Noord-Korea tart de wereld Feiten &Menbmgen Felix Rottenberg heeft nog een jaar Rechter beslist wie voor ex moet betalen VRIJDAG 19 MAART 1993 2 Het Non-proliferatieverdrag (NPV) werd door de Verenigde Staten, de Sovjetunie en Groot- Brittannië opgesteld ter voorkoming van de verspreiding van kernwapens en atoomtech nologie. Het verdrag trad in 1970 in werking en geldt tot 1995. Naleving van het verdrag wordt gecontroleerd door de VN-organisatie Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. Deze organisatie moet via inspecties voorko men dat vreedzame nucleaire techniek wordt aangewend voor militaire doeleinden. In totaal hebben 149 landen zich aangesloten bij het verdrag. Tot de landen die weigeren te ondertekenen behoren Argentinië, Brazilië, Chili, Cuba, Spanje, India, Israël, Pakistan, Verenigde Arabische Emiraten en Zuid-Afrika. Zij noemen het discriminatie dat de VS, Rus land, China, Frankrijk en Groot-Brittannië volgens het verdrag wel over kernwapens mo gen beschikken. China, Egypte, Kuwayt, Singapore, Turkije en Zwitserland hebben het NPV. ondertekend maar niet geratificeerd. Na het uiteenvallen van de Sovjetunie hebben Kazachstan, Oek raïne en Witrusland toegezegd hun kernwa pens aan Rusland te zullen overdragen. De IAEA neemt aan dat niet-ondertekenaars Israël, India, Pakistan en Zuid-Afrika wel over een of meer kernwapens beschikken en dat Brazilië en Argentinië een heel eind op weg zijn met de produktie van een eigen kernwa pen. Dat laatste geldt ook voor NPV-onderte- kenaars Irak, Iran, Libië en Noord-Korea. Het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) wil toch een inspec tie uitvoeren van twee ver dachte nucleaire lokaties in Noord-Korea, hoewel dat land het Non-Proliferatie verdrag heeft opgezegd. In een verklaring werd Noord- Korea opgeroepen „de nodi ge maatregelen te nemen om de geschillen op te los sen en toezicht op naleving (van het NPV) te waarbor gen". De VS voeren momenteel overleg met Noord-Korea om zijn besluit terug te draaien. Noord-Korea heeft laten doorschemeren dat het daartoe bereid is, als de VS een einde maken aan de jaarlijkse militaire oefenin gen met Zuid-Korea. Koude Oorlog laait op Koreaans schiereiland opnieuw op Uit angst voor een aanval verduisteren de Noordkorea- nen 's avonds hun huizen, worden in de fabrieken mobi lisatie-oefeningen gehouden en stoort de regering de op Noord-Korea gerichte radio-uitzendingen uit Japan. Ook ten zuiden van de grens, de 38ste breedtegraad, worden de vuisten gebald. Het Zuidkoreaanse leger is in verhoog de staat van paraatheid en de driemaandelijkse alarmoe fening werd begin deze week met aanzienlijk meer toe wijding uitgevoerd. De Koude Oorlog leek met de val van het communisme in het Oostblok voorgoed voorbij, maar laait op het Koreaanse schiereiland opnieuw op. HAARLEM JOLANDA OUKES Eind vorige week schokte het communistische Noord-Korea de Aziatische wereld door uit hetNon-proliferatieverdrag (NPV) te stappen. Het verdrag tegen verspreiding van kernwa pens en - technologie werd in 1985 door de regering in Py ongyang ondertekend. Het ver plicht de Noordkoreanen inter nationale inspecties toe te staan van hun nucleaire faciliteiten. Uit protest tegen deze inspec ties en tegen de gezamenlijke Amerikaans-Zuidkoreaanse mi litaire oefening Team Spirit zeg de Noord-Korea als eerste ter wereld het verdrag op. Begin vorig jaar gaf Pyongyang de VN-organisatie Internatio naal Atoomenergie Agentschap (IAEA), belast met de controle op naleving van het NPV, toe stemming inspecties uit te voe ren. Het IAEA ondernam er zes, waaruit bleek dat er „tegenstrij digheden bestaan tussen de ge vraagde en geleverde informa tie". Reden dus om de nucleaire installaties in het ten noorden van de hoofdstad gelegen Yong- byong eens nader te bekijken. Noord-Korea voelde daar niets voor. Omdat het IAEA bij haar onderzoeken gebruik maakt van informatie van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, beschul digde Pyongyang het agent schap van partijdigheid. De VS zouden via het LAEA alleen uit zijn op Noord-Korea's militaire geheimen. Geheimen Voor een kernbom is hetzij ver rijkt uranium hetzij plutonium nodig. Volgens westerse militai re analisten heeft Noord-Korea in de jaren zestig in het geheim gekozen voor de.ontwikkeling van een kernwapen waarin plu tonium wordt gebruikt. De kernreactor in Yongbyong, te klein om rendabel te zijn als elektriciteitsvoorziening, zou per jaar acht kilo plutonium kunnen produceren. Dat is ge noeg voor een kernwapen. Bo- handel met Japan en op Japan se investeringen. Een andere optie is een lucht aanval op Yongbyong, naar voorbeeld van het bombarde ment waarmee Israël in 1981 een in aanbouw zijnde Iraakse kerncentrale in puin schoot. Maar deze oplossing zou ge makkelijk kunnen leiden tot hervatting van de bloedige Ko reaanse oorlog. Spanningen Zuid-Korea zit daar niet op te wachten, maar voert met tegen strijdige uitlatingen de spannin gen wel verder op. Zo verklaar de de voormalige Zuidkoreaan se gezant bij het IAEA, Lee Chang-choon, onlangs dat de VN een gewapende actie tegen Noord-Korea niet moeten schu wen. „We moeten ons voorbe reiden op het ergste scenario, waaronder luchtaanvallen en een zeeblokkade tegen Noord- Korea", aldus Lee. Tegelijkertijd klinken vanuit Seoul aanmerke lijk minder agressieve geluiden. „Doel van het diplomatieke of fensief van Zuid-Korea is niet de totale isolatie van het noorden", zo verzekerde de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse za ken, Han Soon Joo. Han zal vol gende week voor overleg naar Washington en Tokyo afreizen en hoopt Noord-Korea zo ver te krijgen dat het land de inspec ties toestaat zonder dat de VN sancties afkondigen. Of de verzoenende woorden uit Zuid-Korea lang aanhouden, valt volgens waarnemers te be twijfelen. De Zuidkoreaanse 'haviken', die hereniging met het noorden nastreven, maar die geen enkel contact willen hebben met de huidige macht hebbers in Pyongyang, zien hun kans schoon. Zij kunnen hun positie versterken nu blijkt dat de toenaderingspolitiek van de afgelopen jaren geen vruchten heeft afgeworpen. Maar ze moeten nog even geduld heb ben. In ieder geval tot volgende week donderdag. In het kader van de militaire oefening Team Spirit steken Zuidkoreaanse troepen de rivier Namhan over. ven door de economische ma laise in het land, die volgens Ja panse en Zuidkoreaanse kran ten al heeft geleid tot voedsel- rellen en een heuse couppo ging. De huidige crisis kan de aandacht afleiden van econo mische problemen. Maar dgarmee riskeert Noord- Korea tegelijkertijd dat het lon ken naar Japanse en Zuidko reaanse investeringen voorlopig vruchteloos zal zijn en dat de relatie met Rusland die na de val van het communisme en het uiteenvallen van de Sovjetunie al behoorlijk was bekoeld verder zal verslechteren. De verstandhouding met bond genoot China liep vorig jaar au gustus al een flinke deuk op, toen