergen en De 26-jarige journalist Menno Pols krijgt van Defensie een schadevergoeding van tiendui zend gulden. Bij zijn opkomst in februari 1990 bleek zijn hoofd - met een omtrek van 64 centimeter - te groot voor de ruimste helm van het leger. De Doetinchemmer kon vertrek- Pannevis in Utrecht zijn van daag voortgezet. Ook bij de PTT zijn de onder handelingen over een nieuwe CAO gisteren vastgelopen op de reparatie van het WAO-gat. De bonden hebben al gedreigd met acties voor het geval de directie maandag niet met betere voor stellen komt. In de horeca-sec- tor is het van hetzelfde laken een pak, terwijl ook het CAO- overleg in de tuinbouwsector is vastgeslopen. In de tuinbouw zijn de werkgevers echter in principe wel bereid iets aan het WAO-gat te doen, maar houden ze wat betreft de lonen de hand op de knip. Bij de Nederlandse Spoorwe gen ziet het er iets beter uit. Tot nu toe had de directie gezegd dat voor bepaalde wensen al leen geld kon worden vrijge maakt als dat ergens anders zou worden bezuinigd. Nu is de di rectie echter toch bereid extra geld voor betere arbeidsvoor waarden uit te trekken. ken, maar liet het er niet bij zitten. ,Ik ben door hun fout inkomsten misgelopen. Als ik bij de eerste keuring meteen was afgekeurd, dan had ik na mijn afstuderen meteen aan de bak gekund. Nu had het voor mij en voor werkgevers geen zin te solliciteren, omdat ik ne gen maanden later in militaire dienst moest." Tien mille voor te groot hoofd De Rotterdamse PvdA-wethou- der J. Henderson (Sociale Za ken) is gisteravond afgetreden. Hij raakte in opspraak toen bleek dat hij een onderzoek naar bijstandsfraude uit 1989 geheim had gehouden. Tijdens een emotioneel betoog in de Rotterdamse raadzaal liet de wethouder gisteravond weten dat hij het voor gezien hield toen bleek dat een aanzienlijk deel van de gemeenteraad (CDA, WD en D66) geen ver trouwen meer in hem had. Henderson wist al sinds 1989 dat op grote schaal werd gefrau deerd met bijstandsuitkeringen in de Rotterdamse wijk Bever waard, maar lichtte de politiek niet in. Hij besprak de resulta ten zelfs niet in de betrokken raadscommissie. Dat laatste was hem zeker aan te rekenen, gaf Henderson gisteravond toe. Voor de politiek speelde op de achtergrond ook nog een af faire mee van eind vorig jaar toen Henderson niet vertelde dat een ziekenhuisfusie twaalf miljoen gulden duurder uitviel dan begroot. Met Henderson verliest de politiek een socialist van de ou de stempel. Een mar. die de taal van het volk sprak, wars was van overbodige franje en inge wikkelde nota's, maar zich lie ver zelf in de praktijk verdiepte. Henderson was sinds 1986 wethouder en had drugsbeleid, prostitutie, volksgezondheid, sociale zaken en werkgelegen heid in zijn portefeuille. Hij stond bekend als buitenbeentje wegens zijn vaak onorthodoxe oplossingen voor allerlei proble men. Volgens dominee Visser van het opvangcentrum voor drugsverslaafden Perron Nul is het vertrek van Henderson „een zwarte dag voor Rotterdam". Henderson wordt tot de vol gende verkiezingen waarschijn lijk niet opgevolgd. Zijn porte feuille zal worden verdeeld on der de rest van het college. Voorstel PvdA-voorzitter Rottenberg Wethoudersposten moeten voortaan worden bezet door goede bestuurders uit maat schappelijke organisaties en het bedrijfsleven. Kandidaten die nen voor de functie te worden gevraagd. De „nieuwe" wethou ders moeten volgens PvdA- voorzitter Rottenberg wel wor den aangetrokken door de par tijen in de gemeenteraad, maar hoeven geen lid te zijn van de partij. Sympathiseren met de PvdA is voldoende. Alleen zo kan de bloedarmoede in het openbaar bestuur in gemeenten "worden bestreden. Dat stelde Rottenberg gisteren tijdens de conferentie Bestuur in verande ring in Den I laag. Volgens Rottenberg mag een wethouderspost niet langer de beloning zijn voor een aantal ja ren lidmaatschap