Feyenoord één uur kansrijk Ambassade helpt supporters Carolijn Brouwer feest nog door Sport 'Waanzinnig' slot kost Real de kop Irene de Kok stopt definitief met judo Prost vrijuit 'Amstelveen moet maar tweede zijn' VRIJDAG 19 MAART 1993 Feyenoord-Ajax op 31 maart Rotterdam Het duel tussen Feyenoord en Ajax voor de kwartfi nale van de strijd om de KNVB-beker wordt zo goed als zeker woensdag 31 maartom vijf uur 's middags gespeeld. De politie van Rotterdam heeft alleen dan voldoende manschappen ter be schikking. De NS moeten formeel nog wel toestemming geven. Viscaal nog vier jaar bij AA Gent gent» Eric Viscaal zet zijn voetballoopbaan voort bij AA Gent. De Nederlandse spits verlengde gisteren zijn contract bij de Belgi sche Eerste-klasser met vier seizoenen. De huidige verbintenis van Viscaal zou aan het einde van de competitie aflopen. Club Brugge toonde de laatste weken serieuze belangstelling voor de Nederlander. Koster naar Helmond Sport helmond Adri Koster wordt met ingang van 1 juli de nieuwe trainer van Helmond Sport. De 38-jarige oefenmeester werd dit seizoen weggestuurd bij Roda JC. Koster tekende bij de Brabant se eerste-divisieclub een tweejarige verbintenis. Hij was ook in beeld als assistent van Jan Reker bij Willem II. Bij Helmond Sport werd trainer Henk Rayer onlangs ontslagen. Heintze en Popescu aan de kant zeist PSV-ers Heintze en Popescu missen dit weekeinde het du el met Willem II. Beiden zijn voor een wedstrijd geschorst. De tuchtcommissie van de KNVB schorste voorts Roberto Straal (Vi tesse) voor vier en Hans de Koning (Twente) voor twee duels. De volgende spelers kregen verder één wedstrijd: Abma, Van Oostrum (beiden Cambuur Leeuwarden), Van Helmond, Hoeks (beiden Eindhoven), Van Galen, Helenklaken (beiden Haarlem), Thai (MW), Kort (RBC), Pronk (Sparta), Duijs (TOP), Paus (FC Twente), Alberts, Bolhuis (Veendam) en Buimer (FC Zwolle). Helder hervat de looptraining leiden Glenn Helder hervat vandaag de looptraining. De Leide- naar in dienst van Sparta, die sinds half januari aan zijn knie ge blesseerd is, denkt zodanig hersteld te zijn dat hij over een of twee weken weer kan spelen. „Mocht het nog niet goed zitten, dan moet ik volgende week echter een kijkoperatie ondergaan. Het heeft nu lang genoeg geduurd. Ik moet zorgen dat ik weer aan spelen toe kom", vindt Helder, die nog steeds op contract besprekingen met Sparta wacht. „Omdat ik niet speel duurt het allemaal langer. Ook Twente en Vitesse, die eerder belangstel ling toonden, houden zich nu gedeisd." Paris St Germain heeft zich in tien waanzinnige minuten ver zekerd van een plaats bij de laatste vier van het toernooi om de UEFA-beker. De Franse club kwam tegen Real Madrid door drie doelpunten in de slotfase uit op 4-1. Net voldoende om de nederlaag van 1-3 in Madrid goed te maken. In de slotsecon de van het duel, dat vijf minu ten blessuretijd telde, kopte ver dediger Kombouare de bevrij dende 4-1 binnen. Borussia Dortmund schakelde in een sfeervolle wedstrijd AS Roma uit. 2-0. Eerder hadden Auxerré (Fra) en Juventus (Ita) zich al ge plaatst voor de halve finales. Aletico Madrid speelde zich als vierde en laatste ploeg in de halve Finales van de Europa Cup voor bekerwinnaars. Real Madrid leek gisteren in Parijs op weg naar de halve fi nales van de UEFA-beker. De Spaanse ploeg had in tachtig minuten slechts één treffer ge- incasseerd. Die kwam na 33 mi nuten van de