Peking diplomatieke be trekkingen aanknoopte met Py- ongyangs aartsvijand Zuid-Ko rea. Dus ook van de kant van Noord-Korea'sbelangrijkste handelspartner valt niet veel steun meer te verwachten. Pe king heeft wat de opbouw van de eigen economie betreft van zelfsprekend meer oog voor het zuiden dan het noorden. Bo vendien maakte China begin dit jaar een einde aan de ruilhandel Noordkoreaanse grondstof fen tegen Chinese olie met Pyongyang. Het land zal voort aan voor Chinese goederen in klinkende munt moeten beta len. De harde opstelling van het IAEA lijkt het gevolg van het de bacle rond Irak. De VN-organi satie ging voor het oog van de wereld af, toen bleek dat het agentschap, ondanks diverse in specties, niet had gemerkt dat Saddam Hussein aan een eigen kernwapen werkte. Om herha ling te voorkomen heeft het IAEA het toezicht op Noord-Ko rea verscherpt. Het IAEA heeft het land.tot 25 maart de tijd gegeven terug te komen op het besluit de inspec ties te weigeren. Als Noord-Ko rea daar niet op in gaat, riskeert het sancties. Het IAEA heeft niet de bevoegdheid NPV-onderte- kenaars op het matje te roepen, maar zal de zaak aankaarten bij de VN-Veiligheidsraad. Wat er precies tegen het weigerachtige Noord-Korea kan worden on dernomen, is nog onduidelijk. De Veiligheidsraad komt deze week opnieuw bijeen om zich over de zaak te buigen. Economische sancties liggen het meest voor de hand, maar het is nog maar de vraag of die in het geval van Noord-Korea veel zin hebben. Het orthodoxe land heeft zich vrijwel van de buitenwereld afgesloten. Bo vendien is het nog maar de vraag of China, dat in de V-raad een vetorecht heeft, zal mee werken aan dergelijke straf maatregelen. Volgens Alan Romberg van de in New York gevestigde Raad voor Buiten landse Betrekkingen, hebben economische sancties tegen Noord-Korea alleen maar zin als ze betrekking hebben op de vendien zou er sprake zijn van een tweede kerncentrale die niet op het elektriciteitsnet is. aangesloten en van een verrij- kingsfabriek voor uranium. Pyongyang heeft altijd ontkend bezig te zijn met de ontwikke ling van kernwapens. Het kleine beetje plutonium dat het land heeft geproduceerd, zou be stemd zijn voor onderzoeks doeleinden. De vraag is echter waarom een land zich nog verder in het iso lement werkt als het njets heeft te verbergen. Politieke waarne mers geloven dat de dwarsligge rij van Noord-Korea is ingege nucleair researchcentrum A kerncentrale DEN HAAG HENRI KRUITHOF Felix Rottenberg was twee jaar geleden nog een van de grootste critici van de PvdA cn vooral van de leiding van die partij. Nu is hij een jaar voorzitter. Vooral zijn verbaal geweld (sommigen noemen het een grote bek) heeft hem op die positie ge bracht. Nu hij vorig weekeinde volslagen ongemerkt zijn eerste verjaardag als PvdA-voorzitter heeft gevierd, is het tijd voor een tussentijdse afrekening. Vrijdag de dertiende maart 1992 was hoe dan ook een ge denkwaardige dag voor de in crisis verkerende PvdA. Rotten- bergtverd met groot enthou siasme gekozen tot voorzitter. Toen nog was er sprake van een duo-voorzitterschap, samen met oud-vakbondsman Ruud Vreeman. Van de duo-passagier is sindsdien weinig of niets meer vernomen. Insiders zeggen dat Ruud Vree man inmiddels spijt als haren op zijn hoofd heeft dat hij met Felix Rottenberg in zee is ge gaan. Vreeman vindt dat er veel meer moet wórden gedaan aan de inhoudelijke vernieuwing van de partij. Rottenberg daar entegen zit de