van de ge meenteraad. Daarmee krijg je volgens hem soms bestuurders die te weinig capaciteiten bezit ten om steden met grote pro blematiek op tal van terreinen goed te besturen. Sommige wethouders in de grote sleden tonen dat volgens hem op een schrijnende manier aan. Politie wil verdachten onder hynose verhoren De politie van Maastricht wil twee mannen die ervan worden verdacht dat ze tijdens de car navalsnacht een 18-jarige jon gen uit Gorinchem hebben doodgestoken onder hypnose gaan verhoren. De politie wil zo kunnen achterhalen wat precies tussen de verdachten en het slachtoffer is gebeurd. De man nen kunnen zich namelijk niets van de moord herinneren. De verdachten, 23 en 22 jaar oud en afkomstig uit Maas tricht, kunnen zich alleen herin neren dat ze waren betrokken bij een vechtpartij met het slachtoffer. Wat daarna precies is gebeurd, weten ze zich niet meer voor de geest te halen. De twee kregen een black-out na dat ze een grote hoeveelheid drank en drugs hadden genut tigd. De advocaat van één van de verdachten, mr. D. Moszkowicz, heeft het hypnoseverhoor tot nu toe met succes tegengehouden. Het risico van een dergelijk ver hoor is volgens hem veel te groot omdat zijn cliënt wel eens feiten kunnen bekennen die hij helemaal niet heeft gepleegd. De advocaat van de andere ver dachte houdt het hynosever- hoor nog in beraad. Zevenhonderd gelovigen woonden gisteren in Aalsmeer de toespraken bij van 'het machinegeweer van God', zoals evangelist Billy Graham soms spottend wordt genoemd. foto anp onno schokker „Satan is op deze momenten hyperactief." Daarmee verklaart een PR-medewerkster van Euro '93 het plotselinge wegvallen van het televisiebeeld van de Amerikaanse evangelist Billy Graham. De TV-studio van Joop van den Ende in Aalsmeer was gister avond een van de veertig plaatsen in ons land waar de evangelisatiecampagne Eu ro '93 van start ging. Zo'n zevenhonderd gelovigen, van tieners tot bejaarden, waren naar Aalsmeer geko men om getuige te zijn van de evangelisa tie-campagne die in vier dagen tijd miljoe nen Europeanen moet bereiken. Het publiek is vooral gekomen om Billy Graham (mister bible himself) te zien. De TV-schermen die aan de zijkanten van de zaal staan opgesteld, tellen de tijd af. Plot seling, vanuit het niets en zonder introduc tie verschijnt de evangelist op het scherm. Wanneer het beeld ineens wegvalt, ko men alleen de woorden van Graham en de gehaaste stem van de vertaler nog door. In kleedruimte 17 breekt lichte paniek uit. De ruimte waar normaal acteurs en actrices zich opdirken, wordt nu gebruikt als ge- bedsvertrek. Zeven mannen en vrouwen vragen God om zijn zegen bij het evangeli satiewerk dat even verderop wordt verricht. Ondanks het wegvallende beeld veroor zaakt het donkere scherm bij de zevenhon derd aanwezigen weinig opwinding. Maar achter de schermen wel. De PR-medewerk ster haast zich naar kleedruimte 17 om de gebedsdienst te gaan versterken. Het helpt. Na vijf minuten verschijnt Graham weer op het scherm. „En dan wil ik iedereen die voor Jezus kiest nu vragen naar voren te komen", be sluit Graham zijn betoog. Van de zevenhon derd aanwezigen gaan er twintig naar vo ren. Het lijkt weinig, maar de PR-mede werkster vindt van niet. „De nuchtere men taliteit van de Nederlander zorgt er al voor dat men niet zo snel naar voren gaat. Maar wanneer er al over de bijbelse boodschap wordt nagedacht, is dat voldoende", zegt ze blijmoedig. Amsterdam Als eerste en enige Nederlandse astronaut leidt Wubbo Ockels een druk leven. Woensdag wordt hij als profes sor Ockels hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft Momenteel poseert hij vooreen wassen evenbeeld dat als een audio-animatronic, bewegend en pratend beeld, op 8 april wordt onthuld in het Amsterdamse wassenbeeldenmuseum Mada me T ussaud. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3