waardevolle Afri kaan Weah. Real hield die stand tot de 80ste minuut overeind. Ginola zorgde toen echter voor 2-0, waarmee Paris SG zeker was van de halve finale. De Spanjaarden gooiden na de tweede tegentreffer alles op de aanval. Het resultaat was een derde doelpunt voor de Fran sen, twee minuten voor het ein de van de Braziliaan Valdo. De Hongaarse arbiter Puhl liet daarna echter lang doorspelen. Die extra tijd benutte Zamorano om voor Real een verlenging af te dwingen. Tenminste, dat meenden de Spanjaarden na de 3-1 van de Chileen. Die verlen ging kwam er echter niet. In de laatste aanval van de avond Irene de Kok heeft besloten haar judoloopbaan te beëindi gen. „Ik heb het gevoel dat ik niet meer voor de eerste plaats vecht", verklaarde De Kok (27) gisteren voor RTL-4. De Kok eindigde als derde tijdens de Olympische Spelen van Bar celona. Onlangs werd de Bra bantse bij de Masters in Mün- chen opnieuw derde. De Kok stopte al eerder. „Ik mis de gedrevenheid die er vroeger wel was. Deze beslissing is definitief. Misschien was het beter geweest het besluit on middellijk na Barcelona te ne men." Na het Olympisch toer nooi heeft de halfzwaargewicht nooit meer een internationale wedstrijd gewonnen: Na een lange strijd, die zich Een dag na het behalen van de wereldtitel in de Laser-klasse is de Voorhoutse Carolijn Brouwer nog altijd niet uitgefeest. „On wijs leuk", schetst de in Leiden studerende zeilster vanuit het Nieuwzeelandse Takapuna de viering van haar gouden me daille waarvoor de hele Neder landse afvaardiging in touw kwam. „Ze hadden er, na de officiële prijsuitreiking, echt wat van ge maakt en eigenlijk zijn we nog steeds bezig met feesten. Het was ook niet alleen mijn succes dat telde. Ook de derde plaats van Alexandra Verbeek mocht er zijn natuurlijk." De omstandigheden aan de andere kant van de wereld wa ren volgens Carolijn Brouwer perfect. „De herfst is hier net begonnen, dus dan is het hier tussen de 20 en 25 graden. We hebben allerlei typen zeilweer gehad gedurende de zeven ra ces. Licht weer, maar ook harde wind en golven zo hoog als je bij ons niet tegenkomt. Maar ik moet zeggen: Nieuw-Zeeland is een perfect zeilland. Mooier heb ik het nog niet meegemaakt". te 'talen en cultuur van Latijns Amerika' minder te spreken. „Ik wist na het EK in Zweden waar ze ook eerste werd, red. uiteraard waar de tegenstand uit Europa vandaan kwam. Maar ik had eerlijk gezegd geen idee hoe het er met de Nieuw- zeelanders, Australiërs en Ame rikanen voorstond. Die had ik al anderhalf jaar niet ontmoet. Dat viel eerlijk gezegd dus wat te gen. Alleen Ellis, de Australi sche, bood aanvankelijk tegen stand. Maar na vijf races was de buit in feite binnen en kon het niet meer stuk. Ja, de laatste ra ce heb ik toch maar meege daan", ontzenuwt zij dan eerde re berichten als zou ze aan de kant zijn gebleven. „Louter voor de lol, want ik was al wereld kampioen". Tot Pasen blijft Carolijn Brou wers 'Down Under' en keert dan terug naar Leiden „Om te zien of de universiteit er nog staat". Maar voorlopig viert ze nog een paar weekjes vakantie met enkele leden van de Neder landse afvaardiging. „Die kans laat je natuurlijk niet lopen, hé. Zo vaak kom je niet in Nieuw-Zeeland. En straks thuis maak ik de overstap naar de 470-klasse. Samen met Marja Sleeuwenhoek, inder daad. We gaan ons richten op dook stopper Kombouare plot seling voor het Spaanse doel op. Zijn