ene discussiebijeenkomst na de andere voor, waarbij hij probeert met suggestieve vragen de aanwezige partij top pers zover te krijgen dat ze felle kritiek leve ren op de vorige kabinetten. Zonder al te veel succes overigens. Daarnaast houdt de partijvoorzitter zich be zig met het instellen van commissies, véél commissies. En het moet worden gezegd: daarbij bewandelt hij niet steeds platgetre den paden. Hij heeft de toeschouwers al menigmaal verrast met weinig voor de hand liggende personen. Zo werd VARA-voorzitter Marcel van Dam, die over de politieke top van de partij wei nig goeds te melden heeft, lid van de pro gramcommissie. Of neem André van der Louw, de verbitterde ex-burgemeester, ex- voorzitter van Rijnrpond en ex-minister. Die mag nu een commissie voorzitten die Felix Rottenberg. FOTO ANP FRANS VAN DER LINDE moet bezien hoe de naar D66 weggelopen kiezers teruggehaald moeten worden. 'Vernieuwing van de partij' noemt Rotten berg dat. Maar vernieuwing suggereert toch op z'n minst dat ook en vooral jongeren, nieuwe leden, een kans krijgen. En het is maar zeer de vraag of het terughalen van de ene oudgediende na de andere, de aantrek kingskracht van de partij vergroot. De opi niepeilers zien daar in elk geval nog niet Er zit ook een groot gevaar aan de handel wijze van de partijvoorzitter. Ofschoon Rot tenberg het motto 'ifyou cannot beat them, join them', boven z'n bed lijkt te hebbön hangen, is het maar de vraag of het binnen halen van al die critici een einde zal maken aan de kritiek. Het gevaar is niet denkbeel dig dat deze soms zure, soms cynische, maar in elk geval weinig positieve oudge dienden groepjes binnen de partij om zich heen weten te verzamelen die uitgroeien tot fracties, roerige politieke groep jes binnen de partij. En als dat gebeurt, is Rottenberg nog veel verder van huis. Rottenberg is een jaar geleden binnengehaald als de redder van de PvdA. De nog overgeble ven leden hoopten dat deze jonge hond het enthousiasme in en de uitstraling van de partij zou kunnen terugbrengen. De PvdA moest niet meer de partij van de vergadertijgers zijn, maar de partij van de originele ideeën. De partij waarmee poli tiek Nederland weer duchtig re kening zou moeten houden. Het moet worden gezegd, het enthousiasme heeft Rottenberg er weer een beetje ingekregen. De partijbijeenkomsten die hij belegt zijn veel minder saai dan vroeger. De aanwezigen krijgen veel meer de kans zich in de discussie te mengen dan vroe ger. Aan de opkomst tijdens die bijeenkomsten is te zien, dat dat wordt gewaardeerd. Maar helaas voor de voorzitter, heeft zijn aanpak nog geen en kele invloed op het electoraat. Weliswaar leek het er een paar maanden geleden even op dat de weg naar boven gevonden was, maar de laatste we ken is die voorzichtige winst in de peilingen weer geheel verdwenen. En daarmee wordt Rottenberg onderdeel van de malaise. Zijn wittebroodsweken zijn ruimschoots voorbij. Er mochten na een jaar resultaten van de nieuwe voorzitter worden verwacht, zeker gezien zijn eigen uitspraken vlak voor zijn verkiezing. Die zijn echter zo goed als volledig uitgebleven. De 'tussenbalans' is voor Rottenberg dus niet erg positief. Maar op tussenbalanzen wordt in de politiek zelden afgerekend. De eindafrekening komt pas na zijn tweede verjaardag, als de uitslag van de Tweede- Kamerverkiezingen bekend is. Heeft hij dan nog niets bereikt, dan zal de roep om ver vanging zeker klinken. Felix Rottenberg heeft nog een