succesvolle kopbal zette het stadion opnieuw op zijn kop. Borussia door Borussia Dortmund sloeg tegen AS Roma twee keer toe. De Duitsers, die voor een vol huis een achterstand van 0-1 moes ten goedmaken, scoorden via Schulz kort de rust en Sippel er direct na. Sippel nam de plaats in van de Zwitserse topscorer Chapuisat, die met een rugbles sure op de reservebank zat. Borussia zette AS Roma direct na de aftrap onder druk. De ploeg kreeg kansen, wist ze al leen niet te benutten. Pas kort voor' de rust sloeg Schulz toe. Daarna bracht Sippel meer ze kerheid. AS Roma kreeg in de tweede helft een prachtige kans op een tegentreffer. De kopbal van Benedetti belandde echter op de paal. Atletico Madrid Atletico Madrid heeft zich als vierde club geplaatst voor de halve finales van de strijd om de Europa Cup voor bekerwin naars. De Spaanse ploeg ver sloeg in Madrid Olympiakos Pi raeus met 3-1. Het eerste duel in Griekenland was in 1-1 ge ëindigd. Eerder hadden Parma (Ita), FC Antwerp (Bel) en Spartak Moskou (Rus) zich voor de hal ve finales gekwalificeerd. Atletico Madrid kende een sterke start, die na tien minuten in een voorsprong resulteerde. Manoio zorgde voor 1-0 en ver dubbelde de voorsprong na de pauze. Tsaloughidis deed nog geen minuut later wat terug voor de Griekse vertegenwoor diger. Alfaro bepaalde de eind stand op 3-1. ÉiSKSKÊÖfiÉi^Sff^fc. $1 Feyenoord-verdediger Ruud Heus voorkomt een doorbraak van Spartak-spits Popov. De Rotterdammer kwam niet ongeschonden uit het voetbal gevecht. foto epa Rotterdammers onderuit in bikkelhard voetbalgevecht Boris Jeltsin klapte zijn handen bijna stuk. Niemand minder dan de presi dent van de Russische republiek was er gisteravond, voor het oog van vele Amerikaanse en andere buitenlandse cameraploegen, getuige van hoe Spartak Moskou Feyenoord uit het Europa Cup Il-toernooi liet tuimelen. moskou marcel van der kraan gpd-verslaggever Jeltsin bleef, kennelijk geboeid door het bik kelharde gevecht in het slecht verlichte sta dion van Torpedo Moskou, tot de laatste minuut zitten. Daardoor zag de politieke leider ook hoe Feyenoord pas in de slotfase de genadeklap kreeg toegediend (3-1) en dat UIrich van Gobbel ten koste van een ro de kaart Fjodor Tsjerenkov een gooi gaf. De Rotterdammers verkochten hun huid duur na een week vol ontberingen en voor UEFA-begrippen genante vertoningen. Maar een halve finaleplaats bleek toch te ver buiten hun bereik, al was de hoop op een stunt tegen de Russiche kampioen en bekerhouder na de gelijkmaker van Jozsef Kiprich in de eerste helft bijna een uur lang aanwezig. Reddingen Doordat Ed de Goey zijn ploeg na de vroege 1-1 met schitterende reddingen in de race hield, wist Feyenoord dat één treffer nog voldoende zou zijn om de kwartfinale te overleven. De Goey bleef bij alle belegerin gen op het Rotterdamse doel overeind, plukte zelfs op wonderbaarlijke wijze de ballen weg voor de voeten van verdediger Dmitri Khlestov, die kort na rust dwars door het hart van de Feyenoord-defensie kliefde. Op de vrije trap van Andrej Piatnitsky had de Oranje-international een krappe tien mi nuten voor het einde evenwel niet voldoen de antwoord. Uit de rebound kon Igor Lediakhov de stand naar 2-1 tillen. Op dat moment was de strijd eigenlijk al beslist. Het derde Spartak-doelpunt, in de 90e mi nuut, was slechts goed voor de statistiek. Schamen hoefde Feyenoord zich niet. In beide ontmoetingen met de Russische to- ploeg hield de formatie van Van Hanegem en Meijer zich prima staande. De minieme hoeveelheid kansen die Spartak weggaf en de wijze waarop foutjes werden afgestraft gaven echter aan waarom de Rotterdam mers zich internationaal (nog) niet tot de top mogen rekenen. Vroeg Feyenoord werd al vroeg in de wedstrijd op achterstand werd gezet. Valeri Karpin profi teerde in de zevende minuut van de vrij heid die hij in het strafschopgebied kreeg: 1-0. Daarbovenop kwam het verlies van Ar nold Scholten, die bij een ongelukkige val zijn elleboog zwaar blesseerde en in Mos kou zelfs naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Met Dean Gorré op zijn plaats verloor Feyenoord de gewenste 'body' en 'power' op het middenveld. Onder aanvoering van John de Wolf, die zich niet liet intimideren door schoppende en slaande Russen, knokte Feyenoord zich terug. De Wolf was bij vrije trappen en hoekschoppen de schrik van de Spartak-de- fensie. De fysieke kracht van De Wolf, die menige Spartak-speler tegen de kleffe gras mat deed gaan, was Fjodor Tsjerenkov in de slotfase blijkbaar te veel. De venijnige aan valler haalde bij een schermutseling voor het doel van Ed de Goey plotseling uit naar de Feyenoorder. Ruud Heus had al eerder kennis gemaakt met de intimidatiepogingen van de Russen. „Het was een keiharde wedstrijd. Die spits sloeg mij drie tanden door m'n lip en brak een stukje van m'n boventand af. Wraak nemen kon ik niet omdat ik al snel een gele kaart opliep. Ik kon niet het risico lopen dat we met tien man verder moesten," sprak Heus, bij wie het bloed na afloop uit de lip pen bleef stromen. Triest De beste man bij Feyenoord was naast John de Wolf opnieuw UIrich van Gobbel. Dat hij voortijdig de kleedkamer moest opzoeken, was triest voor de donkere Brabander. Van Gobbel Jiewees dat hij met zijn snelheid op dit moment elke spits van internationale klasse de baas kan zijn. Dmitri Radtsjenko is een aanvaller die door vele buitenlandse club wordt gevolgd, maar tegen Van Gobbel had hij geen schijn van kans. De Wolf: „Het is jammer dat we het net niet hebben gered. In de rust geloofde ie dereen dat we nog zouden winnen. Maar in de tweede helft bleek dat we te veel kracht hadden verspeeld. Achteraf heeft de neder laag in Rotterdam ons de das omgedaan." vooral buiten de mat afspeelde, werd De Kok ingeschreven voor de Olympische Spelen. De Ju- dobond Nederland hield heel lang vast aan Marion van Dors- sen, die al ruim voor de Spelen was genomineerd. De Kok ver scheen pas op de mat toen de olympische voorbereiding in volle gang was. Ruim twee jaar had zij de judomat gemeden. Tijdens een emotioneel verlo pen EK in Pamplona (1988) be sloot de Tilburgse te stoppen. Eind 1990 gaf zij haar trainer en vertrouwensman Peter Ooms te kennen, dat zij mee wilde doen aan het eerste echte olympische' judotoernooi voor vrouwen. In haar negentien jaar omspan nende carrière werd De Kok drie keer Europees kampioene. Zij veroverde twee keer de we reldtitel. De gestrande supporters van Feyenoord in Moskou kunnen op de hulp van de Nederlandse ambassade rekenen. Met nieu we visa en reistickets hopen de autoriteiten de achtergebleven fans zo snel mogelijk terug naar Nederland te sturen. Het Europese duel tussen Spartak Moskou en Feyenoord (3-1) werd gisteravond beke ken door 15.000 Russen en een paar honderd Nederlanders. Het grootste deel van de kleine duizend