jaar. DEN HAAG CUS SCHREUDERS JURIDISCH MEDEWERKER Staatssecretaris Ter Veld (socia le zaken) ontmoet nieuwe op positie van de kant van de rech terlijke macht tegen haar pogin gen de gemeenten te verplich ten bijstandsuitkeringen voor gescheiden mensen te verhalen op de voormalige partner. Eerder al doorkruiste de rech terlijke macht het voornemen van de staatssecretaris om bij stand in bepaalde gevallen met terugwerkende kracht te verha len. Nu heeft de president van de rechtbank in Alkmaar, mr. R. Gisolf, ondubbelzinnig ver klaard dat de rechterlijke macht niets te maken heeft met richt lijnen van het ministerie bij de vaststelling of er betaald moet worden voor het levensonder houd van een voormalige part- Hij reageert hiermee op het dreigement van Ter Veld om de gemeenten Alkmaar en Den Helder te straffen wegens hun weigering bijstand te verhalen op ex-echtgenoten die langer dan zes jaar gescheiden zijn. Op de achtergrond speelt het probleem: wat is nu eigenlijk de juridische fundering van het verhalen van de bijstandsuitke ring op een ex-partner? Dit ver onderstelt een voortdurende onderhoudsplicht tussen men sen die allang niets meer met elkaar te maken (willen) heb ben. Alimentatie voor ex-echtge noten kan rechtvaardig zijn, als bijvoorbeeld een vrouw haar opleiding en loopbaan opgaf om zich te wijden aan de carriè re van haar man en na een scheiding zonder inkomen ach terblijft. Maar als de ex-partner die bijstand vraagt, voorheen economisch zelfstandig is ge weest en later werkloos raakt, moet de ander dan toch nog worden aangesproken voor het levensonderhoud? Feministische juristen, zoals Riki Holtmaat in haar boek Het recht op bijstand, betogen dat onderhoudsplicht en bijstands- verhaal vrouwen als het ware het recht ontzeggen op onaf hankelijkheid. Hun recht op een uitkering blijft gekoppeld aan de onderhoudsverplichtingen uit het gestrande huwelijk, jaar in jaar uit. Rechtbankpresident Gisolf lijkt voor deze benadering ge voelig te zijn. De rechtbank in Alkmaar ziet er geen heil in, mensen de ellende van een pro ces te bezorgen en oude emo ties op té rakelen, terwijl er tus sen hen geen sprake is van een alimentatieverplichting (of zij daar zelf bewust van hebben af gezien). Behalve betrokkenen die het onrechtvaardig vinden dat zij alsnog via de gemeente moeten betalen vöor hun ex, plus vrou wen die niet afhankelijk willen zijn, plus gemeenten die geen zin hebben in de rompslomp, roept nu ook een vooraan staand vertegenwoordiger van de rechterlijke macht de staats secretaris tot de orde. Daar heeft hij goede redenen voor. Een rechtsgrond voor verhaal van bijstand bestaat alleen, in dien een onderhoudsplicht niet wordt nagekomen. De onder houdsplicht wordt geregeld in het Burgerlijk Wetboek, niet in de Bijstandswet. Het verhalen van de bijstand op onderhouds plichtigen moet dan ook strikt het burgerlijk recht volgen. Het dient aan te sluiten bij de uit gangspunten die dè rechter hanteert als hij over het vast stellen van alimentatie oordeelt. Als de rechter van mening is dat een ex-echtgenoot geen (of niet langer) alimentatie hoeft te betalen, dan is er ook geen rechtsgrond voor het verhalen van de bijstandsuitkering. Dat lijkt simpel en dat is het ook. Maar sinds de inwerkingtre ding van de Wet terugvordering en verhaal bijstand op 1 augus tus vorig jaar ligt er een pro bleem. TOM JANSSEN zm Mmwjm lm® wk m mmm wm te /mn,../

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2