Feyenoord-supporters was na de afg< woensdag n - Eén vliegettarter kon 24 uur worden verschoven. Enkele tientallen fans lieten hun ge programmeerde vliegreis schieten. „We zullen voor hun terugvlucht gaan bemiddelen", verklaarde ambassade-mede werker Frans Timmermans, die het duel in Moskou be zocht. De aanhangers van Feye noord kregen gisteren na veel rumoer nieuwe tickets voor de wedstrijd, die naar het stadion van Torpedo Moskou was ver plaatst. De Russische fans moesten door een leger van oproerpolitie in bedwang wor den gehouden. Op de televisie was aangekondigd, dat bij de wedstrijd geen publiek zou worden toegelaten. Het be stuur van Spartak wilde met de ontmoedigingsmaatregel voor komen, dat het kleine stadion zou worden bestormd. Pas anderhalf uur voor het beginsignaal werd voor de Spartak-aanhang onder streng toezicht de verkoop gestart. De eerder gekochte toegangsbe wijzen voor het oorspronkelij ke duel op woensdag in het Lenin-stadion waren niet gel dig. Spartak had in de voorver koop ruim 50.000 kaartjes aan de man gebracht. Een groepje van zwervende Feyenoord-supporters eiste in het restaurant van McDonalds onderdak en tickets voor de wedstrijd. De situatie dreigde even volledig uit de hand te lo pen. Een Rotterdamse reisor ganisatie bood uiteindelijk de woedende fans een hotel aan. Van Feyenoord kwam de ver zekering, dat het duel kon wor den bekeken. Carolijn Brouwer, foto archief de Olympische Spelen van At lanta. Maar dat is nog wel een eind weg, hoor. Eerst hier nog wat plezier maken". De Frans formule l-< Alain Prost. afgelopen weekein de in Zuid-Afrika winnaar van de eerste Grand Prix van het WK-seizoen, kan gewoon blij ven racen. De schorsing die hem boven het hoofd hing we gens het in diskrediet brengen van de internationale auto- sportfederatie is gisteren afge wimpeld. FISA-president Max Mosley verklaarde dat hij de drievoudig wereldkampioen, die naar Parijs was gehaald om zijn kritische uitlatingen toe te lichten, heeft gepardonneerd. Prost werd er onder meer van beschuldigd de machtige Bernie Ecclestone te hebben aangepakt en zijn collega-coureurs te heb ben opgeroepen tot een staking. Prop Chris Hogg gelukkig bij DIOK De Britten zijn een stoïcijns volkje en ze beschikken over een apart gevoel voor humor. Dat is dan wat algemeen ge steld, maar in het geval van Chris Hogg gaat de vlieger wel degelijk op. Hij is Engelsman en speler van DIOK. De commotie rond het vanavond te spelen duel met Amstelveen gaat aan hem goeddeels voorbij en ge vraagd naar de titelkansen van zijn club, draait hij gemakshalve de zaak gewoon om. „Er moet iemand tweede worden, niet waar. Wel, wij hebben bedacht dat dat Amstelveen dan maar moet zijn". Bij DIOK zijn ze boos. Boos op de rugbybond die plotseling af week van de normale lijn door ten eerste het play-off-duel met Amstelveen naar voren te halen en ten tweede de vrijdag te bombarderen tot speeldag waar tot nu toe de zondag daarvoor was bestemd. De beschuldigen de vinger wordt geheven rich ting concurrent Amstelveen wiens voorzitter Jansma een flinke vinger in de pap heeft bij het bondsbestuur. Amstelveen zou gebaat zijn met een ver vroegd optreden waar DIOK juist spelers vanwege werk zaamheden moet missen. Cap tain Yves Kummer trok gisteren zijn consequenties. Hij en zijn zeven clubgenoten bedankten voor de nationale pjoeg. Chris Hogg, de prop-forward van de Leidenaars, weet uiteraard wat er speelt. Maar veel zin om er lang bij stil te staan heeft hij niet. Hij concludeert simpel dat er toch gebald moet worden en derhalve gewonnen. Want dat is het enige wat telt. „Ze hebben nogal wat imports lopen. Dat is deels hun kracht, maar aan de andere kant hun zwakte", wijst hij op de Nieuwzeelandse in breng bij de nummer twee van de ranglijst. „Die gasten zijn na melijk erg temperamentvol. Verliezen snel het hoofd. Daar moeten wij van profiteren". Mocht DIOK vanavond het beladen duel verliezen dan is er overigens nog niets aan de hand voor de Leidse formatie. De kans op een unieke serie van 'vijf landstitels op een rij' blijft intact omdat Amstelveen dan pas op gelijke hoogte staat. Wint DIOK vervolgens het laatste play-off-duel en weet Amstelveen uit bij Castricum te zegevieren dan eindigden de clubs gelijk. Maar prolongeert DIOK toch het kampioenschap op grond van het feit dat de club in de reguliere competitie als eerste eindigde. „Kan best zijn", telt Chris Hogg mee. „Maar ik De 29-jarige Engelsman woont sinds twee jaar in Neder land en wil, naar zijn zeggen, nooit meer weg. „Dit is een we reldland om in te wonen en werken", zegt hij. „Vooral sinds ik van die off-shore-bussines af ben en intussen een opleiding volg tot kraandrijver bij Ver schoor in Sassenheim heb ik het erg naar mijn zin. Die boorplat- formen zijn niks. Goed verdie nen ja, maar hard en smerig werk en bovendien ongeregeld. Nu heb ik een Hollandse vrien din, woon ik op de Hoge Rijn dijk en kan ik elke week voor DIOK spelen. Dat laatste is me een hoop waard. De onderlinge band tussen de spelers is gewel dig. En het niveau is goed." Zelf speelde hij destijds in En geland in de beste competitie ter wereld. „Ik ben begonnen bij Lowestoft Yarmouth, een klein clubje uit de Midlands waar mijn huis staat. Daarna was ik captain van Norwich dat onder de landelijke divisies speelde. Uieindelijk kwam ik bij Bedford terecht dat toen in Di vision 1, op het hoogste niveau acteerde, maar inmiddels is ge degradeerd. Ja, ik speelde tegen topclubs als Bath en Harle quins. Maar geloof me, ik heb het hier net zo naar mijn zin. love it". Over de spelwijze van DIOK, voor welke club hij nu twee sei zoen uitkomt, is hij alleszins te spreken. „In het begin van dit jaar liep het als een trein. Daar na moesten we afrekenen met problemen rond de scrumhalf. Hanekom was een tijdje weg. Broers nam het over en raakte geblesseerd, Hanekom was te rug, is weer weg en nu staat Marcel Chaudron daar. Ik vind dat die het goed doet want de laatste weken draaien we weer prima. We hebben dit seizoen wat meer dan voorheen op de forwards geleund, maar nu pro beren we weer zo snel mogelijk de bal bij de backs te brengen. Dagr zijn we toch op zijn best, vind ik." Chris Hogg kon aan vankelijk vanwege zijn werk buitengaats geen basisplaats claimen en moest good-old Gi- dion van der Born voor zich dulden. ..Klassespeler natuur lijk, die Gidion. Hij had alleen de de pech om geblesseerd te raken, net toen ik hier die baan had gevonden en weer in vorm begon te komen. Jammer voor hem, maar ik doe er nu van al les aan om hem voor te blijven. En concurrentie is natuurlijk goed want dat brengt je alleen maar naar een hoger niveau. Ik hoop dat we vanavond in Am stelveen ook daadwerkelijk kun nen laten zien hoe hoog dat ni- Chris Hogg: „Gewoon spelen en winnen.'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29